Verre Oosten conferentie ten grave gedragen Grootste auto- ter wereld Duitschland spionncert te Weenen Poolsch vliegtuig vermist Het Parijsche complot Kerstgave voor werkfoozen Tachtigjarige sjeik ter dood veroordeeld Openbare Uitvoering Uitvoering Gym.-Vereen. Jparta" Heb ik wel voorspeld, zegt Italië De negenmogendhedenconferentie is gis teren voor onbcpaalden tijd verdaagd. De Chineesche delegatie is tenslotte accoord ge gaan met de slot-verklaring, waarin o.m. ge zegd wordt, dat de conferentie in de bestaan de omstandigheden geen kans ziet haar pro gramma te verwezenlijken. Er is tijd noodig voor de bestudeering van nieuwe procedu res. De Chineesche delegatie heeft echter ook een eigen verklaring afgelegd, waarin be treurd wordt, dat voorstellen tot zekere stel lige maatregelen niet in overweging zijn ge nomen. Verschillende gedelegeerden verklaarden, in de slotvergadering, dat de verdaging in liet geheel niet beteekent, dat het bestudeer de vraagstuk niet meer de belangstelling der verschillende mogendheden zal hebben. In hot „Verslag der conferentie" wordt o.ni. gezegd: De conferentie is er van overtuigd, dat geen enkele juiste en duurzame regeling van internationale geschillen door wapen geweld tot stand kan komen. Een bevredi gende regeling kan niet worden bereikt door rechtstreeksclie onderhandelingen tusschen de beide partijen. De conferentie gelooft, dat een bevredigende oplossing slechts kan wor den verkregen langs den weg van bespre kingen met de andere mogendheden, die groot belang bij het conflict hebben. De conferentie stelt er prijs op opnieuw te verzekeren, dat de beginselen van het ne- genmogendhedenvedrag behooren tot de grondbeginselen, welker eerbiediging voor den wereldvrede onontbeerlijk is. Zij gelooft, dat een snelle staking der vijandelijkheden in het verre oosten niet alleen in het belang van Japan en China, maar in dat van alle landen zou zijn. Graaf Aldravandi legde namens de Ita- liaansche delegatie de volgende verklaring af: „Van de eerste bijeenkomst af heb ik verklaard te twijfelen aan liet nut dezer conferentie Mijn twijfel is gegrond geble ken. Niemand acht deze verdaging natuur lijker dan ik. Ik zou het zelfs juist gevon den hebben, als do conferentie ontbonden was. Niettemin stem ik in met de voorge stelde verdaging. Ik verklaar mij echter te gen de motiveering van het document. On der deze omstandigheden kan ik niet mijn toestemming voor aanvaarding van dat do cument geven". „Politieke gangstermethoden" De beweringen van den diplomatieken correspondent van de Manchester Guardian over dc eischen welke Duitschland zou hebben geformuleerd tijdens het bezoek van lord Halifax aan Berlijn ten aanzien van den Volkenbond, Oostenrijk, Tsjecho-Slowa- kije en 'over de' verbintenissen, welke Duitschland zou aangaan in de koloniale en de Spaanschc kwestie hebben in Duit- sche nationaal-socialistische kringen een hevige reactie teweeg gebracht. Onder het opschrift „Politieke Gangster methodengaf de nationaal-socialistische partijcorrespondentie zich gisteravond aan een woedende polemiek over. In den tekst aldus Havas, waarin karakteristieke uit drukkingen in vette letters zijn gedrukt, worden dc beweringen van het Britsche blad „leugenachtige verzinselen en politieke lasterpraat van de ergste onbeschaamdheid genoemd, welks schrijvers waard zijn als vergiftigers van de internationale meening te worden gebrandmerkt". Janson vormt Kabinet Jaspar niet opgenomen. Ten langen leste is Janson erin geslaagd een Belgische regeering samen te stellen. Veel wijzigingen in de oorspronkelijke lijst zijn er niet geweest. Jaspar was het strui kelblok cn deze is dan ook niet opgenomen. Gisteravond heeft het reeds becedigde Ka binet zijn eerste vergadering gehouden. Oostenrijksche officieren in hech tenis genomen. Dezer dagen zijn, zegt het Vsbl., in twee kazernes te Weenen, een tiental hoogere of ficieren in hechtenis genomen, wegens spion- nage ten gunste van Duitschland. Men is reeds weken bezig, de wapendepots van het bondsleger te ontruimen en de wapenvoorra- den naar andere plaatsen over te brengen, die streng geheim moeten blijven. De ge arresteerde officieren maakten zeer nauw keurige aantcekeningen over omvang en hoedanigheid der voorraden cn over de nieu we bewaarplaatsen, waarin wapens zoowel als munitie werden ondergebracht Een dezer officieren gaf een recruut op dracht, een brief ergens heen te brengen en daar te zeggen, dat deze zou worden afge haald. Verschillende bijkomstige omstandig heden kwamen den recruut vreemd voor. In plaats van zijn opdracht uit te voeren, stelde hij den brief in handen van een hoogeren superieur. Uit den inhoud kwamen zoowel de militaire spinonnage als de naam van den spion en zijn medeplichtigen aan het licht. Het schijnt ondertusschen, dat de zaak met de arrestatie van de tien officieren niet afgcloopen is; naar verluidt, zullen er nog verdere in hechtenisnemingen en ook degra daties volgen. Het vermoeden is gewettigd, dat ook de huidige verplaatsingen van \va- penvoorraden hun aanleiding vinden in reeds vroeger gepleegde spionnage. Vliegtuig voor zestig personen De „Compagnie Air France Transatlan- tique" bereidt te Parijs den bouw voor van een reusachtig vliegtuig, dat bestemd is voor passagiersvervoer over het noordelijk ge deelte van den Atlantischen Oceaan. Het toe stel zal zes motoren van in totaal 9000 P.K. hebben en 60 ton wegen. Het zal 50 tot 60 per sonen kunnen vervoeren. Men verwacht, dat de bouw in 1940 voltooid zal zijn. Intussehcn wil de maatschappij in lj)38 de beschikking hebben over een tweede exemplaar van het type „Lieutenant-de-Vaisseau Paris" en over drie toestellen van het model, waarmede Co- dos dezer dagen zijn vlucht naar Zuid-Amc- rika volbracht heeft. In Macedonië neergestort? Het gewone vliegtuig van de Lijn Pales- tnaWarschau is Dinsdag tusschen Salo- niki en Boekarest verdwenen. Het toestel was Maandag uit Lydda vertrokken en kwam 's avonds te Athene aan. Het vloog verder naar Soloniki, vanwaar het den vol genden ochtend vertrok. Sedertdien heeft men niets meer van het vliegtuig gehoord en men veronderstelt, dat het oen noodlan ding heeft moeten maken in de schaarsch bevolkte streek van Bulgarije. Aan boord van het toestel bevonden zich drie loden van de bemanning en drie pas sagiers. Het vliegtuig had gistermiddag kwart over één ie Warschau aan moeten komen. Dc Bulgaarsche, Grieksche, Roemeensche en Zuidslavische autoriteiten zijn gewaar schuwd en een speciaal vliegtuig is op zoek gegaan. Nader wordt gemeld Volgens uit Bul- gaarschMacedonië ontvangen berichten zou hot vermiste Poolsche vliegtuig in het gebergte, op 20 kilometer van de Bulgaar sche stad Swetiwratsj, neergestort zijn. De autoriteiten hebben gistermorgen vroeg een hulpexpeditie naar dat gebied gezon den, die 's avonds nog niet terug was. Vuurtoren ontploft Ongeluk bi] Nantes (Frankrijk) De groote vuurtoren van Le Croisic bij Nantes aan de kust van den Atlantischen Oceaan is gisteren door het ontploffen van een met gas gevulden cylinder geheel ver nield. De lamp werd meer dan honderd me ter ver weggeslingerd. De vuurtorenwachter had door een toe val den toren voor enkele oogenblikken ver laten, zoodat hij met den schrik vrij kwam. Verdere huiszoekingen leveren weinig op. Enkele arrestaties. Gisteren is een huiszoeking gedaan in de woning van generaal Dusseigneur, ex-chcf van het militaire kabinet van Laurent Eynac toen deze nog minister van luchtvaart was. Het onderzoek schijnt geen belangrijke re sultaten te hebben opgeleverd. Er is een aan tal dossiers in beslag genomen, welker in houd echter nog niet bekend is. Den generaal werd verzocht zich naar de Süreté Générale te begeven, waar hij den nacht zal doorbrengen. Generaal Dusseigneur, die 't hevel heeft gevoerd over dc luchtbasis te Chartres, is buiten dienst. De geheime organisatie, welke hekend stond onder de naam „Cagoule" blijkt, naar de directeur van de Sureté gisteravand aan de pers mededeelde, in werkelijkheid fC)o- mité (S)ecret (A)ction (R)evolutionnaire te heeten. De leden van den generalen staf van deze organisatie waren in het bezit van een drie- kleurigen armband met een plaat van blauw email, waarop een lelie was afgebeeld. Twee van dergelijke armbanden zijn in beslag ge nomen tijdens een huiszoeking bij den maga zijn-employé Correze, den secretaris van F.ugene de 1'Onclc, tegen wien een arrestatie bevel is uitgevaardigd. Sedert gisteren zijn vier arrestaties ver richt. Gearresteerd werden de sergoant-vlie ger Chéron, die lid was van de „Csar" en drie Algerijnen, die te Parijs woonachtig zijn en die lid waren van een organisatie. „Algerie Francaise" genaamd. Zij onderhielden rela ties met Robert Longone. secertaris-generaal van het blad „Coursier Royal". De politie gelooft, dat deze drie Algerijnen belast waren met de aanwerving van be trouwbare mannen. RUSLAND AAN DE SPITS. Doe zooals de Sovjets en t zal vrede zijn. De Russische ambassadeur te Londen, Mais- ky, hoeft aan een diner, dat. gegeven werd ter viering van het twintigjarig bestaan der U.R.S.S., een rede uitgesproken, waarin- hij o.m. zeide: „Wanneer de andere krach- len des vredes haar plicht doen. gelijk de U.R.S.S. den zijnen heeft gedaan cn wan- Een ijldienst voor herstellingen. De ombouw van de nu nog van spoorweg rails voorziene tweede tunnel in een auto weg kan op de meeste eenvoudige wijze ter hand worden genomen. Men denkt daarbij aan een gewone asphalt-hedekking ter hoog te van de bestaande rails, zoodat men om gekeerd wanneer later het bestaan van een autotuhnel door welke oorzaak ook toch een mislukking zou blijken door verwij dering van het opvullende wegdek-materiaal de spoorlijn weer in gebruik kan nemen. Voor het overige zou het auto-verkeer on der de Simplon op het volgende neerkomen. Eenrichting verkeer tusschen Iselle en Brig, en wel in de eene richting op alle even uren en op de oneven in de tegenovergestelde rich ting. Voor de wagens die van den tunnel weg gebruik maken zal 'n bepaalde snelheid worden voorgeschreven, die tusschen 35 en 40 K.M. ligt, opdat men onderweg geen last van opstoppingen krijgt. Op tal van punten zullen teekens en signalen den bestuurders gemakkelijk oriënteeren. Ook in de mogelijkheid van pannes en ongelukken is voorzien. Tot dat doel zullen op regelmatige afstanden in de tunnelmuren „remises" worden gebouwd, waarin de wa gens, die anders het verkeer zouden belem meren, gesleept kunnen worden. Wanneer er een wagen over zijn tijd is, zullen op zijn hoogst na tien minuten aan de uitgangs- slations photo-electrische cellen oplichten, waarop de hulpdienst, bestaande uit herstel- lings-wagens in actie komt. 500 kubieke Meter versche lucht per uur. De grootste moeilijkheid in technisch opzicht zal in het gemaakte project onge twijfeld het vraagstuk der luchtverver- sching eijn. Het spreekt vanzelf dat er in de eerste plaats moet worden gezorgd voor een afdoende luchtvervcrsching, omdat de uitlaatgassen der auto's en motoren voor 't menschclijk organisme niet aMeen schade lijk. maar zelfs bij groote hoeveelheden le vensgevaarlijk kunnen zijn. Men heeft daarom het plan om in de ongeveer 200 verbindingssrhachten tusschen de beide tunnels reusachtige ventilatoren aan te leggen, die een uur-capaciteit van 500 Kubieke Meter hebben. Ook de ver lichting is een onderwerp van belang. Men heeft ton slotte besloten tot z.g.n. „strooi- licht", waardoor een tamelijk gelijkmatig licht overdag wordt bereikt dat toch niet vermoeiend voor de bestuurders is. Ten slotle moet de tocht via deze ondoraardsche autoweg geen experiment zijn noch een zware taak, maar een genoegen dat het automobiel-verkeer stimuleert. neer zij sproken en optreden, vooral optre den, zooals de ernstige omstandigheden van het oogenblik dit eischen, dan zal misschien ook te elfder ure door aaneensluiting der inspanningen van alle vredelievende naties oen halt worden toegeroepen aan het oor logsmonster, dat de wereld dreigt te over weldigen. De naar Siberië ver bannen Nederlander Onze Regeering kan geen Inlich tingen bij de Sovjet-Unie krijgen. Hoewel onze Regeering langs ver schillende wegen heeft getracht te weten te komen, welke de reden van de gevangenneming van den Neder- landschen ingenieur W. de Wit uit Enkhuizen is geweest, is zij daarin, blijkens de Mem. van Antw. inzake de begrooting van Buitenlandsche Zaken, niet geslaagd. Zooals men zich herinneren zal, ontving de echtgenoote van den heer de Wit onlangs bericht, dat haar man door de Sovjet-Unie naar Siberië verbannen is. Wijziging crisisinvoerwet Volmachten slechts dienstbaar bij „overmatige invoer". Minister Steenberghe heeft, een nota van wijziging ingediend op het aanhangige ont werp crisisinvoerwet. In deze nota is thans opnieuw het begrip „overmatige invoer" opgenomen, waardoor de scherpe kantjes van deze veelbestreden wet wat zijn afgevijld en het permanente karakter, waarvoor velen vreesden, veel van zijn betcckenis heeft verloren. Het departement van Sociale Zaken heeft .volgens het Vsb. een circulaire aan de ge meentebesturen gezonden, waarin wordt medegedeeld, dat dit jaar aan de steuntrek kende werkloozen weer een Kerstgave kan worden verstrekt, welke kan bodragen 25 pet aan uitkeering over de week van 12 tot 18 December. De Kerstgave kan ook worden toegekend aan de werkloozen, die uitkeering ontvangen uit hun werkloozenkas, wanneer de kasuitkecring eventueel kasuitkccriing plus kastoeslag minder bodragen dan do steun plus de Kerstgave zou bedingen hebben, indien ze niet kast rekkend waren. Tijdelijke stopzetting werkver schaffing. Voorts is aan de gemeentebesturen bericht, dat de werkverschaffing, zooals de laatste jaren gebruik is, stopgezet zal worden van 20 December tot 8 Januari, behalve in die gevallen waarin de bcstekbepaling der aan nemers zich tegen stopzetting verzet. Gedurende deze periode gaan zij, die in de werkverschaffing geplaatst zijn, over op de gewone steunregeling. Voor de kleine zelfstandigen, die niet onder.de steunrege ling vallen, is eveneens een voorziening ge troffen. Berucht onruststoker in Pales tina wordt opgehangen. Sjeik Tarhan Saadi, een van de beruchtste onruststokers in het di strict Jenin, die twee dagen geleden werd gearresteerd, is door het nieu we Palestijnsche militair gerechts hof ter berechting van terreurdaden tot den dood door den strop ver oordeeld. Inmiddels zijn vijfhonderd Britsche solda ten naar Noord-Palestina gezonden, om de aanhangers van sjeik Saadi te bestrijden. Na de arrestatie van den sjeik is, naar Uni ted Press verneemt, een lijst van personen gevonden, die met hem in verbinding staan. De 80-jarige sjeik is een vriend van den vroegeren leider der Arabische opstandelin gen Fauzi Kaukadsji, die door de Britsche autoriteiten werd verbannen. De sjeik ont kende 't hem ten laste gelegde, terwijl zijn verdediger protesteerde tegen den korten tijd van voorbereiding, waardoor hij geen getuigen décharge had kunnen dagvaar den. Een verzoek om verzachtende omstan digheden met het oog op den hoogen leef tijd van den sjeik, werd van de hand ge wezen. Betoogende Arabieren, die zich voor het'gerechtsgebouw hadden verzameld, wer den verjaagd. Het D.N.B. meldt nog, dat verschillende Arabische organisaties, alsmede invloedrijke Arabische persoonlijkheden voornemens zijn zich tot den opperbevelhebber der Britsche troepen te wenden om gratie te verkrijgen voor sjeik Saadi. Ten slotte seint Reuter, dat de Rritsche hooge-eommissaris voor Palestina, Waucho- pe, per vliegtuig uit Port Said is aangeko men. Hij heeft zijn werkzaamheden onmid dellijk hervat. Wl ERIN GERM EER BENOEMD. Tot leeraar bij het Opleidings-1ast ituut voor den Vestigingscursus voor den Midden stand zijn benoemd de heeren Radeeker en Vergouwen resp. te Medemblik en Midden- meer. NIEUWE N1EDORP Uitslagen onderlinge schaakcompetitie: SmitKoster 0—1 LemWit 1—0 GelderBlokker 1—0 Cappon—Rezelman 1—0 KosterSmit 1—0 WitLem O-l. RuiterBooij 0—1 WitBlokker V2-V2 KrapKomen 0—1. KomenBooij 1-0 BooijRuiter 1-0 BooijKomen O-l KomenKrap 1-0 December speelt X*. Xiedorp's schaakclub tegen het team uit Schagen, terwijl 8 Dec. dc sïmultaanspeler Stins uit Oudkarspel het tegen dc Niedorpers zal opnemen. IN PLAATS VAN KAARTEN. Met blijdschap geven wij kennis van de geboorte .van onzen Zoon, JAN. H. CHATTILLON G. CHATTILLON—Bakker. Nieuwe Niedorp, 24 Nov. *37. Ncd. Arb. Sport Bond afd. Anna Paulowna op Zaterdag 27 Nov, in de zaal van KOSSEN, Spoorbuurt. Aanvang 7.30 uur. Enlrée 36 cent, hel, inhegr. van de op Zondag 28 Nov. bij D. A. DE BRUIN. Aanvang 7.30 uur. Entrée f 0.50, bel. inb. BAL NA. Te koop: Goudreinetten a 5 ct. p. p. Moesappelen, 3 ct. p. p. Tevens nog wat Stoofperen a i ct. p. p. JO LEVENDIG, Dirkshorn. Gevraagd: Een NETTE WERKSTER, voor den Zaterdag, bij J. IIOT- TEXTOT, Slager, 't Zand. Te koop of te huur gevraagd, met recht van koopen: BROODBAKKERIJ, omzet ongeveer 5 6 zak p. w. Br. no. 224 Bur. van dit blad. W ARMENHUIZEN Oprichtingsvergadering. Dinsdagavond had in café Slikker een bijeenkomst van dames plaats, om te ko men tot oprichting eener afdeeling van den Ned. Bond van Boerinnen en andere Plattelandsvrouwen. Dat veel animo hier voor bestond bleek wel, omreden 22 dames zich als lid opgaven. Het bestuur is samengesteld als volgt: mevr. G. Klantde Moor, voorzitster mcj. J. Gutker. secretaresse mei. II. Gutker, penningmeesleresse; mevr. M. Kalverdijk— Vlam en mevr. J. Vogelaar—van Driel, vertegenwoordigers. SCHAGEN, 25 November. 115 Paarden f 150—450 6 Veuelens f 80— 160; 19 Geldekoeien (magere) f 120180; 23 Geldekoeien (vette) f 210—270; 6 Kalfkocien f 200— 260; 17 Vaarzen f 40—80; 27 Gras- kalveren f 4080; 38 Nuchtere kalveren f 8 houders f 1822; 14 Varkens (vette) 0.60— —18; 50 Shapen (vette) f 24—34; 189 Over- 0.61 per kg. 127 Bigen f 13—22. Konijnen 0.50 1.50; 102 Kippen 0.501.50 Eenden 0.50; Haantjes 0.50—1. AMSTERDAM. 24 November. Veemarkt. 200 Vette kalveren: le kw. 65—75 ct., 2e kw. 5564 ct., 3e kw. 4S— 54 ct., per Kg. levend gewicht; 34 nuchtere kalveren f 813 per stuk, 97 varkens: vleeschvarkens. wegende van 90—110 Kg. 7475 ct.. zware varkens 7374 et., vette varkens 7273 ct. per Kg. slachtgewicht. Overzicht: Vette kalveren matige aanvoer, zeer gedrukte handel, beduidend lagere prijzen. Nuchtere kalveren geringe aanvoer, vlugge handel en prijzen constant. Varkens zeer weinig aanvoer cn handel, prijzen als Maandag j.1. MIDDENMEER, 24 November. Graanbeurs. Paardeboonen 8.90—9.10, inlandsche rogge 7—7.25. wintergerst 7— 7.25, zomergerst 7.257.50, witte haver 6 6.50. groene erwten 9.259.75, karwijzaad 2223, kanariezaad 8.759, blamvmaanzaad 2829.50, duiveboonen. 9.5010. Handel stug. aanvoer klein. WARMEXHUIZENU 24 November. Roode kool 1.30—3.00, gele kool 1—1.10, Deensehe witte kool 1.10. uien 8—8.30, gr. uien 7.60—7.70, andijvie 60 ct. Aanvoer: 10.900 Kg. roode kool, 3700 Kg. gele kool, 3100 Kg. Deensehe witte kool, 3475 Kg. uien 1650 st. andijvie. MEDEMBLIK. 23 November. Blauwe aardappelen 1.10 per 50 Kg. D. witle kool 83—91 ct. per 100 K~., roo<;p kool 2.10—2.70. gele kool 11.10 pér 100 Kg., uien 4.10—4.50. drielingen 3.253.50 p. 50 Kg. kroten 2.90—3, wortelen 2.50—2.63 per 100 Kg. ALKMAAR. 24 December. Andijvie 0.60—1.70. appelen 24, bloem kool I 79, idem II 2—4, boerenkool 1.80 2.40, bieten 2.20, druiven 10—13, gele kool 1.20, groene kool 1.402.40, kropsla 1.10 3.90, neren 23.50, prei 1.50—2.60, peterselie 2.—. radijs 1 80. roode kool 120—2.40, sel derie 0.50—1.20. spinazie 26—52 ct., sprui ten 2.504.50. snijboonen 14.50, uien 6.60 9, wortelen 2.—, boswortelen 2.50—450, wit lof 4.50—6 idem II 2—3,50 BROEK OP LANGENDIJK. 25 Nov. Aanvoer: 250 Kg. aardappelen, blauwe 2.50, 8000 Kg. uien 7.70—8 40, drielingen 7, grove 7.60—8 10. 4000 Kg. peen 2.40-2.60, kleine peen 0.901.10. 3000 kg. kroten 2.50—3.50 4000 kg. groene kool 12.10 15000 kg. roode kool 1.50—3.60 27000 kg. gele kool 1—1.50 27000 kg. d. wit te kool 0.801.40 1200 stuks bloemkool 4.20— 8.20 dito 2e soort 1.50; 12000 stuks andijvie 0.600.70; 700 kg. rammenas 1.10 NOORDSCIIARWODE. 25 Nov. Scholsche muizen 2.40, hl. dito 2.60, uien 8.50—b.30 drielingen 6.807, grove 8.20— 8.00. peen 1.80—2 00. kleine peen 6080 ct. 200 kg. kroten 22.70; 1100 kg. groene kool 1.40—1.70 30000 kg. roode kool 2.60—3 1600 kg. gele kool 1—1.10 41300 kg. d. witte k^l 801.40 15400 stuks andijvie 0.60—0.80 500 Kubieke Meter versche lucht per uur... Waarschuwings-signalen door foto-electrische cellen. Het plan van een autostraatweg onder de Simplon is niet nieuw. Het wordt al sedert tal van jaren over wogen. Maar thans echter ziet het er naar uit dat deze plannen tot in alle details voltooid zijn, zoodat de uit voering van dit project dat als een der belangrijkste ontwerpen van dit jaar wordt beschouwd niets meer in den weg staat. Het grnofe Simplon-project houdt sedert vele jaren de gemoederen der belanghebbenden bezig en zooals bekend mag worden veron dersteld gaat hot er ditmaal niet om een nieuwe aulostraatweg aan te leggen door de Simplon, maar veeleer om den uitbouw van een der beide spoorwogtunnels die er reeds zijn, tot een auto-tunnel en wel tot de grootste der geheele wereld. De toestanden zooals die op het oogenblik voor het autoverkeer over dc Simplon be staan, zijn werkelijk niet langer houdbaar, wanneer de verschillende te passeeren hoog ten geblokkeerd zijn door ijs- en sneeuw massa's en dat is gemiddeld van Novem ber tot. April het geval! dan is een auto verkeer via dit traject volslagen onmogelijk Voor de automobiel-bezitters, die ondanks alle tegenwerking van de weergoden niet willen afzien van deze kortste en snelste verbinding tusschen Italië en Frankrijk, bleef er tot nu toe niet veel anders over dan dat zij op het traject tusschen Domodossola (Italië) en Brig (Zwit serland) of omgekeerd van dc mo gelijkheid gebruik maakten om hun wagen verder per trein te vervoeren. Lastig en duur. Het behoeft nauwelijks betoog dat deze' oplossing in geen opzicht ideaal kan worden genoemd. Reeds daarom niet, omdat zij las- tig is en duur. Zoo berekenen de spoorwe gen b.v. voor het transport van een gewone personen-auto over den koristen afstand van Iselle naar Brig een toeslag van meer dan twaalf gulden; betreft het hijzonder groote luxe wagens dan moeten de automobilisten buiten de hagage zelfs twintig tot vijf en twintig gulden betalen! Bovendien is het nadeel niet tc onderschat ten dat de goederentreinen, waarmee die auto's alleen kunnen worden vervoerd, dagelijks slechts tweemaal door de Simplon- tunnel gaan. En dan bestaat er voorts van de zijde der spoorwegautoriteiten nog een voorschrift waarbij wordt bepaald dat der gelijke transporten minstens vier uur voor het vertrek dor betreffende trein opgegeven moeten worden Dat beeft noodzakelijkerwijs tot. gevolg dat er zekere uren van den dag (spitsuren!) oen overweldigende drukte be staat. Het is duidelijk: slechts een autoweg kan hierin verandering brengen en zeker 'n autoweg die het heele jaar door kan worden gebruikt. Het is op liet oogenblik zoo. dat er gemid deld in iedere maand van het jaar waarin de passage „vrij" is, ongeveer iOOO wagens de Simplon oversteken. Het is derhalve vol gons de betrouwbare ramingen der deskun digen niet moeilijk om dit getal beduidend grooter te maken, wanneer de autostraatweg door de Simplon eenmaal werkelijkheid is geworden. De Simplon-spoorwegtunnel. die 19 kilo meter lang is, werd zooals bekend in het jaar 1906 voltooid. Hij was slechts voor één- richtingverkeer ingericht. De tweede tun nel die thans tot autotunnel onder de Simplon moet worden omgebouwd werd eerst in 1922 in gebruik eenomen. Intus sehcn heeft men meer dan tijd en gelegen heid genoeg gehad om ervaringen op te doen. Tn ieder eeval heeft men kunnen vaststellen dat het verkeer ondanks dat dit voor twee richtingen werd opengesteld nauwelijks is toegenomen, zoodat men de tweede spoonvegtunncl zonder merk bare schade voor het treinverkeer gerust 1<° laten vervallen. Deze tweede tunnel, die dus nu moet worden omgehomvd tot autotunnel, heeft een breedte van 4.40 Me ter en zou dus gemakkelijk als autoweg voor wagens van ieder type gebruikt kun nen. worden.

Schager Courant | 1937 | | pagina 3