i: I» IUITENLANDSCH VERZICHT Benauwd borst? Langendijk De gesignaleerde opheffing Vleeschkeuringsdienst Oudkarspel e.o. op de Arrondissenients rechtbank te Alkmaar OCoOMS cCcrtroOt PUN! I Woensdag 27 October 1937 Tweede blad van den Als een donderslag uit helderen hemel klinkt daar plotseling het gerucht, dat de Vleeschkeurings dienst, Kring Oudkarspel, waartoe de Langendijker gemeenten en Ha renkarspel behooren, staat te wor den opgeheven. Wel scheen men in de laatste gemeente, volgens wat men daaromtrent in de bla den kon lezen, zich, sedert de betreurens waardige voorvallen van vleeschvergiftiging op plannen te zinnen, die er op wezen, dat men zich niet meer bijzonder thuis gevoel de in het gezelschap der vroede vaderen van de Langedijker gemeenten, maar dat daardoor de geheelc Vleeschkeuringsdienst zou moeten worden opgeheven, is toch wel een wat al te krasse consequentie. Harenkarspel dan zou zich niet langer thuis gevoelen in het vroede gezelschap. Als dat zoo is, en we kunnen, gehoord de ge houden besprekingen in den gemeenteraad aldaar, ook niet anders concludeeren, dan volgt daaruit toch een bijzondere opvatting van de wijze van samenwerken. Het lijkt iets op een klein kind, dat zijn zin niet krijgt en dan aan hot dreigen slaat. Nu wil len we daannee in geenen deele zeggen, dat de zaak, welke de aanleiding tot deze ver wijdering was, kinderachtig is, doch daar staat tegenover, dat de schuld vraag is behandeld in een vergadering van 15 menschen, die op grond van het. ambte narenreglement tot de conclusie kwamen dat in het kader van dat reglement, moeilijk een andore strafmaatregel kon worden toe gepast dan nu is gedaan. Er bleef anders niets over dan oneervol ontslag, wegjagen uit een dienst, dien hij, naar we meonen 13 jaar, op waardige wijze had vervuld. Ongetwijfeld is door den betrokken ambtenaar een onverantwoordelijke fout begaan, doch wie zonder zonden is, werpe den eersten staan. He overweging, dat het Hagel ij ksch Be stuur van Harenkarspel alleen stond in zijn voorstel tot ontslag, moest dit bestuur tot oenig nadenken stemmen, te meer, daar er onder de andere Colleges personen waren van zeer uiteenloopende godsdienstige en ]>oli'tieke overtuiging ook zelfs met die zelf de overtuigingen als die van alle leden van het College van B. en W. van Harenkarspel Zeker, er kunnen beslissingen genomen wor den, waarbij men voor zijn geweten niet verantwoord is, als men er zich bij neer legt, doch bij de berechting van overtredin gen wil men toch ook wel eens de humani teit een woordje laten meespreken. In dit geval zou men zich ook de vraag kunnen stellen, of men er niet verzekerd van zou kunnen zijn, dat de ambtenaar, die door zijn vertrouwen en goedgeloovigheid een zoo ernstige fout maakte, zich voor een verregaande achteloosheid evenmin en, psy chologisch gedacht, allicht minder gauw aan liet verzuimen avn zijn plicht zou schuldig maken, als iemand, diie in dezen met een schoono lei begint. Hoe het ook zij, we kunnen ruimte laten voor heide opvattingen. Doch ten aanzien van deze kwestie doet zich de vraag voor, of, nu Harenkarspel zich wil afscheiden, de Vleeschkeuringsdienst moet worden opgehe ven. Kan Harenkarspel zich wel zonder meer afscheiden? Als we ons niet vergissen, zijn de gemeenten bij Ko ninklijk Besluit bij bepaalde Krin gen of Districten ingedeeld, is het nu mogelijk, dat een gemeente zich willekeurig aan die indeeling ont trekt? Er werd op gewezen, dat men aanstuurt op vorming van groot er Kringen, doch als dit inderdaad zoo is, dan moet een vleesch- vergiftigingsgeval voor de autoriteiten geen uitsluitende aanleiding zijn, om een andere indeeling te bewerkstelligen, of de uittre ding van een of andere gemeente, om wat voor redenen dan ook, te tolereeren, maar Wentel dien last van U af door intijds Abdijsiroop te nemen. Wilt Ge verlichting in den kortst moaelij- ken tijd? Wilt Ge dat benauwde gevoel, dai overmatige fluimen doen ophouden, pleeg dan geen verzuim door te wachten en Uw hoest te laten ontaarden in een of andere gevreesde kwaal. Nog zijn Uw organen ge zond, laat ze niet ziek worden door het mei ziektekiemen beladen slijm. Weer op na tuurlijke wijze de ziekteaanval af. Zorg dal die laaie slijm die U het ademen bemoeilijkt, wordt verwijderd Neem Abdijsiroop, die stopt den hoest, maakt Uw ademhalings organen gezond, geeft Uw borst de weer stand die deze noodig heeft en zal U weer vrij, ruim en diep doen ademhalen. Per flacon 90 cent en f. 1.50 hebben hoogere autoriteiten den plicht, op grond van gewichtiger doorslaande motieven tot vorming van grootere Kringen te beslui ten. We hoorden nu, dat Harenkarspel zich bij den Kring Barsingerhorn zou willen aansluiten. Is er ook nog niet een Kring Schoorl en ook een voor Alkmaar. Willen de Besturen van deze Kringen Harenkarspel hebben? Of redeneeren zij misschien, dat deze gemeente volgens de verordende indee ling niet tot hun Kring behoort? Voor de destructie van afgekeurd vee en vleesch 's het reeds hij Barsingerhorn aangesloten, maar dat zijn de andere gemeenten ook. althans volgens gevallen beslissing met 1 Januari a.s.. Doch er zijn toch ook nog wel eenige an dere kanten aan deze zaak, vooral in ver band met wat eerder reeds werd kenbaar gemaakt n.1. dat de Kring, niet slechts zou worden opgeheven, doch dat de overige ge meenten zich bij Allernaar zouden aanslui ten. In de eerste plaats liebben de gemeente besturen daarover zelfstandig te beslissen en niet het bestuur van de centrumgemeen te. De vraag is nu maar, of Alkmaar, daar bij favoriet zou zijn, en waarom? Bovendien, is de wenschelijkheid en noodzakelijkheid aanwezig om den Kring, bekeken uit een finantieel belang der gemeenten op te hef fen? Wel is waar zijn er enkele jaren geweest, waarin de gemeenten moes ten bijpassen, wijl de uitgaven de ontvangsten overtroffen. Het laat ste jaar schoot er echter een aardig bedrag voor de gemeenten over. Dit ■was te danken aan de omstandig heid, dat de keurloonen meer in overeenstemming waren gebracht met die in andere Vleeschkeurings- kringen. Bij het niet meer zelfstandig fungeeren rijzen daarom verschillende vragen. Welke voorwaarden zullen gesteld worden hij het verzoek om aansluiting? Zal het de gemeen te geld kosten of niet? Welke medezegging schap krijgen de gemeenten? Krijgen zc ook invloed bij de bepaling van de keurloonen? Hoe zal liet gaan met het slachten van vee? Op dezelfde wijze èn mét dezelfde fa ciliteiten als thans in eigen Kring bestaan? Houden ze de beschikking over eigen nood- slachtplaatsen? Hoe wordt gehandeld met de overbodig geworden ambtenaren in den opgeheven Kring? enz. De kwestie van de keurloonen is natuur lijk een belangrijke. Die zijn in den Keii- ringskring Oudkarspcl nimmer hoog ge weest. Zijn eigen boontjes doppen, als dit. voordeel geeft boven ze uit de peultjes te halen in samenwerking met anderen, is toch wel ver kieselijk. Centralisatie is goed, maar niet overal en onder alle omstandigheden! We weten niet, wat er omtrent een en ander officieel in de lucht hamgt, Maar wel staat het bij ons vast, dat, als de vleeschvergiftiging in Ha renkarspel niet was voorgekomen, er van opheffing van den Vleesch keuringsdienst niet zou zijn gespro ken. Men hoort toch ook niet van de opheffing van Schoorl of van an- de kleine Kringen? Daarom vinden we dóe opheffingsge ruchten van onzuiveren oorsprong. De auto nomie lijkt ons zelfs hierbij in het gedrang te komen. Als inderdaad de beslissing in zake die ziekteverschijnselen de stok moet worden om den hond te slaan, dan lijkt ons die rechtsfiguur toch niet zoo fnaai. Kunnen voor een en aiV-n* niet de breede wegen van terechtzetting worden bewan deld? Hot zal wel niet lang meer duren, of we hooran meer van deze zaak. Heeft de Kring Oudkarspel voor den Vleeschkeuringsdienst zijn tijd gehad? En zal deze dienst nog eer der verdwenen zijn dan de zelfstandige Lan gendijker Lichtbedrijven, waarover men nu reeds eenige maanden praat! We hebben geen reden om deze vraag ontkennend te beantwoorden. VOOR DEN POLITIERECHTER, Zittinq van Maandag 25 October. S c h a ge n. DE PLAAG VAN STAD EN LAND. De politierechter had het Maandag weer druk, ongeveer 22 nummers stonden op 't programma. In het eerste nummer werd voorgesteld een zeer brutale en zelfs hand tastelijke z.g. kastjesventer, Antonius B. uit Alkmaar, die op 14 Juli Schagen tot ter rein van zijn werkzaamheden had geko zen en onder meer een winkel binnen- slofte, om zijn waren te presenteeren. De huishoudster mej. Nantje H., had geen in teresse voor zijn onbeduidende handels waar en wilde hem met een cent afsche pen, doch de kerel wenschte den winkel niet te verlaten en toen de verontwaardigde huishoudster hem daarop don winkel uit duwde, onthaalde hij die juffrouw op, een schop en een opstopper. De officier toonde zich weinig voldaan over deze plaag van stad en dorp en vorderde 1 week gevan genisstraf, die door den politierechter werd omgezet in een voorn, straf van 3 maan den. Als hij die kunsten nu weer uithaalt, zal hij duchtig aan den tand worden ge voeld. Wieringermeerpolder. HIJ HAD EEN REUZESTEUN. De los-werkman Freek W., die het levens licht zag in het Derde Rijk, had zich de vrijheid gepermitteerd, uit een in aanbouw zijnde boerderij in den Wieringermeerpol der een flinke partij daklood te verduiste ren, welk lood door hem voor 1G pop aan een opkooper werd verkocht. De partij was waard f34. dus een groote schade voor de eigenaars, de loodgieters Gcbr. Ribbelink uit Amsterdam. Voor dit feit gerequireerd, vorderde de officier 1 maand, doch de advocaat van Freek, de bekende strafplei ter mr. Simon de JÖngh uit Amsterdam, wist op even handige als tactische wijze den politierechter tot clementie te stem men en zoo luidde het vonnis f 15 boete subs. 10 dagen hechtenis, benevens 1 mnd. gev. voorw. met den proeftijd van 2 jaar, welke straf indien veroordeelde zich cor- reet gedraagt, practisch dus van weinig beteekenis is en door Freek, op instigatie van mr. Simon, dan ook werd geaccepteerd. Wieringen. HIJ KWAM ER VEEL TE GENADIG AF! Een 18-jarige landbouwerszoon Abram Jan D., geboren te Axel, mag ook niet als een voorbeeld van dierenliefde aan zijn N- Hollandsche vakgenooten worden gepresen teerd! Althans hij ranselde op 23 Juli met een stuk hout, een poot van een tafel of een dergelijk voorwerp, dat totaal onge schikt is voor paardendressuur, zijn paard zoo duchtig, dat de veldwachter Bood van Hoogwoud het strafbare feit werd in den Wieringermeerpolder gepleegd zeer te recht ter zake mishandeling van een dier proces-verbaal opmaakte met. het resul taat, dat Abram heden tot. 10 gulden boete subs. 10 dagen werd veroordeeld. Noordscharwoude. SCHOPPENBOER WAS TROEF. De heer C. Smit genoot op 24 Juli het dubieuze genot in het Waarland, gem. Harenkarspel, te worden afgedroogd door zekeren heer Corn. K. uit Noordscharwoude. die hem een mishandeling liot ondergaan in den vorm van schoppen en trappen. Heden ter verantwoording geroepen, bleek de vechtlustige Kees te schitteren door afwezigheid en werd hij alzoo hij ver stek veroordeeld tot f 25 boete of 25 dagen, aangezien de politierechter gewend is hij gebrek aan persoonlijke belangstelling in zijn zegenrijk werk, er een schepje op te leggen. K o e d ij k. KERMISNASLEEP. In de danszaal van Otten te Koedijk was het. in een van de idyllische kcrmismachten ook geen koek en ei tusschen d'en heer Jan K. en een paar andere danseurs, de heeren Aldert B. uit St. Pancras en Jac. W. Aldert was hevig gepikeerd, omdat Jaap zijn zuster grof zou hebben beleedigd en zijn vriend Jan achtte zich zedelijk verplicht zich met Aldert mee te ergeren. Het gevolg was dan ook, dat Jacobus van de heide hoeren een flink pak slaag opliep en de gezworen kameraden heden te dier zake terecht stonden. Het slachtoffer was plots naar Duitschland geroepen en kon nu niet getuigen, doeh men wist het zonder hem ook voor elkaar te boksen en zoo werden Aldert en Jan ieder met f 15 boete of 10 dagen opgeknapt. O u d e s 1 u is'. EEN LAFFE STREEK AFGESTRAFT. In den nacht van Zondag 18 op Maandag 10 Juli had 'de timmerman vArie T. uit Kolhorn een andere feesteling, Jan F. uit Anna Paulovvna, zonder eenige aanneme lijke reden in de door hen beiden bezochte herberg van Mevr. IckcSanders een met bier gevuld glas in het gelaat geworpen, waardoor Jan een niet onbeduidende wond hij het oog opliep. Die wond moest zelfs ONS KLIMAAT EISCHT 0NDERG0EO, DAT UW LICHAAM BESCHERMT draagt J&tu£ ^CUIKSTE ONDERGOED^ i HET DEGEÜJt^] geneeskundig behandeld worden, wat den vechtersbaas op 1 maand kwam te staan. EEN ONBEHOUWEN KERMISKLANT. De rondreizende kermisexploitant Adri- aan Hubert B. was uitgenoodigd de zon- daarsbank te bezetten, op grond van het feit, dat hij op 17 Juli te Den Helder ze- kere mevrouw Sch.V., die hij van onrust stoken tusschen familie ver dacht, eerst een bloedneus had geslagen en of dat niet genoeg was, haar toen nog een slag in den nek had gegeven. De heer B. scheen aanvankelijk door zijn ongema nierd optreden niet best met den Politie rechter te kunnen opschieten, doch later kwamen de heeren een beetje tot elkaar. Hij ontdoende echter de mishandeling, doch de getuige de Vries beweerde den nek slag gezien te hebben, waardoor deze nek slag ook de nekslag werd voor den ker misexploitant en oorzaak dat hij tot een. tientje boete of 5 dagen werd veroordeeld. Later ontstond nog een hcelc scène in het gebouw, omdat men veronderstelde, dat de Vries een meineed zou hebben gepleegd. De dames, die bij de zaak waren geïnteres seerd, wilden een aanklacht tegen dezen getuige instellen, doch meneer B. had in middels de boete al netjes betaald, dus hiervan zal wel niets komen. WEERZINWEKKEND OPTREDEN VAN EEN RECIDIVIST. De Heldersehe heer Gijsbert, B., een oude bekende bij den Al km. Politierechter, had op 4 Augustus afgesproken met zijn 30-jarige eclitgenoote Jantje W., dat hij haar uit do bioscoop zou afhalen, doch na het einde van de voorstelling bemerkte het vrouwtje tot haar teleurstelling en veront waardiging, dat Gijsje de rol speelde van den onzïchtbaren man en niet aanwezig was. Wèl vond zij hem echter in een café en daarover ten zeerste ontstemd, begon zij manlief de waarheid te zeggen, waarop deze weinig zoetsappige echtvriend op zijn beurt uit zijn slof schoot en zijn vrouw op een inderdaad beestachtige ma nier mishandelde. Ter zake deze ergerlijke behandeling moest Gijs dan heden" terecht staan, doch hij was nu evenmin op de zitting present als bij de bioscoop. Het. scheen wel, dat de vrouw, misschien uit vrees, de zaak véél onschuldiger wou voorstellen, doch dit werd niet aanvaard en de lieve echtge noot werd veroordeeld tot 1 maand gev. straf. HIJ BLF.F.F NOG EVEN. Het was echter niet zijn „Jantje" die Gijö- bert zoo vriendelijk had bejegend, ook de caféhouder fl. had zich over hem te bekla gen op grond van de omstandigheid, dat hij van geimelden heer op 17 Juli een vuist slag in zijn gelaat had ontvangen, terwijl hem tevens een zeer gemeene insinuatie voor de voeten was geworpen. Deze twee strafbare feiten, mishandeling en beleedi- gin<r. werden nu in de hiervoren medege deelde straf, 6 weken gev. verdisconteerd. TRANEN MET TUITEN, KONDEN DES RECHTERS GRAMSCHAP STUITEN. Bij verstek, dus hij afwezigheid was de werkman Cornelis B. te Den Helder ter zake valsche aangifte van rijn inkomsten tot 2 maanden veroordeeld. De oude heer was tegen dit vonnis in verzet gekomen en snotterde nu heftig, dat hij er onschuldig ingeloopen en veroordeeld was. Aanvanke lijk had hij niet veel succes, doch Kees wist vol te houden, en barstte telkens in tranen uit, zwerende dat hij onschuldig was. En warempel, de aanhouder won en ten slotte werd de politierechter vertee- terd en wijzigde de gevangenisstraf in 25 gulden boete of 10 dagen en 1 maand gev. voorw. met 2 proefjaren. ZELFOPOFFERING IN DEN echter zeer ongaarne worden aanvaard. Alles TOTALEN STAAT. DANZIG EN SUDETEN-DUITSCHERS. HET DUITSCH—JAPANSCH— ITALIAANSCH DINER TE ROME Wanneer men den toestand in de tegen woordige wereld zou moeten weergeven, zou men dit kortweg kunnen doen door te zeggen: Er is een groot vredeshlok, maar er is een kleine groep van staten, die uit is op roof en die, om aan haar gedrag, dat in strijd is met elk begrip van goede trouw, een schijn van rechtvaardigheid te geven, bezig is eon eigen moraliteitsleer te propagceren. Een inoraliteitsleer, die in het kort neerkomt op wat wc eenige maanden geleden hij Duit- schen monde hoorden verkondigen, name lijk dat alles moet wijken voor het belang van den staat. De echo daarvan konden we de afgeloopen dagen ook vernemen in ons land, waar in het voorloopig verslag over de begrooting te lezen viel, dat het individu weliswaar zekere rechten bezit, die in rijn verhouding tot God moeten worden geëer biedigd, maar die, voor zoovér ze het open haar leven als lid der volksgemeenschap be treffen, worden beperkt door het belang dier gemeenschap. Het persoonlijk belang moet voor het algemeen belang wijken. De totale staat. De groep van staten, die doorloopend on rust zaait in de wereld is dus tevens de groep, wier leden in meer of mindere mate „totaal zijn'. Dit kan trouwens moeilijk an ders zijn. Want evenals in het binnenland ieder persoonlijk belang moet wijken voor dat van de overheid, zoo moet ook in de in ternationale samenleving alles wijken voor het eigen nationaal belang. Slechts vrees voor de militaire macht van anderen legt dit nationaal egoisme beperkingen op, die wordt in het werk gesteld om zich van die beperkingen tc ontdoen en het eenige middel daartoe is: bewapening. De tegenwoordige technische oorlog stelt echter zulke hooge eischcn, zoowel physieke als moreele, aan den soldaat, dat in mili taire kringen wel eens is betwijfeld of de tegenwoordige miiitielegcrs nog behoorlijk aan hun doel beantwoorden. De overgave en de zelfopoffering der strijders moeten eigen lijk zoo groot zijn als in 1932 hij Shanghai werd gedemonstreerd door den Japanschen soldaat, die in een torpedo kroop, deze be stuurde tot in de Chineesclie gelederen om daar met het projectiel uit één te vliegen. Men mag dan ook veilig aannemen, dat het gchoele streven van don totalen staat, voor zoover het er op is gericht de burgers de gedachte hij te brengen, dat ze zich voor de gemeenschap behooren op te offeren, is in gegeven door den wensch op deze wijze te komen tot een volksleger, dat. zooveel moge lijk het moderne militaire ideaal benadert. Waarbij men zich de vraag zou kunnen stellen of onze nationaal-soeialistische volks vertegenwoordigers, die het buitenland blijk baar zoo goed kunnen napraten, zelf wel beseffen, dat het er in wezen om gaat onze Nederlandsehe burgers op te voeden tot ten doode opgeschreven bestuurders van land- torpedo's. Het blok van totale staten zou kunnen worden geacht te bestaan uit Duitschland, Italië en Japan. Het toeval wil, dat deze landen weinig gemeenschappelijke en ook weinig tegenstrijdige belangen hebben. Er bestaat dus weinig bezwaar om elkaar af en toe eens den hal toe te spelen, te meer omdat ze in zooverre op elkaar aangewezen zijn. dat de. overige wereld aan dit drietal slechts een zeer gematigd vertrouwen schenkt en van hun vriendschap blijkbaar doch begrijpelijkerwijze, weinig gediend is. Een afzonderlijke positie neemt Rusland in, waar de practijk van het communisme weliswaar grootcndeels neerkomt op het nationaal-socialisme, dat echter nimimer een plaats in de groep van totale staten zal kunnen verwerven, omdat de belangen van het Sovjet-rijk te zeer opbotsen tegen die van Duitschland in het Westen cn te gen die van Japan in het Oosten. Van deze drie totale staten roeren Jaoan en Italië zich den laatsten tijd het hevigst. Dat uit deze bedrijvigheid in het Verre Oosten en in de Middellandsche Zee niet los van elkaar staat, weten we te over. De aan dacht van het vredeshlok wordt er door verdeeld, waardoor krachtig optreden zeer wordt bemoeilijkt. Duitschland hield zich den laatsten tijd het rustigst. Zoolang I-Iitler moreele successen kon bevechten in het. binnenland door de bezetting van het Rijnland of door het wederinvoeren van den dienstplicht, had hij gemakkelijk spel. Toen die oogst echter was binnengehaald, werd do zaak anders en moeilijker. In het Westen was de Fransche grens als een ijzeren muur, in het Oosten lag het. bevriende Polen met daarachter het mi litair te duchten Rusland, wiens diplomaten overigens handiger waren dan de Duitsehe. In het Zuiden veroorloofde Italië, zoomin als het democratische Westen, dat Berlijn 7'"ch mengde in de Oostcnrijksche of Tsjecho- Slowaaksche aangelegenheden en voor de Duitsehe roepstemmen om koloniën bleef het buitenland Oost-Tndisch doof. Men kreeg den indruk, dat het volk werd tevreden ge houden met feestelijkheden, parades en troepenrevues van enorme afmetingen, maar dat de regeering te Berlijn doodverlegen is om ppti diplomatiek suecesie, omdat het uiterlijk vertoon der feestelijkheden langza merhand geen voldoende tegenprestatie mc»r was voor de opofferingen, die van het volk wedden gevraagd. Dit zou dan ook zeer wel de reden kim- nen zijn van het feit, dat de nationaal- sociaüsten in de vrije stad Danzig zich de laatste weken weer meer hebben ge roerd. een acitiviteit, die leidde tot de ontbinding van de Roomsch-Katholieke partij in Danzig, terwijl daarnaast, de Su- deten-Duif&chers. die wonen in de Sude- trn aan de overzijde van de grens In Tsje- cho-Slowakije geducht van zich hébben doen spreken. Of daar in die streken wer kelijke successen te bereiken zullen rijn, in dier voege dat Danzig of de landstreek, waarin de Sudeten-Duitschers wonen, ge heel Lij Duitschland zouden kunnen wor den ingelijfd, ziedaar een kwestie, die voor loopig nog wel niet bevestigend zal kunnen worden beantwoord. Spektakel kan er ech ter genoeg uit voortvloeien, waarbij we slechts behoeven te denken aan de herrie, die Duitschland indertijd in Oostenrijk heeft weten aan te stichten. Het zou dan ook zeer goed kunnen zijn, dat men te Berlijn bezig is te trachten zich een ruilobject te creëercn voor het verkrijgen van eventuecle koloniën. Hoe dit alles ook zij, een feit is, dat Duitschland op bescheiden schaal meehelpt de politieke toestand te vertroebelen. Deze Duitsehe activiteit kan natuurlijk moeilijk los worden gedacht van het conflict in het Verre Oosten en van de moeilijkhe den in de Middellandsche Zee. Zoo daar al les rustig was, zouden de Duitsehe perspec tieven in Danzig en in het Sudetenland hoe' wat minder belovend zijn. Het is stel lig het feit, dat het vredeshlok de handen meer dan vol heeft, hetwelk voor de Ber- lijnsche heeren aanleiding is geweest, ook een ijzer in het vuur tc loggen. Om dezen samenhang te bevestigen, zou de we kunnen verwijden naar het week end, dat von Ribbentrop in Rome heeft doorgebracht en waar hij met den Italiaan- schen minister van huitenlandsche zaken, Ciano en den Japansc'hen ambassadeur te Berlijn, burggraaf Moesjjakoji zou hebben gedineerd. Dat hierbij, gelijk men meent te weten, zoowel de non-interventie 1 als de Sudeten-kweatie ter sprake zijn gebracht, ligt geheel voor de hand. Tot welke resul taten men er is gekomen, zal de buitenwe reld wel niet vernemen, doch het zal stellig reeds blijken uit de houding, welke de Cen trale rijken deze week op de conferentie te Londen aannemen. En dat zoowel Italië als Duitschland aanstonds op de negen-rnogend- heden-conferentie te Brussel de Japansche aangelegenheid zullen verdedigen, daar aan behoeft men nauwelijks te twijfelen. Want het Japansch-Chineesche conflict draagt in hooge mate bij tot het scheppen van de sfer-r. welke vooral in Italië noodig heeft om zijn idealen in de Middellandsche Zee met kans op succes te kunnen najagen

Schager Courant | 1937 | | pagina 5