RADIO VAN Het verboden grondgebied is Auto met vier personen te water Gevolgen van kortsluiting In twee weken vier branden gesticht Franco herstelt het Katholicisme GEÏLLUSTREERD I VERVOLGVERHAAL DOOR: EDGAR RICE IBURROUGHS No. 56. d'Arnot, de enige zoon van een rijke, aristocratische Franse familie, voelde zich niet in staat zijn dank baarheid jegens Tarzan voldoende te tonen. Nooit zou hij de vreselijke tijd vergeten by de kannibalen, waar Tarzan hem ervoor had behoed, levend opgegeten te worden. Hij was bedroefd bij de gedachte aan een scheiding. Tarzan wenste gedurende zijn overtocht over de Atlantische Oceaan te werken, maar d'Arnot wilde hier niet van horen. Hij gaf Tarzan voldoende geld en een mooie Franse auto. Hij liet hem beloven naar Parijs terug te keren, waarna d'Arnot hartelyk afscheid van zijn vriend nam. Hg wenste hem: „Bon voyage", wat „goede reis" betekent, waarna Tarzan zich aan boord van het grote schip begaf. De knappe „Mijnheer Tarzan" was zeer geliefd gedurende de reis. Op een morgen, toen hij over de verschansing stond te kijken, hoorde hij opeens een kreet: „Man overboord" en zag een jongeman in het donkere water -bene den hem. Bliksemsnel dook Tarzan achter hem aan en greep hem vast voordat de golven zich boven hem sloten. Tarzan werd nu de held van het schip. Toevallig kenden de ouders van het geredde jongmens dé vader van Jane, zodat Tarzan zijn weg ge makkelijk zou vinden. De dag van aankomst in de haven hield een grote, zwarte wagen stil voor het moderne huis van Jane's vader en een blonde reus drukte op de huis bel. Onze oude vriendin Esmeralda opende de deur. „Als het niet de aap man is", riep zy uit en heette hem hartelyk welkom. Hij vernam, dat Miss Jane naar het Noorden was vertrokken om te trouwen. Er was geen verdere aansporing nodig om Tarzan er toe te brengen zich naar het kamp van Clayton te begeven. Eén doode. Dinsdagavond is op den Rijksweg LochemDicpenheim een personen auto, waarin zich twee dames en twee heeren bevonden, in de langs den weg loopende sloot gereden. Eén der dames is hierbij om het le ven gekomen. Omstreeks acht uur reed een personen auto op den Rijksweg in de richting Dicpen heim. De wagen een huurauto werd bestuurd door den heer Nitszer, terwijl achter in den wagen mevrouw Nitszer en de heer en mevrouw Langeveld, allen uit Coevorden, zaten. Er hing een dikke mist en vermoedelijk tengevolge daarvan heeft de bestuurder de bocht in den weg niet opgemerkt, waardoor hij in de langs den weg loopende drie meter diepe sloot reed. Het ongeluk werd door voorbijgangers op gemerkt en direct werd hulp verleend, zoo dat de inzittenden spoedig op het droge wa ren. Geneeskundige hulp was eveneens spoedig ter plaatse. De toestand van me vrouw Nitszer liet zich ernstig aanzien. De heer Nitszer en de heer en mevrouw Lange veld hadden slechts lichte verwondingen; zij werden bij omwonenden binnengebracht. De eerstgenoemden werden per auto naar het ziekenhuis te Hengelo overgebracht, waar mevrouw Nitszer is overleden. De auto is door de politic in beslag ge nomen. Mussert 20 Januari voor de rechtbank Naar wij vernemen zal de vijfde kamer der arr. rechtbank hoogst waarschijnlijk op Donderdag 20 Ja nuari a.s. de strafzaak tegen ir. A. A. Mussert behandelen, die zich dan op dien dag te verantwoorden zal heb ben wegens mishandeling, die hij zou hebben gepleegd bij het bekende „Blauwe Zand-incident. Monteur ernstig gewond. In het onderstation voor de stroomleve- ring van Amsterdam aan de P.E.G.E.M. aan den Ouden Weg te Haarlem, verrichtten gis termorgen twee monteurs werkzaamheden in een zgn. kabelcel, waarvan de stroom niet was uitgeschakeld. Er ontstond kortsluitmg, welke een groote steekvlam veroorzaakte. De monteur S., wonende te Amsterdam, kreeg ernstige brandwonden en moest in het St. Elisabethgasthuis te Haarlem worden opgenomen. Zijn toestand is ernstig. De politie heeft een onderzoek naar de oorzaak ingesteld. Feuilleton door Dennis Wheatley Vertaling Eva Raedt de Canter 65. „Zeker een of anderen gek die gisteren in het theater gezien heeft!" riep Veleria Pe- trovna uit. „Stuur hem maar weg!" „Hy moet u noodzakelijk spreken," drong het meisje aan, gedachtig aan de banknoot van twintig roebel die zy in haar kous had verborgen. Zij toonde haar meesteres een visitekaartje. „Stuur hem weg," herhaalde Valeria Pe- trovna ongeduldig. „Richard Eaton," mom pelde zij terwyl zij op het kaartje keek. „Ik ken hem niet." „Madame, een oogenblik," zei Marie Lou ademloos. „Zei u daar niet Richard Eaton? Dat ie een vriend van monsieur Simon." Zoooo," zei Valeria Petrovna zich plotse ling naar Marie Lou keerend. „Een vriend van Simon? Hoe weet jij dat?" Trein ontweken, wielrijder doodgereden Dinsdagavond om half negen is bij een onbewaakten spoorwegovergang te Dor drecht een wielrijder door een autobus aan gereden en zoo ernstig gewond, dat hij gis termorgen is overleden. Een goederentrein passeerde op dat tijd stip den straatweg nabij den Weeskinde- rendijk toen een autobus, bestuurd door F. H. Ch. uit Amsterdam, naderde die, door den mist, den trein te laat opmerkte. Door sterk te remmen en naar rechts uit te ha len. wist hij een aanrijding met den trein te voorkomen, doch reed tegen een wiel rijder, den heer C. Klootwijk uit Zwijn- drecht, die stond te wachten totdat de trein was gepasseerd, aan. De man werd ernstig aanh et hoofd gewond. In het gemeente ziekenhuis te Dordrecht is het slachtoffer overleden. De politie heeft de zaak in onderzoek. Geheime distilleerderij ontdekt Buren dachten, dat er brand was. Dinsdagavond is te Gouda een geheime distilleerderij ontdekt in een in de Peper straat gelegen kaaspakhuis. Door het ver schijnen van een rookkolom uit dit kaas pakhuis in het avonduur werd bij om wonenden de indruk gewekt dat er brand zou zijn, waarom de branweer werd gealar meerd. Deze verscheen direct en ook de politie was daar natuurlijk bij. Bij onder zoek in het kaaspakhuis werden daar twee personen aangetroffen die bezig waren alcohol te stoken. Beide jonge mannen van 21 en 22 jaar, een zoon van den huur der van het pakhuis en een bakkersknecht werden door de politie gearresteerd, terwijl alle aanwezige materialen in beslag zijn genomen. Laschapparaat uit elkaar gevlogen Smidsfamilie er nog goed afge komen. Gistermorgen te omstreeks tien minuten over half twaalf is een laschapparaat, dat naast de smederij stond van den heer R. de Gier welke aan den Uithovenschestraatw. te Hedel is gevestigd miet een knal, welke tot ver in den omtrek te hooren was, uit elkaar gevlogen. Gelukkig was riiemand op dat oogenblik met het apparaat bezig. De vrouw van den smid, die buiten, vrij dicht bij het apparaat, stond en de smid en zijn knecht, die zich in de smederij bevonden liepen geen verwondingen van beteekenis op. Door de luchtdruk werden ramen en deu ren ontzet, terwijl de achtergevel gedeelte lijk instortte. Het bovenstuk van het appa raat kwam terecht op het dak van een boerderij, welke op dertig meter afstand van de smederij gelegen is. „Dat heeft hrj mij zelf verteld. De laatste woorden die hij tot my sprak waren: Als je ooit in Londen mocht komen, ga dan Richard Eaton opzoeken. Hij woont in de National Club. Vertel hem alles wat er met ons ge beurd is." „Laat hem dan binnenkomen. Hy heeft mis schien nieuws." Het kamermeisje dat by de deur getalmd had, glimlachte en wenkte Richard, die in de hall stond te wachten, om naderby te komen. Toen hy binnenkwam keek hy met belang stelling naar Valeria Petrovna. Hij vond haar beminnelijker in haar deshabillé dan hy haar ooit in Londen op het tooneel gevonden had. Op het kleine figuurtje van Marie Lou lette hy niet, alleen vielen hem haar prachtige blauwe oogen en haar bleek, smal gezichtje op. „Ik zal beginnen met my te verontschul digen, dat ik u lastig val,' begon hy zich tot Valeria Petrovna wendend. „Ik heb u eens in Londen ontmoet, maar ik vermoed dat u zich dat niet meer herinneren zult. Ik denk dat u zich myn vriend beter herinnert." „Ik herinner my u toch wel, mr. Eaton," zei zy beminnelyk glimdachend. „Dat wil zeg gen, niet uw naam, maar uw gezicht herkende ik dadelijk weer. Over dien vriend van u: be doelt u daarmee Simon Aron?" „Ja, mevrouw. En ik weet niet of u mij kunt helpen, maar Simon ging naar Moskou eenigen tijd nadat u Engeland verlaten had, Om eraan te verdienen en ande ren werk te verschaffen. Dinsdagavond om half acht brak brand uit in de kapitale, moderne boerderij van den landbouwer J. van Dongen aan de Veenestraat te Geertruidenberg, waarin •zich, naast een groote hoeveelheid hooi, stroo en veevoeder, zestien melkkoeien en drie bekroonde paarden bevonden. Onmiddellijk na het uitbreken van den brand was de brandweer ter plaatse. Aan sluiting werd gemaakt met de waterleiding en met behulp van nog twee handbrand spuiten werd het vuur bestreden. Een vijf tigtal personen wist met medewerking van gemeentepolitie, rijkspolitie, marecbaussée en militaire politie door zeer krachtig op treden de omliggende perceelcn nat te houden, zoodat uitbreiding werd voorko men. Het vee kon gelukkig in veiligheid worden gebracht, doch verder ging alles verloren. Onmiddellijk na het uitbreken van den brand ging burgemeester Bi- anchi en de commissaris van de Kon. Marechaussee over tot arres tatie van een zekeren R., afkom-" stig uit Raamdonksveer, die zich op het terrein van den brand be vond. Hij wordt ervan verdacht vele malen brand te hebben gesticht, aangezien hij den laatsten tijd steeds bij het uitbreken van brand op het terrein aanwezig was. Gistermorgen werd R. door de marechaus- sée en gemeente-politie uit Geertruidenberg en Raamdonksveer aan een langdurig ver hoor onderworpen, waarbij R. tenslotte be kende den brand bij den landbouwer van Woerden te Raamsdonksveer en de branden in de bioscoopzaal „Centraal" te Geertrui denberg, bij den landbouwer van Laarho ven te Raamsdonkveer en bij dén landbou wer van Dongen te Geertruidenberg to heb ben gesticht. Verder had hij Donderdag j.1. nog een horloge en zes ringen bij de firma van Gelderen en Zaterdag uit een bakfiets van 'n bakker te Geertruidenberg een brood gestolen. Alle branden hebben in veertien dagen tijds plaats gehad, waarvan de laat ste drie in de afgeloopen dagen. R., die twin tig jaar oud is, werd twee jaar geleden tot drie maanden gevangenisstraf veroordeeld. Hij gaf voor de. branden te hebben gesticht, om daardoor een premie voor hulp te ver dienen en anderen werk te verschaffen. EEN MISVERSTAND. Van de Engelsche admiraliteit verneemt Reuter dat de Cardium niet is aangevallen. Do desbetreffende berichten vinden klaar blijkelijk hun oorsprong in een misverstand. De kapitein heeft n.1. gemeld, dat een onbekend vliegtuig over het schip gevlogen heeft. en ik dacht eh dat het heel goed moge lijk was dat hy u hier in Moskou zou gaan opzoeken." „U hebt gelijk, mr. Eaton. Uw vriend is by mij geweest, maar niet eenmaal, maar meer dere malen." Richard slaakte een zucht van verlichting. „De hemel zy dank! Ik heb my geweldig on gerust over hem gemaakt. Maar kunt u my ook zeggen waar ik hem vinden kan?" „Neemt u plaats, mr. Eaton. Ik weet waar uw vriend is, maar hy verkeert in groote moeiiykheden, de arme jongen. Weet u mis schien ook waarom hij naar Rusland kwam?" Er kwam een angstige blik in Richard Eaton's oogen. "Ja," zei hy langzaam, "ja, ik weet het een en ander over dien van Ryn." „Ik was degene die uw vriend de mede- deeling verschafte dat van Ryn in de gevan- nis te Tobolsk zat wat een dwaas was ik, dat ik er niet by gedacht heb, dat hy wellicht zijn vriend zou gaan zoeken, want daar zou den zeer zeker onaangenaamheden doör ont staan en dat is ook gebleken. Dit kind hier kan u daarvan meer vertellen." Zij wees naar Marie Lou. Voor het eerst keek Richard naar de jongste van de twee vrouwen. Met een kleinen schok realiseerde hij zich dat zy een van de beminnelijkste wezens was die hy ooit ont moet had. Zelfs haar zware laarzen en haar ruwe wollen kleeren konden het gracieuse, uit stekend gevormde lichaam niet verbergen. De Generaal Franco heeft aan een vertegen woordiger van de pers de volgende' verkla ring verstrekt: „Wij verdedigen de kerk, de godsdienst, de christelijke beschaving en daarom moe ten de katholieken der geheele wereld de nationale beweging steunen. Wij zijn ten diepste voorstanders van sociaal welzijn en wij worden bezield door de leeringen van de katholieke kerk: minder rijken, maar ook minder armen. De nieuwe Spaansche staat zal een werkelijke democratie zijn, waarin alle burgers zullen deelnemen aan de regeering." De generaal voegde hieraan toe, dat de nieuwe staat de wetten zou intrekken, die de religieuze onderwijsorden verbieden, die de kerkelijke goederen in beslag nemen en de Jezuïetenorde verbieden. De religieuze gebouwen zullen worden teruggegeven aan de kerk en de geestelijkheid zal te harer beschikking krijgen de fondsen, die noodig zijn om haar geestelijke zending uit te voeren. Tenslotte zal op alle universiteiten hooger godsdienstonderwijs worden gege ven. „Dit alles, zoo besloot Franco, omdat het katholicisme het kenmerk geweest is en zijn zal van het werkelijke Spanje." In een Cistersienserklooster bij Venta te Ban os zijn de aartsbisschoppen uit het door de troepen van Franco bezette deel van Spanje en de aartsbisschop van Valencia bijeen gekomen om de nieuwe organisatie en het horstel van de katholieke actie te bespreken. Naar verluidt zal de katholieke actie in de toekomst als nationaal-kerkelijk directo rium werken. Waterstofzcppclin wordt museumstuk Helium in cylinders van Ame rika naar Duitschland. L.Z. 130 nadert zijn voltooiing. De nieuwe Duitsche zeppelin „L.Z. 130" welke op het oogenblik wordt gebouwd en waarvoor helium zal worden gebruikt, zal laat in het voorjaar van 1938 gereed komen. Op het oogenblik worden de stalen cylin ders gemaakt, waarin het helium van de Vereenigde Staten naar Duitschland zal worden gebracht. Zoodra zij gereed zullen zijn, zullen zij naar de Vereenigde Staten worden gezonden, om te worden gevuld. Het luchtschip zou oorspronkelijk in het najaar van 1937 gereed gekomen zijn doch het vaartuig moest worden omgebouwd voor het gebruik van helium. Het oude lucht schip „Graf Zeppelin" zal te Frankfurt am Main als een „museumstuk" worden be waard, aangezien het te duur zou komen het geschikt te maken voor het gebruik van helium. sporen van de reis en haar wanordeiyke haren verheelden niet dat zy' een gezicht had gelijk een bloem. Toen Richard haar aankeek was het alsof de sporen van ziekte, slapeloosheid en angst van haar afvielen. Er bleven slechts haar lachende blauwe oogen, haar mooie, zachte huid en het grappige puntige kinnetje over. Met muzikale stem begon zy' langzaam te spreken. Zij had een heerhjk accent. Zy ver telde van haar ontmoeting met de drie vrien den in het woud, van hun avonturen op den weg naar Romanovsk, zooals zy die van hen gehoord had. Dan van de angstige dagen, die zy met hen doorgebracht had en van hun gedwongen daling met het vilegtuig by Kief. „U wilde toch niet zeggen, dat u alleen van Kief hierheen gekomen bent?" vroeg Richard haar. „Ja, monsieur, maar niet zonder moeilijk heden. Maar ik moest en ik zou madame Kar- koff bereiken, omdat dit de eenige hoop op redding is voor onze vrienden." „U bent bewonderenswaaridg," zei Ri chard openhartig. „Het moet iets vreesehjks voor u geweest zijn als vreemdelinge te Kief en Moskou te zijn, bovendien nog nagejaagd door de politie." Het was alsof Marie Lou een weldadige warmte doorstraalde. V aleria Petrovna had had haar in het begin verweten, dat zij lafhar tig weggerend was in plaats van te wachten wat er gebeuren zou toen de agenten van de PROGRAMMA VRIJDAG 19 NOVEMBER 1937. Hilversum I. Algemeen programma, verzorgd door de NCRV. 8.00 Schriftlezing, meditatie, gewyde muziek (gr.pl.). 8.30 Gramofoonmuziek. 9.30 Gelukwenschen. 9.45 Gramofoonmuziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gramofoonmuziek. 12.30 Ensemble Van der Horst en gramofoon- platen. 2.00 Gramofoonmuziek. 2.25 Christ. lectuur. 3.00 Gramofoonmuziek. 4.00 Viool en piano. 5.00 Declamatie en gramofoonplaten. 6.ri Voor tuinliefhebbers. 7.00 Berichten. 7.15 Literair halfuur. 7.45 Reportage. 8.00 Berichten ANP. Herhaling SOS-Ber. 8.15 Arnhemsche Orkestvereeniging en solist. 9.00 Bijbelsche causerie. 9.30 Vervolg concert. (10.0010.05 Ber. ANP). 10.25 Gramofoonmuziek. 10.45 Causerie over schermen. 11.0012.00 Gramofoonmuz. Hierna: Schrift lezing. Hilversum n. ft 8.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 l AVRO. 4../0 VARA. 7.30 VPRO. 9.00 VARA. 10.40 VPRO. 11.00 VARA. 8.00 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwyding. 10.20 Declamatie. 10.40 Gramofoonmuziek. 11.10 Vervolg declamatie. 11.30 Orgelspel. 12.00 Gramofoonmuziek. 12.30 AVRO-Dansorkest en soliste. I.00 De Palladians. 2.00 Boekbespreking. 2.30 Gramofoonmuziek. 3.30 AVRO-Dansorkset. 4.00 Gramofoonmuziek. 5.00 Voor de kinderen. 5.30 Gramofoonmuziek. 6.00 Optreden van amateurs. 6.30 Politiek radiojournaal. 6.50 Gramofoonmuziek. 7.00 „De jeugd in crisistyd", causerie. 7.20 Gramofoonmuziek. 7.25 Berichten ANP. 7.30 Berichten. 7.35 „Lezen in den Bijbel", causerie. 8.00 Viola d'amora en cembalo. 8.30 Literaire causerie. 9.00 Amsterdamsche Vondel-herdenking. 9.30 VARA-Maandrevue m.m.v. solisten en „The Lucky Birds". 10.00 „Fantasia". 10.30 Berichten ANP. 10.40 Avondwijding. II.00 Hollardsch Strijktrio, sopraan en piano begeleiding. 11.30 Jazzmuziek (gr.pl.). 11.5512.00 Gramofoonmuziek. Ogpu op het tooneel verschenen. Valeria Petrovna stond ongeduldig op. „Ik had gehoopt, mr. Eaton, dat u nieuws kwam brengen. Hoe lang bent u al in Moskou?" „Ik ben eerst vanmorgen aangekomen. Ik heb vannacht te Smolensk geslapen."' Zij fronste haar wenkbrauwen. „Te Smo lensk geslapen? Waarom hebt u dat gedaan?" „Ik kwam in my'n eigen vliegmachine", legde Richard uit. „Als ik vannacht hier ge komen was, zou het toch te laat geweest zyn om iets te beginnen. Daarom gaf ik er de voorkeur aan vanmorgen de laatste tweehon derd myien af te leggen." „Zoo, en welk plan hebt u nu om uw vrien den te helpen?" „Ik zou by voorbeeld naar het Britsche ge zantschap gaan," stelde hy onzeker voor. „Ik heb reeds informaties ingewonnen in Londen voordat ik naar hier kwam." Valeria Petrovna gaf met een beweging van haar hand te kennen, dat deze mogelykheid niets zou uitrichten. „Nutteloos," riep zy' uit, „Nooit zal de commissaris toestaan dat de gevangenen worden losgelaten, zy hebben zich op het verboden grondgebied gewaagd, boven dien kan hy best zeggen, dat zy daar in de eeuwige sneeuw omgekomen zijn." Zij begon zenuwachtig heen en weer te loo- pen, zij rookte de eene cigaret na de andere in een lang, dun cigarettenpijpje. (Wordt vervolgd.)

Schager Courant | 1937 | | pagina 3