ci*f*om*«n8 Complot tegen den Franschen staat ontdekt Qfficieele oorlogsverklaring aan China DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER De monarchie voorbereid Nederland's grens- beveiliging Strijd om het vlieg veld te Bergen Een kefsipeschank voor Tsjang Kai Sjtk Halifax resultaat Herhalingsoefeningen in 1938 De kunstijsbaan „A'dam" geschorst als lid van den K.N.S.B. Twintigste partij afgebroken Duifscb comp'iment over onze arbeiderswoningen I WOENSDAG 24 NOVEMBER 1937. 81e Jaargang. No. 10427. Uitgave der N.V. v.h. Trapman Co. Schagen. Om kwart voor tien gisteren avond heeft het Fransche ministerie van binnenlandsche zaken het vol gende communiqué gepubliceerd: „Er is een waar complot tegen de republikeinsche instellingen ont dekt. Het onderzoek, dat is inge steld door de nationale veiligheids politie en de prefectuur van politie, welke sinds weken een lofwaardige activiteit ontplooien, heeft voor het oogenblik geleid tot de in beslagne ming van een belangrijke hoeveel heid militair materiaal, dat voor een groot deel van buitenlandschen oorsprong was; geweer-mitrailleurs, geweren, mitraillettes, revolvers, granaten, patronen, ontplofbare stof fen, enz. Het onderzoek, dat verricht is in den ze tel van de hypotheekbank voor de binnen scheepvaart, welker gedelegeerde admini strateur de TOncle heet, heeft aan het licht gebracht, dat men stond tegenover een ge heime op militaire leest geschoeide organi satie, welke een volkomen navolging was van het leger. Zij omvatte een staf met zijn burcaux en een geneeskundige dienst. De verdeeling der effectieven in divisies, briga des, regimenten, bataljons, e.d., wijst er op, dat deze organisatie onbetwistbaar bere kend was op een burgeroorlog. De in beslag genomen documen ten toonen aan, dat de schuldigen zich ten doel hadden gesteld den republikcinschen vorm, welke het land zich vrijelijk had gegeven, te vervangen door een regiem van dic tatuur, dat aan een herstel der mo narchie zou moeten voorafgaan. Dit plan een opstand te ontkete-, nen was nauwgezet voorbereid. Bij de huiszoekingen heeft men met name materieel ontdekt, dat bestemd was om valsche identiteitsstukken te vervaardi gen, een instructie voor het vervoer van wapens, inlichtingen over de openbare macht in het departement van Seine-et-Oise en Seine-et-Marne, met de namen der offi cieren en het materiaal van regimenten, blanco formulieren voor dienstorders, wel- fce van de militaire bureaux ontvreemd wa ren, nauwkeurige gegevens over de riolen van Parijs met daarop aangegeven de we gen, welke leiden naar de kamer van af gevaardigden. platte gronden der redactie- bureaux van linksche bladen en van de wo ningen vari socialistische afgevaardigden, lijsten met namen van ministers en parle mentsleden, die op het eerste sein zouden moeten worden gearresteerd, een dossier, dat gegevens bevatte om zich meester te maken van de remises der openbare ver voermiddelen, enz. Deze voorbereidingen zijn mislukt, dank zij de waakzaamheid der regeering, welke vertrouwen heeft in het land. De republikeinsche instellingen hebben niets te vreezen van de opstandige onderne mingen. Het onderzoek heeft reeds te waar- deeren resultaten opgeleverd. Het zal zon der onderbreking worden voortgezet. De handelwijzen der schuldigen zullen ge- Regeering acht oefentijd van elf maanden noodzakelijk. De regeering is tot de overtuiging gekomen, dat onder de huidige om standigheden mede in verband met de grensbeveiliging met geen korteren oefentijd dan 11 maan den kan volstaan worden, aldus de Mem. van Antw. inzake het wets ontwerp tot wijziging van de Dienstplichtwet. Niet alleen uit militair, doch ook uit een sociaal oogpunt beschouwd verdient een stelsel met langoren oefentijd en betrekke lijk weinig herhalingsoefeningen de voor keur boven een stelsel met korte eerste oefening en een groot aantal herhalings oefeningen. Er dient onderscheid te worden gemaakt tussclien: a. de in Vredestijd steeds aanwezige „kern". b. De eigenlijke in tijden van ernstige spanning op te roepen „grensbeveiligings- troepen". De „kern" zal worden gevormd door de dienstplichtigen der infanterie, die een eer ste oefening van 5 maanden of langer heb ben genoten. De „grensbeveiligingstroepen" zullen in tij den van ernstige spanning gevormd door de alsdan op te roepen plaatselijk georganiseer de dienstplichtigen, meest van oudere lich tingen, in <!c grensstreken ter sterkte van ongeveer 23000 man. streng worden gestraft.. Te dien einde zal het niet noodig zijn uitzonderingswetten te vra gen, daar de republikeinsche wetten voldoen de zijn om de veiligheid van het regiem te verzekeren. De regeering is zeker van zich zelf. Zij is in staat iedere misdadige actie, welke te gen de republiek gericht is, weg te vagen en zij acht de Fransche democratie goed ver zekerd." Nog meer arrestaties te verwachten. De rechter van instructie heeft tegen vier personen, die uitgenoodigd worden uitleg ging te geven over de zaak der Cagoulards, bevel tot voorgeleiding uitgevaardigd. Behalve Le Maresquier betreft 't drie per sonen, o.w. een vrouw. Nog interessante onthullingen te wachten. Er wordt geen offi cieel commentaar op geleverd. Het gisteravond door den directeur van het kabinet van den minister van binnenland sche zaken, Dormoy, aan de pers ter hand gestelde communiqué over de activiteit der bedrijvers van „een complot tegen de repu blikeinsche instellingen", werd door geen en kel commentaar gevolgd. De nationale veiligheidspolitie moest de namen geven, doch deed dat niet. Op de vragen van vele journalisten ver school de directeur van het kabinet zich ach ter de directeuren der nationale veiligheids politie en der justitioneele politie. Hij zei- de slechts: „De minister heeft zich er toe bepaald een kijk te geven op het geheel en op de politie ke zijde van deze zaak. De nationale veilig heidspolitie en de justitioneele politie nemen een groote geheimzinnigheid in acht. Vandaag zal ongetwijfeld interessante en nauwkeuriger onthullingen brengen. Prof. Ir. M. F. Visser tegen de Heidemaatschappij. In ons blad van Maandag gaven wij het oordeel weer van de Heidemaatschappij over het geprojecteerde vliegveld bij Bergen, welk oordeel vernietigend was voor de door de Genie ontworpen ontwateringsplannen en wees op het groote nadeel, dat voor de Pro vinciale watervoorziening en de omringende polders is te verwachten. In een schrijven aan het Handelsblad, koont nu Prof. Ir. M. F. Visser hoogleeraar aan de Landbouwhoogeschool te Wagenin- gen, dit standpunt bestrijden. De schrijver acht de gronden, waarop de Heidemaatschappij haar conclusies bouwde, allerminst steekhoudend en blijkt een geheel tegenovergestelde meening te hebben over de te verwachten gevolgen van de vliegveld- aanleg. Ik meen, zegt Prof. Visser, dat de peilverla- ging, welke gedurende natte maanden zeker noodig is, maar welke gedurende den zomer, althans bij zeer doorlatenden ondergrond, slechts weinig zal bcteekenen, en die bovendien steeds gepaard moet gaan met het dempen van alle aanwezige sloo- ten. géén nadeeligen invloed zal uitoefenen op de hooge gronden, welke op meer dan één kilometer afstand van den rand van het vliegveld gelegen zijn. Ten hoogste kan ik mij voorstellen, dat in het overige deel van de Bergermeer, benevens in de buiten de ringvaart gelegen Wimimenumimer- en Philisteinsche polders des venters iets minder moet worden gema len, hetgeen dus een voordeel zou zijn. Zou overigens des zomers een sterkere afvloeiing gecontateerd worden, hetgeen ik in verband met de dan zeker zeer geringe peilverlaging ten sterkste betwijfel, dan zou dit zonder meer uit de ringsloot kun nen worden aangevuld, waarop al deze polders reeds thans ten volle zijn ingesteld." Alle Diesels weer op de baan Met ingang van 30 November. Bij wijze van vroegtijdige St. Nicolaas- surprise, zal Nederland met ingang van 30 November alle oorspronkelijke Dieseltreinen weer op de baan zien verschijnen, in totaal veertig treinstellen, aldus het Ildbld. Zooals men weet., worden thans nog verschillende E. M.-treinen met stoomtractie gereden, maar aan het eind dezer maand zal daarin dan verandering komen. Om het. verschil iets beters te accentueeren kan worden vermeld, dat op het oogenblik 3T2.000 treinstel-kilometers door Diesels wor den afgelegd, welk cijfer op 30 November 432.000 zal gaan bedragen. Men kan dan ge rust zeggen, dat de Dieseltreinen een hoog rendement bereiken, daar een aantal van 130.000 dezer kilometers per treinstel een zeer belangrijke prestatie beteekent. Woesih gevallen. Opgejaagde Chineesche troepen trekken op Nanking terug. Een Japansche blad heeft gemeld, dat de Japansche vlootcommandant in een onderhoud met prins Konoye erop aan heeft gedrongen China of ficieel den oorlog te verklaren, ten einde den toestand op doeltreffende wijze het hoofd te kunnen bieden. Andere bladen schrijven dat. de Chineesche opperbevelhebber maar schalk Tsjang-Kai-Sjek, dit jaar wellicht een groot Kerst-geschenk zal krijgen van Japan in den vorm van een oorlogsverklaring, zooals hij verleden jaar van de communis tische troepen ontving, die hem in December 1936 te Sian-Foe gevan gen namen. Gemeld wordt, dat het belangrijke in dustriegebied Woesih gisteren door de Ja panners is veroverd. H. R. Knickerbocker meldde gisteren uit Sjanghai aan de N.R.Crt.: Maarschalk Tsjang-Kai-Sjeks groot, maar opgejaagd Chineesch leger is thans bezig terug te trekken naar de derde en laatste verdedigingslijn van Nanking, de verlaten hoofdstad van het republikeinsche China. De spoedig verkregen militaire voordeelen consolideerende met de aangenomen ei schen voor de politieke beheersching van Sjanghai door Japan, trokken de Japan sche troepen snel vooruit door regen en modder op de hielen van de terugtrekken de Chineezen. Nu Woesih, de sleutel tot de twee de Chineesche verdedigingslinie, in handen der Japanners is, bereiden de Chineezen zich thans voor op een wanhopig standhouden langs het klaargemaakte loopgravenstel- sel van Tanjang. Die laatste verde digingslinie van Nanking zal door 150.00 man worden bemand. Japans eisch, vergezeld van een dreiging met gewapende actie tot controle van de Chineesche souvereine rechten binnen in de internationale nederzetting en de Fransche concessie te Sjanghai kwam als een pijn lijke schok voor de Europeesche en Ameri- kaansche autoriteiten van die zone. De leden van den gemeenteraad van Sjanghai en de administratie van de Fran sche concessie echter beloofden zooveel mo gelijk, aan den Japanschen eisch tegemoet te zullen komen. De Japanners eischen ook, dat de douane van Sjanghai aan hen zal worden overgedragen. Men gelooft echter niet, dat de inkomsten van de douane door hen zullen worden gcconfiskeerd. Zal Engeland Oost-Europa los laten? Achter het bezoek van Lord Halifax aan Duitschland moet men een groot vraagtee- ken plaatsen. Weike opdracht had de flegmatieke Brit mede? Wat is besproken? Wat zijn Duitschlands eischen? We weten het niet en alle voorspellingen vertolken dan ook slechts vermoedens van de schrijvers. Zeker is, dat men oorspronkelijk in Enge land weinig van de reis verwachtte, maar nu Halifax op bescheiden wijze heeft te kennen gegeven, dat wel eenig resultaat mogelijk is, put men zich uit in het ma ken van veronderstellingen. Ja zelfs ziet men, hoewel zooals gezegd niets maar dan ook niets bekend is geraakt, de linksche politieke partijen in Engeland reeds front maken tegen een eventueele En ge lsch-Duitsche toenadering, indien die ge paard zou gaan met een loslaten van de garandeering der onafhankelijkheid van de Oost-Europeesche Staten. Men is in het liberale en socialistische kamp namelijk bevreesd, dat Chamberlain zich zal laten verleiden tot een bi-lateraal verdrag waarin Duitschland Engelands speciale positie als maritieme mogendheid niet groote belangen in de Middel iandsche Zee en het Verre Oosten zou erkennen in ruil waarvoor Engeland Duitschlands spe ciale positie als continentale mogendheid met groote belangen in Centraal- en Oost- Europa zou erkennen. Zoover is het echter nog niet. De onge schokte reputatie van Eden is een waarborg, dat Chamberlain slechts over het politieke lijk van zijn minister van buitenlandsche zaken een dergelijk doel zou kunnen berei ken Trouwens er zijn meer prominente figuren in Engeland, die zich ten sterkste tegen een losmaken van een met Frankrijk eensgezinde Europa-politiek zouden verzetten, zoodat Chamberlain, wiens meening men nog niet kent weinig kans heeft om een toenadering tot Duitschland tot stand te brengen, als dit gaat ten koste van rle internationale belan gen van den Franschen bondgenoot. De minister van defensie heeft ter kennis gebracht dat het in zijn voornemen ligt om, indien hem al thans de noodige gelden worden toe gestaan, in 1938 de lichtingen 1927, 1928, 1932 en 1934 voor herhalings oefeningen onder de wapenen te doen komen. Dit wordt dan voor wat betreft de lich tingen 1927 en 1928 de in uitzicht gestelde, in 1937 voor het eerst weer toegepaste, der de herhalingsoefening. Van deze lichtingen nemen niet aan de herhalingsoefeningen deel de dienstplichti gen die behooren tot legeronderdeelen, waar van het personeel is bestemd voor buitenge wone oproeping, uitwendige veiligheid en die in 1937 verplicht waren herhalingsoefeningen te volbrengen. De lichtingen 1927 en 1928 zullen van 5 tot en met 14 September 1938 (niet administra tief kader een week vroeger) onder de wape nen komen. De lichtingen 1932 en 1934 van 15 September tot en met 1 October 1938 (niet administratief kader een week vroeger). Langedijk en Koops werd toegang geweigerd Ter algemeene vergadering van den KNSB, welke 20 November j.1. te Groningen werd gehouden, is door de ijsclub Volharding te Oudkarspel gevraagd, of het bestuur er kennis van droeg, dat aan twee rijders van den bond te weten J. Langedijk en R. Koops door de Nederland- sche vereeniging tot bevordering van het hardrijden op de schaats de toe gang is geweigerd tot de kunstijs baan te Amsterdam. Oud-president, de heer G. W. A. van Laer heeft medegedeeld, dat hem deze feiten be kend waren en tevens, dat deze zaak, als mede verschillende overtredingen van het wedstrijdreglement door de Nederl. Ver. tot bevordering van het hardrijden op de schaats begaan (het houden van verkapte wedstrij den) in handen zijn gesteld van het bestuur van den Kon. Ned. Schaatsenrijdersbond, dat in de overtuiging, dat de N.V. B.H.S. in strijd heeft gehandeld zoowel met de belangen van den KNSB alsmede tegen de bepalingen van het wedstrijdreglement, deze vereeniging voor den tijd van zes maanden heeft ge schorst met ingang van 20 November j.1. Het weigeren aan schaatsenrijders toegang tot een ijsbaan te verleencn strijdt met elke opvatting van redelijkheid, werd nog ver klaard en tÜt is dan ook nog nimmer, hetzij in Nederland, hetzij in het buitenland door eenige organisatie op schaatsensportgebied gewaagd. Het presidium van den KNSB verklaart, dat op grond van bescheiden, welke groo- tendeels afkomstig zijn van de N.V.B.II.S. zelve, is komen vast te staan, dat de NVBHS met het bestuur van de kunstijsbaan te Am sterdam is overeengekomen, dat op bepaalde dagen en uren slechts aan leden van de N. V.B.H.S. toegang tot de kunstijsbaan zal worden verleend tot de beoefening van het hardrijden op de schaats, terwijl de NVBIIS in strijd met hare statuten wedstrijden in het hardrijden, immers het rijden om de „vaardigheidsplaquettes", heeft gehouden op de kunstijsbaan te Amsterdam, en ook in de toekomst wedstrijden (selectie-oefenin gen) denkt te houden. Het bestuur van den Koninklijken Neder- landscben Schaatsenrijdersbond, in over weging nemend dat de ijsclub „Kunstijs baan Amsterdam" noch de Sportfondsen- kunstijsbaan N.V. zijn aangesloten bij den K.N.S.B. resp. I.E.V. (internationale schaat senrijdersbond), deelt mede. dat amateurs, die deelnemen aan wedstrijden in het hard rijden (daaronder begrepen ook die op 160 M.) aan wedstrijden in het sehoonrijden, dan wel aan wedstrijden in het kunstrij den, evenals demonstraties, georganiseerd op de Sportfondsen Kunstijsbaan N.V. zelf, indien deze wedstrijden worden gehouden onder auspiciën van de ijsclub „Kunstijs baan Amsterdam" de ijsbaan „Hollands Noorderkwartier" te Alkmaar of een harer onderafdeelingen, of door welke vereeni ging of bond ook voor een tijdvak van vijf jaar zullen worden uitgesloten van alie wedstrijd-en te geven door leden van den bond of van de I.E.V. Hetzelfde geldt ook voor hen. die hij deze wedstrijden officieele functies hebben bekVod. Dit nummer bevat 12 pagina's DE BILT SEINT. Verwachting: Zwakke Zuidoos telijke tot Oostelijke wind betrokken tot zwaar be wolkt, weinig of geen re gen, temperatuur om het vriespunt, in het Noord oosten des nachts, overdag weinig verandering in tem peratuur. Verdere vooruitzichten: Weinig verandering. Euwe-Aljechin Stelling geeft kans op remise. De 20ste partij om het wereldkam pioenschap schaken tuschen Dr. Euwe en dr. Aljechin, welke gisteravond in* „Krasnapolsky" te Amsterdam werd gespeeld, is na 40 zetten afgebroken. Euwe's partij ontwikkelde zich aan vankelijk zeer gunstig, maar op nieuw heeft onze landgenoot bij den 25sten zet een kans op vereenvoudi ging gemist. De stand bij het afbreken was: Wit Aljechin: Kh2, Db8, pionnen a3, e3, f2. g2, en h4. Zwart: Euwe Kg7, Ddl,Lf7, pionnen a7 en b6. De partij wordt hedenavond half zeven in den wintertuin van Krasnapolsky voortge- gezet. Twee punten achterstand voor dr. Euwe, en zwart in de twintigste partij. Zou het hem gelukken, zich te handhaven tegen de hemelbestormende pogingen van den door zijn voorsprong gestimuleerden tegenstan der? Aan w-inst werd, zooals vanzelf spreekt in het geheel niet gedacht en toch na omstreeks 24 zetten, toen de titelhouder niet alleen alle openingsmocilijkheden had overwonnen, maar bovendien zelf het ini tiatief (een veelbelovend initiatief!) had overgenomen, heeft stellig menigeen zich gevleid met de hoop. dat onze landgenoot zijn achterstand in de match zou verklei nen. De kans daartoe heeft hij misschien een zet later gemist. Al het overige was voor de galerij mis schien een zeer dankbaar schouwspel, maar kon nauwelijks meer tot de hoopge vende voortzettingen worden gerekend. Het is wel tragisch, dat dr. Euwe in bijna iedere partij de hoofdrol vervult, en toch voortdurend strandt op 's tegen standers geniale onverzettelijkheid, welke op de cri- tieke momenten zich altijd weer doeltref fend manifesteert. Wat de afgebroken stelling betreft, deze biedt den kampioen goede remisekans. Nederland bouwt aan zijn toekomst. De „Deutsche Bergwerks Zeituwg" bevatte gisteren een hoogst waar- deerend artikel over de groote open bare werken in Nederland, van de hand van Oberregierungsrat dr. Müniz, die onlangs met den Duit- schen minister van arbeid Seldte een bezoek aan ons land heeft ge bracht. Dr. Münz geeft een uitvoerige beschrij ving van de werkzaamheden tot droogleg ging van de Zuiderzee. Ook behandelt hij o.a. de Maas-normalisatiewcrken. Wat Nederland op het gebied van arbeiderswoningen te zien geeft, schrijft dr. Münz verder, verdient de bewondering van iederen objec tieven bezoeker. Dit geldt ook voor Amsterdam. Hier werkt men aan den aanleg van het zoogenaamde boschplan, een project waarvan de voordeelen voor de gezondheid der arbeiders en der opgroeiende generatie niet hoog genoeg aangeslagen kunnen worden Met een toespeling op het opschrift van het monument op den Afsluitdijk, „Een volk, dat arbeidt, bouwt aan zijn toekomst," waarmede hij zijn artikel aanvangt, besluit dr. Münz: de werkzaamheden die wij in oogenschouw hebben kunnen nemen, heb ben zulk een groote ondernemingsgeest en levenskracht van het Nederlandsc.he volk laten zien, dat wij er eerlijk van overtuigd zijn, dat het daarmede inderdaad aan zijn toekomst bouwt.

Schager Courant | 1937 | | pagina 1