De koers van het nieuwe Kabinet Hoe Nederland zijn Defensie moet betalen DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Geen coalitie geen rechtsch- Amsterdamsche 20 millioen uit belastingverhooging Typhus-epidemie in Syrië de bilt seint. Ds. van Duyl tot Kamerlid beëedigd rv€*ow WOENSDAG 3 NOVEMBER 1937. 81e Jaargang. No. 10409. Uitgove der N.V. v.h. Tropmon Co. Schone*. Geen protectie Geen weerbelasting Is versterking der weermacht noodig voor de veiligheid des lands? Gesteund door bondgenootschap pelijke strijdkrachten, kan zij de verdediging van het land voe ren. Er wordt inderdaad een belang rijk offer gevraagd. De Regeering heeft niet den meesten ernst overwogen, welke versterking van de weer macht noodig zou zijn, om een redelijken waarborg te scheppen voor de veiligheid des lands, daarbij rekening houdende met den fi- nantieelen toestand. Zij heeft zich daarbij niet op het standpunt gesteld dat een abso lute veiligheid zou kunnen worden verze kerd, maar wel, dat onze weermacht in staat zal zijn de verdediging des lands te voeren, daarbij althans na eenigen tijd ge steund door bondgenootschappelijke strijd krachten. Ongetwijfeld wordt van ons een zeer belangrijk offer gevraagd, men beseffe echter wel, dat het uitgeven van millioenen voor voorzieningen, waarvan bij voorbaat al kan worden vastgesteld, dat zij ontoereikend zijn, inderdaad onverantwoordelijk zou zijn. De regeering is met haar voor stellen niet verder gegaan dan het noodzakelijke. De Regeering moet in alle op zichten voorzichtig zijn. Van een in evenwicht zijnd budget is geen sprake. Daar aan een werkelijk in evenwicht zijnd budget nog ettelijke tientallen millioenen ontbreken, zou verhooging van den steun der werkloozen, uitvoering van openbare werken, kunstmatige verhooging der bin- ncnalndsche koopkracht, op de wijze zooals verscheidene leden aanbevelen, ons land binnen korten tijd in een toestand brengen, als elders tot zoo ernstige teleurstellingen heeft geleid. Wat gedaan kan worden zonder ont wrichting van den financieelen toestand, die op haar beurt het gcheele volksleven tot ondergang brengt, zal worden gedaan. Maar daar ligt de onverbiddelijke grens. Terecht is opgemerkt, dat de regeering in zake de samenwerking in het bedrijfsleven, ,vaak als ordening aangeduid, hare taak .vooral ziet als bevordering van wat in de Vrije maatschappij zijn grondslag vindt. Waar gewaagd wordt van een strijd van alle democratische elementen in en buiten het parlement voor de inwilliging der even te voren opgesomde eischen en voor het herstel van de uitbreiding van de reeds aangetaste democratische staatkundige en andere rechtein, is van de zijde der regee ring wellicht een woord van waarschuwing niet misplaatst, dat zulk een strijd be hoort te blijven binnen de grenzen van het in een ordelijken staat geoorloofde. Anders zou ook de regeering wel eens tot straffer optreden genoopt kunnen worden. Geen voorthollen op den ver- derfelijken weg der protectie. De regeering is niet voornemens „voort te hollen op den verderfelij- ken weg der protectie". Zij wil slechts haar tuighuis voorzien van de noodige wapenen om zich nog be ter te kunnen verweren, dan tot nu toe het geval was. De Regeering streeft met al hare midde len naar vermindering der werkloosheid, waarbij zij samenwerking in en met het bedrijfsleven tot dit doel bevordert. Het vraagstuk van te hooge huren, hy potheken, e.d. heeft de aandacht der Re geering. Zij voegt er echter aanstonds aan toe, dat wel gebleken is, dat het zéér moeilijk is ten deze maatregelen te treffen, die niet de te gengestelde uitwerking hebben. De land- en tuinbouw. De regeering stelt zich voor op den wég, welke bij een voortduren van de stijging van het algemeen prijspeil van landbouw producten tot een liquidatie der financieele landbouwsteunmaatregelcn zal voeren, .voort te gaan. Over het tempo, waarin tot opheffing dier maatregelen kan worden overgegaan, kan de regeering zich niet uit spreken, aangezien zulks geheel afhangt van het verloop van het algemeen prijspeil der voornaamste landbouwproducten. Zoolang het prijspeil van eenig landbouwproduct het vordert, zullen de reeds getroffen maatrege len tot vergrooting van de opbrengst van dat landbouwproduct niet worden losgelaten. De regeering stelt zich voor in het bijzon der werkzaam te zijn op het gebied van de Verbetering van de hoedanigheid der land en tuinbouwproducten, niet alleen voor zoo ver zulks voor den uitvoer van belang is, doch ook ten einde den afzet dezer pro ducten in het binnenland zooveel mogelijk te stimuleeren. Eventueel zal de Regeering gaarne maatregelen ter bevordering van werkverruiming in den landbouw in over weging nemen. De finantieele toestand van het Rijk. Geen belasting op de winsten der Naamlooze Ven nootschappen. Zeer terecht wordt door verscheidene le den naar voren gebracht, dat .zoolang de z.g. zwakke plekken in de begrooting niet hersteld zijn, de reservekracht van de be grooting verzwakt blijft. Bij de overweging van de wensche- lijkheid van de invoering eener weer belasting, waartoe deze leden vervol gens overgaan, merken zij op, dat zij meer nut verwachten van de invoe ring van een belasting op de winsten der naamlooze vennootschappen ter vervanging van de dividend- en tan tième-belasting. Van de regeering zijn op economi sche gronden geen voorstellen van deze strekking te verwachten. De huidige ministers denken niet alle gelijk. Eenige onderwerpen zullen wel op de „rustkamer" blijven. Er blijft voor de Overheid een belang rijke taak te vervullen over. Ontkend wordt, allerminst, dat er onderwerpen te noe men zijn. waarover de huidige ministère niet gelijk denken. Maar is er nu eenig kabinet denkbaar, waarbij niet eenige onderwerpen op de rustkamer zouden moe ten worden ondergebracht? Een kabinet op zoogenaamd foreede basis moet uit den aard der zaak nog meer onderwerpen la ten rusten. Is er plaats voor een kabinet op positief Christelijken grondslag? Tenslotte beantwoordt de formateur de vraag, of er inderdaad plaats is voor een kabinet op positief christelijken grondslag? Deze vraag wordt slechts beslist door de omstandigheid, dat deze verschillen wor den overheerscht door de diepere overeen stemming omtrent de grondslagen van het staatsbeeld. Wanneer men de toepassing van het christendom op de staatkunde slechts niet ziet alsof,men met dogmatiek te maken had, maar als men let op de eischen van het christendom voor het natuurlijken le ven: verhouding van de echtgenooten in 't huwelijk, verhouding tusschen ouders en kinderen, tusschen werkgever en werkne mer, tusschen overheid en onderdaan, om slechts enkele zaken te noemen, dan blijft er van het klassieke argument tegen een ministerie op positief cjiristelijken grond slag niet veel meer over. teerfabriek in vlammen Het vuur na korten tijd tot staan gebracht. Een roode gloed kleurde gisteren in den vooravond den hemel boven Amsterdam-Noord rood. Een felle brand was te kwart over zeven uit gebroken in de asphalt en teerfa briek van den heer Philipsen, gele legen aan den Westerkanaaldijk, bij den Buiksloterweg in het voorma lige Buiksloot. De fabriek bestaat uit een aantal houten en plaatijzeren loodsen, waarvan een aan tal gebruikt wordt om vaten teer en ander zeer brandbaar materiaal op te slaan. Op genoemd uur merkten voorbijgangers, dat zware rookwolken, waardoorheen reeds een roode gloed schemerde, uit een der ge bouwtjes opstegen. Onmiddellijk waar schuwde men brandweer en politie: „Brand in de teerfabriek". Dit alarm had tengevol ge, dat de brandweer gezien de groote brandbaarheid van de door het vuur be laagde perceelen, met veel materiaal uit- rukte. Binnen een kwartier waren tien slangen uitgelegd, zoodat het vuur van alle kanten was ingesloten en met kracht kon worden bestreden. Kort na het uitbreken gaf de be velvoerder het alarm „groote brand". Hoog sloegen de vlammen op uit de groo te houten loods, waarin zich behalve eenige machines 'n aantal vaten teer bevonden, Een verstikkende rook hing boven de lood sen, waarvan de een na de ander door het vuur werd aangetast. Weldra echter ver minderde de laaiende gloed. Van de op stallen was weinig meer te redden, een aan tal vaten teer kon echter nog tijdig in veiligheid worden gebracht. Een klein uur na het uitbreken was men den brand mees ter. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Naar wij vernemen is de eigenaar van de fabriek niet verzekerd, de oorzaak van den brand is onbekend. Op den Kanaaldijk hadden duizenden zich opgesteld om het blusschingwerk gade te slaan en de politie had de handen vol werk om de afzetting te handhaven en ruim baan te maken voor de vele brandweervoertuigen waarvan de manschappen nog geruimien tijd bezig waren met nablusschen. Regcering overweegt o.a. stren ger toepassing omzetbelasting en verhooging opcenten inkom stenbelasting. De Regeering is ovornemens de uit gaven voor de Defensie, althans ten deele, te dekken door belastingver- hoogingen, aldus de Memorie van Antwoord op de Algemeene Be schouwingen der Tweede Kamer over de Rijksbegrooting 1938. Het besluit daartoe heeft zij niet dan na lang en ernstig beraad genomen, aangezien ook zij zich zeer wel bewust is van den zwaren druk, die door de bestaande belas tingen reeds op de geheele Ncderlandsche bevolking wordt gelegd. Waar het hier even wel uitgaven betreft, welke voor het voort bestaan der Nederlandsche volksgemeen schap noodzakelijk zijn, en het niet verant woord is te achten deze uitgaven te doen zonder maatregelen te treffen om in de fi nanciering daarvan te voorzien, heeft de re geering gemeend, tot dit dekkingsmiddel zij het dan ook noode, te moeten beslui ten. Bij de regeering zijn o.m. de volgende maatregelen in overweging: le. maatregelen tegen het ontgaan van de lastingen naar het inkomen door middel van Naamlooze Vennootschappen^ 2e. Technische herziening der omzetbe lasting, waardoor de levering van objecten, welke naar den geest der betrokken wet be last zou moeten worden, doch in de practijk tengevolge van een bepaalde handelwijze vrijvalt, thans onder de werking der wet wordt gebracht. 3e. Verhooging van de hoofdsom der di vidend- en tantième-belasting, waarbij de heffingsvoet der opcenten zoodanig zal wor den verlaagd, dat het rendement dier opcen ten gelijk blijft aan wat zij nu opleveren. 4e. Verhooging van de opcenten (boven de bestaande) op de hoofdsom der inkom stenbelasting. Wat betreft de sub 1 en 2 genoemde hef- ringen, ook zonder dat de defensievoorzienin gen extra dekking behoefden, zouden deze heffingen naar de meening van de regee ring uit hoofde van de redelijkheid behooren te worden ingevoerd. De regeering beoogt uit de in over weging zijnde maatregelen een bate van rond f20 millioen te verkrijgen. Hiermede zal dus slechts voor eenige ja ren in de toegenomen behoefte aan dekking voor de nieuwe defensieuitgaven zijn voor zien. In hoeverre deze dekking in de toe komst zal moeten bestaan uit verdere be- lastingverhooging, dan wel gevonden zal kunnen worden uit een eventueel accres der middelen, zal naar bevind der dan heerschen- de omstandigheden moeten worden uitge maakt. Uiteraard koestert de regeering niet het voornemen de verhoogde defensieuitgavcn te financieren ten koste van een aanmerke lijke verhooging van het begrootingstekort. Wat tenslotte het denkbeeld van een weerbelasting betreft, ook deze ge dacht is nog in overweging. HET GELD VOOR DE HULP VERLEENING IS OP. In het door overstroomingen ge teisterde gebied in Syrië is thans 'n typhus-epidemie uitgebroken. Terwijl vliegtuigen medicamenten en levensmiddelen over het door het hooge water van de buitenwereld afgesneden gebied omlaag wierpen, worden in allerijl hulp-expedities uitgerust. De Syrische regeering is op het oogenblik vrijwel aan het einde van haar middelen, welke zijn gevoteerd om eventueele rampen te bestrij den, aldus Un. Press. Nog steeds zijn 50.000 dakloozen niet ondergebracht. Vijf Fransche officieren en twee-en-twin tig hulpmanschappen zijn tijdens de red dingswerkzaamheden gewond, toen een huis instortte. Het gevaar, dat de typhus-epidemie zich nog zal uitbreiden, wordt met het uur groo- ter, aagezien op vele plaatsen het water door de daarin drijvende lijken is ge- infecteerd en dit water thans ook de dicht bevolkte dalen overstroomt. Dit nummer bevat 8 pagina's doch een Christelijk Kabinet Dr. Colijn legt er den nadruk op, dat alléén hij verantwoorde lijk is voor de kabinetsformatie. Hij heeft zelfs met zijn naaste politieke vrienden geen overleg gepleegd. Met groote voldoening constateert de Regeering in de Memorie van Antwoord op de Algemeene Beschouwingen der Tweede Kamer over de Rijksbegrooting, dat de Ka mer vrij algemeen haar inzicht deelt, dat het bij den bestaanden internationalen toe stand onvermijdelijk is, dat de weerkracht van ons volk wordt versterkt. De uitslag der verkiezingen was althans op één punt volkomen dui delijk. Het door dr. Colijn vóór de ■kiczingen en tijdens de verkie zingscampagne op den voorgrond gestelde ééne desideratum: een re- geeringsbeleid, dat gedragen wordt door een „krachtige christelijke levensovertuiging", een beleid, dat de zedelijke krachten van het chris tendom ook in het staatsbestuur tot gelding wilde brengen en „verste vigen", dat desideratum had door den uitslag der verkiezingen zijn bezegeling verkregen. Het sprak dus vanzelf, dat de formateur prijs stellend op den steun eener meer derheid in de Kamer allereerst aan deze zijde der zaak zijn aan dacht schonk. Beteekent dit nu, dat het tweede desi deratum: de vereeniging van allen, die zulk een staatkunde willen steunen, werd toe- "elaten? De formateur ontkent zulks ten stelligste. Hij heeft van meet af aan er naar gestreefd ook andere personen dan die, welke tot de voormalige coalitiepar tijen behoorden, in zijn Kabinet op te ne men. Om daartoe te komen was het in de eerste plaats noodig, dat alle aangezochte personen zich konden vereenigen met den grondslag, waarop de formateur het kabinet wenschte samen te stellen en voorts dat de bezetting der portefeuille rekening hield met de zetelverdee- Iing in de kamer van die groepen waarop hij het oog gericht had (56 en 10). Op beide punten zijn moeilijkheden gerezen met het gevolg, dat tenslotte het kabinet in zijn huidige samenstelling tot stand kwam. Verwachting: Zwakke tot mati ge uiteenloopende wind, ne velig tot zwaar bewolkt, weinig of geen neerslag, iets kouder. Verdere vooruitzichten: Waar schijnlijk Z.O. wind, aan vankelijk nog droog. Barometerstand hedenmorgen 8 aar 771 Voor deze uitkomst is alleen de formateur verantwoordelijk. Hij toch had het in de hand ontheffing dezer opdracht te vragen, indien hij meende onder geen beding te mo gen afwijken van wat hij zich aanvankelijk voor oogen had gesteld. De overwegingen, die hem er toe hebben geleid, zich neer te leggen bij de niet-ver- vulling van zijn tweede desideratum en wel vast te houden aan het eerste, vallen weer buiten het terrein van de publiciteit. Een uitzondering is hierop toelaat baar en noodzakelijk. Het betreft de in het voorloopig verslag neerge schreven meening dat de „formateur door zijn eigen politieke vrienden ge dwongen" zou zijn geworden van zijn aanvankelijken opzet af te zien. De werkelijkheid is, dat ook dienaan gaande geen enkel overleg met zijn naaste politieke vrienden heeft plaat gevonden. Er bestaat geen coalitie van par tijen, waarop het Kabinet zou steunenl De formateur wijst erop, dat aan het be grip „coalitie-kabinet" vroeger werd toege kend de willekeurige overheersching van de minderheid in het parlement door de meer derheid. Elke gedachte aan zoo'n verhouding is den formateur en zijn ambtgenoot en vreemd. Zij zijn er zich volkomen van be wust, dat zij met het geheele volk hebben te rekenen en dat zij verplicht zijn onnoo- dige tegenstelingen te mijden. Er bestaat geen coalitie van par tijen, waarop het kabinet zon steu nen. Dr. Colijn heeft geheel zelfstan dig zijn regeeringsprogram ontwor pen en dat program is de basis ge weest voor de bespreking met zijn tegenwoordige ambtgenooten. Uit dat overleg is het regeerings program voortgekomen. Met geen enkele partij is overleg gepleegd. Geen der partijen draagt ook maar de geringste verantwoorde lijkheid voor wat hij tijdens de for matie heeft verricht en das ook niet voor het optreden van het kabinet of voor de keuze der personen, waar uit het is samengesteld. Ook de benaming „rechtsch" kabinet schijnt uit den tijd. Beter is het, het kabinet rondweg aan te duiden als Christelijk kabinet, d.w.z. als een kabinet, dat Gods wet tot richtsnoer voor zijn beleid wil nemen. De problemen over de spelling Er komt een commissie van on derzoek 09 korten termijn. Naar de regeering in de memorie van antwoord inzake hoofdstuk I van de Rijks begrooting meedeelt wordt de samenstelling van een commissie voorbereid, die op zeer korten termijn do regecring zal kunnen ad- viseeren omtrent de problemen, die rijzen met betrekking tot de schrijfwijze der taal. De bedoeling is, dat in deze commissie verschillende kringen van ons maatschap pelijk leven zullen samenwerken. We zouden zeggen: Alweer? Hoe lang zal het nog duren voordat wij eindelijk uit deze hopelooze spellingsverwarring zijn gekomen tot de zoo hoog noodige eenheid? Zal hij zijn zetel blijven bezetten? Na afloop van de avondvergadering der Eerste Kamer, waarin de heer Ds. G. van Duyl den zuiveringss;d en den eed op de grondwet heeft afgelegd, heeft hij een ver gadering der derde afdeeling der Kamer bij gewoond. Toen de heer Van Duyl het gebouw der Eerste Kamer verliet, hebben wij hem ge vraagd, of hij het voornemen had, thans voor het lidmaatschap der Kamer te bedanken, dan wel als lid te blijven zitten. De heer Van Duyl antwoordde hierop, dat hij daaromtrent niets kon mededeelen.

Schager Courant | 1937 | | pagina 1