Plaatselijk Nieuws. Merkwaardige genezing van tongblaar Winkelierster opgelicht Lanital doet voor wol onder Eeuwige rebellen Weinig nieuws bij de Justitie=begrooting Waar de Duitsche „oermeter" bewaard wordt Zaken zijn zaken Behandeld beest vreet binnen een half uur weer hooi Deskundige staat zeer sceptisch tegenover het gevaL Onder de tallooze z.g. „onfeilbare'' midde len, welke eken dag tegen het mond- en klauwzeer worden aangeboden en even snel weer uit de openbaarheid verdwijnen als zij er zijn gekomen, omdat zij niet in staat bleken hun deugdelijkheid te bewijzen, trekt er soms eens één de aandacht door een eenigszins controleerbare „wonderbaar lijke genezing". Dezer dagen zag zekere J. Landman van den Balgweg te Breezand kans binnen de drie kwartier twee beesten van den vee houder Portegies en één van den veehou der T. Baas, resp. wonend aan het Noord en aan den Lagedijk, gem. Schagen, te genezen. Volgens mededeelingen is de heer Land man 10 November jl. met proeven op eigen dieren begonnen en heeft sedertdien ver scheidene beesten van buren en kennissen genezen. De heer Portegies sprak van een „buiten gewoon resultaat". Van hem waren een kalf en een vaars behandeld. Een half uur na toepassing van Landman's middel vra ten de beesten weer hooi, terwijl zij kort te voren nog doodziek lagen met de tong uit de bek. Natuurlijk waren de pooten nog niet di rect genezen, maar zoo zei de heer Por tegies: „ik heb den indruk dat de ziekte stof in het. lichaam gedood is." Een deskundige, dien wij naar zijn mee ning vroegen over deze „wondcrbaarlijke.gc- nezing", bleek hier zeer sceptisch tegenover te staan. Mondzeer is niet zoo moeilijk te ge nezen, verklaarde hij ons, dat is meestal na vier of vijf dagen weer over. liet zijn juist de nierziekte en het klauwzeer, die dit jaar zoo buitengewoon lievig zijn en daar is nog geen kruid voor gewassen. De genoemde twee gevallen van genezing van tongblaar bewijzen nog niets omtrent de deugdelijkheid van dit middel tegen mond en klauwzeer. „BOEFJE" Door het Rotterdamsche Hofstad- tooneeL Brusse's „Boefje", het bekende schooiertje uit de Nedcrlandsche literatuur, was gister avond in Theater Royal. Het Rotterdamsch Iiofstndtooneel bracht, met Annie van der Lugt Melsert in de titelrol, het stuk, dat reeds meer dan 500 malen in ons land ge gaan is en overal triomfen oogstte. De schrij ver is van de vertolking der vermaarde ac trice dermate onder den indruk gekomen, dat hij schreef: „De zuivere intuitie van Annie van der Lugt heeft met het Boefje, dat zij toch nooit gezien had, de volkomen gelijke nis aangenomen. In haar grime, in haar ge stalte, in klank en toonaard van haar stem. En dit heeft mij aanvankelijk wel het ont roerendst getroffen: dit wonderlijk heele- maal inleven in't schoreme, kleine schoffie" Inderdaad, er gaat een groote ontroering uit van Annie van Ees' creatie. Boefje, de jongen, die, opgegroeid in een ellendig mi lieu, goed cn kwaad als een onverzoenlijk geheel in zich draagt. Jan Grovers (zoo is zijn eigenlijke naam) steelt en liegt, hij doet het „zoo maar", zooals hij mr. Halma, „Pa troon van Pro Juventute", onder wiens be scherming hij staat, schuchter bekent. Maar hij verzorgt ook ..zoomaar" met groote teederheid zijn konijn en demon streert ondubbelzinnig zijn liefde voor hen, die zijn liefdewaard zijn! Want Boefje, dat wordt door de wijze, waarop het R'damsch Ilofstadtoonoel hem op de planken brengt, weer duidelijk, on derscheidt met zijn kinderljjk oordeel schern de harmhariigen en de wreeden, de geraffineerde en de gelegenheidsmisdadi- pers. Aangrijpend is de scène in de gevan geniscel. waar Jan al zijn rampzaligheid vair kind-handiet uitschreit bij zijn moeder, en later met het spook van den Angst tot gezel in de verlaten cel achterblijft. Wij zouden de andere artisten te kort doen, door alleen Annie van Ees lof te brengen voor haar uitbeelding. We kunnen niet allen noemen, doch Boefje's vader (Piet Bron), mr. Halma (Ludzer Eringa) cn van de kleinere rollen Broeder Petrus (Anton Roemer) muntten uit door de na tuurlijkheid van hun spel. Een vrij goed gevulde zaal bracht het ge zelschap herhaaldelijk door luide ovaties hulde. Omstreeks elf uur, Dinsdagavond ver voegde zich een ongeveer 35-jarige man in de apotheek „De Heemraad'.' aan de Twee de Middcllnndstraat te Rotterdam. De man vroeg een flcsch mineraalwater, welke de juffrouw even in den kelder ging halen. Toen zij met het gevraagde terugkeerde, be dacht de man zich en zeide dat hij eigenlijk aan één flcsch niet genoeg had: „Of de juffrouw nog maar een flcsch wil de geven". Andermaal begaf de juffrouw zich naar den kelder en hanlde een tweede flcsch. Met de belde flesschcn vertrok de man. Even later ontdekte de juffrouw ech ter dat een netetasch, die naast de toon bank had gestaan, was verdwenen. Daar in bevond zich een taschje met 285 gulden nan banknapier en een portemonnaie met drie gouden tientjes, eenige guldens en rijks daalders, alsmede een kokertje dubbeltjes. Men vermoedt, dat de man het staatsie- geld van de flesschen niet zal komen terug halen. De laboratoria voor wol-onderzoek te On derstepoort (Zuid-Afrika) hebben, aldus het orgaan van den Alg. Ned. Zuivelbond verge lijkende proeven uitgevoerd met lanital en wol van Merino-schapen, waarvan verslag is gedaan in de „Farming in South Africa" (ar tikel van V. Bosman). Een aantal eigenschap pen van beide producten werd bestudeerd, zooals de sterkte, de uniformiteit, de elastici teit, do absorptie van vocht en het gedrag bij behandeling met warm water. Bij deze proeven bleek, dat zuivere wol meer dan twee keer zoo sterk is als lanital. Weefsels bestaande uit een mengsel van lanital en wol zijn ster ker naarmate het percentage woldra den toeneemt, hoewel bij een verhou ding van 50 pet lanital en 50 pet. wol de breeksterkte zich verhoudt tot die van goede kwaliteit wol als 2.30 4.54 onder overigens gelijke om standigheden van temperatuur, rela tieve vochtigheid der lucht en draad dikte. Proeven met betrekking tot de elasticiteit van lanital toonden aan, dat boven een ze ker gewicht de draden zeer plastisch wor den alvorens te breken. Een lanitaldraad in dezen toestand kan echter niet tot haar oor spronkelijke lengte inkrimpen, zooals met woldraden het geval is. Lanital absorbeerde ongeveer evenveel vocht als Mcrino-wol onder omstandigheden overeenkomende met die, waaraan wol in de praktijk is blootgesteld. In kokend water verloor lanital in 2 uren 4 pet. aan gewicht, terwijl wol niet werd aan getast. Bovendien werd het monster van lanital bros, terwijl de sterkte afnam. De wasch-proef, zooals die gewoonlijk wordt toegepast om het gedrag van wol bij het wasschen te loeren kennen, werd ook met lanital uitgevoerd. Een gewichtsverlies van 5 werd waargenomen, terwijl boven dien de sterkte met 20 afnam en de draden bros werden. Weefsels van lanital werden slap in een zeepoplossing. Afgezien van de uniformiteit der draden, toonen de beschreven proeven aan, dat de eigenschappen van Morino-wol boter zijn dan van lanital. In hoeverre de uniformiteit van belang is voor de textielindustrie kun nen wij niet beoordeel en. De factor, die voor de toekomst van lanital beslissend is, is de mo gelijkheid bij den prijs die voor lani tal behaald kan worden, ondermelk rendabel tot lanital te verwerken. De prijs, die voor lanital kan wor den gemaakt, hangt af van de vraag in hoeverre het publiek genoe gen wil nemen met een vervan gingsproduct van wol, dat in kwa liteit daarbij ten achter staat. Dit kwaliteitsverschil zal tot uiting moe ten komen in een lageren prijs voor lanital. Heibaas met stelling neergestort Nog een gewonde. Gisterochtend waren op den Oostkanaal- weg te Alphen aan den Rijn eenige arbeiders bezig met het wegbreken van een ongeveer acht nieter hooge heistelling. Terwijl de 43- jarige heihaas J. de Pater naar boven klom om de kat-rol te verwijderen, maakten twee andere arbeiders buiten diens voorkennis, de staaldraden los met het gevolg, dat het gevaarte omkantelde en de heibaas mede omlaag stortte. Hij werd met ernstige ver wondingen opgenomen cn in zorgwekkenden toestand naar liet ziekenhuis te Leiden over gebracht. Een der andere arbeiders. C. Voor- douw, werd door een vallende paal getrof fen en aan beide beenen gewond, doch niet ernstig. Achtergrond van de incidenten in Ierland EEN OPLOSSING DRINGEND NOODZAKELIJK. De incidenten, welke zich weer eens in Bclfast, de hoofdstad van Noord-Ierland hebben voorgedaan, leiden de aandacht opnieuw op het Iersche probleem. Alle regelingen sinds don wereldoorlog hebben dit vraagstuk, dat voor Londen zoo uiterst pijnlijk is, niet kunnen op lossen. Practisch is het katholieke Zuid-Ierland op het oogenblik zoo goed als onafhankelijk. Desondanks zijn de gemoederen niet tot rust gekomen. De tragische gebeurtenis sen te Belfast töonen duidelijk aan, dat de tradïtioneele tegenstanders elkaar nog steeds vol haat en harts tocht bestrijden. De „Orangisten" willen geen avonturen. De overval der Iersche nationalisten op de protestanten van Ulster zal zeker weer een ongnnstigon invloed op de betrekkingen tusschen Engeland en den lerschen Vrij staat uitoefenen. Zooals bekend is het doel van dezen katholieken vrijstaat in het zuiden van het eiland, het protestante Noorden te annexeeren. Dublin wil een nationale eenheid schennen, op grond waar van het eiland zich politiek en economisch in volledige onafhankelijkheid kan ontwik kelen. r Tweede Kamer De Haag, 24 November 1937. Het nieuwe Kabinet haalde hedenmiddag zijn derde door de Tweede Kamer goedge keurde begrooting namelijk Justitie binnen, en moet er dus nog acht bekrach tigd zien, waarvan verschillende „kluiven" van je wolste njogen heeten. Economische Zaken, Defensie!, Onderwijs, alleen reeds het noemen dezer namen „Spoaks volumes"! Gelukkig wordt thans weinig meer gedaan aan 't tijdroovende repliceeren, zoodat hij 't afdoen der zaken die gang er steeds in blijft. Zeker is, dat ook van achter de miras- terstafel veel tot het snel afdoen der kwes ties kan worden meegewerkt, doch de in druk valt. moeilijk uit te wlsschen, dat de nieuwe Excellenties, die reeds aan het woord zijn geweest in d'e Kauiier, d'e heieren Ramime, Van Boei jen en Geseling alle niiet bepaald „kort en bondig" zijn aange legd, doch integendeel houden van uitvoe rige uiteenzettingen. Wat minister Goseling betreft, zijn ant- woord-rede va.n vanmiddag was eveneens zeer uitvoerig, kon gelden als een middel om de Kamer heel precies 's ministers in zichten en bedoelingen te verduidelijken, doch bracht zeker na de Memorie van Antwoord weinig nieuws. De leden Bakker-Nort (V.D.) en Wende- laar (V.B.) hadden aangedrongen op spoed met een nieuwe vreemdelingenwet welke voor de z.g. niet-toegelaten vreemde lingen een rechtspositie zou scheppen. Z. Exc. bleek huiverig voor het stellen, in de ze, van vaste normen, allereerst omdat de algemoene situatie in Europa te onregel matig is. De Rogeering is zioh er natuurlijk van bewust, dat bij het behartigen van deze zaken het eigèn landsbelang voorop moet staan. In deze wees mr. Goseling er den heer Van der Goes van Naters speciaal op, dat het politieke gevaar vanuit het buiten land niiet slechts van één zijde dreigt, en wel van de nationaal-socialistische, maar evenzeer van de Communisten, die op in ternationalen leest geschoeid zijn en de besluiten der Komintern moeten uitvoe ren, aldus zoo zei de minister „een primair infectie-gevaar" opleverend. Maar intusschen zou Z.Exc. zeker niet na laten, tegen de „Fichte Bund" op te treden, waar hier stellig sprake is van wetsovertre ding bij de nazi-propaganda. Doch het is steeds moeilijk, bij drukpersdelicten, de ware schuldigen te vinden Het. tweede belangrijke onderwerp betrof de echtscheiding. De Regeering wil immers scheiding bij onderling goedvinden for meel verboden ook practisch onmogelijk maken door een wijziging van het proces recht, waardoor een bloote beschuldiging of het laten gaan van verstek niet meer vol doende is voor het ontbinden van een huwe lijk. De Regeering wil géén verruiming van de echtscheidingsmogelijkheid, en het noemen van enkele „zielige gevallen" zei dc be windsman maakt niets uit. De ernstige wil om in onderlinge harmonie de groote levensgemeenschap op te bouwen behoort voorop te staan, ten bate van jong-Nederland vooral!, riep mr. Goseling uit. Bij de replieken kwam de gisteren door den minister afgestrafte! heer Rost van Tonningen (N.S.B.) nader verduidelijken, dat hij geen critiek had geoefend op de ka tholieke kerk, maar op het „politieke katho licisme". Voorts ontkende hij, dat de N.S.B. anti-semictisch zou zijn, persoonlijk verzeke rend, dat hij aantasting van het persoon lijke geweten als een misdaad beschouwt. De heer Rost gevoelde blijkbaar wel, dat hij iets tegenover de Kamer had „goed te ma ken"! De „Orangisten" van Ulster, de protes tante krachten van het land, willen zich daarentegen niet met dergelijke avonturen inlaten. Zij zijn vol loyaliteit tegenover Engeland en zijn kroon. Ook zijn zij er zich van bewust, dat de vereeniging van Noord- Ierland met. Zuid-Ierland het einde zou bc- teekenen van hun invloed in een gebied, waar zij sterk in de meerderheid rijn. Is de koning de eenige hinder nis? De nationalisten en Orangisten worden niet slechts door den religieusen strijd geschei den. maar vooral ook door den grooten trouw aan den koning, welken de protes tanten van het noorden aan den dag leg gen. Voor een groot deel is de tegenwoor dige opwinding in Belfast nog een gevolg van het feit. dat de katholieke nationa listen geweigerd hebben, aan de kronings feesten deel te nemen. De kroon is in hun oogen het laatste svmbool, dat hun land nog aan Eneroland bindt en de ecniee hin dernis. die de Ieren nocr van de absolute onafhankelijkheid scheidt. De Valera heeft steeds weer gcëischt, dat het ambt van gouverneur, waardoor koning George zich ook op het oogenblik nog in Ierland laat vertegenwoordigen, zal wor den opgeheven. Daarmede zou dan de laat ste persoonliike hand, welke den vrijstaat nog aan hef Britsclie wereldrijk bindt, door gesneden zijn. Nu is men in Londen weliswaar zeker niet ongeneigd, verschillende concessies te doen om een oplossing van het Iersche probleem te vergo- miakkeliiken, maar het is duidelijk, dat de eischen van de regeering van Dublin wat al te vèr gaan. Wanneer de vrijstaat de heerschappij van koning George niet meer erkent, hoewel de ze op het oogenblik al geen feitelijke bo- teekenis meer heeft, kan Ierland niet in den Britschen Comimonwealth blijven. De Iersche Vrijstaat wil nu wei met Engeland Op zeer laat namiddaguur bracht presi dent Van Schaik zoowaar nog de begroot ing van Sociale Zaken op het tapijt en daarbij kregen we nog een „maidenspeech" te beluisteren, en wel van den heer Woudenberg (N.S.B.), die voorop stelde, dat praten met de Regeering z.i. ei genlijk geen nut heeft, maar evenwel noch tans en desalniettemin: de N.S.B. zou haar critiek niet sparen. Minister Romme erken de het hopelooze van een gedachtenwisse- ling, wilde toch niet nalaten even 'n ..lijstje' te geven van al hetgeen onze Regeering in de afgeloopen jaren voor de werkloozen heeft gedaan, en: dat mocht er wezen! Het probleem van een woestijn- spoorweg. Toen de Engelschen in den wereldoorlog hun offensief naar Palestina verplaatsten, was dit slechts mogelijk dank zij den gelijk- tijdigen aanleg van een spoorweg, welke de eenige verbinding met de basis Egypte vormde. Deze spoorweg loopt van Kantara naar de grens tusschen Egypte en Palestina en is zoowel strategisch als verkeerstech nisch ook op het oogenblik nog zeer belang rijk. Het Engelsche ministerie van oorlog .als eigenaar bood in het jaar 1921 den spoorwïg aan de toenmalige Egyptische regeering ten verkoop aan, maar deze weigerde op dit aanbod in te gaan, wijl bleek, dat de exploi tatie van dezen spoorweg verliezen zou moe ten opleveren. Intusschen zijn er vele jaren verstreken. Egypte heeft zijn onafhankelijkheid gekre gen, de grenzen tusschen Egypte en Pale stina zijn duidelijk afgebakend, maar tot op den huldigen dag wordt de over Egyptisch gebied loopende spoorweg door do Palestijn- sche spoorwegdirectie in opdracht van het Britsche ministerie van oorlog bestuurd. Ilct is verder niet verwonderlijk, dat men in het onafhankelijke Egypte op het oogen blik van meening is, dat er aan dezen merk- waardigen toestand een einde moet komen. Cairo denkt tegenwoordig niet meer slechts zakelijk, maar ook onafhankelijk politiek. Daarom is het probleem van den woestijn spoorweg weer actueel geworden en stoffige bundels documenten worden uit de archie ven opgediept. De Egyptische regeering stelt zich öp het standpunt, dat de spoorweg wel iswaar met Engelsch kapitaal, maar ander zijds toch met hulp van Egyptische arbeids kracht is aangelegd en dat nog afgezien daarvan de huidige onnatuurlijke toestand op den duur niet zal kunnen blijven bestaan Men heeft daarom de indertijd gestaakte onderhandelingen weer voortgezet. Van ver keerstechnisch en economisch standpunt uit bezien ware het voor Egypte wel voordeeli- ger, indien de woestïjnspoorweg niet zooals tot nog toe in Kantara, maar in het tegen over Port Said gelegen Port Tewfik zijn eind station zou hebben. Daartegenover draagt men strategische argumenten aan en in het hijzonder wordt er op gewezen, dat een lantfs de zeekust loopende spoorweg te geëxpo neerd zou zijn. Het is niet onwaarschijnlijk, dat dergelijke strategische gedachten zich volkomen dek ken met Britsche meeningen, want zooals hekend zullen volgens de EngelschEgyp tische overeenkomst de Britsche troepen, zoodra de noodige kazernes gereed zijn, in de zóne van 't Suezkanaal worden samenge trokken. De „Physikalisch—Technische Reichsan- stalt" te Charlot. ten burg bestaat heden 50 jaar. Hier wordt de Duitsche „oermeter" bewaard. Men leert op de scholen, dat te Parijs de standaard-meter veilig opgebor gen ligt Dat is ook juist. Maar verschil lende landen hebben van den Parijschen standaardmeter een getrouwe copie ge maakt. als gelijkgerechtigd partner een verbond si uil en, -maar dit schijnt den Engelschen geen voldoende garantie voor de veiligheid van het koninkrijk. Een onhoudbare toestand. De huidige tweespalt schaadt de belangen van de heide landen zeer. Zooals bekend hoeft Ierland op grond van een eenzijdig besluit en zonder toestemming van den sohuldeischer de betalingen gestaakt, welke het aan Engeland als vergoeding voor den terugkoop van gronden te doen had. Daarop hoeft de Londensche re geering toen maatregelen tegen den invoer van Iersche goederen geno men, die gelijk ziin te stellen met een tariefoorlog. Het Iersche eco nomische leven gaat sterk onder dezen toestand gebukt. Daardoor neemt de politieke spanning aan scherpte toe. En wat zal er gebeuren, indien Ierland nu ook den laatsten band met Engeland verscheurt? Het is ondenkbaar, dat het land, indien het zich inderdaad volkomen uit -het leven van het Britsche gemeene wezen zou uit schakelen. op den duur een goede toekomst tegemoet kan gaan. Daarom moet men hopen, dat er einde lijk mot wederzijdse!) en goeden wil een op lossing gevonden wordt. Incidenten, zooals deze zich te Belfast hebben voorgedaan, mogen zich niet herhalen. Het Iersche volk, dat reeds vele malen door bloedigen strijd geteisterd is, zet andei's zijn heslaan op het spel. Anderzijds wordt Engeland's prestige door dergelijke gebeurtenissen verzwakt. Het land der Teren heeft zeker recht op de onafhankelijkheid, maar dan een onaf hankelijkheid in het kader van het Brit sche wereldrijk. De Ieren moeten inzien, dat reeds de geografische ligging van hun land hen dwingt, met Engeland in een goede ver standhouding te leven. Deze Duitsche copie bestaat uit een staaf platina-iridium. De dezen meter armringen» de temperatuur moet steeds onveranderd worden gehouden. De Duitsche oermeter moet koel blijven. Hoewel het metaal bui» tengewoon ongevoelig is voor temperatuurs veranderingen. Toen wij heden, eerbiedig, het hoofd ont bloot, in den grafkelder van den Duitschen oermeter waren afgedaald, fluisterde de as sistent ons in het oor: niks bijzonders meer, mijnheer; verouderd! De man had gelijk. De ontwikkeling der hedendaagsche tech niek heeft het mogelijk gemaakt., veel bete re werkwijzen ter bereiking van hetzelfde doel toe te passen. Mede dank zijEin- stein. Maar dat heeft de assistent ons niet gezegd. Een dezer methodes, die ook in dit instituut wordt toegepast., is het meten van de lengte-eenheid door middel van het licht De lichtgolf heeft een snelheid, die eeuwig constant blijft en voor alle tijden een ab soluut onveranderlijke lengtemaat oplevert KORT VERHAAL Door JULIUS. Knap van uiterlijk, lang, slank', met een innemend gezicht, keurig gekleed en een roosje in 't knoopsgat, trok Peter Packard de aandacht van de vele voorbijgangers op den Scheveningschcn Boulevard. Zijn was- bleeke gelaatskleur stak scherp af tegen het donkere haar. Ze gaf hem iets interes sants. Niemand kon vermoeden, dat de oorzaak van zijn bleekheid gezocht moest worden in zijn langdurig verblijf in meer dan één gevangenis in zijn vaderland. Zijn laatste vonnis had hem zelfs met de gevreesde staatsinstelling Dartmoor doen kennis maken. Hij had er maanden „ge zeten", de dagen tellend, dat hij weer vrij zou komen; vrij, om zijn vaderland voor- loopig den rug toe te keeren. Want zijn vak kon hij moeilijk opgeven. Buiten zijn vingervlugheid had hij te weinig geleerd om „fatsoenlijk" rond te loopen. En de po litie van de groote steden in Engeland had den laatsten tijd weinig moeite gehad zijn identiteit vast te stellen en zijn strafregis ter op te slaan, alsh ij zich maar even in zijn prooi vergist had. Werktuigelijk liet hij den blik dwalen over de voorbijgangers. Niet, dat hij op den boulevard- naar buit zocht; zijn specialiteit lag in andere omgevingen, trambalcons, vooral op den terugtocht van voetbalwed strijden. De Haagsche tram leek hem een noodlijdende instelling. Van gedrang op Zondagen, zelfs als doze, geen sprake. Hij moest naar Amsterdam zien te komen. De hotelportier had hem ingelicht. Over een week een groote internationale wedstrijd. Mooi zoo; maar kon hij het zoolang bol werken? Met een paar shillings op zak was hij via Hoek van Holland ons land binnen gekomen. In zijn keurige valies lagen oude kranten en verder letterlijk niets. Hij moest zijn oogen dus den kost geven en niet ver der piekeren. Dien avond kreeg hij zeker een kansje, zij het een bijzonder bescheiden. Na het vuurwerk wat duurde zoo'n dag lang! zou hij het riskeeren op een vol tram- balcon. Maar de buit kon uit den aard der zaak niet bijzonder groot zijn; wie gaat met een goed gevulde portefeuille naar een vuurwerk kijken? Mogelijk kon hij toch ge noeg machtig worden om de hotelrekening te betalen. Hij stond nu achter het Kurhaus, op het Gevers Deynootplein en keek naar de trams Zijn operatieterrein. Plots hoorde hij een zwakke kreet. Een dame, in een luchtig zomertoiletje, deed wanhopige pogingen om haar hak uit de tramrail te trekken. Packard stond geen drie meter van haar af. Hij overzag den toestand in een oog wenk. Een tramwagen kwam in volle vaart aan... Zonder er zich zelfs rekenschap van te geven, stak hij, in zijn zak tastend, zijn „gereedschap" aan zijn wijsvinger, een soort vingerhoed, gewapend met een vlijm,- scherp mesje. Met eenige sprongen was hij bij de in nood verkeerende dame. „Hulp! Hulp!" hoorde hij haar roepen. Dat woord begreep hij, al hoorde hij het den eersten keer. De tram was vlak hij, eenige meters van hen af. Hij bukte, sneed het riempje van de elegante schoen door, tilde de dame als een veertje in zijn armen... Toen hij met. zijn last op het vluchtheuvel- tje stond, stopte de tram, na nog enkele me ters te zijn doorgereden. De menschen kwa men tooloopen, vormden een kring om hen heen. De dame stamelde haar dank in oen hem onverstaanbare taal. Met een buiging verdween hij op eens in de menigte en zette er den pas in. De dame wilde hem eerst naloopen, maar het algemeen oordeel van de omstanders, dat het een flinke kerel was. die niet eens wilde, dat zij wist, wie haar gered had, overtuigde haar van het overbodige van een dankbe tuiging. Toen zij in de tram had plaats genomen, drong het opeens tot haar door, dat zij haar taschje had laten vallen. Tenminste, hpt was verdwenen. De een of andere gauwdief had het natuurlijk opgeraapt, in de algemeene consternatie. Gelukkig zat er niet meer dan een gulden of twintig in; voor haar een on belangrijk bedrag Packard dacht daar anders over, toen hij", een half uur later op zijn hotelkamer, den inhoud natelde. Hij was even uit den nood. En dat nog wel door een goede daad; zui vere mensrhlievcndheid, mot gevaar voor eigen leven! Want het taschje had hij, ouder gewoonte, uit de handen gegrist, nog voor dat hij met de geredde op den vluchtheuvel was aangeland. En ouder gewoonte had hij het ook onmiddellijk in zijn diepen borstzak doen glijden. Zaken zijn zaken, mompelde hij, verheugd glimlachend. Ze was op dat moment al vei lig, nietwaar. En hij had moeilijk een beloo ning kunnen vragen voor zijn goede daad. Menschen, die zóóveel haast hebben, dat hun de tijd ontbreekt om veilig te rijden, krijgen vaak maanden cadeau in hospitaal of huls van bewaring

Schager Courant | 1937 | | pagina 6