Verkiezing zonder keuze Journalist in gijzeling gesteli Aljechin herovert het wereldkampioenschap Geen belastingverlaging in Noord-Hollenil DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Nanking brandt! Over een week gaat de Sovjetburger stemmen Tsjang Kai Sjek vlucht Euwe qaf 25ste partij na 43 zetten op Slaats-Pellenaars winnen de WOENSDAG 8 DECEMBER 1837. 81e Jaargang. No. 10139 Uftgow* ów N.V. v.k Troponon Co. Ingenieurs, arbeiders, acteurs en melkmeisjes op de candida- tenlijst. De laatste week voor de verkiezin gen in Rusland is aangebroken en de verkiezingscampagne in Moskou is druk aan den gang. A.s. Zondag moeten de meer dan 1100 afgevaar digden voor de beide Kamers van het nieuwe parlement worden geko zen. Op eiken hoek van de straat in Moskou ziet men groote banieren en spandoeken, waarvan de roode kleur schei afsteekt bij de pas ge vallen sneeuw. „Iedereen naar de stembus". „Onze stem voor onzen beminden Stalin", „12 December, groote dag voor het socialistische yaderiand", kan men lezen. Propaganda overal. De voorbereiding van de verkiezing is ge ëindigd. Alle candidaten zijn benoemd, al tijd zonder tegencandidaten, en de verkie zingscampagne is, volgens het Hsb., niets anders meer dan liet opjagen van de kie zers naar de stembus. Daarbij wordt elk propagandta-middel gebruikt: openbare ver gaderingen, huisbezoek, parades over straat met muziek en spandoeken, en radiopraatjes van de daken van de huizen af tot in de ho- ifcelkaimers en de spoorwegcoupés toe. Er is nog geen groote openbare vergade ring belegd voor de aanprijzing van de 12 candidaten die Moskou zal afvaardigen (Stalin is één van hen,) maar Maandag en Dinsdag zijn vrije dagen geweest, en het volk heeft dus tijd genoeg gehad zich naar de talrijke kleine straatvergaderingen- te begeven, of, wellicht een doeltreffender pro pagandamiddel, bezoek aan huis te ontvan gen van partijleden die komen uitleggen hoe, waarom en waar gestemd moet worden Koude en stilte. De koude die heden heerscht geeft Moskou een merkwaardig stillen aanblik. De winkel ruiten zijn met luiken bedekt, en de ruiten van de trams wit bevroren. De Moskovieten hebben zware bonten jassen aangedaan en astrakan-mutsen of sjaals over de ooren ge trokken. Zij verzamelden zich rond sprekers („agitators" worden die genoemd), die meestal op een vrachtauto staan te oreeren. In de buurt staat vaak een andere vracht- auo waar warme spijs te koop is en welke versierd is met een spandoek: „Dank aan Stalin, die ons het leven zoo vroolijk maakt." Des avonds biedt Moskou een prachtigen aanblik. De sneeuwvlokken jagen over het Roode Plein, dat onder strijklicht is gezet, en leggen zich op de takken van de rijen denne- boomen aan den voet van de lichtgele muren yan het Kreml. Elke bizarre koepel va» de kathedraal van St. Basilius is overdekt met een witte muts van sneeuw. Boven de lichte muren van het Kreml ziet men de verlichte ven sters van de regeeringsgebouwen en daar boven weer, lichtend in den grijzen hemel, twee reusachtige sterren met vijf punten, pas aangebrachte toevoegingen aan dit décor voor „Boris Godoenov". Om den hoek, op het Sverdlovsk-plein, staat een dichte menigte in de sneeuw, en kijkt naar een troep artisten die een dans voorstelling in de open lucht geeft. De artisten draaien en springen, en hun be vroren adem stijgt telkens als een vreemd soortige pluim op in het strijklicht. Hoog boven alles .leest men in statige roode né- on-letters in Russisch schrift: Drink To matensap". Stembiljet met één naam. Dit is het uiterlijk van wat de bladen noe men „verkiezingen voor het zegevierend so cialisme en waarachtige democratie." Velen in Rusland hadden verwacht dat er keuze zou zijn tusschen eeni- ge candidaten. De kiezer krijgt ech ter een stembiljet met slechts één naam er op, en een ander stembil jet weer met één naam, resp. voor de beide huizen van het nieuwe parle ment. Indien de kiezer het met deze benoemingen eens is, doet hij niet anders dan beide briefjes in de stem bus werpen. Indien hij het niet eens met één van de candidaten is, moet hij dien naam doorstreepen en even tueel kan hij beide namen doorstree pen. In officieele kringen wordt verklaard, dat niemand het niet eens is met de fundamenteele politiek van Rusland, zoodat het niet noodig is keuze te geven van candidaten. Wanneer men daartegen aanvoert, dat dc bevolking een anderen candidaat dan de genoemde liever zou zien wegens betere plaatselijke kennis, krijgt men het ant woord dat de kiezers dan maat moeten wachten tot die candidaat in den plaatse lijken raad gekozen kan worden. Er. is één ding ten gunste van deze ver kiezingen, namelijk dat de candidatenlijst, afgezien van de namen van de leidende per sonen, vele jonge mannen en vrouwen be vat die in de afgeloopen drie jaren een re putatie hebben gekregen wegens hun ini tiatief in politieke en industrieels aangele genheden. Op de lijst kan men vertegen woordigers van alle takken van bedrijf vin den, van ingenieurs en arbeiders af (onder wie bijvoorbeeld Stachanov) tot acteurs, melkmeisjes en bekende leden van de intel- ligentia toe. De Sowet-regeering schijnt er op uit te zijn een Sowjet van alle talenten te scheppen. Wilde Burgemeester van Den Haag geheime bron niet noemen Journalistenkring zegt: beroeps plicht. Gisterochtend is de heer C. L. Hansen, verslaggever van „Het Va derland", die door den rechter-com- missaris als getuige werd gehoord in een strafzaak, in gijzeling gesteld omdat hij weigerde de bron van zijn berichten te noemen. Naar wij vernemen zou deze zaak zich als volgt hebben toegedragen: Op 20 September is er een geheime ver gadering van den gemeenteraad gehouden over de in deze geheime vergadering be handelde kwesties zou de heer Hansen in lichtingen hebben gekregen, welke hij in het blad, waaraan hij verbonden is, heeft ge publiceerd. Volgens deze publicatie zou in bedoelde geheime vergadering critiek zijn uitgeoefend op het beleid van den directeur van het gemeentelijk electrisch bedrijf en voorts ter sprake zijn gekomen de kwestie van het stroomleveringscontract met Rotter dam en het contract met de gemeente Rijs wijk. De burgemeester wenschte te weten van wie deze inlichtingen «it de geheime ver gadering afkomstig waren. De heer Hansen weigerde echter elke in lichting daaromtrent te geven. De burgemeester heeft daarop in een vol gende geheime raadsvergadering aan de le den, die aanwezig waren, de vraag gesteld of zij inlichtingen over het in de vorige vergadering behandelde hadden verstrekt. Allen gaven een ontkennend antwoord. Aan de niet-aanwezige leden van den raad heeft de burgemeester dezelfde vraag schriftelijk gesteld. Ook van deze kwam een verklaring dat zij niet de bedoelde inlichtingen hadden verstrekt. De burgemeester heeft toen een aanklacht bij de justitie ingediend tegen het onbeken de raadslid, dat zijn ambtsgeheim geschon den zou hebben, door mededeelingen uit de geheime vergadering te doen. Deze kwestie bevindt zich thans In het sta dium van gerechtelijk vooronderzoek. De iheer Hansen is eenige malen als getuige door den rechter-commissaris gehoord, doch heeft zich steeds op het standpunt gesteld, dat hij zijn zegsman niet wenschte te noe men. Ook gisterenochtend werd hij door den rechter-commissaris verhoord en na dit ver hoor werd hem medegedeeld, dat hij. in ver band met zijn weigering om als getuige in een strafzaak, inlichtingen te verstrekken, in gijzeling werd gesteld.. Het bestuur van den Nederlandschen jour nalistenkring heeft het volgende telegram aan de Arrondissementsrechtbank te 's-Gra- venhage gezonden: De Nederlandsche Journalistenkring, met leedwezen kennis genomen hebbende van het feit, dat de journalist C. L. Hansen wegens het zich verschoonen van getuigenis omtrent de bron van een mededeeling in zijn blad, door uw college in gijzeling is gesteld, brengt eerbiedig onder de aandacht van uw colle ge, dat naar de meening van den Nederland schen Journalistenkring de journalist, die de eer van zijn beroep wil hoog houden, uit hoofde van dat beroep tot geheimhouding van den naam van zijn zegsman verplicht is. Derhalve verzoekt de Nederlandsche Jour nalistenkring u eerbiedig bij uwe verdere overwegingen een voor den betrokkene gun stige beschikking te willen nemen. Prins Bernhard's hoofd pijn bijna geweken De particuliere secrtaris van Z.K.H. Prins Berahard, Jhr. Mr. C. Dedel, verstrekte ons het volgende communiqué: „De hoofdpijn, die Dinsdag wat he viger opkwam, is heden na een rus- tigen nacht, bijna geweken. Prins Bernhaixl blijft niettemin al dien tijd opgewekt en belangstellend voor zoover hem diat vergund is. De toestand van den hofjager Spek blijft normaal." Dit nummer bevat 8 pagina's Zijn toestel door Japanners achtervolgd De Chinecsche dictator Tsjang- Kai-Sjek is uit Nanking gevlucht Japansche vliegtuigen hebben het driemotorige snelle verkeerstoestel achtervolgd, waarmede de maar schalk, zijn vrouw, eenige generaals en de Australische adviseur van den generalissimus vertrokken. Zoo wel het achtervolgde toestel als de jachtmakende vliegtuigen haal den het uiterste uit hun machines, maar geleidelijk wist het verkeers toestel, dat op een gegeven oogen- blik bijna achterhaald was, den af stand tusschen zichzelf en de ach tervolgers grooter te maken, tot de jacht eindelijk boven Anking, de hoofdstad van Anwei, opgegeven werd. De weg terug. De vooruitgeschoven Japansche troepen hebben hun opmarsch aan den rand van Nanking eenigen tijd moeten staken daar de Chineezen weerstand zijn gaan bieden. In- tusschen ziet men in hot vertrek van Tsjang Kai-Sjek een teeken, dat het niet in de be doeling ligt langer werstand te bieden dan noodig is om den terugtocht te dekken. De terugtocht zou hoofdzakelijk in Zuid» westelijke richting geschieden langs den rechteroever van de Jangste, d.w.z. naar Oe hoe, hetgeen den tegenaanval verklaart, die de Chineezen de laatste dagen hebben onder nomen in het gebied van Kwawgte om den Japanschen opmarsch naar het Westen te stuiten, welke dreigde dein terugtocht uiit Nanking naar Oehoe onmogelijk te maken. Nanking en Tsjinkiang in vlammen Voor het eerst in zijn lange ge schiedenis staat Nanking op het punt in vreemde handen te vallen. Voordat zij zich terugtrekken, heb ben de Chineezen vandaag de stad op verscheidene punten in brand gestoken en het munitiedepot, de pe trol eum opslagplaatsenhet vlieg veld, met de hangars en werkplaat sen, zijn gisteren stelselmatig ver woest. Van tijd tot tijd weerklonken schoten, hetgeen een teeken was, dat plunderaars door een kogel verhinderd werden, hun voornemens tot uitvoering te brengen. Bij het aanbreken van den dag hebben alle ChinecscTie vliegtuigen de hoofdstad verlaten op weg naar de nieuwe basis in het binnenland, terwijl de beschadigde ma chines, die niet op tijd gerepareerd konden worden, vernietigd werden. Men vreest, dat de mooie regeeringsge bouwen, die het beste van de Oostersche en Westersche architectuur in zich verceni- gen, eveneens door het vuur verwoest zul len worden, voordat de Chineesche strijd krachten zich voorgoed terugtrokken. Uit Tsjinkiang komen reizigers melden, dat de geheele 150.000 zielen tollende bevol king van deze eens bloedende verdragsha- venstad over de rivier is gevlucht, en dat de terugtrekkende troepen de stad in brand hebben gestoken. Delbos in Roemenië Delbos, de Fransche minister van buiten- landsche zaken, heeft afscheid genomen van de Poolsche regeering en is doorgereisd naar Roemenië. De trein, waarmede Delbos en zijn gevolg op weg zijn naar Boekarest, is gister avond te Opaseni de Roemecnsche grens ge passeerd. Vanochtend wordt de trein te Boekarest verwacht. De Fransche staatsman is op alle stations die hij op zijn weg naar Boekarest voorbij kwam, op hartelijke wijze begroet. De 25ste partij van de revanche match om het wereldkampioenschap schaken tuschen dr. Euwe en dr. Aljechin, welke gisteravond in de kleine zaal van den Dierentuin werd voortgezet, is door dr. Euwe na 43 zetten opgegeven. Dr. Alje chin heeft door deze overwinning 15V2 punt behaald, een aantal, dat dr. Euwe niet meer kan bereiken. Hierdoor is de beslissing gevallen. Aljechin heeft met klinkende cij fers den titel van wereldkampioen, welken hij in 1935 tegen Euwe ver loor, heroverd; een feit, dat op zich zelf reeds belangrijk ls, omdat in de schaakgeschiedenis het nog nim mer is voorgekomen, dat een ont troonde koning opnieuw de hoogste waardigheid deelachtig werd. Behalve de verschillende matches om het wereldkampioenschap speelde Aljechin nog 14 tweekampen, waarin in 1927 tegen Euwe (Amsterdam), waarvan bet resultaat was plus 3, min 2, en 5 remise. Als blindspeler wordt Aljechin als de beste der wereld beschouwd. Wie zal de nieuwe tegenstander om den titel zijn? Thans na de herovering van het we reldkampioenschap rijst de vraag, hoe in de toekomst een nieuwe match om den titel tot stand zal komen en wie de tegenstander van Aljechin zal zijn. Aljechin zelf verklaarde dat hij van mee ning was, dat eigenlijk Capablanca het meeste recht had. Maar de match om den titel zal wel niet eerder dan 1939 plaats hebben. Het oordeel van Aljechin en Euwe over de match. Ik zal nooit meer spiritualiën gebrui ken, zegt de nieuwe wereldkam pioen. Aljechin was van meening, dat Euwe tot en met de 20e partij zeker niet beneden zijn vorm van 1934 heeft gespeeld. Met volle ernst heeft dr. Aljechin ver klaard, dat hij in den vervolge nimmer spi ritualiën tot zich zal nemen. Zijn levenswij ze voor en tijdens de match is hem uitste kend bevallen, zoodat hij gemakkelijk dit besluit heeft kunnen nemen. Euwe kon ons mededeelen, dat hij de eer ste vier of vijf jaren er niet aan zal denken een eventueele match om het wereldkam pioenschap te spelen. Dr. Aljechin wordt gehuldigd. „Ik ben blij de eerste te zijn, U te feliciteeren". Nauwelijks was de partij beëindigd en had dr. Euwe zijn tegenstander de hand geschud met de woorden: ,jk ben blij de eerste te zijn, U te feliciteeren, of de hul- EERBERICHT DB BILT S BINT i Verdere vooruitzichten: Tempe ratuur om het vriespunt tot lichte vorst, met kans op sneeuw. Verwachting: Zwakke tot mati ge. Zuidoostelijke tot Ooste lijke wind, nevelig tot zwaar bewolkt, waarschijnlijk eeni ge sneeuw of regen, tempe ratuur om het vriespunt. „Verhooging van subsidies gaat vóér belastingverlaging", meent de heer De Miranda. De salarissen van het provinciaal personeel. Streekplan bepleit ALJECHIN. diging van den nieuwen wereldkampioen nam een aanvang. Mr. Levenbach, voorzitter van het Euwe Aljechin-comité. was de eerste die het woord voerde. Spr. getuigde o.m. namens de geheele schaakwereld, van de groote be wondering voor het genie van den over winnaar en het diepste respect voor de on vergelijkelijke wilskracht door hem aan den dag gelegd. Nadat de heer van Harten namens den Kon. N'ed. Schaakbond een krans had over handigd en de heer Sijtboff Jr. den nieu wen wereldkampioen in het Russisch had toegesproken, heeft dr. Aljechin het woord gevoerd. Tot slot heeft dr. Euwe een korte speech gebonden, waarin hij z'n tegenstander van harte geluk heeft gewenscht met de her overing van den titel* Gisteren kwamen, in een bijeenkomst te Haarlem van de Prov. Staten van Noord- Holland, belastingen, subsidies en saürissen ter sprake. De heer Klaas de Vries, v.d., keurt, een motie van de communisten, om de salarissen van het provinciaal personeel met 5 te verhoogen, af, omdat de Provincie niet be sluiten van dien aard kan nemen zonder me dewerking van de regeering. De heer De Miranda, s.d., meent, dat ver* hooging van subsidies vooral aan instellin gen met sociale doeleinden, dient vooraf t gaan aan verlaging der belastingen. De totstandkoming van 'n streek plan, voornamelijk voor het ge bied om het Noordzeekanaal, acht spr. van zeer veel belang. De ont wikkeling van de industrie in dat gebied gaat ook de provincie aan. De heer De Jong Schouwenburg (C. H.) noemde het juist, dat Ged. Staten de be lastingen nog niet willen verlagen. Is het wel zeker, craagt hij, dat het laagste punt van de crisis bereikt is? Volgens den heer Seegers (C.P.) kan een salarisverhooging van 5 worden toege kend en de subsidies kunnen weer verhoogd worden. De heer Lambooij (R.K.), wil thans niet op belastingverlaging aandringen. Mevr. BoissevainPijnappel (V.B.), en de heer Meijer (S.D.), dringen er op aan, de sa larissen van het personeel der prov. zieken huizen niet te verlagen. De vergadering werd verdaagd tot Woens dagmorgen half tien. Utiehetuien Zesdaagscbe van Kopenhagen Van Schijndel-v. d. Broek op do derde plaats. De Zesdaagsche van Kopenhagen is een groot Hollandsch succes ge worden. Want niet alleen legde ons favorietenkoppel Slaats-Pellenaars beslag op de eerste plaats, maar bo vendien zorgden onze landgenooten Van Schijndel en v d. Broek voor een verrassing door op de derde plaats te eindigen. Toen gisteravond de koppels Slaats-Pel lenaars en BillietBuyssc samen aan den kop lagen en de Belgen een puntenvoor- sprong hadden veroverd, moesten de Hol landers dus een ronde uitloopcn om deze Zesdaagsche te winnen. Voor hen was dit evenwel geen bezwaar. Zij zetten alles op alles en inderdaad bleek geen der andere koppels tegen deze oer-kracht bestand. De ronde werd gewonnen. Hoe ook Billiet aan zijn stuur rukte, hoe Buysse op zijn pedalen stampte, het was alles- tevergeefs: Slaafs en de Pel hand haafden hun voorsprong. De eindstand luidt: 1 SlaatsPcllenaars, 376 p. Op 1 ronde: 2 Billiet—Buysse, 422 p. Op 2 ronden: 3 v. Schijndel—v. d. Broek, 261 p. Op 5 ronden: 4 Falck Hansen—Schön, 493 p. 5 Grundahl— Stater 378 p., 6 ChristensenDekuysscher 273 p. Op 6 ronden: 7 GuiimbretièreDan- neels, 95 p. Op 10 ronden: Petcrsen.Ras museen, 186 punten.

Schager Courant | 1937 | | pagina 1