De brand in de Maasstad Shanghai Hevige botsing tusschen autobus en tram Dc drooglegging van den N.O.-polder Het werkfonds 1937 Tusschen perron en rails geraakt Merkwaardige eetlust Postvluchten op Indië Sjanghai geheel omsingeld Sjapingkai in Mandsjoekvvo overvallen Veroorzaakt door onvoorzichtig heid van loodgieter? Twee honderd spuitgasten werkten on afgebroken. - Millioenen schade. Bij het ter perse gaan van ons nummer van gisteren stonden de vier pakhuizen van de N.V. Pakhuismcesteren te Rotterdam, waarin, zooals wij gisteren meldden, des nachts brand was uitgebroken, nog in lich terlaaie. Eerst gistermiddag had de brand weer, die niet minder dan 37 stralen op de vuurzee gericht had, den brand onder de knie en kon met de nablussching een begin worden gemaakt. Wij vernemen over dezen geweldigen brand nog de volgende bijzonderheden: In de late morgenuren, toen het gevaar •voor de .omliggende, gebouwen vrijwel ge weken was, hield de brandweer zich slechts nog bezig met het dooven van het felle vuur, dat nog binnen de muren van het pakliuizencómplex woedde. De aangrenzen de gebouwen, zijn gespaard gebleven. Nog zeer veel publiek was op de been, om het' slot van don grooten brand bij te wonen. - Fantastische watervallen. Door de groote watermassa's, welke in den loop van den nacht en van den och tend op bet brandende complex zijn neer gedaald, heeft zich een geweldige plas om de loods gevormd, waarin groote stukken gestolde stearine drijven, terwiil het water doordrenkt is van zwarte koffiekleur- en geur: Het water stroomt van binnen' naar luiiten', vult het groote meer rondom de loods aan en vormt fantastische watervallen door do plasloo/.e vensters en deuren. Naar wij verder vernemen, is de brand ontdekt door een wachter bij do lo.odsen van de Holland—Amerika-lijn, die om twee .uur gisternacht in dienst trad en ruim een uur later het vuur gewaar werd. Brandweerman gewond. Een der brandweerlieden er namen ongeveer 200 aan het blusschingswerk deel moest in den vroegen ochtend naar het ziekenhuis worden vervoerd, omdat hij het ongeluk had, een. straal recht in zijn ge zicht te krijgen, waardoor een bloeduitstor ting werd veroorzaakt. De zware muren van het pakhuis zullen naar het zich laat aanzien, wel uithouden, hoewel de muur sterk is uitgezet. Togen den middag was hot wel geheel zeker dat de brand tot het gróotc pakhuis van de firma „De Pakhuismeesteren" beperkt zou blij ven en dat ook de in de zolders op geslagen vetten en olliën geen ge vaar liepen. De stevige betonvloer was daar wel borg voor. Met ongeveer vijftien stralen bleef men met, de nablussching bcziig. Niet alleen hetgeen in de kolders was opgeslagen, ook nog een gedeelte vam de goe doren, welke op de laagste verdieping van het pakhuis „Celebes" is geborgen, heeft men voor het vuur kunnen sparen, al zal dit gedeelte wel door de groote hoeveelhe den water schade hebben geleden. In hef pakhuis. Een blik in het pakhuis, „Celebes" deed zien, dt nog groote hoeveelheden kapok, vet krenten, rozijnen en andere goederen on aangetast door het vuur, doch overstroomd dooi- water, opgestapeld lagen. Water, doordrenkt .van. koffie- en tabaks geur,- stroomde van de bovenverdieping naar beneden en cr stond op den- vloer zoo veel Svater, dat tonnen en kistjes lustig in de plas ronddreven. Door een gat in hef plafond kwam af en toe een vonkenregen naar beneden, doch de brandweerlieden, die hierop- bedacht waren en zich speciaal daarvoor hadden opgesteld, konden het in brand raken van deze verdieping voorko men.! De oorzaak. Onittrèmt de orzaak van den brand tast men nóg in hot duister. Wel kangemeld worden, dat tegen het einde van de vorige week lood gieters bezig zijn geweest met het repareoren van den dakgoot juist aan de zijde van het pakhuis, waar de brand is uitgebroken. Het wordt niet onmogelijk geacht, dat bij dit werk een vonk naar bin nen is geslagen cn in den hoogst brandbaren voorraad gedurende den Zaterdag en Zondag is blijven smeu len. Vast staat evenwel ten deze nog niets. De schade. Er zijn tal van goederen in de pakhui zen opgeslagen, welke door de eigenaren zelf zijn verzekerd. Maar de schade zal wel enige ilL, guldens bedragen, vermoe delijk echter is alles verzekerd. Dit is zeker, het geval met het gedeelte, dat door de fa. is verzekerd, o.a. het gebouw zelf, dat eigendom der fa. is. Wanneer men uit de richting Centrum via de Maasbruggen zich naar den overkant van de rivier begaf, speelde zich daar in de verte een fantastisch schouwspel af: een beweeglijke felroode hemel, die telkens van schakeering veranderde wanneer de vlam men even wat af zwakten en weer des te feller oplaaiden. Met do silhouetten van de kranen en de schepen, de torentjes van de HollandAmerikalijn gebouwen en de glim lichtjes, die over het water speelden, bood de brapd een aanblik, die even boeiend als angstaanjagend was. Het verslag van 14 Maart tot 1 October over 1937. In totaal 167 plannen uitgevoerd. Aan liet twaalfde verslag van het Werk fonds 1937, loopendc van 15 Maart tot 1 October 1937, is het navolgende ontleend: Op 1 October j.1. waren in totaal 167 plan nen uitgevoerd, welke kunnen worden on derverdeeld in: 97 rijkswaterstaatswerken en 70 werken van andere publiekrechtelijke organen. De duur van elk werk bedroeg gemid- dold 35 weken, terwijl elk werk gemiddeld 1140 manwerk arbeid leverde, zoodat gedu rende 35 weken gemiddeld 35 maal 33 ar beiders op elk werk op de bouwplaats werkten. Het voor al deze plannen geblokkeerde bedrag bedroeg In totaal f 15.676.091.94. Voor de Rijkswaterstaatswerken was dit een bedrag van f 10.055.002.37; voor de overige werken derhalve f 5.621.689.57. Op de bouwplaatsen werd in totaal vcr- loond f 3.693.708.09. Deze werken hebben arbeid geleverd, voorzoover het uit de joon lijsten mogelijk was te berekenen, voor 171.225 manweken. Op 1 October waren nog 146 plannen geheel of gedeeltelijk in uitvoering. In de periode 15 Maart—1 October 1937 werden 73 nieuwe plannen ingediend. Voor grondaankoop ten behoeve van Rijks werken word de goedkeuring van de mi- ïiistericelc commissie verkregen tot een be drag van f 7G7.493.75. Ten behoeve van werken van andere pu bliekrechtelijke organen werd de goedkeu ring voor grondaankoop verkregen tot een bedrag van f 542.924.—. In totaal was op 1 October j.1. f 89.131.619.0G geblokkeerd. Meisje te Rotterdam uit rijdende stoomtram gesprongen. De 19-jarige J. de K. uit de Blankenburg straat te Rotterdam is, toen zij een familie lid naar de stoomtnunhalte Putschelaan. aldaar bracht te lang in het rijtuig blijven zitten, zoodat dit zich reeds in beweging zette voor zij was uitgestap. 't Meisje sprong toen van de rijdende ram, maar hield zich daarbij mot de rechterhand vast met het gevolg, dat zij achteruit viel en door een treeplank werd gegrepen. Zij werd eenige meters medegesleurd om tenslotte terecht te komen tusschen het verhoogde perron en de rails. Gelukkig gingen de wielen rake lings langs haar heen. Nadat de tram tot stilstand was gebracht heeft men het meisje tusschen porren en rails gehaald waarna zij per auto van (jen G. D. naar het ziekenhui* aan den Cdol- singel is vervoerd alwaar zij met een wor- velfractuur en kneuzingen aan beide schou ders is opgenomen. Dertienhonderd gulden verduisterd De recherche te Groningen heeft aange houden den 32-jarigen J. S. verdacht van verduistering van dertienhonderd gulden. J. S., die werkzaam is bij een handelaar in steenkolen te Groningen had een spaar kas opgericht. De leden stortten iedere week bij hem een bepaald bedrag, waarvoor zij des winters brandstoffen ontvingen. De ko len werdén betrokken bij den patroon van S., die op deze manier vele klanten wierf, terwijl de leden van de spaarkas op gemak kelijke betalingsvoorwaarden brandstoffen ontvingen en S., voor de moeite, een klei nigheid er bij verdiende. In het begin ging alles goed. S. had aan hot einde van den zomer nogal wat geld in zijn spaarkas, afkomstig van de vele loden. Thans is gebleken, dat S. een tekort heeft van dertienhonderd gulden. Hij is tor beschikking van do recherche gesteld. Dertien jongens plunderen schip De bende aangehouden. Ondor aanvoering van een 10-jarigen jon gen heeft, aldus de N.R.Crt. een bende jon gens ingebroken in een sohip dat met goe deren geladen lag in het Spaarne te Haar lem. Zij hebben kisten cn balen suikergoed opengebroken, zijn er kwistig mee oinge- gaan zoodat bet suikergoed overal verspreid lag en zijn dan, met medeneming van een en ander, in stilte verdwenen. De schipper hoeft aangifte gedaan bij do politie en na onderzoek zijn 13 jongens wier leeftijd vari eerde van 9 tot 15 jaar, aangehouden. Zij bekenden de inbraak met diefstal te hebben gepleegd. De ouders wei-den met de wandaden in kennis gesteld en zullen voor de schade aansprakelijk gesteld worden. Griffier Alkmaarsche rechtbank ernstig gewond Auto-ongeluk te Spanbroek. Zaterdagochtend om 10 uur is onder de gemeente Spanbroek een personenauto, ko mend uit de richting Alkmaar, waarin mr. Kanhbe, rechter-commissaris en mr. Crève- cocur, griffier hij de Alkmaarsche recht bankzaken, in botsing gekomen met een vrachtauto van de firma Eecen uit Alkmaar, komende uit de richting Veenhuizen. De botsing was zoo hevig, dat de luxe auto tegen een boom aan den linkerkant van den weg terecht kwam. Het portier scheurde los en mr. Crèvccoeur werd naar buiten geslingerd en kwam in 'n sloot terecht. Hij liep een zware hoofdwonde op. pc overige inzittenden hieven ongedeerd. De doktoren'C.ohen uit Hensbroek cn Pool uit Hoogwoud verleenden dc eerste hulp. De toestand van mr. Crèvecoeür is ernstig, doch niet levensgevaarlijk. De luxe-auto werd zwaar beschadigd. Dc vrachtauto kwam cr onbeschadigd af. Er vallen bommen op Shanghai, Bij tien- en honderdtallen, Die vak bij hun vernielend werk ty'iet vragen waar ze vallen! Ze dalen fluitend uit de lucht, En treffen, waar ze treffen, Zou dan een oorlogsvliegenier... Zijn daden wel beseffen?! Of vliegt hij in een blinden roes, Die alles doet vergeten: De kern van alle mensch'lijkheid, De stem van het geweien? Als tastende zijn vinger drukt Op de fatale knoppen, Klinkt vaak een gillen van omlaag Uit trieste armoe-sloppen! Dan laait een felle, rosse vlam, Uit wankele gebouwen, Waar kind'ren hulp'loos ondergaan, En de Chineesche Ivrouwen. Dan is er niemand, die beschermt, Wie kan hen nog beschermen? De vliegenier, hoog in de lucht, Toont immers geen ontfermen! Wij zien de schrille iverk'lijkheid Voor enk'le oogenblikken, Waarvoor we even in onszelf Diep verontwaardigd schrikken- MaarChina ligt zoo ver van hier, In afgelegen streken, En wie durft in dit wespennest Nu nog zijn hand te steken?! Nog vallen bommen op Shanghai, Ze treffen kind'ren, vrouwen, Op pleinen, straten, dag aan dag, lu wankele gebouwen! En, na dit leod, dat schrijnt en wondt, Nooit voerend tot bezinning, Viert men straks in een ander land... De groote overwinning!! November KROES (Nadruk verboden.) Acht gewonden in de hoofdstad PLOTSELING STARTENDE AUTO DWONG BUSBESTUURDER TOT EEN NOOD- LOTTIGE MANOEUVRE. Gisteravond te half tien is op de Wees perzij de te Amsterdam, tegen over perceel 21, in de buurt van het Tulpplein, een ernstig ongeluk ge beurd, waarbij acht personen zijn ge wond. Een bus van lijn K. kwam, door dat de bestuurder moest uitwijken voor een auto, in botsing met den motorwagen van lijn 3. De bus kwam van den kant van de Ber- lagebrug en was van den Radioweg op weg naar de Mauritsstraat, dc bestuurder reed met de gewone voorgeschreven snelheid. Ter hoogte van Weesperzijde no. 21, stonden eeni ge auto's geparkeerd. Even vóór de bus dit punt passeerde, kwam van de zijde van het Tulpplein de tram. Op hetzelfde moment startte een der auto's en wilde de richting van het Tulpplcin oprijden. Op het laatste moment zag do bestuurder van de bus, de heer Gieskes, dc auto vlak voor zich op den weg. Hij poogde een aanrijding te voorko men, wierp het stuur naar links, doch kwam op dat oogenblik in botsing met het voor- balcon van den motorwagen van lijn 3. Met een vrccsclijken slag, die stra ten ver gehoord werd, drongen de beide voertuigen in elkaar. Onder de passagiers van bus en tram ontstond een paniek. Glas- en houtsplinters spatten naar alle kanten. Het voorste gedeelte van de bestuurderscabine van de bus liet nieuwste model dat bij de gemeente in gebruik is werd gedeeltelijk ingedrukt. De bestuur der sloeg met het hoofd tegen de voorruit en raakte beklemd. De bestuurder van de tram kwam er heter af, met een lichte beenwonde en lievig ge schrokken stond hij enkele oogenblikken la ter op straat. Hij had. nog de tegenwoordig heid van geest gehad om op het laatste mo ment uit alle macht te remmen. De passa giers zoowel in de bus als in de tram, werden dooreen geworpen. Koppeling tusschen motor- en bij wagen breekt. Zeven passagiers liepen min of meer ern stige snijwonden op. De drie voorste linker zijruiten waren geheel versplinterd. Het voor- balcon was gedeeltelijk ingedrukt en de scha kelkast. achterover gevallen. De bijwagen liep met een schok op den motorwagen, zoo dat de koppeling brak en de conducteur, die juist bij de glazen deur tusschen voorbal- con en wagen stond, tegen het glas aansloeg. De ruit werd verbrijzeld, doch de conduc teur liep geen verwondingen op. Onmiddellijk nadat het ongeluk gebeurd was, kwam van alle kanten hulp opdagen. Enkele minuten later waren drie wagens van don geneeskundigen dienst aanwezig om de gewonden te vervoeren, die deels bij om wonenden waren ondergebracht. Aanvankelijk leken de verwondingen van den busbestuurder tamelijk ernstig, doch bij informatie op den laten avond werd ons me degedeeld, dat zijn toestand bevredigend is, zoodat ook hij naar huis kon worden ge bracht. Het tramverkeer had een aanmerkelijke vertraging. Wiens schuld is het? De politie onder leiding van commissaris Staal, stelt een uitgebreid onderzoek in naai de schuldvraag. Naar de trambestuurder ons mededeelde, had hij geen startende auto aan den linker kant van den weg gezien wel had hij de bus zien naderen, die met een normale snel heid reed. Plotseling was dc bestuurder naar links uitgeweken en in minder dan geen tijd was het ongeluk gebeurd. Werkzaamheden gedurende den winter gedeeltelijk stopgezet. Gister zijn, aldus het Hsb., de werkzaam heden aan den dijk van den Noord-Oostelij ken polder gedeeltelijk beëindigd. Het stor ten van kleileem en het inspuiten van zand in het dijklichaam zullen gedurende het winterhalfjaar niet meer geschieden, omdat door mogelijke weersomstandigheden het risico aan het werken in volle zee in de ko monde periode te hoog s. Den in aanleg zijnden dijk heeft men daartoe afgesloten; de kranen, baggermolens en zandzuigmachincs zullen naar de werk- havcn worden gebracht. Deze rust beteekent echter allerminst een stopzetting van het werk. Men denk thans de afdekking ter hand te nemen, waarbij enkele proeven zul len worden toegepast. Aan de buitenzijde zal het systeem-Loenderste in practijk wor den gebracht. Dit beteekent afdekking met betonblokken, die in elkaar sluiten. Mocht deze proef aan de te stellen eischen voldoen dan zal dit een goedkoopere wijze van af dekking beteekenen. Aan de toekomstige binnenzijde worden ooit enkele proeven genomen. Een deeJ wordt met klinkerbestrating bevloerd. Dit is echter tijdelijk, want in dc toekomst als deze zijde niet meer door het IJsselmeerwa- ter wordt bespoeld, zal deze bekleeding wor den cggenomen. Hot ligt in de bedoeling van de directie der Zuiderzeewerken om den kruin en de binnenzijde van den dijk met een grasdek te bekleeden. Hiertoe zai over de keileem teelaarde worden aangebracht, waarin graszad zal worden gezaaid. De Lemmer heeft geen verge zicht meer. Er is bij Lemmer het laatste jaar wel veel veranderd. Het stadje mist zijn uitzicht over de wijde gol ven van de voormalige Zuiderzee. In plaats van een vergezicht naar don verren horizon iriiet Urk in 'Jfét' verschiet is thans het uitzicht op den dijk gekomen. In ed nieuwe dijk is een gat ter breedte van honderd meter gelaten voor de scheep vaart, die hierdoor haar gewone route kan blijven houden, totdat de toekomstige pol der van het overige IJsselmeerwater zal worden afgesloten. De aannemersfirma heeft hot afgeloopen sezoen buitengewoon goed weer gehad. Naar wij hoorden had men slechts enkele uren oponthoud door de weersgesteldheid gehad. Motorrijder kwam leelijk terecht Op den Kralingscheweg ter hoopte van den Ringvaartweg te Rotterdam is de 25-jarige motorrijder J. Bothof uit Capelle a.d. IJssel in aanraking gekomen met een der achter wielen van 'n uit tegenovergestelde richting naderenden vrachtauto, bestuurd door den tuinder K. N. De motorrijder werd gegrepen, in het rond geslingerd cn vervolgens tegen de straat gesmakt. In bewusteloozen toestand is hij naar het ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd, waar hij met een hersenschudding en eenige lichtere verwondingen is opgenomen. TUSSCHEN MACHINE GERAAKT. Gisteravond is de 19-jarige ongehuwde fabrieksarbeider J. P. te Musselkanaal, werk zaam op de aardappelmeelfabriek, bij het verrichten van zijn werkzaamheden door tot nu toe onbekende oorzaak tusschen de ma chine geraakt. De jongeman brak daarbij beide becncn en een arm. Tn zorgwekkenden toestand is hij naar het Academisch Zieken huis te Groningen vervoerd. In het ziekenhuis te Hodmesova- sarhely in Hongarije vervoegde zich dezer dagen een werkloozc schoenmaker, die erover klaagde dat zijn maag overladen was. Toen de man met X-stralcn zou worden onderzocht cn voor het röntgenapparaat plaatsnam, hoor de de dokter tot zijn verwondering een metaalklank, welke naar het scheen uit het lichaam van den pa tiënt kwam. Een nader onderzoek toonde aan, dat de schoenmaker niet minder dan 35 metalen voor werpen had ingeslikt, waaronder de kop van een hamer, verscheide ne sleutels, lepels, messen en spij kers. Men hoopt door een ope ratic het leven van den zonderling te kunnen redden. Vertrek van Aankomst te a°"nrc°) |SinSaP' 1 N0V' lBand- 1 Not" (heenreis) |,odhP- 1 Nov' lnnn«' 1 Nov" aeragreis)lB;lgdad 1 Nov' l A,henc 1 NoV; jheenrcis) jAIcx- 1 ^ov- jdsraXNov. Mcï-ugrels) lnan?' 1 Nov- |,odhI>- 1 Nov' Hevige slag bij de Soetsjan-kreek Chineesch offensief in Sjansi. Na de Japansche vorderingen der laatste dagen is Sjanghai thans ge heel omsingeld. Het agentschap Domei meldt len aanzien van de militaire operaties, dat het gros der Japansche troepen, dat de Chineesche troepen bij Sjang hai en de Chineezen wijk achter volgt, om half drie gistermiddag de Soetsjau -kreek is overgestoken. Vanochtend vroeg werd een hevige slag geleverd bij de Soetsjau-kreek. Te Sjanghai wordt onafgebroken ka nonvuur waargenomen. Men hoort het gedonder van het geschat, de ontploffing van granaten en het ge knetter van machinegeweren. De hemel* staat in rooden gloed. Nieuwe Japansche versterkingen worden verwacht, die zullen aanko men met de schepen Nagaski Maru en Sjanghai Maru. De Chineesche staf heeft besloten tot ellccn prijs de provincie Sjensi te redden. Er is een tegenaanval bevolen langs den spoorweg van Pciping naar Hankau. Twee divisies van het achtste leger, die onder hevel staan, van generaal Peng Theh Hoei, den vroege- ren commandant van het Chineesche roode leger, zijn te Yang Tsjoean aangekomen. De Chineesche strijdkrachten, welke langs de spoorlijn PeipingHankau gelegerd zijn, zijn ongeveer 100 K.M. opgemarscheerd. Zij hebben Sing Tai bereikt. Dc Japansch-Brïtsche incidenten. De Japansche ambassade te Londen heeft erkend, dat uit een nader onderzoek ge- 'blékeri' is," dat de dood van drie Britsche Soldaten op 29 Oclober werd veroorzaakt doör Japansche granaten. Maatregelen zijn genomen om de schuldigen te straffen, ter wijl dc Japansche regeering tot het betalen van schadevergoeding bereid is. Naar vernomen wordt, is het incident van Minhang, waarbij de auto van den Britschon luchtvaart-attaché Murray door een Japansch vliegtuig ondor vuur werd ge nomen, op vriendschappelijke wijze geregeld De Japansche minisley van buitenlandsche zaken Hirota heeft 28 October een nota -ge zonden aan de Britsche ambassadeur Crai gie, waarin hij namens de Japansche re geering verontschuldigingen aanbiedt. Hierop heeft Craigie namens zijn regee ring op 30 October geantwoord, dat het in cident thans als gesloten wordt beschouwd. In Palestina is het nog woelig Do veiligheid in Palestina is nog niet. hersteld. Wederom zijn de telefoonlijnen tusschen Djenin cn Nabloes doorgesneden. De autoriteiten hebben een ernstige waar schuwing gericht tot den gemeenteraad van Djenne voor geval dit zich nog eenmaal zou herhalen. De politici, die naar dc Scuchellcn-eilan- don zijn verbannen, en die. zooals men weet lid waren van het Hooge Arabische Comité, hebben hun verwanten te Jeruzalem doen weten, dat zij een goede gezondheid ge nieten. Zij zijn ondergebracht in een huis, dat op 400 meter hoogte ligt en eenige bedienden staan te hunner beschikking. Minisferieele crisis in Roemenië op komst Minister-president Tatarescu heeft tijdens de bijeenkomst van het uitvoerende comité der liberale partij aangekondigd, dat, bin nenkort een wijziging in de regeer!ng zal komen. Toen Tatarescu zijn uiteenzetting over de door de regeering in vier jaren verrichte werkzaamheden besloot., verklaarde hij: De zending der regeering nadert haar ein de. De koning zal binnenkort den algemcc- nen toestand moeten bestudeereu. Ongeregelde communistische troepen voerden een bloedigen stijd Veertien Japansche sol daten gedood. Uit Moekden wordt gemeld, dat eenige honderden „bandieten" doel uitmakende van ongeregelde communistische groepen Zondagavond om 6 uur de stad Sjapingkai gelegen op 80 kilometer ten zuiden van Hsingking, hebben overvallen. Gedurende tien uren werd een bloedige strijd geleverd, waarna de aanvallers zich terugtrokken. Veertien Japansche soldaten hebben hier bij liet leven verloren en zes werden gewond»

Schager Courant | 1937 | | pagina 2