Jaloezie tusschen -blank en bruin- Onzekerheid rond Holland-Fr ankri j k Amerika Waarom krijgt de ontwikkelde inlander niet net zulke baantjes als de Europeaan? Franschen komen met een sterk elftal De eerste wedstrijd zonder Bakhuys N.H.V.B. Bij een kop thee worden Mohammedanen en Hindoe's het misschien eensl Verontwaardiging over een afgodendienst BOMBAY. In October. Het Is voor mij eenig9zins zon derling herhaaldelijk Europeanen te ontmoeten, die hier reeds vele jaren wonen en bevreesd zijn, dat inder daad Engelands macht in Britsch- Indië ten einde loopt en dat spoe dig dit uitgestrekte gebied inder daad zal komen onder een eigen, onafhankelijke inlandsche regeering Het zijn gewoonlijk geen Engelschen, maar andere Europeanen, Zwitsers, Zwe den, Oostenrijkers, vooral ook enkele Duit- sche Joden, die hier een wijkplaats en een broodwinning vonden, van wie men een dergelijke meening kan hooren verkondi gen, een meening, die ik volstrekt niet deel. Deze bevreesden voegen er dan moestal hij: „Indien het zoo ver komt, blijft er voor ons niets anders over dan onze kof fers te pakken en naar Europa terug te keeren. Europeanen houden zich streng gescheiden van de inlanders. De menschen, die zoo spreken, kennen gewoonlijk van ïndië en van den geest der daar levende bevolking niets, ook al wonen ze er jaren. Ze leven in een nauw gesloten eigen kringetje: ze zijn lid van een club, waar geen inlanders worden toe gelaten; wel komen ze soms in café's en restaurants, die ook door gegoede inlan ders worden bezocht, maar daar zitten ze apart, Europeanen en inlanders aan af zonderlijke tafeltjes, en met het eigen lijke volk komen ze nimmer in aanraking. In de bladen lezen ze vaak van donderen- ..de toespraken van inlandscho politieke leiders, maar dat deze leiders slechts een heel klein deel der hevolking achter zich hebben en het onderling niet eens zijn, ontgaat hun. Alleen toegang voor echte Eu ropeanen. Zulke Europeanen kunnen hier tientallen jaren wonen en nog volkomen vreemdelin gen blijven. Merkwaardig is de zeer sterk doorgedreven groepenverdeeling in Br.- Indïë. Parsi's, Mohammedanen en Hin does leven vrijwel geheel apart van el kander en vermengen zich onderling niet. evenmin als met de half-bloeden. de Anglo Indiërs, die weer een aparte groep vormen. De echte Europeanen staan ver van al deze groepen en de Engel- schen houden zich zelfs ver van Engelschen. die uit Engelsche ou ders niet in Europa, maar in Indië zijn geboren. Er zijn huizen, waar geen kamers of woningen worden verhuurd aan anderen dan echte Europeanen. Het huis waar ik mijn kamer heb. is minder „deftig". Daar mogen ook Parsi's cn Anglo-lndiërs wonen, maar Hindoes en Mohammedanen worden er alleen als be dienden toegelaten. Een theevisite mei onaangename gevolgen. Laat ik hierbij voegen dat. er bij voor beeld ook hotels zijn. Hindoe-hotels, waar Europeanen worden geweigerd. Dezer da gen is een Hindoe van een hooge kaste uit zijn kaste gestooten. dus feitelijk door zijn geloofs- en rasgenooten maatschappe lijk dood verklaard, omdat hij eenige Europeanen bij zich ter thee had genoo- digd. Eerste teeken van toenadering tusschen Mohammedanen en Hindoe's. Indien men ooit wil komen tot een werkelijk vrij cn onafhankelijk Indië, zal er toch een zekere sa menwerking moeten bestaan tus schen de Hindoes en de Mohamme danen. Daarom is thans door de hoogere Hindoes besloten, dat Hin does bij politieke besprekingen te zamen met Mohammedanen... thee mogen drinken, echter eten mogen deze Hindoes met de Mohammeda nen tezamen niet. Wie betaalt den inlandschen intellectueel het beste? De onafhankelijkheidsbeweging in Indië gaat voornamelijk of uitsluitend uit van meer ontwikkelde inlanders, die hetzij op een hoogere school in Indië dan wel in Europa hebben gestudeerd. Zij zijn bezield door een sterke afgunst op de Europe anen, die in Indië posten hekleeden tegen salarissen, welke ook de gestudeerde Indiër nimimcr zal verkrijgen. Een Indiër, die in Engeland een handelsschool volgde, wees me met verbittering op dat verschil in be taling. Ik vroeg hem: „Denkt u nu, dat Europeesche banken, handelsfirma's, scheep vaartondernemingen duur betaalde krach ten uit Europa laten komen alleen om de Indiërs achteruit te zetten? Of is het om dat ze ook onder de gestudeerde Indiërs geen betrouwbaar personeel kunnen vin den?" De man zweeg en ik vervolgde: ,Door wie worden de inlandsche krachten, welke nog in dienst worden genomen, beter be taald, door Europeesche ondernemingen of door inlandsche patroons?" Ook hierop kreeg ik geen antwoord. Het is namelijk algemeen bekend, dat het niet de Europeanen zijn, die de inlandsche arbeidskrachten het slechtst betalen. Inte gendeel. De salarissen, welke hier aan inlanders met een hoogere opleiding worden geboden, zijn ongelooflijk laag naar onze begrippen. Dezer dagen las ik in het grootste te Bom- bay verschijnende blad een advertentie, waarin voor een laboratorium werd ge vraagd een doctor in de scheikunde tegen een maandsalaris van 50 tot 80 roepies (84 tot 54.40 gulden). Hoe de rijke Hindoe zijn stand ophoudt. De levensstandaard in Britsch-Indië is aanzienlijk lager dan in Europa en het gek ke is, dat de menschen niet eens een ver langen naar beter hebben. Men kan dit be merken bij rijke Hindoes (en er zijn er). Zoo'n rijke Hindoe zal misschien (echter lang niet altijd) een groot huis bewonen, maar kijkt men goed toe, dan bemerkt men, dat hij er niet alleen, maar dat er nog eenige dozijnen andere gezinnen wonen. Zoon' man zal misschien een automobiel houden. Dit is voor het uiterlijk vertoon, waarvoor de Oos terlingen zooveel gevoelen, doch binnenshuis zal hij (naar onze begrippen) armelijk leven in een kamer, die niet, of bijna niet is ge meubeld. Zijn voedsel zal bestaan uit onge- rezon inlandsch brood, rijst en vruchten, die hier zeer goedkoop zijn. De Hindoe der hoo gere kasten mogen geen vleesch eten, aan die der hoogste leaste zijn zelfs eieren verbo den. Hét ontevredenste zijn inlanders, die in Europa gestudeerd en daar een andere le venswijze hebben leeren kennen. Dit en was trouwens het zelfde geval als in Iran en in Abessinië. Zoo'n jonge Abessiniëc, die in Europa (meestal Parijs of Brussel) studeerde, kreeg van zijn vader en soms van de regeering 'n bedrag, waarvan hij vrij good kon leven. Hij had er een goed gemeubileerde kamer, leer de Europeesch voedsel eten en gewende zich aan dingen, die voor ons zeer gewoon, maar voor Abessiniërs, Iraniërs en Indiërs zonder linge weelde zijn. Teruggekeerd in zijn vaderland kreeg zoo'n Abessiniër dan een naar de landsbegrippen hoog salaris, waar mede echter in Europa nog geen leerjongen tevreden zou zijn. Hij moest weder wonen in een „toekoel", een leemenhuisje, zoo goed als zon der meubelen en kon zich onder deze omstandigheden niet meer gelukkig voelen, 't Waren deze menschen, die den felsten haat koesterden tegen alle Europeanen. In Indië kan men iets dergelijks opmer ken en het zijn vooral de inlanders, die in Europa waren, waarvan de sterkste anti- Engelsche campagne uitgaat. Ook Gandhi, wiens invloed de laatste jaren zeer aan het tanen is, studeerde in Europa. Ik kan echter in do actie van een handjevol „intellectuee- len" (vergeleken met do inassa van 350 mil- lioen bewoners van het gebied zijn het er uiterst weinige) geen ernstig gevaar zien voor Engelands macht en het is deze macht die het land behoedt voor een algemcene anarchie en burgeroorlog, zooals we die in China hebben leeren kennen. Geld om feest te vieren ls er weL Dezer dagen is door de Hindoes „het feest der tien dagen' gevierd, een feest ter eere van de godin Durga, een bijzonder bloed dorstige godin met tien armen en handen, die steeds wordt voorgesteld op een oogen- blik, dat zij bezig is een man te vermoorden. Dagenlang werd er gegeten, halve nachten gedanst en ik vroeg me weder af, waar toch dit arme volk telkens weder liet geld van daan haalt zijn tallooze godsdienstige fees ten te vieren. In verschillende deelen van Indië kwam het tot botsingen tusschen Hindoes en Mo hammedanen, welke laatsten verontwaardigd waren over den openbaren afgodendienst. Er vielen gewonden, er vielen dooden en het was alleen weder de Engelsche overheid, die een algemeen bloedbad kon voorkomen. Is de kloof niet te overbruggen? Juist enkele dagen geleden heeft het groote verbond van Mohammedan- nen in Britsch-Indië besloten alle samenwerking met de groote poli tieke partij der Hindoes te weigeren en de Mohammedanen vormen ruim 20 procent der bevolking. Onder de Hindoes zelf zijn het de paria's, een massa van zestig milliocn, die niets wil len hooren van de onafhankelijkheidspropa- ganda der Hindoes der hoogere kasten. Neen, ik kan de vrees voor Engelands macht in Azië niet deelen, tenzij dan macht hebbers in Engeland, die Azië niet kennen en van de toestanden in Indië niet het flauw ste begrip hebben, dat uitgestrekte gebied willen gaan behandelen naar misschien in Europa geldende, maar in Indië totaal on bruikbare theorieën. Het gekste van alles is dit: aan de west kust van Britsch-Indië liggen nog enkele kleine Portugeesche koloniën, waar de be volking veel minder invloed op de regeering mag uitoefenen dan onder Engelsch bestuur en toch, in die Portugeesche koloniën be staat geen onafhankelijkheidsbeweging, heerscht niet de minste politieke onrust en zijn de menschen volkomen tevreden. Het is mijn voornemen eens in een dier Portugeesche koloniën een kijkje te gaan nemen voor een week of enkele dagen. J. K. BREDERODE. verdient vertrouwen Het koersverloop hangt af van Roosevelt's maatregelen. Er is den laatsten tijd veel te doen ge weest over een geconstateerd en achteruit gang in de Amerikaansche conjunctuur. Be schouwt men echter de winsten, die over het derde kwartaal gepubliceerd zijn, een peri ode, die toch nog slechts enkele weken ach ter ons ligt, dan wil het conjunctuursbecld echter nogal rheevallen. Wij doen hier een greep uit de bereids gepubliceerde cijfers: Winsten per gewoon aandeel in het 3e kwartaal 1936 1937 (in dollars) United Aircraft 0,14 0,40 General Motors 0,75 0,99 Nat. Cashregister 0,37 0,51 General Electric 0,34 0,46 Philips Petroleum 1,31 1,60 Tide Water Ass. Oil 0.34 0,(52 U.S. Steel Corp. 0,84 2,79 Het is waar, dat de bedrijvigheid in de staalindustrie belangrijk is ingekrompen, zelfs tot 51 der capaciteit, doch in Btaal- kringen schijnt men dit toch nog niet. al te somber in te zien. Hoe ware het anders te verklaren, dat de U.S. Steel Corp. tot hervat ting van de dividendbetaling op haar ge wone aandeden overging? Intusschen valt het niet te ontkennen, dat de afnemers van staal terughoudend geworden zijn en slechts weinig orders plaatsen. De vraag naar kapi taalgoederen werd ongunstig beïnvloed door ongerustheid over de verdere sociale poli tiek van Roosevelt, te meer waar thans reeds een stijging van het kostenpeil duidelijk waar te nemen is. Wanneer sraks in de bijzondere zitting van het Congres echter mocht blijken, dat het wetsontwerp inza- de de loonen en werktijden niet al te drastisch uitvalt, is het niet ondenk baar, dat het particulier initiatief weer grootere bedrijvigheid aan den dag zal leggen. En daar zal dan zeer zeker, niet in de laatste plaats de staalnijverheid van profiteeren. gunstige factor voor de staalindustrie het feit, dat de Interstate Commerce Commission aan de spoorwegen heeft toe gestaan, om de vrachttarieven voor som mige goederen te verhoogen. Hierdoor zullen de spoorwegontvangsten met ongeveer 47 millioen dollar per jaar stijgen. Dit is nog wel niet voldoende, om de toegenomen lasten voldoende te compenseeren, doch in ieder ge val krijgen de spoorwegen toch meer mid delen vrij voor de noodzakelijke kapitaaluit gaven. Bovendien bestaat de mogelijkheid, dat nog een algemeene verhooging van de spoorwegtarieven zal volgen. Daarnevens laat zelfs de regeering de staalindustrie niet in den steek, getuige het feit, dat zij aan het Congres middelen zal vragen ten beloope van 120 millioen dollar voor den bouw van twee slagschepen. In de verbruiksgoederenindustrie gaan de zaken over het algemeen nog wel voor den wind, zeker ook in de automobielnijverheid, zooals kan blijken uit de bovenvermelde kwartaalswinst van de General Motors. Deze winst was hooger dan in eenig 3e kwartaal sedert 1929 is voorgekomen. De president van de General Motors beschouwt den ach teruitgang in de conjunctuur, zooals die hier en daar wordt waargenomen, als een voorbij gaande phase, al is hij van meening, dat de overheidspolitiek niet ten goede komt aan de conjunctuursontwikkeling. Toch zijn er tee kenen, dat er een betere verstandhouding begint te ontwaken tusschen de regeering en het bedrijfsleven. Kortelings hehben er con ferenties plaats gehad tusschen Roosevelt en eenige toonaangevende groot-industrieelen. En deze zouden naar men in sommige New-Yorksche kringen weet te vertellen geruststellende mededeelingen ontvangen hebben over de politieke en economische oogmerken van den president. Een tweede lichtpunt is. dat, afgezien van de Japansche oorlogsgruwelen, de internatio nale politieke toestand een zekere opklaring vertoont. Ondanks de voortdurende sabotage van de Sovjets is in zake de noninterventie- kwestie zeer duidelijk een toenadering merk baar tusschen de as RomeBerlijn en het koppel Londen—Parijs Daarnaast is generaal Franco met succes doende, om het non-interventieprobleem ook nog langs anderen weg de wereld uit te helpen. Een verschijnsel, dat de aandacht verdient, is het feit, dat de Britsche pers een zekere welwillendheid -aan den dag gaat leggen voor de Duitsche koloniale aspiraties. En ook dit kan vermoedelijk aan de internati onale politieke sfeer slechts ten goede ko men. Bovendien heeft de inhoud van Mus- solini's rede ter gelegenheid van den 15en verjaardag van den fascistischen opmarsch naar Rome geen kwaden indruk gemaakt. Drie veteranen en een nieuweling in ons elftal Morgen opent het Nederlandsch elftal in het Olympisch Stadion te Amsterdam, het internationale voetbalseizoen met een wedstrijd tegen het vertegenwoordigend van de Fransche Republiek. Zooals altyd bestaat weer een groote be langstelling voor dit gebeuren, al is deze sei zoenopening niet van die groote allure als zij zou hebben indien België of Duitschland onze tegenstanders zouden zijn. Dit zal morgen ook wel blaken in het Stadion! Geruchten doen n.1. de ronde, dat het Stadion lang niet uitverkocht zal zijn. En al is de schare, die aan den luidspreker gaat zitten, onzegbaar- groot, feit ls, dat velen er geen tientje voor over hebben om Nederland tegen de Fran schen te zien voetballen. Daar komt nog bij, dat men geen al te groot vertrouwen in het Nederlandsch elftal stelt. Of dit gerechtvaardigd is? Dat valt moeilijk te zeggen. Het is waar, dat met het vertrek van Bakhuys ons nationaal elftal een attractieve figuur verloren heeft, die alléén een wedstrijd kon maken. Een andere ster hebben we daar niet voor terug gekregen, waarbij nog komt, dat spelers als Andries- sen, Van Heel, Halle weer een jaartje ouder geworden zijn en wier spel al zóó bekend is, dat het voor velen geen attractie meer vormt. Neen, het laat zich wel verklaren, dat het Stadion niet uitverkocht zal zijn. Amateurs tegen profs. Moeten we echter deze ontmoeting met angst en vreeze tegemoet zien? De Fran schen komen met een sterk elftal en met geen anderen wensch, dan de smadelijke 16 nederlaag, welke zij laatstelijk in Parijs te slikken kregen, te wreken. Zooals men weet, zijn alle elf spelers professionals, maar dat vinden we geen bezwaar, omdat al zoo dik wijls gebleken is, dat onze amateurs (hoe lang nog?) over het algemeen best tegen ze opgewassen zijn. Erger is, dat misschien het ploegverband van de Franschen beter ver- zord zal zijn, dan bij ons, die immers in de huidige samenstelling nog niet gespeeld heb ben. Frankrijk daarentegen kan er op bo gen in vrijwel dezelfde samenstelling als waarin het morgen in het Stadion aantreedt op Zwitserland een fraaie zege te hebben be vochten. Belangrijke rol voor Kick Smit. de roodzwarte aanvallers niettemin danig den voet dwars weten te zetten. In de midden linie speelt, naar wij hopen, Anderiessen in dezelfde kracht als de laatste weken b\j Ajax, terwijl van Pellikaan en Pauwe (de laatste als links half!) geen groot doch hopenlijk nuttig werk verwacht mag worden- En tenslotte de voorhoede. In de verdediging van ons team hebben we het meeste vertrouwen. Het driemanschap HalleWeberCaldenhove moge dan niet heelemaal meer in ouden doen zijn, het zal Nederland HALLE (Go Ahead) WEBER (A.G.O.V.V.) Als leider van dit qulntet zal ditmaal optreden Kick Smit, de man, die Bak huys zal moeten doen vergeten. Een zware taak voor den Haarlemmer! Het is vrijwel zeker, dat deze rasvoetballer niet teleurstellen zal, maar hoe zullen de anderen op zijn spel reageeren? Daar is aanvoerder Van Heel als linksbinnen ook al een „trial" Vente als rechts binnen met op de vleugels Frank Wels en de eenigste nieuweling, de Blauw witter Bergman. Hoe zal deze linie ope- reeren? Het is een groot vraagteeken en met het al dan niet slagen van deze sa menstelling hangt de overwinning of de nederlaag ten nauwste samen! We zullen er het beste maar van hopen, want in z'n hart rekent ieder Nederlander er toch maar op, dat het een overwinning wordt! Er is echter rond een interlandwedstrijd van ons team nog 'nooit zóó'n onzekerheid ge weest! Om half drie zullen de elftallen zich als volgt opstellen: CALDENHOVE (D.W.S.) WELS (Unitas) LANGILLER (C.A. Paris) PELIKAAN (L.O.N.G.A.) VENTE (Fejjenoord) VEINANTE (R.C. Paris) DELFOUR (Roubaix) ANDRIESSEN (Ajax) SMIT (Haarlem) NICOLAS (Rouen) FOSSET (Metz) PAUWE (Fejjenoord) VAN HEEL (Feijenoord) HEISERER (Strasbourg) BOURBOTTE (Fives) BERGMAN (BI. Wit) COURTOIS (Sochaux) MATTLER (Sochaux) CAZENAVE (Sochaux) Dl LORTO (Sochaux) Eerste klasse D. Tenzij Atlas zelf uitstel heeft gevraagd, had men haar geen vrijen dag moeten geven, maar bijv. de destijds niet gespeelde match AtlasHRC 5 moeten inlasschen. We krijgen nu, evenals vorig jaar, weer de scheeve ver houding, dat Atlas een paar wedstrijden ach terop raakt. Schoorl, Held. Boys en Oudesluis zjjn echter ook vrij, zoodat haar achterstand tot die clubs gelukkig tot één wedstrijd be perkt blijft. HRC kan door dit alles een plaats stijgen, wanneer ze nl. thuis Zeemacht klopt (12.30), waarvoor we de kans zeer groot achten nu de vrijzijnde hoogere elftal len de reserve niet behoeven aan te spreken. Hiervan zal Helder 3 ook kunnen profitee ren. Tegei HRC 5 (10 uur Racing-terrein) hadden we de witjakken evenwel toch al de volle buit toegedacht. Petten ontvangt Succes 2 (11 uur), dat vorige week Oudesluis de eerste nederlaag toebracht. We voorzien een spannend partij tje aan de Hondsbossche, dat de thuisclub niet zonder groote inspanning tot een goed einde zal brengen. Al met al zal deze Zondag in het-leidend peleton geen verschuivingen te weeg kunnen brengen maar wel in de onder ste regionen. Het heeft er alles van, dat HRC 5 en Zeemacht nog vaster onderaan komen dan ze al staan. Tweede klasse G. Na BKC 2 zal nu Tex. Boys een aanval doen op het leiderschap van Texel 2. Het zal op het Boys-terrein wel spannen, maar we zien de groenzwarten toch nog de favorieten voor de overwinning als het geen gelijk spel wordt (12 uur). Frankrijk JVC kan omhoog komen door Helder 5 uit te kloppen (10 uur). Derde klasse E. Helder 6 bevestigt haar leidende rol door thuis HRC 7 te kloppen (12 uur). Na de uiter mate goede overwinning op Atlas 2 moet HRC 6, zelf op Wieringen, niet voor Succes 3 behoeven te wijken (10 uur). Atlas 2 zal zeker in herstel moeten zijn, wil ze het be zoekende JVC 2 er onder kunnen houden (10 uur). Vierde klasse E. Alleen Held. Boys 2Atlas 3 staat uitge schreven (10 uur). Het staat voor ons vast, dat A. hier haar eerste overwinning behaalt. Vierde klasse F. Wieringerwaard 3BKC 3 (10 uur) is een strijd tusschen de zwakke zusjes. Hier zal echter wel vast komen te staan, wie de aller zwakste is. Schagen 3Petten 2 (10 uur) geeft de thuisclub gelegenheid te toonen in hoeverre men aan haar goede plannen geloof mag hechten. Het leidende Petten 2 lykt ons ech ter te sterk voor de Spartanen. Adspiranten. Inderdaad is afd. M. opgeheven. Helder a en HRC a zjjn nu in afd. 8 ondergebracht, terwijl Helder c en HRC c naar afd. Q ver huisd zijn. Dit schept heel andere verhoudin gen en doet het uitzicht van Schagen a en BKC a op een mooi seizoen wel zoo goed ais verdwijnen. Niettemin is Schagen aBKC a om 12 uur aan de Loet een interessant par tijtje, waarbij de Schagers wel favoriet zjjn. In afd. Q wordt HRC eHeld. Boys a ge speeld (12 uur) en in afd. R. HRC fHRC g (1 uur). De Texelsche afd. is vrij.

Schager Courant | 1937 | | pagina 13