|tarzan| VAN Pi j APEN Iedgar rice| Het oudste Koningshuis ter aarde Een tweede Eiffeltoren Ouitsche zuivelproduct stijgt Het verboden grondgebied iburroughsj Radioprogramma j GEÏLLUSTREERD j I VERVOLGVERHAAL I DOOR: No. 41. In de hut brandden lampen. Clay- ton had een ongeopend blik olie ge vonden en pitten, die nog bruikbaar waren. Tarzan gluurde naar binnen. Hij zag, dat de hut door stukken zeildoek in tweeën was gedeeld. De mannen lazen en spraken .Hg keek waarop Jane had zitten schrijven. Hij greep het beet, trok het naar buiten, waar hy het papier zo smal oprolde, dat het in zijn pijlenkoker paste. Vlug snelde hij weg naar de jungle, even zacht en geluidloos als een schaduw. Tarzan werd vroeg wakker, zijn eerste gedachte was aan de brief in zijn pijlenkoker; hij hoopte, dat hij zou kunnen lezen wat het mooie meisje had geschre ven. Tarzan was bitter teleurgesteld, toen hg het vreemde schrift zag. Lang zat hg er overheen gebogen, eindelijk herkende hij de letters. Zijn hart juichte van plezier. (Nieuwe spelling). door het andere raam. Daar zat het meisje. Wat had ze een prachtig haar hoe zacht was haar blanke huid. Ze zat te schrijven aan Tar- zan's eigen tafel. Op een matras lag de negerin te slapen. Meer dan een uur keek Tarzan naar het schrijvende meisje. O, wat verlangde hij met haar te spreken. Eindelijk stond zij op en liet haar schrijfwerk liggen. Ze was van plan naar bed te gaan, blies de lamp uit en alles was in het duister gehuld. Rustig wachtte Tar zan. Hg kwam zachtjes dichterbij, wachtte en luisterde. Tenslotte sliep zij. Voorzichtig stak hij zgn arm door het raam en tastte over de tafel. Hij raakte het papier aan, Meer dan 2000 jaar regeeren de Mikado's Japan Stockholm streeft Parijs op zij. Plannen voor uitkijktoren met groote congreszaal, restaurant en zwembassin. HIROHITO HEERSCHT NU IN HET „TIJDPERK VAN DEN LICHTENDEN VREDE." Het Japansche vorstenhuis is de oudste Bog op aarde regeerende dynastie. De op het oogenblik in Japan regeerende keizer heet Hirohito. Hij is op 29 April 1901 geboren. In 1921 ondernam de nauwelijks 20-jarige Japansche kroonprins een rond reis door Europa. Deze reis was een groote gebeurtenis, want voor hem had nog nim mer een lid van de keizerlijke Japansche dynastie zijn land verlaten. Na zijn terug keer nam hij voor den zieken keizer het regentschap op zich en op 26 December 1926 den dag van het overlijden van Yosjij'hito. zijn vader besteeg hij den troon. Maar eerst twee jaren later, in November 1928, vond de plechtigee kroning van don jongen keizer in de oude keizers- stad Kioto plaats. De keizerin. Keizer Hirohito is sinds het jaar 1924 met Nagako, oen dochter van vorst Koeni uit een oud Japansch geslacht, gehuwd. De Japansche keizerin leidt een volkomen teruggetrokken leven, zooals dit door de traditie wordt voorgeschreven. Zij mengt zich niet 'in politieke aangelegenheden, maar gaat geheel in haar plichten vari echtgenoote en moeder op. Bovendien ver zet zij als presidente van talrijke liefdadig- heidsvereenigingen veel werk. Zij heeft keizer Hirohito in den loop der» jaren 5 kinderen geschonken, drie dochters de prinsessen Sjigeko, Kazoeko en Atsoe- ko, en twee zonen, n.1. don kroonprins Aki- hito, die in het jaar 1933 geboren is, en prins Masohito, die op het oogeniblik twee maanden oud is. Goddelijke afstamming. De op het oogenblik in Japan regeerende keizer Hirohito is de 124ste van zijn dy nastie, 't oudste van de thans nog regee rende huizen. De stamboom loopt terug tot het jaar 660 v. Chr. Stichter is de Ja pansche keizer Jimmoe. die ook als de grondvester van het rijk beschouwd wordt en den titel „Tenno" droeg. Keizer Jimmoe heeft volgens de sage op een lldon Februari den troon van Japan be stegen. Daarom speelt deze datum ook op het. oogenblik nog in Japan een groote rol, zelfs de tijdrekening van de Japanners is op dezen datum gebaseerd. Zij leven derhal ve niet zooals wij in het jaar 1937, maar in het jaar 2597. Tet is bekend, dat de Japansche heer Feuilleton door Dennis Wheatley Vertaling Eva Raedt de C'anter 48. ..Jg blgft hier," zei Rex. „Ik zal naar Simon gaan zoeken." „Een oogenblikje." De hertog hield hem met zijn vrije hand tegen. „Lafen wij eerst van ma demoiselle hooren of het absoluut onmogelgk is, dat wij paarden krijgen." „Absoluut onmogelijk, monsieur. De boeren zijn gewaarschuwd. Ik ben bij vier boerde rijen geweest en overal was het hetzelfde. Zij durfden hun paarden niet te verkoopen. Het gevaar bestaat zelfs, dat een van hen met de politie erover gesproken heeft, dat er vreem delingen in mijn woning zijn." „Ik dacht, mademoiselle, dat die menschen uw vrienden waren. Het is dus zooals ik reeds gevreesd heb: wij zullen u veel last be zorgen. Och een beetje voorzichtig met mijn arm alstublieft." „Het water is wat heet. Er is een boer die ik niet vertrouw. Hg heet Rakov. Ik zou hem niets gevraagd hebben, als ik niet geweten had, dat hij buitengewoon hebzuch tig was. Ik dacht, dat hij wel aangelokt zou schors een goddelijke vereering genieten. Overigens beschouwt ook iedere Japanner, hij moge van nog zoo geringe afkomst zijn, zich als een zoon van de zon. Om dat te begrijpen, moet men ver in de mythologie van het rijk Nippon teruggaan. Legende. Volgens de legende werd Japan oorspron kelijk door de goden zelf geregeerd. Tot het laatste godenpaar behoorden Izanagi en de godin Izanami. Aan hen zou het ont staan van de Japansche eilanden te dan ken zijn. Uit hun huwelijk sproten drie kin deren voort: Amatcrasoe, de godin van de zon, Tsoekiyomi—noKami, de godin van de maan en Soesanoonomiko, de go din van de zee. De laatste stichtte echter slechts onheil en zou enorme schade aangericht hebben. Derhalve besloot op zekeren dag Amatera- soe, de godin van de zon, de heerschappij over de eilanden van Nippon aan haar kleinkind, Ninigi, toe te vertrouwen. Keizer Jimmoe, de eerste werkelijke keizer van Japan, zou nu weer een kleinzoon van dezen keizer Ninigi geweest zijn. Daarom zijn nu alle Japansche keizers van goddelijken oor sprong en alle Japanners „zonen van de zon." „Lichtende vrede". Het recht van de troonopvolging is in Ja pan streng geregeld. Slechts mannen kunnen den Japanschen troon bestijgen. Schenkt de keizerin den mikado geen zoon, dan is hij volgens de wet gerechtigd, illegitieme vrou wen te nemen. De kroning is in Japan zeer plechtig. De nieuwe keizer neemt in de eerste plaats be zit van de heilige schat, die uit het par ticuliere keizerlijke zegel, het heilige zwaard den heiligen spiegel en uit een keten van ju- weelen bestaat. Daarna zwerén de vazallen hun nieuwen heer trouw. Ieder Japansch regeeringstijdperk krijgt officieël een bijzonderen naam. Zoo werd het regeeringstijdperk van keizer Yosjihito, den vader van den tegenwoordigen mikado, „Taisja" of den tijd „der groote Gerechtig heid" genoemd. De regeeringstijd van keizer Hirohito, die op het oogenblik op den troon van Japan zit, draagt den naam van „Sjo- wa", hetgeen „Tijd van den lichtende Vrede" beteekent. Gezien den hnidigen toestand in het Verre Oosten klinkt dit misschien ietwat eigenaardig. worden en het risico op zich nemen voor den hoogen prijs dien u zoudt willen betalen." „In dat geval moeten wij u dadelijk ver laten. Wg mogen hier niet gevonden wor den." „Maar dat zal ik niet toestaan," zei Marie Lou en stak fier haar puntig kinnetje voor uit. „Waar zou u naar toe moeten gaan, mid den in den nacht en in de sneeuw? Mon sieur le Duc is een van mijn landslieden. Wij zijn hier in een vreemd land, ik zal u verber gen ls zij komen." „Jij blijft dus hier,'' zei Rex. „Ik zal gaan en zien of ik eenig spoor van Simon kan ont dekken." De hertog deed een poging om op te staan, maar het meisje duwde hem in zijn stoel te rug. „Monsieur de Amerikaan heeft geiyk," zei hg, „laat hg zijn kleinen vriend gaan zoe ken. U zult hier blijven en dan zal ik uw armen schouder verbinden. Straks zal ik u op den zolder verbergen." „Zooals je wilt. Maar beloof mij alleen, Rex, als Simon gevangen genomen is, moet je eerst terugkeeren om mij te halen. Wij kunnen dan gezamenlgk trachten iets voor hem te doen doen." De hertog glimlachte te gen Marie Lou. „Mademoiselle," zei hg „gg zyt een vrouw met zeer veel moed. Dat u ons toestaat zulk een risico te loopen, strijdt eigenlijk met elk principe in mijn leven. Maar wg verkeeren in een hachelijke positie, en daarom aanvaard ik uw aanbod met de grootste dankbaarheid." „Daar, nu spreekt u mannentaal! Het is best mogelgk, dat Rakov heelemaal niets zegt. Misschien denkt hy dat het een of an deren dollen streek van mij is. De menschen Zoojuist wordt er een Zweedsch plan gepubliceerd, dat in den bouw van een 345 meter hoogen uitkijk toren te Stockholm voorziet. Zweden wil het record van den Parijschen Eiffeltoren breken, want de toren te Stockholm moet nog 45 meter hooger worden. De ontwerpen voor den tweeden Eiffelto ren te Stockholm zijn reeds geheel gereed. De architect Asplund heeft de plannen uit gewerkt en verschillende industrie-onderne mingen zijn tot financiering bereid. Trap en liften. In tegénstelling met den Eiffeltoren zal de toren te Stockholm geen ijzerconstructie zijn, maar van beton gebouwd worden. Een aantal liften zal de gasten 345 meter hoog brengen, maar ook een trap zal niet ontbreken. Op een hoogte van 80 meter boven de aarde zullen een congreszaal en een groot restaurant worden igericht. De congreszaal zal aan ongeveer 700 menschen plaats bieden. Voor den toren komt een reusachtig zwembad te liggen, dat het modernste in zijn soort zal zijn. De totale bouwkosten zullen volgens voor- loopige schattingen ongeveer zes millioen kronen bedragen, doch naar alle waarschijn lijkheid zal deze som wel te klein blijken te zijn. Zweden gaat Amerika overtreffen De hoogte van 345 meter komt betrekke lijk overeen met de hoogte van de Ameri- kaansche wolkenkrabbers. Het Chrysler Building met 306 meter hoog te is gedurende langen tijd het hoogste ge bouw van de wereld geweest. Interessant is daarbij, dat men slechts zeer korten tijd heeft noodig gehad, om dezen wolkenkrabber te bouwen. In Februari van het jaar 1929 leg den de Amerikanen den eersten steen en reeds in September van het daaropvolgende jaar kon het personeel van Chrysler het nieuwe bestuursgebouw betrekken. Maar hoe hoog de Amerikaansche gebou wen ook mogen zijn, Zw&den zal er nu bin nen afzienbaren tijd in ieder geval aan spraak op mogen maken, het hoogste bouw werk van de wereld te bezitten. De vraag is slechts, hoelang de Scandinaviërs zich op dit feit zullen kunnen beroemen, want de Amerikanen zijn er de menschen niet naar om zich een dergelijk record voor altijd te laten ontnemen. denken hier namelgk, dat ik een zonderlinge ben. Wanneer de kinderen niet zooveel van mij hielden en zg niet steeds dachten aan mgn overleden moeder, geloof ik, dat, wanneer ik vgftig jaar eerder geleefd had, de boeren mij als een hekst verbrand zouden hebben." Voor het eerst sedert vele uren lachte Rex. Zijn leelgk maar aantrekkelijk gezicht glom van vergenoegdheid. „Laten wij dan zeggen, dat u een heks bent, allright," mom pelde hg. „Ik zou bijna wenschen, dat ik ook gewond was en dat u mgn wonden zou ver binden." „Monsieur is wel galant," zei hy zedig. „Maar het zou beter zgn uit te visschen waar uw vriend zich bevindt, en niet gewond hier terug te komen." „Wees voorzichtig, Rex," smeekte de her tog. „En blgf niet langer weg, dan absoluut noodzakelijk is." „Ik kom spoedig terug, en ik zal driemaal op de deur kloppen, opdat u zult weten, dat ik het ben. Tot ziens!" en met een prettigen glimlach op zijn gezicht ging Rex den donke ren nacht weer in. Toen de wond van den hertog gereinigd en verbonden was, grendelde Marie Lou de deur en toonde hem een kast die achter een gor dijn verborgen was. Er hingen oude kleeren in en daarachter zag men eenige flinke plan ken, waarop men gemakkelgk naar boven kon klimmen. Zij vertelde hem, dat zij daar vele malen verborgen was geweest door haar moeder in de slechte tijden toen de roode, de witte en de groene landstreken onveilig ge maakt hadden. Het pistool werd naar boven gebracht, ook de rugzakken en de pelsjas van De Reichau. Ieder spoor van de bezoekers De productie van koemelk in Duitschland heeft aldus „Econ. Voorl." in 1936 bedraeen 25.4 mil- liard Kg., hetgeen 1.2 milliard meer is dan in 1935. Deze vermeerdering wordt in de eerste plaats toegeschreven aan den gunstigen stand van het weiland en aan den gun stigen voedermiddelenoogst in het afge- loopen jaar. Volgens het jaarverslag over 1936, dat door de verschillende zuivelcen- trales is samengesteld, werden van boven genoemde hoeveelheid melk aan do 7752 bestaande zuivelbedrijven in totaal 14.14 milliard kg volle melk (de roorm in volle mek omgerekend) geleverd, hetgeen over eenkomt. met gemiddeld 1.82 millioen kg per bedrijf. In 1935 bestonden er in Duitsohland 8029 zuivelbedrijven, welke in totaal slechts 12.29 milliard kg melk af namen, of 1.53 millioen kg per bedrijf. Vermindering aantal zuivel fabrieken. De vermindering van het aantal zuivel fabrieken is in de eerste plaats een gevolg van de omstandigheid, dat on-economische kleine bedrijven werden opgeheven, of bij andere werden gevoegd. Er werden in het verslagjaar 78 nieuwe fabrieken opge richt, terwijl 659 bedrijven werden gemo derniseerd. Het aantal roomstations en melkvcrzamelplaatsen bedroeg circa 5000, waarvan 170 nieuw werden gebouwd. De stijging van de melkaanvoeren met 1.85 milliard kg houdt voor namelijk verband met de stijging der productie en het toenemende fabriekmatige verwerken der melk; voor een deel kan de stijging ook worden toegeschreven aan het feit, dat de aflevering aan de fabrieken in grooteren omvang verplicht is gesteld. De afzet van consumptiemelk door de fabrieken is, in vergelijking met 1935, met circa 100 millioen leg tot 2.72 milliard kg gestegen. Naast deze hoeveelheid werden nog ongeveer 1.4 millioen kg consumptie- melk buiten de zuivelfabrieken om in den handel gebracht. Boterbereiding in zuivelfabrieken stijgend, op boerderijen dalend. De in 1936 door de zuivelfabrieken ge fabriceerde hoeveelheid boter bedraagt werd weggewischt voor het geval er onver wachts bezoek mocht kometn. Toen bracht zy een lamp naar boven. Het was dezelfde lamp die anders door mademoiselle als nachtlicht gebruikt werd. Zij doofde ook in de kamer het licht en zij gingen samen in het donker bij de kachel zitten. „Toen ik al die schoten hoorde," zei ze met zachte stem, „dacht ik, dat ik u allen nooit terug zou zien." „Maar u kon het gevecht toch op zoo'n af stand niet hooren?" vroeg de hertog verwon derd. „O, neen maar toen ik geen paarden kon krijgen, wekte ik monsieur den Ameri kaan en hij verzocht mg vriendelijk maar dringend, dat ik hem naar het kasteel zou brengen. Ik zou eveneens in de val geloopen zgn, als hij mg niet op bevelenden toon ge zegd had, terug te keeren naar de poort waar ik u verlaten had. Ik denk dat hg er een voorgevoel van had, dat er iets niet in orde was. Ik mag uw grooten vriend wel, hy is zoo aardig." De Reichleau knikte bedroefd. „Het is een prachtkerel, maar ik maak mij bezorgd om dien kleine. Hij was, geloof ik, nog aardiger." „Hield u van hem?" „Ik beschouwde hem als myn zoon." „Monsieur van Ryn zal hem wel helpen. Hg is zoo sterk! Hij is zoo sterk! Hij zou ge hakt van deze kleine, roode soldaten kunnen maken." ,,'t Is mogelijk, hij heeft ons vanavond reeds uit een benarde positie verlost. Maar ik vrees, dat de arme Simon ergens dood op den grond in de sneeuw onder het kreupelhout ligt. Vertel my iets meer over u zelf, made- 385.390 ton of 71.103 ton (is 22.6 pet.) meer dan in 1935. De boterbereiding op de boer derijen is daarentegen van 140.000 ton in 1935 op 112.500 ton in 1936 achteruitgegaan. Het totale boterverbruik in Duitschland (met inbegrip van den invoer) heeft in. 'f verslagjaar 573.351 ton bedragen.. ZATERDAG 30 OCTOBER 1937. Hilversum I. KRO-uitzending. 8.00—9.15 en 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 De KRO-Melodisten en gramofoonmu*. 2.00 Voor de rijpere jeugd. 2.30 KRO-Orkest. 3.00 Kinderuur. 4.05 KRO-Orkest en gramofoonmuziek. 5.15 Operafragmenten (Gr.opn.). 6.20 Journalistiek weekoverzicht. 6.45 Gramofoonmuziek. 7.00 Berichten. 7.15 Katholieke RVU. 7.35 Actueele aetherflitsen. 8.00 Berichten ANP. Mededeelingen. 8.15 Overpeinzing met muzikale omlgsting. 8.35 Reportage schaakmatch. 8.40 KRO-Orkest. 9.00 Gevarieerd programma. 10.00 De KRO-Melodisten en solodisten. 10.30 Berichten ANP. 10.40 Sportoverzicht. 10.55 Reportage schaakmatch; 11.0512.00 Gramofoonmuziek. Hilversum H. VARA-Uitzending. 10.00—10.20 v.m. en 7.30—8.00 VPRO. 8.00 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Gramofoonmuziek en gevarieerd pro gramma (Gr.pl.). 12.001.45 Gramofoonmuziek. 2.00 Economische lezing. 2.20 „Fantasia". 2.45 Optreden van amateurs. 3.15 Damles. 3.30 Residentie-orkest. 4.20 Gramofoonmbuziek. 4.30 Esperanto-uitzending. 4.50 Vervolg concert. 5.20 Zang. 5.40 Literaire causerie. 6.00 Orgelspel. 6.30 „De Wielewaal". 7.00 „Filmland". 7.30 Bijbelvertellingen. 8.00 Herhaling SOS-Berichten. 8.03 Berichten ANP, VARA-Varia. 8.15 VARA-orkest m.m.v. solisten. 8.55 C. Steyn's Accordeonorkest. 9.15 De Ramblers, xylofoonduo en solisten (Om 10.00 Berichten ANP). 10.30 Orgelspel. 10.45 Souvenir-orkest en soilsten 11.15 Berichten. 11.20 Vervolg orgelspel. 11.3012.00 Gramofoonmuziek. moiselle, om mijn gedachten van deze vreese- lgke dingen af te leiden." „Wat wilt u hooren?" vroeg zg schouder ophalend. „Het leven is hier zoo gewoon. De menschen zijn niet onvriendelijk. Zg begrij pen mij niet heelemaal, omdat ik alleen door het leven ga en geen geschikten man zoek. Dat lijkt hen vreemd. Maar eenerzijds is dit mijn bescherming. Vele echtgenooten kg ken naar mg, maar ik draai altijd mgn hoofd af. Daarom hebben de vrouwen niets van mij te vreezen en zijn mij goed gezind." „Hebt u er nooit over gedacht naar Frank- rgk terug te keeren?" „Dikwijls, monsieur. Ik heb er aangedacht, aan dat prachtige Frankrijk, dat ik zoo goed ken uit mgn boeken en uit de verhalen van myn overleden moeder. Maar hoe, maar hoe? Ik heb geen geld, zelfs al zouden de autori teiten mij toestaan de reis te maken." „Hebt u geen enkele relatie, tot wien u zich richten kunt?" „Geen enkele, monsieur. Zooals ik u verteld heb kende mijn moeder prins Shulimoff se dert vele jaren, lang voordat ik geboren werd. Zij werd daarom door haar eigen volk uitgestooten, zooals u zult begrgpen." „Ja," zei de hertog beleefd. „Bent u een dochter van den prins?" „Ja, monsieur, ik ben zijn dochter. Een wettige dochter, want mgn moeder was zgn vrouw, ofschoon hij dat nooit bekennen wilde. Zg waren in het geheim in Parijs getrouwd. (Wordt vervolgd.) L

Schager Courant | 1937 | | pagina 7