Plaatselijk Nieuws 25 jaar spoorwegwachters Prettig scheren! De groote dag voor het echtpaar Dekker—Stokmans. Man en vrouw ontvangen oorkonde van de Ned. Spoorwegen Gisterochtend werd in een der loka liteiten van het Stationsgebouw al hier het echtpaar DekkerStokmans ter gelegenheid van zijn zilveren jubileum als spoorwcgwachters, ge huldigd. Vijf en twintig jaren vervult de heer Dek ker zijn functie als blokwachter bij Groote- wal, even zoovele jaren is mej. Dekker Stokmans wachteres bij den spoorwegover gang de Hoep. Toespraak inspect. Ned. Spoorw. De jubilarissen luisteren temidden van familieleden en vrienden naar de waardee- rende woorden, die dc heer Bouwmeester, inspecteur der Ned. Spoorwegen te Amster dam, tot hen richt. De heer Bouwmeester legt in zijn toespraak den nadruk op het bijzondere feit, dat de vrouw hier óók jubileert! Zoo iets komt niet eiken dag voor! Bovendien is het, aldus spr., een voorrecht te noemen, in dezen tijd van werkloosheid en ontslag, 25 jaar bij één werkgever in dienst te zijn! Nu loopt men bij een langdurige dienstvervulling het gevaar, meer de nadeelcn dan dc voordeelen van de functie te zien. Maar ik geloof, zeide spr., dat jullie echt spoorwegman en spoorweg vrouw zijn in den besten zin van het woord! En dat is dc waarde van dit jubileum! Het is dan ook een voorrecht voor de jub. dezen dag te mogen beleven en God moet de dank gebracht worden, die Hem daarvoor toekomt, zegt de inspecteur. Spr. ver volgt: Ik kan zeggen, dat dc directie der spoorwegmaatschappij tevreden is over de wijze, waarop u beiden uw werk verricht heeft. Nooit heeft er een incident plaatsge had hij de beide spoorwegovergangen; hier mede wensch ik u wel geluk. Oorkonde. Tk wensch U nog vele gelukkige dagen in dienst der Mij. toe, besluit spr. en overhan digt zoowel den heer Dekker als dienst echt genoofe namens de Ned. Spoorwegen een 'enveloppe Wet inhoud, benevens een óörkon- de. Stipt vervulde het echtpaar zijn plicht. Vervolgens spreekt de stationschef, de heer Zonnenberg, dc glorieërende spoorweg wachters toe. Spr. onderschrijft de woorden van den heer Bouwmeester en voegt hier aan toe, dat de wijze waarop mej. Dekker, zonder een oogenblik baar moederzorgen te vergeten, haar plicht bij den spoorwegovergang steeds stipt vervuld had, aller bewon dering wegdraagt. De chef wondt zich tot don hoer Dek ker en zegt: „Ik heb jou, Dekker, in den eersten tijd nauwlettend en objectief gade geslagen en ik moet zeggen, je bent een kerel uit één stuk, een man, die zijn werk verstaat en met ijver en opgewektheid uit voert. De heer Zonnenberg hoopt nog lang op aangename wijze met beide functionarissen te mogen samenwerken en biedt dezen dan namens het spoorwegpersoneel van hier en elders een keurig eiken bureautje mot schrijf lamp aan, benevens een album, waar in de handtcekeningen van de schenkers verzameld zijn. De R.K. Vereen, v. Spoorwegpersoneel „St. Bafaël" biedt ook een geschenk aan. Hierna treedt het jongste dochtertje van hot gezin Dekker, IIcnny, voor hot voetlicht en draagt zonder don minsten schroom voor al die luisterende groote menschen, een geluk wensch op rijm voor. Zichtbaar ontroerd neemt nu de jubilaris hot woord. Hij dankt, mede namens zijn echtgenoot©, inspecteur, stationchef, andere superieuren en collega's voor hun blijken van waandeering. „Wij begrijpen niet waaraan wij dat alles verdiend hebben," merkt de gehuldigde een voudig op, „wij hebben slechts onzen plicht gedaan." Hiermede is het officieel© gedeelte van den herdenkingsdag afgeloopen, doch in het huis van de zilveren wachters werd het feest nog lang voortgezet. LAATSTE GERO-SNUFJE BIJ VAN GEELEN. Vanaf heden valt er bij de firma van Gee- len, I^agzijdc alhier een pracht collectie tafelmessen te bowonderen, het laatsto snuf je van de N.V. Gcrofahriek te Zeist. Do Gero is er nl. toe overgegaan, zoowel heft als lem met der messen zelf te vervaardigen (vroe ger wredon de lemmetten uit het buiten land betrokken). Het groote voordeel van deze zelf-fahricage is. dat het mes nu in stijl met het andere tafelgereedschap kan worden gemankt: hierdoor kan dc huis vrouw de sierlijke motieven en vormen der vermaarde Gerolepcls en -vorken ook in haar messen terug vinden. Bovendien zijn lemmet en heft door een speciaal systeem op onbreekbare wijze met elkaar verbonden, hetgeen niet alleen de duurzaamheid, doch ook de elegante lijn van het mes ton goede komt. Dit principe is zoowel voor dc eenvoudige als de duurdere soorten doorgevoerd; wij za gen messen met heften in allerlei materiaal, doch alle even elegant van lijn en volmaakt van afwerking. Het moet voor de vrouwen een genot zijn met dit gereedschap naar tafel te dekken. DE R.V.S. REUVE „HOE BESTAAT HET". De nieuwe revue van Jan Buisman Jr. zal alles overtreffen, wat voordien op dit gebied geboden is. Wanneer wij weten, dat de regie bij Jasper en Meraike be rust, twijfelen wij er geen moment aan, of er zijn belangrijke verbeteringen aan gebracht. Zoo berust de leiding van de balletten bij den beer Alex Leoneff, een meester in zijn vak. 16 R.V.S.-girls zullen het ongetwijfeld uitstekend doen. De décors van Jan Koning zullen weer bewijzen, dat wij in hem een decorateur bezitten, die voor niemand behoeft onder te doen. Het revue-orkest staat onder leiding van Jo van Stipriaan en heeft bij vorig jaar vergeleken enorme vorderingen gemaakt. De costuums zijn ontworpen door Ina Bécude en zullen zeer zeker niet weinig bijdragen de revue te doen slagen. Natuur lijk vormen Jan Buisman Jr., die reeds jaren de bijnaam van de „Schager Buziau" met eere draagt, en do „Kleine Maaike", bet 9-jarig dochtertje van Jasper en Merai ke de kopstukken van deze revue. Als straks weer honderden en nog eens honder den deze revue bijwonen, twijfelen wij niet, of zij zullen zeggen: „Hoe bestaat T\ Opvoeringsdata zijn 14, 20 en 28 Nov. a.s. POGING TOT AANRANDING? Onaangenaam avontuur van een plaatsgenoote. Een avontuur van minder preftigen aard beleefde dezer dagen mej. M„ wonende in de Nicuwstraat alhier, die te Schagerbrug in betrekking is. Toen zij op een avond, na haar dagtaak te hebben volbracht, op dc fiets langs den pro vincialen weg naar haar huis reed, kwam haar, eveneens op de fiets, een manspersoon achterop gereden. Hij was gekleed in een grijs-groene regenjas. Kalm ging hij mej. M. voorbij, om zich een moment later te la ten inhalen. Lang evenwel bleef bij niet ach ter, kwam naast het meisje rijden en be gon een gesprek met haar. Hij kende haar wel, deelde hij mede. Blijk baar wilde hij echter wat meer omtrent haar weten: waar of zij wel woonde? en: of zij eiken dag langs dezen weg ging? Lang zamerhand was hij zoo dicht bij mej. M. ko men fietsen, dat zij op den grasberm ge drongen werd. Toch mocht het haar geluk ken, haar belager te ontloopen of beter ge zegd te ontfietsen en buiten adem kwam zij tenslotte bij haar ouders aan. Na dit voorval wordt mej. M. steeds van haar werk afgehaald. Intusschen blijkt uit het bovenstaande wel, dat het ^'s avonds langs den weg, en wel in het bijzonder voor dames, lang niet ongevaarlijk is. Omtrent de bedoelingen van individuen, zooals mej. M. er een ontmoette, kan weinig twijfel bestaan. Men zij dus op zijn hoede! DE WERKLOOSHEID. Op Zaterdag 30 October waren in deze gemeente 41 wcrkloozcn ingeschreven, waar van: 18 in de steunregeling, 8 in de cen trale werkverschaffing en 5 in de bagger- regeling. 6 werkloozen maken een wachtweek door, 4 trekken uit hun bondskas. Op 30 October 1937 waren als werkzoe kenden ingeschreven: 24 grondwerkers, 10 timmerlieden, 1 afschrijver, 3 arb. chauf feurs, 1 machinist, 1 lijnwerker-monteur, 12 landarbeiders, 7 losse arbeiders, 1 kantoor bediende, 1 typograaf en 1 stoffeerder. SPARTA 2 IN DE COMPETITIE. De kop veroverd. De Schagen reserves hebben Zondag geen misstap begaan: de lastige uitwedstrijd te Broekerhaven tegen Strandvogels 2 werd overtuigend door hen gewonnen (30). De overige uitslagen luidden: Hollandia 4—O.K.B. 1 10 Flevo 1V.C.L. 1 2-5 Oudendijk 1Hem 1 01 De stand luidt: Schagen 2 6 5 1 0 332 11 Sijbekarspel 1 6 5 1 0 28-8 11 Hem 1 7 5 0 2 27—7 10 Hollandia 4 7 4 0 3 11—15 8 O.K.B. 1 6 3 0 3 12—21 G Strandvogels 2 7 3 0 4 21-23 6 V.C.L. 1 5 1 1 3 10—12 3 Oudendijk 1 6 1 1 3 4—18 3 Flevo 1 6 1 0 5 6—34 2 And. Boys 1 5 0 0 5 7—19 0 Uit onze Omgeving ZUPE IEPZIEKTE In verband met de iopenziekte is in deze gemeente een inspectie gehouden door een deskundige. Naar men ons mededeelt, is daarbij gebleken, dat verschillende boomen met deze gevreesde ziekte behebt zijn. COMMISSIE STEUNVERLEENING AAN KLEINE BOEREN. Aan de gemeentelijke commissie voor de steunverloening aan kleine boeren zal als secretaris worden toegevoegd de heer P. J; Ott, ambtenaar ter secretarie, speciaal be last met werkzaamheden voor steunverlee ning en werkverschaffing. WERKVERSCHAFFING De Minister van Sociale Zaken heeft goed gekeurd, dat het volgende werk in werkver schaffing wordt uitgevoerd: Het verharden van een gedeelte onverharden weg op den Schoorlschen zeedijk tusschen de Slaper- sluis en de Grooterbr. Verder heeft genoem de minister goedgevonden, dat een aantal werklooze arbeiders uit onze gemeente bij dit werkverschaffingsobject worden tewerk gesteld. CURSUS VEEKENNIS Naar wij vernemen, heeft zich voor don cursus in veekennis, welke vanwege de afd. „Zijpe e. o." van den Holl. Mij. van Land bouw in een dor schoollokalen te St. Maar tensbrug wordt gegeven, een zoodanig groot aantal deelnemers aangemeld, n.1. 30, dat de cursus gesplitst moet worden en er alzoo 2 cursussen zullen wordon gegeven. OUDESLU1S VOOR VOLKSTUINTJES Het blijkt ons, dat het gemeentebestuur niet het Hoogheemraadschap Noord holl. Noorderkwartier in onderhandeling is om trent het huren van een gedeelte van den Slikkerdijk alhier met de bedoeling een ge deelte daarvan als volkstuintjes uit te ge ven. Verscheidene ingezetenen hebben reeds verzocht voor een perceeltje grond in aan merking te mogen komen. Feestavond Middenstandsvcreen. Zondag werd hier in de zaal van den hoer Buisman de feestavond van de Oudesluizcr middenstandshond gehouden en we mogen gerust zeggen, dat deze volkomen geslaagd is. Om ruim acht uur opende de voorzitter de bijeenkomst en hij kon dit doen voor een geheel gevulde zaal. Spr. hoopte op de volle medewerking van het publick in de toe komst te mogen rekenen. Half November a.s. zal ook weer worden begonnen met het uit geven van zegels voor een reis, welke nog grootscher en mooier zal zijn dan die van dezen zocier. Hij gewaagde zelfs van Diesel- treinen en Valkenburg (daverend applaus). Na nog woorden van welkom te hebben ge sproken tot de bestuursleden met hunne da mes van Schagerbrug en 't Zand en tot den heer Niestadt van Schagen, die wederom zoo bereidwillig was de door hem vervaar digde film van de reis van dezen zomer te vertoonen, verklaarde spr. de feestavond voor geopend. Het feestprogramma werd nu in een vlot tempo afgewerkt, vooral de mu ziek viel in den smaak van de aanwezigen. Maar ook mogen wij den goochelaar Melorini niet vergeten, die veel in hot welslagen van den avond heeft bijgedragen. Een gezellig bal lot slot. T ZAND. In het natte element. Vorige week Vrijdagavond is de heer II. F. alhier, toen hij tusschen de Keins en Keinsmerbrug fietste, dermate door het licht van een hem tegemoetkomende auto ver blind, dat hij in den slootkant raakte, zijn evenwicht verloor en vervolgens tot over zijn middel in den modder terecht kwam. Do automobilist reed door. De heer F. heeft ove rigens geen nadeelige gevolgen van zijn on vrijwillig prutbad ondervonden. Belangrijke aankoop. We vernamen dat door den heer J. van Straaten is aangekocht de ras-windhond „Blanka Milono" van de Kaasstad, v.h. van den heer Wortel, den secretarisvan de Alkm. Windhondenvereen. Later, als de hond vol wassen zal zijn, zal hij ter dekking voor de honden der Zijper Windhondenvereen. wor den beschikbaar gesteld. Leelijk aangekomen. Bij het uitladen van een vat olie bij garage v. d. Linden, alhier, geraakte de heer N. J., vrachtrijder op den dienst HelderAmster dam, met zijn duim onder den scherpen rand van het vat bekneld, waardoor de nagel er finaal werd afgeknepen. Na van een hulp- verband te zijn voorzien, in verband met hét hevige bloeden, werd de reis naar Den Hel der voortgezet. HET VERBIEDEN DER WINDHONDEN- TRAINING Het bericht omtrent het verbieden van de training der windhonden, de vorige week door ons gepubliceerd, behoeft eenige toe lichting. Niet de burgemeester van Zijpe verbood deze jennen, doch naar we nader verne men de eigenaar van het tcri-ein, de heer Beusekom, die bevreesd was voor uitbrei ding van het onder zijn vee heerschende tnond- en klauwzeer. SCHAGERBRUG. Buscollecte. De te Schagerbrug gehouden buscollecte voor het Kleeding-, Schoeisel- en Dekkings fonds voor werkloozen, heeft f 19.70 opge bracht. BA RSINGERHORN Paard op hol. materieele schade. Belangrijke Maandagmorgen begaven een drietal mannen, werkzaam in de wei-kverschaffing bij den Hooglandspolder, zich op weg naar J. Bakker met een drievvielde kar van den heer C. Smit Gz. en bespannen met een paard van den heer Svvaag om z.g. dam- bout te halen. Daar de heer Bakker niet thuis was, kwam men onverrichterzake terug. Waarschijnlijk door onkunde (naar ons werd meegedeeld, is het noodig. dat men bij het neergaan van een kluft een dergelijk voertuig moot tegenhouden en dit werd volgens onze zegsman nagelaten) geraakte het paard bij de Oosterbrug, toen hij het voorwiel van de kar op zijn „hielen" kreeg, op hol. De bestuurder, de heer Half- weeg, en een passagier, de jongeheer Dub- beld bleven aanvankelijk op dc kar zitten, tot. tengevolge van geweldig slingeren de wagen het hek van den heer Wardenaar zoodanig ï'aakte, dot de geheolc bak niet voerman en passagier van het onderstel werd geslingerd. De lieer II. kwam er met eenige kleerscheuren af. terwijl de jonge heer D., ondanks de kracht waarmee de bak van den wagen was gerukt nog op dezelfde plaats in de bak zat. Zonder blikken of blozen ging hij overeind en vervolgde zijn weg naar de school. Het bek was ter plaatse totaal vernield. liet paard was in tusschen doorgeloopen en eenige honder den meters verder, geraakte het onderstel door botsingen met enkele boomen in de vaart. De tuigen braken en het paard werd spoedig tot stilstand gebracht. Wonder hoven wonder kwani dit ongeval dus bui tengewoon goed af. De materieele schade zal echter niet meevallen en wie zal dat betalen? Het aantal gevallen van mond- en klauw zeer in deze gemeente bedraagt thans 40. Door 2 veehouders werd aangifte van gene zing van hun vee gedaan. Door B. en W. is do ten name van W. H. Tielrooij te Bergen en C. Kalf te Kolhorn staande vergunning voor het hebben van draden over den openharen weg ten behoeve van de radiodistributie te Kolhorn overge schreven ten name van M. Ploeger alhier, Vergunningen. Aan de Gymnastiekvereeniging „De West fries" alhier en aan de I-Iarmonic „De Een dracht te Kolhorn werd door B. cn W. ver gunning verleend tot het houden van "een verloting. B. en W. verleenden aan het Helden der Zcefonds „Dorus Rijkers" toestemming tot het houden eener collecte in de maand No vember. Burgerlijke stand: Geboren: Willem Jan, zoon van Jacob Dou- wes en van Egbertien Stuurman. •Ondertrouwd: Gerrit Jan Geel, oud 25 ja ren, timmerman, wonende te Winkel en Aaltje Neeltje Gorter, oud 24 jaren, zonder beroep, wonende te Barsingerhorn. Getrouwd: Adriaan Bakker en Dieuwertje Jonker; Rudolf Kaufniann en Hanna Holz- heim. Overleden: Immetje Fraai, oud 78 jaren; Pieter Slikker, oud 73 jaren, echtgenoot van Neeltje Breed; Dieu Donné Pieter Westen- berg, oud 86 jaren, weduwnaar van Guurtje Huiberts; Pieter Eriks, oud 67 jaren, echt genoot van Neeltje Schenk. Ingekomen en vertrokken per sonen. ingekomen: K. Masur, Mej. F. C. Dalzoll, I. W. Klopfer en G. Hönlein van buitenland, S. Silberschmidt van Amsterdam, O. Levy van Zaandam naar Werkdorp Stichting Joodsche arbeid te Nieuwesluis; S. P. Groet van Wieringerwaard naar Kolhorn F 32; Mej. J. Kramer van Oudkarspel naar A 59; C. van der Ham van Sint Maarten naar A 61; Mej. G. van Zoonen van Bergen naar Kolhorn, E 64; Mej. M. Okkinga van Mcnaldumadeel naar Haringhuizen, D 43; Mej. C. Grin van Schagen naar Kreil, C 71; J. Jonker van Oudkarspel naar A 19a; Mej. M. E. Wiggers van Nieuwe Niedorp naar A 86 a; R. Spik- nian cn gezin en Mej. A. dc Boer van Hasselt naar Kolhorn, Zwarte Polder. Vertrokken: echtgen. R. Oostindiër naar Wieringerwaard: H. G. Melcliior naar Alk maar, van der Meijstraat 4; Mej. A. Bakker naar Nieuwe Niedorn, C 12; H. J. Kapitein naar Callantsoog, Rijksweg C 26; A. Zvviers naar Den Helder, Vijzelstraat 27; Mej. S. H. Carstens naar Sncek, Korte Vccmarktstraat 6; J. R. van Nispcn en gezin naar Den Hel der, Scbagenstraat 119; Mej. B. Boersma anar Wonseradcel, Witmarsum; G. Wegge- mans en gezin naar Winkel. Lutjewinkel; echtgen. Jb. Slikker naar Wieringerwaard, Nieuwesluis; K. de Wit naar Zijpe, 't Zand I 99; Mej. P. de Wit naar Midwoud. Oost- wond: D. Landman naar Winkel, Strook; Mej. M. Liefhebber naar Wieringen, Den Oever, Oeverdijk 11. WINKEL Wandelen Door de waftdelvereeniging „Sparta", al hier werd deelgenomen in combinatie met de wandelvereeniging Spanbroek aan dc jubileummarsch georganiseerd door de wan- delsportvereeiiiging „De Jutter" te Den Hel der, groot 30 K.M. Op prettige wijze werd in de omgeving van Don Helder gewandeld en zonder uit vallers werd liet geheele parcours afgelegd. Elke deelnemer ontving een fraai uitgè- voerde tegel van de postbrug te Den Helder, terwijl de groepsprijs uit 'n plaquet bestond welke door Sparta aan Spanbroek werd af gestaan. VARA-Peestavond. Zondagavond had in het lokaal van den heer D. A. de Bruijn een feestavond van de afd. Winkel van de VARA plaats, waarvoor dc heer Frans Nienhuis optrad. De opkomst van het publiek was matig, doch de aan wezigen hebben genoten van het gebodene. Een bal besloot den avond. CALLANTSOOG Mond. en klauwzeer. Het aantal mond- en klauwzeergevallen is de laatste dagen sterk toegenomen. In de eerste maand werden slechts in totaal 8 gevallen aangegeven, terwijl er nu in de laatsto dagen 10 nieuwe gevallen werden geconstateerd. Waren de eerste aangiften hoofdzakelijk uit Koegras, thans komen ze uit alle doelen der gemeente. De nieuwe gevallen zijn bij: Jb. Kossen, M. Vries. Abr. Vries. J. Schager. G. P. Bijvoet. P. Vader, G. ten Boekei, G. Sleutel. T. Blokland en A. Boontjes. Arbeidsbemiddeling over Octo ber 1937. Aan het begin van October stónd-en nog ingeschreven 7 werklooze arbeiders. Gedu rende October werden 15 arbeiders als werkloos ingeschreven. Geplaatst werden 10 arbeiders, uit ande ren hoofde afgevoerd 4, zoodat einde October nog 8 arbeiders stonden ingeschreven. Hier van waren 3 bouwvakai-bciders cn 5 land arbeiders. SINT MA ABTEN STROET LAATSTE HENGELWEDSTRIJD Zondag j.1. werd door onze club de zesde cn laatste vischwedstrijd gehouden in de ringsloot bij het Westorend. Het was een pracht weertje; de vangst was goed en we mogen daarom wel spreken van een schitte rend slot. In totaal werden 204 stuks baars gevan gen. Voor alle mededingers was ditmaal een prijsje beschikbaar gesteld. De uitslag was als volgt: le pi"ij.s voor de grootste baars (20 c.m.) A. Keetnian, 2e prijs groolste aantal 28 st. W. Wit, H. de Pee 27, G. Bijpost 25, J. Bak ker 22, W. Brommer 22, C. Blokker 22, K. Wit 19, A. Sijbrands 15, D. Brommer 15, H. Prosper 15, J. Winkel 14, D. Brak 12, Jb. Schenk 11, C. Bregmnn 10, G. Groenveld 8, Jb. Prosper 7 en G. Keetnian 5, De wissel beker voor de hengelaar die dit seizoen do meeste baars heeft gevangen was voor W. Wit, die er in totaal 164 heeft verschalkt. SINT PANCRAS SCHORSING IN WERKVERSCHAFFING. De arbeider W. uit deze gemeente is met ingang van gisteren geschorst in de baggcr- rogeling wegens het te vroeg verlaten van het werk. D. H. ROODHUYZEN Co. n.v; MAKELAARS suiker rubber - koffie cacao per cor.tract Amsterdamsche Liquidatiekas N.V. DAM 2» Telefoon No. 30012-31012 AMSTERDAM-C B^un Nis Z Telef. 30012 Telegramadres: CARLOS-AMSTERDAM HEER-HU GOW AARD HERVORMINGSDAG Scliijnhaar rustig ligt de aarde, doch de omwonenden van de vulkaan hebben tee kenen vei-staan, die hen er op wijzen, dat binnen niet te langen tijd een eruptie te wachten is. Dan opeens bi-eekt de geweldige spanning en stroomen groeiende emulsie sproeien over den rand en vatten het om liggende landschap in hun vernietigenden groep. De niensch staat ontredderd en voelt zich klein tegenover het geweldig na tuurgebeuren, dat hij noch vermag te stutten noch te beheerschen. En daarna is de aarde weer rustig. Mis schien duurt bet jaren, misschien eeuwen voor zij weer op deze plaats haar geweldige inwendige spanning te voorschijn zal bren? geil. En de menschen, die op deze aarde leven, die zich voeden niet stoffen uit haar voort gekomen, die besche nen worden door dezelfde zon, die met haar in dezelfde onstuimige vaart de wereldruimte doorklieven, die geschapen zijn door dezelfde Kracht, welke volgens het aloud© Bijbelvei'haal zeide: „Daar zijl", waarna het laat volgen „En daar word," is het te vei*wonderen, dat deze ook ondei-hevig zijn aan span ningen, soms niet direct door den tijdgenoot onderkend, doch die in haar uitwerking geweldig zijn? De middeleeuwen spreiden hun feosaicn sluier over de menschheid. Mystycisnie be- heerscht de gedachten. Maar in den sluier zijn spanningen, die zich uiten in golvingen min of minder groot. Tot plots deze sluier gescheuixl wordt en er boven uit. rijst een figuur met de bran dende fakkel hoog geheven. Na honderden j^ai-en nog ziet men het schijnsel. Hervormt Maarten Luther, Wittenberg, dan een ban ge tijd met veel bloed en tranen. De lava stroom rolt voort. Verspreid zich over heel een land. Men tracht in te dammen. Ver geefs. En als weer 31 October in het land is, vereenigen zich diegenen, die dit gebeuren beschouwen als een heil rijk feit in de geschiedenis, in hun kerkgebouwen om te vernemen iets van hetgeen in het verleden zich af speelde, doch ook laten we hopen om iets er van te begrijpen, dat dat „Hervormt U" toen tot cle Roomsch- Katholieke kerk gesproken, nog al tijd van kracht is ook op den indi- vidueelen niensch, die al noemt hij zich Hervoixnd, toch steeds weer ver nieuwing noodig heeft. Het dit voorjaar door liet Kerkbestuur aan gekochte oi-gel dat oorspronkelijk gebouwd werd voor concert-orgel, doch naderhand aangevuld werd, bewees dezen avond hoe het geschikt was om de zangnummei's door het kerkkoor ten gelioore gebracht te be geleiden. De melodieuse, gebonden toonen nu eens zacht fluisterend, dan weer dof brommend, brachten de talrijken, die opgekomen wa ren, in diepe ontroering. Mevrouw Glas Rutsen vertolkte de solonummers en de wijze, waarop dit gedaan werd, kan ons' slechts onzen spijt doen uitspreken over haar besluit om spoedig het kerkkoor te verlaten. Het eerste gedeelte van den dienst werd geleid door 'den plaatselijken predikant, Ds. v. d. Kam, terwijl Ds. Warners uit Alkmaar in het tweede gedeelte voorging. Tot slot van den avond werd door het koor het Luther-lied gezongen. Het is zoo buitengewoon goed na het sche ren Witte Purol te gebruiken, dan sclirijnt de huid niet na en wordt gaaf en geschikt om U eiken dag opnieuw met genoegen te kiïnnen scheren. HARENKARSPEL DIRKSHORN. Bij de op 29 Oct. j.1. gehouden vergadering van het onderlinge vecfonds alhier bleek dat verzekerd waren in de maand Augustus 1104 in Sept. 1139 en in October 1302 stuks vee. Het fonds bad een verlies van 9 stuks. De omslag werd bepaald voor Augustus op f 0.40 September f 0.30 en October f 0.30 per stuk^ KOEDIJK COLLECTE. De collecte voor het spaarfonds heeft in onze gemeente opgebracht f 25.52 AANBESTEDING. De aanbesteding van onderhoudswerken voor de gemeente had tot uitslag: Voor per- ceel A, alles, met uitzondering van glas, verf, teer en behang: F. Hes f 940.—; P. Oostwouder f 855.—; P. Hartland f 795.—; Voor perceel B glas, verf, teer en behang P. Kok, f 435.—; W. Wagenmaker f 370.— WIERINGEN Overgang van zaken. Naar wij vernemen, gaat met ingang van 7 November a.s. de autobusdienst Wierin een—Schagen van den heer M. Geel. over aan de N.V. „Atbonta", Directie H. en H. J. Naastepad. Koeien sterven aan mond- en klauwzeer. Het mond- en klauwzeer onder het vee alhier neemt nog steeds toe; verschillende dieren sterven er aan, waardoor den boeren belangrijke schade wordt berokkend. Ver schillende dieren zijn echter reeds hersteld,

Schager Courant | 1937 | | pagina 6