i APEN Crisis in den Amerikaanscfaen landbouw Het verboden grondgebied Twee moordenaars tot vijftien jaar veroordeeld Douglassen 3 kunnen niet te Medan landen Radioprogramma GEÏLLUSTREERD VERVOLGVERHAAL DOOR: EDGAR RICE BURROUGHS No. 46. Jane had het gevoel, dat zij als een gevangene werd weggevoerd. Wanhopig vocht zij,'maar de sterke armen van Tarzan hielden haar nog steviger vast. Eens keek hij haar in haar ogen en glimlachte. Het gezicht boven het hare was van buitenge wone schoonheid. Plotseling klom hij in de bomen en hoog boven de aarde legde hij vele mijlen met haar af. Eindelijk kwamen zij op de plaats van bestemming. Met zgn sterke armen zette Tarzan haar zachtjes op het groene mos. Ze keek naar zijn mooie figuur, de lijnen van zijn hoofd en brede schouders. Ze begreep, dat zijn bedoeling niet slecht of wreed kon zijn. Met een kreet sprong Tar zan in de bomen en verdween. Had hg haar nu alleen in de jungle achtergelaten? Zij hoorde een ritse lend geluid, daar stond Tarzan weer, zijn armen vol heerlijke, rijpe vruch ten. Hg streek over haar haar en trachtte het haar gemakkelgk te maken. De uren, die nu volgden brachten haar dichter bij dit vreemde, wilde wezen. Zij was verwonderd en daarna lachte zij... een stille lach. Zg wees Tarzan op het voedsel. Zwijgend aten zij samen. Hij maakte daarna een kleine hut van takken en bladeren en deed daarna het enige, wat hg kon doen om Jane ge rust te stellen, hg gaf haar zijn mes en verzocht haar met gebaren te gaan slapen. Zg ging de hut binnen, terwijl Tarzan zich buiten voor de ingang uitstrekte. Nieuwe belastingen om de boeren te helpen 1 PRAIRIëN ZIJN GEEN AKKERS! HET VERBOUWEN VAN PRO DUCTEN EEN HAZARDSPEL! De regeering van de Vcreenigde Staten van Noord-Amerika ziet zich dit jaar weer eens gesteld tegen over de onafwendbare noodzaak, een groote finaneieele hulpactie voor den landbouw te organiseeren, wijl de dalende prijzen van verschil lende-agrarische producten de koop kracht der farmers voor de voort brengselen der industrie aanzienlijk verminderen en uit dezren toestand zonder ingrijpen van hooger hand gevaarlijke gevolgen voor het land zouden kunnen voortvloeien. Deze dwang tot verdere hulpmaatregelen weegt des te zwaarder, wijl de ongelukkige situatie, waarin de Amerikaansche land- Louw verkeert, in wezen geen tijdelijke toe stand is, maar veeleer het karakter van een permanent verschijnsel draagt. Sinds onge veer vijftig jaren „namelijk verbouwt men graan en andere producten in landstreken, welke hiervoor wegens de ontbrekende na tuurlijke voorwaarden ongeschikt zijn en vooral onder een welhaast voortdurend ge brek aan neerslag te lijden hebben. Farmers moeten verliezen van vorige jaren nog inhalen! Deze speculatieve uitbreiding van de aanbouwvlakte, welke door het verschijnen van de maai- en dorsch- machines alsmede van den tractor in de zoogenaamde half-droge ge bieden van de Vereenigde Staten, dat zijn de vroegere prairies, mo gelijk werd, maakt den landbouw op dezen grond min of meer tot een hazardspel. In deze streken komt het dan ook voor, dat .de oogst van een bepaald jaar he melsbreed verschilt van die van een ander jaar. Blijft do zomer droog, zooals zulks in de beide vorig eajren het geval was, dan volgt er een ware misoogst. Stroomt de regen echter rijkelijk en op den juisten tijd, dan kunnen de farmers een groote oogst binnenhalen. Hoewel ook de oogst van halmvruchten dit jaar niet onbevredi gend is geweest, zijn de farmers toch op verdere staatshulp aangewezen, wijl de uit vroegere misoogsten voortgevloeide ver liezen nog gedekt moeten worden. Hoe ern stig de toestand is, blijkt het best uit het feit, dat er reeds in het vorige jaar niet minder dan 400.000 boerenfamilies uit open bare middelen ondersteund moesten worden. Slechte vooruitzichten. In dit jaar zal er in dezen toestand nau welijks eenige verbetering kunnen worden gebracht. Tot nog toe heeft de regeering reeds 500 millioen dollar voor de ondersteuning van den landbouw beschikbaar móeten stellen. Deze som zal echter nog aanzienlijk over schreden moeten worden, wijl het niet mo gelijk is, den farmers uit algemeene econo mische overwegingen een gepaste geldelijke ondersteuning te weigeren. In landbouwkrin- gen schat men het bedrag, dat ter beschik king zou moeten worden gesteld, indien het door de regeering als doel van haar agrari sche politiek gestelde minimum-inkomen van de farmers bereikt wil worden, op 700 a 1000 millioen dollar. Intusschen wil Roose- velt, om het evenwicht in de staatshuishou ding niet in gevaar te brengen, zooals boven reeds gezegd werd, niet meer dan 500 dollar uitgeven, tenzij dan het congers, dat in het midden van deze maand bijeen zal komen, tot de invoering van-nieuwe belastingen be sluit. Echtpaar door kolendamp bedwelmd Gistermorgen omstreeks tien uur bemerk ten buren, dat in de woning van de familie van der Velde aan don Sparrendaal 80 te Rotterdam alles stil bleef. Dit kwam hen vreemd voor, en zij waarschuwden daarom een in de buurt wonenden zoon. Toen men zich toegang tot de woning had verschaft, trof men den 75-jar. heer C. v. d. Velde en zijn 73-jarige echtgcnoofe M. E. v. d. Velde de Jong bewusteloos op bed aan. De onimid deliijk gewaarschuwde geneeskundige dienst verleende met zuurstofapparaten de eerste hulp, waarna de beide bejaarde lieden naar het ziekenhuis aan den Coolsingel werden overgebracht. Een onderzoek wees uit, dat men hoogst waarschijnlijk te doen heeft met koolmo- noxydvergiftiging. De koolmonoxyddampen zijn naar men aanneemt, veroorzaakt door een slecht trekkende kachel. Dat men hier met. koolmonoxyd te doen had, maakte men op, doordat de kanarie vogel, welks kooi hoog in de kamer hing, nog springlevend was, de zware giftige dampen hadden het dier nog niet bereikt. Ernstig ongeluk op onbewaakten overweg Vierjarig meisje door een trein gegrepen. Gistermorgen is op de spoorlijn Bergen op Zoom Wouw andermtaal een ernstig ongeluk gebeurd. Om ongeveer tien uur naderde uit de richting Bergen op Zoom een goederentrein. Juist was de machine den onbe waakten overweg bij wachtpost 10 genaderd toen een vierjarig meisje van de familie de Vos, die daar in de buurt woont, den overweg op liep. De machinist, stopte onmiddellijk; hij kon echter niet voorkomen, dat de kleine door den trein gegrepen werd. Zij werd in deerniswekkenden toestand opgenomen. Bei de beentjes werden afgereden. In hopeloo- zen toestand is het kind naar het Algemeen Burgergasthuis te Bergen op Zoom vervoerd Het drama in de Groote Bickers straat te Amsterdam. De Vierde Kamer der Arrondisse mentsrechtbank te Amsterdam heeft gisteren den23-jarigen metselaar G. Th. N. en &en 29-jarigen koopman A. Chr. R, ieder veroordeeld tot een gevangenisstraf van vijftien jaar, met aftrek van voorarrest, wegens doodslag, vergezeld van en gevolgd door diefstal met het oog merk, om dezen diefstal te verhei melijken. De twee verdachten hebben op 30 Novem ber j.1. de 61-jarige weduwe E. H. van Tee- seling in haar woning in de Groote Bic- kersstraat overvallen, neergeslagen en door verstikking gedood. Zij werd pas Zaterdag 5 December met een gapende hoofdwonde en geheel bedolven onder kussens en andere voorwerpen, dood inuftaar bed gevonden. Kort daarna zijn de beide verdachten ge arresteerd. Langen tijd hielden zij hardnek kig hun onschuld vol. Dg officier van jus titie, mr. H. A. Wassenbergh, haalde het net van bewijsgronden zoo dicht aan, dat zij kort voor de zitting een bekentenis af legden.. Ter zitting requireerde de officier vijf tien jaar gevangenisstraf tegen -het tweetal. Brandstichting te Helmond De vrouw stelde haar man in staat van beschuldiging. Dinsdagavond omstreeks half tien ontdeik- ten omwonenden brand in een pand aan het Binderseihd te Helmond, bewoond door het gezin W. De brandweer die juist van een binnenbrandje aan den Binnen Paral lelweg, hvaar zij met eenige emmers water een brand in een kleerkast had gebhischt, terugkeerde, slaagde er in met een paar stra len op'de waterleiding het vuur, dat dak en zolder had aangetast, te blusschen. Bij onderzoek bleek, dat een partijtje stroo en hooi op den zolder was gebracht, en in brand gestoken. De echtgenoote van W„ beschuldigde haar man van brandstichting. Korten tijd later is W. door de gemeente politie op straat aangehouden en in arrest gesteld. Communiqué van de K.N.I.L.M. De N.V. Koninklijke Nederlandsch Indi sche luchtvaart Mij., hoofdagente voor Ne derlandsch Indië van de K.L.M. deelt offi cieel het volgende mede: In Mei 1937 werd het nieuwe gedeelte van het vliegveld te Medan in gebruik ge nomen. Kort daarop werd het oude gedeelte gesloten teneinde door het aanbrengen van drainage dit te verbeteren. Bij het invallen van den regentijd blijkt thans dat het nieuwe veld zich, ondanks de sinds veertien dagen dag aan dag vallende regens, goed houdt. Het landen en starten van de DC.-3 Douglassen der K.L.M., die twee duizendvijfhonderd kilogram zwaar der zijn dan de DC-2's dier K.N.I.L. M., achtte, men echter voor deze DC-3 toestellen niet ten allen tijde voor honderd procent verantwoord. Omdat de draineeringswerkzaamheden op het oude gedeelte nog niet voltooid zijn, besloot de K.L.M. voorloopig Medan over te slaan totdat het vliegveld volkomen bruik baar wordt geacht voor de zware DC-3's In overleg met de posterijen in Neder landsch Indië en Nederland werden onmid dellijk maatregelen beraamd om de nadee- lige gevolgen van dit besluit zoo veel te beperken, als maar ©enigszins mogelijk was. Deze maatregelen bestaan daarin dat de K.N.I.L.M. in aansluiting op de vliegtui gen der K.L.M. een dienst tusschen Penang en Medan bevliegt gedurende het geheel e tijdperk, dat de vliegtuigen der KL.M. Me dan overslaan. De K.N.I.L.M.-diensten op Medan, ook die welke gevlogen worden met de DC-2 zullen normaal voortgezet worden, aangezien de verschillende inspecties van het vliegveld te Medan uitwezen, dat het vliegveld voor de lichtere DC 2 en voor de Fokker-vlieg tuigen der K.N.I.L.M. volkomen bruikbaar wordt geacht. Ds. van Duyl aanvaardt zijn Kamerlidmaatschap niet Hij wil. zelfs den schijn vermij den van aantasting van het po litiek fatsoen. In de gistermorgen gehouden vergadering van de Eerste Kamer, onder voorzitterschap van baron E. de Vos van Steenwijk, heeft aan het einde der zitting de heer van Duyl de ondervolgende verklaring uitgesproken. Hoewel er objectieve redenen bestaan, die het behoud van mijn zetel in deze hooge vergadering volkomen rechtvaardigen, meen ik, om zelfs den schijn van aantasting van het politiek fatsoen te vermijden, verplicht te zijn voor het lidmaatschap dezer Kamer te bedanken, temeer waar ik onvoorwaarde lijk en voor goed met de N.S.B. gebroken heb. VRIJDAG 5 NOVEMBER 1937. Hilversum I. Algemeen Programma, verzorgd door dea KRO. 8.00—9.15 en 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Bijbelsche causerie. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-orkest en Gramofoonmuziek. 2,00 Orgelconcert. 3.00 Gramofoonmuziek. 3.10 KRO-orkest. 4.05 Zang en piano, 4.20 Gramofoonmuziek. 4.45 Vervolg zang en piano. 5.00 Gramofoonmuziek. 5.15 De KRO-Melodisten en solist. (Om 6.00 Land- en tuinbouwcauserie). 7.00 Berichten. 7.15 „De wettelijke gezinsbijslagregeling in Belgi", causerie. 7.35 Bedrijfsreportage. 8.00 Berichten ANP. 8.15 Gramofoonmuziek. 8.30 „De Vondelstad aan d'Amstel en aan 't Y", reportage. 9.00 KRO-orkest. 9.30 Gramofoonmuziek. 9.45 Herfst-programma. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Berichten ANP. 10.40 De KRO-Boys en solist. 11.3012.00 Gramofoonmuziek. Hilversum H. 8.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 4.00 VARA. 7.30 VPRO. 9.00 VARA. 10.40 VPRO. 11.00 VARA. 8.00 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwgding. 10.20 Declamatie. 10.40 GramofoonmwZiek. 11.10 Vervolg declamatie. 11.30 Orgelspel. 12.00 Het Kovacs Lajos' orkest en soliste. In de pauze. Gramofoonmuziek. I.30 Pianospel. 2.00 ,De tuin in November", causerie. 2.30 Het Lyra-Trio. 3.15 AVRO-Dansorkest. 4.00 Gramofoonmuziek. 5.00 Kinderurutje. 5.30 „The Lucky Birds" en solist. 6.00 Optreden van amateurs. 6.30 Politiek radiojournaal. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 N.V.V.-uitzending. 7.2Ó Gramofoonmuzi 4c. 7.25 Berichten ANP. 7.35 „Lezen in den Bgbel", causerie. 8.00 Hollandsch Trio en solist. 8.30 Muzikale lezing. 9.00 Fragmenten uit de opera „Samson et Dalilah". 10.00 „Fantasia". 10.30 Berichten ANP. 10.40 Avonuwgding. II.00 Orgelspel. 11.30 Jazzmuziek (gr.pl.). 11.5512.00 Gramofoonmuziek. Feuilleton door Dennis Wheatley Vertaling Eva Raedt de Canter 53. Simon werd voorzichtig van den zolder gehakld, de morfine had zijn pgn gestild, maar zijn gezicht was zeer bleek. Zg'n oogen waren met bloed doorloopen. Zij legden hem op den divan en troffen hun laatste voorbe reidingen. „Wel, mademoiselle," zei de hertog, „als u klaar bent zullen wij gaan," Zg keek verdrietig haar kleine kamer rond, ging met haar hand langs de boekenplank. „Ik ben bang, dat wg niets kunnen meene men, dat niet direct noodzakelijk is," zei de hertog zacht. Zij knikte en nam een prachtig gekleurde abaskus van den muur. „Wat is dat voor een ding?" vroeg Rex. „Het lijkt wat op de kralen, die ik vroeger als jongen gebruikte om te tellen." „Daar is het ook voor, monsieur." Marie Lou hield het omhoog. Een sterk, vierkant raam, waarin draden gespannen waren. Om die draden was een hoeveelheid gekleurde kralen bevestigd. „Iedere Russische koopman gebruikt zoo'n ding bij het rekenen," legde de hertog uit. „Zij gebruiken het als een soort rekenma chine. Maar het is toch niet noodig, dat wg dat ding meenemen, mademoiselle?" „De abaskus behoorde aan mgn moeder, monsieur," zei zg eenvoudig en zg legde het telraam op een van de pakken. „Zg' heeft de kralen voor mg' beschilderd." „Zooals u wilt," mademoiselle," gaf de hertog ongeduldig toe, „maar laat ons nu gaan." „Een oogenblik," zei zg, toen Rex op het punt stond Simon in zijn armen te nemen. „Waarom zouden wij hem niet op mgn bed laten liggen. Wij kunnen dat gemakkelgk meenemen, daar het een g" ze ren matras met veeren is." „Dat is werkelijk een goed idée. Laten wij uw bed dan eens bekijken," zei Rex toen zg' de kamer inging. „Het bed is niet ais alle Russische bedden," legde Marie Lou uit. „Het is er een dat van het kasteel gekomen is. Kgk, je kunt het frame uit de haken lichten." „Dat is prachtig," knikte Rex. „Wacht nog even, daar zou ik waarachtig der arm van den hertog vergeten. Hg zou met zoo'n schouder niet zoo ver kunnen loopen." Een onderdrukt gekreun van onder het bed. „Rakov", zei zg vlug. ,Hg moet helpen het bed te dragen. Bovendien zal hij alle andere dingen die wij bij ons hebben dragen, wg zullen hem dooden als hg tracht te ont vluchten." „Houdt hem zoolang gevangen totdat wg ontsnapt zijn." „Het is het eenige, wat wij kunnen doen. Hg zou inlichtingen kunnen geven als wg hem eerder lieten gaan." „Dat is zeker, en hij kan ons van zeer groot nut zgn als hg helpt het bed te dragen. Wan^ neer Simon nog meer bloed zou verliezen, zal hg het niet overleven. Wij moeten dus zeer voorzichtig zg'n." Eenige oogenblikken later verliet de kleine processie de woning van Marie Lou. Zij liep zelf vooruit, de baardragers volgden. Rex droeg het hoofd- en Rakov het voeteneinde. De hertog sloot de stoet met zg'n automatisch pistool iii de hand waarmee hg' Rakov van tgd tot tgd in den rug stiet, zg droegen allen zware pakken, het was een langzame en pgn- lijke reis. Driemaal moesten zij rusten, voor zg de poorten van de tuinen hadden bereikt. In weerwil van zijn buitengewone lichaams kracht viel Rex bijna van uitputting neer. Zijn hoofd deed hem pgn, daar hij weinig ge slapen had en daar hij er zorg voor moest dragen, dat Simon niet door elkaar geschud werd .Hij was zoo vermoeid, dat zijn hoofd langzaam voorover op zgn borst zonk, terwijl zij voortliepen. Er kwamen zwarte vlekken voor zijn oogen. De Reichleau was er iets beter aan toe, maar hg' was moedeloos en ook vermoeid. Eeuwen scheen er voorbijgegaan te zijn sedert hg zgn comfortabele woning verlaten had en sedert zg' het zich gemakkelgk hadden ge maakt in de Trans-Siberische spoorwegcoupé. Met een grimmige humor bedacht hg plotse ling dat dezelfde trein eerst dezen middag Irkutsk zou zijn binnengestoomd. Zijn ge- dachtengang werd onderbroken doordat Rakov bleef staan. Het bleek dat Rex voor over in een hoop sneeuw gevallen was. „Wil mademoiselle een oogje in het zeil houden? En speciaal op onzen vriend letten?" vroeg hg' en wees op Rakov. „Ik zal den grooten jongen eens even helpen." Hg schudde Rex ruw bg den schouder. „Wat is er in Godsnaam aan de hand," riep Rex uit. Hg was knorrig en leunde, als iemand die een bochel heeft, tegen een boom. „Sta op, man," zei de hertog streng. „Je kunt nu niet slapen. Kom, Rex," voegde hij er zachter aan toe. „Nog maar een half uurtje. Ik zal op onderzoek uitgaan, en als alles in orde is, kun je in een of anderenhoek van het kasteel je bed opmaken en rustig gaan slapen. Als je slaapt, zal ik intusschen de wacht houden en als ik terugkom, dan zullen wg' verder zien. Je bent veel te groot om te dragen. Op de beenen, waarde heer." Rex krabbelde overeind. „Vooruit maar weer," zei hij uitgeput. „Mijn hoofd bonst of het barsten zal, maar ik zal mg'n best doen." Na een klein onderhoud met het meisje kroop de hertog door de poort. Hij maakte ditmaal een grooten omweg om het huis aan den voorkant te kunnen naderen. Geen enkel geluid kwam uit de verweerde steenmassa. De maan was opgekomen, maar het was een nacht met vliegende wolken. Het licht van de maan was ongestadig en onzeker. Groote sneeuwvlokken begonnen te vallen. De Reichleau zegende hun geluk, want de sneeuw zou alle sporen die zg van de woning van mademoiselle naar het kasteel hadden achter gelaten bedekekn. Hij wachtte eenigen tijd tusschen de hoornen, bekeek eerst het eene gedeelte van het kasteel en dan het andere, al naarmate het licht van de maan niet door de vliegende wolken werd verduisterd. Hg zag geen enkele beweging. Met de grootste omzichtigheid klom hg de trap op naar de groote daklooze hall. Het was daar volkomen verlaten en stil. De kamer waarin Leshkin hen ondervraagd had moest wel als een van de gevaarlg'kste plaatsen worden beschouwd. De hertog liep langzaam de gang door en hield zgn pistool tot schieten gereed. De deur stond open en de kamer was leeg. Hij liep de hal weer door naar de groote salon. Hier heerschte eveneens een- intense stilte. De man die daar eens op wacht gestaan had, was verdwenenhet venster dat op het terras uitkwam, stond open, juist zooals zij het verlaten hadden. (Wordt vervolgd.)

Schager Courant | 1937 | | pagina 3