8 Wrijving in het Fransche Kabinet Ramsay MacDonald overleden DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Onaantastbaarheid van ons grondgebied Gemiddeld dagloon van den arbeider Rijwiel- en Motor belasting Pijnlijk incident tijdens begrafenis Vijftiende partij afgebroken Uoei&at Bondselftal gewijzigd d WOENSDAG 10 NOVEMBER 1937 81e Jaargang. No. 10415. Uitgove der N.V. v.h. Trapman Co. Schagen. Socialisten vragen hoogere credieten BONNET WEIGERT EN DREIGT HET AFTREDEN. In weerwil van het kalme, niets- zeggende communiqué daarover uit gegeven, schijnt het in den Fran- schen Kabinetsraad van Maandag, die twee en een half uur geduurd heeft, tamelijk heftig te zijn toege gaan en gistermorgen liepen er hard nekkige geruchten dat een crisis, zooal niet onmiddellijk, dan toch bin nen niet al te langen tijd te verwach ten zou zijn. Het tusschen de radicale en socialistische ministers gerezen geschilpunt betreft vooral de begrooting, meldt bei Hsbl. De minister van financiën Georges Bohnet heeft een slui tend ontwerp daarvoor opgemaakt, doch ver scheidene socialistische hoofden van departe menten achten de hun toegekende credieten niet voldoende en vragen, als Olivier Twist, om méér. De heer Bonnet heeft deze aan slagen op het budgetaire evenwicht weten af te slaan door te dreigen met aftreden indien het met zooveel moeite verkregen evenwicht thans weer mocht worden verstoord. Daarop zouden de socialisten vcorlooDig niet verder hebben aangedrongen en werd dientenge volge overeenstemming bereikt. Chautemps ontkent. In een uiteenzetting voor de financieele kamercommissie heeft Chautemps met stel ligheid ontkend, dat er verschil van mee ning zou zijn tusschen den minister van financien en zijn collega's. Chautemps ver klaarde dat hij nooit een geschil heeft moe ten beslissen en dat geen enkele minister protesten heeft laten hooren, toen Bonnet in den ministerraad zijn voorstellen tot be snoeiing op de uitgaven indiende. Volgens verklaringen van leden der commissie heeft Chautemps verder verklaard, dat hij bij voorbaat iedere poging, die eventueel in 't werk gesteld zou worden om vergrooting van het crediet te verkrijgen, afkeurde. Hij legde den nadruk op de noodzakelijkheid van handhaving van het begrootingseven- wicht en van het vermijden van grootére uitgaven. De mogelijkheid, den ambtenaren een vergoeding toe te kennen voor de ver hoogde kosten van levensonderhoud, zou afhankelijk zijn van het beleid der commis sie, omdat die vergoeding evenredig zou zijn met het saldo der inkomsten boven de uit gaven. Bij vergrooting der uitgaven zou de marge voor vergoeding aan de ambtenaren verminderen. „Kruidenierspolitiek". Op de uiteenzetting van Chhutemps volg de een beraadslaging gedurende welke de communist Duclos verklaarde niet het opti misme van Chautemps over het begrootings evenwicht te deelen. Duclos besloot met te zeggen, dat er een belastinghervorming is, die noodzakelijk is geworden en dat de re- geering thans een kruidenierspolitiek voert. Chautemps antwoordde Duclos. Hij nam deze uitdrukking nog al goed op. Hij maak te verschil tusschen twee soorten kruide niers: de kruideniers, die hun ondernemin gen met zorg en zuinigheid besturen en de andere soort, die alleen op de toekomst speculeert en zijn bezit verkwist. Slechts de eerste groep zal na verloop van eenige jaren zijn zaken kunnen verbeteren en uitbreiden. Chautemps drong erop aan, dat da com missie blijft binnen de door den minister van financiën gestelde credietgrenzen. Hij voegde hier aan toe, dat de crcdietverhoo- gingen slechts gerechtvaardigd zouden zijn voor aankoopen in het buitenland, die on derhevig zijn aan de schommelingen van buitenlandsche valuta. Het onderzoek naar do uitgaven zal tegen 20 dezer geëindigd kunnen zijn, terwijl te gen het einde der maand de beraadslagin gen in openbare zitting zullen kunnen be ginnen. Neutralifeitsverklaring schadelijk voor onze belangen Uit niets is gebleken, dat Neder land zich als slachtveld beschik baar stelt. Op de vragen van den heer van Vessem betreffende het standpunt der Regeoring ten aanzien van de onaantastbaarheid van het Nederlandsche grondgebied heeft de mi nister van Buitenlandsche Zaken o.a. het volgende geantwoord: Aangezien Nederland niet tot het Ver drag van Locarno is toegetreden en even min is aan te nemen, dat het zal willen toetreden tot een eventueel nieuw pact ter vervanging van dit verdrag, terwijl België getoond had niet langer door ga rantieverplichtingen ten behoeve van der den gebonden te willen zijn leek het niet onwaarschijnlijk, dat de betrokken groote mogendheden zich, mocht het komen tot nadere onderhandelingen over eenig nieuw pact ter vervanging van het Verdrag van Locarno, tegenover elkaar zouden wen- schen te beveiligen daar, waar hun gebied aan dat van Nederland en België grenst. In (Jen loop van algemeene en zeer infor- meele gesprekken met vertegen woord i ge rs van andere staten is toen geruimen tijd voor de Belgiseh-Britsch-Fransche regeling van 24 April 1937 het in de eerste vraag bedoelde denkbeeld (het „plan Snouck") geopperd, en wel als een mogelijk nuttig element van discussie tusschen derden, doch niet als een Nederlandsch voorstel. Gelijk 's ministers ambtsvoorganger in dit voorjaar in de Eerste Kamer deed uitkomen, zou een regeling tusschen de betrokken groote mo gendheden, waarin dan denkbeeld ten aanzien van Nederland werd vastgesteld, ons tot op zekere hoogte welkom kunnen zijn, al blij ven wij er buiten en al vragen wij er niet om. De verwezenlijking van het bewuste denk beeld zou dus slechts kunnen geschieden in den vorm van een overeenkomst, waarbij uitsluitend de betrokken groote mogendhe den partij zouden zijn. Voor medewerking van Nederland bij de totstandkoming dier overeenkomst was in dien gedachtengang geen plaats. Gevolgen, als in de tweede vraag voorzien (nl. gevaar voor de onaantastbaar heid van ons grondgebied) duchtte de re geering niet en ducht zij ook thans niet. Overigens is het denkbeeld practisch niet aan de orde, nadat inmiddels de positie van België op andere wijze Is geregeld. De regeering kan niet inzien, dat het be doelde denkbeeld iets uit te staan heeft met de verklaring van den heer Baldwin van 30 Juli 1934. Dat die verklaring ccn ontkenning zou beteekenen van de onschendbaarheid van het Nederlandsch grondgebied, is een opvatting, die de regeering niet kan onder schrijven. Ten deze wordt herinnerd aan de mededeeling, die 's ministers ambtsvoor ganger op 24 November 1934 in de Tweede Kamer ter zake deed. Aangezien uit niets gebleken is, dat in het buitenland de opvatting zou zijn gewekt, dat Nederland zijn grondgebied beschikbaar stelde voor opmarsch of afweergebied van bui tenlandsche troepen, noch aanneme lijk is gemaakt, dat een zoodanige opvatting zou kannen zijn verwekt, zou de regeering in dit verband een verklaring, als de heer Van Vessem bedoelt, onbegrijpelijk en derhalve schadelijk voor onze belangen achten. De opvattingen der Regeering omtrent de onschendbaarheid van het Nederlandsche grondgebied kunnen geacht worden in het buitenland voldoende bekend te zijn. Totale loonsom met een half milliard sedert 1930 gedaald. Werkgelegenheid in 1936 groo- ter dan in 1935. Het Centraal Bureau voor de statistiek publiceert in de 10e aflevering van het maandschrift cijfers, welke beschikbaar zijn gesteld door de rijksverzekeringsbank over het aantal krachtens de ongeval ionwet-1921 verzekeringsplichtige ondernemingen, het aantal typewerklieden, het verzekerd loon bedrag en het gemiddelde dagloon over '36 De cijfers zijn onderscheiden naar bedrijfs- klassen. De totaalcijfers bedragen a.v. 1936 1935 Aantal ondernemingen 186.767 184.356 Aantal type-werk lieden 1.184.067 1.171.637 Verz. loonbedrag f1.257.684.115 f 1.280.338.687 Gemiddeld dagloon f3.54 f3.64 Sedert het topjaar 1930 is het totale ver zekerd loonbedrag met f 546.5 millioen, dat is met ongeveer 30 pet. gedaald. Het maandschrift vestigt er de aandacht op, dat de gepubliceerde cijfers uitsluitend betrekking hebben op de onder de ongeval- lenwet-1921 vallende bedrijven, dus o.a. niet op de landbouwbedrijven, welke vallen on der de bepalingen van de land- en tuinbouw- ongevallenwet-1921. Wat deze bedrijven be treft, wat het totale loonbedrag, verzekerd bij de uitvoerende organen van laatstge noemde wet (rijksverzekeringsbank en be- drijfsverecnigingen) in 1936 rond f 131 mil Hoen, tegen f 127 millioen in 1935 en f 175 millioen in 1930. Ramsay Mac Donald, de vroegere Engelsohe minister-president, is overleden. Aan boord van het schip waal-mee hij zich naar Zuid-Ameri- ka begaf is hij gisteravond om kwart voor negen ontslapen. De dood zou veroorzaakt zijn door een hartkwaal. RAMSAY MAC DONALD James Ramsay Mac Donald, de Britsche politicus, werd op 12 October 18G6 geboren en is dus 71 jaar oud geworden. Sinds 1931 vertegenwoordigde hij het district Seahman in het Lagerhuis namens de Nationale Labour-partij. Mac Donald heeft een belangrijk aandeel genomen in de oprichting van de Inde pen den t-labour-partij (1893) Van 1906 tot 1909 was hij haar voorzitter. In 1930 trad hij uit. Van 19001912 was hij secretaris van de Labour partij, van 1911 tot 1914 haar voor zitter, van 19121924 haar penningmeester. Van 19221931 was hij voorzitter der par lementaire Labour-partij. Hij behoorde tot de oprichters der Union for Democratie Control (1914), terwijl hij gedurende eeni- gen tijd hoofdredacteur was van de Socia list Review. In 1922 werd hij leider der oppositie, premier en minister van buiten landsche zaken in de eerste arbeidersregee- ring (1924). Hij was eveneens premier in de tweede arbeidersregeering (1929—1931) In 1929 heeft hij een bezoek gebracht aan de Voreonigde Staten om "biet president Hoo ver te onderhandelen. Ramsay Mac Donald was president van de Londensche vloot conferentie (1930). Het jaar daarop vormde hij in Augustus de eerste nationale yegeering. Hij was minis ter-president van financiën in de tweede nationale regeoring (November 1931) In 1933 werd hij gekozen tot voorzitter dei- economische wereldconferentie. Van zijn hand verschenen o.m. Socialism and Society, Labour and the Enupire, A Po- licy for the Labour Party en American Speeches. Geen samensmelting personeele en motorrijtuigenbelasting. Met betrekking tot de belasting op rijwie len en motorrijtuigen lezen wij in de Memo rie van Antwoord aan de Tweede Kanier in zake het 7de hoofdstuk B der Rijksbegroo- ting voor 1938 (financiën) het volgende: Wat de rijwielbelasting betreft, is liet naar het oordeel van den Mi nister, afgezien van de omstandig heid, dat deze een zuivere bestem mingsheffing is, vrijwel onmogelijk om bij de heffing niet de draag kracht van de gebj-uikers rekening te houden. Hoewel de minister erkent, dat liet in de practijk vaak moeilijkheden oplevert, vast te stellen of een motorrijtuig, dat behalve voor bedrijf of beroep, ook voor privé doel einden wordt gebruikt, al dan niet nagenoeg uitsluitend voor bedrijf of beroep wordt ge bezigd, is hij van oordeel, dat het vooralsnog aanbeveling verdient, de bestaande redactie te handhaven. Het denkbeeld, de personeele belasting van motorrijtuigen samen te smelten met de motorrijtuigenbelasting, acht de minister onuitvoerbaar. Twee begrafenisondernemingen tegen elkaar in het harnas. Lijk kist onderweg van den éénen naar den anderen auto getrans porteerd. Een kwestie tusschen een begrafenisonder nemer en de R.K. kerkelijke overheid heeft Dinsdag te Breda tot pijnlijke incidenten ge leid bij een uitvaartdienst in de St. Anna- kerk en bij de daarop volgende teraardebe stelling op de B.K. begraafplaats „Zuilen". De regeling der begrafenissen, n.1. het bin nendragen van lijken in de kerk en het bren gen van lijken op de R.K. begraafplaats is nl. door do gezamenlijke pastoors der 11 pa rochies te Breda met uitsluiting van elk ander, toegekend aan één onderneming, welke daardoor in een monopolistische posi tie is komen te verkeeren, hetgeen ook in de tarieven tot uiting komt. In breeden kring bestond daarover reeds geruimen tijd groote ontevredenheid, zoodat de oprichting van een tweede begrafenison derneming door menigeen met vreugde werd begroet. Deze tweede ondernemer, eveneens een ka tholiek, voorzag zich van hot meest moderne materiaal en liet voor bidders en dragers keurige nieuwe uniformen maken. Deze nieuwe onderneming mocht zich dan ook spoedig tal van begra fenissen zien opgedragen, waaraan echter een einde dreigde te komen, toen de gezamenlijke pastoors per deurwaardersexploit aan den onder nemer, diens bidders en diens dra gers den toegang tot de 11 Breda- sche parochiekerken en de r.k. be graafplaats verboden. Sindsdien kon de nieuwe onderneming derhalve de kisten met het stoffelijk over schot niet verder brengen, dan tot den in gang der kerk of van de begraafplaats, waarna de lijken verder door de familieleden kerk- of grafwaarts moesten wQrden gedra gen. Toen echter Maandagmorgen de uitvaart van de echtgenoote van een familielid van den nieuwen onder nemer zou plaats hebben, bleek de oprit tot het plein voor de St. Annakerk versperd door den lijk- auto met dragers dér semi-kerkelij- ke onderneming, terwijl de koster den bidder der nieuwe onderneming namens den pastoor ook den toe gang tot het kerkplein verbood, zulks onder toevoeging, dat de po litie een inspecteur, eenige agen ten en rechercheurs waren te dien einde aanwezig hem desnoods met geweld den toegang zou belet ten. Midden op den openbaren weg moest hier op de kist met het stoffelijk overschot van de lijkauto der nieuwe onderneming in die der oude worden overgeladen, waarna het door deze laatste naar de 7 M. verder gelegen kerk werd gereden, waarna de dra gers der oude onderneming het de kerk binnendroegen. Hetzelfde tooneel herhaalde zich na afloop van den dienst, toen opnieuw midden op den openbaren weg de kist van de eene auto in de andere moest worden overgela den. liet talrijke aanwezige publiek gaf daarbij door luide protesten van zijn misnoegen blijk. Zijhekken van begraafplaats met kettingen afgesloten. Nog erger was het echter bij de begraaf plaats. Toen de rouwstoet daar arriveerde, bleek ook hier de toegang door de snel vooruitgereden auto der oude onderneming versperd te zijn, terwijl de zijhekken met kettingen en hangsloten waren gesloten. Ook hier moest voor de laatste 10 M. het lijk weer overgeladen worden, terwijl de familieleden in de volgauto's op straat moesten uitstappen. Om den doortocht op de Wang-Poe te versperren hebben de Chineezen Japansche schepen laten zinken. Dit nummer bevat 8 pagina's EERBER1CHT DE BILT SEINT: Verwachting: Matige, tijdelijk krachtige, meest Noordelijke wind, zwaar bewolkt met tij delijke opklaringen, waar schijnlijk nog regen of hagel buien, kouder. Verdere vooruitz.: Nog buiig. Baromtteratand hedenmorgen 8 nar 765 Onmiddellijk nadat het laatste familielid de begraafplaats had betreden, werd ook de hoofdpoort dicht geworpen en met een hangslot met ketting gesloten, terwijl zelfs aan de naaste buren van de overledene de toegang werd geweigerd. Ook hier uitte het publiek luide zijn mis noegen over deze pijnlijke incidenten, waar van men vreest, dat ze ook in de naaste toekomst niet zullen uitblijven. Euwe-Aljechin Aljechin heeft goede winstkansen. In de Rotterdamsche Diergaarde ving gisteravond de vijftiende partij aan van de revanchematch om het wereldkampioenschap schaken tus schen Dr. M. Euwe en Dr. A. Alje chin. Na 40 zetten werd de partij af gebroken met een pion achterstand voor Euwe. De afgebroken stelling luidde: Wit: Dr. Euwe: K. h2, d3. pion nen f2, g3, h3. Zwart: Dr. Aljechin: K h7, Da4, Ta2, pionnen e5, f7, g6 en h6. Hedenavond zeven uur wordt de partij voortgezet in het gebouw van het Rott. Nieuwsblad te Rotterdam. De partij van gisteravond werd fraai ge speeld, typeerend voor den stand van de match. Want Euwe, hoewel met wit spelend, heeft zoo lang mogelijk getracht, ieder risico te vermijden en op simpele wijze een klein openingsvoordeel uit te buiten. Dientengevolge had de partij ter afwisse ling eens niet het wilde karakter van de meeste vorige en wachtte het publiek tever geefs tot, zooals gewoonlijk, de bom zou barsten en het gevechtsterrein in lichte laaie zou komen te staan. Toch was er ook ditmaal spanning in overvloed. Toen de bewonderenswaardige verdediging van den tegenstander hem voor de keus stel de óf dadelijk remise te accepteeren, óf wel een laatste, hoewel riskante en eigenlijk niet eens veelbelovende kans op winst te wagen, toen kon Euwe de verleiding niet weerstaan. Weliswaar riskeerde hij niet al te veel, maar het voordeel van een pion zal voor Aljechin toch vermoedelijk voldoende aanleiding zijn, de partij voort te zetten. Om den gouden heidsbeker. onafhankelijk- De keuzecommissie van den K.N.V.B. heeft besloten in het bondselftal, dat Zon dag a.s. te Rotterdam onder den naam van „Rest van Nederland'' voor den gouden on- afhankelijkhcidsbeker zal spelen, een wijzi ging aan te brengen. Voor de spelers Dijk stra, Caldenhove, Anderiessen, Looys en Blomvliet zullen anderen in de plaats ko men. Dit besluit houdt, verband met het feit, dat genoemde spelers noode kunnen worden gemist in den voor denzelfden dag vastgestelde compe titiewedstrijden Z.F.C.de Kenne- mers en Ajax—D.W.S. Deze ontmoetingen, die zonder deze spe lers waarschijnlijk zouden moeten worden uitgesteld, kunnen dus thans worden ge handhaafd. De wedstrijd om den gouden onafhanke lijkheidsbeker zal worden geleid door scheidsrechter H. S. Boekman. VIKINGENSCHIP OPGEGRAVEN. Nabij Urdingen aan den Neder-Rijn in Duitschland heeft men op een diepte van ongeveer tien meter den nog vrijwel intact zijnden romp van een zeer oud vaartuig ter lengte van dertig meter gevonden. Het be treft hier waarschijnlijk een schip der Noor mannen,

Schager Courant | 1937 | | pagina 1