De bevroren melodie W1IM Pi Beste Jongens en Meisjes xxxxx xxxxx xxxxxxxxx xxxxxxxxx xxxxxx xxxxx xxxxxxxxx Oef fff, wat ligt daar weer een berg briefjes op m'n tafel. Het lijkt wel of de liefhebberij iedere week. groter wordt Maar... hoe meer hoe liever. Ik heb er niets tegen. Het blijkt dat ditmaal het raadsel beter in de geest gevallen is. Het aantal foutieve oplossingen was tenminste maar lclein. Het boek is deze week gewonnen door: MARIE SPOOR, B 149, Dirkshorn. En nu de briefjes: Trieni IS'ierop, St. Maartensbrug. Wil je wel geloven Trinie, dat ik soms nog wel eens wens ook zo'n klein zusje te hebben, dat zo heerlijk in de badkuip aan het druk temaken is? Cornelia Anna Keyser, Den Burg, Texel. Ja, het raadsel was goed, Cornelia. Dit- maal nu eens geen Franse woorden hè? Leendert Visser, Dirkshorn. Ja, Leen- dert, ik heb het gehor d. Die Wieringer- waarders, die met 200 verloren, moeten maar gaan korfballen... wat jij! Jopie Leguit, Schagen. Dat was een leuke brief, Jopie, die jij me geschreven hebt. Ik heb hem met plezier gelezen en ik hoop. dat ik er nog eens een zo ontvang. Vriendinnetje van Ma riet je de Moor. Hier is een meisje dat een lange brief schreef, mij vertelde dat ze vriendin is met Marietje de Moor, maar... vergat haar eigen naam op te geven. Wie ben je? Nancy Brugman, Winkel. -- Natuurlijk Nancy, mag jij meedoen. Het is nog altijd: hoe meer zielen, hoe meer vreugd. Ook, nu onze club zo groot geworden is. Simon Davids, Nieuwe Niedorp, Je eerste raadsel, wat je oploste Simon, was meteen goed ook. bof je dus even? Jij wordt vast en zeker later nog eens een raadsel- wonder. Gerrit Jan en Wim Broens, Schagerbrug. Wel bedankt voor je brief hoor, hoe gaat het met je aquarium? Zwemmen de goud vissen nog steeds? Jan Hartog, Boezem, Aartawoud. Hoe dat zit met de vorige keer, Jan, kan ik niet meer nagaan. Maar jammer was het! Grietje Nieuwland, Schoorldam. Ja, de gym is zeker fijn, Grietje. Het is reuze goed voor je body en pas late; merk je er de voordelen van. Gerrit Mooy, IJmuiden. Nu, dat is ook een mooie boel: Gerrit geeft mij een raadsel op. maar zegt er bij: bij my wint U geen taart... Nee, Gerrit, zo zijn we niet ge trouwd...!!! Pielje de Vet, Schagen. Ja, die taart, Pietje... die taart. Daar loeren zowat 100 kinderen op. en ieder heeft dus maar een honderdste kansje. Maar... in ieder geval een kans! Trijnio Delver, Schagen. Ja, wat een storm was dakt Zondag hé De bomen ston den te zwaaien als rietstengels en je moest oppassen niet in de sloot terecht te komen. Bram v. d. Welle, Kolhorn. Vond je het niet heerlijk in de motorboot, Bram? Vast en zeker wel! Piet Pijper, Hensbroek. Het adres is: Kindervriend Schager Courant. Dan komt fcet altijd terecht Piet. Jack Min de Cappele, Schagen. Kege- fcn kan ik niet Jack, het lijkt me, net als Jou. een moeilijk spel. Maart je Wijngaard, Burgorhnig. Drie mannetjes, huisje, boom, hond... nee, dót Vadsel ken ik niet. Ik geef het op. Bennie Hoven, Schagen. Wat zeg je... fciespijn... nou, of dat ellendig is. Dat hoet je je grootste vijand niet toe te wensen. Brrrrü! Adrl Biemond, Oudesluis. Het raadsel was goed. Kranig gedaan hoor. Of heeft je moeder geholpen? Corrle en Jannie Wardenaar. Dirkshorn. Ja. er komt zeker een mooie tijd aan, jonge dames. De tijd van sparen... snoepen en verrassingen. Nog maar één maandje, en het is zover. Hillie Kant, Dirkshorn. Hartelijk ge feliciteerd met je verjaardag. Hillie. Heb je een massa gehad? Dat hoor ik zeker nog wel. Mary Janne Bregman, Burgerbrug. Is er een aardige meester gekomen, Mary? Ik hoop het, maar het zei wel loslopen! Jan Stijve, Schagerbrug. Hoe gaat het met de duif, Jan? Leeft hij nog? Nellie en Kees Everts, Keinsmerbrug. Is het een aardige dag geworden, jongens, die verjaardag van meester Jippes? Koba Kuiper, Schagen. Jy bent zeker een echte legprent-puzzelaarster Koba? Nu, ik vond dat werkje vroeger ook altijd leuk. De Daan Hoeksema's liggen nóg in m'n kast. Cornells Wit, Lutjewinkel. Ja, ja, Cor- nelisje... jy bent me een geluksvogel. Twee boeken en een taart. Het kón niet op! Ada Bos, Alkmaar Vond je het raadsel zo „uitzoekerig". Nu, maar toch niet zo moeilijk als de vorige keer! Schagerbrug. Hier een vriend of vriendin, die begint met „hiermede neem ik de pen ter hand". De naam vergeten. Wie ben je? Nelie Brommer, Anna Paulowna. En óf Nelie, óf ik meester Mol ken. En al heel wat jaartjes ook. Wat kan die mooi ver tellen, hè? Doe je hem m'n groeten? Maap Smit, Nieuwe Niedorp. Dat was een klein briefje Maap. Heel klein zelfs! Jannie Kooy, Nieuwe Niedorp. Zo zie je Jannie, de aanhoudster wint en vooral met puzzelen. Marie Spoor, Dirkshorn. Wat jij schrijft van het raadsel is eigenlijk waar. Dat vind ik wel aardig van je opgemerkt! Geleficiteerd met 't boek, hoor! Betsie de Goede, Dirkshorn. St. Mar tin, ja, dat weet ik te vinden op de land kaart. Jy ook Hendricus Peetoom, Keinsmerbrug. Was Kees Everts bij jullie te gast? Dat is aardig. Al een heel oude vriend van me. Nel Schoorl, Schagen. Ja, het raadsel was echt wat moeilijk vorige week. Maar nu toch niet, hé? Guda Anna Schouten, Bonkelaarsdyk. Fijn dat je broertjes weer beter zijn. Ziektes zijn niets gedaan. Wat heb j ij toch een mooie naam! Henk de Graaf, Schagerbrug. Figuur zagen is heel mooi, maar je moet er lief hebberij in hebben. Ik had er vroeger nooit geen geduld voor. Jij wel? Schagen. O, o, o, o, twee meis jes, die mij een heel lange brief schreven en ...hun naam vergaten. Wat dom... wat vreselijk dom. Zeg, chocolade-eetsters, wie zijn jullie? Gert en Wim Blaauboer, Oudesluis. Ach, wat jammer jongens, met dat konijn. Was het niet mogelijk het in leven te hou den? Petten. Hier al weer een vriendje, dat van zijn zuster het paarse postpapier leende, maar vergat zijn naam te vermelden. Er om denken hoor!! Jannie cn "*ram Borst, Schagen. Raad sels wel opgelost en vergeten in te zenden. Wat vind ik dat dom! Dietje de Boer, St. Maartensbrug. Ja, Zondag was het slecht weer. Brr, wat nat en koud. Het was binnen het beste. Marietje en Wim Boontjes, Stolpen. Ja, de gezellige tijd breekt weer aan. Dat zijn de voordelen van de wüiter! Dirk Speets, Andijk, Wel Dirk, dat is bij jullie zowaar klein-artis. Het is er vast heel leuk. Ik kom eens kijken. Vriendelijk dank voor de foto hoor. Prachtig is hij. Marietje Koster. Vandaag ben je jarig Marietje en... hartelijk gefeliciteert hoor! Heb je veel gehad? Bertha Kuiper, Heer Hugowaard. Tar- zan 1b een mooi verhaal. En of! Ik ben er zelf ook verzot op. Jan Brommer, Barsingerhom. Die zelf- gelijnde brief van jou, Jan, ziet er keurig uit hoor. Kranig gedaan! Jan Jonker, Eenlgenburg. Het raadsel was goed, Jan. En wat een keurige hand van schrijven heb je. Een 10 hoor! Piet Groot, Shagen. Pietje Groot ken ik. Die heeft dikwijls meegedaan met de raadsel. Doe hem m'n groeten maar. Klaas Borst, Schagen. Hoe is het met je rapport afgelopen, Klaas? Ik hoop maar van goed. Dat hoor ik zeker nog wel? Nelie Bakker, zypersluis. Ja Nelie, die Tarzan is een geweldenaar. Zo sterk zijn de Jongens in Zypersluis niet, hè? Jan Rentenaar, Woudmeer. Natuurlijk mag je mee doen, Jan. Hoe meer hoe beter! Ik ben er door, vrienden en vriendinnen... het was weer een hele stapel. Tot volgende week. KINDERVRIEND. Een fantastisch verhaal van vorst en winterkoude. De Zuidelijke volke ren hadden, voordat zij met de Europeanen in aanraking waren ge weest, dus in de grijze oudheid, in het geheel geen begrip van het kli maat van het hoge Noorden. De enkeling, die reisde en zelfs tot aan de Alpen kwam, vertelde de vreselijkste geschiedenissen over zijn avonturen in de koude. De Maas en de Waal, hielden zij voor rivieren uit de Poolstreek en zij dachten, dat de Noord zee aan de Noordpool lag 't Feit alleen, dat de Germanen en de Russen toentertijd reeds beenbekleding droegen versterkte de Griekse geleerden in hun geloof, dat deze landen door de koude eigenlijk onbewoon baar waren. Zo vertelde Herodotus, een van de eerste reizigers die tot Zuid-Rusland zijn door gedrongen, dat dit land altijd met sneeuw bedekt was en dat er allèen 's zomers iets minder sneeuw viel dan in de winter. Doch wij behoeven niet eens zo ver weg terug te gaan om de vreselijkste verhalen van de koude lezen. Omstreeks 1500 vertelde eens een reizi ger een merkwaardig verhaal, dat de ge leerden van het land onmiddellijk hebben opgeschreven. De reiziger werd onderweg overvallen door zo'n hevige koude, dat hij op zijn paard, waarmede hij de reis maakte vastvroor. Toen hij eindelijk op de plaats van be stemming was gekomen, moest men hem met zadel en al van het paard tillen en in een warm vertrek brengen, waarna het ijs van het zadel langzaam ontdooide, zo- Oplossing raadsel vorige week. Boter, een, vlinder, geel, haan. den, lach, dicht, hoen, in. Betereen vogel in de hand dan tien in de lucht Goede oplossingen ontvangen van: Ada B., Alkmaar; Cornelis .W., Lutje- winkel; Cor, Annie en Aafje W., Lutjewinkel; Bram W., Lutjewinkel; Koba K., Schagen; Nellie en Kees E., Keinsmerbrug; Jan S., Schagerbrug; Mary Jeanne B., Burgerbrug; Hillie K., Dirkhorn; Corrie en Jannie W., Dirkshorn; Adri B., Oudesluis; Bennie v. d. H.. Schagen; Maartje Anthonia W., Burger brug; Jack v. d. C., Schagen; Pietje P. Hens broek; Kees H., Lutjewinkel; Bram v. d. W., Kolhom; Trijnie D., Schagen; Pietje de V., Schagen; Gerrit M., IJmuiden-Oost; Grietje N., Schoorldam; Boezem, Aartswoud; Betsie Q., Schagen; Gerrit, Jan en Wim B., Schagerbrug; Johanna de V., Schagen; Ap M.,BarsingerhomMarietje en Wim B., Schagerbrug; Dietje de B., St. Maartens brug; Jaap S., Dirkshom; Jannie en Bram B.. Schagen; Gert en Wim B., Schagen; Henk de G., Schagenbrug; Guda Aanna S., Schagen; Nel S., Schagen; Hendricus P., Keinsmerbrug; Betsie de G., Dirkshorn; M. H., Dirkshom; Jannie K., Nieuwe Nie dorp; Nelie B., Anna Paulowna. Nieuwe Raadsel Stad in N. Brabant. Stad in Overysel. Stad in Gelderland. Stad in Drente. Stad in N.-Holland. Nederlands eiland. Stad in Drente. Stad in Friesland. Stad in Zeeland De voorste letters, gelezen, vormen den stad in Europa. van boven naar beneden naam van een hoofd- dat hij zich daarvan los kon maken. Nog merkwaardiger is het verhaal van een reiziger, die een eeuw later een reis door W.-Europa maakte. Een postiljon pro beerde tevergeefs in de grimmige koude 'n melodie aan zijn posthoorn te ontlokken. Aan het eindpunt van zijn rit gekomen hing hij zijn hoorn boven de kachel in de uitspanning, waar hij even ging uitrusten Het ijs in de hoorn begon te smelten en al de tonen, die de postiljon in de koude in de hoorn had geblazen, kwamen nu te voorschijn, zonder dat de postiljon zelf de hoorn aan zijn mond behoefde te zetten. De Griekse schrijver Plutarchus vertelde, dat Antiphanus eens in een Noordelijke stad was geweest, waar het zo koud was, dat alle woorden, die de mensen tegen elkaar spraken bevroren. Men bewaarde deze ijs woorden en bracht ze in den zomer weer te voorschijn, waar men dan kon ver staan, hetgeen men 's winters gezegd had. Ook de verhalen der oude zeelieden, die reizen naar de Noordpool hebben meege maakt, kan men niet helemaal voor hon derd procent geloven. Een oude matroos vertelde eens, dat het daar zó koud was. dat de groc, die gloeiend uit de ketel kwam onder het schenken in ijspijpen verander de en dat men deze pijpjes met de bijl in kleine stukjes moest hakken, wilde men van de groc genieten. Nog een fantastisch verhaal over de koude komt uit Canada. Hier wordt ver teld, hoé men in het Noorden van Canada op hazenjacht gaat. Men gaat 's nachts naar buiten en zet op 't veld 'n brandende lantaarn op de grond. Onmiddellijk komen de hazen aangesprongen en kijken verwon derd naar het brandende ding. Zij gaan rond de lantaarn zitten en kijken strak naar het licht, waardoor hun ogen gaan tranen, deze tranen bevriezen onmiddellijk en de jager heeft de volgende dag niets anders te doen, dan de hazen, die door hun tranen vastgevroren zijn, los te maken en mee te nemen! Schatten uit het ijs Dat ijs een uitstekend middel is om le vensmiddelen te conserveren, in het warme jaargetijde en dat het ook in dienst van de wetenschap uitstekende diensten bewijst, weet haast iedereen wel. Maar dat het ijs ook allerlei dingen uit vroegere tijden van de Noordelijke bewoners der aarde heeft bewaard eeuwen lang tot in onze tijd, dat is niet aan iedereen bekend. En waarschijn lijk is nog niet alles wat overgeble ven is van die vroegere Eskimo-bevolking gevonden! In de laatste tijd zijn onder ontzagge lijke moeilijkheden opgravingen gedaan op het St.-Lawrence eiland, dat ongeveer 60 K.M. van de Sibirische kust ligt. Eèn ding was er dat de gevaarvolle en moeilijke on derneming vergemakkelijkte, men vond nl. steeds een hele menigte van voorwerpen bij elkaar, alsof ze daar verzameld waren. Nu is men^te weten gekomen, dat dit samen hangt met een eigenaardige gewoonte van de Eskimo's uit die tijden. Die Eskimo's die hun hutten half onder half boven de grond bouwden, waren ge woon om alles wat ze niet konden gebrui ken, alle afval en alles wat overbodig was in hun „huis" naar buiten te gooien, zodat ze 'n hele vuilnishoop voor de deur kregen. Soms werd die vijf of zes meter hoog! Na tuurlijk was zo'n vuilnishoop een verza ling van alle denkbare voorwerpen: huis raad, botten van robben en walvissen, vis- resten, gereedschap, gebroken en onbruik baar geworden werktuigen en eetgerei en al dergelijke dingen meer. En bij die zonderlinge manier om zich van dergelijke dingen te ontdoen, kwam nog de merkwaardige gewoonte om maar eenvoudig te verhuizen als de vuilnishoop zo vol en zo hoog was geworden dat er niets meer bij kon. Dan kon met nieuwe moed een andere afval-verzameling worden aangelegd! De oude vuilnisbelt bevroor en sneeuwde in en op die manier zijn er veel kostbare voorwerpen bewaard gebleven, die daarom kostbaar zyn, omdat ze vertellen van de levens der oude Eskimovolken. Er valt uit op te maken dat zij veel meer hebben gekund en geweten, veel meer kon den maken en vervaardigen, dan hun na komelingen uit deze tijd. Men heeft bijv. snijwerk van elpenbeen gevonden, dat zo fijn en mooi was, dat men haast zou den ken dat het uit onze tijden was. Ook is ei gereedschap van elpenbeen gevonden, uit hout, steen en beenderen van dieren en alles even mooi en sterk afgewerkt. En het is bekend dat voor al dit fijne werk alleen maar werktuigen van steen gebruikt wer den. Dit alles heeft het ijs volkomen gaaf voor ons bewaard, zodat het nu kan getui gen van de levenswijze en kunstvaardig heid van de Eskimo's der oude tijden. Om na te tekenen Dit is een deftige Chinees, dat kun je wel zien aan zijn mooie hoed en de kraag met al die Chinese tekens er op. Alleen kijkt hij wel een beetje lelijk, vinden jul lie niet? Je kunt hem natekenen en dan heel aardig kleuren. Z'n gezicht moet natuurlijk geelachtig zijn en zijn ogen zwart. Zijn hoed kun je b.v. groen maken met zwarte strepen en een gele kwast. Zijn opstaande kraag achter zijn hals wordt rood en die kraag met die lettertekens weer groen. Denk erom dat je die prachtige snor goed pikzwart tekent! GEÏLLUSTREERD VERVOLGVERHAAL DOOR. EDGAR RICEi BURROUGHS! No. 42. Langzaam ontcijferde Tarzan de brief van Jane. Deze was aan een vriendin in Amerika gericht. Hierin vertelde ze van haar avonturen, hoe haar vader in het bezit was gekomen van een Spaans manuscript, waarin sprake was van een verborgen schat, hoe ze deze tenslotte hadden gevon den; hoe de schat onheil over hen had gebracht. Verder schreef zij over Tarzan. Lang zat Tarzan na te denken, nadat hy de brief gelezen had. Hy begreep niet veel van de nieuwe en wonderlijke dingen, waar over in de brief gesproken werd. Onder de handtekening van Jane schreef Tarzan: „Ik ben Tarzan van de Apen", waarna hy de brief weer op zijn oude plaats legde. Daar vond Jane hem liggen. Een koude rilling liep over haar rug, toen ze de ge tekende woorden zag. Maar naar mate de dagen voorbij gingen, zonder dat er iets gebeurde, werd haar angst minder. Ongezien door hen bracht Tarzan voedsel naar de hut. Hy besloot, dat hy op een dag naar de hut zou gaan om met hen te praten. Het duurde een maand, voor dat Tarzan by dag de hut bezocht. Allen waren vertrokken. Ook zijn goudharige godin was verdwenen. Daarom tekende hy een briefje aan haar... „Ik ben in de nabijheid... weet, dat Tarzan van de Apen U steeds beschermt..." Opeens ver namen zyn scherpe oren een bekend geluid. Het was het voorbijgaan van een grote aap door de jungle. Een ogenblik luisterde hij aandachtig, maar daarna hoorde hij vanuit het bos de verschrikte gil van een vrouw en Tarzan van de Apen liet zijn eerste brief aan een meisje op de grond vallen en schoot als een panter het bos in. (Nieuwe spelling)

Schager Courant | 1937 | | pagina 15