Verplichte arbeidsdienst een redmiddel? Achter de coulissen der Non-interventie 10.000 Japanners trekken de Soetsjan over Rusland draait bij Verkeerstragedie te Dubbeldam Dieseltrein vernielt taxi Met tram meegesleurd Ernstige bezwaren tegen 40-urige werkweek De geheimzinnige Mr. Hemming Vredesengel in jacquet Eén doode en drie zwaargewon den. Een iietser week plot seling naar links Gisteravond omstreeks zeven uur is op den Rijksstraatweg te Dubbeldam een ern- stïpr verkeersongeluk gebeurd, dat op zijn beurt een ongeval veroorzaakte. Een fietser, de heer M. de Bruyn uit Sint Willibrord, reed in de rich ting van de brug en weck plotse ling ïiaar links uit. Een hem achter op rijdende vrachtauto van do firma de Geer uit Den Haag moest daar door eveneens uitwijken en kwam ook op de linker helft van den weg. Van de andere zijde naderde in snelle vaart een personenauto van de firma Bonda uit Rotterdam, be stuurd door den heer A. Vroeginde- wey, die niet meer kon remmen. Hij reed in volle vaart tegen den fietser op en kwam toen tegen de vrachtauto te recht. De personenauto werd geheel ver nield. De tweede inzittende, de heer J. H. de Visser uit Schiebroek, werd op slag ge dood, terwijl de heer Vroegindewey zoo ern stig werd gewond, dat men voor zijn leven vreest. De wielrijder werd eveneens ern stig gewond. Beiden zijn, nadat door een dokter de eerste hulp verleend was, naar het Gemeente iZekenhuis te Dordrecht ver voerd. Ook het stoffelijk overschot van den heer de V. is daarheen overgebracht. De vrachtauto werd flink beschadigd. Toen men om half negen nog be zig was met het opruimen van de ra vage, naderde de motorrijder N. Ilagg uit Dordrecht. Deze merkte de uitgezette roode lichten langs den weg niet op en tornde met groote snelheid tegen de verongelukte auto's op. In ernstigen toestand werd dit vierde slachtoffer opgenomen en eveneens naar ge noemd ziekenhuis vervoerd, waar een sche delbreuk werd geconstateerd. Machinist merkte waarschu- vnngsscinen niet op. Maandagavond is een taxi, welke van Hekendorp naar Utrecht, van waar zij ge komen was, terugkeerde, op don onbewaak- lon overweg, onder de gemeente Hekendorp door een Dieseltrein aangereden en vernield. De chauffeur en de twee passagiers, die zich in don wagen hadden bevonden, kregen geen letsel. De bestuurder van den wagen, waarin twee personen zaten, één uit Utrecht en één uit Hekendorp ,was in de duisternis den wog kwijt geraakt. Op de spoorbaan ge komen is de bestuurder rechts afgeslagen en tusschen de rails terecht gekomen. De chauffeur en de passagiers stapten uit en trachtten de auto uit de rails te krijgen, wat niet direct gelukte. Even later naderde dn stoomtrein, welke om 20.59 uur uit Gou da was vertrokken. Met behulp van een roode lantaarn werd de machinist gewaarschuwd, doch deze kon niet tijdig moer stoppon en passeerde niet slechts geringe snelheid den wagen, waar van hij oen spatbord meenam. Vrijwel di rect daarna naderde van den anderen kant de Dieseltrein uit Utrecht. Ook hier voor werden, rrnet de roode lantaarn, seinen gegeven. De machinist merkte deze waar schuwing echter niet op, zoodat de trein niet volle vaart op de auto reed. Deze werd meer dan honderd meter meegesleurd. I)e chauffeur en do beide passagiers hadden zich bijtijds in veiligheid kunnen stellen. Bekend Amsterdamsch gemeente ambtenaar omgekomen. Gistermiddag om half zes is op den Am- stelvecnscheweg te Amsterdam een noodlot tig ongeluk geschied, waarbij een bekend Amsterdammer en een zeer gewaardeerd ambtenaar om het leven is gekomen. De heer P. H. Drenth. hoofdcommies ten stadhuize en chef van de afdeeling paspoor ten, is komende van zijn werk op het stad huis op weg naar zijn gezin in do onmiddel lijke nabijheid van zijn woning door de tram gegrepen en zoodanig gewond, dat hij na enkele minuten ter plaatse overleed. Zooals gewoonlijk keerde de heer D. op de fiets naa^ huis terug. Toen hij den weg wilde oversteken om zijn woning, gelegen aan de Pieter Last- mankade op den hoek van den Am- stelveenscheweg te bereiken, nader de lijn 6 met vrij groote vaart, aan gezien de tram aan de nabijgelegen halte niet had behoeven te stoppen. De.heer D. kon niet tijdig uit den weg komen en werd door den mo torwagen gegrepen, waaronder hij 20—25 meter werd medegesleurd. Terstond werd medische hulp inge roepen, doch deze kon hier weinig meer baten. Per auto van den G.G. en G.D. is het stof felijk overschot van het slachtoffer naar het Wil hel mina-gast huis overgebrach t De wagenbestuurder was dermate van streek door het gebeurde dat hij zijn dienst niet kon voortzetten. Felle critiek op werkverschaf- fings-systeem. - „Het normale werk worde overgelaten aan de normale markt". Aan het voorloopig verslag van de Twee de Kamer over de begrooting van Sociale Zaken voor 1938 wordt het volgende ont leend. Enkele leden gaven te kennen, dat huns inziens de resultaten van de maatregelen, welke van over heidswege zijn genomen tot steun aan werkloozcn, omgekeerd evenre dig zijn aan de uitgaven, welke de overheid zich daarvoor getroost. De Rcgeering aanvaardt blijkbaar, dat 2CO.OCO perosnen blijvend werkloos zullen zijn. Voor zulk ccn aan vaarding bestaat echter in het ge heel geen reden. Door invoering van verplichten arbeidsdienst, ver bod van cumulatie, bevordering van kolonisatie en dergelijke middelen kan hierin een groote verbetering worden gebracht. Volgens zeer vele leden is van uitheem- sclie methoden, als invoering van een ver plichten arbeidsdienst echter niets clan el lende te verwachten. Als voornaamste van de middelen ter ver betering van de verdeeling van den beschik baren arbeid werd van verschillende'zijden opnieuw een verkorting van den arbeidsduur aanbevolen. Daardoor zouden velen, die thans werkloos zijn, weer in het productie proces worden ingeschakeld. Verscheidene leden waren van oor deel, dat in ccn groot aantal bedrij ven de 40-urige wei kweek zou kun nen worden ingevoerd, zonder dat het weerstandsvermogen van deze be drijven in oonigszins belangrijke mate verzwakt zou worden. aVn andere zijde werd tegen den hier gc- ocfenderi aandrang tot invoering van de 40- urige werkweek wederom aangevoerd, dat daardoor, bij handhaving van uur- en stuk- loonen, de productiekosten zouden stijgen. Het. concurrentievermogen van onze export- industrieën zou er dus door worden ge schaad. Dit zou. ook na het loslaten van den gouden standaard, voor ons lapd zeer ern stige. gevolgen hebben. Verscheidene leden bepleitten ook een ver hooging van den leeftijd, waarop jeugdige personen in het bedrijfsleven te werk ge steld mogen worden en een vervroegd ont slag van oudere arbeiders. Van verschillende ziiden werd ook thans weer aangedrongen op toepassing van de ar beidswet op allerlei groepen van arbeiders, voor wie nog geenerlei beperking van den arbeidsduur is voorgeschreven. Verscheidene leden gaven als hun oordeel te kennen, dat het noodzakelijk is, van over heidswege minimum-looncn voor de land arbeiders voor te schrijven. Het vraagstuk „oud en arm" Verscheidene leden waren van oordeel, dat maatregelen ten behoeve van het steeds grooter aantal ouden van dagen, die van elke uitkcering krachtens de ouderdomswet en de invaliditeitswet zijn uitgesloten, (waar onder ook kleine boeren en middenstanders vallen), niet langer achterwege mogen blij ven. Verscheidene andere leden verklaarden tegen staatspensioen principieele bezwaren te hebben. Ook ontkenden zij, dat staatspen sioen het vraagstuk „oud en arm" tot oplos sing zou kunnen brengen. Verplichte pensioenregeling voor de ondernemingen. Sommige leden meenden reeds thans te moeten opmerken, dat bet vaststellen van regelen voor vrijwillig gevormde personecl- pensioonfondsen hun onvoldoende leek. Zij achtten den tijd gekomen om een verplich ting tot het in heit leven roepen van pen sioen regelingen voor de ondernemingen tot stand te brengen. Subsidiën aan werkloozenkassen. Vele leden betreurden, dat de regeering bedragen, uitgetrokken voor het verleenen van subsidiën aan werkloozenkassen, heeft verlaagd resp. met f 400.000 en f 1.250.000 Voor de verzekerden is het de laatste ja ren steeds moeilijker geworden de telkens verhoogde bijdragen te voldoen. Vele leden achtten verhooging van de wcrkverschaffingslooncn en toekenning van een duurtebijslag op de steunuitkeeringen onafwijsbaar. Protest tegen spaarregeling. Inmiddels meenden verscheidene leden, dat de behoefte aan kleeding, dekking en schoeisel langzamerhand zóó nijpend is ge worden, dat daarin onmiddellijk moet wor den voorzien en wel door verhooging van den z.g. B-steun. De ministrieele spaarregeling achten zij principieel onjuist. Deze leden meenden, dat tegen 's minis ters plannen krachtig geprotesteerd diende te worden. Vele leden juichten toe, dat een nieuwe regeling voor den steun aan de kleine hoe ren tot stand gekomen is cn binnenkort in werking zal treden. Vele leden drongen er op aan, ook do kleine tuinbouwers in de steunregeling voor de kleine boeren op te nemen. Bouwbedrijven benadeeld. Verscheidene leden merkten op, dat in* de laatste jaren door de werk verschaffingsobjecton voor milli- oenen guldens aan werkgelegenheid aan het bouwbedrijf is onttrokken. In vrijwel alle doelen van het land zijn belangrijke wog-, straat-, kanaal-, dijk-, riolccrings- en derge lijke werken met Rijkssubsidie in werkverschaffing uitgevoerd. Dit moet er wel toe leiden, dat dc toch reeds geringe werkgelegenheid in hot bouwbedrijf nog kleiner wordt. Het normale werk, aldus deze leden moet worden overgelaten aan de normale markt. Andere wijze van steunberekening. Sommige leden achtten het gcwenscht, dat de steunuitkeering werd berekend naar het loon, dat de gezamenlijke leden van het. ge zin wegens werkloosheid derven, ongeveer op dezelfde wijze als ook dc inkomsten, door ge zinsleden uit arbeid verkregen, worden be rekend voor aftrek. Van verschillende zijden werd er op aange drongen, den brandstoffentoeslag in verband niet dc stijging der kolenprijzen te verhoogen en dc periode, gedurende welke deze toeslag gegeven wordt, te verlengen. Chineezen staan echter pal Belangrijke pas tusschen Hopei en Sjanzi heroverd. Buitenlandsche militaire deskun digen schatten het aantal Japan- sche soldaten, dat zich thans op don Zuidelijken oever van de Soe- tsjaukreek bevindt op tien duizend man, aldus Un. Press. De Japan nors zijn daar evenwel nog slechts één kilometer naar het Westen opgerukt, daar het verwoede mi- trailleurvuur dor Chineezen een ver deren opmarsch belemmert. De Japansche luchtmacht werd gisteren door het slechte weer ern stig gehandicapt. Hevige tropische regenbuien hebben de Soctsjau-kreek sterk doen zwellen, waardoor de omgeving in 'n ware modderpoel is her schapen, hetgeen den Chineezen bij hun te genstand van groot voordeel is. De toestand voor de Japanners op den Zuidelijken oever van de Soetsjau-kreek is klaarblijkelijk moeilijk. De Japanners leggen telkens een rookgordijn, teneinde onder dek king hiervan een brug over de kreek te slaan, doch de Chineezen richten hierop een onophoudelijk vuur. Een Japansche landingsdivisie, welke zich aan het Zuidelijke gedeelte heeft ingegraven, bevindt zich in een weinig benijdenswaardi ge positie. Monstervliegtuigen in den strijd. Aan de bombardementen, waaraan de Chi- nccsche stellingen hedenmorgen door de Ja pansche luchtmacht werden onderworpen, namen voor het eerst reusachtige driemoto- rige gevechtsvliegtuigen deel, welke over mitrailleurs, kanonnen cn een installatie voor liet werpen van bommen beschikken. Wanneer binnen enkele dag«n het College te Oslo over de toekenning van den Nobel prijs voor den vrede beraadslaagt, dan zou de nnam van Francis Hemming nauwelijks mogen worden genoemd en toch zou deze bescheiden onopvallende functionnaris van het Engelsche ministerie van Buitenland sche Zaken meer recht hebben op do toe kenning van den prijs dan menig bekendere persoonlijkheid. Niemand heeft in den loop van het jaar 1937 rechtstreeks zooveel voor het behoud van den vrede gedaan als deze twee-en-veertig jarige Engelschman uit het graafschap York. In zijn kwaliteit van se cretaris -van de nief-inmongingscommissie heeft hij door zijn werkelijk diplomatieke talenten kans gezien den openlijken breuk tusschen de vertegenwoordigers der deelne mende staten steeds weer te verhinderen. Aan zijn persoonlijke tact is het in hoofd zaak te danken dat de onderhandelings tafel in Londen niet het tooneel werd van een openlijke oorlogsverklaring Geestdriftig jager. Hoe ziet een vredesengel er uit? De heer Hemming draagt een korte donkerbruine snor. een bril z.onder randen en bij iedere gelegenheid, of die nu een plechtig ka rakter draagt of niet een als aangegoten jacquet. Zijn geliefde ambitie is de jacht. Snippen, patrijzen en vossen zijn hun leven niet zeker wanneer mijnheer Hemming zijn jachtterrein in het hooge Noorden van Schotland opzoekt. En het is merkwaardig, maar in de laat ste twaalf maanden, terwijl in Spanje de meest bloedige strijd van den laatsten tijd gestreden werd, leefde het wild zoo vreed zaam als nooit te voren, omdat de heer Hemming eenvoudig niet een enkel maal den tijd had om een week-end aan de jacht te besteden en er eens uit te breken. Se dert don tijd dat hij zich zoo intensief be zighoudt met legale en illegale wapen transporten naar het Spaansche strijd too neel. hangt zijn eigen jachtgeweer verlaten ergens èan de muur in zijn Londensche woning. Zoo maar dan ook zoo alleen heeft het werk van het niet-inmengings- comitc ten minste een paar levens gered zij het dan de levens van een paar snippen, patrijzen cn vossen... Rechter van onderzoek. Een veelgeplaagd gentleman, deze mijn heer Hemming. Mijnheer Von Ribbcntrop, Towaritsch Maiski, Signore Grandi, Mon sieur Corbin en Lord Plvmouth. zij allen verzamelen zich meer of minder met korte tijdsverschillen rond den hoefijzervormigen tafel in de Londensche vergaderzaal en on derhandelen, beraadslagen cn stellen uit. Maar Mr. Hemming kent geen uitstel geen pauze geen minuut vacantic. Terwijl de wereldpers in twee-en-zeven tig verschillende talen comnncntnren uit spreekt en onheilspellende veronderstellin gen publiceert als zou de niet-inmengings- commissie thans definitief on het doode punt zijn aangekomen, tracht de secretaris, de eeuwige strijder, de verschillende par tijen met elkander te verzoenen en met vernieuwde geestdrift en ongelooflijken tact bereidt hij alweer een volgende zit ting voor. Hij laat. zijn wakend oog gaan op het werk van de onder-commissie, hij verza melt on beheert de op de jongste zitting samengestelde documenten: hij ontvangt do berichten van de verschillende controle- ambtenaren en onderzoekt alle bezwaren der deelnemers over eventuecle inbreuken op de gemaakte bepalingen. Grandi beweert, dat er van het vliegveld van Toulouse drie machines gestart zijn naar Spanje. Reeds hangt mijnheer I-lem ming aan dc telefoon cn heeft zich met Toulouse laten verbinden. Rusland doet me- dedeeling van nieuwe landingen van lta- liaansche troepen in Malaga. Drie minuten later: „llnllo, is daar de Engelsche Consul- generaal van Malaga? Yes? Francis Hem ming spcaking Russisch dichter redt deü vrede. Van wezenlijk groote beteekenis 'waren Hemmings gesprekken met dc leidende di plomaten op kritieke oogenblikken. Zoo moet hij Maiski, die na een zitting al be sloten had Londen zonder meer te verlaten, nog onderweg naar het station overreed hebben t* blijven Zijn perfecte behcersching van het Russisch en de groote kennis die hij heeft verworven van dc Russische lite ratuur hebben Hemming daarbij goede diensten bewezen! Een citaat van Pocsjkin dat waarschuwt voor a I te snelle, impul sieve daden, volbracht het wonder den Sov jet-gezant opnieuw naar dc onderhande lingstafel terug te brengen (Jok dc vraag betreffende het terugtrek ken der vrijwilligers, zoonis die in dc ver klaring van Grandi tot uitdrukking kwam, was mede het werk van den anonicmcn Mr. Ilemining. Hij zocht Grandi in zijn ho tel op cn verzocht hem nog denzelfden avond een onderhoud te arrangeeren tus schen den Italiaanschen vertegenwoordiger en den Engelschen buitenland-minister Eden. Niemand zou hebben geloofd dat ccn dergelijk initiatief met succes zou worden bekroond pn nochtans zou het optimisme van Hemming zegevieren. Het onderhoud waarb'j Eden er den nadruk op legde dat Engeland besloten had, „tot het bittere einde door te gaan", gaf Rome aanleiding tot een voorloopige concessie. Sinds dit diplomatieke succes heeft do heer Hemming in Londensche diplomatieke kringen eens en voor goed de bijnaam, „de Vredesengel", verkregen. „Mag een vredes engel whiskey drinken?" vroeg hij schert send, toen men dezer dagen in den hall van het Savoy-hotel aanklonk. Waarop zijn „chef", Lord Plymouth, antwoordde: „In de ze tijden absoluut! Maar slechts zooveel, dat hij geen kater krijgt!" De toestellen zouden van Japan naar Shang hai gevlogen zijn. Niangtse Kwan pas door ée Chineezen hernomen. Het Chineesche agentschap Cen tral News verneemt uit Tsinanfoe, dat de Japansche troepen langs den Taijoean spoorweg naar het westen trekken. De Chineesche troepen heb- ben den Niangtse Kwan pas aan de grens van Hopei en SJansi herno men. Japanners naderen Sjanzi's hoofd stad. Uit Japansche bron wordt vernomen: de Japansche strijdmacht, in d>e provincie Ho Pei meldt dat Sjoe Joeang, dat op 40 mijl afstand van Tai Yoeanfoe de hoofdstad van Sjansi is gelegen, bezet is. Ambulance beschoten. Een twaalftal kleine Japansche ambulan ce-booten, waarmede ongeveer drie honderd zieken en gewonden werden vervoerd is volgens een bericht uit Japansche bron, op 31 Octobcr op het Pai-Jang-Ticn-meer in centraal Honan, aangevallen door eenige honderden Chineesche soldaten. Van Japan sche zijde wordt gezegd, dat de Chineezen de booten met loopgraafmortieren en zware mitrailleurs bestookten. Dank zij het dap pere optreden van het kleine Japansche es corte konden de booten toch Tientsin berei ken. De Japansche colonne leed zware ver- lieen, doch ontving tijdig assistentie uit PauTing. Niet-inmenging Het zal de commissie niet tegenwerken „Wij zullen ons afzijdig houden", verklaart MaiskL Nog geen over eenstemming inzake de toekenning der rechten van oorlogvoerende. In de gistermiddag te Londen gehouden vergadering van de ondercommissie voor de niet-inmenging is besloten de Britsche voorstellen in de hoofdcommissie te bren gen, welke Donderdag bijeen zal komen. Reuter gelooft niet, dat de resolutie hier eenige moeilijkheid zal ontmoeten. Wor den de Engelsche plannen aangenomen, dan kan men zich onmiddellijk tot de beide partijen in Spanje wenden. Nog geen overeenstemming werd bereikt inzake de toekenning der rechten van oorlogvoerende. Rusland draaide bij. De Sovjet vertegenwoordiger Maiski verklaarde, dat Rusland weliswaar nog steeds tegen het toekennen der rechten van oorlogvoerende is, maar de werk zaamheden der commissie niet in den weg zal staan, wanneer de an dere leden ervoor zijn. Rusland zal zich slechts van stemming onthou den. De anderen kunnen met de Engelsche plannen doorgaan, zoo zij dit willen. „De Sowjetregeering," zoo zeide Maiski, „acht zich in dezelfde mate als ieder an dere onderteckenaar gebonden door de overeenkomst van niet-inmenging, maar gelet op de gebeurtenissen der laatste vijf tien maanden gelooft zij, dat de niet-in- mengingspolitiek volkomen mislukt is. „Wij gclooven niet in de moge lijkheid van een werkelijke niet- inmenging in de bestaande omstan digheden: gij gelooft daar wel in. Wij geven u daarom nog een kans. De weg is vrij, gaat aan het werk en indien daden en niet woorden het resultaat van uw inspanning zullen zijn en die daden ons er van overtuigen, dat wij ten onrechte sceptisch zijn geweest, dan zullen wij wellicht onze houding herzien." Met een toespeling op den eisch van Italië cn Duitschland, dat de beslissingen eenstem mig zouden zijn, verklaarde Maiski, dat het veel op sabotage leek, als men do commis sie wildo laten vastloopen op eindelooze discussies en haar op deze wijze te beletten 'tot een resultaat te komen. Hij stelde voor de gedragslijn te volgen, die in den Volken bond wordt toegepast, waar vertegenwoor digers die zich van stemming onthouden wanneer besluiten worden genomen, waar voor eenstemmigheid verzekerd is, worden geacht afwezig te zijn. Maiski besloot met de woorden: „Het ver heugt mij, dat. onze president Lord Plymouth van oordeel is dat de onthouding der Sow- jet-regeering. dc commissie niet moet belet ten haar werk voort te zetten. Ik ben het met deze opvatting eens." Reuter verneemt., dat het plan niet aan partijen in Spanje zal worden voorgelegd dan nadat is uitgemaakt hoe men de hou ding van de Sowjetunic zal opnemen. Als het plan aan de Spaansche partijen is voorgelegd, zal, in afwachting van haar antwoord, de commissie voortgaan met de bestudeering der vraagstukken, die voort vloeien uit de ten uitvoer legging van de deelcn der resolutie; er zal een onderzoek worden ingesteld naar de vraag, welke prac- tische maatregelen genomen moeten worden in verband met het feit, dat een der regee ringen dc voorzieningen der resolutie betref fende do oorlogsrechten niet heeft aanvaard. Het resultaat van dit onderzoek zal aan de commissie ter beschikking worden gesteld, zoodat men op dit en andere punten tot overeenstemming kan komen, waardoor het plan zoo spoedig mogelijk ten uitvoer kan worden gelegd. Als eerste stap zouden dan twee commissies naar Spanje worden gezon den.

Schager Courant | 1937 | | pagina 6