De witte stad van het Noorden Verduistering van f 40.000 Benzine-dief staat terecht „We zijn geen dieven, maar moordenaars Aljechin biedt remisie aan VERWONDERLIJKE UITSPATTINGEN VAN DE DEGELIJKE FINNEN KIBBELENDE PAARDEN EN KREEFTENDARMEN. Eén van de hoogtepunten van mijn Fin- ache reis is Helsingfors geworden, „de witte stad van het Noorden". Het is geen wonder, dat de vreemdelingen de stad dezen bijnaam gaven, daar de meeste van hen er aankomen hij de „Södra Hamnen" waar vele witte booten liggen, die de verbinding met de talrijke eilanden onderhouden en waar dui zenden meeuwen rondvliegen, terwijl men er een prachtig gezicht heeft op de licht gekleurde gebouwen van de „Salutorget" (Marktplaats), met op den achtergrond de witte Nikolaikerk. Bovendien zien de meeste touristen Hel singfors in dén zomer, wannéér er ook des nachts nauwelijks van schemering kan wor den gesproken, waardoor de indruk van veel licht nog wordt versterkt. Plaats voor den nieuwen bouw stijl? Dat alles in de hoofdstad zoo geheel in het toeken staat van den nieuwen tijd, is wel haast vanzelfsprekend; pas in 1817 werd de stad zetel der regeering en eerst sedert dien tijd verrezen er groote gebouwen. Woonhuizen van voor 100 jaar vindt men er bijna niet meer en die er nog zijn, worden in groote haast afgebroken om plaats te maken voor moderne flats. F.n juist omdat er daardoor geen wanverhoudingen bestaan tusschen antieke geveltjes en hyper moderne fronten, wint het. geheel nog aan schoonheid. Daarbij komt ook nog. dat de Finnen veel gevoel hebben voor architectuur en het prachtige materiaal waarover ze do beschik king hebben (nl. do vele soorten graniet), heel goed tot zijn recht weten te laten ko men. liet mooiste op dit gebied is stellig het Rijksdaggebouw met zijn eenvoudige en toch zon levendige lijnen, dat, op een rots gelegen, indrukwekkend tegen den hemel afsteekt. Toch mist Helsinpfors het aspect van een wereldstad. Maar hoe uiterst modern de Finsche hoofd stad naar het uiterlijk ook is, naar binnen toe heeft het iets degelijk ouderwets, wat in de eerste plaats komt door de bevolking. Een Fin is nu eenmaal een oer-degelijk mensch, uiterst voorzichtig in zijn zaken, iemand die nooit zijn geld zal steken in iets wanneer hij niet overtuigd is een redelijke kans op winst te hebben. Daardoor zijn er ook niet de winkelhuizen waarin nagenoeg iedere maand een nieuw bedrijf wordt ge opend door menschcn die het maar eens probeeren. Maar ook het haastige en lawaaie rige van een wereldstad mist Hel singfors ten eenenmale; geen koop man die er schreeuwend zijn waren aanprijst; nooit gedrang om het eerst in een tram te komen; rustig en kalm gaat ieder zijn gang, want er is ook geen enkele Fin die haast heeft, al zegt hij dan ook om den haverklap „strax", wat eigenlijk be- teekent „oogenblikkelijk", maar wat in Finland een elastieken begrip is. En als 't je als vreemdeling eens moeilijk valt je bij dit koin-ik-er-vandaag-niet-dan-kom ik-er-morgen-tempo aan te passen en je b.v. ongeduldig wordt wanneer in een postkan toor alle mcnschen vóór je bekenden van de postbeambte blijken te zijn en allemaal een praatje met haar maken, dan wordt je dood- iink gewezen op het echt Finsche sproek- >Dord: God heeft niet de haast geschapen. Ieder land zijn dichter! Eén der bekendste uitstapjes vanuit Hel- tingfors is naaV het stadje Borga. waarover de geschreven en gesproken loftuigingen legio zijn: men noemt het zelfs wel „liet Finsche Weimar". Maar voor ieder die wel eens door bet romantische echte Weimar heeft gedwaald en zich daar heeft verdiept in de Goethe- en Schillerherinneringen, moet Borga wel een teleurstelling zijn. In het stadje heeft de dichter Johan Ludwig Rune- berg de laatste 40 jaar van zijn leven ge woond en deze is voor de Zweedsche litera tuur stellig van beteekenis geweest; maar aangezien de meeste menschen zijn werk vertaald" moeten lezen, kon hij daardoor niet zoo algemeen bekend worden als die ande ren. Bovendien (al wil ik niets te kort doen aan veel moois dat Runeberg heeft geschre ven) verdenk ik er de vaderlandslievende Finnen van, dat ze don dichter vooral zoo zeer ccren, omdat hij een landgenoot was Veel heeft onze Groningsche me dewerkster onzen lezers verteld over het leven op het Finsche plat teland. Thans geeft ze in een leven dig artikel haar indrukken weer uit de Finsche hoofdstad, waar de moderne architectuur hoogtij viert en toch het gemoedelijke Finsche volksleven volkomen tot zijn recht komt. en dat ze hem daarom ook in de oogen van buitenlanders graag nog wat belangrijker maken. Het bekendste werk van Runeberg, dat ook in vele andere talen is overgezet, is wel „Ensign Stale's Stories" (Vaandrig Staal's vertellingen), waaruit ook het Fin sche volkslied is genomen en dat. is geïllu streerd door den begaafden schilder Albert Edel feit, die eveneens in Borga heeft ge woond, Verdraagzaamheid. De prachtige oude kerk in Borga is niet alleen een voorbeeld van den goeden smaak die ook al de oude Finnen voor architecto nische verhoudingen hadden, maar eveneens voor de Finsche verdraagzaamheid, want hierin houden de Zweedsch en de Finsch sprekende groepen beide hun godsdienst oefeningen; d.w.z. de Zweden om 9 uur en de Finnen om 11 uur. Verdeeldheid naar godsdienst kent men er heelemaal niet. 98% der bevolking is Luthersch. Tot 1863 was het niet geoorloofd, lid van een andere kerk te zijn en pas sinds 1923 kent men er vrijheid van godsdienst en behoeft men niet tot een bepaalde confessie te behooren. Temperamentvolle paarden. Het zal aan mij hebben gelegen, maar na 3 dagen was ik in het veelgeroemde stadje uitgekeken en reisde terug naar Helsingfors. leis waar ik steeds weer graag een uurtje zoek bracht, was de dagelijkschc markt. Daarheen komen de boeren en visschers met kleine wagentjes of motorbootjes om bun groente, eieren, viscli enz. te verkoopen. Aan belangstelling van koopers ontbreekt het niet; slroomen huismoeders en -vaders sehui- velen langs de stalletjes, proeven eens hier en proeven eens daar en gaan tenslotte met \olle manden huiswaarts. De kleine paard- jes staan in lange rijen te wachten, eten gras of liooi, of staan droomend op 3 noo- tcn. Maar soms ook maken ze ruzie en bijten elkaar venijnig in den nek en trappen van zich af. Dan komt. er een voorbijganger (niet ik!) en klopt ze op hun rug, praat vriende lijk tegen ze en kalmeert hun temperament volle gemoederen. De markt is keurig ingedeeld naar de waren die er verkocht, worden en ook ieder kraampje is een toonbeeld van orde en net heid. Finnen houden er van alles duidelijk en overzichtelijk in te deelen. Daarom wordt alles er ook in percenten uitgedrukt en krijg je alles wat je wilt weten in staatjes en sta tistieken voorgelegd. lederen dag wordt iemand dood gestoken. Op dezen regel is maar één uitzondering en dat betreft het drankverbruik. Finland werd n.1. in 1919 geheel drooggelegd, met gevolg dat het drankverbruik... sterk toe nam. Maar natuurlijk moet alles binnenge smokkeld worden en bezit men daarover dus geen gegevens voor een statistiek. Wat een ergernis voor die sekure Finnen! Wel bestaat eif weer een overzich telijk staatje van het aantal moorden dat in dronkenschap wordt gepleegd en dat is hsusch een behoorlijk aan- taL Toon Ik eens verwonderd vroeg, waarvoor men in 't eerlijke Suonni toch gevangenissen noodig had, werd mij gezegd: „Oh neen, wij zijn geen dieven, maar wij zijn moordenaars". En zoo is het; de goedaardigs Fin ls Het Rijksdaggebouw te Helsingfors, één der schoonste bouwwerken der Finsche hoofd stad. niet gauw uit zijn evenwicht te brengen, maar wanneer eenmaal zijn woede is opgewekt, is hij daarin ook toomeloos (en dat gebeurt onder in vloed van sterken drank gemakkelij ker) en grijpt metsen naar het lange mes dat hij op zij draagt, de z.g.n. „Puukko", om zijn tegenstander neer te steken. En zoo wordt er dan ook gemiddeld iede- ren dag iemand doodgestoken. Een kreeftenfuif. Ik maakte in Helsingfors het kreeften seizoen mee cn aangezien ieder het eenvou dig verschrikkelijk vond dat ik nog zoo onbe schaafd was, nog nooit een kreeft te heb ben gegeten, accepteerde ik meteen toen een kennis mij aanbood me les te geven in die edele kunst. En op een avond trok ik er met hem op uit. Hij vroeg me nog, of ik er ook bij wilde dansen, maar ik zei, dat het me zoo al gek genoeg was en dus zochten we een restaurant zonder dancing uit als oefen terrein. We zetten ons aan een tafeltje met toepasselijke kreeftenservetjes en allerlei wonderlijke mesjes en vorkjes, lieten ons toast en boter brengen en lest best een groo te schaal rooie kreeften. Ik vond het erg deftig en voelde me niet erg op mijn gemak toen ik de eerste keus kreeg en er zoo'n akelig rood ding afnam en toen mijn gast heer uitriep: „Ah, das ist ein Weibchcn", legde ik het beest haastig terug en vroeg of ik misschien maar beter met een Mann- chen kon beginnen? Neen, een Weibchen was juist bijzonder fijn en nadat ik de kreeft belangstellend van alle kanten had beke ken (om tijd te winnen), werd me gewezen, hoe er een schaar af te breken, ja zoo, en nu zuigen. Ik zoog met kracht en een onbelang rijk dikkigheidje schoot achter in mijn keel. Strafzaak tegen twee executeurs- testamentair. De strafzaak, die cenigc weken geleden voor de Amstcrdamsche rechtbank werd be handeld en toen wegens de volkomen onver wachte bekentenis van de twee verdachten, een 47-jarige handelaar en een 52-iarige timmerman, beschuldigd van verduistering van ruim f 42.000 ten nadeele van den boe del, waarvan zij cxeruteurs-testamenlair waren, werd geschorst, is gisteren door de rechtbank voortgezet. Toen de rechtbank de vorige week de zaak schorste, boden de verdach ten aan, de geheime bergplaatsen van de vermiste halve ton in hun woning aan te wijzen eMt de beide re chercheurs, die in deze zaak een on derzoek hadden ingesteld, togen do verdachten naar huis en na oen ruim uur kwam het gezelschap met de effecten ter waarde van ruim f 40.000 terug. Op 22 Februari 1936 was de moeder van den handelaar (de schoonmoeder van den timmerman) overleden. Bij de boedelsrhei- ding kreeg elk der kinderen zijn aandeel, de vader ontving ruim f 31.000. In werkelijkheid was dit bedrag ruim f 40 000 grooter. doch hij gaf niet alles op. om successierechten te ontduiken. De vader woonde den laatsfen tijd in bij den handelaar. In diens woning overleed bij op 4 December jl. Bij testament had hij behalve de legitieme nortic alles vermaakt aan dien zoon en diens zwager, den timmerman. Bovendien benoemde hij hen tot executeur- testamentair. De overige erfgenamen broeders en zusters vertrouwden de zaak niet erg en deden aangifte bij de justitie. Bij het uit voerige onderzoek bleek, dat de beide man nen, die thans terecht staan, rounons had den ingewisseld, behoorende bij niet verant woorde effecten. Eigen rechter. Tntusschen had één der gedupeerden erf genamen zich met een revolver gewapend, naar de woning van den handelaar begeven. Hij pleegde een aanval on de daar aanwezige vrouw en kinderen, doch deze wisten te ont komen. Ook deze onterfde zoon zal binnen kort terechtstaan. De officier had aan helde executeurs ten laste gelegd: diefstal, suhs. ver duistering, meer suhs. het doen op nemen van een valsehe verklaring in een authentieke arte. Ten tweede was ten laste gelegd meineed, ge pleegd bij inventarisatie. Zij hadden het geld van hun vader gekregen. De verdachten beweerden thans daf zij dit geld al van hun vader hadden gekregen De paardjes op de markt te Helsingfors staan in lange rijen geduldig op hun meesters te wachten. En? kreeg u wat? werd me deelnemend ge vraagd. Hraml! zei ik, alsof ik wonder wat kostelijks genoot. „Juist, en nu dit uitzuigen. Ik zoog en at vet. „En nu zit. daar een darm, die halen we er uit en dan kunt U dat groo te stuk opeten". Bij groote stukken was het wel lekker (maar je vindt niet veel groote stukken) en ik begon geestdriftig aan no. 2 en al gauw had ik den slag te pakken; ten minste dat verbeeldde ik me en ik brak zoo ijverig die dingen open, dat plotseling een straal vocht in mijn gezicht spoot. Ik pro beerde het stiekum af te drogen, maar een Fin is niet gewend zijn vroolijkheid aan de beleefdheid te offeren en m'n metgezel lachte me dan ook vrijmoedig in m'n ge zicht uit. Onderwijl moest ik ook nog on derhoudend zijn en geanimeerd luisteren naar een verhaal over een besmettelijke ziekte, die voor eenige jaren onder de kreef ten was uitgebroken, waarna ze bijna waren uitgestorven, niet alleen een strop voor de liefhebbers van kreeftensoupers, maar ook voor de kreeftenvisschers natuurlijk. Als tegenprestatie zette ik een be toog op over garnalen en kinkhorens en het werd bijna weer deftig, zoo goed kon ik nu al „kraftor" eten, tot ik ineens bedacht, dat ik steeds ver gat dien darm er uit te halen en die viesweg mee opat. Ik was werkelijk heelemaal verslagen en ik heb meteen een eind gemaakt aan den maaltijd, want ik begreep nu wel, dat je, om een goed kreeftenfiguur te slaan, een Finsche opvoeding moet hebben gehad. vóór hij stierf. Zij zouden de effecten krijgen en de andere kinderen het contante geid. De notaris, die deze boedel behandeld heeft vertelde, dat verdachten bij de boedelschei ding de thans gevonden effecten niet hadden opgegeven. Een ver familielid, die optreedt voor miai- derjarige erfgenamen in dezen boedel, had indertijd een klacht ingediend tegen de exe cuteurs omdat hij aan de hand van ver schillende gegevens meende te kunnen be wijzen, dat er minstens f 50.000 was ver duisterd door de executeurs. „En" voegde hij er thans ter zitting bij „misschien is er nóg veel meer zoek." „Ze zonden op me geschoten hebben!" Bij het slotverhoor hield verd. V. S. vol, dat hij dacht dat zijn vader volkomen ge rechtigd was hem een deel van de effecten ten geschenke te geven. Rechter mr. van Lier: Waarom hebt u dan bij den recht er-commissaris steeds ge zegd, dat u niets vooruit had gehad?" Verd.: „Omdat dan mijn familie woedend zou zijn geworden. We leefden toch al in onmin. En als ze gehoord zouden hebben, dat ik meer had gekregen zouden ze op me geschoten hebhen." Verdachten konden niet bewijzen, dat hun vader hun die effecten had gegeven. Requisitoir. De officier van 'justitie mr. de Muinck Keizer merkte in zijn requi sitoir op, dat het tweetal over een schenking nooit gesproken heeft. In de instructie hebben zij daarover ge zwegen omdat anders tegelijkertijd de buit verloren zou zijn geweest. Spr. was van meening, dat de vader on der dwang heeft gehandeld. Met zekerheid is echter niet te bewijzen, dat verdachten de effecten niet hebben ge kregen. Mocht dit echter wel het geval zijn, dan is deze schenking toch niet rechtsgel dig, daar ook de andere kinderen recht had den op het erfdeel van de moeder, dat de vader beheerde. De verdachten wisten in ieder geval, dat de andere erfgenamen be nadeeld waren. Spr. requireerde wegens meineed en het doen van valsehe opgaven tegen beide ver dachten een gevangenisstraf van een jaar. Het is de schuld van den vader. Voor den handelaar van S., den zoon van den erflater, trad op mr. F. A. Kokosky, voor den timmerman mr. Pauwels. Beide pleiters wijten de schuld aan den vadier, die geld heeft weggegeven, dat niet hem, maar aan de kinderen toebehoorde. Verd. hebben niets van de nalatenschap verduisterd. De goederen, die zij in bezit hadden, hebben zij opgegeven, niet echter het gekrogene on dat boefden zij ook niet, want dat geld behoorde niet meer tot den boedel. Mr. Kokosky concludeerde tot vrijspraak, subs. drong hij op clementie aan. Mr. Pauwels drong aan op een straf, ge lijk aan de voorloopige hechtenis. Voorts drongen beide verdedigers aan op de onmiddellijke invrijheidstelling van hun cliënten. Na raadkamer wees de rechtbank beide verzoeken af. Vonnis 8 Dec. Beklaagden beschuldigen elkaar, De Voorburgsche verlofhouder C. A. den E. heeft in de maand Juli van dit jaar in Voorburg benzine uit een tank van een auto afgetapt, eenige onderdeden van een motor weggenomen en tenslotte met E. v, d. P. een motorfiets gestolen. De Haagsche rechtbank strafte den E, met 10 maanden, van welk vonnis E. in ap* pèl kwam. De feiten erkende hij. De advocaat-gene* raai, mr. Vermeulen, zag geen aanleiding vermindering van straf te vragen en con cludeerde tot bevestiging van het gewezen, vonnis. De verdediger, mr. W. J. M. Kerckhoff, deed een beroep op uiterste clementie. Het Hof zal over 14 dagen uitspraak doen. nik weet er niets meer van", E. van de P., die met den vorigen ver dachte, de motor zou hebben gestolen, ont kende dit. De rechtbank veroordeelde hem tot drie maanden gevangenisstraf. De pre sident wees hem ter zitting van gisterocb? tend erop, dat hij bij de politie een volle* dige bekentenis heeft afgelegd. „Ik weet er niets meer van", zei hij thans. Als getuige hoorde het Hof C. 'A. den E., den verdachte uit de vorige zaak, die verklaarde wel degelijk met van de P. op stap te zijn gegaan en met hem een mo tor te hebben gestolen. Dat was het doel van hun uitgaan, zeide getuige, die be weerde door van de P. tot den diefstal te zijn overgehaald. Van de.P. heeft den motor weggenomen en bestuurd. Getuige zat achterop. „Is dat zoo verdachte?" vroeg de presi dent. „Neen mijnheer, ik weet er niets van", antwoordde verdachte. Als de president tegen verdachte zegt, dat er onderdeel-en bij hem thuis in beslag zijn genomen, erkent verdachte dit en hij voegt er aan toe, dat dit onderdeelen wa ren hem door den E. in reparatie gegeven. Dat de motor, waarvan de onderdeelen af* komstig waren, gestolen was, geloofde ver dachte wel, maar hij wist het niet zeker. In ieder geval heeft hij met den diefstal niets te maken gehad, aldus verdachte. Een Voorburgsch bloemist heeft beide heeren wel eens samen op den motor zien thuiskomen, deelde hij als getuige mede. De verbalisant verklaarde, dat van de P. tegenover hem een volledige bekentenis heeft afgelegd. „Oprecht en stil van aard" Twee getuigen k décharge werden tenslotte gehoord de huishoudster van verdachte ver klaarde, dat hij oprecht en stil van aard is en de commandant van de burgerwacht in Voorburg heeft een betrouwbaren indruk van verdachte gekregen, al is hij niet erg vlug. Requisitoir, De advocaat-generaa.1 mr. Vermeulen, re quisitoir nemende, wees op de bekentenis afgelegd, omdat de verbalisant tegen Hem gezegd zou hebben: „als je bekent kunt ge naar huis gaan", (zooals de verdachte nu volhoudt) geloofde de advocaat-generaal niet, omdat de verbalisant hier als getuige gehoord, pertinent ontkent verdachte onder pressie of belofte tot een bekentenis te heb ben bewogen. Ook de verklaringen van ge tuige den E. pleitten tegen verdachte. De advocaat-generaal vroeg bevestiging v, het gewezen vonnis. De verdediger, mr. S. van Oven, consta teerde verschillende punten van verschil tusschen het proces-verbaal, opgemaakt tegen den E. Getuige don E. schuift van de P. alles in de schoenen. Pleiter beschouwt den E's verklaring onwaarschijnlijk en wijst op het gunstige reclasseeringsrapport uitgebracht over dezen verdachte en het ongunstige rap port betreffende getuige den E. Overtuigd van verdachtc's onschuld concludeerde plei ter tot vrijspraak. Suhs. verzocht hij het hof alsnog getuige van der K. te hooren, die op den avond van den diefstal ten huize van den E. verbleef. Het hof zal over 14 dagen arrest wijzen^ Door Euwe aanvaard. Naar wij vernemen heeft dr. Aljechin remise voor de 20ste partij aangeboden, hetgeen door dr. Euwe aanvaard is. De afgegeven 41ste zet van Aljechin was: Db8 X a7. De stand is thans: Aljechin 11, Enwe 9. De 21ste partij wordt hedenavond in „Krasnapolsky" gespeeld. 476ste STAATSLOTERIJ (Niet officieel) lste klasse, 3de lijst Trekking van Woensdag 24 November 1937 Hooge Prezen 'f 1500.— 15737 400.— 13257 200.— 5042 Prijzen van 20.— 271 320 446 607 1465 1582 1646 1796 1991 2156 2263 2338 2398 2565 2648 2795 2982 3079 3194 3643 3957 4594 4656 4653 4689 4695 5104 5392 5529 5869 5878 6014 6048 6157 6416 6429 7077 7202 7438 7942 8054 8564 8987 9045 9172 9241 9460 9851 9976 10313 10454 10658 10709 10766 11001 11571 12027 12182 12243 12381 12490 12909 12924 13088 13093 13179 13270 13366 13539 13692 13735 13763 13837 13858 13918 14083 14619 14624 15139 15243 15309 15623 15890 16184 16566 16575 16773 16847 17721 17749 18057 18148 18246 18362 18420 18787 18850 YerbfiJ. I? 2e lijst: 6326 m. 6324.

Schager Courant | 1937 | | pagina 8