Dwangarbeid in de Wieringermeer RAAD SCHOORL Felle critiek op te zwaar werk en ingehouden loon Ontvangen met verzoek den looptijd der lee- Hing. terug te brengen tot 10 jaar. B- en W. stellen voor hieraan te voldoen. De heer Van Zoonen merkt op, dat men «ran een en ander een wonderlijken indruk moet krijgen. Aanvankelijk hebben we den looptijd bepaald op 10 jaar. Dit werd niet goedgekeurd; het moest 20 jaar worden. We hebben aan dezen wensch voldaan en nu moeten we den tijd weer terug brengen tot 10 jaar. Spr. vindt het bedroevend, dat de zaken op een dergelijke manier worden ge traineerd. Het voorstel wordt hierna goedgekeurd. Reclames hondenbelasting. Verzoeken om ontheffing van hondenbe lasting kwamen in van P. Blaauboer, R. v. Riesen, P. de Graaf en M. Kant. B. en W. stellen voor aan den heer P. Blaauboer voor de helft ontheffing en de andere drie verzoekers algeheele ontheffing te verleenen. Aldus wordt besloten. Vastgesteld wordt een verordening tot vast stelling van bepalingen betreffende in dienstneming van personeel op arbeidsover eenkomst in deze gemeente. Aangeboden wordt de gemeentebegrooting en de begrooting 1938 van het Alg. Burg. Armbestuur. De raadsleden, niet weihouder zijnde, zuilen deze begrootingen nazien. Vastgesteld wordt een suppletoire begroo ting 1937. Ontslag directeur Gem. Gasfabriek. In verband met de overname van het gasbedrijf door de gemeente Alkmaar stollen B. en W. voor den heer IJ. Meijer met ingang van 1 Januari 1938 eervol ontslag te ver leenen als Directeur van dit ge meenschappelijk bedrijf, onder dank zegging voor de door hem in deze functie bewezen diensten. Z.h.s. wordt aldus besloten. Vastgesteld wordt een wachtgeldregeling ten behoeve van het personeel van de ge meenschappelijke gasfabriek der gemeen ten Winkel en Nieuwe Niodorp. De wegen van de gemeente ver- keeren in desolaten toestand. Binnenkort overdracht aan het Hoogheemraadschap. Bij de rondvraag zegt de heer Kamp, dat hij al eens heeft gevraagd, of wat wordt ge daan aan de wegen, welke bij de gemeente in onderhoud zijn. De toestand, waarin de Scheid]ngsweg in 't Zand verkeert, geeft spr. echter de indruk dat aan die weg weinig is gedaan of heelemaal niets. Spr. dringt op spoedige verbetering van bedoelde wegen san, ook de weg in den Zoutkaag behoeft dringend verbetering. Wanneer de wegen stuk worden greden, kost het nog veel meer geld. De voorzitter antwoordt, dat deze wegen niet aan de aandacht van B. en W. zijn ont glipt. Omdat men evenwel op dit terrein niet deskundig is, heeft men zich gewend tot het Hoogheemraadschap om een opgaaf van kos ten van een eenvoudig herstel en ook van een grondige verhetering. Ondertusschen is nog overleg gepleegd en een ambtenaar van hoi Hoogheemraadschap heeft gezegd, dat men de wegen voor een niet al te hoogen prijs aan het Hoogheemraadschap kan over doe bij een grondig herstel. 27 October j.1. is Stormachtige vergadering. Wie is het gemeentebestuur? De Schoorlsche duinen als werk verschaffingsobject. „Werk genoeg", zegt de heer Blom, maar de burgemeester gelooft er niet in. Gemeente niet meer noodlijdend. Waar moet een uit zijn huis gezet gezin naar toe? Gistermiddag kwam de Raad der gemeente Schoorl, 's middags te 3 uur, in openbare vergadering bijeen, onder voorzitterschap van den burgemeester, S. G. L. F. baron van Fridagh. De vergadering is kort maar hevig. Al dadelijk bij de goedkeuring der notulen loo- pen de gemoederen warm. Zoozeer branden verschillende opmerkingen en vragen op de tong, dat er onmicdellijk dingen aan de or de gesteld worden, die eigenlijk bij de rond- .vraag thuis behooren. Terzake het vliegveld te Bergen merkt de heer Duin op, dat hij in de krant heeft gelezen, dat de Raad den minister adhaesie heeft betuigd. Dit is niet zoo. De Voorzitter wil vaststellen, dat hij d'it nergens heeft gelezen en dat dit ook niet zoo is. liet gemeentebestuur, d.w.z. B. en W. hebben den minister adhaesie betuigd, omdat het nog wel goed kan afloopen. De heer Duin wcnscht onder het gemeen tebestuur de Raad te verstaan. Dat kan, zegt de Voorzitter, maar gewoon lijk bedoelt men er B. en W. mee. De heer Duin brengt vervolgens het rij wiel- en wandelpad ter sprake. De Voorzitter zegt, dat de toestemming voor het wandelpad is afgekomen, waarop de heer Winder vraagt, wanneer men hier mee dan denkt te beginnen. Zoodra er geld is. antwoordt de Voorzitter. De heer Schermer vindt, dat het economi scher is de beide werkverschaffingsobjecten ineens uit te voeren. De heer Duin spreekt over de werkver schaffing in de Wieringermeer, waar de Schoorlsche werkioozen thans werken, zegt dat er in Schoorl genoog werk te vinden is, waarop de heer Blom over de werkver schaffing in de Wieringermeer een boekje open doet. dat voor de leiding daar lang niet mooi klinkt. Spr. heeft het werk daar gevraagd, wat daarvan jaarlijks de kosten zullen zijn. Een opgave is nog niet ontvan gen. Vanmorgen was er bij spr. 'n juffrouw geweest, die tot spr. zcide: Nu moet U mijn schoenen en kousen eens zien. Zij was langs den Zanderweg gegaan en zag er inderdaad verschrikkelijk uit. Spr. heeft zich toen di rect teleionisch met het Hoogheemraadschap in verbinding gesteld, maar nog geen af doend antwoord gekregen. Wel deed men de toezegging binnen den kortst mogelijken tijd met 'n opgave te komen, zoodat spr. over 14 dagen met een voorstel hoopt te komen tot grondig herstel. De heer Kamp meent, dat het geen be zwaar is, wanneer de gemeente deze twee wegen houdt. Spr. wijst erop, dat er heel wat werkioozen zijn, zoodat de wegen gemakke lijk onderhouden kunnen worden. De voorzitter zegt, dat deze kwestie voor een college, dat niet deskundig is, een moei lijke is. De heer Brugman wil nog deze week een schuit basalt bestellen. Ook de Molenkade, welke behoorlijk is onder handen genomen, is door den regen weer in een desolaten toe stand gekomen. Spr. zou niet willen afwach ten, maar dadelijk basalt bestellen. Het Hoogheemraadschap heeft geen oog voor zulke kleine stukjes, dat gaat beter met grootrre gedeelten. De heer Dekker merkt op, dat het ver keer over de bedoelde wegen niet zoo min netjes is. Wanneer wij. ondeskundigen, ze gaan onderhouden, wordt het niets. Spr. wil wel een voorloopige voorziening, maar spreekt zich voor overdracht uit. De voorzitter noemt het geld voor een schuit basalt, weggegooid. We kunnen wel een beetje aan het opknappen gaan, maar *t wordt prutswerk. Spr. vindt het beter 14 dagen te wachten en dan tot grondige voor ziening over te gaan. De heer Dekker spreekt nog als zijn mee ning uit, dat de menschen in de buitenwij ken ook recht op een behoorlijken weg heb ben. De heer Kamp herhaalt zijn zienswijze. In de toekomst zullen er veel werkioozen ko men; door de wegen zullen we dan verschil lende menschen nog eens aan het werk kun nen houden. De Voorzitter gelooft, dat door den heer Kamp de zaken te mooi worden voorgesteld. Trouwens de betreffende bcgrootingspost zou dan worden overschreden. De heer Van Zoonen kan dit laatste argu ment niet aanvaarden. Alles heeft tenslotte zijn onderhoud noodig. Tenslotte vindt de Raad goed, dat B. en W. op een eventueel voorde.elig aanbod van het Hogheemraadschap ingaan. Onrustbarende stijging van het aantal werkioozen. De heer Raven wijst er op, dat het aantal werkioozen onrustbarend stijgt en vraagt of er reeds maatregelen zijn genomen om hier in te voorzien. Spr. weet, dat er voor werk- verschafing objecten zijn en informeert, waarop wordt gewacht. De Voorzitter: Het wachten is op de rou leering. Spr. zegt, dat er werkioozen zijn. die dit jaar niet meer voor de werkverschaffing in aanmerking komen. In het voorjaar is er doorloopcnd gewerkt en dat moet nu weer ingehaald worden. Als werkverschaffingsob ject heeft men de beeraafplaats nog in petto. O p een desbetreffende vraag antwoordt spr. nog, dat ontheffing van de roulecrrcge- ling is gevraagd, waar dat mogelijk is, n.1. bij het object van de Schager Kogge. Hierna sluiting. bekeken met verschillende andere raadsl ieden en, hoewel dat toen niet direct ge zegd is, kwam spr. tot de overtuiging, dat het werk daar veel en veel te zwaar is. Het grondwerk, dat daar ver richt moet worden, vergt bovenmen- schelijke inspanning en wordt zeker niet voldoende betaald met het werk- verschaffingsloon. De menschen kun nen daar niet het loon krijgen, dat ze noodig hebben. Er wordt honger ge- ledenl Er zijn er, die daar droog brood eten en dat bij het zware werk, roept spr. verontwaardigd uit. Zaterdag stond het zoo, dat de arbeiders niet 28%, maar 22% et. kregen uitbetaald, met het gevolg, dat. cr bijna geen menschen meer naar het werkt toe zijn te krijgen. Ze hebben dus le kiezen tusschen: ondergang daar in de Wieringermeer of ondergang hier, in Schoorl. Voorzitter: Weet U er dan wat op? De heer Blom verklaart met de arbeiders te hebben gesproken. Zij hebben gevraagd, dat het volle loon uitbetaald zou worden, maar hun werd geantwoord, dat zij geen halve cent meer kregen. De werkbaas ver klaarde, dat maar 80 van het werk was gedaan, maar spr. had tien indruk gekregen, dat de arbeiders wel 120 deden. 5 maan den lang hebben de jongens geloond, dat zij wat werk mans zijn. En terwijl de ploegen uit Den Helder en Hoorn per periode worden geplaatst, hebben de Schoorlsche arbeiders dag aan dag dit zware werk moeien doen. Een katholiek arbeider had tegen spr. ge zegd: Het gaat zóó: als er nog iets in huis is van Zondag, dan wordt dit door ons, die naar het werk gaan, meegenomen. Dit bet ee kent, dat wij wel wat, maar vrouw en kin deren thuis niets hebben. De man gaat ten onder bij het veel te zware werk in de Wie ringermeer cn vrouw en kinderen thuis. Er is werk genoeg in de Schoorlsche dui nen, gaat spr. verder. Niet de randgemeenten, maar Schoorl heeft indertijd aan Staats- boschbeheer openstelling van de duinen ge vraagd als werkversehaffingsobject Toen de toestemming verkregen was, werkten daar eerst alleen de Schoorlsche arbeiders, maar toen kwamen de randgemeenten er bij, zoodat er al spoedig 300 k 400 arbeiders werkten. Dit had tot gevolg, dat Staats- boschbeheer verklaarde, dat de duinen wer den vernield. In de zomerperiode ls het werk be ëindigd, maar 1 October hadden de arbeiders weer te werk gesteld kun nen worden. Dit is niet gebeurd. Spr. noemt het merkwaardig, dat, hoewel er in Schoorl werk genoeg is, men de werkioozen naar de Wieringer meer stuurt, terwijl andere gemeen ten zelf werkverschaffingsobjecten hebben. Spr. dringt er ten slotte op aan, dat zoo spoedig mogelijk met het wandelpad wordt begonnen en dat er aanstonds serieus over hel rijwielpad wordt gesproken. Maar spr. ziet het er van komen, dat er noch een wan delpad, noch een rijwielpad komt. Er zal wel niets gebeuren. Toch zou de heer Blom willen, dat B. en W. weer openstelling van de duinen voor de Schoorlsche arbeiders vroegen. Spr. had graag voor Zaterdag antwoord. Voorzitter: Dat hangt van den minister af. De heer Duin geeft de schuld aan B. en W. Deze hadden zich eerder met den minister in verbinding moeten stellen. Verschillende ar beiders zijn ziek thuis gekomen uit de Wie ringermeer. liet werk is te zwaar. Voorzitter: Wij hebben niets te vertellen. Wij kunnen alleen maar vragen. De heer Duin: En de randgemeenten dan? De Voorzitter: Die hebben werk. Wij niet. De heer Duin protesteert. De heer Schermer vermoedt, dat de be slissing omtrent het opnieuw openstellen van de duinen uiteindelijk wel van den directeur van Staatsboschbehcer zal moeten afkomen. B. en W. hebben al eens stappen gedaan bij den heer van Steijn van het Staatsbose'^eheer. Deze was een beetje hui verig voor een nieuwe toevloed van honder den arbeiders, maar als er slechts veertig werken, gaf hij toe, worden de duinen niet vernield. We kunnen te dien aanzien slechts verlangens uiten. Spr. betwijfelt of er voor Zaterdag antwoord zal zijn, maar men wil het vragen. Men kan zich met dén heer van Steijn in verbinding stellen. Verschillende raadsleden dringen hierop aan. De heer Gutter zou het verschrikke lijk vinden, als er een staking zou uitbre ken. De heer Kaandorp: Er zullen slachtoffers vallen dezen winter. Spr. noemde het werk in de Wieringermeer moderne deportatie. Geroep: Schoorl's Digoel! (concentratie kamp in Indië Red). De Voorzitter vindt deze vergelijking grappig. De heer Bijl acht het goed het maar weer eens te proheeren openstelling der duinen te vragen (voor de Schoorlsche werkioozen) De Voorzitter: Morgen of overmorgen zul len wij naar van Steijn gaan. We zullen het. nog een keer probeeren. De discussie wordt hierna gesloten. Ingekomen stnkken. Ingekomen is o.m. een schrijven d.d. 11 October 1937 van hét Bestuur van Maat schappelijk Hulpbetoon alhier, houdende mededeeling. dat zij in verhand met per 31 December a.s. periodiek aftreden van het bestuurslid H. Belie, de navolgende aanbe veling indienen: 1. H. Belie: 2. N. J. Ruis. Na stemming wordt de heer Belie herbe noemd. Voorts is ingekomen een schrijven d.d. 12 October 1937 van J. Winder alhier, houden de verzoek de kosten van vervoer van zijn beide dochtertjes naar de Bijz. School te Catrijp voor rekening der gemeente te ne men. B. en W. deelen mede, dat in verband met het feit dat de afstand tusschen de woning van aanvrager (Duinweg te Aagt dorp) en de R.K. Bijz. School te Catrijp min eer is dan de in artikel 13 der L. O. wet genoemde afstand van 514 K.\L tot het ver leenen van een vergoeding geen wettelijke verplichting bestaat. B. en W. zijn echter van meening, dat gelet op den gezondheidstoestand van de kinderen, een bijdrage voor vervoerkosten in de wintermaanden billijk is te achten. De hieraan verbonden kosten bedragen fl.nO per week. De Raad gaat met het voorstel accoord, hoewel de heer Duin vindt, dat men geen precedent moet scheppen. B. cn W. stellen voor de volgende reke ningen over het dienstjaar 1936 vast te stellen: voor het Maatschappelijk Hulp- betoond in onvangst en uitgaaf f 9.297.19%, niet een nadeelig saldo van f 155,20; voor den Vleeschkeuringsdienst Kring „Schoorl" in ontvangst cn uitgaaf f 2.886.88 met een voordeelig saldo van f 195.33; voor het Gem. Electriciteitsbedrijf in ontvangst cn uitgaaf f 27.098.17 met een voordeelig saldo van f 3.070.53; voor het Gem. Gasbedrijf in ont vangst en uitgaaf f 13.905.93 met een na deelig saldo van f 4.321.73. Ook wordt over gelegd de balans benevens verlies- en winst rekening van de Woningbouwvereniging „Schoorl" met een nadeelig saldo voor Bouwblok A van f 1.622.57 en een nadeelig saldo voor bouwblok B van f 611.33. De heer Kaandorp verslag uitbrengend namens de commissie tot onderzoek der re keningen, meldt, dat deze in orde zijn be vonden. De cijfers worden door de verga dering als boven vastgesteld. Voorgesteld wordt de gemeenterekening 1936 voorloopig op de volgende cijfers vast te stellen: Gewone dienst f 160.481.85, nadee lig saldo van f 2.439.35. Kapitaaldienst: in ontvangst en uitgaaf f 18.279.52, met een voordeelig saldo van f 3.001.74. Bij vergelijking met de gemeentebegroting viel het op, dat verschillende cijfers bene den raming bleven, zoodat gesproken kan worden van een zuinig beheer, zegt de heer Kaandorp in zijn verslag. De Raad keurt ook deze cijfers goed. Begrooting 1938. B. en W. bieden hierop de volgende be groting voor 1938 aan: Maatschappelijk Hulpbetoon: int ontvangst en uitgaaf, gewone dienst f 11.059.Vleesch keuringsdienst Kring Schoorl, in ontvangst en uitgaaf gewone dienst f 2.751.30, kapi taaldienst f 500.—. Gemeentelijk Electrici teitsbedrijf. in ontvangst en uitgaaf gewo ne dienst f 27.381.Gemeentelijk Gas bedrijf, in ontvangst en uitgaaf gewone dienst f 13.700.kapitaaldienst f 6.900.^ Gemeentebegroting, in ontvangst en uit gaaf gewone dienst f 162.557.92, kapitaal dienst f 3.500. Voorzitter deelt mede, dat Schoorl niet meer noodlijdend genoemd hoeft te worden voor 1938. Er is nog een speling van f 2000. Volgt de benoeming van een commissie van onderzoek voor de begrootingen. Verhooging haven- en kadegelden. Dan is aan de orde een voorstel van B. en W. tot wijziging van de Verordening op de heffing van haven en kadegelden in de Ge meente Schoorl. Dit voorstel beoogt de bestaande haven en kadegelden eenigermate te verhoogen. Deze verhooging van inkomsten is noodza kelijk daar de uitgaven ten behoeve van het onderhoud en toezicht onvoldoende door de inkomsten worden gedekt. Terwijl de nieuwe tarieven in vergelijking met die welke in andere plaatsen worden geheven laag zijn te noemen. De heer Gutter vraagt of men hiermee niet fout is. Verschillende schepen blijven al in het kanaal liggen, omdat zij het ha vengeld te hoog vinden. De heer Bijl zegt, dat er inderdaad ver scheidene schepen in het kanaal blijven liggen, maar zij liggen daar niet goed en loopen schade op. Wat dat betreft is het voor hen nog voordeeliger om in de haven te liggen. De heer Duin verklaart, dat het met die schepen niet zooveel „om 't lichaam" heeft. Sommige schepen durven niet in de Dam- sloot te komen, uit vrees, dat zij er bij on gunstige waterstand niet weer uit kunnen. Het voorstel wordt aangenomen. Hierna komt in behandeling een voorstel van B. en W. tot verlaging van de door het Bestuur van de Grootdammerpolder jaarlijks te betalen annuïteit in zake kosten van aan leg van een geleidingsnet naar het gemaal van de polder en de annuïteit met ingang van 1 Januari a.s. te bepalen op f 2.40.—. In 1927 was het noodzakelijk alleen ten be hoeve van het gemaal van de Grootdammer polder het net uit te breiden. De kosten hier van bedroegen destijds f 4200.Er is toen een overeenkomst gesloten, waarbij is be paald dat het Bestuur der Polder gedurende 20 iaar aan de Gemeente een bedrag ad f 315.ner jaar zou betalen. Daar thans ook de lichtvoorziening t.b.v. de ingezetenen te Zijpesluis over meerge noemd net geschiedt, is het billijk dat het jaarlijks te betalen bedrag wordt verminderd en de betreffende overeenkomst dienovereen komstig gewijzigd. Conform het voorstel. WJERINGERMEE 7? SUBSIDIE VOOR DE VEREEN. VOOR ZIE- KENHUISVERPLEGING „SCHAGEN" EN DE WITTE KRUIS AFDEELING. In den Maandagavond gehouden gemeen teraadsvergadering van Medemblik werd o.a. behandeld de subsidieëring van de ver- eeniging voor Ziekenhuisvcrpleging „Scha- een" cn de afd. Wieringermeer van het Wit te Kruis. In September besloot de raad: a. aan de vereoniging voor ziekenhuisver- pleging „Söhagen" een bijdrage te verlee nen van f .50 voor eiken inwoner van de Wieringermeer, die in het iaar 1937 als be talend lid tot de afdeeltng „Wieringer meer" van die vereeniging toetreedt, zulks tot een maximum van f 500.in totaal; b. aan de afdeeling „Wieringermeer" van „Het Witte Kruis" een bijdrage te verlee nen van f 1.25 voor eiken inwoner van de Wieringermeer, die in het jaar 1937 als betalend lid tot die afdeeling toe treedt en f 1.voor eiken inwoner van de Wieringer meer die als betalend lid tot de afdeeling „Wieringermeer" van „Het Wit-Gele Kruis" toetreedt, zulks tot een maximum van f 250 in totaal. Intusschen was R. en W. gebleken, dat de door haar voorgsetelde en aanvaarde wijze van subsidieeren niet aan haar doel zou beantwoorden. B. en W. zagen zich daarom genoodzaakt voor te stellen het genomen besluit te wij zigen in dien zin, dat het gelegde verband tusschen de bedragen der subsidies en de aantallen in 1937 toegetreden leden wordt losgelaten. Tegelijk met bedoeld verband wordt dan echter de fictie losgelaten, dat de meerbe- doelde vereenigingen de helft harer tekorten gedekt zien door de contributies der nieuw toegetreden leden. De consequentie brengt dus mede, dat de door de gemeente te ver leenen bijdragen in de tekorten worden ge steld op het dubbele van de 6 September 1937 genoemde maximumbedragen, dus op resp. f 100.en f 500. Na een comitézitting, welke tamelijk lang aanhield werd dit voorstel z.h.s. aangeno men. SCHOORL SCHOORLDAM AUTO-ONGEVAL. Gisteren had op den Rijksweg nabij Schoorldam een auto-ongeval plaats, dat nog zeer goed afliep. Een veeauto beladen met 28 stuks kalve ren geraakte door onbekende oorzaak van het rechte pad af, kwam dwars over den weg te staan, sloeg om, om daarna nog een 30 M. over den weg te schuiven. Wonderlijk genoeg bekwamen de drie inzittenden slechts een lichte verwonding, terwijl de kalveren alle ongedeerd verlost konden worden, om met een andere veeauto verder getransporteerd te worden. De ge havende auto werd door een kraanwagen der N. V. Autocentrale weer op de wielen ge zet en naar Alkmaar gesleept. LANGENDIJK ZUIDSCHARWOUDE Het comité voor het houden van autotoch ten voor Ouden van Dagen uit Zuidschar- woude en Broek op Langendijk heeft een tweeden avond gehouden waarop als hoofd nummer van het programma stond de vertooning van de door Dr. Wilmink ver vaardigde fikn van den laatsten autotocht. De zaal van Kramer was propvol: meer dan 350 menschen hebben weer genoten van de prachtige opnamen van tal van mo menten uit dien autotocht en ook van de natuurfilm. Zang en voordracht vulden het program ma aan. Rondvraag. Bij de rondvraag zegt de heer Duin ge hoord te hebben, dat er iemand uit een der huizen van de woningbouw wordt gezet en dat het voornemen bij B. en W. bestaat om de familie onder te brengen in de noodwo ning aan de Jaagkade. Spr. meent echter, dat deze niet meer voor menschen bewoon baar is. De plaats waar het huis ligt is meer een moeras dan een stuk land, als men de ijsbaan laat onderloopen komt het water tot de drempel. De heer Schermer licht toe, dat slechts de huur is opgezegd, wegens wanbetaling. De gemeente moet zorgen, dat de familie onderdak krijgt. Maar dat zij in de woning komt, welke de heer Duin noemt is nog hee lemaal niet heslist. In de buurt staat een huis, dat droog staat en niet duur is. De heer Schermer: Dat is op zichzelf geen bezwaar, maar dan komt men in aanraking met particulieren, die er niets voor zullen voelen te verhuren aan iemand, die wegens wanbetaling uit zijn huis is gezet. De heer Duin meent, dat de gemeente wel goed voor het geld zal zijn. De heer Blom vertelt iets over de welvaart van een aangenomen baby, die hij in huis heeft (zijn vrouw ging uit om een kind er- uitzet te koopen en kwam met een naby terug, vertelt hij) en wijst dan op de slechte stand van de paalwoning aan de Jaagkado, die weliswaar speciaal voor zulke gevallen van uitzetting is bestemd, maar de toestand is zoo dat men van den winter met een bootje het contact met den weg moet onder houden en het bootje wel vast kan maken aan de dakgoot. „Met overdrijving gesproken", vult de voor zitter aan. De heer Schermer acht het niet onmogelijk dat de familie beter gehuisvest kan worden. De discussie wordt gesloten. Het geheimzinnige rijwielpad. Voorzitter heeft dan al met een hamertik de openbare vergadering gesloten, om in ge heime zitting over tc gaan, als de heer Duin zegt. graag nog ecnige inlichtingen over het rijwielpad te willen hebben. De voorzitter: Straks in comité-vergadering De heer Duin wil behandeling in het open baar. De voorzitter weigert. „Kan het dan het daglicht niet verdragen?" vraagt de heer Duin. „Jawel, maar er zijn enkele dingen, die nog niet voor openbaarheid zijn bestemd, ant woordt de voorzitter. De heer Duin houdt vol, dat de kwestie in het openbaar behandeld moet worden. „Dat hebben B. cn W. te beslissen", zegt voorzitter tenslotte. De raad gaat hierna in co*nité. Ds. J. D. VAN ARKEL Te Hilversum is op 86-jarigen leeftijd overleden Ds. J. D. van Arkel. Ds. Van Ar- kel is van 1S751878 predikant bij de Ncd. Herv. gemeente te Broek op Langendijk ge weest.. In dien tijd heeft hij krachtig ge ijverd voor de totstandkoming van een christelijke school, wat hem ook is gelukt. Bij het 50-jarig bestaan, dat verleden jaar werd gevierd, heeft de school den naam gekregen van J. D. van Arkel-school. WINKEL Maandagavond speelde de Damclub „Win kel" haar eerste competitiewedstrijd tegen de Damlub „Medemblik". Jammer was het dat enkele leden zonder opgaaf van rede nen wegbleven, waardoor Winkel reeds» direct vier verliespunten kreeg. De uitslag was als volgt: Winkel TM.D.C. T: 1. C. AmeTs—Bloem* sma 2—0; 2. T. Mantel—P. Groot 2—0; 3. J. Helder—F. Cabalt 2—0; 4. A. WitA. Paar- dekooper 20; 5. P. J. Korver— C. Eikelen- boom 2—0 6. P. Oud—W. 't Jung 0—2; 7. J. v. d. Molen—Jac. Groot 0—2; 8. P. Zwa german—D. Singer 20 9. S. Bakken— F. Meijer 2—0; 10. C. Lodder—W. de Boer 1—1. Totaal 155. Winkel II—M.D.C. II: 11. J. Breebaart— T. Wilkins 2—0; 12. A. KuperusK. Swart 0—2; 13. D. Wiedijk—S. Kamma 0-2; 14. C. HartogP. Feije 2—0; 15. C. BrugmanP. Ruitenberg 0—2; 16. P. v. h. Kaar—C. van) Oudenaarde 0—2; 17. P. Bakker—Th. Groot 0—2; 18. Jb. Hartog—D. Struik 1—1. 19_. en 20 niet opgekomen. Totaal 5—15. Maandagavond j.1. werd in het lokaal van den heer de Bruijn alhier een bridge- wedstrijd gehouden, uitgeschreven door de Bridgeclub „Winkel". De uitslag was als volgt: Oneven lijn: de heeren G. Molenaar en S. de Vries te Schagon 20% pnt. (le prijs); Mw. J. de Veer te Winkel en de heer D. Broersma te Barsingcrhorn 21 pnt (2e pr.); de heeren J. de Veer en N. Spaans te Win kel 22 pnt. (3e prijs). Even lijn: de heer en Mevr. Porie te Win kel 21 pnt. (le prijs); de heer en mevr. A. Schenk te Winkel 23% pnt. (2de prijs); de heeren C. Broeder en P. Langereis 24 pnt. (3de prijs). NIEUWE NIEDORP PSYCHOMETRISCHE SEANCE Vanwege de afd. Alkmaar der Ned. Spiri tisten Vereeniging „Harmonia" werd Maan dagavond een spiritistische seance gegeven door Mevr. Remmers-v. d. Lans van Haar lem. De opkomst was bevredigend althans we kunnen in vergelijking met vorige bijeen komsten, spreken van een toenemende be langstelling. Allereerst hield de Voorzitter der afd. Alk maar, de heer Rus, een inleiding over dc beteekenis van het spiritisme in het bijzon der de psychometre cn het propagandis tisch doel dat deze bijeenkomsten beoogen. Hierna heeft mevr. Remmers-v. d. Lans door het in de hand' nemen van ingeleverde voorwerpen ons verschillende intelligenties beschreven v. overgegane personen, waarbij ons de meest frappante dingen werden verteld. Wat echter voor den één overtuigend is, blijkt dit nog lang niet te zijn voor den ander, wat ons bleek aan het slot van den avond, toon iemand zijn twijfel aan de waarachtigheid van een en ander uitsprak op een nogal onaangename en allerminst overtuigende wijze. Het gebodene werd door de aanwezigen met groote belangstelling gevolgd. De heer Rus sprak in zijn sluitingswoord de wensch uit, dat deze avond er toe mag hebben bijgedragen ons nader te brengen tot de gedachte van de spiritistische verschijn selen.

Schager Courant | 1937 | | pagina 7