„Speclit" door slecht vlieiveld, verongelukt? Zal Euwe zijn inzinking te boven komen? Kerk ingewijd na 700 jaar Economisehe macht der boeren Moordaanslag op man en meisje 6 September 1938 Nationale Feestdag Brandstoffenbijslag Zaterdag 23 October 1937 Derde blad Kathedraal van Reims in ouden luister hersteld De beroemde kathedraal van Reims is thans na haar restauratie voor de eerste maal in haar 700-jarig bestaan gewijd. Het schijnt bijn onmogelijk tc zijn, dat de kathedraal van Reims, waarin 46 Fransche koningen gekroond zijn, tot voor kort nim mer kerkelijk gewijd was. Toch was dit in derdaad het geval. In den loop van de eeuwen was men het letterlijk vergeten en eerst kort geleden werd dit feit door een historicus aan het daglicht gebracht. Met den bouw van de kathedraal van Reims, dit beroemd meesterwerk van de gotische bouwkunst, werd in het jaar 1212 begonnen Eerst in de veertiende eeuw was de kerk geheel gereed. Op dezelfde plaats stond vroeger de eerste Christelijke kerk van Reims. De heilige Remigius, naar wien de stad genoemd is, kroonde hier koning Clu- dovicus. Eenige resten van de oude kerk zijn in do tweede kathedraal ingebouwd. Zoo was het ook mogelijk, dat de kathe draal een marnieren plaat, welke ter her- Stork kon op deze „startbaan in de jungle" niet behoorlijk lan den. Verbittering in de Indische bla den. innering aan den artsbisschop van Reims Hinkmar (806—882) was vervaardigd, be vatte Deze aartsbisschop voerde een strijd tegen Rome en pleitte voor een zelfstandig heid van de Fransche kerk. Hij viel daar om bij den paus in ongenade. Toen de ka thedraal ingewijd zou worden, weigerde de clerus daartoe over te gaan, wijl deze mar meren plaat zich in de kerk bevond. Hoe het desondanks mogelijk is geweest, dat de plaat in de kerk is gebleven en de Fransche koningen hier steeds gekroond werden, is op het oogenblik nog een raadsel. Eerst in de 18de eeuw werd de herinnering aan aartsbisschop Hinkmar uit de kathedraal verwijderd. Nu heeft men na 700 jaren het verzuim weer goed gemaakt en aan het Fransche nationale heiligdom de kerkelijke wijding gegeven. Daartoe was des te meer aanlei ding, wijl de kathedraal intusschen geheel gerestaureerd is. Van de beschadigingen van den oorlog is er niets meer te zien. Ge heel vernield was de kerk ook overigens niet Desondanks hoeft de restauratie 20 ja ren geduurd, maar tot groote vreugde van een ieder verheugt de kerk zich dan ook weer geheel in haar oude schoonheid. vestigd, dat Stork een ernstige fout zou heb ben gemaakt, als waarvan in de mededcelin- gen, welke hierover tot nog toe verschenen, sprake is. Naar het oordeel van vele Holland-Indië vliegers behooren de Indische vliegvelden tot de slechtste op de heele route van Amster dam naar Batavia. Veertigjarig Regeerings- jubileum H.M. de Koningin Het uitvoerend comité der huldi gingscommissie 1938 te Amsterdam, welke commissie de feestelijke her denking van de 40-jarige regeering van H.M. de Koningin in 1938 voor bereidt, heeft van officieele zijde bericht ontvangen, dat de regeering het initiatief zal nemen om den 6den September 1938 te bestemmen tot een feestdag. In den morgen van den 6en Sept. zal een plechtige nationale bijeen komst in de Nienwe Kerk te Am sterdam worden gehouden, tot het bijwonen waarvan Hare Majesteit de Koningin en de Koninklijke Fa milie zullen worden uitgenoodigd. De minister-president Z.E. Dr. H. Colijn heeft zich bereid verklaard de herdenkingsrede nit te spreken. Nieuw motorpassagiersschip voor Mij. „Nederland" Zal Oranjeheeten. De Stoomvaart Maatschappij Nederland deelt ons mede, dat het, bij de Nederland- sche scheepsbouw-maatschappij onder nr. 270, in aanbouw zijnde motor passagiers schip voor haar maatschappij den naam „Oranje" zal dragen. Zooals reeds vroeger gemeld, zal het schip in begin 1939 voltooid zijn. Over het falen van dr. Max Euwe in de drie laatste wedstrijden schrijft de heer S. Landau ons het volgende: De drie nederlagen in successie van den wereldkampioen schaken hebben groote on rust in de schaakwereld teweeggebracht. De vele schaak-enthousiasten, die de revanche match Euwe-AIjechin met groote belangstel ling volgeil, zijn wat pessimistischer gewor den ten opzichte van de kansen van onzen landgenoot. Waren zij voor den aanvang van den titanenstrijd de meening toegedaan, dat Euwe zoo goéd als geen risico zal loo- pen zijn titel tc verliezen, thans ziet men het minder gunstig in. Immers de leek oor deelt wellicht alleen naar de resultaten van de laatste drie partijen. Anders is het. gesteld met de grootmeesters die hun objectief oordeel pas' vellen, na dat zij de partijen aan een nauwkeurige studie onderworpen hebben. Zij stellen zich de volgende vragen: Heeft Aljechin zoo sterk gespeeld, of heeft Euwe zoo zwak gespeeld? Het oordeel der grootmeesters. De grootmeesters zijn het er over eens, dat de wereldkampioen ver benedne zijn kracht heeft gespeeld en alles behalve goed gedis poneerd is. Aljechin daarentegen heeft goed gespeeld, heeft echter niets buitengewoons getoond. Deze gerlachtengang wordt bepaald door de volgende beschouwing der laatste drie partijen. De zesde partij, alhoewel een prachtpre- statie van den uitdager, vertoonde een min der goede dispositie van den wereldkam pioen. Aljechin paste in de Slavische verdediging een nieuwe speelwijze toe en door reeds na zes zetten een pion en een stuk te offeren, plaatste hij Euwe voor een buitengewoon moeilijk probleem, hoewel Euwe zich in dergelijke stellingen goed thuis voelt, maak te hij, na 40 minuten nagedacht te hebben, een fout, welke verlies van een pion tenge volge had. Zijn stelling werd zoo hopeloos, dat hij in dit beginstadium der partij over woog om op te geven. De gevolgtrekking der experts was: een echte Aljechinsche aanvals- partij. door den wereldkampioen slap ge speeld. Teleurstellender was de nederlaag van Euwe in de zevende partij, daar dit de eer ste partij was, die hij met wit verloor. Vol gens zijn eigen meening was deze de slecht ste in deze match, daar beiden fouten maakten. Nauwelijks waren de eerste zetten van de opening voltooid of Euwe maakte met den 13cn zet een ernstige fout, die hem een pion kostte. De zoo'voor de hand lig gende zet 14 pd 7f 6 heeft hij over het hoofd gezien. Maar ook Aljechin speelde niet foutloos en zag zich genoodzaakt een looper te offeren voor drie pionnen. Euwe verkreeg eenige tcgenkansen en was al de moeilijkheden te boven gekomen, toen een oppervlakkige zet (28 ld 1—b 3) Aljechin gelegenheid gaf door een paar krachtige zotten de partij te beslissen. Hierbij zij nog opgemerkt, dat Euwe op een zeer diep val letje speelde, en het eenvoudige antwoord van Aljechin over het hoofd zag. Met deze overwinning nam Aljechin voor het eerst in deze match de leiding. De achtste partij van psychologi sche beteekenis. De grootste spanning concentreer de zich op de volgende partij, welke van psychologische beteekenis was. De meesters die nog steeds in Euwe zooveel vertrouwen kosteren, waren de overtuiging toegedaan, dat Euwe, Coöperatie is noodzakelijk Op de gisteren te Den Haag gehouden vergadering van het Kon. Ned. Landbouw- camité sprak de heer J. J. A. Charbo, di recteur van dien Nat. Coöperatieven Raad te Rotterdam over: „Noodzaak en zegen van de coöperatieve organisatie voor den boerenstand". Spr. merkt op, dat de coöperaties voor landbouwkrediet (boerenleenbanken) vrij wel geen critiek hebben te verduren. De coöperaties tot inkoop van grondstoffen en hulpmiddelen voor het landbouwbedrijf worden daar- entegen zeer heftig bestreden. Zij werden noodzakelijk toen het gebruik van kunstmeststoffen van belang werd; de boeren stonden voor de dubbele moeilijk heid. dat zij niet wisten, welke stoffen voor hun geval het best waren, en dat zij de aangeboden goederen niet konden be- oordeelen naar samenstelling en waarde. Bedrog was dan ook aan de orde van den dag, en zelfs bij het scherpe toezicht van thans geven de keu ingsverslagcn nog talrijke staaltjes van fraude. Verregaand staatsingrijpen zou dit misschien kunnen voorkomen, maar waarom moet de Staat doen hetgeen de boeren zelf wel in orde kunnen brengen door coöperatie? Voorts dreigt steeds het gevaar voor permanent schuldenaarschap van den boer ten opzichte van zijn leverancier. De coöpe raties huldigen het beginsel van contante betaling, hoewel tot sprekers spijt de praktijk deze theorie soms verwaarloost. In den huldigen tijd klemmen deze ar gumenten nog. Maar vooral tegenover trust- en kar- telgroepen moeten de boeren georga niseerd staan, en daarvoor zijn de coöperaties doeltreffender dan an dere boerenorganisatics, want de coöperaties hebben economische macht; het is noodig, dat zij gecen- Dr. EUWE. alhoewel met zwart spelende, het in geen geval zou toelaten, dat Aljechin zijn voorsprong kon vergrooten. Dat Euwe voor deze partij de Nimzowitsch-verdediging koos, was een goede taktiek. Hiermede gaf hij te kennen, dat hij niet absoluut op winst speelde en ook met re mise genoegen zou nemen om in de volgen de partij met wit zijn kans waar te ne men. Aljechin was goed op dreef en bracht in de opening een belangrijke versterking, welke Euwe's volle concentratie opeischte. Een tijdlang ging het ook gelijk op en men was al op remise voorbereid. Maar Euwe, blijkbaar in de veronderstelling dat hij be ter stond, onderaam een gewaagde ma noeuvre met zijn paard, gevolgd door een zwakken pionzet, wat hem onmiddellijk in groot gevaar bracht. Aljechin zette een Ko- ningsaanval op touw, welke onhoudbaar bleek. Het is wel aan te nemen, dat Euwe dezen aanval aan zag komen, maar hij schijnt de afwikkeling niet accuraat bere kend te hebben. Een vreemd verschijnsel bij Euwe, die anders nauwkeurig berekent. Euwe speelt mat en maakte blun ders. Een verklaring daarvoor is niet te vinden. Uit deze drie partijen kan de conclusie ge trokken worden, dat Euwe in dit stadium oen mat spel vertoont in tegenstelling met zijn eerste partijen uit deze match. Het verlies van de zesde en zevende par tij moet aan blunders toegeschreven wor den. Het falen van Euwe ls onver klaarbaar en men kan deze inzin king niet toeschrijven aan ver moeidheid of overspanning Mevrouw Euwe verklaarde ons, dat het ver wijt, dat haar echtgenoot geduren de deze match te veel studeert of ander werk doet, niet juist is. In tegendeel. hij rust vrijwel den ge- heelen dag. Wij zijn van meening, dat de oorzaak van het falen meer in een zekere depressie door het fiasco in de zesde partft te zoeken is» traliseerd zijn om hun economische macht in de marktpositie tot gel ding te brengen. De particuliere handel is te veel verdeeld, boven dien loopen de belangen van dezen handel en van de boeren niet vol doende evenwijdig. Ook het moderne ordeningsstreven maakt het noodzakelijk, dat de boeren zoo sterk en zoo deskundig mogelijk door hun eigen co- operaties worden vertegenwoordigd in de zoogenaamde bedrijfsorganen. Spreker her innerde in verband hiermede aan het voor ontwerp landbouw ordeningswet. Broodroof op den middenstand? Het verwijt, dat de boeren door de land- bouw-inkoopcoopcratie broodroof plegen op de middenstanders, wees spr. af. Ook de leiders en arbeiders in de coöperaties hebben recht op bestaan. De boeren zelf blijven, al coöpereerende, in hun boerenvak. Zij stellen fabrikanten en kooplieden van beroep in hun coöperaties aan. Niettemin hebben de boeren den plicht, anderen niet meer schade te doen. dan onvermijdelijk is. Zoo snelle uitbreiding der coöperatie, dat er massale verproletariseering van den middenstand door zou ontstaan, zou spreker niet verdedi gen. Coöperatiedwang, zoo besloot spr., is echter volkomen verkeerd, want zonder overtuiging mislukt de coöperatie zeker. TOCH NOG KANS OP VERHOOGING? De regecringspcrsdienst meldt: Dezer dagen is aan de gemeentebesturen medegedeeld, dat de brandstoffenbijslag aan werkloozen, die van de rijksteunregelingcn genieten, op denzelfden voet moet worden geregeld als het vorige jaar. Het besluit daartoe moet genomen worden, ten einde den gemeentebesturen tijd te geven voor het nemen van de noodige voorbereidende maatregelen. Het thans mededeelen van dit besluit wil echter niet zeggen, dat de wenschen tot eenige verhooging van den brandstoffenbijslag, die door verscheidene gemeenten door de vakcentrales zijn geuit, daarmede van de baan zijn. Die wenschen worden nog overwogen. Van het resultaat daarvan valt echter op dit oogenblik niets te zeggen. In zekeren zin heeft hij ook pedh. Iedere meester maakt fouten, of doet minder goe de zetten, maar wanneer Euwe een fout maakt, is deze vaak beslissend. Men kan zich wel voorstellen, dat, wanneer een speler uitblinkt door mathematisch zuiver spel. hij zich ergert, wanneer hij een goed opgezette partij door een blunder ver knoeit. De angst in iedere partij een fout te maken beïnvloedt de rust van dr. Euwe. Het eischt van hem een grootere concen tratie en kost meer tijd. Het is ons voorts opgevallen, dat Euwe uit vrees voor tijd nood dikwijls door vlug te zetten fouten maakt. Dit alles natuurlijk in een periode van depressie en indispositie. Wat de grootmeesters van den uitslag denken. Tartakower totaal van streek. De achterstand van twee punten heeft menige discusie bij de grootmeesters uitge lokt. Van hen is alleen de Engelschman Winter van een zekere overwinning voor Aljechin overtuigd. Flohr bouwt nog steeds op de kracht van Euwe en wijst op den achterstand van drie punten in de vorige match. De fijne psycholoog dr. Tartakower is totaal van streek en schrijft het falen toe aan uiterlijkheden die buiten het schaakspel liggen. Hij meent, dat de over gevoeligheid van Euwe het niet toelaat, dat hij zich tijdens de match met andere menschen bemoeit en dat Euwe heter zou doen zich geheel te isoleeren, wat Aljechin trouwens ook doet. Opvallend is, in tegenstelling met de vo rige match, dat Aljechin zich afzondert van de buitenwereld en uitsluitend in ge zelschap van zijn secondant verkeert.. De tendenz der Amerikanen is vaster. Zij re-kenen nog steeds op het stijgen der pa pieren van Euwe. Zoowel Fine als Reshevs- kv zijn overtuigd, dat Euwe zijn vorm terug zal vinden en zijn achterstand zal inhalen. Daarentegen meent de jeugdige Estlander meester Keres, dat na een periode van de- veine een periode van veine zal aanbreken. Het is nu de beurt van Aljechin, aldus Keres om fouten te maken. Zal Fine aan Euwe het zelfver trouwen teruggeven? De heer Landau rekent erop. Onze meening is, dat de terugkeer van den secondant Fine, Euwe zijn zelfvertrouwen zal teruggeven. Euwe is nu eenmaal een speler, die iemand naast zich noodig heeft, die deskun dig is, die hem inspireert. Wij zijn ervan overtuigd, alhoewel wij ons niet aan profetische uitlatingen zul len wagen, dat de reactie al bij de volgende negende partij intreedt. Van psychologische beteekenis zal ook de taktiek van Aljechin in de komende partijen zijn. Het is te verwachten, dat Aljechin, om zijn voorsprong te handhaven, op remise zal spelen en zoo min mogelijk experimen teeren zal. Maar ligt hem een dergelijke speelwijze? Is hij in staat langen tijd zijn on dernemingslust in toom te houden? Ook is van belang of Euwe zijn taktiek niet zal wijzigen? Hij deed dit trouwens in de vorige match. Toen heeft hij immers getoond een beteren psycholoog dan zijn te genstander te zijn. Tot nu toe is Euwe op alles van Aljechin ingegaan. Stellingen, die Aljechin gaarne speelt, liet Euwe toe en ging deze niet uit den weg. Duidt dit niet op overmoed? In een titanenwedstrijd als deze is het ook belangrijk den wil van den tegenstander te breken en den eigen wil op te leggen. De volgende partijen kunnen ongetwijfeld groote verrassingen opleveren. Ons vertrouwen in Euwe is niettemin on geschokt. De commissie van onderzoek in zake de ramp van de „Specht", welke aan vier men schen het leven kostte, heeft, aldus het Hsb., als haar oordeel uitgesproken, dat in ieder geval de toestand van het vliegveld geen ver band houdt met het ongeluk. Deze meening, wordt, volgens de Indische bladen, niet gedeeld door de vliegers, die naar aanleiding dezer zaak werden geinter- viewd. Een dezer vliegers zeide: De primaire oorzaak is zoo goed als zeker het optreden van een motorstoring, maar de omvang, welken het ongeluk heeft aangeno men, moot worden toegeschreven aan het onloochenbare feit, dat liet vliegveld van Pa- Icmbang geen vliegveld is, doch slechts een startbaan in de jungle. Wanneer Palembang een vliegveld had gehad dat beantwoordt aan de eischen, welke in dezen tijd aan een vliegveld mogen worden gesteld, dan zoude het optreden der motorstoring bij de „Specht" naai alle waarschijn lijkheid niet hebben geleid tot een ramp. Dan zoude een vlieger van Stork's capaciteiten zonder twijfel in staat zijn geweest de machine tijdig aan den grond te zetten, dan zouden geen menschenlevens zijn verloren gegaan, dan zou de machine niet zijn vernietigd en dan zou men thans we ten, waaraan de motor-storing is te wijten. Het Palembangsche terrein, dat geen vlieg terrein is doch een startbaan in de jungle, heeft een lengte van 890 meter bij een breedte van ,.00 meter. De dwarsdoorsnede van het terrein laat zien, dat het in het midden het laagst is, zoodat het naar de uiteinden op loopt. Wanneer men dan nog weet, dat in de vliegrichting van Stork's „Specht", hoo rnen staan vrij dicht bij den rand van het vliegterrein, dan begrijpt men, dat het taak is, bij den start zeer snel tc stijgen. Dit nu moest Stork ook doen. Hij kon het niet, omdat zijn linkcrmotor om welke re den dan ook afsloeg. "\4 anneer nu liet vliegveld van Pa lembang een vliegveld van normale afmetingen was geweest, dan zou het naar alle waarschijnlijkheid mogelijk zijn geweest: door te vlie gen op de bereikte hoogte en lang zaam de kist op den grond te zetten aan het einde van het terrein en met een bocht naar rechts of links, de ge volgen van de plotseling opgetreden storing te beperken tot een „noodlan- ding". Wat thans gebeurd is, komt hierop neer, dat de machine, die niet omhoog kon, met den linkervleugel de boomtoppen raakte, waardoor deze linkervleugel beschadigd' werd. Hierdoor is de bocht naar links ont staan en hierdoor is de verkeerde indruk ge Raadsclachtig misdrijf in Bra- bantsch dorp. Donderdag is door een tot nog toe onbekend gebleven persoon in de Liesbosch, onder de gemeente Prin- cenhage N.B.) met een jachtgeweer geladen met hagel, geschoten op twee jonge menschen, tengevolge waarvan beiden ernstig werden ge wond. De 25-jarige dienstbode L. Hermans en de 23-jarige tuinman C. Aarts, die te Etten-Leur wonen en in Breda werkzaam zijn, keerden te omstreeks acht uur van Breda door de Liesbosch huiswaarts. Zij hebben hun wandeling naar huis on derbroken om, ongeveer een half uur, op een bank te zitten. Toen zij den tocht wilden vervolgen bleek op eenigen afstand van de bank een man met een jachtgeweer te staan die, kort op elkaar twee schoten hagel loste. Het meisje werd in de linkerzijde geraakt en de man in de buikstreek. De dader nam direct daarop de vlucht. Door eenige wandelaars, die, op het hulp geroep van den getroffen man, toesnelden werden de gewonden, van wie het meisje het bewustzijn had verloren, naar een uit spanning in de nabijheid gedragen, waar eenige doktoren de eerste hulp boden. Hier na zijn zij naar het St. Ignatius Ziekenhuis te Breda vervoerd. Hun toestand is ernstig, hoewel geen di rect levensgevaar bestaat. De politie die ijverig nasporingen doet heeft tot dusver den dader van deze laffen aanslag, omtrent wiens beweegredenen tot heden niets bekend is, nog niet kunnen aanhouden. De „Wielewaal" heeft vertraging Schitterende avondlandinfj te Medan. De „Wielewaal".kwam Donderdag te Me dan, met vijf uur vertraging, te tien over zeven in den avond aan. Daar de nachtverlichting van het vlieg veld nog niet is gcinstalleerd, was een pro visorische verlichting gemaakt. Zoo was de landingsbaan uitgezet met stallantaars. Het terrein was ietwat drassig. Honderden haastten zich naar het vlieg veld om de eerste avondlanding tc aan schouwen. Ondanks de moeilijke omstan digheden voerde de piloot, de lieer Brink huis,een schitterende landing uit. Het pu- blik juichte de vliegers spontaan toe bij hun verschijning. De vertraging in de aankomst was ver oorzaakt door het slechte weer op de Euro- peeschc trajecten, terwijl het toestel op het drassig vliegveld te Rhodos eenmaal was weggezakt. Het verlies der zesde partij als oorzaak genoemd

Schager Courant | 1937 | | pagina 9