VAN ©I Ned.-Ind.vliegmacht onvoldoende Smakelijk eten Het verboden grondgebied De Fokker S—9 ingevlogen Radioprogramma GEÏLLUSTREERD VERVOLGVERHAAL I DOOR; EDGAR RICEj BURROUGHSj No. 44. Vol woede vlogen de beide tegen- open ogen keken vol afgrijzen, ver- den zich en hij was Terkoz spoedig op haar redder af om hem te be- mengd met vrees en bewondering de baas. Daarna stak hij zijn mes in danken. Doch Tarzan wist, dat zg standers op elkaar toe. Jane, tegen naar de strijd, die zich voor haar het hart van de aap. Het grote hier op de plaats van de strijd, waar een boom geleund, drukte haar ogen afspeelde. De sterke spieren lichaam rolde levenloos op de grond, misschien spoedig andere wilde die handen tegen haar hart, haar wijd van Tarzans rug en schouders span- Met uitgestrekte handen liep Jane ren op af zouden komen, niet veilig waren. Voorzichtig nam hij bare last in de armen en wildernis in. (Nieuwe spelling). Na de vlootmanoeuvres Nieuwe kruisers en eigen tankschepen noodig Maakte bestuurder T 1 een fout? Naar Aneta verneemit, heeft de comman dant zeemacht, na afloop van de groote vlootmanoeuvres, welke zich uitstrekten van Soerabaja tot Nieuw-Gulnea, het nut van deze oefeningen zeer belangrijk geoor deeld. In de eerste plaats is hierdoor de lo cale kennis in dit belangrijk zeegebied bii alle deelnemende officieren aanmerkelijk verhoogd. Ten tweede werd waardevolle er varing opgedaan inzake de samenwerking tusschen oorlogsschepen en de gouverne- ments-marine. Bovendien is hierdoor de organisatie en het materieel op bruikbaar heid in dit operatiegebied getoetst. Duidelijk is aan het licht geko men, dat de vliegmacht dringend vernieuwing behoeft en wel door aanschaffing van vliegtuigen met groote actie-radius. Ook de vervanging van oude krui sers door nieuwe met grootere snel heid en grootere gevechtskracht, bleek noodzakelijk. Voorts moet de beschikking worden ver kregen over minstens twee eigen tanksche pen, aangezien de volkomen afhankelijkheid van particuliere tankers op den duur niet kan worden aanvaard. Ramp T 1 Omtrent de ramp va-n de T-l moet met een waarschijnlijkheid, welke aan zekerheid grenst, worden aan genomen, dat deze ramp het gevolg is geweest van een vliegfout van den bestuurder, die de snelheid van het toestel in een scherpe bocht te veel en óninoodig verminderde. Tenslotte heeft de commandant zeemacht een dagorder uitgegeven waarin wordt ge memoreerd, dat hij n'a vier weken 'ief en leed met het eskader te hebben gedeeld, veel goeds heeft opgemerkt, en wel in de eerste plaats de wijze waarop en de ijver en belangstelling waarmede hij gesteund is, door officieren, onderofficieren, en man schappen in zijn taak om het peil van geoe fendheid van de zeenuaclit zoo hoog moge lijk op te voeren. Handelaar tot twee maanden hechtenis veroordeeld. Van huiten kan men niet zien, hoe een kip er van binnen uitziet. Voor den Amsterdamschen kantonrechter, mr. G. F. Haase, stond gisteren een poe lier terecht, die reeds herhaaldelijk met den strafrechter heeft kennis gemaakt, om dat hij bedorven kippen aan het publiek verkocht. Ditmaal had hij zich wegens twee feiten te verantwoorden. Op 12 Augustus en 10 September hadden keurmeesters van den keuringsdienst bedorven kippen bij hem in beslag genomen: vermagerde, „ver kleurde, tuberculose dieren", „vel over been', zooals het rapport het uitdrukte. Als ik kippen koop, verklaarde verd., zijn er altijd wel enkele beesten bij van derde kwaliteit. Maar als er slechte bij zijn, vernietig ik ze zelf wel. Van buiten kan ik niet zien, dat de kip tuberculose beeft. Kantonrechter: Ze waren vel over been en het vlecsch was abnormaal slap. Bo vendien zagen ze raar geel en dat wijst op tuberculose. Verd.: Kippen hebben nu eenmaal ver schillende kleuren en wij kunnen daar niets uit opmaken. Kantonrechter: „Wie moest die rommel die u derde kwaliteit noemt, opeten? Verd. wist daar geen antwoord op te geven. Volgens ir. J. Straub, plaatsvervangend directeur van den keuringsdienst van wa ren, is verd. een goed vakman, die zeer goed in staat is de kwaliteit der kippen te beoordcelen. Hij koopt eerste, tweede en derde kwaliteit. Deze derde kwaliteit, aldus desk., laten wij in den handel niet toe, het zijn vermagerde en tuberculose beesten. Verd. probeert steeds hoe ver hij gaan kan en de keurmeesters waken er angstvallig voor, dat hij geen kippen der de kwaliteit verkoopt. Sedert September zijn geen ondeugdelijke dieren meer bij hem aangetroffen. Deze verdachte, aldus de ambtenaar van het O. M., jhr. mr. Reigersman, is herhaal delijk voor dergelijke feiten tot hechtenis- straffen veroordeeld. Pas is hij weer in het vak, of hij begint opnieuw. Verd. vormt een gevaar voor de volksgezondheid en wanneer hij niet beter kan zien, welke dieren ziek zijn, is het gewenscht, dat hij uit het vak gaat. Voor het eerste feit requireerde het O. M. een maand hechtenis en voor het tweede twee, maanden hechtenis. De kantonrechter mr. Haase achtte de feiten bewezen. Ook hij was van meening, dat verd. een gevaar voor de volksgezond heid opleverde en hij veroordeelde hem tot twee hechtenisstraffen van één maand. Het eerste van de 15 tweeper soons lesvliegtuigen. Gisterochtend om half acht is op Schip hol de Fokker S9 ingevlogen. Dit is het eerste toestel van een serie van 15 tweepersoons lesvliegtuigen, die in op dracht van het Departement van Defen sie bij de Fokkerfabriek in aanbouw is, ten behoeve van het marinevliegkamp „De Kooy." Heit invliegen gebeurde door den heer T. H. Leegs tra, die, zooals bekend, kort gele den bij de Fokkerfabriek in dienst is ge treden. Tevoren was hij 2e luitenant-vlieger instructeur bij de luchtvaartafdeeling te Soesterberg. Na eerst een proefstart te hebben uitge voerd, verhief het toestel zich na een kor ten aanloop in de lucht, waarbij reeds aan stonds het goede stijgvermogen opviel. Aan het nu volgende bochtenwerk en aan eenige „zoemers" over het veld, was van den grond al te zien, dat de vlieger zich reeds spoe dig in de nieuwe machine thuis gevoelde. i\'a 10 minuten had op het nieuwe terrein gedeelte, dat zich uitstekend leent voor der gelijke proefvluchten, de landing plaats, De heer van Tijen, onder-directeur van de Fokkerfabriek, was de eerste, die den vlieger de hand drukte. De indrukken van motor en vliegtuig waren voor zoover deze althans uit een eerste proefvlucht kunnen worden verkre gen gunstig. Prins Bernhard bezichtigt de „Tromp" Z.K.H. Prins Bernhard heeft gisteroch tend vergezeld van H. Ms. adjudant luite nant-ter-zee le klasse jhr. E. J. van Ilolthe en van den adjudant van Z. K. H. kapi tein J. K. H. de Roo van Alderwerelt een bezoek gebracht aan de werf der Nederland- sche Scheepsbouw Maatschappij te Amster dam, ter bezichtiging van den aldaar in aanbouw zijnden flottieljeleider Tromp. Autobus in een sloot Gistermorgen omstreeks vijf uur is op den Bolswarderweg nabij Snoe-k een auto bus met 25 personen, die de interlandwed strijd NederlandFrankrijk hadden bijge woond, vermoedelijk door het breken van een veer in een langs don weg loopond sloot je geraakt. Een der inzittenden kreeg kneu zingen aan de spieren. Hij moesi naar hel St. Antonius ziekenhuis te Sneek worden vervoerd. De overige inzittenden kwamen met den schrik vrij. Om een versnapering machtig te worden Ben vertinde cent inplaats van een kwartje in de automaat Bij een geslaagde poging om versnape ringen uit een kwartjes-automaat op den Stationsweg te Rotterdam te halen na er een vertinde cent in te hebben geworpen, werd een werkloos procuratiehouder be trapt. Het.bleek, dat hij dergelijke feiten meermalen had gepleegd en de man kreeg daarvoor eenige weken gevangenisstraf. Zijn vrouw, die ervan zou hebhen geweten, werd wegens heling veroordeeld tot een week. De man berustte in het vonnis van de Rotterdamsche Rechtbank doch de vrouw ging in hoogcr beroep, daar zij in de meening zou hebben verkeerd, dat haar man iedere week een dubbeltje spaarde van de fli.steun, waarvan zij moesten leven, en dat hij daardoor af en toe een kwartje voor versnaperingen kon missen. Slechts eenmaal zou de vrouw een vertinden cent in het dressoir hebben gevonden en toen had zij dadelijk argwaan gekrègen. Daar om achlte de vrouw zich niet schuldig, zoodat zij hoogcr beroep aanteekende. Zeer onwaarschijnlijk, dat de vrouw wist, wat de man deed. liet Haagsche Gerechtshof behandelde deze kwestie. Er waren geen getuigen opgeroe pen, doch eenige schriftelijke getuigenver klaringen, gaven den procureur-generaal, ngd.at verdachte, was,, .gehppr.d, .aanleiding om bevestiging van het vonnis to requi- reeron. Mr. de Hartogh ging als pleiter de om standigheden na, waaronder verdachte, die veertien jaren lang als procuratiehou der bij een Rotterdamsche exportfirma ge wend was aan eenige luxe, tegenwoordig moest leven van een geringen steun. Hij achtte het zeer onwaarschijnlijk, dat de vrouw zou hebben geweten, dat haar man op onregelmatige wijze de voorwerpen uit de automaten haalde. En waar er twijfel heerscht', behoorde z. i. vrijspraak te vol gen. Mislukte inbraak De hoeren konden de brandkast niet open krijgen. In den nacht van Zondag op Maandag lebben onbekenden door verbreking van dc buitendeur zich toegang verschaft tot een kantoor gevestigd aan de Keizersgracht bij rle Vijzelstraat. Zij hebben getracht de brandkast te for- ceeren. Een gat is in de deur gebrand, doch •oi hebben hun pogingen de brandkast te openen, moeten staken. Uit een bureautje heibon zij toen een kleine voorraad post zegels meegenomen. WOENSDAG 3 NOVEMBER 1937. Hilversum i. NCRV-uitzending. 6.30—7.00 Onderwas- fonds voor de Scheepvaart. 8.00 Schriftlezing, meditatie gewgde muziek (Gr.pl.). 8.30 Gramofoonplaten. 9.30 Gelukwenschen.. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gramofoonplaten. 11.15 Ensemble Van der Horst. 12.00 Berichten. 12.30 Vervolg concert. 1.30 Gramofoonplaten. I.45 Viool en piano. 2.30 Gramofoonplaten. 3.00 Zang en piano. 3.45 Gramofoonplaten. 4.45 Berichten, Gelukwenschen. 5.00 Voor de kinderen. 5.45 Gramofoonplaten. 6.00 „Goede stalinrichting, een bedrijfsbe lang", causerie. 6.30 Taallessen en causerie over het Binnen- aanvaringsreglement. 7.00 Berichten. 7.15 „Het vraagstuk der vaccinatie in dezen tgd", causerie. 7.35 Gramofoonplaten. 7.45 Reportage. 8.00 Berichten ANP. Herh. SOS-Berichten. 8.10 Van Varen en Bevrachten. De Wereld haven Rotterdam. 9.15 Christelijk Klein Gemengd Koor „Musica Sacra", piano en orgeL 10.00 Berichten ANP. 10.05 Cello en piano. 10.45 Gymnastiekles. II.0012,00 Gramofoonplaten. Hierna Schrift, lezing. Hilversum H. VARA-Uitzending. 10.00—10.20 v.m. VPRO. 6.30—7.00 RVU. 7.30—8.00 VPRO. 8.00 Gramofoonplaten. 9.30 „Onze keuken", causerie. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Causerie over rassentheorie en erfelijk heid (Gr.pl.) en gramofoonmuziek. 11.30 „Een woord tot de vrouw van den werk- looze", causerie. 12.30 Orgelspel. I.151.45 „Fantasia". 2.00 Kniples. 2.30 Voor de vrouw. 3.05 Voor de kinderen. 6.00 „The Lucky Birds". 6.30 „Weten, begrijpen, handelen", causerie. 7.00 Koorzang. 7.30 „De roep naar God", causerie. 8.00 Herhaling SOS-Berichten. 8.03 Berichten ANP, VARA-Varia. 8.15 Interviews. 8.30 De Ramblers. 9.00 „Het leven in de mijnen", reportage. 9.30 „Fantasia". 9.50 Causerie over de vaccinatie hg kinderen beneden de twee jaar. 10.00 Berichten ANP. 10.05 VARA-Orkest. II.00 „Jeugd en puberteit," causerie. 11.20 Orgelspel. 11.4512.00 Gramofoonplaten. Feuilleton door Dennis Wheatley Vertaling Eva Raedt de Canter 51. De agent maakte een beweging met zijn duim in de richting van het plafond. „Wat is daar boven, kameraad?" „Niets," antwoordde zij kort. „Alleen het dak." „Laat ons dat dan zien." „U kunt er niet bijkomen. Als het lekt, moet het van buitenaf gemaakt worden." „Waar hang je in de herfst je uien?" „Ik verbouw geen uien. Als ik ze noodig heb koop ik ze van Rakov, hij is goedkooper dan de coöperatie." „Goeie, kleine, lieve Marie Lou," fluisterde de hertog die boven naast Rex op den grond lag. „Zg is een vrouw uit duizenden," zei Rex fluisterend. Hij had in de gevangenis juist ge noeg Russisch geleerd om het gesprek te kunnen volgen. De boer met de spitse, lange neus werd plotseling bleek. Het was een vreeselijke be schuldiging, die Marie Lou daar uitsprak in het bijzyn van een lid van de Ogpu. „Het is niet waar," protesteerde hg angstig. „Ik koop mijn uien zelf bij de coöperatie." De lange man keek hem met een kouden blik aan. „Je zult gelegenheid krijgen, je zaak te verantoorden op een anderen tijd. Het is sabotage, om uien beneden den prijs van de coöperatie te verkoopen." „Het is niet waar," weeklaagde de boer en wreef zenuwachtig in zgn handen. „Mijn fa milie eet zeer veel uien, zij eten eigenlijk altgd uien. Maar de uien die zij niet eten geef ik aan de Sovjet." „Wat dat dak aangaat, kameraad, moet ik je bekennen dat ik daarover nog niet gerust ben." De agent keek Marie Lou aan met z\jn harde, grijze oogen. „Ik wil het zien, al zou ik ook dwars door het plafond moeten gaan. Deze mannen moeten hier achterblijven." „Zoek dan," riep zij luid in het Fransch, zoodat de vluchtelingen boven voorbereid zou den zgn, en zg ging hartstochtelijk in het Russisch voort „Doe wat je wilt, breek het huis af als je wilt, het kan mg niet schelen. Ik wil naar bed!" Zg verdween in haar slaapkamer. De agent trok haar bij den arm terug. „Niet zoo vlug, kameraad." Hij gaf den politie-ofifcier een wenk. „Zoek deze kamer nog eens zorgvuldig door. Er moet een of an dere gelegenheid bestaan om de balken van het dak te bereiken." Hij gehoorzaamde, maar zij kwamen terug evenals te voren met het antwoord: „Nit- chivo, kameraad." „Kg'k dan achter de kachel, er moet een weg zijn, en ik zal hem vinden. Wat is daar achter dat gordijn verborgen?" De jongste van de twee politiemannen schoof het gordijn opzij, waardoor de kast te zien kwam. „Ha!! Laat ons eens kijken," riep de agent uit. Hij nam de lamp in zijn hand en stapte vooruit. Hij snuffelde achter de kleeren, die in de kast hingen en ontdekte toen de planken. Hij slaakte een kreet van voldoening. „Hier ligt versch kaarsvet, daar boven is een trapdeur. Waren wij twee uur tevoren hier binnen gedrongen, dan zouden wij ze hebben kunnen vangen, terwijl zij hier zaten." Hij zette de lamp neer en begon te klimmen. Zijn schouders verdwenen uit het gezicht, toen volgde zgn lichaam en tenslotte zgn beenen. Men hoorde boven geen enkel geluid. Marie Lou stond in spanning zwijgend te luisteren en te kgken. Ieder moment ver wachtte zij pistoolschoten. De oudere politie man stond in de kast en keek naar boven „Is het in orde, kameraad?" riep hij ten slotte. „Kom ook naar boven," antwoordde een gedemtpe stem in het Russisch. „Vlug dan." De politieman volgde z\jn meerdere. Weer herschte er een doodsche stilte. Plotseling begon Marie Lou te weeklagen. „Ik beken, ik beken, daar is mgn voorraad verborgen graan. Zg hebben het nu gevonden, maar ik had er geen slechte bedoelingen mee. Nu zullen zg mg naar de gevangenis sturen!" „Kleine gek," zei de jonge politieman. „Maar ik wil toch ook dien geheimen voor- raai wel eens zien." Op zijn beurt verdween hg in de kast. De trapdeur sloeg achter hem dicht en weer hoorde men geen enkel geluid. Marie Lou keek aandachtig naar den zol der. Niets bewoog zich daar. Zij keek naar Rakov. Hij staarde eveneens aandachtig naar de balken boven zijn hoofd. „Rakov," zei zij beminnelgk, „zou jy ook mijn geheimen voorraad graan niet eens wil len zien?" Rakov keek Marie Lou plotseling aan. Z\jn dicht bijeen staande listige oogen, die alleen door de mesachtige brug van zijn neus wer den gescheiden, hadden een vreesachtige uit drukking. Hij schudde zgn hoofd, en liep achteruit naar de deur. „Ik bedoelde niets kwaads," protesteerde hij, „en zelfs al zou het waar zijn van die uien, buren vertellen toch geen dingen, die z\j van elkaar weten, aan anderen over? Ja, wat die paarden betreft, wat moest ik zeggen? Ik werd ondervraagd." Men hoorde niet het minste geluid van den zolder komen. Rakov keek nogmaals vrees achtig naar boven. Geheime graanvoorraden waren niet de eenige dingen, die op een vliering verborgen konden worden. Rakov wist daar alles van. Witte officieren, roode soldaten, politieke gevangenen, en meer der gelijke geheimen werden op de zolders van de woningen verborgen gehouden. Rakov voelde dat dit geen plaats was voor een eer lijk man, die trachtte een jong leven van den aardbodem te verdelgen. Zgn hand hield hij reeds op de klink, maar toen hy de oogen omlaag liet gaan keek hy in den loop van Marie Lou's speelgoed-revolvertje. Zg keek heek hem met haar blauwe oogen strak aan. „Neen, Rakov, zwijn", zij spuwde naar hem. „Niet zoo snel, weg van die deur en In mijn slaapkamer, vlug!" Hij boog en trachte haar zachtjes van zich af te duwen met zijn dunne, beenige handen. Zgn pogingen waren echter vruchteloos. „Wat ik u bidden mag, wees voorzichtig, Barina, het zou kunnen afgaan, dat pistool! Houd het toch een anderen kant uit." „Mgn pistool zél afgaan, Rakov, als je niet precies doet wat ik je zeg." Zij stond op den drempel van de tusschenkamer, hij stond tegen den muur. „Handen op, Rakov, en draai je gezicht naar den muur." Zij knikte goed keurend, toen hy haar bevel opvolgde. „Luis ter goed. Als je ook maar even je hoofd be weegt, zullen de kogels die leelijke kop van jou kraken als een eierdop. Deze deur biyft open en denk eraan, als je niet doet wat ik zeg, schiet ik je als een hond neer." Een beweging aan haar zij deed haar plot seling het hoofd omwenden. Het was Rex, die uit de kast kwam. „Wel allemachtig," zei hg met een vroolgken lach, „die schooier zal ik voor mgn rekening nemen. De anderen heb ben wg netjes gebonden. Hg wendde zich tot Rakov: De boer draaide zich om. In zijn kleire oogen las men een doodsangst, hij wrong zyn beenige handen. „Genade, meester, genade!" smeekte hij. „Ik heb een familie, ik beb kleine kinderen, zg zullen sterven. Ik ben een oud man." „Hoe staat het met de paarden?" vroeg Rex in gebrekkig Russich. „Ja, meester, de beste die ik heb. En ik zou er maar een kleinen prgs voor vragen, minder, veel minder dan eerst. Bovendien zult u ook mgn slee hebben." Hg trilde terwyi hg ayn begeerige handen uitstak. (Wordt vervolgd).

Schager Courant | 1937 | | pagina 7