Na de afsluiting der Zuiderzee Meisje aangerand te Heiloo Vechtpartij in een pension te Rotterdam Schijn bedriegt Geen bekentenis van de Heks van Merkelbeek Echtscheiding en schijnhuwelijk „Schenk Italië geen vergiffenis" „Westelijk pact noodzakelijk" WATERSTAND WORDT BE- HEERSCHT. VERLANDINGS PROCES IN HET IJSSELMEER. SCHEEPVAART ZAL ANDERE WEOEN KIEZEN DOOR SNEL LERE BEVRIEZING IJSSELMEER WATER. Nu door de vorming van den Noord- Oostpolder het geheele plan der droogmaking van de Zuiderzee weer in het middelpunt van de belangstel ling staat, loont het de moeite de gevolgen van de afsluiting der voor malige Zuiderzee beknopt na te gaan, aldus dr. E. van Hinte in de N. R. Ct. Iedereen weet natuurlijk wel, dat daardoor veel veranderd is, maar wat er nu verander de viel buiten het kader der beschouwingen. Men heeft zich teveel met „het Nieuwe land bezig gehouden. Verwonderlijk is het niet, want om dit Nieuwe gebied werd tenslotte het werk ondernomen. De Afsluitdijk was in eerste plaats middel. Hij met zijn brute af werende kracht moest veiligen arbeid moge lijk maken. Door echter liet meest op den Wieringermeerpolder te letten, deed men den dijk onrecht. Hij hooft, een eigen afzonderlijk verband met. het Ncdcrlandsche landschap en zijn bewoners. De waterstand van het IJsselmeer wordt beheerscht. Dit moet voorop gesteld worden, omdat, mcnschelijke wil en menschelijk kun nen in de plaats treden van natuurkrachten. Slechts daardoor is hot mogelijk het ge heele inpolderingswerk met zoo klein moge lijke offers uit te voeren. Als tweede feit moet genoemd worden, dat het water zoet wordt. Het zeewater wordt ge weerd en langzamerhand voltrok zich een verzoetingsproces, dat weer verschillende gevolgen met zich meebrengt. Beheersching van den waterstand en het verzoetingspi'oces heide brengen met zich mede het ontstaan van bevloeiïngsmogelijk- heid van de gebieden rondom bet IJsselmeer Vóór de afsluiting „bezigde" men de Zuider zee in hoofdzaak om water kwijt te raken. De Zuiderzeevisscherij verdwijnt daardoor. Hierop is vooral de nadruk gelegd, in meer dan één opzicht. De vissehersromantiek sterft. Vele vissqhers vertrokken. Het verdwijnen der visschers. Visschers nu, vormen een eigenaar dig, sociaal toch belangrijk deel onzer bevolking. Het is zulk een trouw deel van de bevolking en uit hen worden loodsen en zeelieden gerccmteerd. Laffe productiekosten bij industria lisatie. Tevens heeft beroepsomvorming plaats, waarvoor subsidies werden toegekend. Spe ciaal kan hier gewezen worden op de caseïne fabriek te Spakenburg. Industrialisatie, die rekening houdt met de laagst mogelijke productiekosten kan geschikt, aan de Zuide lijke oevers der Zuiderzee plaats vinden, om dat de visschersloonen en dus de levensstan daard er laag zijn. (Andere factoren zijn hirr natuurlijk van belang: een maatschappelijk verschijnsel is immers steeds veelzijdig). Toen de mcnsch ingreep verdwenen de naturlijke remmingen tegen de muggenplaag. Fcn andere vischstand ontstaat. (Schier aal en Roode Aal en Snoekbaars). Een ge volg van de verzoeting is ook de muggen plaag. De natuur had eerst voor de noodige remmingen in de ontwikkeling ge zorgd. Door het ingrijpen van den mensch verdwenen deze en nieuwe remmingen moeten ontstaan, wil er aan dc plaag een einde komen. De vele muggen trokken spinnen aan. Zoo dat hier en daar zelfs van een spinnenplaag kan worden gesproken. (Urk o.a.). Een ge volg van de verzoeting is ook het ontstaan van een zoetwater vegetatie, die weer van belang is voor de nieuwe fauna in het. IJs selmeer en deze beide weer voor: de toekom stige drinkwatervoorziening van ons land. Gevaar voor dichtvriezen IJssel meer wordt grooter. Door do beheersching van het water en de zoetwatervorming, die het ontstaan van een zoctwatervegetatie mot zich mede brengt, ontwikkelt zich een verlandingsproees in het IJsselmeer. Men denke hier aan de Mak- kumerwaard. Het vee loopt er reeds buiten de dijken. Echter, door de zoetwatervorming wordt het gevaar voor dichtvriezen van 't IJsselmeer grooter en zal het moeilijker zijn het ijs te verwijderen. Een gevolg hiervan is, dat de scheep vaart andere wegen zal kiezen. In den afgeloopen winter is zulks prac- tisch gesproken reeds gebleken. Het argument is ook gebruikt in den strijd om het GroningschFriescheIlollandsche kanalenplan. Dat er een kanaal Fonejacht— Dadingen komt, houdt vertmnd met de over weging dat het water der Waddenzee min der snel bevriest, dan dat van het IJsselmeer In het IJsselmeer zullen ook de mistkansen hij smelting van het ijs toenemen. Uit de beheersching van het water van hef IJsselmeer vloeit weer voort, dat er minder onderhoud is aan de dijken rondom het IJs selmeer, Autobus-krakeelen. De beteékenis van het veer: Enkhuizent— Stavoren is voor het Westen der provincie Friesland sterk verminderd. Hetzelfde kan van het spoorwegverkeer gezegd worden. De dijk trok automobiel- en autobusverkeer tot zich. (De ATO kreeg een concessie, zij is practisch gesproken, de eenige passagiers- dienst over den dijk, hoewel er ook nog vele taxi's met dienstregeling tusschen Amsterdam en Leeuwarden rijden). Vele processen tegen z.g.n. clandestiene auto- busdiensten liet proces tegen de Hollandsch Friesche reisvereeniging is berucht. Het Westen van de provincie Friesland vano-t het verkeer uit „Holland" op. Vroe ger was dit het Zuiden van Friesland. Het front van Leeuwarden is daardoor veranderd. Maar ook: Noord-Hollands Noorder kwartier werd uit zijn isolement verlost. Er ontwikkelde zich door gaand verkeer. Hoe Wieringen zich meer en meer op landverkeer instelt. Wieringcn is geen eiland meer. Het raakt meer en meer ingesteld op het landver keer, er komen benzinestations, restau rants, breede' wegen enz. Zelfs de wieler baan die het. voormalige eiland thans rijk is, zou er niet zijn, indien Wicringen geen andere beteekenis gekregen had. Contact tusschen Friesland en Holland verbeterd. Zeer groot zijn de veranderingen door den dijk geschapen, ten aanzien van Fries land. Deze provincie was rechtstreeks ei genlijk slechts van een zijde te benaderen. Daarin is een volslagen verandering geko men. Het vreemdelingenverkeer is binnen Friesland sterk toegenomen, het wordt met groote voldoening door de Friesche V. V.V. geconstateerd. Het contact tusschen Friesland en Hol land is grooter geworden en daardoor ont stond in deze provincie en andere gees tesgesteldheid. De blik werd verruimd. Den Oever werd a.h.w. een nieuwe haven. Natuurlijk trekt de dijk op zich zelf veel vreemdelingen. Men mag zich, vooral des zomers niet, den dijk niet voorstellen als 'n verkeers- vijandige grootheid. Het is er soms zeer gezellig. Niet. alleen bij den uitzichttoren, maar ook bij dc restauratie te Breezand- dijk (waar de ATO een vaste stopplaats heeft) en te Kornwcrderzand. waar de machtige sluizen evenals jn den Oever een bezoek belooncn. De dijk, die nu feitelijk de Zuidgrens vormt van de Waddenzee (vroeger lag die grens iets Noordelijker, bij den Pollendam n.1.), is golfbreker ge worden. Bij N.W. wind varen de schepen over het TJsselmeer, bij Z.W. over de W'ad- denzee. Vroeger was er van een lijzijde geen sprake. De dijk heeft van den Oever feitelijk een nieuwe haven gemaakt. Meer verschil tusschen eb en vloed. De commissie Lorentz heeft uitgerekend, dat de verschillen tusschen eb en vloed in de Waddenzee zouden toenemen. Haar be rekeningen klopten op een haar. De dijk heeft inderdaad grootere verschillen tus schen eb en vloed doen ontstaan. Ook wat den getijstroom betreft, hoeft de afsluiting van de kom der Zuiderzee groo teren invloed uitgeoefend, en het is zeer wel mogelijk, dat door de verandering van het stroomregime ook de bestaande geulen zich zullen wijzigen. Meer nog, de vloed komt sneller op. Deze beide oorzaken, ver- eenigd, hadden belangrijke gevolgen. Men moest de dijken en de zeesluizen verzwa ren, maar daardoor werden de onderhouds kosten aan de haven van Harlingen groo ter. Doordat de ebstroom dieper werd, kan Friesland iets gemakkelijker zijn overtolli ge water kwijt raken, maar de hoogere vloed deed een belangrijke bestaansbron opdrogen, de Zuiderzee zeewiervisscherij. Cultuurmonument Griend verdwijnt. De hoogere vloed-en knagen aan het ei land Griend, waarmede een belangrijk cultuurmonument zal verdwijnen, want op dit eiland doceerde eertijds de bekende Ubbo van Wanswert aan een daar geves tigde Hoogeschool. Maar, ook een natuur monument verdwijnt, want Griend is' een vogeleiland geworden. Dan denke men er ook aan, dat door den dijk feitelijk het heeie Nederlandsche mi litaire beveiligingsstelsel kostbare verande ringen moest ondergaan. Vleesch- en melktransport over den dijk. De Hariingsche exportslagerijen, die voor de verschillende vleeschimportverboden veel Onverlaten werpen slachtoffer in ©en sloot. De twintigjarige dochter van den veehouder van de Boogaart uit den Boekelermeerpolder te Heiloo ging gisterochtend om vier uur naar het land om de koeien te halen. Zij werd bij het damhek plotseling door twee mannen aangerand. Toen het meisje zich verweerde, brachten de onverlaten haar esn tiental mes steken in de borststreek toe, waarna zij haar in een sloot wierpen en de vlucht namen. Niettegenstaande haar verwondingen zag het meisje kans, uit het water te komen en haar huis weer te bereiken. Onmiddel lijk werd een geneesheer gewaarschuwd, die spoedig ter plaatse was. liet slachtoffer verkeerde in een zeer overspannen toe stand. Haar verwondingen zijn echter niet van ernstigen aard. De politie staat voor een raadsel. Het meisje kon geen signalement opgeven. Zij kon alleen mededeclcn, dat dc mannen naar sterken drank roken* Beide verdachten tot één maand gevangenisstraf veroordeeld. Kellner over een trapleuning ge gooid. De 24-jarige student M. en de ruim tien jaar oudere mej. H., zijn door de Rotter- damsclie rechtbank wegens zware mishan deling tot een gevangenisstraf van ieder 3 maanden veroordeeld. Zij zoudens tijdens een ruzie in hun pension, den kellner over de trapleuning hebben gegooid, waardoor de ze zwaar lichamelijk letsel gekregen zou hebben. Hoewel zij ontkenden opzettelijk den man van de trap te hebben geworpen, verklaarde ook het Gerechtshof te 's-Gravcn hage, waarbij zij in hoogcr beroep waren gekomen, hen schuldig en wel aan mis handeling, zwaar lichamelijk letsel ten ge volge hébbende, en veroordeelde beiden tot een gevangenisstraf van één maand. Wanneer U denkt, dat dit ©en plaatje van de wintersport is, zeg gen wij: schijn bedriegt, want het lieele mooie winterlandschap be staat slechts alt zout! De mooie ski-hellingen zijn zoutheu- vels bij de zoutbergwerken te Ne- wark in de buurt van San Fran- cisco, waar deze ski-liefhebbers een praohtig oefenterrein vinden bij ge brek aan sneeuw. K.N.I.L.M. besfeit nog twee Lockheeds De leiding van de K.N.I.L.M. te Batavia besloot buiten de drie reeds bestelde en tegen het einde van het janr in Indië ver wachte Lockheeds Superelectra, alsnog twee toestellen van hetzelfde type te he stellen, zulks met het oog op de moge lijkheid van uitbreiding der binn-enland- sche luchtlijnen, welke aansluiten op het buitenland. naar onzen Westelijken buur zonden, kon den gemakkelijk van den dijk gebruik ma ken om vleesch en zelfs vee naar de Hol landsere markten en abattoirs te zenden. Zoo is het met tal van andere producten. Ontelbaar is het aantal groote vrachtauto's dat den dijk passeert. In het bijzonder val len op de groote melkauto's, die het Frie sche veeteelt.product naar de Hollandiafa- brieken te Vlaardingen enz. zenden. De dijkenbouwers hebben het vak niet verleerd! Zijn er geen andere gevolgen aan den dijk verbonden? Ongetwijfeld wel. De Ne derlander is dijkenbouwer van nature. Hij beoefent dat werk sinds ecuwen. De dijk is een bewijs, dat hij, onder sterk gewijzigde omstandigheden en op een schaal, vroeger niet mogelijk geacht, zijn vaardigheid be houden heeft. Wat hij vroeger deed met een kruiwagentje en een schopje, dat deed hij nu met groote machines. De Nederland sche ingenieur heeft bewezen, dat hij de techniek in alle opzichten baas is en haar op nieuw gebied weet toe te passen. De dijk lieeft de opmerkzaamheid van het buitenland getrokken, zonder dat onzer zijds daarbij dezelfde reclamemethoden werden toegepast als Italië volgde bij de drooglegging van de Pontijnsche moerassen. Ir. Mussert legt het nat. soc. bewustzijn vast in vijf stellingen Ir. A. Mussert schrijft in „Volk en Vader land" (n.s.), dat het nat.-soc. bewustzijn thans „genoeg gegroeid is om het te kunnen vast leggen", en hij vervolgt dan: „Wanneer men aan den een vraagt wat het nationaal-socialisme inhoudt, dan zal hg u antwoorden: het is datgene wat wij noodig hebben om de slavernij van het kapitalisme te breken, en gelijk heeft hij. Een ander zal op dezelfde vraag antwoor den: het nationaal-socialisme heeft tot taak taak om liberalisme en marxisme voor goed uit te roeien en het valt niet te ontkennen, dat dit waar is. Een derde zal antwoorden: het nationaal- socialisme is anti-semitisch: weg met de Joden: dat is de zin van het nationaal-soc. Deze opvatting vindt men ook in die Jood- sche kringen, die ons volk willen beheerschen en daarom van meening zijn, dat het natio naal-socialisme voor hen een gevaar is. En inderdaad, het eischt voor ons volk het recht om in vrijheid, geheel naar eigen aard, te leven, zonder overheerscht te worden. Een vierde zal antwoorden: het nationaal- socialisme verzet zich tegen rassenvermen ging, want vele hoogstaande volkeren zijn ondergegaan, omdat zij zich daaraan niet hielden. Zij hebben de lessen der geschiedenis ter harte genomen. Een vijfde zal antwoorden: het nationaal- socialisme zal aan de huidige goddelooze samenleving, die een aanfluiting is van eeuwen Christendom, een einde maken; natio naal-socialisme is practisch Christendom en ook hij heeft gelijk". De „N.R.Crt." teekent hierbij aan: Schr. die. als wij het wel hebben, voor het anti-semitische karakter der N.S.B. en de evenzoo Duitsche rassentheorie nog nooit zóó onomwonden in een algemeene uitspraak is uitgekomen verklaart ten slotte, dat aan het in Dec. 1931 geschreven program der N.S.B. niets behoeft te worden veranderd, zoo dat het „eigenlijk de consequente uitvoering" (lees: de voorafgegane, juiste formuleering) „is van hetgeen nu zoo bewust in ons (Mussert's partijgangers) leeft." Wij vernemen nader, dat het onjuist is, dat de 61-jarige huishoudster M. C. van H., bijgenaamd de „Heks van Merkelbeek" een volledige bekentenis heeft afgelegd, terzake vail den moord op den 71-jarigen landbou wer M. Buysens en diens 70-jarige schoon zuster M. Senden, voor welk feit zij tot vijf tien jaar gevangenisstraf is veroordeeld. Vrijdag j.1. liet de advocaat-generaal van het Gerechtshof te Den Bosch, mr. W. H. W. M. Massink, de vrouw bij zich komen, daar men redenen had aan te nemen, dat zij thans een volledige bekentenis zou af leggen. Toen de veroordeelde echter door mr. Mas sink werd verhoord, gaf zij toe, dat zij met dc vermoorde menschen gevochten heeft en dat zij den ouden landbouwer een scheermes heeft ontrukt, doch tenslotte wilde zij niet bekennen den moord met opzet te hebben gepleegd. Dergelijke verklaringen had zij vroeger bij den rechtcr-commissaris ook reeds afge legd, doch later ingetrokken. Van een vol ledige bekentenis is ook nu geen sprake. Langzaam werktempo van onze justitie gelaakt. Aan het voorloopige verslag over de lje- grootïng van justitie voor 1938 ontleenen wij het volgende: Verscheidene leden verzochten d&| minis ter te willen overwegen, of niet dOTr wets wijziging een einde gemaakt kan worden aan de thans bestaande praktijk, welke echt scheiding met onderling goedvinden, moge lijk maakt, hoewel artikel 263 B.W. dit uit drukkelijk verbiedt. Zij erkenden, dat deze materie netelig is, doch achtten haar van groot belang. Van verschillende zijden werd gevraagd, of de regeering maatregelen wil overwegen te gen het euvel der schijnhuwelijken, welke worden gesloten met geen ander doel dan om een buitenlandsche vrouw het Nederlan derschap te doen verkrijgen en haar zoodoen de te vrijwaren tegen uitzetting als onge- wenschtc vreemdelinge. Eenige leden verzochten den mi nister te willen bevorderen, dat de Nederlandsche vrouw, die met een vreemdeling huwt, het Nederlander schap kan behouden, indien zij dat wenscht. Het verloop van de zaak tegen den vroe- geren Haagschen hoofdcommissaris van po* litie had bij verscheidene leden ernstige on gerustheid verwekt Een jaar geleden deelde de minister mede, dat zij zich nog in het stadium van gerechtelijk vooronderzoek be vond en dit onderzoek was toen reeds gerui- men tijd aan den gang. Dat na jarenlang onderzoek nog steeds van geen enkel resultaat blijkt, moet wel een gevoel van on behagelijkheid verwekken. Het oogenblik zou kunnen komen, aldus deze leden, waarop de vraag gesteld zou moeten worden: worden in dit hij zonder ge val wel die maatstaven aangelegd, welke krachtens "de wet voor icdcren verdachte be lmoren te gelden? Met klem werd er dan ook hij den minister op aangedrongen omtrent deze zaak thans inlichtingen te verstrekken. Haagsche zedenzaak. Men herinnerde er aan, dat bij de behan deling van de Haagsche zedenzaak in de Ka mer ook het optreden van autoriteiten van. politie en justitie in het geding geweest is. De toenmalige minister zegde toe, dat hij daarnaar een uitvoerig onderzoek zou doen instellen, van welks resultaten hij aan dq Kamer mededeeling zou doen. Geduld overwint allcs4 De Times van gisteren publiceert een schrijven, dat onderteekend is door een aan tal linksche politici, onder wie Sir Norman. Angell en waarin ten aanzien van de En- gelschItaliaansche betrekkingen o.m. het volgende wordt gezegd: „De politiek die er in bestaat vergiffenis te schenken aan hen, die in gebreke blijven ten aanzien van de wetten, en de oogen te sluiten voor hun daden, mislukt volkomen als middel om den weg naar den vrede te betreden. Nu is liet duidelijk, dat het doel, dat Italië wenscht te geven aan de „Engelsch. —Italiaansche besprekingen" bestaat in plechtige en formeele vergiffenis' voor zijni verovering van Abessinië, het ontvangen van de verzekering dat men wel de oogen zal willen afwenden, van wat in werkelijk heid zijn verovering van Spanje is en het verkrijgen van de belofte dat men in den. vervolge niet meer zal trachten het volken bondshandvest toe te passen. Dit zou in waarheid een poging zijn om de anarchie als recht te stellen en de wetsverachting eerbiedwaardig te maken. Een verzoening, die tot zoo'n prijs gekocht zou zijn, kan niet begrepen worden als grondslag voor de ves tiging van den vrede." Na verder gezegd te hebben, dat Abessi nië „bezet en niet veroverd" is, vraagt het schrijven dat men zich aan de beginselen zal houden en haalt als gevallen, waarin langdurig geduld ten slotte trïümféert, aan het- voorbeeld van Polen, dat van Elzas Lo tharingen en dat van het Vaticaan. Verklaring van den Belgischen minister van Buitenlandsche za ken. Conferentie over het verre oosten moet geen gerechts hof zijn tegen een bepaald land4 De „Westfaclische Landeszeitung" behelst een gesprek van haar correspondent te Brus sel met den Belgischen minister van Bui tenlandsche Zaken, Spaak, waarbij deze o.m« het volgende verklaarde: „Ik ben van meening, dat aan de oprecht heid van Duitschlands waarborg van on schendbaarheid ten opzichte van België niet te twijfelen valt. Het moet betreurd worden, indien men door onhoudbare verdachtmakin gen den waren stand van zaken zoekt Ie vertroebelen. De onafhankelijke richting der Belgische politiek kan ook door don Volkenbond geen gevaar loopen, want bij liet geheele optreden van de Bond moet sleeds het souvereine recht tot zelfbeschik king der regeeringen afzonderlijk den door slag geven. Van een eventueele toepassing van artikel 16 van het Volkenbondspact en daarmede van de mogelijkheid van een mi litairen doortocht door ons land zonder on ze voorafgaande toestemming kan geen sprake zijn. Wij zouden een dergelijke toe stemming daarvan afhankelijk stellen, dat zulk een doortocht eventueel geschiedt op grond van een gemeenschappelijke actie, waaraan minstens ook de nabuurstaten van België deelnemen. België zal echter geen enkel land tocstaftn, zijn grenzen te schen den. Overigens zal de Belgische regeering alles doen om de totstandkoming van een westelijk pact te bevorderen. België is van meening. dat de bestendigheid van den Eu- ropeeschen vrede afhangt van de totstand koming eencr harmonische verhouding tus schen de groote mogendheden inclusief Ita lië." De vooruitzichten op zulk een westelijk pact zijn op het oogenblik echter niet bij zonder gunstig, daar eerst een algemeene ontspanning moet komen in de internatio nale kwesties welke thans in het middel punt der belangstelling staan." Tenslotte uitte Spaak zich als volgt over de negenmogcndheden-conferentie. „De con ferentie'zou haar taak slechts dan ©eniger mate bevredigend kunnen vervullen, indien zij niet van tevoren een soort Gerechtshof vonmt voor de handelingen van 'n bepaald land, doch indien men eerlijk en ijverig er naar streeft, de bestaande tegenstellingen te overbruggen, en daarmede een werkelij- ken grondslag te bereiken. Hoe kleiner u den hoek naar links maakt, hoe grooter het ongeluk, dat erin past.ft Is veel minder tijdroovend om in alle bochten altijd rechts te houden).

Schager Courant | 1937 | | pagina 8