Beroepsschoolartsen een dringende eisch Dr. Colijn verdedigt het regeeringsprogram Sint Nicolaas en de Zondagsrust Ontreddering van het onderwijs Winkels in Amsterdam op 5 December geopend Critiek op spellingbeleid Postvluchten op Indic Weerspannig luitenant vrijgesproken Tweede Kamer De Premier over de mislukking van de breede basis. Den Haag, 16 November 1937. Er was weer ouderwetsche woeligheid op het Binnenhof, toen het heden-middag tegen het uur liep, dat dr. Colijn in de Tweede Ka mer zijn antwoord-rede op de algemeene be schouwingen over de Rijksbegrooting zou gaan houden. Men verwachtte misschien min of meer sensationecle onthullingen aangaan de de geschiedenis van de Kabinets-formatie, met heflig-bewogen incidenten, en toen de vergadering geopend werd, stroomde de zaal en de tribunes tjokvol, buiten moesten nog heele rijen belangstellenden blijven wachten. In de presidentsloge zat o.a. de familie Colijn. En voor het eerst sinds jaren werden aanstonds in de zaal de muurkroontjes, be nevens het plafondlicht, ontstoken, wat aan het geheel een bijzonder levendig karakter verleende! Maar het drukke va-et-vient in de zaal verstilde onmiddellijk toen de premier bet woord nam en allengs de ndemlooze belangstelling van de luisterenden verkreeg. Nadat mr. Oud j.1. Vrijdag er bij den pre mier met klem op aangedrongen had. wat meer openhartigheid omtrent de Kabinets formatie te betrachten, mocht worden ver wacht, dat dr. Colijn aan dien aandrang eenigermate tegemoet zou komen. Maar nu de rede-Colijn daar voor ons ligt blijkt, dat premier zijn oorspronkelijk standpunt zoo goed als geheel heeft gehandhaafd. Niet geheel, neen, zeker niet, maar toch wel voor een belangrijk deel heeft de premier de uitsluiting van het vrijzinnig element bij de forma tie geweten aan zekere stroefheid, zekere ondoordachtheid ook, van de zijde des heeren Oud, die allereerst door zijn rede te Leeuwarden, waarin hij immers verklaarde „geen slaaf der coalitie" te willen wezen, en daarnaast door zijn opvatting, dat liet positieve Christendom een dog matisch Christendom bcteekent, ver dere samenwerking onmogelijk zou hebben gemaakt. Na dit voornaamste deel van 's ministers uiteenze'tingen blijft er ongetwijfeld nog 't een eu ander te vragen over. Zoo is het niet geheel duidelijk geworden, waarom het ge rezen misverstand nopens het Christendom tusschen den formateur en mr. Oud, niet 'tijdig kon worden opgehelderd? De woorden van dr. Colijn laten eigenlijk blijken, dat hij allengs geen lust meer gevoelde, te trach ten, met zijn vroegeren trouwen medewerker op „glad ijs" te komen. Want zoo liet de preniici heden blijken het feit van het ge rezen misverstand was voor dr. Colijn reeds aanleiding, te twijfelen aan de mogelijkheid van een verdere goede samenwerking op bicode basis. Maar... heeft, de premier in de laatste vier jaren dan geen voldoende practijk opgedaan om te weten, hoe het met de mogelijkheid van oen breede samenwerking stond? Inderdaad betrof het verschil van inzicht van dr. Colijn en mr. Oud, thans, een der twee grondslagen van de door den premier opgemaakte formule voor het Regeeringshe- leid, maar de oneenighcid kon ontstaan om de interpretatie van een wóórd en betrof tevens... de rauwe practijk, welke de pre mier ditmaal, wat de samenwerking aan gaat. in een ander licht plaatste dan in 1033. Dr. Colijn zeide namelijk drie overwegin gen te hebben gekoesterd, voor de breede samenwerking en wel: le. de drie groepen der vroegere rerhtsrhe coalitie kwamen sterk uit den stembusstrijd te voorschijn, er diende dus op besliste wijze met hun wenschcn rekening te worden gehouden; 2e. was er in het land een zekere stem ming voor de breede samenwerking, ook in de groep, waartoe dr, Colijn behoort en 3e. oen scherne partijstrijd zou slechts in de kaart spelen van het extremisme, dat weer gevaarlijk kan worden, als de tegen- stelingcn zich toespitsen Tien jaar geleden was dr. Colijn bij Mussolini en die heeft toen eens onthuld, dat het fascisme; slechts daar een goede kans maakt waar het par lcmcntarisme den weerzin der massa op wekt. Voor dr. Colijn stond aanstonds vast, dat de begeerten der eerstge noemde groepen volledig tot haar recht moesten komen. De grond slag voor het Regeeringsbeleid leg de de premier vast In een ontwerp- Regecringsprogram, waaromtrent Z. F.xc. met niemand, wien ook, ecnig overleg pleegde, slechts eigen in zichten golden. De omschrijving in het ontwerp was ge richt on de beveiliging van de positief christelijke beginselen, op Staatkundig en maatschappelijk terrein, op krachtige hand having van het gezag, op vrijheid van Gods dienst en geweten, op de rcchtmatigen volksinvloed op de Regeering. op gezonde hnwelijkstoestonden, op verdediging der publieke eerbaarheid en heiliging van den Zondag. „Heb ik hier nu iets gevraagd, dat voor ernstige personen der vrijzinnige rich ting onaanvaardbaar is?" aldus dr. Coliin. En Z. Exc. meende van niet. Het ging niet om een dogmatische eenheid aldus voorts dn premier maar om de levende prac tijk tusschen Overheid en volksleven. En dr. Coliin vond, dat een ernstige vrijzinnige Christen zicli behóórt te vereenigen met de in de formule gestelde richtlijnen. Ieder zou nu denken: maar waarom dit makkelijk uit de wereld tt» helpen misver stand dan niet eerder opgelost? Dr. Colijn zei ervan, dat zulks eerst misschien wèl, maar later minder "makkelijk mogelijk was. En wel door de omstandigheid, dat de pers „lucht" had gekregen van de gerezen moeilijkheden en de kwestie veel scherper ging stellen dan nuttig en noodig was. En toen kwam. de Loeuwardcnsche reden van mr. Oud, welke de breede formatie zei de premier meer gestoord heeft dan de heer Oud zelf wel vermoed! En op bewogen toon vroeg de premier aan den stil toeluisterenden mr. Oud, hoe hij ooit heeft kunnen denken, dat dr. Colijn na ccn vierjarige voortreffelijke samenwer king. van den ander een „slaaf" wilde ma ken? Hoe 't ook zij. de premier verklaarde, dat zoo'n heftige afkeuring twijfel deed wekken aan de mogelijkheid van een goede samenwerking. Toen stond dr. Colijn voor de vraag: wat moet ik opofferen, de christelijke beginse len, of de breede basis? En Z.Exc. heeft heit tweede laten vallen. Met grootc kracht verzette dr. Colijn zich tegen de bewering, als zouden de mi nisters Van Buuren en Patijn „maar" vak ministers zijn. Deze bewindslieden hebben in het Kabinet precies denzelfden invloed, standing, als de anderen. Dr. Colijn bleef weigeren, iets te openba ren van de gevoerde vóór-besprekingen, als zijnde van geheel persoonlijken aard. „Open baar making heeft geen zin!" aldus eindigde dc premier. Minister De Wilde kwam op de van hem bekende kloeke manier het financieele be leid verdedigen en daarbij gaf hij den heer Toulings (R.K.) volmondig toe. dat het al gemeen welzijn voorop moet staan, doch Z. Exe. vond. dat zonder 'n sluitend budget het algemeen welzijn teloor moet gaan. De bewindsman sprak over de gemeenten, welke de Regeering steunt zooveel zij kan. Maar de gemeentelijke schulden stegen steeds, in tegenstelling met den Staat. De gemeentelijke schulden bcloopen thans niet minder dan 2Vz milliard gulden en dat achtte mr. de Wilde een buitengewoon-zwa- ren druk op ons volk. Met het oog op een en ander moest de mi nister de desiderata-Alharda afwijzen. Een hetere ouderdomsvoorziening, verhooging van den leerlingenschaal, van de salaris sen enz. zou neerkomen op een uitgave van f 56 millioen per jaar. nog ongerekend een verbetering der steunnormen. De Re geering zou o zoo gaarne aan al die wen schcn tegemoet komen, zei mr. De Wilde, maar de financieele grondslag moet z.i. deugdelijk zijn, men mag niet komen tot oen schijnwelvaart. Z. Exc. erkende, dat zijn betoog niet op wekkend kon zijn, maar deprimeerend achtte hij haar toch ook niet, want waar op- zou de storm niet eens ophouden? vroeg mr. De Wilde zich af. De replieken begonnen. En alleen Ds. Kersten kreeg nog gelegenheid 't zijne te zeggen. En het bleek dat de Regeering hem in zeer weinig opzichten had bevredigd. AVONDVERGADERING. Binnenlandsche Zaken. We zaten hedenavond plotseling midden in de concrete begrootings-beslommeringen! Hel sprckcrslijstje bevatte al dadelijk acht tien sprekers, dus Minister Van Boeijen kon al dadelijk in alle opzichten met het open bare parlementaire werk kennis malton! Maar het is volslagen onmogelijk, om van het gesprokene iets overzichtelijks te geven, zonder te vervallen in de „wasch- iijst-methode" maar wel mag van de ge- etaleerde reeks wensehen en wenken ge noemd worden de aandrang, welke door een aantal leden (o.a. de heeren Sweens (R.K.), v. d. Tempel (S.D.L Dr. Vos (V.B.). en Post.huma werd uitgeoefend om te komen tot een Staatscommissie, welke de kwestie van de verhouding tusschen Rijk en ge meenten, van de autonomie zal onderzoe ken, omdat de huidige toestand zee»' onbe vredigend zou zijn. Schoolartsendienst district Den Helder wendt zich om aanslui ting tot gemeentebesturen. Wieringerwaard en St. Maarten geven het goede voorbeeldl Zal Schagen volgen? Gisteravond waren vertegenwoordi gers van de gemeentebesturen van Schagen, Zijpe, St. Maarten, Barsin- gerhorn en Wieringerwaard, in ge zamenlijke vergadering in het Noord- Holl. Koffiehuis te Schagen bijeen, teneinde door den Schoolartsendienst district Den Helder van het School artseninstituut nader te worden in gelicht over cventueele aansluiting bij dit district. Be bijeenkomst wordt gepresideerd door den burgemeester van Den Helder, den heer Ritmeester, die de aanwezigen welkom heel en den eersten spreker van dezen avond, dr. J. J. Th. Dover, uit Den Haag, genees kundig Inspecteur van de Volksgezondheid, inleidt. Dr. Dover begint zijn uiteenzetting met de opmerking, dat het medisch schooltoezicht noodzakelijk werd door de Leerplichtwet. De gevaren, voor de gezondheid van het. kind- nnn schoolbezoek verhonden, dienen tot oen minimum beperkt. Het school-artsenwezen is een voornaam deel van de preventieve ge neeskunst. het vormt n.h.w. het sluitstuk op de zuigelingenzorg. In de eerste plaats strekt het schooltoezicht zich uit tot de t.b.c.-bestrij- ding. De Provincie steunt het School artseninstituut. Spr. merkt op, dat de Overheid tot nu toe slechts een post pro memorie Géén ontheffing verbodsbepa lingen Winkelsluitingswet. Naar wij van bevoegde zijde ver nemen hebben den minister van Economische Zaken verzoeken be reikt om bij algemeene beschikking, bedoeld in art. 9a der Winkelslui tingswet burgemeester en wethou ders van alle gemeenten te mach tigen op Zondag 5 December ont heffing van verschil lende verbods bepalingen. in die wet opgenomen, te verleenen. De Minister van Economische Za ken heeft op deze verzoeken afwij zend beschikt, aangezien zich ten deze niet de „bijzondere omstan digheden" voordoen, bedoeld in ar tikel 9a der Winkelsluitingswet, die een verdere inperking van dc Zondagsrust op dien dag motivee- ren. Het behoeft geen groote be zwaren mede te brengen het Sint Nicolaasfeest in plaats van op Zon dagavond op Zaterdagavond of Maandagavond te vieren. Ook klassen van middelbare scholen overbevolkt. Ontwik kelingspeil gedaald? Van verschillende zijden werd, blij kens het voorloopig verslag over de begrooting van onderwijs, kunsten en wetenschappen, weder geklaagd over de ontreddering van ons gehee- 1c lager onderwijs door de te hoog opgevoerde leerlingenschaal, waar door mede is ontstaan een zoo groo- te werkloosheid onder de jonge on derwijzers. De hier aan het woord zijnde leden dron gen aan op terugkeer tot de leerlingen- sciiaal van 1920, ook voor de ULO-schoien. Andere leden achtten de genoemde be zwaren overdreven. Eenige leden meenden, dat de re sultaten van het lager onderwijs de laatste jaren niet bevredigend zijn, het peil van de ontwikkeling is achteruitgegaan. Ook wat het voorbereidend liooger en middelbaar onderwijs betreft, vroegen ver scheidene leden, welke maatregelen de mi nister denkt te treffen tegen de overbelas ting der leeraren, zoowel wat de aantallen lesuren als de grootte der klassen betreft. Vele leden drongen er in verband met de werkloosheid onder de jonge onderwij zers op aan, dat de minister de wettelijke bepalingen omtrent het ontslag der ge huwde onderwijzeressen met straffer hand zal toepassen dan verleden jaar geschied is. Vele andere leden kwamen tegen dezen aandrang op. Democratie in de roeisport Belangrijk bestuursvoorstel van den Ned. Roeibond. Op de jaarvergadering van den Neder- Iandschen Roeibond. welke 19 Dec. a.s. te Amsterdam zal worden- gehouden, zal o.m. het volgende voorstel behandeld worden: Het bestuur stelt voor de volgende alinea van art. 3 van het reglement voor roei- wedstrijden te schrappen: „hij. die behoort of behoord heeft tot de arbeiders, am bachtslieden, dienst- en werkboden, of die voor schooltoezicht op de begrooting heeft uitgetrokken: dat deze post ech ter herhaaldelijk voorkomt, beteekent een principicele erkenning van het belang van het medisch schooltoezicht. Provinciale Staten hebben echter sinds vele jaren den schoolartsen dienst daadwerkelijk gesteund met een tegemoetkoming in de helft der kosten. Waaróm kan men niet volstaan met het toezicht van den plaat selijken arts? Spr. licht dan toe, waarom het systeem van districtsschoolartsen de voorkeur ver dient boven de methode het toezicht op de scholen te doen plaats hebben door een van wege het gemeentebestuur daarvoor aange wezen plaatselijken arts. Ten eerste moet de functie van schoolarts als een speciaal beroep beschouwd worden, waarvoor een bepaalde mentaliteit en vak kennis noodig zijn. Het schoolonderzoek be treft n.1. niet alleen het kind, doch ook do school-als-gebouw. Ten tweede kan de ambtelijke schoolarts véél meer in het belang van het kind berei ken dan een plaatselijken arts, omdat hij bij het geven van adviezen aan gemeente-, resp. schoolbesturen en bij het onderzoek van het onderwijzend personeel (welk onder zoek een zeer belangrijk deel van zijn taak vormt) veel vrijer staat tegenover de betrok kenen dan den plaatselijken arts, die door zijn eigen praktijkbelangen èn beroepsge heim aan banden wordt gelegd. Géén concurrentie. Dr. Doyer legt er den nadruk op, dat de ambtelijke schoolarts de patiëntjes niet van Gaat gemeentelijke verordening vóór 's ministers wensch? Naar aanleiding van de afwijzende be schikking van den minister van Economi sche Zaken op verzoeken tot ontheffing op Zondag 5 December van verschillende ver» bodsbepalingen in de Winkelsluitingswet op genomen (zie elders in dit blad), kan worden medegedeeld, dat zulks niet van toepassing is op de Amsterdamsche winkels, omdat deze op grond van artikel 5 van de plaatselijke winkelsluitingsverordening op genoemden datum geopend mogen blijven. Deze verordening bepaalt, dat het met af wijking in zooverre van de bepalingen der Winkelsluitingswet geoorloofd is een win kel voor het publiek geopend te hebben tus schen des voormiddags vijf uur en des na middags acht uur op den Zondag, vallende op 2, 3, 4 of 5 December. als arbeider, door handenarbeid in zijn le vensonderhoud voorziet of heeft voorzien, kunnen niet aan wedstrijden deelnemen. Deze bepaling is verouderd en behoort volgens de meening van het bestuur niet meer in het reglement thuis. Zij is onlangs verwijderd uit de Engelsch reglementen en komt in het F.I.S.A.-reglement ook niet voor. Uitwassen, zooals in enkele andere lakken van sport zijn voorgekomen, vreest het bestuur niet, gezien den aard van de roeisport. Diefachtig brievenbesteller Hij stak een pakje brieven in zijn zak. Een 45-jarige postbeambte, die als brie venbesteller te Amsterdam werkzaam is, en Maandag belast was met het sortecren van brieven, had reeds eenigen tijd, ook bij zijn collega's achterdocht gewekt. Maan dagmiddag nu hebben zijn medebeamhten hem bij het brieven sorteeren er op betrapt dat hij een pakje ter zijde legde en later in zijn zak stak. Zij deden hiervan aangifte bij de politie van het bureau Warmoesstraat die den man denzelfdcn avond arresteerde en opsloot. Naar aanleiding van deze gebeurtenis, merkte do commissaris van dit politiebu reau, de heer Voordewind op, dat het pu bliek in vele gevallen ook zelf aan misdrij ven als deze medeschuldig is. Hoe vaak komt het immers niet voor dat kostbare zendingen, zooals colliers of bankbiljetten, eenvoudig als gewonen brief worden verzonden. Roekeloosheid als dit onvoorzichtig ver zenden, aldus de heer Voordewind, werkt onvermijdelijk ontvreemdingen in de hand. De beambte in kwestie is reeds acht jaar in dienst en vader van een gezin. Het ver moeden is groot dat deze diefstal niet de eenige is en dat hij nog meer malen brie ven of pakjes, die per post werden verzon den, zich heeft toegeëigend. Vrijwel algemeen kon de Tweede Kamer zich met het spellingbeleid van de regeering niet vereenigen, aldus het Voorloopig Ver slag over de begrooting van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen. Ten spoedigste moet een einde komen aan den toestand, dat de regeering de eene, de jeugd de andere spelling toepast, dat de uitgevers van boe ken en tijdschriften, zelfs de gemeente-admi nistraties en verder geheel het Nederland- sche volk in dit opzicht verdeeld zijn. Vele leden drongen er op aan, dat de den plaatselijken dokter weghaalt, doch slechts adviseerend optreedt. 2 a 3 op de 1000 onderwijzers be smettelijk ziek. Spr. deelt nog mede, dat per 1 .Tan. 1938 alle onderwijzers gekeurd zullen zijn. Gebleken is. dat per 1000 onder wijzers 2 h 3 gevallen van voor de kinderen gevaarlijke besmettelijke ziekte voorkomen; dit is een zeer ge ring aantal. Uit de practijk. Vervolgens vertelt dr. A. Grünwald, school arts van oen districtsdicnst Den Helder, iets uit de practijk. Dr. Grünwald gewaagt van het enorme arbeidsveld, dat de school den dokter biedt. Oogziekten, skelet-afwijkingen, besmettelij ke haarziekte, levend onrein, dyphtoric, en roodvonk vragen bijzondere aandacht. 70 ct. per leerling per jaar. Na de levendige speech van dr Grünwald c.oet burgemeester Ritmeester enkele mede- deelingen over de kosten van aansluiting. Sluiten de 5 genoemde gemeenten zich aan, dan vallen er totaal 9000 kinderen onder toe zicht en bedragen de kosten 70 ct. per kind per jaar. Zijpe zou per jaar totaal f 530. moeten betalen. St. Maarten f135, Schagen f 480, Barsingerhora f 152 en Wieringer waard f98. Hoe Schagen er over denkt. Na een korte pauze opent de heer J. Cor- nelissen, burgemeester van Schagen, dc be sprekingen met een vraag over de kosten berekening in verhand met de subsidie c.er Provincie en een informatie naar de mede werking der bijzondere scholen. De heer Gornelissen zegt, dat Schagen dc noodtge geldmiddelen ontbraken, om tot een uitge breid schooltoezicht te geraken. Voorzitter antwoordt, dat in de bereke ning van 70 ct. per hoofd c.e steun van de Provincie verwerkt is. Sluiten minder ge meenten zich aan, dan wordt het bedrag dienovereenkomstig .verhoogd* Vertrek van Aankomst te meereis) lRan* 16 Nov" lSinBap' 16 NoV; ftenfgreis) |Athene 16 Nov.jA'dam 16 Nov. Torenvalk |gasra jjov. I Jodhp. 16 Nov. (heenreis) I 0ehoe I Jodhp. 16 Nov. I Bagd. 16 Nov. terugreis)! I Hebeis) A'dam 16 Nov. Napels 16 Nov, Buizerd I Band. 16 Nov. Isingap. 16 Nov, (terugreis) I Regeering voor de school zou terug keeren tol do spelling 1934 en die zelf ook zou ge- bruiken. Andere leden, van oordeel, dat de grond- t fout hierin schuilt, dat de regeering via de l examens aan de maatschappij een nieuwe spelling heeft willen opdringen, meenden, dat er geen sprake mocht zijn van de alge meene invoering van de spelling-1934, die in j breede kringen door de maatschappij niet is aanvaard en evenmin in België schijnt te 1 worden aanvaard. Marschincident te Bloemendaal voor den Krijgsraad. Kernvraag, of een militair com mandant de politie moet gehoor, zamen, onbeslist. Voor den Krijgsraad te 's Herlogenboscïi j is gisteren de behandeling voortgezet van! - de strafzaak tegen den 37-jarigen M. v. d, H.. eerste luitenant van de koloniale re-- serve te Nijmegen, die op 8 Aug. j.1. als commandant van een militaire colonne vani j 55 man van het Ned. Indische le^er aart den Jamboree-wandeltocht heeft deelgeno-. men. In de eerste plaats had hij zich te verantwoorden voor het feit, dat hij op 8! j Aug. j.1. te Bloemendaal, heeft geweigerd! te gehoorzamen aan de bevelen van de po- litie om zijn colonne van 55 man. die aart den Jamboree-wandel tocht deelnam, met 3 man naast elkaar te doen loopen. In de tweede plaats voor het feit, dat hij j zonder toestemming van den burgemeester van Bloemendaal, aan den wandeltocht I heeft deelgenomen. Een der voorschriften: fier wandeltocht was, dat de diverse groe pen in het belang van de veiligheid van j het verkeer met drie man naast elkaar moesten loopen." Het Indische leger kent geen formatie van! drie man, doch heeft de formatie van viep man. Na een beschuldigend requisitoir en over- leg in de Raadkamer deelde de president aan den luitenant mede, dat dc krijgsraad hem had vrijgesproken, omdat hij heeft ge handeld op giond van een ambtelijk bevel. De groote kwestie of de politie van eert militaire colonne op den weg moet afblij- i ven, is onbeslist gebleven. Op verder herstel van Alkmaar's kerk aangedrongen Vele Tweede Kamerleden spraken de hoop( uit, dat de herstelling van de Groote Kerk te Alkmaar weldra voortgang zal hebben, l aldus lezen wij in het Voorloopig Verslag over de begrooting voor Onderwijs, Kunstert j en Wetenschappen 1938. Naar aanleiding van het feit, dat deze kerk op het allerlaatste oogenblik voor in- storting behoed is, drongen verscheidene le- i den in het algemeen aan op sneller ingrijpen: van den minister. De restauratie van oude gebouwen mag niet worden uitgesteld tot een I instorting dreigt. De bedoeling is, 'n eersten schooolarts tegert r een salaris van ruim f6000 per jaar aan te stellen en een tweee jongere kracht tegen' een salaris van pl.m. f 4000 per jaar. De bijzondere scholen behoeven geen en kel bezwaar tegen aansluiting te hebben; I dit is reeds gebleken. Voorzitter beantwoordt vervolgens een I vraag van den heer Van der Sluis, wethou- der van Schagerbrug, over de voor het on- t derzoek te gebruiken lokaliteiten. Als er één schaap over den dam is Onder luiden bijval van de vergadering deelt de heer D. Kaan, burgemeester van j Wieringerwaard. mede, dat de aansluiting aan den schoolartsendienst als agendapunt van de e.v. raadsvergadering vermeld staat, Mr. Breebaart, burgemeester van Zijpe. zegt, dat B. en W. van Zijpe de aansluiting vóórstaan, doch het oordeel van den Raad moeten afwachten. Mr. Breebaart hoopt in- E tusschen, dat Schagen het voorbeeld zal geven De heer Cornelisscn: „Geeft Zijpe ons een voorschot?" De burgemeester van St. Maarten, de heer Klerk, deelt mede, dat de gemeente St. j Maarten voor de aansluiting reeds een post op de begrooting heeft geplaatst. Geroep: Bravo! De heer Ritmeester voert het slotwoord. „Al sluiten niet alle uitgenoodigde gemeen- ten zich aan, we zetten door!" alerts de I burgemeester van Den Helder en dan, fijn- tics: „Schagen moet niet zoo platonisch' j blijven in zijn liefde!" Spr. merkt nog op, dat men, om subsidie van Prov. Staten te krijgen, bij het district Den Helder moet zijn aangesloten. De heer Ritmeester dankt dr. Doyer en dr. Grünwald voor hun uiteenzettingen en het gehoor voor ztjn belangstelling en sluit, j na te hebben meegedeeld, dat het district j zich binnenkort met nadere voorstellen en j cijfers tot de betrokken gemeentebesturen j zal wenden, de .vergadering.

Schager Courant | 1937 | | pagina 2