I I» PANTER E IUITENL ANDSCH 1 VERZICHT AMILIE-LEVEN"] 7 (f Tweede blad mijnhardtjes MIG NON UIT HET Woensdag 3 November 1937 GEEN VREDE IN HET VERRE OOSTEN. GROEIENDE ANTI PATHIE VAN JAPAN TEGEN ENGELAND. LOOPT HET FRANSCHE VOLKSFRONT OP ZIJN LAATSTE BEENEN? Het politiek schouwspel van onze dagen doet in menig opzicht denken aan een rad van avontuur, waarop de vakken, die beurtelings oorlog en vrede aangeven, el kaar afwisselen. Kletterend en ratelend draait het rond, de veer springt van tand op tand en soms schijnt het oogenfblik daar, waarop het: angstig toekijkend pu bliek zal weten. Wat zal het worden? Vrede of strijd? Maar dan geeft een der impres- sario's, de een of andere staatsman van internationale beteekenis, het ding weer een duw. Het draait verder, verder. De vorige week schenen de vredeskansen toe te nemen. Reeds Maandag of Dinsdag viel in enkele Japansche uitlatingen een zekere vredesbereïdheid te lezen. Enkele dagen later deden bepaalde, vast omlijnde vredesvoorstellen de ronde. Waar ze pre cies vandaan kwamen, viel nauwelijks te zeggen. Dat echter is onder zulke omstan digheden nooit het geval. Alles bijéén genomen kwamen ze natuurlijk neer op oen proefballonnetje, en men kan er zeker van zijn, dat de heeren te Tokio nauw lettend hebben gadegeslagen op welke wijze China reageerde. Het was trouwens, wat men zou kunnen noemon een psychologisch moment. Bij Shanghai hadden de Japanners een over winning behaald. Weliswaar geen beslis sende. maar de Japanners hebben er van gemaakt, wat er van te maken viel, ze hebben haar naar behooren opgeblazen en waar de veldtocht tegen China stellig veel groot er offers vergt, dan waarop was gere kend, lag het voor de hand, dat een po ging zou worden gewaagd om te komen tot een vrede, welke de aanvallers in de ge legenheid zou stellen het tot nu toe ge- wonne.no rustig te consolideeren. Echter, het aanbod is afgeslagen. Japan eischic te veel. Want. behalve dat het ver overd ""bied Janansch bezit of Japansch mandaat zou blijven, kwam het er op neer, dat China's weermacht goeddeels zou 'worden gebroken. Zoodat het land als het ware open zou liggen voor een nieuwe Japanscho invasie, die natuurlijk met ze kerheid zou kunnen worden verwacht, wan- jieob Japan eenigszins zou zijn uitgerust van de vermoeienissen van den laatsten tijd. De Japanscho overwinning bij Shang hai schijnt van te kleinen omvang te zijn geweest, in China acht men de verweer- xnogelijkheden blijkbaar nog goed genoeg, de hindernissen, welke men Japan in den weg kan leggen van voldoenden omvang. Een antwoord, dat Japan zal kunnen be vredigen, werd althans niet. gegeven. China was één en ondeelbaar, het moreel was ongebroken, men. wilde niet over vrede spreken, zoolang nog Jaoansche troe pen op Chineesch gebied stonden. En de heeren te Tokio, die stellig graag anders willen, zullen wellicht in de hou ding van Amerika, dat geen voor China ongunstige» vrede zegt te willen, een nieu we reden tot ergernis vinden. In normale gevallen volgt op zulk een afwijzend gebaar een dementi van de an dere zijde, dat ooit iets omtrent vrede zou zijn geopperd. Merkwaardigerwijze is dit niet geschied. Integendeel is van de zijde van het Japansche ministerie van buiten- landsche zaken beloofd, dat Japan ten deze geen interventie van .andere mogendheden zal afwijzen. De vredesgezindheid van Japan is daar mee wel zeer groot. Zóó groot, dat de wei gering van China minder verwondert Zouden er voor Japan gevaren dreigen? Intusschen gaat de oorlog verder. Japan heeft daarbij het voordeel een „vuistpand" te bezitten in den vorm van veroverd Chineesch gebied, gelijk Duitsch- land dit destijds had in België en een deel van Frankrijk. Den oorlog heeft het er echter niet mee gewonnen en vooralsnog zullen we moeten afwachten of Japan gelukkiger is. Het blijft, dus oorlog. Toen destijds de kansen voor Duitsch- land slecht begonnen te staan, ging het. land over tot. den „rüchsichtslosen U-bootkrieg", den duikbootoorlog zonder pardon. Amerika zag mede daarin ten slotte aanleiding ook in te grijpen en de moeilijkheden voor de Centralen hoopten zich allengs meer op. Het was een wanhoopsdaad, die bijdroeg tot den uiteindelijkcn nederlaag. Oe vorm van de nieuwe MIJNHARDT CACHETS maakt ze gemakkelijker in te nemen dan ronde. Ze bevatten een wetenschappelijke combinatie van medicamenten. Volgens re cept. Apotheker Mijnhardt. B|j hoofdpijn, kiespün, zenuwpijnen, spit, spier pijn, rhcuniatisclie pijnen, migraine, periodieke pijnen, griep en influenza even een Mijnhardtjc. Zorg dat U ze steeds bij de hand hebt, de snelste pijnverdrijvers. Koker 12 cachets 50 cent. 2 stuks-verpakking 10 cent. Bij Apoth. en Drogisten. CACHETS MIJNHARDT Zien we zich in Japan nu iets dergelijks voltrekken? De stemming tegen Engeland wordt er dagelijks slechter. Er zijn er, die aandrin gen op openlijken oorlog met Groot-Brit- tannië. Men neemt de Engelschen kwalijk, dat ze de Japansche troepen niet toestonden via neutraal gebied de Soetsjau-kreek over te steken. Bovenal echter moeten ze het ontgelden, omdat ze de negen-mogendheden- conferentie willen bijeenroepen, wat Japan niet past, al heeft dit land het verdrag des tijds mede onderteekend. Dan zijn er de talrijke protesten tegen aanrandingen op Engclsche militairen, die ongegrond heeten te zijn. Engeland zou China in zijn verzet stijven, het zou de neutraliteit schenden, kortom er is heel veel. De Japansche rogeering behoudt haar kalmte. Nog doet ze dat. Doch ook in den grooten oorlog verliep er tijd, alvorens Duitschland de knoop doorhakte. Indien geen vrede, dan maar oorlog met iedereen? We moeten afwachten. Er wordt een Ja pansche kabinetsherziening aangekondigd. Indien dit beteekent, dat aan de militairen meer macht zal worden toegekend, begint het er duister uit te zien. In Frankrijk gist het in het volksfront. Op een congres der radicaal-socialisten te Rijssel werd het beleid van den tegen- woordigen minister van financiën zoozeer geprezen, werd de wanorde in geldzaken, wellcc het voormalige socialistische kabinet had achtergelaten, zoozeer gegispt, dat dc socialisten alle aanleiding hebben ten zeer ste gebelgd te zijn over hun niede-volks- Ti Kaphaal is het niet Maar U krijgt er iets goeds voor. Panter Mig non, een afterdinner in vestzakformaat. - Niet zoo'n koppig klein ding, waar U uit alle macht aan moet zui gen om het maar aan te houden, maar een bijzonder smakelijk sigaartje, waar zelfs de meest verwende fijnproever van ge niet. Loop even een sigarenwinkel bin nen en steek een doosje bij U. 't Is maar 30 cent. Firma H. J. VAN SCHUPPEN, VEENENDAAL frontgenooten, do radicalen. Wel werd in een motie het vertrouwen der radicaal-so cialisten in dc volksfrontregeering neerge legd, toch schijnt het de vraag of do socia listen genoegen zullen nemen met den geest, welke dit congres bezielde. Zoo werd er bij voorbeeld rekening gehouden met de be langen van den werkgever, men meende in het alge-meen belang den toestand in de in dustrie te moeten bestudeeren, opdat dc in voer zou at-, de uitvoer zou toenemen. De noodzaak van een sluitende begrooting werd bevestigd, hetgeen beteekent, dat al lerlei socialistische wcnschen voorloopig onbevredigd zullen moeten blijven. De vraag is nu, hoe de socialisten zich te genover een en ander zullen stellen op hun aanstaande bijeenkomst van den Nationa- len Raad op 6 November. De mogelijkheid van een uitéénvallen van het volksfront wordt niet ondenkbaar go- acht en er zijn er, die reeds rekening hou den met een ontbinding van het parlement, een middel, waaraan juist een week tevo ren door den rad. soc. minister-president Cheautemps was herinnerd. liet zou kun nen zijn, dat deze eventualiteit de lust der socialisten om het volksfront te verbreken, aanmerkelijk bekoelt. Want dat van een dergelijke tusschentijdsche verkiezing winst te verwachten zou zijn, we gelooven, dat de socialisten dat zelf in hooge mate zullen betwijfelen. De onlangs gehouden gemeente raadsverkiezingen zijn in dat opzicht ver moedelijk heel leerzaam geweest. Overigens begint de liefde der radicaal socialisten voor het volksfront aanmerkelijk te tanen. Hun trouw aan het volksfront zal nog precies even lang duren als het be wind van het tegenwoordige kabinet, zei Cheautemps een week geleden. Anders uit gedrukt: onder socialistische vlag steekt de partij niet weer in zee. Het woord is nu aan Blum en zijn aan hangers. Uit onze omgeving ARBEIDSBEMIDDELING Op 1 November 1937, waren bij de Arbeids bemiddeling in de gemeente Zijpe 110 werk zoekenden. Ingeschreven n.1.: 41 Grondwerkers, 36 landarbeiders, 25 Dijkwerkers, 11 Timmerlieden, 5 schilders, 5 Metselaars, 4 los arbeiders, 3 arb. chauff., 3 opperlieden, 1 schipper, 1 stoffeerder, 1 rietdekker, 1 slager, 1 reiziger, 1 machinist 1 betonwerker. In de afgeloopon maand, maakte weer ve le werkgevers van deze kostelooze bemidde ling gebruik, en betrokken de voor hun be drijven noodige arbeidskrachten over de ar- bei dsbemiddel i ng. De Commissaris der Koningin heeft aan J. Kooij te St. Maartensvlotbrug en aan K. Koopman te 't Zand tot 15 Maart 1938 ver gunning verleend tot het ten verkoop in voorraad hebben, te koop aanbieden, ver- koopen' en vervoerén van mollen of de hui den daarvan. Door Dekker's Veevoeder- en Kunstmest handel N.V. te St. Maartensbrug is ingevolge de bepalingen der Hinderwet bij Burge meester en Wethouders dezer gemeente in gediend een verzoek om vergunning tot het plaatsen van een electromotor van 2*/2 P-K- voor het in werking brengen van een hijsch- inrichting in haar pakhuis aldaar. Mond- en klauwzeer. Het mond- en klauwzeer breidt zich in deze gemeente nog steeds uit. De laatste dagen zijn er meer dan 30 nieuwe gevallen bijgekomen. Het totaal aantal gevallen be draagt al meer dan 250. 'T ZAND. Voor een esperantoenrsus. Aan den heer T. Blokland, esperanto- leeraar, is toegestaan gebruik te maken van één der lokalen der O.L. school alhier, om daarin één maal per week, des avonds, een Esperanto-cursus te houden. Vrijzinnigs breikrans. B. en W. hebben aan het Bestuur van de Vrijzinnige Breikrans te t' Zand toestemming verleend tot het houden van oen kleine ver loting. De winst van deze verloting wordt ge bruikt om kleedingstukken te breien, welke op het Kerstfeest aan de kinderen zullen worden uitgereikt. Aantal uit te geven loten 400; prijs per lot 25 cent, WIERINGERMEER ONZE BEGEERDE BODEM Ook dc gemeente Twisk' huurt grond in den Polder. In de Maandagavond gehouden gemeente raadsvergadering van Twisk hechtte de Raad zijn goedkeuring aan het voorstel van B. en W. om drie kavels grond, tezamen groot 31.04.50 H.A. in den Wieringenneer- polder te huren. De pachtsom bedraagt voor de eerste twee huurjaren reep. f 80, en f 90 per H.A. terwijl f 10 per H.A. voor drainage verschuldigd is. De grond zal aan elf Twisker tuinbouwers worden ondervorh uu rd. W IER INGERW AARD KERKNIEUWS Dinsdagmiddag heeft eene verkiezing plaats gehad van twee notabelen der Ncd. Herv. gemeente wegens periodieke aftre ding van de heeren J. Schenk Kz. en J. Bak ker Az. Beide heeren werden herkozen. Daarna werd door heeren Notabelen een verkiezing gehouden voor twee Kerkvoog den, één in plaats van den heer H. Limpers, periodiek aftredend en één in plaats van den lieer C. Haringhuizen, die niet herkies baar was wegens zijne benoeming als lid van het Provinciaal College van Toezicht Herkozen werd de heer H. Limpers en ge kozen de heer P. Visser Az. Laatstgenoemde werd tevens gekozen als President-Kerkvoogd. POLITIE Verloren een dop van benzinetank. Inlichtingen gaarne ter secretarie. Mond- en klauwzeer. Het mond- en klauwzeer neemt in onze ge meente gestadig toe: 37 veehouders hebben thans reeds aangifte gedaan van deze ge vreesde ziekte. De ziekte moge tot nu toe een goedaardig verloop hebben, het betee kent, niettemin voor den boer een enorme schade; de melkproductie tooh staat niet alleen stil gedurende de ziekte, doch keert, in dezen tijd van het jaar ook niet zoo spoedig weer terug. WINKEL Maandagavond werd in het lokaal van den heer D. A. Bruijn alhier een gezellige bij eenkomst belegd. Ten t.ooneeic werd ge bracht door „de Tooverbril" een propaganda- revue voor den Ned. Bond van arbeiders in het landbouw-, tuinbouw- en zuivelbedrijf, getiteld: „Daar frisch je van op, kameraad". De zaal was bijna geheel bezet, toen de heer D. Burger deze bijeenkomst opende en alle aanwezigen een hartelijk welkom toe riep. Hierna kwam het gezelschap voor het voet licht. Koekeloeres liet de aanwezigen ver schillende toestanden zien zooals ze vroeger waren, doch thans gelukkig niet zoo meer voorkomen, mede dank zij de organisatie. Ook aan het humoristische gedeelte was aandacht geschonken en verschillende ma len lachte het publiek hartelijk om deze vroolijke trekjes. Voor de pauze werd door den heer Jb. van der Ham, 2e secretaris van den Bond, een toespraak gehouden. Spreker deed een be roep op leden en vrouwen en ook op de jon geren om deel te nemen aan de ledenwer ving, want door middel van organisatie wil len wij komen tot een betere maatschappij, aldus spreker. Dezen avond werd door den heer D. Burger gesloten met een woord van dank aan het gezelschap cn afdeelir.g Winkel voor de ver schillende voorbereidingen, die ze had getrof fen. SINT PANCRAS Mond- en klauwzeer. Thans is ook het vee van F. N. Spaan alhier door mond- en klauwzeer aangetast. Vergadering afd. Volksonderwijs. In de dezer dagen gehouden vergadering van de afdeeling van Volksonderwijs be sloot men zich in samenwerking met eenige andere verccnigingen tot den gemeenteraad te wenden met het verzoek, de vermakelijk heidsbelasting te verlagen. Deze bedraagt thans 20 procent. Men besloot verder mede te werken aan de vorming van een winterprogramfna, een en ander op uitnoodiging van de alhier op gerichte cuitureele commisie. De aftredende bestuursleden de heeren De Ruiter en Wit werden herkozen. Bij de gevoerde huisbezoek actie heeft men 35 nieuwe leden gewonnen. Het financieel resultaat van de afdeeling was, dat een kassaldo van f 0.70 aanwezig was. In de kas van het St. Nicolaasfeest had men nog f 74.60. Men besloot zoo mogelijk weer een St. Nicolaasfeest te houden. Even eens zal een propaganda-avond worden ge houden. DEN HELDER MlEN HOUDT VAN PIET... LANGEN DIJK De overdracht van het G.E.B, Nog geen beslissing, In de gehouden vergadering van de Commissie van Beheer is geen beslissing genomen met betrekking tot de voorstellen van het P.E.N. om het G.E.B. over te nemen. Ongetwij feld zal deze zaak binnenkort door de gemeentebesturen worden behan deld, daar deze nadere voorstellen omtrent die overname hebben ge vraagd, welke intusschen zijn bin nengekomen. NEDERLANDSCHE TUINDERSBOND. Buitengewone vergadering. Naar wij vernemen, zal de Nederlandscho Tuindersbond, district Noordholland, aan het einde van deze maand, 27 November, een buitengewone vergadering houden te Hoorn. Het ligt in de bedoeling, dat op die vergadering alle afdelingsbesturen aan wezig zijn. Er zullen twee inleidingen worden gehouden, t.w. door den heer N. Kaan van Oudkarspel over „De hedendaag- sche toestand van den tuinbouw en is or dening gewenscht?". De heer Schermer van Hoogkarspel zal spreken over: „Is ophef fing der landbouwcrisismaatregelcn ge wenscht?" OUDKARSPEL. Overgang van raken. Naar wij vernemen, is de zaak van den heer A. Peijs aan de Spoorstraat alhier, overgegaan aan mevr. de wed. Jonk te N oor dscliarwoude. CALLANTSOOG Tweede oogst. Een inwoner van deze gemeente, de heer J. G. van Graas, plukte gisteren voor de tweede maal in dit jaar frambozen 't Waren mooie exemplaren. Dit is wel een bijzonder heid. Dienstplicht 1939. \oor dc lichting 1939 zijn in deze gemeente o dienstplichtigen ingeschreven. Een hunner heeft, vrijstelling wegens opleiding tot geeste lijke aangevraagd. HOOGWOUD. Burg. Stand over de maand October 1937. Geboren: Johannes Camel is, zoon van Cornelis Verlaat en van Maria Huisman; Alida Theresia, dochter van Roelof op den Kelder en van Margaretha Maria Beers; Jo hannes Gcrardus Maria, zoon van Frede- rik Bosman en van Ida Elisabeth Koenis Overleden: Wilhelmus Karst.cn, oud 57 jaren, echtgenoot van Keeltje Blokker; Cornelis van Soelen, oud 40 jaren, echt genoot van Efrouw van Oortgijsen; Hen- drikus Kaijer, oud 50 jaren, echtgenoot van Veronica Jong; Johannes Cornelis Verlaat, oud 10 dagen, zoon van Cornelis Verlaat en van Maria Huisman; Jorina van Dijk, weduwe van Pieter Iloogenboom, oud 72 jaren; Grietje Groen, oud 5S jaren, echtgenoofe van Jan Rempt. Ondertrouwd en Getrouwd: Geene. Loop der bevolking over de maand October 1937. Ingekomen: Nicolaas van Diepen, zonder heroep, van Hoorn naar Zuideind D 19; Klaas Donker, landbouwingenieur, van Wapeningen naar Pade B IS; Trijntje Schipper, weduwe van C. Klaver, zonder beroep, van Heerhugowaard naar Weere K 32; Catrina Hoogland, dienstbode, van Nib- bixwoud naar Weere K 72; Jacob Wever, slagersknecht, van Nibbixwoud naar Ker- kelaan C 13. Vertrokken; Cornelis Langedijk, zonder heroep, van Lamhertsrhaag L 16 naar Mc- dembiik; Dirk Tool, koopman, van Aarts woud G 1 naar Spanbroek; Jantje de Goe de, weduwe van J. van Stralen, zonder beroep, van Zuideinde D 29 naar Scha- gen; Willem Pieter Hartog, bakkersknecht van Aarfswoud F 15 naar Andijk West; Afra Schipper, van heroep dienstbode, van Zuideinde D 21 naar Hoorn; Marie Leeg water, dienstbode, van Gouwe H 25 naar Westerblokker; Willem Veerman, tuinder, van Aartswoud E 3-4 naar Houten (U.); Jan Renses, landarbeider, van Langereis A 16 naar Obdam; Marie Emma Galis, dienstbode, van Langereis A 21 naar Kol- horn; Dirk van Diepen, zonder beroep, van Zuideinde D 19 naar Wageningcn', IJbeltje van Hoek, zonder beroep, van Aartswoud F 6 naar Wymbritseradeel. ST. PANCRAS. Burgerlijke stand over de maand October 1937. Geboren: Hermanus, z. v. Anna Maartje van Harten en Willem Verkuil. Ingena, d. v. Bastiaan den Hartigh en Aaltje Schuur. Hennie Rinske, d. v. Cornelis Hopman en Antje Sibbelina de Vries. Gehuwd: Hendrik Kuiper en Geertje Wijn. Overleden: Gerritje Bak, echtgenoote van Cornelis de Wit. Loop der bevolking. Ingekomen personen: Simon Dekker, van Koedijk naar no. 298. Arie Swager, van Oud karspel naar no. 212. Alida Maria Schuite maker, van Amsterdam naar no. 220a. Hen drik Prins, van Alkmaar naar no. 93a. Vertrokken personen: Aafje Leegwater, van No. 298 naar Hensbroek. Theodorus Smit, van no. 342 naar Oudorp, N.H. Anna Maria Bobeldijk, van no. 323 naar Punne- rend. CALLANTSOOG. Burgert. Stand over October 1937. Geboren: Jan, zoon van J. van Scheijen en Gr. Zander. Overleden; A. Schouten, oud 70 jaren, echt genoote van P. Bakker. Ondertrouwd: J. C. J. Storm van 's-Gravc- zandc, oud 26 jaar cn M. Dijkman, oud 23 j., Gehuwd: A. Bakker, oud 25 jaar en A. M. L. van Langeraad, oud 27 jaar. H. Schermer- horn, oud 25 jaar en M. Minnes, oud 21 jaar. H. Borst oud 21 jaar en A. Hollander, oud 21 jaar. Doop der bevolking. Ingekomen: H. J. Kapitein van Barsinger- horn, C. 26. A. A. M. Noordstrand van Berk hout, C 3. Vertrokken: E. Coenen en echtgen. van C 70a naar Den Helder, Violenstr. '65. G. van der Werff van C 39 naar Harenkarspel, Dirkshorn. K. Minnes naar Wielingen, Hip- polytushoef. C. Mooij van A 79 naar Zijpe. SINT MAARTEN. Burgerlijke Stand over Oct. 1937. Geboren: Jan Dirk, zoon van Dirk Brom. mcr en Adriana Maria Appel; Maria Wil- helmina. dochter van Gerbrandus Nicolaas Mulder en Margaretha Cornelia Ligthart. Gehuwd: Pieter Jonker, oud 41 jaren en Trijntje van der Duim, oud 43 jaren. Overleden: Aafje Sijbrands, oud 74 jaren, ongehuwd.

Schager Courant | 1937 | | pagina 5