Passagiersvliegtuig bij Ostende neergestort Moderne jeugd eert Vondel DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Regeering verlaat Nanking De elf inzittenden omgekomen De dame beheerschte het spel Minister verdedigt teeltbeperking Frankrijk bukt voor Japan Heden naamdag van den grooten dichter Chioeesch afgezant bij Mussolini Verdeeling defensie-kosten Moskou solidair Overval op cabaret WOENSDAG 17 NOVEMBER 1937. 81e Jaargang. No. 10421. Uitgave der N.V. v.h. Trapman Co. Schogen. Nabij Ostende is een vliegtuig van de lijn Munchen-Brussel-Ostende neergestort, Hierbij zijn elf perso nen om het leven gekomen. De omgekomenen zijn: de Prins van Hessen, zijn zoon en zijn drie dochters, verder mevr. Lina Hahn, de heeren von Riedessel zu Eisen- bach en Martens en de geheele be manning, bestaande uit den be stuurder, den radio-telegrafist en den werktuigkundige. De oorzaak van de ramp moet in den mist gezocht worden. Het vliegtuig was te 13.53 uur van Frankfort vertrokken. In ver band met ce weersomstandigheden was het niet te Brussel geland. De bestuurder wilde te Steene, een buitenwijk van Ostende da len, doch de machine kwam daarbij in bot sing met een fabrieksschoorsteen. Een vleu gel werd van het toestel losgescheurd, het vliegtuig stortte neer en vloog in brand. De lijken der slachtoffers waren verkoold. Het Vliegtuig was een toestel van de Sabena. Nader wordt vernomen, dat bij het vlieg tuigongeval bij .Ostende om het leven zijn gekomen: de weduwe van den onlangs overleden groothertog Ernst Ludwig van Hessen, Elionore, Groothertog Georg Dona- tus, zijn echtgenoote Cecilie, geboren Prin ses van Griekenland en hun beide zoons Ludwig Ernst en Alexander Georg, verder Vrijheer von Riedessel zu Eisenbach, inge nieur Martens en het kamermeisje van de groothertogin Lina Hahn. De groothertogelijke familie was op weg naar Londen om tegenwoordig te zijn bij het huwelijk van den broeder van den groothertog, Louis Hermann. Wij vernemen over dit ernstige ongeluk nog nader, dat te 14 uur de lucht nog open was, doch plotseling een zware mist kwam opzetten. Het vliegtuig kruiste een tijdlang in de lucht en kwam, toen het lager ging vliegen, in botsing met een 70 meter hoo- gen schoorsteen. Het bovenste stuk van dezen schoorsteen, ter lengte van 15 meter brak af. Een vleugel en een der motoren werden van het toestel gescheurd en kwa men terecht op het dak van een naast den schoorsteen liggend gebouw. Het vliegtuig viel en kwam ondersteboven op den grond. Een twintigtal arbeiders, dat aan het werk was in een bij de plaats van het on geluk gevestigde steenbakkerij, heeft het ongeluk zien gebeuren. Een fiets en eenige klcedingstukken, die aan deze arbeiders toe behoorden, zijn door het vuur vernield. Het vliegtuig was in verbinding gebleven met het vliegveld, zoodat de op het vlieg veld dienstdoende marconist in zijn toestel duidelijk den val van het toestel hoorde. Euwe-Aljechin Achttiende partij afgebroken. Euwe heeft goede winstkansen. Onder groote belangstelling begon gister avond om half zeven in de groote zaal van den Haagschen Dierentuin de achttiende partij van de match om het wereldkampioen schap schaken tusschen dr. Euwe en dr. Aljcchin. Na 40 zetten gaf dr. Aljechin de volgende in couvert af, waarna de partij werd afge broken om hedenavond te halfzeven in Hotel De Witte Brug te Den Haag te worden voort gezet. De afgebroken stelling luidde: Wit dr. Aljechin: Kh2, De4, Th4, Pf5, pionnen d6, f3, g2 en h5. Zwart Euwe: Kh7, Df6 Td7, Pc5, pionnen a7, b6, f7, g7 en h6. Wereldkampioen in topvorm. Voor de be- en onderzoekers der vorige partijen schijnt het haast onaannemelijk, dat deze partij wat spanning en spelpeil aan gaat, alle vorige partijen met eenige bord- lengten overtreft. Reeds bij 110. 17 merkten wij op, dat 's we- reldkampioen's zelfvertrouwen op verheu gende wijze was teruggekeerd. Na deze partij zou men echter gelooven, dat het bijna onuitputtelijk is. Opnieuw liet bij alle verschrikkingen van 'den schaakstrijd tegen zich losbarsten of eigenlijk liet hij deze beproeving over aan zijn koningin, die op den 16den zet haar de buut maakte en nadien nog twaalf maal in actie kwam om de kastanjes uit het vuur te halen. Wat haar overigens wonderwel ge.uktc. Deed deze achttiende partij dus denken aan no 26 („de Zandvoortsche parel") van de match in 1935 (toen was het een rossi nant. die zulk een formidabele activiteit ontwikkelde). Ook 'n historische zet, welke een keerpunt in de partij bracht op een oogenblik, dat men Euwe reddeloos waande, ook die heeft niet ontbroken. Ondanks dit alles was er echter ook later nog een onuitputtelijke dosis koelbloedigheid noodig om zich in deze bijna niet te beoor- deelen situatie te handhaven. De wereld kampioen is daarin echter ondanks Alje- chir.'s krachtdadige pogingen in geslaagd en heeft o.i. voortreffelijke kansen de partij te winnen. Invloed op melkproductie zal noq viel komen. De minister van Economisch© Zaken Ant woordde op de vragen van d©n heer Bie- rarw» betreffende beëindiging van de teelt- i beperking van rundvee als volgt: De minister is tot voortzetting van de kal- verteelt regeling overgegaan, omdat hij ttieent, dat de gunstige invloed hiervan op j do melkproductie op den duur merkbaar tal zijn. Re verruiming der toewijzingen van vaars kalveren maakt bovendien selectie mogelijk zoodat de beste productiedioren kunnen Worden aangehouden. De minister meent voorts, dat Nederland nog steeds in eigen vleeschbehoefte kan j voorzien. De Deensche vlceschinvoer is uit handcls- i |x>Ütiek oogpunt geschied. Chineezen over de Gele Rivier teruggeworpen De Chineesche regeering heeft be sloten de ministeries uit Nanking te doen vertrekken. De ministeries van financiën, buitenlandsche zaken en volksgezondheid zullen te Hankau gevestigd worden, de overige zul len naar Tsjoengking in de pro vincie Tsetsjoean of naar Tsjangsja gaan. De militaire bureaus zullen te Nanking blijven, het oppercomman do zal de stad tot het uiterste ver dedigen. In het gebied van Sjanghai zijn nieuwe versterkingen aangekomen, men raamt het aantal Japansche soldaten hier thans op een kwart millioen. In het merengebied ten oosten van Soetsjau worct hevig gevochten. Van Japan sche zijde wordt medegedeeld, dat de op- marsch wordt gehinderd door de vele lijken van Chineezen op de wegen, Toen de Chi neezen uit Kwinsan terugtrokken lieten zij de lijken van vijfduizend gesneuvelden, waaronder een generaal-majoor, achter. Kolonel Wattcville, de vertegenwoordiger van het internationale roode kruis, schat de Chineesche verliezen sedert het begin van den strijd aan alle fronten op achthonderd duizend dooden en gewonden. Drie Japansche colonnes hebben in Noord Sjantoeng de Chineezen over de Gele ri vier geworpen. De Japansche troepen zijn meester aan den Noordelijken oever van de rivier over verscheidene kilometers aan weerzijden van den spoorweg Tientsin Poekau. De Chineezen hebben een spoorbrug over de rivier opgeblazen. Tokio wenscht wapenzendinqcn via Fransch IndoChina beëin digd te zien. Uit zeer betrouwbare bron wordt door Un. Press vernomen, dat er in diplomatieke kringen te Londen over gesproken wordt, dat Japon Frankrijk bij ultimatum gesom meerd heeft, de levering van wa pens en munitfe aan China via Indo-China te staken. Japan zou gedreigd hebben met onmiddellijke bezetting van het eiland Hainan, dat strategisch heel Noord-Indo- China beheerscht, indien aan deze sommatie geen gevolg zou worden gegeven. Volgens berichten uit dezelfde bron zou den de Japanners ook gedreigd hebben met een bombardement van den spoorweg, langs welke de wapen y munitieleveranties Chi na binnenkomen. Het schijnt, dat deze be dreiging vergezeld ging van een uitdruk- kelijken termijn. Alen zegt, dat Frankrijk noodgedwongen het Japansche ultimatum reeds heeft inge willigd. Op het oogenblik bevinden zich in de wateren van Indo-China slechts een paar Fransche oorlogsschepen en de auto riteiten weten zeer wel, dat een evcntueele bezetting van Hainan heel Fransch Tonkin onhoudbaar zou maken. De Fransche autori- tieten zouden het er niet op gewaagd heb ben op deze wijze in het conflict gemengd te worden. In verband hiermee is bovendien belang wekkend, dat, naar kortgeleden werd ge meld, in het geheim de vier modernste Fransche kruisers, waaronder de „Goorges Leygues", naar Fransch Indo-China ge zonden zijn. Gevecht met rebellen in Palestina Bloedige botsing in de bergen. Drie compagnieën Britsche troepen, gesteund door vliegtuigen en politie, hebben een begin gemaakt met de opsporing van een bende Arabische rebellen in de heuvels rond Safed. Er is door bedoelde Britsche troepen een hevig vuurgevecht geleverd, waaruit wordt afgeleid, dat men dc plaats, waar de rebellen verscholen waren, gevonden heeft. Naar gemeld wordt, zijn drie bandie ten gedood. Een Britsch soldaat werd gewond. Fantastische optocht. Kranslegging bij Vondel's graf. - Een gedenksteen op de plek, waar Vondel's kousenwinkel stond. Gisteravond heeft de hoofdstad de herden king van Vondel's 350sten geboortedag inge zet met een fakkeloptocht door diverse plaat selijke jeugdorganisaties. Ongeveer 2000 jongens en meisjes marcheerden, voorafgegaan door mu ziek, de talrijke vaandels en banie ren fantastisch verlicht door de ros sige fakkels, vanaf het Museumplein naar het standbeeld van den grooten Joost in het Vondelpark. Onder enorme belangstelling van het pu bliek defileerde de jeugd voor het monument van den dichter, vaan dels neigden te groet Na het défilé trok de stoet naar het Con certgebouw, waar onder leiding van wethou der E. Boekman een herdenkingssamen komst plaats had. Plechtigheden in Beurs en Nieuwe Kerk. Hedenochtend is in het gebouw van de effectenbeurs aan dc War moesstraat. te Amsterdam, de plek, waar Vondel's kousenwinkel eens gestaan heeft, een gedenksteen onthuld. JOOST VAN DEN VONDEL. Bij deze onthulling heeft prof. B H. Mol- kenboer, voorzitter van het Nationaal Von del-comité, een indrukwekkende rede ge houden. Vervolgens vond in d'e Nieuwe Kerk een plechtige herdenking plaats bij de zerk van Vondel s graf. Prof. dr. C. Gerretson voerde het woord. De vertegenwoordiger van H.M. de Koningin in N.-Holland, jhr. mr. F. RoëlI, burgemees ter W. de Vlugt en een afgevaardigde van het gemeentebestuur van Keulen, Vondel's geboortestad, dr. Ludwig. legden kransen op de zerk. China vertrouwt er op, dat Italië zich niet met den strijd bemoeien zal. Het Antikomlnternpact een „zuiver Europeesche aangelegen heid". Tsjengkoengpo, de Chineesche propagan- da-afgezant, heeft te Rome tegenover een cor respondent van Havas de redenen uiteenge zet, waarom hij thans zijn reis door Europa maakt. De reis heeft hoofdzakelijk twee re denen: 1. De Chineesche ambassades in het buitenland in kennis stellen van de ontwik keling der gebeurtenissen. 2. Een bezoek brengen aan dc regeeringen der vreemde naties en een zeker aantal ba- rer dank zeggen voor de jegens China be tuigde sympathie. Donderdag zal Tsjengkoengpo een ontmoeting hebben met Mussolini. Tusschen China en Italië heerschten goede betrekkingen vóór dc re cente gebeurtenissen. Op het oogen blik zijn dc beide landen nog vrien den. Het is duidelijk, dat de houding die door Italië is aangenomen met de onderteekening van het antiko- minternpact en in de conferentie van Brussel een moreelen slag toebrengt aan deze betrekkingen, maar zij zul- desalniettemin normaal blijven. Voor China is het Antikominternverdrag een zuiver Europeesche aangelegenheid. Er kan voor China geen sprake zijn van toetreding tot dit pact, aan gezien er geen communistisch gevaar in China bestaat. Er zijn wel com munisten, maar geen communisti sche legers of organisaties. De com munisten hebebn zich aangesloten bij het nationale leger ter bestrijding van den invaller. Mussolini weet dit en daarom hecht Tsjeng koengpo niet veel belang aan dit verdrag. Tsjengkoengpo is er van overtuigd, dat Italië, ondanks het pact, niet tusschenbeide zal komen in de kwestie van het Verre Oosten tegen China. Hij voegde hieraan toe, dat hij met Mussolini niet spreken zal over de Italiaansche Luchtvaartmissie, die nog steeds in China verblijft. Evenmin houdt hij zich bezig met de kwesties van aan koop van wapenen, welke niet onder zijn bevoegdheid vallen. Een voordeel van 6.5 millioen voor Nederland. De Oost onbehoorlijk behandeld? Ontleend is aan het Voorloopig Verelag der Tweede Kamer over de begrooting van het Departement van Koloniën: Verscheidene, leden merkten op, dat de post voor tegemoetkoming aan Nederlandsch-Indië in de bestrijding van de uitgaven voor de marine, die op f 13.8 millioen zou moeten wor den geraamd, indien de kosten- verdeeling niet gewijzigd werd, thans in afwachting van de uit komst van het overleg met de Nederlandsch-Indische regeering pro memorie wordt uitgetrokken, terwijl daartegenover hoofdstuk VIII belast wordt met de uilgaven ten bedrage van ruim f 7 millioen voor den aanbouw van schepen, welke tot nu toe op de Indische begrooting voorkwamen. Uit de Memorie van Toelichting bij hoofdstuk 8 en uit de millioencnnota blijkt, dat de re geering ten gevolge hiervan rekent op een voordeelig verschil van f 6.5 millioen over 1938. Dit vooruitloopcn op den uitslag van een nog niet be ëindigd overleg achtten de hier aan het woord zijnde leden voorbarig en niet in overeenstemming met het gezag, dat aan de Indische regee ring en den Volksraad behoort te worden toegekend. Overigens waren deze leden van oordeel, dat de verzwaring der marine-lasten niet op Ned.-Indië, doch op het moederland moet worden afgewenteld. Andere leden meen- den daarentegen, dat Nederlandsch-Indië als een gelijkberechtigd deel van het Ko ninkrijk de eigen Defensiekosten heeft te dragen. Arabisch opperhoofd proclameert „Heilige oorlog" Wanneer Palestina mocht worden. verdeeld Volgens berichten uit Saudi-Arabië heb ben de religieuze opperhoofden besloten een proclamatie tot het Saudische volk te rich ten, waarin een „heilige oorlog" wordt aangekondigd voor het geval dc verdeeling van Palestina zou doorgaan en de Palestijn- sohe kwestie op een voor de Arabieren on bevredigende wijze zou worden opgelost. Koning Ibn Saud heeft zijn vertegenwoor diger in Londen opgedragen, de Britsche regeering erop te wijzen, dat men in Saudi- Arabië den toestand in Palestina met groote bezorgdheid gadeslaat Den tekst van de proclamatie heeft hij met het oog op zijn besprekingen met Engeland terugge houden. Dit nummer bevat 8 pagina's DE BILT SEINT: Verwachting: Meest matige Oos telijke tot Zuidelijke wind licht tot half bewolkt, wei nig of geen regen, koude nacht, weinig verandering in temperatuur overdag. Verdere vooruitzichten: Toe nemende bewolking met lang zaam toenemende regen kans. NIET-INMENGING. Britsch plan aanvaard om de ter rugtrekking der vrijwilligers te vergemakkelijken. In de vergadering van de niet-in mengings-subcommissie, die gisteren om vier uur is bijeengekomen, heeft Maiski, de vertegenwoordiger van de Sowjet-Unie, verklaard, dat zijn re geering de resolutie van 4 Nov. j.1. onvoorwaardelijk aanneemt, teneinde het practische werk van de commis sie inzake het terugtrekken van de vrijwilligers uit Spanje te vergemak kelijken. De Sowjet-Unie laat, evenals andere regee ringen, den uitleg van den term „terugtrek ken van het overgroote deel" in het midden, totdat deze kwestie in de commissie zal wor den behandeld. Bij de opening van de vergadering deelde de voorzitter mede, dat tot nu toe nog geen antwoord van een van beide partijen in Spanje was ontvangen. Later werd medege deeld, dat het overbrengen van de regeering van Valencia naar Barcelona eenige vertra ging heeft veroorzaakt'. Van het kastje naar den muur Chineesch-Japansch conflict weer naar den Volkenbond? In Geneefsche kringen zou men de mee ning deelen van sommige kringen der con ferentie te Brussel, volgens welke deze laatste Maandag a.s. wellicht haar dossier inzake Japan ln handen van den Volken bond zal stellen. Men verwacht derhalve dat de commissie van 23 binnenkort weder bijeen zal worden geroepen. Britsch schip gebombardeerd? Volgens te Barcelona ontvangen, berichten zou het Engelsche schip „Cardium" gistermorgen omstreeks half elf door vliegtuigen van Fran co gebombardeerd zijn. Het schip be vond zich toen tusschen Ibiza en de Just bij Alicante. Het zond on middellijk noodseinen uit. Men beweert, dat het getroffen is, doch nadere bijzonderheden ont breken. Nieuwe volkenbond? Los van Vsrsailles? De „Daily Express' meldt, dat het memo randum, hetwelk Lord Halifax aan Hitier zou moeten overhandigen, het volgende be helst: 1. De Volkenbond zal opnieuw worden gevormd op de grondslag van een handvest, dat volkomen los zal sfaan van het Verdrag van Versailles. Duitschland zou worden uit- genoodigd, toe te treden tot deze nieuwe Volkenbond. 2. Groot-Brittannië zal steun verleenen aan een plan tot hervorming der onder man daat staande koloniale gebieden, wanneer de nieuwe Volkenbond dit probleem onder oogen zal hebben gezien. 3. Duitschland zal zijn verlagen tot toe nadering moeten toonen doo het economische isolement op te geven en samen te werken met de andere landen aan de uitwerking van plannen voor de Europeesche vrede. Door leden van de Ku-Klux-Klan. Te Miami (Florida )zijn meer dan 100 ge maskerde mannen tegen middernacht een cabaret binnengedrongen. Zij waren gehuld in de witle mantels van de Ku-Klux-Klan. Deze mannen vernielden het meubilair en fouilleerden alle bezoekers en bedienden op wapens, waarna zii drie vrouwelijke cabaret- artisten en twee kellners afranselden. Alle gasten werden gedwongen de gelegen heid direct te verlaten. De overval op dit cabaret, waarvoor een groot houten kruis werd neergezet, dat ver volgens in brand werd gestoken, geschiedde nadat de Ku-Klux-Klan op een openbaar speelterrein ongeveer 150 nieuwe leden had geïnstalleerd.

Schager Courant | 1937 | | pagina 1