Groeiende spanning De brutale aanranding bij Heiloo Zware bandjir op Sumatra tusschen Duitschland en Polen De droom van een Groot-Polen Een en zeventig smokkelaars staan terecht Gewetensbezwaren van bietenschippers Jean Batten s concurrent geeft op Snelheidsduivels De onverlaten nog niet gevat Bakhuys mag in Frankrijk spelen Postvluchten op Indië K* 25 0ct- HERFSTKLEUREN GEVAARLIJKE ACTIVITEIT VAN HET POOLSCHE WESTVERBAND. Dat gelijkheid in ideologie werkelijk niet steeds tot vriendschap leidt, blijkt mis schien wel het best in Polen. In het jaar 1934 sloten wijlen maarschalk Pilsoedski en Hit Ier een overeenkomst, welke een einde «noest maken aan het antagonisme tusschen de beide volken. In de practijk is deze vriendschap echter weinig duurzaam geble ken. "Wanneer men de geschiedenis van den Duitsch—Poolschen strijd om de minderheden bestudeert, bemerkt men al spoedig, dat in Polen de de tegenstanders van een vriend schap met Duitschland juist ge zocht moeten worden in de rijen, welke op grond van hun politieke overtuiging nog het meest sympa thiek tegenover een nationaal-socia- listisch regime staan. De machtigste tegenstander van een toenadering tusschen War schau en Berlijn. Wij willen niet beweren, dat alle nationa listische Polen tegenstanders van een DuitschPoolsche vriendschap zijn. maar liet kan toch niet ontkend worden, dat de machtigste tegenstander van een toenade ring tusschen Warschau en Berlijn het z.g. Westverband, de grootste nationalistische organisatie van Polen, is. Deze organisatie, welke overigens zeer antiscmietisch is, re- rjuireert haar leden uit ale lagen der be volking. Verder is bet verband nauw aan hetl cge.r gebonden, wijl het onder haar le den vele duizenden militairen telt. Het is dan ook geen wonder, dat de leiding van het Westverhand geheel in militaire han den is. In het bijzonder moeten hier ge noemd worden overste Graszinski, de wojwode van Poolseh Opper-Silezië, gene raal Sosnkows-ki, die op het oogenblik in specteur van het leger is, en generaal Tommé, de corpscommandant van Thorn. De wenschen der jonge officieren. Tot 't Westveiband behooren voor al de jongere Poolsche officieren, die van een „Groot-Polen" droom-en en derhalve een inlijving van de vrije stad Danzig en de Duitsche provincies West- en Oost-Pruisen noodzakelijk achten. Zij beschou wen een oorlog tegen Duitschland dan ook als een onvermijdelijk iets. Tn de officieele propaganda wordt dit doel van het Westverband natuurlijk ge heel op den achtergrond geschoven. Men pleit voor een versterking van het leger en eischt. dat menschcn van Poolsche afstam ming zich in de Westelijke gebieden vesti gen. Inofficieel oefent het Westverband druk op de autoriteiten uit, om deze tot verdrijving van de Poolsche bevolking te (bewegen. liet financiert „conflicten" met leden van de Duitsche minderheid in Po len, het koopt oude Duitsche landgoede ren aan, het betaalt de Poolsche agen-ten in Danzig en steunt hun organisaties en organen. Het Westverband heeft een eigen correspondenticburcau voor de dagbladen. Dit bureau geeft dagelijks berichten uit over schendingen van het recht der min derheden door Duitschland. Groote sommen worden uitgege ven voor de militaire observatie der begeerde gebieden. De activiteit van het Poolsche Wcstverbanl beperkt zich intussch-en niet tot het zuiver politieke ter rein. Het is welhaast zeker, dat dit verband ni<jt slechts de bovenge noemde politieke propaganda finan ciert. maar ook groote sommen uit geeft voor de militaire observatie der gebieden, welke men gaarne in zijn bezit zou hebben. liet Westverband heeft de kosten van talrijke reizen van Poolsche officieren naar Danzig, Oost- en West-Pruisen ge dragen. De gebieden, welke zij bereisd hebben, worden reeds op het oogenblik door hen als Poolsche provincies be schouwd. In de artikelen, wel'kc zij schre ven, worden de Duitsche steden in het Oosten van het land reeds met Poolsche namen aangeduid. Aan de laatste Pool- Prinses Hermine op Doorn terug Gisteravond is Prinses Hermine, de echt- genoote van den ex-keizer, die in midden Augustus naar Duitschland vertrok en daar een blindedarm-operatie heeft onder gaan. op huize Doorn teruggekeerd. Prinses Hermine heeft na haar ontslag uit het ziekenhuis voor volledig herstel een maand in Noord-Italië doorgebracht. Verschillende bloemstukken, waaronder vele van parficulieren uit Doorn en om streken, zorgden met de aangebrachte ver siering voor een feestelijke sfeer op „Huize Doorn". sclie najaarsparadc in Bromberg namen meer dan 1000 Polen uit Danzig deel. Hun reiskosten werden door het Westverband betaald. Der/.e mensclren zijn er van over tuigd, dat de vrije stad Danzig spoedig Poolseh zal zijn, die heeft, het Wesvei'band hun immers steeds beloofd. Pan-Slavistische Idée. Het doel van het Westverhand wordt hoofdzakelijk door de pan-Slavistische idée beheerscht. Men wenscht, dat Polen de leiding van alle Slaven op zich noemt en meeni. dit. slechts te kunnen bereiken, door de Duitschers meer naar het Westen te dringen. De vijandschap van het Westveiband te gen Duitschland gaat zelfs zoover, dat het zijn leden oproept tot den boycot van Duitsche waren. Bij dit alles moet intusscheri opgemerkt worden, dat de activiteit van het West verband aan de regeering te Warschau in vele opzichten onaangenaam is. Zoo heeft zij zich b.v. genoodzaakt gezien op 29 September 1.1. aan alle Poolsche bladen te verbieden, berichten over en van het ver hand op te nemen. Hoe groot de macht van het Westverhand overigens is, blijkt wel uit het feit, dat de Poolsche regeering zich kennelijk te zwak voelt om zijn agitatie geheel te verbieden. Drukke zitting voor den Breda- schen politierechter. Dat de Bred^sche politierechter te genwoordig speciale „smokkelzittin- gen" moet houden om de talrijke smokkelaars te berechten, die binnen een tijdsverloop van enkele maan den worden bekeurd, bewijst wel, dat het smokkelen aan de Bra- bantschBelgische grenzen, nog lang niet afneemt. Het smokkelen betreft in hoofdzaak sui ker en sigarettenpapier. J.1. Maandag ston den niet minder dan 71 smokkelaars terecht, die tezamen voor een gewicht van 1100 kg. aan suiker hadden gesmokkeld, benevens 17246 boekjes sigarettenpapier. Ook werden ruim 220 gloeilampen „aangeslagen", terwijl nog een tiental smokkelaars, dat gevlucht was toen het werd aangehouden, zich te ver antwoorden hadden wegens weigering van visitatie. In totaal werd tot een bedrag van f060. aan boeten en 460 dagen gevangenisstraf op gelegd, benevens 65 dagen voorwaardelijke gevangenisstraf. Zij zullen dit seizoen nog op Zondag moeten varen. Op vragen van den heer Kersten betref fende het uitsluiten van het varen van bieten van schippers, die gewetensbezwa ren hebben tegen het varen op Zondag, heeft de heer Van Buunen, minister van Waterstaat, geantwoord: De minister vari Economische Zaken heeft in September 1934 toegezegd, dat aan de hedoelde gewetensbezwaren zooveel mo gelijk zou worden tegemoet gekomen. Het is den minister, die sedert kort de verantwoordelijkheid voor de uitvoering van de wet van 5 Mei 1933 draagt, geble ken. dat door de bevrachtingscommisstes ernstig in die richting is gestreefd; dooi de deswege getroffen regelingen is alleen niet tegemoet gekomen kunnen worden aan de gewetensbezwaren van hen, die ook voor gevallen van uiterste noodzaak, n.l. als het continubedrijf der suikerfabrieken in be paalde buitengewone omstandigheden zou worden verstoord, die bezwaren onvermin derd handhaafden. De minister is bereid de mogelijkheid van verdere tegemoetkoming na te gaan, doch acht het uitgesloten, dat een even- tueele wijziging der getroffen regelingen nog in de huidige reeds vergevorderde campagne van invloed zou kunnen zijn. Jim Broadbenl staakt zijn vlucht naar Australië. .Tim Broadbent, Jean Batten's concurrent is nog voordat Jean in Engeland was ge land opgestegen om zijn record Engeland Australië te heroveren. JIM BROADBENT Hij is echter bij Bagdad gestrand. Broad bent werd door tegenwind en zandstormen gedwongen te landen en moest, naar het verhaal wil, op een ezeltje, welwillend af gestaan door een Arabier naar 't dichtstbij zijnde vliegveld rijden om hulp te halen. Awtomoiiliime. Rcsemeyer snoept een record af. Caracciola Gistermorgen zijn op de autostrada tus schen Frank furt k. d. Ma in en Darmstad! recordpogingen gedaan, welke voor een deel geslaagd, voor een ander deel mislukt zijn. Rosemeyer met Auto Union en Ca racciola met Mercedes Benz verschenen aan den start. Rosomeijer maakte op den heenrit over één mijl met vliegenden start oen tijd van 14.30 sec., hetgeen een gemiddelde uursncl- heid van 405.148 K.M. beteekende. Rose meyer is de eerste coureur, die met een wagen met beperkten cylindorinhoud (58 liter) de 400 K.M. grens overtrof. Naar men weet heeft Campbell zijn absoluut wereld record gevestigd met een wagen met on- beperkten cilinderinhoud. Tijdens deze po- Omtrent het aanrandingsgeval te Heiloo zie ook elders in dit blad schrijft onze correspondent nog het volgende: Maandagmorgen, is de 20-jarige dochter van den veehouder van den Bogaard, toen ze aan den Meerweg 'in de Boekelermeer, even Oostwaarts van de Kennemerstraahveg ter hoogte van het Blokhovepark, de koeien uit het land wilde halen, aan gerand door twee individuen, die' tot dusverre nog onbekend zijn ge bleven. Toen ze het land wilde opgaan, werd ze plotseling door hen aangegrepen. Wel kon ze nog even gillen, maar dit werd niet ge hoord en onmiddellijk werd haar door de onverlaten dc mond gesnoerd. Niettegen staande dit alles bleef ze zich hevig verzet ten tegen de kerels, die bovendien een mes hadden getrokken. Het meisje is een stevige deerne, die één man zeker de handen vol werk zou hebl>en gegeven. Tegen twee was ze echter niet opgewassen Enkele verwondin gen aan handen en polsen wijzen er op, dat ze vermoedelijk eenige malen in het mes heeft geslagen. De bedoeling van het gebruik van het wapen schijnt overigens niet zoo zeer te zijn geweest haar te verwonden, dan wel haar dc kleeren van het lijf te snijden. Ten slotte raakte het meisje bewusteloos, waarna de beide onverlaten niet nader te noemen handelingen met haar hebben ge pleegd. Voor hun vertrek wierpen ze het nog steeds bewustelooze kind in de sloot, waar liet gelukkig weer tot zichzelf kwam. Ze wist er uit, te kruipen, goheel buiten zichzelf en meer dood dan levend, de ouderlijke woning te .bereiken. De onmiddellijk ontboden geneesheer constateerde gelukkig geen levensge vaar en hoewel hij voor het hechten der wonden de voorkeur had gegeven aan opname in het ziekenhuis, ge schiedde dit thuis, met het oog op de zeer overspannen toestand van het meisje. Aangezien het misdrijf zich had afgespeeld op Heilooër grondgebied, deed zich voor het politioneel onderzoek even een bureaucra tisch moeilijkheidje voor. De Heilooër poli tie moest toestemming verleenen. Het doet ons genoegen te kunnen vermelden, dat de samenwerking volkomen klopte, want uit beide plaatsen was de politie ongeveer ge lijktijdig aanwezig. Helaas was intusschen reeds veel tijd verloren gegaan, het was on geveer zes uur geworden, een kleine twee uur waren sinds het misdrijf verloopen. Voor de schavuiten meer dan genoeg om te ontkomen zonder een Spoor achter te laten. Eenigszins onbegrijpelijk is het, dat men niet heeft getracht door middel van een politiehond de bandieten te achterhalen. De kans, dat hiermee in dc vroege och tenduren succes zou- zijn bereikt, dunkt ons vrij groot. Het feit, dat we als motief hoorden aanvoeren, dat de kooien daar door onrustig zonden zijn geworden, dunkt ons als argument zoo gezocht te meer waar het lang niet vast stond, dat die weg zoo heel ver door het land zou voeren dat we dit onmogelijk kunnen aanvaar den. Waarom dan niet? Weliswaar bezit de Alkmaarsche of Hei looër politie geen honden, maar ze weet heel goed, waar ze die in de naaste om geving kan vinden. Door de duisternis was van herkennen weinig sprake, zoodat men heel weinig aan- knoopingspunten heeft. Het begint er met de onveiligheid in de streek tiis'schenAlkmaar en Heiloo met 'dit! alles waarlijk bedroevend" 'dit te zién. De' boschjes op zichzelf'bezitten reeds een zekere beruchtheid. Daarom hopen we niet, doch we verwachten, dat de beide onverlaten zullen worden achterhaald. De politie zal hier haar waarde moeten bewijzen, wil ze niet, dat de streek tusschen Alkmaar en Heiloo als ge heel onveilig zal worden aangemerkt en nog meer door het publiek zal worden gemeden dan thans reeds het geval is. ROSEMEYER. ging van Rosemeyer over den mijl met vliegenden start werd nog een tusschcntijd genoteerd n.l. over den kilometer, waar voor men 8.89 sec. afdrukte, d.w.z. een ge middelde uursnelheid van 494.949 K.M. Na deze mislukte recordpogingen deed Ro semeyer het in dc middaguren beter. Nu besteeg hij zijn kleine Auto Union (35 li ter) Voor den kilometer met vliegenden start bereikte Rosemeyer een gemiddelde uursnel heid van 344.662 k.m. voor den mijl 344,142 k.m. Deze records waren tot nu toe in be zit van Caracciola met resp. 317,6 en 320.267 k.m. gem. per uur. Rosemeyer stelde zich met deze prestatie echter niet levieden Een half uur later deed hij nieuwe recordpogingen en nu kwam hij op 352,177 k.m. gen», per uur voor den kilometer met vliegenden start en 353.270 k.m. voor den mijl Als absolute snelheid over den kilometer werd 355.731 genoteerd. Nóg sneller! Hot ging Rosemeyer blijkbaar nog niet hard genoeg. Later op den middag reed hij nog een paar keer over de baan en bracht met zijn kleine Auto-Union weer een aantal nieuwe records op zijn naam. Hij bereikte o.m. een topsnelheid van 409.9 K.M. per uur. „De recordduivel" bracht voorts 't record over 1 K.M. met vliegende start in de 58 L. klasse van 398.2 K.M. per uur op 406.320 K.M. per uur. De oude records stonden reeds se dert Juli j.1. op zijn naam. Inmiddels bewij zen deze feiten wel, tot welke uitzonderlijke prestaties de hedendaagschc technici, cou reurs en verkeerswegen in staat zijn. Wedstrijden te Schagen Uitslag korps wedstrijden van Maandag avond: Afd. A: E.V.A. I, Den Helder 202 Hout of Fout I, Schagen (30 tr.) 201 Alcm, Victrix II, Alkmaar (28 tr.) 201 Met z'n Tienen I, Alkmaar 189 Alcm. Victr. I, Alkmaar 167 Hoogste worp J. Lammcrs, Den Helder 81. Afd. B. E.V.A. III, Den Helder 190 Alcm. Victrix III, Alkmaar 180 Omsmijters IV, Schagen 179 Met z'n Tienen III, Alkmaar 173 Met z'n Tienen II, Alkmaar 172 Omsmijters II, Schagen 171 E.V.A. II, Den Helder 159 Hout of Fout IT, Schagen 150 Met z'n Tienen IV, Alkmaar 147 In de Vaste Baanwedstrijd heeft de heer J. Lammers, Den Helder, de leiding met 3 X 45. Hedenavond komen in de korps wedstrij den uit: Hout of Fout, Den Helder, met 3 drietallen D.O.H., Den Helder (damesclub 3 drielallen Victoria, Alkmaar 2 drietallen Op de Lat, Alkmaar 2 drietallen Cubo, Alkmaar 4 drietallen Vo&t&al Echter eerst met ingang van 31 December a.s. Na een vergadering, welke meer dan 2 uren duurde, heeft het be stuur van de Federation Francais du Football Assoclation (F.F.F.A.) gisteravond haar goedkeuring ge hecht aan het besluit van het „Co mité du Statut Proffessionel", dat alle aangelegenheden regelt betref fende contracten tusschen de ver schillende voetbalclubs en beroeps spelers, om Bakhuys toestemming te verleenen uit te komen voor de F. C. Metz. Gezien echter het feit, dat Bakhuys met de F.C. Metz zoowel als niet de F, C. Reims Vertrek van Aankomst t© üfcenreis) lRanK' 25 0ct- Jnat. 25 Oct. J (terugreis) ^an^- 26 Oct. ®eifler |Marseille250ct. |l)asra 25 Oct. (heenreis) 1 I Nandoe |Athene 25 Oct. I.Vdam 25 Oct. (terugreis) I (terugreis) |^an^' 25 °Ct" j ,0dhP' 25 °Ct' Emoe (heenreis) A'dam 26 Oef. Nu dekt het goud de stille wegen, Dc blaad'ren dwarflen aarz'lcnd neer, Hel naad'rend afscheid blikt ons tegen hi vele tinten, schoon en teer, In wondermooie najaarskleuren Van vlammend rood en brons en goud, Nu weer het jaarlijksch herfst gebeuren. Alom zijn volle pracht ontvouwt! Als roerloos slaan de looverboomen In het verlaten, stille bosch, Een spreiden bij hun najaarsdroomen Een herfslkleed over 'l groene mos. In zon-door schenen toorerzal.cn, Steeds wisselend van kleur en lijn, Die ons zoo innig mooi verhalen, Hoe schoon het herfslgetij kan zijn! Nog straalt het langs de wijde velden, En door de hooge, blauwe lucht, Waar vogels ons hun afscheid melden Langs vaste wegen op hun vlucht, 't Is heerlijk langs de hei te turen, Als Jt gouden zonlicht, wijd en zijd, In de vergeten middaguren Nog koesVrend langs de heuvels glijdt. O, herfstgetij, vol teere schoonheid Door 'f wonder van Uw kleurenpracht, Dat met een grootsche ongewoonheid Het komen van den winter wacht, Gij schenkt aan zooveel levensdingen, hi vorm en kleur en zonneschijn, De lichtende herinneringen, Die steeds nog van den zomer zijn! Wél hem, die in den herfst van 'f leven Nog kleuren vindt in zijn bestaan, Door 't geen zijn zomer heeft gegeven Als is de bloei voorbijgegaan! Die weet, dat t geen hij wist te schenken Aan groote liefde in wijden kring, Steeds dankbaar leeft in veler denken Als lichtende herinnering-! October 1937. KROES (Nadruk verboden.) Vier en twintig dooden Bruggen weggeslagen. In den nacht van Zaterdag op Zondag hoeft een verschrikkelijk noodweer geheerscht nabij Loeboek- linggau, in de Palembangscho bo venlanden. Een verschrikkelijke wolkbreuk barstte los. Door het noodweer zijn negen menschcn om het leven gekomen. Dc schade is enorm. In de rivier Aer Klingi deed zich een Bandjir voor, de zwaarste 9edert vijftig jaar, vermoedelijk veroorzaakt door den zwaren regenval, gepaard gaande met aard verschuivingen. Als lucifershoutjes afgeknapt. De groote ijzeren brug in den weg van Loeboeklinggau naar Soeroelangoen, welke vijftig -meter lang is, is totaal weggeslagen. Ook de nieuwe brug over de rivier Aer Klingi is zwaar beschadigd. Enkele steun punten van de brug zijn als lucifershoutjes afgeknapt. Daar de Bandjir juist plaats greep in den tijd dat de latiangs werden bewerkt, voerde de rivier veel hout mee. De resident is reeds- ter plaatse gearri veerd, terwijl gisterochtend een ingenieur naar Loeboeklinggau is vertrokken. Gisterochtend is bij het opruiniingswerk een inheemsch werkman^ verdronken. Uit Benkoelen rt-ordt gemeld, dat tengevolge van een bandjir de brug tusschen Loeboeklinggau en Moera O Roepit is vernield. Hierbij zijn 14 personen om het leven gekomen. De afschuiving van den weg tusschen Tjoeroep en Loeboeklinggau is zoodanig, dat deze groote postweg' voor tenminste acht dagen zal zijn gestremd. Voor het instandhouden van die verbin ding moeten de rivieren met een vlot wor den overgestoken. in contact stond, zal deze regeling eerst op 31 December a.s. in werking treden. Tegelijkertijd werd nog een voorstel van een der leden van de commissie aangeno men om het reglement, betreffende het cn- gageeren van buitenlandsche beroepsvoet ballers in Frankrijk te verscherpen. Fransche elftal definitief samengesteld Gisteravond is het Fransche elftal, dat Zondag 31 October te Amsterdam tegen Ne derland uitkomt, definitief samengesteld. De opstelling is als volgt: Doel: Di Lorto (Sochaux). Achter: Cazenave tSochaux) en Mattier (Sochaux). Midden: Bourbotte (Fives), Fosset (Metz) en Delfour (Roubaix). Voor: Courtois (Sochaux), Heisserer (Strasbourg), Nicolas (Rouen), V'cinante (R. C. Paris) en Langiller (C. A. Paris). Reserves: Llense (Sète), Ben Bouali (Mar- seillc) cn Brusscaux (Marsciilc).

Schager Courant | 1937 | | pagina 2