De Prins heeft eenig voedsel tot zich genomen Streekplan commissies in in l-Holland ondenkbaai „Wij wenschen geen gebied, dat ons niet ontnomen is" De hoofdpijn wordt minder DAGBLAD VOOR HOLLAKDS KOORDERKWARTIER Rechercheurs in een geitenhok Om het wereldkampioen schap schaken Provinciaal personeel krijgt waarschijnlijk geen salaris- verhooging UJeerbericht DONDERDAG 2 DECEMBER 1937. 81e Jaargang. No. 10431. Uitgave der N.V. v.h. Trapman Co. Schagen. CHAUFFEUR VAN DEN AANGEREDEN VRACHTAUTO OP BEZOEK. De particuliere secretaris van Prins Bern hard, Jhr. Mr. C. Dedcl, deelde ons gister middag 2.25 uur het volgende mede: Ook in den loop van den dag bleef de toe stand van Prins Bernhard normaal gunstig. Er deden zich geen bijzonderheden voor. Gisteravond kwart voor acht verstrekte Jhr. Dedel ons het volgende communiqué: De dag van heden verliep gunstig. Prins Bernhard heeft voor het eerst eenig voedsel tot zich genomen, de hoofdpijn is minder, de Prins was betrekkelijk opgewekt. In een deel van onze oplage berichtten wij gisteren reeds, dat de hoofdwonde van den Prins gistermorgen opnieuw verbonden is en goed blijkt te genezen. De Prins zal nog eenigen tijd absolute rust moeten houden. Ook over den hof jager Spek luiden de be richten gunstig. De heer Spek zal een ope ratie aan de knie moeten ondergaan. Koningin en Prinses maken een wadeling in Artis. H. M. de Koningin en H. K. II. Prinses Juliana hebben gistermiddag hun verblijf in het Burgerziekenhuis onderbroken voor het. maken van een middagwandeling. Daartoe begaven de beide vorstinnen zich naar den dierentuin van Artis. waar zij ge- ruimen tijd in gezelschap van den direc teur dr. A. L. J. Sunier hebben vertoefd. Chauffeur van vrachtauto in het Burgerziekenhuis. Naar de Tel. verneemt, is de heer Zwee- rus, de chauffeur van den vrachtauto, waarmede de wagen van Prins Bernhard Maandagochtend in botsing is gekomen, persoonlijk naar den toestand van den Prins in het Burgerziekenhuis gaan ïnfor- meeren. „Mijnheer." zoo zeide hij gisteravond te gen een corresp. van de Tel., „het was vrecselijk dien morgen. De harde klap van de botsing en de akelige doodsche stilte, die er op volgde. Ik zal het mijn leven niet vergeten. En u voelt wel. als je zooiets meemaakt, al heb ie cr zelf ook geen schuld aan. dan wil je wel epns hooren. hoe het met de anderen gaat, die je daar 's morgens geholpen hebt. „Ik moest de stoute schoenen maar eens aantrekken!" En daarom dacht ik, ik moest de stoute schoenen maar eens aantrekken en naar het ziekenhuis gaan. Maar ja, kijkt u eens, dat is natuurlijk niet zoo eenvoudig. Het is de Prins en dan denk je wel eens even, is dat nu op zijn plaats. Maar ja. als het een ander geweest was. had ik het toch ook gedaan en daarom dacht ik: nou, ik moest het toch maar doen. En al zou ik den Prins dan ook zelf niet kunnen spre ken. in een gewoon geval, doet het de om geving van den zieke toch ook altijd goed. als je nog eens informeert. „Jhr. Dedel is een buitenge woon aardige mijnheer". Toen ik gisteravond aan het Ziekenhuis kwam, mocht er nog niemand bij den Prins, maar jhr. Dedel zou mij ontvangen. Ik zag er wel tegen op en was zenuwachtig, maar het was een buitengewoon aardige mijnheer. Toen ik binnenkwam zei Ik: „Ik ben Zwee- rus, mijnheer, de chauffeur van den zand- auto en ik wilde graag informoeren naar den toestand van Zijne Hoogheid." Mijnheer Dedel was heel vriendelijk te gen mij en zeide, dat hij het van mij op hoogen prijs stelde. Ik antwoordde, dat ik het als mijn plicht voelde en dat ik het bij iemand anders ook gedaan zou hebben, want dat ik het verschrikkelijk vond wat er ge beurd was, en dat dat nog wel Zijne Hoog heid was overkomen. Ik zei er ook bij. dat hoe het mij ook speet, ik het toch niet kon helpen. De toestand is bevredigend, vertel de mijnheer Dedcl mij en er is alle hoop op herstel. Ik vond dat prettig te hooren uit don mond van iemand, die in zoo nauw contact met den Prins is. Mijnheer Dedel zei mij ook nog, dat de wonde boven het oog waar ik dien morgen zoo van was geschrokken, niet zoo erg was als het toen scheen. Nu had ik gehoord, dat de Prins ook nog een been gebroken zou hebben en ik vond hot daarom verschrikkelijk, dat ik hem had laten staan op dien morgen en niet had on dersteund. „Daarover hoeft u zich geen zorgen te foaken". antwoordde jhr. Dedel, „want er is niets gebroken". Dat was voor mij een heele opluchting, want ik maakte mij daar zorgen over. De brilleglazen van den Prins waren versplinterd. Ik heb ook nog gevraagd, of de brillegla zen het oog hadden getroffen, want ik had dien vroegen morgen wel gezien, dat de bril hcelemaal stuk was en de Prins bloedde zoo aan zijn hoofd, maar gelukkig schijnen de glazen niets geraakt te hebben. Verder informeerde ik nog naar den hof- jager, die er dien morgen ook niet best aan toe was en ik was blij te hooren, dat zijn toestand goed was. Mijnheer Dedcl vond het mooi van me, dat ik gekomen was en zei mijn belangstel ling op hoogen prijs te stellen en aan den Prins en de Koninklijke Familie te zullen mededeelen, dat dechauffeur van den zand- auto er was geweest Limburg is Noord-Holland niet voor, wat betreft een meer rati- oneele verzorging der provincies. Bij de behandeling der begrooting voor 1938 van Ged. Staten, zijn in de afdeelingcn van de Prov. Staten van Noord-Holland verschillende vragen gesteld over uitbrei- dings- en streekplannen. Gedeputeerden hebben daarop nu geant woord, dat bij haar werk ten behoeve van uitbreidingsplannen en streekplannen de Vaste Commisise ook de te verwachten be volkingstoeneming en de bestaansmiddelen der bevolking in haar onderzoek heeft moe ten betrekken. Zij heeft zich daarbij niet kunnen beperken tot. het gebied der betref fende gemeente of streek, doch dc op te los sen vraagstukken steeds beschouwd in vel band met de ontwikkeling van een groot er gebied en wel, al naar gelang van den aard van het object, hetzij een deel der provincie, hetzij de gehcele provincie, hetzij een ge bied, grooter dan de provincie. Dat Limburg, wat betreft het ne men van maatregelen om tot een ra- tioneele verzorging der provincie te komen, Noord-Holland reeds voor zou zijn, moet worden ontkend. Limburg staat nog slechts in het begin van zijn werkzaamheden op stedebouw kundig gebied. Weliswaar is me de als gevolg van de omstandigheid, dat dit werk aldaar pl.m. S jaar la- De Rotterdamsche inbrekers zorgvuldig bespied. Twee ton koper en lood gestolen. Inzake de vijf arrestaties te Rotterdam vzie elders in dit blad) vernemen wij nog het volgende: De politie in de Meerniansstraat had er de lucht van gekregen dat ingebroken zou worden bij de firma de L., welke firma haar opslagterreincn en pakhuizen hééft op een terrein, dat grenst aan Admiraliteits kade en Oostzeedijk te Rotterdam. De re chercheurs waren dus op hun hoede en el- ken avond werd gepost, zonder dat er ook maar iets verdachts te bekennen was. Vrijdagavond jl. evenwel kwam rechercheur C., die zijn ronde maak te over den Oostzeedijk, een goede bekende tegen, nl. den 56-jarigen los- werkmansteuntrekkor J. F. J. S., een bekende zware jongen uit de Rotterdamsche misdadigerswereld. S. groette heel vriendelijk: „Saluut C.'\ waarop de rechercheur bemin nelijk antwoordde: „bonjour S.". Rechercheurs schaduwen de inbrekers. De rechercheur wandelde kalm door naai de tramhalte, maar voor dat hij deze had be reikt, ontmoette hij nog een tweeden beruch- ten Roterdamschen inbreker, nl. de 42-jarige J. B., die echter net deed of hij den recher cheur niet zag. Juist kwam een tram aanrijden en de rechercheur stapte op en was binnen en kele minuten uit het gezicht verdwenen. Twee haltes verder is de rechercheur van de tram gestapt. Hij waarschuwde een col lega, met wien hij de twee inbrekers ging schaduwen. Op heeterdaad. Zij zagen, dat het tweetal de don kere poort, welke aan de zijde van tor dan in Noordholland ter hand werd genomen, - in Limburg bij de doelstelling het zwaartepunt meer dan in Noordholland komen te lig gen bij het totstandbrengen van streekplannen dan in het bevorderen van de totstandkoming van goede, in een streek geheel passende uit breidingsplannen, doch in feite is er in het werk zelf en in de wijze, waarop dit wordt verricht, geen groot verschil, terwijl in Noordhol land deze arbeid in een veel verder stadium verkeert en reeds veel meer resultaten zijn bereikt. De toestanden in Limburg en Noord-Holland zeer verschillend. Streekplannen-commissies in N.- Holland niet denkbaar. Overigens mag niet uit het oog worden verloren, dat de toestanden in Limburg en Noordholland zeer verschillende zijn. Streek plancommissies, zooals zijn ingesteld in Lim burg en Noord-Brabant, bestaande uit afge vaardigden van niet minder dan 83 gemeen ten, die eenmaal in het jaar bijeenkomen, doch den eigenlijken arbeid ov rlaten aan een kleine commissie van voorbereiding, zijn in Noord-Holland niet denkbaar. Zoo wel de geheel andere volksaard, als de zeer verschillende georgrafische en maatschap pelijke omstandigheden (gewezen zij, voor wat Noordholland betreft, op de vele en groote stedelijke bevolkingsagglomeraties en het dichtbevolkte nlatteland, op ue daarmede verband houdende verkeerstoestanden, op het in verhouding tot de bevolking beperkte gebied met voor reactie-doeleinden geschikt natuurschoon) maken voor Noordholland een organisatorisch andere verkwijze nood zakelijk. Goed gedocumenteerde rapporten houden Gedeputeerden op de, hoogte. Voor zoover de bestudeering- de wensche- lijkheid aan het licht zou doen treden, dat maatregelen worden getroffen van verder strekkenden of anderen aard dan de vast stelling van streekplannen en uitbreidings plannen, kan als zeker worden aangenomen, dat de vaste commissie daarvan, evenals zij tot nu toe deed, Ged. Staten door middel van goed gedocumenteerde rapporten op de hoog te stelt (b.v. in 1931 over het natuurschoon der geheele Nonrd-Hollandsche duinstreek). Hetzelfde geldt, voor het geval dat de vaste commissie tot rle overtuiging mocht ko men, dat hef vaststellen van bepaalde richt lijnen voor de ontwikkeling van en de verdeeling der bevolking over de geheele nrovineie wenschelijk geacht zou moeten worden. „Ik protesteer Toen de burgemeester van Groningen gis teravond in het Concerthuis voor een druk bezochte propagand-a-vergadering een toe spraak hield naar aanleiding van een ge houden collecte voor het kleeding-, schoei sel-, en dekkingsfonds en tevens nog een bijdrage verzocht van de in de zaal aanwe zigen. verhief zich plotseling iemand van zijn zitplaats en riep: „Ik protesteer." Rumoer ontstond in de zaal en verschil lende personen liepen op den opposant toe. die onmiddellijk uit de zaal werd verwijderd Hierna vervolgde de burgemeester zijn aan beveling voor deze collecte. De vergadering had verder een rustig verloop. den Oostzeedijk toegang geeft tot het opslagterrein binnen ging en op het moment, dat de rechercheurs zich ook in de donkerte begaven konden zij nog net vaststellen, dat de beide mannen het hangslot van het hek, dat. toegang geeft tot het terrein( •doorknipten. Daarna gingen de mannen weer weg. de een in de richting Oostplein, de andere in de richting Boschland. om het aldüs te doen voorkomen, alsof er nog niets aan het handje was. Zü hadden evenwel nog geen notie van het feit, dat zij bespied werden. De rechercheurs zijn teruggegaan naar de poort waar zij inmiddels vaststelden dat, van uit een leege vrachttruck, welke steeds in de omgeving reed. het terrein verkend werd. De buit wordt opgeladen. Omstreeks half negen stopte de truck voor den ingang en reed achteruit de poort in. De rechercheurs waren daardoor ge dwongen het veege lijf te redden en zij kropen tenslotte maar in een geitenhok, waar het wel benauwd was, doch van waaruit zij alle gesprekken, welke de vier mannen, die inmiddels waren binnengeko men, konden afluisteren. Zij hoorden dat vele zakken met metalen op de vrachtauto werden geladen. Meer dan twee ton koper en lood. werd op de truck, die slechts op anderhalven ton berekend was, geladen. Recheurcheurs gaan tot den aan. val over. Nadat dit geschied was. hoorden de po litiemannen dat aan twee personen werd opgedragen buten te kijken of alles veilig was. Op dit oogerwblik grepen zij in. De ecne rechercheur heeft de beide mannen die waren gaan uitkijken in bedwang ge houden, terwijl de andere rechercheur op de treeplank van de auto is gaan staan. Het viertal is hierna overgebracht naar het bureau aan de Hoflaan, waar zij zijn opgesloten. Bij verhoor bleek, dat do opkoopcr A. de V. de truck hod geleverd en dat deze vol ledig van liet complot op de hoogte was. Ook hij is hierna aangehouden. De 23ste partij in remise geëin digd. De 23ste partij tusschen dr. Euwe en dr. Aljechin, welke Dinsdagavond was afgebro ken, werd gisteravond in een zaal van het Rotterdamsch Nieuwsblad voortgezet. De partij eindigde na vijftig zetten in remise. De slotstelling was: Wit—Dr. Euwe: lcfi, tb5, pionnen f2, g3 en h4. ZwartDr. Aljechin: kf7, tc2, pionnen b2, f3 en g4 De stand is thans: Aljechin 13K punt, Euwe 9lA punt. De vier-cn-twintigste partij wordt heden avond eveneens te Rotterdam in de Doelen zaal gespeeld. De aanvang is op zes uur be paald. In de afdeelingen van de Prov. Staten van N.-Holland zijn bij de bespreking van de begrooting voor 1938 vragen gesteld en op merkingen gemaakt aangaande de salariee- ring van het provinciaal personeel. Ged. Staten geven nu in hun beantwoording een uiteenzetting van hun eigen opvatting. Nu de indexcijfers van de kosten van het levensonderhoud sedert Sep tember 1936 met meer dan 5 zijn gestegen, zou hét niet onbillijk zijn, dat de 5 loonsverlaging, welke de Noordhollandsclie salarissen met ingang van 1 Maart 1936 tot op het laagste tot dusver bereikte punt deed dalen, ongedaan werd gemaakt. Men kan echter in de huidige verhoudin gen niet uitsluitend rekening houden met de billijkheid, maar men moet ook rekening houden met de practische uitvoerbaarheid. Het is immers uitgesloten, dat, na dat de salarissen van het provinciaal personeel tot het peil van de rijksbe zoldigingen zijn teruggebracht, door de regeering aan het prov. bestuur de vrije hand zou worden gelaten voor het invoeren van een salaris- verhooging. waarin zij de eigen landsdienaren vooralsnog niet meent te kunnen doen deelen. In deze opvatting der regeering zal een besluit der Prov, Staten tot het on gedaan maken der 5 loonsverla ging geen wijziging brengen. In het Georganiseerd Overleg is dezer da gen over de billijkheid en de opportuniteit van salarisverhooging beraadslaagd,nadat één der organisatievertegenwoordigers het voorstel had ingediend om de 5 verlaging ongedaan te maken. De afgevaardigden der personeelsbonden namen bij die gelegenheid vrijwel algemeen het standpunt in, dat de beslissing in deze zaak afhankelijk is van wat in het Rijksoverleg nu of later tot stand zou kunnen worden gebracht. Men zou, zoo betoogden zij, door thans voor Nrd Holland een besluit te forceeren, allicht den loop der onderhandelingen in het Rijksover leg verstoren. Ged. Staten zien in den hier weergegeven gedachtengang een bevestiging van hun eigen inzicht. IJsschots onder Poolexpeditie gebarsten Russische overwinteraars in groot gevaar. Radio verbinding bestaat nog. Volgens een bericht uit Moskou, verkeert de uit drie man bestaande Russische Poolexpeditie, die zich, zooals men weet, met tent en toebe- hooren op een groote ijsschots be vindt, in groot gevaar. Na een gekraak, dat 24 uur ge duurd heeft, is de ijsschots namelijk gebarsten. De ondoordringbare duisternis van den maanden lang durenden Poolnacht maakt het onmogelijk, den omvang der catastrofe vast te stellen. Men gelooft echter, dat de ijsschots, onder den druk van de aangrenzende massa's pak ijs, eenvoudig werd stukgoperst, aldus de Msb. De kleine expeditie staat nog in radio communicatie met de buitenwereld, maar het is nog niet bekend geworden, of de ijs schots reeds in kleinere stukken gebarsten is en op welk stuk de Poolvorschcrs zich bevinden. Dit nummer bevat 8 pagina's DE BILT SEINTi Verwachting: Matige tot krach tige Zuidwestelijke tot Zui delijke of Zuidoostelijke wind. nevelig tot betrokken met waarschijnlijk nog re gen, aanvankelijk iets zach ter. Verdere vooruitzichten: Nor weinig verandering. Barometerstand hedenmorgen 8 oor 755 DE DUITSCHE KOLO NIALE EISCHEN: Brussel gerustgesteld De bewering van de „Daily Tele- graph", dat Duitschland het denk beeld zon hebben geopperd van een teruggave van Kameroen en Togo en van het instellen van „een soort Duitsch mandaat over den Belgi schen Congo en Angola" (men zie ook elders in dit no.) heeft in Duit- sche politieke kringen groote ont stemming gewekt, aldus Havas. Men betoogt, dat Duitschland slechts de koloniën eischt, die het als zijn eigen dom beschouwt en die het „door het verdrag van Versailles zijn ontno- De „Beriiner Börsenzeitung" schrijft, dat blijkbaar de opvatting gesuggereerd moest worden dat de Fransche ministers dien in druk moeten hebben gekregen op grond van het rapport van Lord Halifax over zijn be zoek aan Duitschland. Het doel is Duitschland bij de andere lan den verdacht te maken en het te betichten van begeerte naar andermans bezittingen. Dat met deze berichten bewust iets onwaars wordt gezegd, ligt voor de hand, want nie mand kan van de „Daily Toiegraph" ver wachten, dat het de verklaringen van Hitier op 30 Januari jl. niet heeft gekend, waarin uitdrukkelijk gezegd is: Duitschland heeft geen koloniale aanspraken jegens landen, die het geen koloniën ontnomen hebben. Het Duitsche Nieuwsbureau voegt hieraan de volgende redactioneele noot toe; De ten dentieuze bewering van de „Daily Tele- graph" is intusschen ook reeds in andere buitenlandsche bladen verschenen. Voor deze bladen kan hetzelfde gelden, dat de „Börsenzeitung" ten aanzien van de „Daily Telegraph schrijft. In Belgische regeeringskringen, waar men gisterochtend eenigs-zins sceptisch stond tegenover de be richten, volgens welke Duitschland een belangrijk aandeel in het be stuur van den Belgischen Congo zou hebben opgeëischt. heeft men gisteravond met voldoening kennis genomen van de tegenspraken in de Duitsche pers, waarin wordt ver klaard, dat Duitschland niets op- eischt van landen, die het geen koloniën hebben afgenomen. Duitschland neemt geen nieuw initiatief. In gezaghebbende kringen te Berlijn ver klaart men. dat Duitschland naar aan leiding van de te Londen gevoerde tfransch Britsohe besprekingen geen nieuw initia tief zal nemen. Men wijst er op, dat Frankrijk en Enge land thans het initiatief in de koloniale kwestie dienen te nemen. Duitschland is bereid „eenigen tijd" te wachten tot deze kwestie meer in bijzon derheden wordt besproken. De K.P.M. bestelt vier motorschepen Orders te Bolnes geplaatst. De Rotterdamsche correspondent van het Alg. H.-blad weet mede te deelen, dat de scheepswerven Gebr. Pot te Bolnes en Boe- len's scheepswerven, eveneens te Bolnes, ieder van de Koninklijke Paketvaart Maat schappij de opdracht ontvingen voor den bouw van twee motorvrachtschepen met accommodatie voor 12 passagiers, die in In- dië dienst zullen moeten doen. Samen omvat deze opdracht dus vier schepen. Twee er van zullen over ruim een jaar, de twee andere ruim drie maanden daarna worden opgeleverd. De schepen zullen ieder 1700 ton meten en zullen worden uitgerust met motoren van Stork, ieder van 800 hpk. De snelheid zal 10% mijl bedragen.

Schager Courant | 1937 | | pagina 1