Kerkdienst in oude schuur Nederland let op uw saeck; Tegen regeling der bloembollenteelt _Hedenavond de. beslissing „Voor de Kerk bestaat geen vrijheid" Oud-Minister Decker* waarschuwt tegen den invloed van het Bolsje wisme. Felle aanklacht tegen het Russische regiem. De afdeeling Amsterdam van den Bijzonderen Vrijwilligen Landstorm, hield gisteravond in Krasnapolsky een „Blijde samencomste", die werd voorgezeten door het Tweede Kamer lid A. B. Roos jen en waarop oud minister Deckers een rede hield, waarin deze het wezen en de taak van den Bijzonderen Vrijwilligen Landstorm schetste. Wat iedereen moet treffen, aldus begon spr., is het feit, dat in nog geen 20 jaren tijds. 80.000 mannen zich in hou en trou schaarden achter hun grijzen, maar altijd jeugdigen aanvoerder, generaal Duymaer van Twist en wij zieri den groei nog steeds aanhouden. Spr. noemde het ontroerend te zien, hoe telkens weer nieuwe gelederen van geoefen de mannen zich in koninklijke vrijheid, door de hoogheidsdaad van vollen eigen wil, be schikbaar komen stellen om als 't moet niet het zwaard in de vuist hof en haard te beschermen. Vrije vereeniging thans; aan de krijgstucht 'onderworpen legeronderdeel straks. Een weermacht noodig, om oor logsgeweld buiten de grenzen te houden. Het volk beseft thans, dat een deugdelijke weermacht een middel is, om het oorlogsge weld te houden buiten de grenzen van het vaderland. Velen, die tot voor korten tijd van oordcel waren dat Nederland geen weermacht behoefde, erkennen thans vol mondig, dat de internationale verhoudingen van dien aard zijn, dat wij haar niet kun nen ontberen, dat de verzekering van de rechten dr onafhankelijke staten, waarlijk nog niet mag worden overgelaten aan den Volkenbond, die zijn onmacht herhaaldelijk heeft bewezen. De weermacht is in eere hersteld en dat eerherstel is mede aan den B.V.L. te dan ken. De landstormers hebben te wa ken tegen hen die samenspan nen om ons gezag te ondermij nen. Maar de taak der landstormers is nog niet ten einde, De tijden zijn er nog niet naar, dat de B.V.L. kan worden ontbonden, Nog dagelijks spannen helaas ook in Neder land aldus spr., zeer velen zich in om het gezag te ondermijnen. De geschiedenis onzer dagen is leerrijk. Wat elders mogelijk bleek is bij ons niet bij voorbaat uitgeslo ten en zou hier ook mogelijk worden, als wij zorgeloos waren en werkeloos den loop der dingen afwachtten. Een minderheid maakte zich twin tig jaren geleden in Rusland mees ter van de macht en wist zich tot dusverre staande te houden, daartoe niet terugdeinzend voor middelen van het grofste geweld. Misschien is de minderheid van weleer thans reeds meerderheid geworden. Want ge weldig is de invloed, dien de overheerschers hebben geoefend op den geest der aan hun macht onderworpenen. Weg niet de vrijheid van do pers, met de vrijheid van vereeni ging, de vrijheid van vergadering. Weg met (le vrijheid van mecningsuiting en de vrij heid van godsdienst. OUD-MINISTER DECKERS. Felle woorden tegen, het Russi sche regime. Het Russische ge vaar dreigt overall Wat de staat wijst, zal de burger prijzen; wat de staat hem opdraagt, het weze kwaad en onrecht, zal de burger uitvoeren. Twintig jaren lang is men in Rns- land reeds doende zóó een volk van 180 millioen zielen te vormen, te vervormen, te misvormen. Nog al tijd houdt dit regiem van overheer- sching en verdrukking stand en reeds heel een geslacht is opgegroeid, dat met het bolsjewisme vertrouwd geraakte en het stelsel aavaardde in al zijn afschuwelijkheid en met al zijn verschrikkelijke consequenties. Stalin'sgetrouwen zitten niet stil. Zij be dienen zich van pers en van radio, van elk modern middel, om in alle talen der volke ren en over alle deelen der aarde hun denk beelden te- verbreiden en waar zij kunnen vormen zij in den vreemde centra van bols jewistische propaganda. Moskou's gevaar dreigt overal. Toen het verschrikkelijke bols jewisme in sommige landen groot en invloed had verkregen, steeds brutaler optrad en zich meester dreigde te maken van heel het maatschappelijk en economisch leven, vond het helaas zijn tegenstanders niet aaneen gesloten en eensgezind tegenover zich ge steld. Deze waren zwak door hun verdeeld heid en lieten de bestrijding van het bols jewisme over aan een kleine minderheid, die op haar beurt naar de macht greep en een dictoriaal bewind vestigde. Ook dit bewind miskent de oude rechten des volks en hand haaft zich door onderdrukking en geweld. En de tegenstellingen in eigen land. Hoe gelykkig staat tegenover een voor beeld als dat van het tegenwoordige Rus land ons Nederland. Wij hebben onzen ge zonden volksinvloed op het staatkundig le ven; onze volksrechten, geëerbiedigd van hoog tot laag, vastgelegd in de Grondwet en door de overheid beschermd. Wij hebben Verpleegsters voor de Prinses aangewezen Twee Haagsche diaconessen. Als verpleegsters voor Prinses Ju- liana bij de te verwachten blijde ge beurtenis zijn, naar de Tel. verneemt twee diaconessen uit de Diacones sen-inrichting Bronovo te Den Haag aangewezen, Als nachtzuster zal dienst doen de kraamverpleegster zuster Romke Vermeer; dagzuster wordt zuster Kleintje, eveneens kraamverpleegster. ons opgewekt godsdienstig leven, onze pers, onze eigen scholen en eigen organisaties. Wij hebben dit alles en wij willen het be houden. En als die kostbare schatten ver dedigd moeten worden tegen revolutionnair geweld of tegen welken misdadigen aan slag ook, dan weet Nederland, dat het kan rekenen op de mannen, altijd vaardig, al tijd paraat, op ons beproefd vrijwilligers le gioen, den bijzonderen vrijwilligen land storm. Wij zullen niet toelaten, zoo besloot spr., dat de oude cultuurwaarden, ons overgedra gen van geslacht tot geslacht, ons worden ontroofd. Anti-saneerders te Haarlem bij een. De vereeniging tot behoud van het bloem bollenvak in Nederland „Anti-saneering", heeft gisterenmiddag te Haarlem haar eer ste algemeene vergadering gehouden onder leiding van den heer W. Murk. Deze zeide in zijn openingsrede o.a. dat het ledental sinds de oprichtingsvergadering op 8 Febr. j.1. gestegen is tot 2300, waardoor de vereeni ging thans de tweede plaats op de rang lijst der bloembollenorganisaties inneemt. Steun aan bnitenlandsche cultuur. Spr. zeide voorts, dat de minister het stel sel van de teeltregeling met binnen- en bui- tenlandsche minimumprijzen heeft laten val len en er een teeltregeling met basisprijzen voor in de plaats gesteld. De tegenwoordige minister heeft dus geen gehoor gegeven aan de stem van het vak en de belofte van zijn voorganger niet gehouden. Door het besluit, om de teeltregeling te behouden, wordt de cultuur in het buitenland gesteund, want bij dit stelsel mag men In Nederland geen en kele roe uitplanten, terwijl het buitenland volop gelegenheid heeft zijn teelt ongelimi teerd te vergrooten. Ook schijnt de minister niet overwogen te hebben, aldus spr., dat hij door zijn beslissing den immoreelen han del in teeltbewijzen steunt. De heer Murk betoogde voorts, dat door de saneering van de 9000 H.A. bloembolen, welke er in 1932 in Nederland stonden, thans nog slechts ruim 4500 H.A. over zijn. Ruim 3000 kweekers zijn wegge saneerd en voor jonge kweekers is nog slechts in het buitenland plaats. Een deel van de producten wordt vernietigd en bovendien is een be denkelijk soort parasieten in het vak gekweekt dat leeft van den verhuur van teeltbewijzen, Tenslotte hoopte spreker, dat de vereeniging er alsnog in zal slagen den minister te overtuigen, dat op heffing van alle saneeringsmaatre- gelen het bloembollenvak voor een ramp zal behoeden. Nadat de verschillende jaarverslagen wa ren goedgekeurd, en de heeren Pa Bakker Mzn. en P. M. Roozen van Daal en als be stuursleden waren herkozen, kwamen de reorganisatieplannen der algemeene ver eeniging voor bloembollencultuur ter spra ke. De voorzitter verklaarde, dat het vak in een dwangbuis zal worden gestoken, in dien deze plannen worden aangenomen, ter wijl bovendien het hoofdbestuur der alge meene vereeniging wederom voor onafzien- baren tijd zal bestaan uit voorstanders der saneering, hoewel het overgroote deel der leden daar tegen is. Hij drong er daarom bij alle anti-saneerders op aan, tegen de reor ganisatieplannen te stemmen.' Waar de pope zich in Rusland verbergt Zooals bekend worden er Juist in den laats ten tijd weer vele Russische geestelijken gearres teerd. In onderstaanden brief beschrijft onze correspondent te Moskou hoe het kerkelijk le ven zich tegenwoordig in de Sovjet-Unie afspeelt. Religieuze huwelijken en begra fenissen in het geheim. In een dorp, waarvan wij den naam om be grijpelijke redenen moeten verzwijgen, in de nabijheid van Kost.roma is de laatste kerk ongeveer twee jaren geloden gesloten. Een pope houdt zijn diensten nu in het geheim in een oude schuur. Daar het niet moer mo gelijk is, dat de pope de dooden en de graven zegent, wijl hem de toegang tot het kerkhof verboden is, vindt in dit kleine dorp de kerkelijke begrafenis op de volgen de wijze plaats: in de oude schuur zegent de pope volgens den kerkdijken ritus eenige aarde. De familieleden van den gestorvene zorgen er dan verder voor. flat deze aarde hij de „wereldlijke begrafenis" het eerst op den kist geworpen wordt. Voor een ieder, die sinds langen tijd niet meer in de Sovjet-Unie was, is dit misschien onbegrijpelijk. Maar dP famd Hele den. die het op het oogenblik nog wagen, een doodc kerkelijk te laten hegraven, stellen zich zonder eenigen twijfel aan het gevaar van vervolgingen en arrestatie bloot. Huwelijks-ringen op reis. Daar iedere kerkelijke handeling on danks het feit, dat de nieuwe grondwet deze toestaat als staatsgevaarlijk gekfrt, waagt niemand het, zich kerkelijk te lateoi trou wen. Maar ook hier heeft men een uitweg gevonden. Sind't b.v. in Smolensk alle ker ken gesloten zijn, zenden huwelijkscandida- ten een vertrouweling met hun ringen naar den pope met het verzoek deze kerkelijk te zegenen. Van ver af komen de afgezanten in de kleine kamer van den geestelijke en dikwijls brengen zij de trouwringen van verschillende paren mede. Een met deze ringen gesloten huwelijk geldt als kerke lijk ingezegend. Handel in gewijde kaarsen. In Moskoif zijn. zooals bekend, van de 1624 kerken van het jaar 1917 nog slechts 20 behouden gebleven. De overige worden voor andere doeleinden gebruikt of zijn af gebroken. Hoewel de anti-religieuse agitatie met alle middelen door den staat gesteund wordt, kan men in den laatsten tijd vaststel" len, dat deze twintig kerken bij iederen dienst tot aan den nok toe gevuld zijn. Soms moet men reeds vele uren voor het begin van den dienst verschijnen, om in de kerk te kunnen komen en niet, zooals vele duizenden, voor den open deuren de woor den van den geestelijke te moeten aarthoo- ren. Hoe diep het religieuse geloof nog in een groot deel van het volk. geworteld is, wordt, het best bewezen door het feit, dat een kerk te Moskou in het laatste jaar alleen reeds door den verkoop van gewijde kaarsen meer dan 200.000 roebel ontving. In Kiew liet de „Bond der Godloo- zen" plotseling de schooljeugd fouil- leeren. Van de 870 jongens droeg er ongeveer 600 kruizen of beeldjes van heiligen bij izch. Op de ver baasde vraag van den commissaris wat deze onzin te beteekenen had, verklaarde een der schooljongens: „God moet ons bij het examen hel pen!" Helaas kon de spreker niet meer aan het examen deelnemen, want hij werd van school gezonden. Zwervende geestelijken. Nieuwe verschijningen trekken thans op de landwegen en in de afgelegen dorpen de aandacht. Dat zijn de rondtrekkende geestelijken. Wordt in een of andere stad de laatste kerk gesloten, dan nemen dc geestelijken den wandelstaf op en trekken van plaats naar plaats. Overal prediken zij. In dc dorpen, in de huizen of in de stal len, in het woud of op het vrije veld. Door de bevolking worden zijn over het algemeen betrekkelijk vriendelijk ontvangen, maar wee hun, wanneer zij een GPOe-agent in de handen vallen. Een verbanning van vele ja ren wacht him dan, indien zij hun leven tenminste niet „beteren." Want terwijl vroe ger onmiddellijk tot verbanning werd over gegaan, tracht men thans op een nieuwe wijze hen van hun geloof af te halen. Alle geestelijken worden thans geregistreerd en dagelijks gedwongen, anti-religieuse voor drachten aan te hooren. Veel succes schij nen de autoriteiten met deze maatregel in- tussehen nog niet gehad te. hebben, want de popes trachten zoo spoedig mogelijk aan d op hen uitgeoefende controle te ontsnap pen en gelukt hun dit, dan trekken zij hot land ki en prediken overal, waar zij er maar gelegenheid toe krijgen. Aangezien de 25ste partij van de match Eu weAljechin wellicht de beslissing kan brengen in den strijd om het wereldkampioenschap, zal de A.V.R.O. vanavond vanaf 7.00 uur regelmatig van uit de zaal mede- deelingen doen over het verdere verloop van deze partij. De eerste reportage zal omstreeks 7.05 n.m. plaats vinden en dienten gevolge komt het programma van dansmuziek te vervallen. Eventueel andere noodig zijnde wijzigingen worden nader voor de microfoon medegedeeld. Bisschop van Berlijn antwoordt Kerrl Geloovigen moeten zich verzetten tegen den anti-Christ. Conrad von Preysing, aartsbisschop van Berlijn, heeft in een herderlijk schrijven, dat heimelijk onder de Katholieken is ver spreid, scherp stelling genomen tegen de rede, welke de Duitsche minister voor ker kelijke zaken Kerrl, met betrekking tot de religieuze vrijheid heeft gehouden. D lange brief komt hierop neer, dat godsdienstvrijheid in liet derde rijk niet bestaal, terwijl de brief de geloovigen opwekt zich te verzetten tegen pogingen om het openbare en particuliere leven te doordringen van een anti-christclijken geest. Scholen voor bijzonder onderwijs worden met geweld of door middel van gedwongen stemmingen gesloten en maatregelen van vei'dediging worden belemmerd door moree- len of cconomischen druk. De bisschop gaat dan voort met de gevol gen op het publiek te schetsen van de, anti christelijke campagne. Sprekende over don strijd tegen de kerk waarschuwt de bisschop tenslotte voor de bedreiging van dc eenheid der natie, welke daaruit voortvloeit. De bisschoppen wenschen den strijd niet, zoo eindigt hij, maar zij zouden huurlingen zijn als ze vrede kochten door verraad van het allerheiligste. Vrijheid? Ik zal U een paar dingen vertellen, waar uit het gebrek aan vrijheid van de kerk en de geloovigen in Duitschland blijkt, zegt het herderlijk schrijven volgens de N.R.Crt. Twaalf drukkersbedrijven in Duitschland, die de pauselijke encycliek hadden gedrukt, zijn zonder dat vergoeding aan den eigenaar is uitgekeerd, in beslag genomen, omdat zij, volgens verklaring van den minister van binnenlandsche zaken, door het drukken van de pauselijke encycliek, een vijandige daad tegen den staat, verrichtten. De jon- gemannenorganisaties in Munster, Padcr- born, Trier en Limburg zijn ontbonden z.g. op grond van bescherming van het rijk te gen communistische revolutionairen. Een aantal katholieke brochures zijn voor onbe- paalden tijd verboden, ofschoon zij slechts de kerk en de waarheid dienden. Het in om loop brengen van herderlijke brieven door middel van pamfletten, zooals de gewoonte was, is sinds een jaar verboden. WIER1NGERWAARD Gisteren hield de afd. van den Bond van Boerinnen en andere Plattelandsvrouwen een vergadering in de zaal van den heer Breed. Na opening door dc voorzitster, wer den de notulen en verslagen voorgelezen. Ook de mogelijke vischaankoop door de vereen, maakte 'n punt van bespreking uit. In de pauze werd er chocolade en koek rondgediend, mede in verband met het.Sint Nicolaasfeest. Na de pauze werden wij vergast op twee mooie voordrachten, die onder diepe stilte door Mejuffr. P. Rezelman uit Anna Pau- lowna ten gehoore werden gebracht. Daarna zong Mevr. Kater-Sleutel met pianobegelei ding van Mevr. Spaans twee aardige liede ren. En aan het einde van den avond kregen wij de clou ieder lid had n.m.1. een kleine surprise meegebracht en werden deze onder groote animo uit de grabbelton verloot. Het was weer een echt-gezellige avond. ÏKTBERICHTENjjSl ROTTERDAM, 6 Dec. Vlasmarkt. Aanvoer: 9S00 Kg. blauw, schoon 65—75 ct., 12.150 Kg. Ilollandsch geel 6575 ct., 2200 Kg. dauwroot 505S ct. alles per Kg. De belangstelling ter beurze was heden matig. Hoewel er voldoende kooplust bestond, waren de prijzen van verschillende soorten vlas iets lager. De han del ging stroef, maar ten slotte werd alles verkocht. ROTTERDAM, 6 Dec. Veemarkt. Totaal-aanvoer 2127 stuks, t. w.: 581 vette runderen, 156 vette kalveren, 3 nuchtere kalveren, 900 schapen en lamme ren. 483 varkens. 1 bok. Prijzen per Kg.: vette koeien, le kw. 76 ct.. 2e kw. 68 ct.., 3e kw. 5054 ct., vette ossen 726650-54 ct., vette kalveren 115—100—75-80 ct., varkens (levend gewicht) 63—62—61 ct... schapen -54 40—44 ct., lammeren 62—5853 ct.. Prij zen per stuk: schapen f 292623, lamme ren f 19.50—1715. Overzicht: Vette koeien en ossen, aanvoer iets grooter, handel stu prijzen als vorige week Dinsdag, pr. koe 80, pr. os 76. Vette kalveren, aanvoer iets kor ter, handel willig, prijzen als vorige week Maandag, prima kalf 1.25. Schapen en lamL meren, aanvoer aanmerkelijk kleiner, han del tamelijk, prijshoudend. Varkens, aan voer korter, handel vlot, prijzen iets stijver. Eenige partijen schapen werden voor export verkocht. AMSTERDAM. 6 Dec. Aardappelen. (Bericht van den Mak. Jac. Knoop). Per 70 kilo: Zeeuwsche bonten 2.50—2.7l9, idem blauwen 2.502.70, idem blauwe eigenheimers 2.002.20. Friesche bintjes 1.S0—1.90, Flakk. eigenheimers 2— 2.20, dito poters 1.40—1.50. Spuische eigenh. 2202.40, dito poters 1.50—1.70, Wieringer- meer Bevelanders 1.801.90, dito roodstar 2—2.10, alle soorten bonken 1.801.90. Texel sche roodstar 2—2.10, mooie zandaardappe len Texel 2.40—2.70. Verder per 100 kilo: N.H. blauwen 2.S0—3, idem bonten 320— 3.40, TJpolder Bevelanders 2.752.90, Hille- gomnter zandaardappelen 3.504, Anna iPaulowna zandaardappelen 3.50—4, Westl. blauwe eigenheimers 33.20, Drentsche en Overijsselsche zandeigenheimers in balen van 50 kilo 2.80—320. bonken 2.40-2.80. ALKMAAR. 6 Dec. Andijvie 0.6O—1.S0. appelen 3—7. Bloemen daler kool 2.60. bloemkool I 6—13, idem II 35, boerenkool 1.505.30, bieten 2.60, drui ven 15—20, gele kool 1—1.50, groene kool l_2.no, kropsla 1—5.30, knoJseiderie 2.—, peren 2.50—5, prei 220—3.30, peterselie 0.5O— 1, roodc kool 1—3.50, selderie 0.50—1.30, spi nazie 0.63, spruiten 2.505.50, tomaten 2.30 —10.30. wortelen 2.50—6, witlof I 5—7, id. II 6—i. WARMENHUIZEN. 6 December. Roode kool f 11.60, gele kool 1.D. witte kool 0.801.10. Aanvoer: 800 Kg. roode kool, 500 Kg. gele kool, 4500 Kg. D. witte kool. AMSTERDAM. 6 Dec. Binnenl. granen. (Boerennoteering): rog ge 77.40, ciievalicr gerst 7.407.75, winter- gerst 7.10—7.60, haver 6—625, duiveboonen 910. paardeboonen 89, groene erwten 9 10, vale erwten 1014, alles per 100 Kg. karwijzaad 1 11 en blauwmaanzaad 14r—15 per 50 Kg. AMSTERDAM. 6 Dec. Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 324 vette koeien .waarvan de prijzen waren le kw. 72—80 ct., 2e kw. 62—70 ct„ 3e kw. 62—60 ct., alles per Kg. slaehtgewicht; 80 melk- en kalfkoeien 180—250 per stuk, 65 vette kalveren 2e kw. 6066 ct., 3e kw. 52 58 ct., per Kg. levend gewicht; 65 nuch tere kalveren f 813. 80 schapen f 1933 p. stuk; 457 varkens: vleeschvarkens, wegen de van 90—110 Kg. 73—74 ct., zware var kens' en vette varkens 7273 ct. per Kg. slaehtgewicht; 10 paarden f 100160, per stuk. Aangevoerd 3 wagons geslachte run deren uit Denemarken. PURMERENü, 7 Dec. Veemarkt. Koeien totaal 615 stuks: 300 .ette koeien 58—68 ct. per Kg., geldekoeien 160—200. melkkoeien 150—295, stieren 50-62 ct. per Kg., 12 paarden f 90110, 68 vette kalveren 30—50 ct. per Kg., 195 nuchtere kalveren f 7—17, 161 vette varkens G2--64 ct. per Kg., 45 magere varkens 2640, 360 biggen 16-24, S00 schapen 17—36, 40 bok ken 411. NOORDSCIIARiWOUDE. 7 Dec. BI. eigenheimers 12.70, uien f7.708^.0, drielingen f6.70, grove f?.708.10, peen f 1.80 —2.30, kleine peen f 0.70—0.80, roode kool f 1.80—3.60, gele kool f 1—1.10, D. witte kool f 0.80—1.4-0, andijvie f0.70— 1. TUINHOEKJE CYCLAMEN. Wij beginnen met het koopen van een goede plant. Hoe ziet die er uit? In de eerste plaats moet zij gedrongen zijn. Een stevig bladerdak moet den pot van boven afsluiten. Geen blade ren met lange slappe stelen! Wie er plezier van wil hebben, koopt een exemplaar met wei nig open bloemen, maar met veel knop. Liefst met knoppen in verschillend stadium van ont wikkeling. Enkele knoppen gluren even door de bladeren, anderen komen juist met hun kopjes tot den onderkant en daar beneden. Ook zijn er knoppen op verschillende hoogte aanwezig. De meeste moeten natuurlijk nog heel klein en slechts even boven den knol zijn. Zoo'n plant zal niet spoedig uitgebloeid zijn, en men kan er maandenlang genoegen van beleven. De zalmkleurige zijn het sterkst, de roode iets zwakker. Cyclamen moeten niet te warm staan, maar wel in het volle licht. Vlak voor het raam is dus heel goed ln dezen tgd en dan in een. ongestookte kamer. In kamers met centrale verwarming voelen de cyclamen zich niet zoo goed thuis, maar wel in matig door de kachel verwarmde vertrekken, mits de plant ver van de kachel staat en dat is bij een plaats voor het raam juist het geval. Is de kamer te warm, dan is 't goed in do uren dat men niet in de kamer vertoeft, de plant iets koeler te zetten. Bij de behandeling van een cyclaam in de kamer is het watergeven een zeer voornaam iets. Dat moet met zorg gebeuren. Is de kamer koel, dan geven we iets warm w a-ter op het schoteltje. Bij koud weer kan het water tamelijk heet zijn. Men giet 't water toch eerst op een schoteltje, waardoor het al aardig afgekoeld is. Waarom geven wjj nu warm water? In een koele omgeving, in een te koude grond, kunnen vele planten geen voldoende water opnemen. Daarom geven we warm water van onderen. De warmte stijgt immers naar boven. Tijdelijk wordt de pot grond daardoor iets verwarmd. Dit is vol doende om de cyclaam gelegenheid te geven het noodige water op te nemen. Staat de plant teveel in de felle zon, dan vallen de bloemen, om. Geeft men langen tijd te veel water, dan is er groote kans, dat de bloemknoppen bij hun basis afrotten. Ze worden daar slijmerig. Ook dan vallen de bladeren en bloemen om, maar de oorzaak is een geheel andere en de plant is nu niet meer te redden. In een koude kamer geven men twee of drie keer per week water. Geeft men te koud water dan worden de bladeren geel. Na den bloei, die soms tot AprilMei kan duren, zet men de plant meer en meer in de zon en geeft steeds minder water. Al het blad verdort en valt dan af. Is het zoover, dan moet men de bovenste aarde vernieuwen door zeer vruchtbaren potgrond. Twee weken rust volgt nu. Dan geeft men de plant meer warmte en water en zet ze steeds volop in 't licht. Vanaf Mei tot begin September kan de cyclaam dus- wel buiten op een niet te zonnige, maar wel lichte plaats staan. Goed water geven en een giertje mest om de veertien dagen. A. v. d. L.

Schager Courant | 1937 | | pagina 3