I II TELEFUNKEN PANTER Raad Callantsoog IUITENLANDSCH, 1 VERZICHT ABDIJSIROOP WRIGLEY Tweede blad Uw kind zal morgen niet meer hoesten AKKER's verstèrkle J ZUIVERT DEN M0NDL Woensdag 24 November 1937 LORD LAND. HALIFAX IN DUITSCH- DE MOEILIJKHEDEN VAN DE REGELING VAN HET KOLONIALE VRAAGSTUK.DE HARDHOOFDEN HOUDEN HET REFT IN HANDEN. Alles gaat imet ups en downs. Aan de beurs worden de papieren nu hooger, dan plotseling weer lager genoteerd en in de internationale politiek stijgen en dalen de kansen der verschillende partijen met den dag. Ben week geleden zag het er voor de Westersche mogendheden waarlijk roos kleurig uit. Tegen Japan werd krachtig positie gekozen en voor Europa leek een periode van grootere rust te zullen aan breken. Tusschen Engeland en Duitschland scheen het .veel beter te boteren en de En- igelsche minister, Lord Halifax, werd uit gezonden om eens een gemoedelijk praatje te gaan maken met 1-Iitler en zijn mannen. Over de bedoeling van dat onderhoud is een even groot stilzwijgen bewaard als nu, ach teraf, over de resultaten er van. We weten dus niet, wat de beide betreffende partijen er van hebben gehoopt. Wel schijnt op het oovenblik zoo ongeveer vast te staan, dat de resultaten niet bijster groot zijn ge weest en men zal er wel niet' ver naast Eijn, wanneer men aanneemt, dat dit be zoek is uitgedraaid op een mislukking. Want men heeft het blijkbaar niet noodig geoordeeld, zelfs den schijn daarvan te ver mijden. Immers, de Duitsche pers heeft, nadat Lord Halifax vijf dagen in het rijk van Hitier had vertoefd, onomwonden verklaard, dat er voor een tegenbezoek van den Duitsc'h.en minister van buitenlandsche zaken, hoegenaamd geen aanleiding was. .Zulk een tegenbezoek nu wordt vaak be schouwd als een kwestie van etiquette en ook, wanneer men kan lezen, dat iets van dien aard noiot beoogd was. dan vermag zulk een doekje voor het bloeden niet den indruk weg te nemen, dat Engeland en en Duitschland elkaar niet gevonden hebben Waarover de talrijke besprekingen, welke Lord Halifax met verschillende Duitsche kopstukken heeft gehouden, hebben geloo- pen, hangt mede in het duister. Men mag echter wel aannemen, dat ook het koloniale vraagstuk is aangesneden, want dit is de kwestie, welke Duitschland op het oogon- •blik interesseert boven alle andere. En men zou dan tevens geneigd zijn te veronderstel len, dat Engeland zich te dien aanzien heel wat minder toeschietelijk beeft, betoond, clan de Duitsche heeren graag zouden hebben gezien. Hetgeen op zichzelf al weer piet zulk een groot wonder zou zijn, want in de internationale politiek is het meestal ide gewoonte zich te houden aan 't spreek woord: I-Iehben is hebben en krijgen is de kunst! Het is nog niet vaak gebeurd in de wereld, dat eonig land vrijwillig afstand deed van „eerlijk veroverde" koloniën en het zou al een wonder mogen heeten, wanneer Groot-Brittannië daarop een uit zondering maakte. Toch is er niet de minste twijfel aan of er zijn in Engeland menschcn, die vinden, dat aan de Duitsche wenschen uitgaande ■naar koloniën, een zekere billijkheid niet kan worden ontzegd en de heeren in Ber lijn zouden slechte staatslieden zijn, in dien ze niet alles deden, wat ze kunnen, om •deze stemming in Engeland aan te wak keren en er, zoo mogelijk, een dankbaar gebruik van te maken. Of deze opvatting in Engeland intusschen de sterkste is, mag voorloopig echter nog wel worden betwijfeld. Bovendien zullien de dominions, voor zoover ze mandaatgebie den aan zich zagen toegevoegd, wel in de kwestie gekend moeten worden en de op vattingen, welke daar heerschcn, zijn, voor al in Zuid-Afrika, heel wat minder gunstig voor Duitschland. Daarnaast doen zich andere, groote moei lijkheden voor. In de eerste plaats is En geland niet het cruise land, dat zich man daatgebieden zag toegewezen. Ook Fi'ank- rijk ontving uitgestrekte territorien en te Parijs staat men vooralsnog strikt afwij- als U het vandaag nog de nieuwe verstèrkte Akker's Abdijsiroop geeft, want daardoor zullen de afmattende hoestbuien tot staan komen en de benauwende slijm loskomen. Akker's Abdijsiroop, thans nog versterkt en nog geneeskracht!ger gemaakt, door toevoeging van de hoest-bedwlngende stof codeïne,, werkt als een balsem op de borst, keel en longen. Ze bevat een 20-tal kruiden, zooals de Aconiet en de Dro- sera. die ook door de geneeskundigen thans worden beschouwd als de heilzaamste stoffen ter bestrijding van de ademhalings-stoornissen. Elke lepel Abdijsiroop werkt verrassend snel op dc ademhalings-organen, lost de slijm op. stopt dan hoest, neemt de benauwdheid weg en ge neest de rauwe ontstoken plekken der slijmvliezen. Werelds béste Hoest-siroop", zoo noemt men: Flacon 90 ct.. f 1.50, f2.40, f4.20. Overal verkrijgbaar. Hoe grooter flacon, hoe voordeeliger het gebruik. zend tegenover een teruggave. Te Londen zal men met de zienswijze van den Fra'n- schen bondgenoot in hooge mate rekening moeten houdien. Overigens zouden we er op kunnen wijzen, dat nog onlangs minister Eden Mussolini er aan herinnerde, dat ook Italië door het Verdrag van Versailles zijn grondgebied uitgebreid zag. Te Rome was men daarover, gezien de vrij geringe uit gestrektheid er van, uitermate ontstemd. Het feit echter, dat ook de Italiaansche ge biedsuitbreiding er bij werd gehaald, wijst er op, dat men aan het Engelsche ministe rie van buitenlandsche zaken voorloopig niet van zins schijnt, als eenige aan Duitsch land tegemoet te willen komen. Daarnaast is van belang de kwestie van de tegenprestatie. Plet is nu eenmaal niet de gewoonte iets geheel voor niets weg te schen ken en men kan er zeker van zijn, dat En geland in elk geval zal willen, dat een Duitschland, dat zijn koloniën heeft, terug gekregen, zich schaart in de gelederen der vreedzame Europeeschp volkeren. Welke zekerheid kan het daarvoor echter geven? Hoewel de regeering van Duitschland zich den laatsten tijd vrij rustig heeft gehouden, blijft toch de enorme oorlogsuitrusting, welke onze Oostelijke buren zich in den loop van enkele jaren hebben aangemeten, een groot gevraa voor don vrede opleveren. De zelfvcrkoren autarchie werkt de Duitsche afzondering in de hand en het verwerven van koloniën zou Duitschland in dit opzicht nog onafhankelijker kunnen maken dan net thans reeds .is. De Duitsche inzichten ten aanzien van Oost-Europa kent men slechts uit Hitler's boek „Mein Kampf", dat nog altijd een eerste plaats inneemt in de oTfi- cieele Duitsche litteratuur en, voor zoover daarin o.a. wordt betoogd, dat de Ukraïne bij Duitschland diende te bchooren, zijn deze allerminst vredelievend of geruststellend te noemen. Voegt men daaraan nog toe het algemeene internationale zedenverval, dat maakt, dat men niet meer kan vertrouwen op afspraken of beloften, dan liggen de moeilijkheden, verhonden aan een eventueele teruggave van koloniën aan Duitschland voor dc hand. Dat deze kwestie intusschen de kern der besprekingen tusschen Lord Halifax heeft HAAGSCHE POST: Het komt ons voor. dat het boven- flenoemde Telefunkenproduct teker TA 55 WK is' P^khjk veel plezier vao zal beleven. DE ROTTERDAMMER: Nog nimmer hoordeo wi| radio zóó zuiver ieder instrument weergeten^L zoo natuurlijk de „entcbefiike Uit den luidspreker komen. NIEUWE ROTT.COURANT' Wil dit van Telefunken nd zijn, i, alle Mrg 8 d om de geluids-kwaliteit van dit toestel zoo hoog mogelijk Prijs Fl. 135.—Sjgjgjr -«oe* ad06;., ;S 0?v AYaïtfP' „o©* -Xe»4*^ 4 MUZ IE KAPPA BATEN voor RADIO NEDERLANDSCHE SIEMENS v MAATSCHAPPIJ, N.V.- HUYGENSPARK 39-DEN HAAG uitgemaakt, schijnt overigens te worden be vestigd door het feit, dat oorspronkelijk werd bericht, dat von Neurath wel naar Londen zou komen en dat bij de dan te Londen te houden besprekingen, de koloniale eischen niet op den voorgrond zou staan. Blijk baar heeft men er te Berlijn onder die om standigheden toch liever van afgezien. Wellicht is hier de invloed tot uitdrukking gekomen van de Duitsche die-hards, die even als hun Engelsche tegenvoeters slechts hou den van krasse maatregelen. Want niettegen staande het autoritaire bewind, hecrscht er in Duitschland evenmin óénheid van vatting als waar dan ook. Deze die-hards zijn degenen, die het minst redelijk denken, zoowel in Duitschland als in Engeland. Het zijn de partijmaniakken en daarom is het wellicht jammer, dat de zaak deze wending heeft genomen. Niet in de laatste plaats voor Duitschland. Wie er intusschen nog aan mocht twijfelen of liet. bij het bezoek van lord Halifax wel om de koloniën is gegaan, zouden wc kun nen verwijzen naar de rede van Hitier, uit gesproken te Augshurg, onmiddellijk na het vertrek van den Engelschman en waarin uitdrukkelijk werd gewezen op het recht van het Duitsche volk op voldoende ruimte om te leven. Voorloopig echter zijn we geen stap verder gekomen. Als een groote sigaar U te veel is EEN MILD EN GEURIG SIGAARTJE"*"*?*^0™ lO stuks 30 cent Waardeerende woorden voor den heer Kruisveld. Etenspot gaat - voor schoeisel. Kleine boeren hebben niets aan de voor hen in gestelde steunregeling. Belasting op auto's hoog, maar die op huizen ook. Werkverscïiaf- fingsobjecten. Begrooting kan zichzelf nog niet bedruipen, maar men is niet op extra-steun aange wezen. Verlaging jaarwedde schoolschoonmaakster; S.D.A.P.frac- tie stemt tegen. Rondvraag-varia. Vergadering van (Jen Raad op Dinsdag 23 November 1937, 's morgens om 10 uur. Voorzitter de heer G. D. Rehonst, burge meester, tevens secretaris. De raad is voltallig. De Voorzitter opent de vergadering en maakt meteen van de gelegenheid gebruik om den heer Kruisveld, die door H. M. de Koningin tot ridder in de Orde van Oranje Nassau werd benoemd, van harte met deze mhoie onderscheiding geluk te wenschen. De heer Kruisveld heeft gedurende vele jaren zijn beste krachten aan polder en gemeente gegeven en spr. meent dat hij ook namens den Raad spreekt, wanneer hij zegt, dat wij allen de verdiensten van den heer Kruisveld waardeeren. Naast waardeering heeft de heer Kruisveld echter ook ondervonden, dat het pad van een bestuurder niet altijd over rozen gaat. En daarom doet het spr. goed. dat den heer Kruisveld deze onderscheiding is toegekend. Spr. hoopt, dat het hem nog jaren gegeven zal mogen zijn de ridderorde te dragen. Spr. felici teert den heer Kruisveld. Algemeene felicitatie volgt. Ingekomen stukken. Hiervan vermelden we: Een brief van den Pensioenraad, waarin wordt verzocht J. Langhorst alsnog uit te reiken een ontslagbesluit als hoofd van en onderwijzer bij het herhalinigsonderw'js. in gaande 1 October 1921. Hiertegen bestaat bij den Baad geen bezwaar. Proces-verbaal van kasverificatie hij den gemeente-ontvanger. Een besluit van God, Staten tot verda ging van de beslissing op het raadsbesluit van -27 Aug. jl. inzake overdracht van den eigendom van den weg door het dom aan het Hoogheemraadschap Noordhollands Noorderkwartier. Een verslag van de vergadering van de Commissie v. Uitvoering van den Vleesch- keuringsdienst in dien kring Barsingerhorn op 22 Sept. j.1. en een begrooting van den- zelfdcn kring voor 1938. Een besluit van Ged. Staten tot verda ging van de beslissing op het raadsbesluit van 27 Aug. j.1. o.m. tot aankoop van ge deelten van den Jewel- en den Westerweg. Een brief van de Vereen, voor Vreemde lingenverkeer waarin dank wordt gezegd voor toekenning der extra-subsidie. Een brief van den Minister van Sociale Zaken inzake toekenning van een brand stoffen bijslag aan werkloozen. Aan onder steunden en hen, die in de werkverschaffing zijn geplaatst, wordt een bijslag verleend van ten hoogste f 1. Een brief van B. en W. van Beusichem. waarin wordt verzocht adhaesie te betui gen aan het adres van den Raad dier ge meente aan de Tweede Kamer der Staten- Generaal i.z. wijziging van art. 22 der Mo tor- en Rijwielwet. Het gaat hier om het geleidon van paar den per fiets. De heer Vries zegt, dat het soms wel bezwaar oplevert, dat men wordt gedwongen zijn paard per auto te vervoeren, of om er bij te loopon, maar in enkele gevallen vindt spr. het geleiden per fiets wel gevaarlijk. De heer van Graas acht het geleiden langs binnenwegen niet gevaarlijk. De Voorzitter zou een en ander aan het beleid van de politie willen overlaten. Dc Raad gaat hiermede accoord. Het schrijven wordt voor kennisgeving aange nomen. Ingekomen zijn voorts de bekende circu laires i.z. steun aan kleine boeren en spaarregeling voor de werkloozen. De snaarregelinq. T.a.v. de spaarregeling wordt medegedeeld, dat medewerking zal worden verleend, wan neer blijkt, dat de werkloozen willen spa ren. De heer Weij meent, dat vele gezinnen het geld niet kunnen missen. De heer Kooger zegt. dat de menschen de gelegenheid moeten hebben, maar volgens spr. is er geen, die een kwartje kan spa ren. De Voorzitter antwoordt, dat men te veel vasthoudt aan het begrip snaren Men moet toch geld uitgeven, aan schoenen b.v. en dan legt de gemeente er gelijktijdig een kwartje bij. De heer Weij merkt op. dat dit wel zoo is, maar de etenspot gaat doorgaans voor! De heer Vries zou het heter vinden, dat van te voren, wanneer de arbeiders nog in het vrije bedrijf werken, werd gespaard. De Voorzitter stelt vast, dat de circulaire hierop niet van toepassing is. Steun aan kleine boeren. Wat do steunregeling voor kleine boeren betreft, deelt de Voorzitter mede, dat deze niet is ingevoerd, omdat m.en er toch niet van zal kunnen profiteeren. Moehen zich gevallen voordoen, dan kan tot invoering worden overgegaan. De heer Vries betreurt het dat de Regee ring geen ruimer standpunt inneemt. Op deze manier hebben we niets aan de re geling. De Voorzitter zegt, dat de Regeering wel van goede wille is, men heeft evenwel nog andere takken van bedrijf, welke gesteund moeten worden en daardoor is het onmo gelijk krachtiger te steunen. Ook de heer Kruit betoogt, dat de klei ne boeren niet veel aan deze steunregeling hebben. Van K. Unk is een verzoek ingekomen om vergoeding der kosten, verbonden aan het bezoeken door zijn kinderen van de bijzondere school te Schagen. Er zijn geen redenen afwijzend op dit verzoek te beschikken. B. en W. stellen voor 50 pt. van de kosten voor rekening van de gemeente te nemen, in verband met de financieele omstandigheden van den be trokkene. Na een toelichting van den Voorzitter wordt conform het voorstel van B. en W. besloten. De Kon. Ned. Automobiel Club zond een adres, houdende een verzoek tot verlaging van de personeele belasting voor motor rijtuigen. B. en W. stellen voor het stuk voor ken nisgeving aan te nemen. De heer Vries zegt, dat de automobilisten, vooral de broodmenschen, zwaar belast worden door de benzinebelasting. Is het niet gew'enscht, dat hun lasten eenigszins wor den verlicht? De Voorzitter antwoordt, dat de vracht rijders buiten een verlaging zouden val len. Voor vrachtauto's wordt geen personeele belasting betaald. De heer Vries bepleit niettemin een ver laging bepaalde categorieën zullen er dan toch voordeel van hebben. De voorzitter betwijfelt dit. De heer Kooger is het eens met den heer* Vries, dat de belasting op auto's hoo? is, maar dat is eveneens het geval met dc belasting op huizen. Deze belasting zou ook verlaagd moeten worden. Het voorstel van B. en W. wordt tenslotte z.h.s. aangenomen. Goedgevonden wordt een extra subsidie beschikbaar te stellen aan „He>t Witte Kruis" voor de uitzending van de patiënte Joh. Noordstrand. De kosten van de ge meente zullen bedragen voor de drie maan den der uitzending f 90. Gewijzigd wordt de gemeenschappelijke regeling inzqke de toelating van leerlin gen uit Callantsoog op de school te Julia- nadorp. Het betreft hier een wijziging van formeelen aard. Vastgesteld wordt een suppletoir kohier hondenbelasting voor het dienstjaar 1937 tot een bedrag van f 30. Een fraudeverzekering. B. en W. stellen voor een fraude verzeke ring voor gemeentegelden aan te gaan. Van de N.V. Incasso Bank is een voordeelige aanbieding ontvangen, waarop met een ge rust hart kan worden ingegaan. Bovendien zullen Ged. Staten het raadsbesluit nog moeten goedkeuren. De kosten bodragen f 4.75 per jaar, terwijl men tegen alle even tualiteiten is verzekerd. Conform het voorstel wordt beslot-en. Werkverschaffing leening. en steunver- Door den Voorzitter wordt medege deeld, dat de gemeente voor de steun regeling in een hoogere klasse is ge rangschikt geworden, waardoor hoo gere steunnormen worden berekend. De bedoeling van B. en W. is zooveel mo- gplijk de werkloozen in de werkverschaffing te plaatsen, maar altijd is dat niet mogelijk. De steunregeling wordt aanvullend gebruikt. Voor de werkverschaffing „Het Zwanen- water" is weer goedkeuring ontvangen, hier zal voor f 1300 verwerkt kunnen worden, ter wijl bij particulieren ook tamelijk werk is, als het egalisecren van gronden, enz. De raad hecht er zijn goedkeuring aan, dat deze objecten in werkverschaffing zullen worden uitgevoerd. Op een vraag van den heer Weij antwoordt de Voorzitter, dat zij die een be hoorlijken tijd hebben gewerkt, eerst een wachtweek moeten doormaken. De heer Vries ziet den toestand niet duister in, wat betreft het werkloozenvraagstuk. Aan de orde komt vervolgens een adres van de Schager handeldrijvende en indu- strieele Middenstandsvereeniging te Schagen om subsidie over 193S. Goedgevonden wordt f 10 per leerling toe te kennen voor ten hoogste 2 leerlingen. Gewijzigd wordt de begrooting 1937. De begrooting 1938 Aangeboden wordt de gemeentebegrooting 1938, welke sluit in ontvangsten en uitgaven tot een bedrag van f 42.643.— Het aanvangs- saldo bedraagt f 4595.18, aan het eind van het begrootingsjaar is dit bedrag terugge- loopen tot f 3259.90, zoodat f 1335.28 is inge teerd. De voorzitter noemt het aan den eenen kant verheugend, dat deze be grooting is sluitend gemaakt zonder extra bijdragen van 't Rijk, aan den anderen kant moet geconstateerd worden, dat ze zich zelf nog niet be druipen kan. De leden van den Raad, niet-wethouders, zullen deze begrooting nazien. Eervol ontslag B. en W. stellen voor de schoolschoon- maakster eervol ontslag aan te bieden onder dankzegging voor de als zoodanig bewezen diensten; 23 jaar is de schoolschoonmaak- ster in functie geweest. Door afkeuring heeft zij den gemeentedienst moeten verlaten. Overeenkomstig het voorstel wordt beslo- sloten. De jaarwedde van de school- schoonma akster. De voorzitter toont aan, dat de vergoeding in deze gemeente aan den hoogen kant is, waarom B. en W. voorstellen de bezoldiging te verlagen en wel tot f 225, plus f 10 voor materiaal. (De vergoeding bedroeg f 290). De heer Kruit vindt dit een belangrijke verlaging, vooral omdat er in de toekomst geen pensioen aan het baantje is verbonden. De voorzitter merkt op, dat we met deze 235 gulden nog een goed figuur slaan tegen over andere gemeenten. De heer Weij zegt wel eens gehoord te hebben, dat er in onze school veel werk is. De voorzitter denkt, dat er in andore scho len wel evenveel gewerkt zal moeten wor den. De heer Weij geeft dit toe. De heer Vries bespreekt de mogelijkheid van inschrijving. 1 PER PAKJE 5 CT. f 1 DE VOLMAAKTE KAUWGOM f t De voorzitter zegt, hier persoonlijk niet van te houden. Er moet een behoorlijk be drag betaald worden; de concurrentie wordt bij inschrijving in de hand gewerkt en later wordt gezegd, dat het baantje slecht betaald wordt. De heer Kooger deelt mede, dat hij in B. en W. heeft voorgesteld de vergoeding op f 250 te stellen. Later heeft spr. gesproken met zijn partijgenooten en die beschouwden meer het werk, dat verricht moet worden, zonder op andere gemeenten te letten. Men was er voor, de 290 gulden te handhaven. De voorzitter gelooft, dat met vertrouwen het voorstel van B. en W. kan worden aan vaard. Voorts meent spr. dat wethouder Koo ger, die in B. en W. met het voorstel accoord ging, nu niet zoomaar een afwijkende mee ning kan aankomen. Het voorstel van B. en W. is geen meerderhcidsvoorstel, maar van B. en W. in zijn geheel. Spr. vraagt of de kwestie niet zoodanig kan worden opgelost, dat wordt bepaald, dat hier niet meer be hoeft te worden gewerkt dan in andere ge meenten. De heer Kruit vindt het een moeilijk te beoordeelen materie. Spr. kan moeilijk met het voorstel meegaan, het is een groote ver laging. De voorzitter wijst er nog op, dat we een nieuwe schoonmaakster krijgen, Was de oude gebleven, dan was niet direct tot ver laging overgegaan. Het voorstel wordt hierna in stemming ge bracht en aangenomen met. 4 tegen 3 stem men, die van de heeren Kooger, Kruit en Weij. De rondvraag. De heer Kruit vraagt, of er geen adres is binnengekomen van den Landarbeidersbond, waarin werd gevraagd, boven de kasuitkee- ring nog een brandstoffenbijslag beschik baar te stellen. De voorzitter antwoordt bevestigend, het adres was echter niet gericht aan den Raad, maar aan B. en W. Volgens spr. gaat het niet op het verzoek in te willigen, B. en W. kun nen deze consequentie niet aanvaarden. De heer Weij merkt op, dat het in som mige pevallen toch wel gewenscht zou zijn, de toeslag te verstrekken. De voorzitter geeft dit toe, de hijslag zou echter geheel ten laste van de gemeente ko men en dat gaat te ver. Wordt het in het eeno geval gedaan, dan moet het in het an dere geval ook gebeuren. Spr. doet geen toe zegging deze zaak nog eens in B. en W. te bekijken, dit zou maar verwachtingen sc.hep- nen, terwijl B. en W. ten dezen aanzien hun «landpunt reeds hebben bepaald. De heer Kruit vraagt verder naar de actF

Schager Courant | 1937 | | pagina 5