Euwe totaal ontmoedigd Schijnbare matiging der Japansche eischen Ook Polen eischt koloniën DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Britsch vliegtuig in zee gestort De Handelspolitieke be sprekingen met Duitschland Duitsche stoomer bij Rottumeroog gestrand De Prins lijdt bij tusschen- poozen aan hoofdpijn België's koning en zijn broer in Engeland Japan bombardeert Britsche schepen n ■*f%m ■•«mt MAANDAG 6 DECEMBER 1937. 81e Jaargang. No. 10437. Uitgove der N.V. v.h. Trapman Co. Schagen. Nationale eenheid in China groeit Volgens uit Hankau ontvangen berichten schijnt het bijna zeker, dat de Duitsche ambassadeur Traut- mann, die van zijn reis naar Nan king te Hankau is teruggekeerd, druk heeft uitgeoefend op Tsjang Kai Sjek om vrede te sluiten en dat hij dezen minimum voorwaarden heeft overhandigd, waarop naar hij meende de Japanneezen bereid zou den zijn onderhandelingen aan te knoopen. De voorwaarden zouden de volgende zijn: 1. Toetreding van China tot het anti-communistische verdrag. 2. Erkenning van Mandsjoerije en aanvaarding van de autonomie van Noord China. 3. Instelling van een Japansche concessie te Sjanghai. 4. Herziening der Chineesche douane tarieven. 5. Hervorming van de Kwo-Min- Tang. Men meente te weten dat de generalissimus deze voorwaarden niet aanvaard heeft doch de onderhandelingen niet heeft afgebroken en den Duitschen ambassadeur tegenvoor stellen heeft overhandigd. In politieke kringen te Hankau, die in nauw contact staan met de Chineesche re geering, verklaart men, dat de Duitsche po gingen spoedig een einde te maken aan het conflict in het Verre Dosten, er wel in zijn geslaagd den vorm te verzachten der Ja pansche eischen, doch niet den grondslag, Het vredesaanbod van Tokio maakt geen melding van het terugtrekken der Japansche troepen van het Chineesche grondgebied, het geen de regeering te Nanking als vooraf gaande voorwaarde had gesteld voor iedere onderhandeling. Het Japansche aanbod wet tigt daarentegen, zoo verklaart men verder, de verkrachting van de territoriale on schendbaarheid van China. Tenslotte eischen de Japansche voorstellen van Nanking-'n politieke verbintenis waar van de grenzen onbepaald blijven. Naar aanleiding van de Japansche plan nen om van Noord-China een onafhankelij ke staat te maken, bericht de Un. Press- correspondent te Peking, dat de stemming daar heftig anti-Japansch begint te wor den. Japans pogingen om rust en vrede te brengen in dit door tien millioen Chinee- zen bewoonde gebied hebben nog weinig succes gehad. Het voornaamste gevolg'van de Japansche militaire bezetting lijkt wel te zijn. dat het Noord-Chinee- sche volk voor het eerst in de ge schiedenis over zijn afkeer van zijn langenootën in het Zuiden en het Westen en over zijn wantrouwen is heengestapt. Hoewel de Chineezen, die ten Noorden van de Gele Rivier wonen, tot een ander ras be- hooren dan de Zuid-Chineezen, zijn thans allen één in hun nationalen haat tegen Ja pan. Dat wil echter niet zeggen, dat de Chi neezen actief verzet zullen bieden. Dat is niet Chineesch. Het wil zelfs niet eens zeg gen, dat de Chineezen zullen weigeren, „sa men te werken" met de Japanners, althans tot op zekere hoogte, want de Chinees is opportunist. Doch het beteekent wel, dat deze geheele Chineesche bevolking altijd zal klaar staan voor een opstand, zoodra er slechts een gun stige gelegenheid zich zal voordoen. Een riksja-Chinees, die uit den aard van zijn vak goed op de hoogte is van wat er onder de bevolking omgaat, gaf ons als zijn meening te kennen, dat het goed was. als men voor zich en zijn familie van het Japan sche geld ziet te krijgen, wat er te krijgen valt en dat men geniet van de orde en den voorspoed, die er, naar men verwacht, zul len heerschen, doch dat China eens zal her rijzen. Wat wij vernamen uit den mond van de dochter van een hoogen Chineeschen ambte naar, was in andere woorden hetzelfde. Actieve tegenstand beteekent, zoo meende ook zij, zelfmoord. Doch, zonder het eigen voordeel uit het oog te verliezen, moet men het oogenblik afwachten, dat succesvol ver zet geboden kan worden. De bitterste vijanden van de Japanners zijn natuurlijk de studenten te Peiping. Het lijdt dan ook geen twijfel, of dezen zullen, onder het mom van vriendelijkheid, tegenstand be ramen. Het Japansche leger weet dat en. het is te verwachten, dat honderden verdreven zullen worden, doch dat zullen slechts de meest fanatieke zijn, de anderen zijn stiller, doch niet minder opstandig in hun zwijg zaam Chineezenhart. Er zijn echter nog andere categorieën. De handelslied zijn in het algemeen voor poli tieke en idieele vragen minder toeganke lijk dan voor het feit, dat een bepaalde constellatie hun voor- of nadeel oplevert, Indien de Japansche handel hen verdringt, zullen de Chineesche handelaars ontevreden zijn. worden zij echter in de gelegenheid ge steld „mede te werken", dan zullen zij niet licht ontevreden zijn. Er zijn verder groote groepen van rea listen, die de veranderingen met vreugde begroeten als de geboorte van een „ver licht China" Volgens hen is Noord-China door de Nankingregeering de laatste tien tallen jaren verwaarloosd, waarbij getracht zou zijn. Peiping, dat cultureel en historisch belangrijker is, op den achtergrond te hou den. Twee dooden en elf gewonden. Een viermotorig vliegtuig van de „Imperial Airways" dat uit Britsch- Indië kwam, is gistermorgen na het vertrek van Brindisi in zee gestort. Het toestel, een watervliegtuig, zonk. Van de dertien personen, die zich aan boord bevonden, zijn er twee om het leven gekomen. Alle andere onder wie de luchtmaarschalk sir John Simon die van een inspectiereis naar Indië terugkeerde zijn gewond. De gewonden zijn overgebracht naar het hospitaal der militaire luchtvaart te Rome waar zij door den prefect en andere autori teiten werden bezocht. Uitzending van Poolsche Joden naar Madagascar. Het Poolsche regeeringsgezinde blad „Express Poranny" schrijft na te hebben geconstateerd, dat het vraagstuk der koloniën tot rijpheid is gekomen, dat er bij de komende onderhandelingen over dit onderwerp rekening zal moeten worden gehou den met de Poolsche eischen in deze kwestie. Voor het overbevolkte Po len is het noodzakelijk toegang te krijgen tot grondstoffen en koloni satie-gebieden. Het blad neemt met voldoening kennis van het feit, dat de Poolsche eischen op koloniaal gebied niet meer met een schou derophalen worden ontvangen. De veronder stelling in de Fransche pers geuit, dat deze kwestie een onderwerp van bespreking zou uitmaken tusschen Beek en Delbos, aldus schrijft het blad verder, vormt een bewijs, voor het groeiend begrip in het buitenland, dat Polen een land is, dat direct betrokken is bij de oplossing van het koloniaal vraag stuk. Indien Amerika niet gesloten was... Naar Havas verder meldt, schrijft de spe ciale correspondent te Warschau van de „Pa ris Soir", Jules Sauerwein, met betrekking tot de koloniale kwestie: indien Amerika niet gesloten was voor de Europeesche immi gratie, zouden Polen noch Duitschland in Afrika of Azië naar afzetgebied behoeven te zoeken. Op het oogenblik, aldus Sauerwein, verder, vertoeft een Poolsche delegatie te Parijs. Deze is zoo juist teruggekeerd van Madagascar, waar zij de mogelijkheid heeft bestudeerd van het inrichten van Poolsche plantages op de hoogvlakten van het eiland. De eisch is tot nu toe in geen enkel diplo matiek onderhoud ter sprake gebracht, noch tusschen de beide ministers noch tusschen de ministers en de ambassadeurs. De besprekingen tusschen Beek en Delbos. De speciale correspondent van Havas te Warschau bericht, dat in antwoord op de in Warschau in omloop zijnde geruchten, kan worden gemeld, dat Beek tijdens zijn be sprekingen met Delbos geen enkelen kolo nialen eisch ter sprake heeft gebracht, zelfs niet toen hem daartoe een geschikte gele genheid werd geboden, n.1. op het oogenblik dat Delbos hem op de hoogte stelde van de door lord Halifax uit Duitschland mee gebrachte inlichtingen. Ze worden morgen te Berlijn her vat. De Nederlandsche Regeering heeft van de Duitsche de uitnoodiging ontvangen om de op 10 November te 's-Gravenhage afgebro ken onderhandelingen over de regeling van het DuitschNederlandsche handels- en be talingsverkeer voor het jaar 1938 op 7 De cember te Berlijn te hervatten. Reddingbooten uitgevaren. Het Duitsche s.s. „Konsul Karl Fisser", 7000 ton groot en geladen met ijzererts is Vrijdagnacht tusschen Rottumeroog en Boschplaat, vermoedelijk tengevolge van zijn grooten diepgang aan den grond geraakt. Toen het dag werd heeft men het schip vanaf het eiland Rottumeroog waargeno men. doch verder geen pogingen om assis tentie te verleenen. ondernomen, aangezien men tevens zag, dat Duitsche sleepbooten rï.'.e °P Eems hij Emden gestationneerd zijn, in de nabijheid waren. Bovendien veronderstelde men. dat de „Konsul Karl Fisser" om elf uur, wanneer het hoog water zou zijn. vlot zou komen. Toen echter tijdens hoog water de aan wezige sleepbooten alle krachten inspanden om den vrachtstoomer los te trekken, ter wijl ook de „Konsul Karl Fisser' zelf volle kracht achteruitsloeg, en dit niet mocht baten, heeft de vertegenwoordiger van de N.Z.H.R.M. te Oostmahorn, de heer J. Vis ser, het raadzamer geoordeeld de daar ge stationneerde motorreddingboot „Insulinde' met schipper Toxopeus om half een 's mid dags naar de plaats van de stranding te zenden. En men achtte de aanleiding hier toe te grooter. toen men constateerde, dat ook de op Borkum gestationneerde Duit sche motorreddingboot „Hindenburg" zich in de nabijheid van den vastgeloopen stoo mer bevond. De „Insulinde" zal nu nabij de „Konsul Karl Fisser' blijven, mocht het schip bij het volgend hoog water nog niet vlot komen, om in geval van nood behulpzaam te kun nen zijn bij de van boord haling van de bemanning. Onderofficier-vliegers voor Indië gevraagd Voor een tiental flinke jongelieden, die den leeftijd van 19 jaren hebben bereikt en dien van 20 jaren niet hebben overschreden, onge huwd en in het bezit van het vliegbrevet a (sportbrevet), bestaat de mogelijkheid om voor landsrekening naar Nedcrlandsch-In- dië te worden uitgezonden ter opleiding tot onderofficier-kortverbandvlieger bij het In dische leger. Voor nadere inlichtingen kan men zich wenden tot afd. C. van het Commissariaat voor Indische Zaken bij het Departement van Koloniën. Koningin en Prinses blijven voor- loopig in bet Burgerziekenhuis. De particuliere secretaris van Z. K. H. Prins Bernhard, Jhr. Mr. C. Dedel, verstrek te ons het volgende communiqué: Prins Bernhard heeft zeer goed geslapen. De hoofdpijn is gering en afwisselend. Overeenkomstig den aard van het ongeval zal het volkomen rust hou den geruimen tijd dnren. Hofjager Spek geopereerd. De toestand van hofjager Spek was gister morgen goed. De operatie die onder plaatselijke gevoel loosheid verricht is, heeft geen nadeeligen invloed op zijn gestel gehad. Gezondheidstoestand van de Prin ses zeer goed. H. M. de Koningin en de Prinses hebben besloten voorloopig nog in het ziekenhuis te blijven, omdat het heen- en weer reizen voor de Prinses, wier gezondheidstoestand overigens zeer goed is, te vermoeiend zou ziin. Dit nummer bevat 8 pagina's HUWELIJKSPLANNEN VAN DEN VORST OPNIEUW TEGENGESPROKEN. Geheel onverwachts en zonder dat dit vooruit was aangekondigd, zijn koning Leo- pold van België' en koningin Elizabeth Za terdag met den sneltrein naar Oostende ver trokken en aldaar scheep gedaan aan boord van de paketboot Prins Albert. De Koning en diens moeder, die incognito reizen, arri veerden in den loop van den middag te Dover. Zij hebben zich vervolgens naar Wel- beck Abbey bij Sheffield, de verblijfplaats van den hertog en de hertogin van Portland, begeven, met' wie koning Leopold sedert lang persoonlijk bevriend is. Deels als gevolg van dit verrassend ver trek uit de hoofdstad bleek Zaterdagmiddag in Brusselsche kringen het vermoeden te zijn gerezen, dat zekere vroegere telkens weer beslist gelogenstrafte verlovingsgeruchten ditmaal wel een grond van waarheid konden bevatten, alsdus de N. R. Crt. Sommigen meenden ook nog, dat de reis van Koning Leopold verband kon houden met de inter nationale koloniale kwestie, maar dit ge rucht werd beslist tegengesproken. Koning Leopold zal trouwens geen enkel lid van de Engelsche regeering ontmoeten. 25ste partij afgebroken Aljechin heeft twee pionnen meer. De Zaterdagavond in den Dieren tuin te Den Haag gespeelde 25ste partij van de revanohematch om het wereldkampioenschap schaken tus schen dr. Euwe en dr. Aljechin, is na 40 zetten afgebroken in een stel ling. waarin Aljechin. die met zwart speelde, twee pionnen meer heeft. Aangenomen mag worden, dat Alje chin deze partij tijdens de voort zetting, Dinsdagavond a.s., eveneens in den Dierentuin te 's-Graven hage, zal winnen. Afgebroken in de volgende stelling: Wit Euwe: Kf3, Dd2. Td6, pionnen a.3 en f2. Zwart Aljechin: Kg8, Dh3, Tf8, pion nen a7, a6, fö en g7. De op Dinsdag vastgestelde partij No. 26 is tot Woensdagavond uitgesteld. Dat de match reeds Zaterdag in het voor deel van den uitdager had kunnen worden beslist, moet o.i. van heel wat minder be- teekenis worden geacht, dan de wijze waarop het geschiedde. Ongetwijfeld heeft niemand verwacht, dat dr. Euwe een ach terstand van vijf punten zelfs maar tot 2 of 3 zou weten te reduceeren, doch stellig hebben velen nog op menige spannende ont moeting en in elk geval op een zwaren strijd gerekend. Het hoeft niet zoo mogen zijn. Ook deze partij werd blijkbaar gespeeld door een totaal ontmoedigden Euwe, die. althans aan vankelijk. niet bij machte bleek met zijn spreekwoordelijke nuchterheid en volhar ding voor deze reeds verloren zaak te vechten. Tweemaal in de Nimzowitsch-ver- dediging kon hij een gunstig spel verkrij gen en beide malen gaf hij den tegenstan der gelegenheid zijn stelling te verbeteren, om niet te zegeen: te perfectioneeren een gelegenheid, die door dr. Aljechin prompt werd benut, zooals trouwens iede re meester die zou hebben kunnen benut ten. Na den dertienden zet was eigenlijk reeds alles voorbij. Hoe begrijpelijk en aannemelijk deze geheele gang van zaken ook moge zijn men ontkomt niet aan den onbevredigenden indruk, dat het catastrophale einde dezer match wel verwonderlijk sterk uit den toon valt, bij het formidabele en voor on zen landgenoot zoo glorieuze begin. Met deze opmerking willen wij overigens in geenen deele de schitterende prestatie van Aljechin verkleinen, doch slechts onze verwondering uitdrukken over de onver wachte ineenstorting van Euwe's geestkracht sinds de 21ste partij. Een soort doodgraversinstinct had naar den Dierentuin nog vrij veel bezoekers ge- DE BILT SEINT. Verwachting: Meest matige wind. in het Noorden uit Oostelijke, in het Zuiden uit Westelijke richtingen, zwaar bewolkt tot betrokken met tijdelijke opklaring, nog regen of natte sneeuw, wei nig verandering in temp. Verdere vooruitzichten: Nog wei nig verandering. Barometerstand bedenmorgea 8 oor 571 Woensdag worden de koning en koningin moeder te Brussel terug verwacht. De secretaris van den koning heeft mede gedeeld, dat alle geruchten, welk naar aan leiding van 's konings bezoek aan Engeland in omloop zijn, volkomen uit de lucht zijn gegrepen. Nader wordt gemeld, dat de broer van den koning, prins Karei ook in Engeland ver toeft. Het gerucht gaat thans, dat deze met huwelijksplannen ten aanzien van lady Ann Cavendish Bentinck, de kleindochter van den hertog van Portland rondloopt. lokt, die blijkbaar in de grootste spanning en onder plechtige stilte het moment zaten of stonden af te wachten, waarop de wereld titel van eigenaar zou verwisselen. Doch roemloos ondergaan was beneden Euwe's waardigheid. Of het nu was om Aljechin's bewonderaars den tijd te geven, kransen of andere huldeblijken te doen aanrukken, of een doodenmarsch in te studeeren, of dat hij werkelijk meende, niet geheel en al ver loren te staan wij weten het niet, maar zeker is, dat hij in zijn critieke situatie plotseling een energie begon te ontwikkelen, die de door het lot toegelachen Aljechin hem niet zou hebben verbeterd. En als de zwart-speler, overtuigd spoedig te zullen winnen, van een zijner ontelbare excursies naar zekeren vleugel van het ge bouw terugkeerde en struikelend van zenuw achtigheid het podium heklom, stond Euwe met de uiterste voorzichtigheid op en verwij derde zich op de teenen van het hord. daar mede terecht te kennen gevende, dat. de strijd nog in vollen gang was en dat h ij bereid was, zijn steentje tot de zoo uit drukkelijk verlangde stilte bij te dragen. Inderdaad, de strijd wds nog in vollen gang. Aljechin moest meer dan één fijnen zet verzinnen, om het voordeel te realiseeren. En toen hem dit ten slotte gelukte, was het duidelijk, dat de eventueele beslissing een tweede zitting zou vorderen. Naar wij van het. Euwe-Aljechin-comïté vernemen, zal, in strijd met alle geruchten, de wedstrijd, ook al zal de beslissing vóór dat alle 30 partijen zullen zijn gespeeld ver kregen zijn, in ieder geval worden voort gezet, hetgeen ook in het contract is vast gelegd. De match zal eerst zijn afgeloopen, als de 30ste partij is beëindigd. RIVIERBOOT TOT ZINKEN GEBRACHT. Tijdens het bombardement van Woehoe gisterochtend door Japan sche vliegtuigen zijn twee Britsche stoomschepen de Toe-Kwo en de Ta-Toeng, getroffen, die op duide lijke wijze de nationale kleuren op dekken en langszij geschilderd voer den. De Toe-Kwo vloog in brand, terwijl ook de Ta-Toeng ernstig beschadigd werd. Men heeft laatstgenoemd schip aan den grond gezet. Onder de bemanning van elk der beide sche pen bevinden zich drie of vier Britsche offi cieren. Tijdens hetzelfde bombardement is een bom door het dak van een Engelsch pakhuis gegaan, waarop de Britsche vlag geschilderd was. De rivierboot „Ping-Wo", die toe behoort aan een Britsche onderne ming en met verscheidene honder den Chineezen op weg was van Han kau naar Nanking, is door Japan sche vliegtuigbommen tot zinken ge bracht. Waren de bommen alleen voor de Chineesche jonken bedoeld? De Japansche militaire autoriteiten mel den, dat een stoomboot, die de vlag van „zekere mogendheid" voerde en dicht bij de jonken, die Chineesche troepen vervoerden, bleef, door een bom is getroffen en gezon ken, schijnt te zijn, toen de jonken door Japansche vliegtuigen gebombardeerd wer den. Feestgangers zakken door de vloer Honderd gewonden. In het dorp Jezof bij Lodz is tij dens een bruiloft de vloer van de feestzaal, waarin zich ongeveer hon derd menschen bevonden, ingestort. De gasten kwamen in den kelder te recht Tot overmaat van ramp brak nog brand uit, hetgeen de redding bemoeilijkte. Vrijwel alle bezoekers werden door den val gewond, terwijl een veertigtal bovendien brandwon den opliep. Weer een taifoen op de Philippijnen Een zware taifoen heeft gisteravond ge woed boven de in het midden der Philip pijnen gelegen eilanden. Het eiland Samar is geisoleerd. Zooals bekend zijn de Philip pijnen resp. op 11 en 17 Novemiber j.1. reeds geteisterd door twee taifoens, waarbij toen 200.000 personen dakloos werden en 300 slachtoffers vielen. Duitsche solidariteit Collecte brengt ruim 7 mil lioen mark op. De gisteren in geheel Duitschland gehou den collectes ter gelegenheid van den „Dag der nationale solidariteit" hebben zeven mil» lioen 650.000 mark opgebracht tegen vijf mil lioen 662.0ÖÖ mark in 1936.

Schager Courant | 1937 | | pagina 1