14111 ~j „Italië zal zijn tegen- standers uitroeien" Heden wepverkeersdag DAGBLAD VOOR HOLLAND'S NOORDERKWARTIER Weerbericht Romeinsche pers opgewonden over een rede van Fransch minister Bekend generaal in hechtenis Vrijplaatsen voor waterwild Protest tegen landbouw- exportmonopolie Euwe raakt nog een punt achter Geldzak met f 5400.- tijdens transport verdwenen Toespraak echter nimmer gehouden Alle Italiaansche bladen pnblicee- ren de tekst van de rede, die Cam- pinchi, de Fransche minister van marine, een Corsicaan van geboorte, op 23 October 1.1. zou hebben uitge sproken aan boord van het passa giersschip „General Bonaparte", lig gend in de haven van Toulon. De publicatie heeft te Rome grooten indruk gemaakt en de inhoud van de rede is dan ook van dien aard, dat men de verontwaar diging der Italianen wel begrijpen kan, zegt het Hsbl. Het zal echter in de eerstvolgende dagen moeten blijken, of deze rede werkelijk door den minister uitgesproken is, wat men haast niet gelooven kan. De minister zou o.a hebben gezegd: „Hot is noodig dat Corsica niet langer open ligt voor een Italiaanschen aanval. Nooit. zullen wij toestaan, dat een zoo uitgesproken Fransch gebied tot slag veld zal worden van de Italianen. Italië moet ophouden met de comedie van een ir- redent Corsica of een Italiaansch Corsica dat op bevrijding wacht. In een verdere passage van zijn rede zeide do minister tegen zijn gehoor, dat uit ma trozen bestond: „Gij weet allen welke diepe verachting wij voor alles wat Italiaansch is koesteren, en hij voorspelde, dat als de Italianen zouden willen probeeren Corsica te bezetten, de ge- heele bevolking van het eiland zich daarte gen zou verzetten. Maar, zoo ging de mini ster voort, een oorlog tegen Italië is niet al leen onvermijdelijk, doch noodzakelijk. En die oorlog kan niet anders eindigen dan met een Fransche overwinning. De minister deelde vervolgens mede, dat zijn vriend, Pierre Cot, de minister van luchtvaart, drie militaire vliegvelden op Corsica had ingericht, en dat het eiland weldra over een sterke luchtvloot zal be schikken. Corsica, zoo zeide hij. zal in een komende oorlog, den doorslag geven voor de overwinning. En van Corsica zal het offensief uitgaan, dat het fascisme op de knieën zal dwingen. Hij eindigde met te zeggen: „Ik kan hier niet de geheimen van den generalen staf vertellen, doch zoo veel kan ik wel zeggen, dat wij de huid van het fascisme zullen hebben." In uiterst felle taal gaat Gavda in het Italiaansche blad „Giornale d'Italia" tegen deze rede van den Franschen minister te keer. Gay da acht het „schadelijke proza" van den minister een zeer gevaarlijke grap, wijl hier met vuur wordt gespeeld. Campinchi weet zeer goed, zoo meent de Italiaansche journalist, dat er geen sprake van is, dat Italië een aanval op Corsica zou voorbe reiden. Dit is niet anders dan een voor wendsel. Het zou hem niet mogeliik zijn ook maar één bewijs voor zijn uitspraak te leveren. Daarentegen zegt hij zelf, dat Frankrijk, in welk land men een diepe verachting koestert voor alles wat Italiaansch is, zich er op voorbereidt, van Corsica de basis te maken voor een offensief, dat het fas cisme op de knieën moet brengen. Hier wordt dus aan geheel Europa het bewijs goleverd, dat Frankrijk een aanvalsoorlog tegen Italië voorbereidt en waarmede het. den vreeselijksten oorlog zou ontketenen, die de wereld ooit gezien heeft. Gayda raadt den minister aan zijn uitda gende taal te matigen. Als het noodig is, zal Italië zich weten te verdedigen met alle wapens en met een volk van 45 millioen inwoners, dat gereed staat om de meest onverwachte en meest helsche verdedigingsmiddelen te gebrui ken. om zijn tegenstanders in Europa en buiten Europa doodelijk in al hun belangen Directie Zuiderzeewerken onderscheiden Grand Prix voor inzending op Parijsche wereldtentoonstelling. De inzending op de Wereldtentoonstelling te Parijs van de Directie der Zuiderzeewer ken, betrekking hebbende op de bebouwing ten plattelande, werd door de internationale jury bekroond met den hoogsten prijs, den Grand Prix. Verdere onderscheidingen. De volgende onderscheidingen werden o.m. toegekend: Grand Prix: de Ned. inzending op het ge bied van toerisme; Diplome d'Honneuf: inzendingen op het gebied van scheepvaart en luchtvaart naar en in Ned.-Indië; Grand Prix: Ned. Tuinbouwraad; Diplome d' Honneur: het Groene Kruis en bet Wit-Gele Kruis, Rijksrubberdicnst en Wa terstaat van Ned.-Indiëi te treffen, in een oorlog, waarbij deze tegen standers zullen worden uitgeroeid. Het is nutteloos dat Campinchi en zijn gezellen op papier over het gebrek aan moed en over de ongeschiktheid van de Italiaan sche soldaten schrijven. Hij behoeft slechts één poging te doen om zijn gebral van 23 October in de practijk te brengen en hij zal van het tegendeel overtuigd worden. Thans begint het eenigszins duidelijk te worden, waarom de, Italiaansche regeering zoo fel heeft gereageerd op het artikel, dat onlangs in de „Tribuna" verschenen is. De rede, hierboven genoemd, was natuurlijk reeds te Rome bekend en daarom zal dit artikel als zeer misplaatst zijn beschouwd. De correspondent te Parijs, die het artikel schreef is in Italië teruggekeerd en heeft als journalist twee dagen geleden zijn ontslag genomen. De rede verzonnen. Havas meldt uit Parijs, dat minister Cam pinchi verklaard heeft zich van iedere op merking betreffende de hem in den mond gelegde woorden te kunnen onthouden. De „rede" is geheel verzonnen, want de mini ster heeft, aldus Havas, bij de door het Ita liaansche blad genoemde gelegenheid niet eens het woord gevoerd. Directeurs-vacature Ned. Spoorwegen Mr. B. H. van Kreel candidaat. Naar het Hsb. verneemt, komt voor de vacature-ir. Van Dijk als lid van de direc tie der Nederlandsche Spoorwegen ernstig in aanmerking de heer mr. B. H. van Kreel, thans directeur van de Deli-Spoorwegmaat- schappij. De benoeming voor de vacature-ir. Van Dijk zal aan de orde komen in de vergade ring van commissarissen van de Nederland sche Spoorwegen, welke 4 December wordt gehouden. Plannen van den minister van Waterstaat: Geen gelijkvloersche kruisingen meer op auto-wegen Stopverbod hoofdverkeersweg. Alléén nog rechts afslaan! Dubbele rijbanen. Heden is de Nederlandsche Weg- verkeersdag te 's-Gravenhage geo pend met een rede van den minis ter van Waterstaat, mir. dr. ir. J. A. M. van Buuren, over „De weg als modern verkeersmiddel." De verkeersveiligheid eischt vóór alles, dat wielrijders geen gebruik maken van de baan voor motorrijtuigen, zegt mr. van Buuren. Vrij liggende rijwielpaden zijn noodiig en zullen voor zoover zij langs wegen van het R.W.-plan nog ontbreken, spoedig worden gemaakt. Gevaar van het stilstaande verkeer Teneinde het gevaar van het stilstaande verkeer zooveel mogelijk te beperken, is be sloten tot het aanbrengen van parkeer plaatsen langs de wegen van het R.W.-plan en de allerbelangrijkste dezer wegen aan weerszijden van een harden wergberm te voorzien benevens tot uitvaardiging van een stopverbod op de hoofdverharding. De ideale auto-snelweg. Het ligt in de bedoeling om de autosnelwegen reeds dadelijk of in de toekomst zoodanig in te richten, dat geen gelijkvloersche kruisingen met andere wegen voorkomen. Ver der zullen de aansluitingen zoo worden uitgevoerd, dat men den weg steeds aan de rechterzijde ver laat of bereikt, zoodat het gevaar lijke links afslaan niet voorkomt. Kruising van voorrangswegen. Bij de bestaande regeling wordt bij krui sing van voorrangswegen de voorrang op DE AANSLAG TEGEN DEN FRANSCHEN STAAT. De complotleiders gearresteerd De Directeur van de Fransche Vei ligheidspolitie heeft aan de pers me degedeeld, dat de geheime organisa tie, die bekend staat onder den naam „Cagoulards" in werkelijkheid de „CSAR" (Comité Secret d'Action Re- volutionnaire) heet. De leiders van deze organisatie dragen als teeken van hun rang een band om den arm, in de kleuren van de nationale vlag, versierd met een blauw email plaatje, waarop de Fransche lelie staat. Herhaaldelijk worden nog arrestaties in verband met deze sensationeele zaak ver richt. O.m. is in hechtenis genomen generaal Dusseigeneur, den vroegeren commandant van het vliegveld te Charbres, een zeer ge ziene persoonlijkheid in luchtvaartkringen. Een huiszoeking, bij hem gehouden, leverde weliswaar niets op, maar na gisteren den geheelèn dag door de politie te zijn verhoord, is de generaal in staat van beschuldiging ge steld en in de gevangenis opgesloten. Nader wordt vernomen, dat bij de huiszoeking wel enkele papieren in besiag zijn genomen. Voorts wordt medegedeeld, dat de leider van de „Csar", Eugène de l'Oncle gisternacht is gearresteerd en naar het gebouw van de Süire- té is overgebracht. Zijn broer Henri is in de Santé-gevangc- nis opgesloten. Eugène de l'Oncle is geboren in 1890. Hij is vader van twee kinderen. Hij studeerde aan de polytechnische school, is ingenieur eerste klas van de genie en ridder van het Legioen van Eer. Dc l Oncle heeft verklaard, dat hij na de ontdekking van het complot zijn woning vrijwillig heeft verlaten, en zijn intrek heeft genomen bij politieke vrienden, waarvan hij de namen niet wilde noemen. Nieuwe wapenvondsten. Behalve een onderzoek op de redactie- bureaux van het royalistische orgaan „Cour- rier Royal" is een huiszoeking gehouden in een heerenhuis in de buurt van de „Invali des", bewoond door den architect Pierre Parent.. In den kelder zijn o.m. 12 geweren, mi trailleurs en negen karabijnen, 13.000 pa tronen en 250 geladen granaten ontdekt. Mr. Dr. Ir. J. A. M. van Buuren Minister van Waterstaat beide wegen opgeheven. Het is nog niet be slist, of dit stelsel in het nieuwe verkeers reglement zal worden gehandhaafd. Het ligt voorts in de bedoeling om op enkele plaatsen dubbele rij banen aan te brengen. De Nederlandscho autosnelwegen zullen ter weerszijden van een middel berin, welke als regel een breedte zal verkrijgen van 4.50 M., bestaan uit een rijbaan voor één richtingsverkeer, breed 6.25 M., een harden berm (parkeerberm), breed 2.30 M., en een niet harden berm, breed 0.50 M., waarnaast eventueel een rijwielpad of parallelweg zal worden gemaakt. Dc rijbanen zullen alleen door motorrijtuigen mogen worden gebruikt. Verplichte openingsuren ben- zine-stations. De minister is van plan aan exploitanten van nieuwe benzinestations langs nieuwe en wellicht ook langs bestaande wegen de verplichting op te loggen het station tij dens bepaalde uren geopend te doen zijn. Spr. besluit met de verzekering, dat er naar gestreefd wordt om dc Rijkswegen, voorzoover de beschikbare middelen dit toe laten, zoo goed en doelmatig mogelijk in te richten en te beheeren. Texel en het Amstelmeer als voorbeeld Vrees voor achteruitgang van den wildstand. Wijziging jacht wet noodzakelijk. Nu tegen de wenschen van de goede jagers in, de hoognoodige wij ziging van ons Jachtrecht achter wege blijft en de „wildcrisis" in Ne derland ernstige vormen dreigt aan te nemen, blijft gelukkig! re actie hierop niet achterwege. Met voldoening kunnen wij, aldus het Hsb., er op wijzen, dat het particuliere initiatief reeds de beschermende hand over een belangrijk onderdeel van onzen wild- vooraad, namelijk het waterwild, heeft uit gestrekt: Het is de Friesche provinciale vcrecniging voor natuurbescherming „It Fryske Gea", welke in nauwe samenwerking met de Ne derlandsche Veréeniging tot Bescherming van Vogels een belangrijken stap in het belang van hef behoud van het jaagbare waterwild heeft gedaan door het stichten van een groot waterwild-reservaat aan do Friesche Waddenkust, welk reservaat ruim 2300 h.a. groot is en zich over een afstand van 18 k.m. uitstrekt. De grootc massa's ganzen en eenden, die hier in den winter voorkomen, zullen weldra uit ervaring tot de wetenschap komen, dat zij op de kust strook van 18 km. veilig zijn, zoodat stellig een groot aantal den winter doorkomt en er het volgend jaar toe bijdragen kan den stand uit te breiden. Wildbescherming voor geheel Noord en West-Europa van belang. Deze vorm van wildbescherming is van groote practische waarde. In de Vereenig- de Staten vooral vindt de toepassing er van De effectieven van de Csar zouden onge veer 5000 a 6000 man voer geheel Frankrijk bedragen, waarvan ongeveer 1500 voor Parijs. De architect Parent werd gisteravond in de buurt van Rouaan aangehouden, waar hij verblijf hield ten huize van een neef. Pa rent is naar Parijs overgebracht. Gistermiddag heeft zich bij de politie aangemeld Hu bert Pastre, kasteelheer te Evry, wiens naam in verband met de ont dekking der wapenopslagplaatsen werd gfb- noemd. Tijdens het verhoor door de justitieele po litie heeft hij meegedeeld nooit tot de „Csar" te hebben behoord. Een huiszoeking, bij hem ingesteld, had geen resultaat. Pastre is ter beschikking gebleven van den rechter. CsarCésar. Waarom de naam Csar? Het is de afkor ting van „Comité Secret d' Aelion Revolu- tionnaire", zooals boven werd gemeld. Plaatst men echter tusschen de C en de s een dan staat er César (keizer) waarmee dus het woord een beteekenis heeft gekregen als symbool van de monarchistische organi satie. Voorontwerp-Landbouwordenings- wet komt in nieuwe gedaante te rug! De Nederlandsche Bond van Groot handelaren in Varkensvleesch „Ne- prova", waarvan de leden zijn pro ducenten en ten deele ook expor teurs van spek, heeft, naar aanlei ding van hot bericht in de pers dat de hoeren regeermgsconiimissa rissen zouden hebben aangeboden, om den export van spek en andere agra rische prdoucten in eenigerlei vorm over te dragen aan dc landbouwor ganisaties, aan den minister van Economische Zaken een telegram gezonden, waarin tegen dit voorne men met klem wordt geprotesteerd. Een dergelijke overdracht van den spek- export, gevolgd door die van andere agrari sche producten, beteekent naar de meening van den bond niets andore dan het verwe zenlijken van de denkbeelden, neergelegd in het teruggenomen voorontwerp der Land- bouwordeningswet waartegen uit de kringen van handel en industrie zulke groo- te bezwaren zijn gerezen echter met dit verschil, dat het doel van genoemd voor ontwerp thans verwerkelijkt wordt zonder 1 a n d bo u word en i n gs we t. De bond verzoekt den minister eerbiedig, doch met grootcn aandrang niet toe te staan dat genoemde ex porto verdracht plaats vindt doch te willen bevorderen, dat inte gendeel weer wordt teruggekeerd tot een meer normalen spekexport cn wat daarmede verband houdt. Dit nummer bevat 8 pagina's DE BILT SEINTi Verwachting: Matige, in het Noorden tijdelijk krachtige Zuidw. tot Noord-W. wind, zwaar bewolM met tijdelij ke opklaring, kans op regen, vooral in het Noorden, zach ter in het Oosten. Verdere vooruitzichten.: Tijde lijk opklarend, later weer kans op regen. op groote schaal plaats, ja, men gaat zelfs ook nog het waterwild van voedsel voorzien teneinde het in staat te stellen fit te blijven, ook bij de felste koude. Naast een wijziging van de Jachtwet zal het stichten van winterreservaten een be langrijke taak voor de toekomst blijven, niet alleen in ons land doch over geheel Noord en West-Europa. Ten onzent heeft men daarmede reeds een aardig begin gemaakt, dank zij „Vogelbe scherming", die niet alleen op Texel het stichten van een vrijplaats mogelijk maakte, doch er ook in slaagde van de autoriteiten gedaan te krijgen, dat het Amstelmeer bij Wieringen en de eendenpiassen op de gespo ten terreinen in Amsterdam West onder schut werden gesteld. Hier wordt dus niet meer gejaagd. Dergelijke vrijplaatsen moeten echter door het heele land verspreid zijn en onder be hoorlijk toezicht van politie en marechaus- sée staan. Over den omvang van den afschot tus schen dc betroken instanties dient overleg te worden gepleegd. Zonder regeling en ver deeling zal het in de toekomst niet gaan, wil men een ook economisch niet-verant- woorden achteruitgang van het waterwild voorkomen! 21ste partij na 32 zetten opge geven. De gisteravond in „Krasnapolsky" te Amsterdam gespeelde een-en- twintigste partij van de revanche match om het wereldkampioenschap schaken tusschen dr. Euwe en dr. Aljechin is door den wereldkam pioen na 32 zetten gewonnen gege ven. De stand van de match is thans: 129 ten gunste van dr. Aljechin. In deze partij had Aljechin zich dan ein delijk eens geheel in bedwang en was hij er uitsluitend op uit, zijn voorsprong te con- solidecrcn met uitschakeling van aille risi co en halsbrekende toeren. In deze voor Euwe zoo dringende phasc der match vond de uitdager eindelijk de beheerscliing om de eenige tactiek toe te passen, d'ie hem voor treffelijke kansen bood: afwaohten. Onder deze omstandigheden stond de wereldkampioen voor de schier onvervulba re taak, op winst te spelen in een stelling die reeds na 14 zetten remise had kunnen worden gegeven. Een onvervulbare taak. Inderdaad. Na omstreeks 20 zetten tochtte het niet alleen meer in de zaal, maar ook op het bord en wel speciaal in de omgeving van den wit ten koning: als een kaartenhuis stortte 's wereldkampioen's positie ineen. Een moedeloos gebaar met beide handen sportief applaus en verslagen dropen de bezoekers af. Het noodlot had zioh voltrokken, Euwe had opgegeven. De volgende partij wordt morgen te Delft ge speeld. Naar eerst thans bekend wordt, is dezer dagen tijdens het transport van het bank gebouw der Stichtsche Bankvereeniging aan de Neude te Utrecht naar het kantoor der Coöperatie „Voorwaarts" aan de Wil lem van Noortstraat aldaar een geldzak, waarin zich f 5400 bevond, verdwener. In het belang van het onderzoek konden nog geen nadere mededeelingen in deze zaak worden gedaan. Uo-eilai LUXEMBURGSCH ELFTAL GEWIJZIGD. Drie veranderingen In de voor hoede. In het Luxemburgsche elftal, dat Zondag a.s. in het Feyenoord-Stadion te Rotterdam tegen Nederland speelt, zijn nog eenige wij zigingen aangebracht. De rechtsbuiten Rhein is vervangen door Touba, terwijl dc midvoorplaats nu zal wor den ingenomen door Libar, die eerst als rechtsbinnen stond opgesteld. De rechtsbin nenplaats wordt dan bezet door Wantz. Zoo men ziet: geen onbelangrijke wijzi gingen.

Schager Courant | 1937 | | pagina 1