Aanleg van de proefpolders begint dit voorjaar Dc Jamboree wandeltocht Postvluchten op Indië GEESTMERAMBACHT Directeur van den Prov. Waterstaat geeft een uiteenzetting VOORWAARDEN, WAAROP DE OVER NAME DOOR DE PROVINCIE VAN DE TUINDERS ZAL GESCHIEDEN. fn café Groot te Koedijk werd gis termorgen een bijeenkomst gehouden, waar de hoofdingenieur-directeur van den Provincialen Waterstaat, Ir. Thomese, een uiteenzetting heeft gegeven van de plannen voor den aanleg van twee proefpolders in liet Geestmerambacht. Behalve vele belanghebbende particu lieren, merkten wij onder de aanwezigen op dc burgemeesters van Koedijk, Broek op Lan- gendijk en Sint Pancras. De heer Thomese begon zijn inleiding met te zeggen, dat men allemaal wel bekend was niet den slechten gang van do tuinbouw bedrijven. Dc oorzaken hiervan zijn verschil lend. Daar is de draai hartigheid in de kool, dc lage prijs van de tuinbouwproducten ten gevolge van de uifvoermoeilijkhcden, terwijl ook, hoewel van minder belang, in liet bin nenland minder kool wordt gegeten dan vroeger. De draaibartigheid wordt veroor zaakt door do gesteldheid van den bodem, volgens deskundigen op dat gebied. De ver betering van den bodem zou dan ook gun stige gevolgen kunnen hebben. Deze verbetering is te verkrijgen door pcilvcrlaging en herkaveling, waardoor de gelegenheid bestaat tot reconstrv ctie van den grond. Door het putsgewijze bewerken van den tc verkavelen grond is 't mogelijk, een beteren grond te verkrijgen, zoowel in den westelijken als in den Oostc- lijkcn polder. Hoe de reconstructie plaats heeft. De manier waarop dit geschiedt, wordt door spr. toegelicht. Er zullen kavelslooten worden gegraven, waarvan de uitgegraven aarde over het land zal komen. De teelaarde zal weer boven op het nieuwe land komen. Wunneer drainage noodig mocht zijn, zul len draineerbuizen worden gelegd op afstan den van 10 nieter onderling. Door deze be werking zal de oppervlakte cultuurgrond vergroot worden. Hierdoor wordt het maai veld verlaagd, zoodat dit met zich brengt een verlaging van het polderneil en een. voldoen de diepe ontwatering. Men behoeft zich na de herkave1Ing"Titüf*aTTtr^Ti t5Tf-rtrr T/angendij ker cultures te bepalen. Ook andere cultures zullen dan kunnen verbouwd worden, zoodnt men niet meer zal afhangen van de uit komsten van een paar bepaalde producten. De mogelijkheid tot hot slichten van kleine bedrijfjes, met al het land bij elkaar, wordt hierdoor ook geschapen. Omlegging slooten. Het ('00r den cultuurtechnischen» dienst aan God. Staten voorgelegde plan was veel verstrekkender dan wat thans wordt uitge voerd. Ged. Staten hebben gezegd, we zullen eerst een proef nemen, om ervaringen op te doen. Het plan aan Prov. Staten voorgelegd, is behandeld door een commissie uit Prov. Staten en een uit de belanghebbende streek. Nadat eenige wijzigingen zijn aangebracht op verlangen van deze heide groepen, zijn Prov. Staten met het nlan accoord gegaan. In de eerste plaats zullen eenige water af- loozende slooten worden omgelegd of vervan gen door andere. De Zuidelijke sloot in den Westelijken nolder wordt bijv. naar het Noorden verplaatst. Bij den Öostelijken pol der is de Kerkesloot in het complex opge nomen. De Doezcsloot wordt verbeterd en ook de sloot achter het Kerkepad. Men moet eerst een waterkcerende ring leggen, oen ge maal houwen, het peil moet worden verlaagd, nieuwe kavelslooten en nieuwe wegen aan gelegd. De Westelijke polder zal voor liet vervoer per as worden aangesloten op den Provincialen weg, van den Öostelijken wordt het Kerkepad tot llccrhugownard verbeterd. Wie het werk zullen uitvooren. Aan het einde van het Kerkepad komt te vens een nieuwe laadplaats. Men is van plan met een gedeelte van den polder te beginnen. De aanleg van de beide proef polders zal ongeveer een jaar in beslag nemen. Het werk wordt uitgevoerd in werk verschaffing, in de eerste plaats door werk- loozen uit de streek zelve. Desgewenecht kunnen de tuinders, wier land in de pol ders ligt en die dus tijdelijk geen werk zoudéH hebben, bij het werk kunnen wor den opgenomen. Dozo proefpolders zijn dan ook uit een oogpunt van werkverruiming van belang. Wil.men echter met de werk zaamheden beginnen, dan zal de Provin cie de beschikking moeten hebben over don grond. De tuinders zullen deze moeten afstaan. Alle percelen zijn getaxeerd door drie deskundigen. Twee van deze deskun digen komen uit het Gcestmcramlwcht. De Provincie zou gaarne zien, dat de over dracht van dit land in der minne werd ge regeld. Het ligt in de bedoeling, de taxatie prijzen dadelijk te noemen en er geen „handeltje" van te maken. Mochten zich echter bijzondere omstandigheden voor doen, waarmee geen rekening is gehouden, kan hierover nog gesproken worden. Men houdt zich echter aan de taxatieprijzen. De polder zal na de herverkaveling weer tegen taxatiewaarde worden overgedaan. Een ruiling van den ouden grond togen den nieuwen ia niet best mogelijk, aange zien do kadastrale indeeling van de polders heel andera wordt. Voor de eigenaren, wier land zwaar verhypotfieekt is. zal het wel noodig zijn, dat zij het geld dat ze voor liet land ontvangen voor een groot gedeelte zullen moeten gebruiken tot aflossing van de hypotheek. Dan kan gedacht worden aan do mogelijkheid om die menschcn een porceelsgcdeelte in gebruik te geven met gemakkelijke betalingsvoorwaarden, in huurkoop of als bij de Landarheiderswct. Een gedeelte van den erond blijft aan de Provincie om er een proefbedrijf tc stichten Volledig kan spr. niet zijn, omdat wat de prijzen der eigendommen betrflT. men geval per geval moet bekijken. Spr. ver klaarde zich tot overleg met de organisaties bereid. Men houdt echter vast aan de taxa tieprijzen, waarvan niet wordt afgeweken, behoudens bijzondere omstandigheden. Ten aanzien van hen die niet willen verkoopen tegen dc vastgestelde prijzen, zal gerechte lijke onteigening moeten geschieden. Spr. eindigde zijn uiteenzetting met er op te wij zen. dat de plannen zijn aanbevolen door deskundigen en dat de Provincie voor het nemen van deze proeven zich groote uit gaven getroost. Verscheidene heeren hebben van de gele genheid gebruik gemaakt om vragen te stellen. Hoe gaat het met de huurders? Gevraagd werd o.m. hoe het ging met de huurders. Gedeputeerde Kooiman heeft ge zegd, dat niemand schade zou lijden, doch hoe staat dit ten opzichte van de huurders? Iloe staat het met dc bij geruchte vernomen mogelijkheid, dat de eigenaren hun bedrijf ergens anders in de provincie, bijv. in de Wicringermeer kunnen uitoefenen? Ook t.a. v. de financieole bezwaren der met hooge hypotheken bezwaarde pcrceelen werd een vraag gesteld. Ir. Thomese antwoordde hierop, dat er wel weer land in huur kan worden gegeven in den nieuwen polder. Wanneer de huurders schade lijden, kan dat ook bekeken worden. Elk geval zal op zichzelf worden beschouwd. Spr. deelde mode, dat pogingen in liet werk zijn gesteld, om voor do tuinders een stuk grond in de Wicringermeer beschikbaar te krijgen. Of deze pogingen zijn geslaagd weet hij echter niet. Spr. erkende dc groote moei lijkheden voor degenen, die een zware hypo theek hebben, dit wordt zooveel te moeilij ker, wanneer dc hypotheek dc waarde van den grond overschrijdt. Een der aanwezigen zelde, den indruk te hebben gekregen, dat men hierheen is ge komen nm te hooren wat er over ons is beslist. Ereens over te praten heeft geen zin. We kunnen nu gewoon een volgende vergadering afwachten. Spr. hoopte, dat overleg werd gepleeSd mefmenseheTr. dir verstand hebben van den tuinbouw. Over den prijs is niet te spreken. De inleider antwoordde, dat dut mderaaaa is bedoeld als een uiteenzetting van de plan nen. Spr. zette de redenen uiteen, welke ge leid hebben tot deze proef. Mocht die proef niet slagen, dan zal men er niet mee verder gaan. Het plan is niet gemaakt door men schcn. die geen verstand van tuinbouw hen ben. Met de wenken van de mensehen uit deze omgeving is ook rekening gehouden. Bij andere prov. werken worden de belang hebbenden niet bijeengeroepen. Daar wordt zonder, meer getaxeerd. Met ieder belanghebbende wordt persoonlijk overlegd. Gevraagd werd nog, of de met de overna me belaste ambtenaren hun medewerking zouden vcrlccnen om met den hypotheek houder te spreken, wanneer eens een hy potheek hooger was dan de waarde van het land, om te vorkrijgen, dat geen schuld over blijft, wanneer men geen land meer heeft. Anders zou het voor sommigen dc doodsteek hoteekencn. Er wordt, aldus de hr. Thomese. met ider persoonlijk overleg gepleegd. Daarbij blijkt wel, hoe men er voor staat. Er zal ge tracht worden, iets voor deze menschcn te hei-eiken. Voor het weeronnkrijgen van het land door dergelijke mensehen zijn de mo gelijkheden, huur met recht van koop of huurkoop. Hot overleg werd toegezegd. Men hoopt spoedig, nog deze maand te beginnen met dc besprokingen. Dan zal blijken hoe ver men komt. Spr. denkt, dat men dit voorjaar met de werkzaamheden kan begin nen. Hij weet nog niet precies waar omdat men nog niet weet, boe het zal loopen met de overdracht van het land. Degenen, wier land het eerst behandeld zal worden, wor den gewaarschuwd. Tot de anderen zou spr. zeggen of nog kon worden voortgegaan met bebouwen. Men stuurt het er op aan, dat zoo wei nig mogelijk tijd met de bewerking gemoeid is. Een der aanwezigen vroeg, hoeveel er bij zou komen aan verkavelingskosten, m. a.w. voor hoeveel men bet land het volgend jaar weer terug kan krijgen. De inleider .antwoordde, dat dit zal wor den getaxeerd naar de verkoopwaarde van dat oogenhlik. Naar aanleiding van een vraag over de prijzen zeide ir. Thomese, te overwogen op het volgende oproepingsbriefje don prijs te noemen. Besproken werd hierna nog welke produc ten men zou moeten verbouwen, terwijl cri- tiek werd uitgeoefend op de plaats van den Oostpoldcr. Geantwoord werd, dat men dit zoo ruim mogelijk dient te nemen. Ten aan zien van de Oostelijke polder zal de ge meente de bebouwing van dc Koog nog die non te verbetoren. Tenslotte wees er nog een, die wel wilde vragen, wie er voor den polder gevoelde. Hij dacht van niemand. Aangezien dit niet aan de orde was, volg de sluiting. XXX In de kolfbaan van den heer Kramer Ie Zuidscharwoude heeft de heer Thomese gistermiddag een zelfde inleiding gehouden Naar aanleiding van zijn uiteenzettingen werden door enkele aanwezigen vragen gedaan en opmerkingen gemaakt. De heer Slot vun Broek op Latigendijk vraagt, of dit plan komt uit den boezem der tuinders of van elders. De heer Thomèsc wijst er op. dat deze plannen een gevolg zijn van de vele nood- kroten o\er den slechten cconomischen toe stand in het Geestmerambacht, er zijn reeds verschillende plannen opgeworpen - o.m. het z.g.n. plan Zeeman maar het nu ontworpen plan is het resultaat van ver schillende overwegingen, die meenen, daf op de thans ontworpen wijze een proef tot saneering moet worden genomen. De hoor Pasterkamp vraagt, of men het recht van voorkeur heeft op dezelfde opper vlakte, die wordt ingebracht. Geantwoord wordt, dat er niets op tegen is, dat. dit in de koopakte wordt vastgelegd. Er zal over dezelfde oppervlakte land weer kunnen wor den beschikt, als die, welke is ingebracht, behouden die voor een eventueel te stichten Proefbedrijf. Dc heer S. de Boer vraagt naar de moge lijkheid, om het land b.v. 1 of 2 jaar in huur tc kunnen, krijgen mot recht van te rugkoop. Tevens wijst hij op de omstandigheid, dat( het kan voorkomen, dat het in te brongen land zoo zwaar met hypotheek is belast, dat de taxatiewaarde beneden de hypotheek schuld blijft De heer T. antwoordt, dat voor die menschcn de gelegenheid zal worden geschapen, door beschik baarstelling van gelden door de provincie, om dat land weer terug te krijgen. De vraag, of de Provincie het gedeelte schuld, uitgaande boven de getaxeerde waarde, voor haar rekening zou kunnen en willen nemen, wordt niet bevestigend geantwoord. Hij zou dit aan Ged. Staten voorleggen, doch wijst er op, dat daarin een onbillijkheid zou liggen tegenover de andere eigenaars. De heer Wonder kornit op voor de huur ders, die door de stichting van een proef- polder hun land moeten missen. De heer Thomese zegt, dat er wel aan ge dacht is, om hun in de Wicringermeer gele genheid te geven, tijdelijk of voor goed, land ter verbouwing af tc staan. Op een vraag van den heer Van Exter, of een bepaald percentage van de kosten voor de verandering en verbetering van het land in don wederinkoopprijs zullen wor den verdisconteerd, wordt geantwoord, dat alleen dc meerwaarde door den verbeter den cultuurtoestand daarbij in aanmerking zal worden genomen. De heer Pasterkamp informeert nog naar het verkeer in den polder, n.1. of cr een sluis of een overhaal zou komen. Het antwoord is, dat er wel een plaats voor een overhaal is geprojecteerd, doch dat er voor- loopig geen, ook geen sluis, zal worden gesticht. De Vraag van den heer Kruk, of men zijn ingebracht land weer ih hefzelfdo gedeelte bij voorkeur zal kunnen terug krijgen, wordt bevestigend beantwoord. De opmer king van den heer Verkroost, om voor de oproeping voor overdracht en voor de ver gadering van den heer Mesu, die de zaak van tcchnologisch-economische zijde zal komen belichten, opgaaf tc krijgen van den gctaxeertjpn prijs, zal; in overweging worden genomen. De verg. van den lieor M. staat hier echter buiten. Dc Burgemeester van Oudkarspel, de heer Wijnveldt, stelt do vraag, wanneer met het werk zal worden begonnen in verband met de bemoeiingen van de gemeenten in zake de werkloosheid, die in deze streek nog altijd schrikbarend groot is, en of de werk- looze arbeiders uit deze gemeenten daarbij voorkeur zullen hebben. De heer Thomèse zegt, dat de tijd van aanvang afhankelijk is van het tijdstip, waarop men de beschikking over het land heeft (bij willigen ver koop zou dit al spoedig in het vol gend jaar kunnen geschieden, in het tegenovergestelde geval zal het wat langer duren, zoodat geen datnm kan worden genoemd). Wat de aan te ne men arbeiders betreft, daarbij zal ongetwijfeld rekening worden ge houden met de vraag, of zij geschikt zijn voor dit werk, terwijl d9 arbei ders uit het Geestmerambacht wel de voorkeur zullen hebben. De Prov. Waterstaat staat hier echter bui ten, maar er kan te bcvocgder plaatse op ge wezen worden. De lieer K. Stam wijst er op, dat de huidi ge verkoopwaarde ver heneden de opbrengst ligt. (Is het niet juist andersom? Verslagge ver). Hij hoont, dat niet de belangen van de betrokken mcnschen rekening zal worden gehouden en doet daarvoor een beroep op de overheid. De burgemeester van Zuidscharwoude, de heer Van Spenglcr brengt den heer Thomese en de hem assisteerende heeren De Priester en Tenkink dank voor de duidelijke uiteen zetting en voor de gelegenheid, den betrokke nen geboden, om zich nader omtrent een en ander te kunnen laten inlichten. Wielewaal (heenreis) I Emoe (terugreis) I Gier (terugreis) Valk I vheenreia) I Ibis (heenreis) Nandoe vthuisreis) De Emoe Vertrek van Aankomst te Rang. 7 Dec. Jsingap. 7 Dec. Athene 7 Dec. |.Mars. 7 Dec. Llodph. 7 Dec. |Bagd. 7 Dec. A'dam 7 Dec. Napels 7 Dec. [Brindisi 7 Dec. J Alex. 7 Dec, iBand. 7 Dec. jsingap. 7 E#c. i^gistcren te Marseille gebleven. werd naar Schiphol overgebracht; de inzit tenden van de taxi, drie onderwijzeressen uit Haarlem, en dc chauffeur, de 23-jarige K. uit Haarlemmermeer, kwamen, evenals het vriendinnetje van het slachtoffer, met den schrik vrij. Ernstig ongeluk met doodelijken afloop Een K.L.M.-auto slipte op den met ijzel bedekten weg. Een ernstig ongeluk, waarvan een vijftien jarig meisje het slachtoffer werd, is gister ochtend op den Nieuwcweg in de Haar lemmermeer, even over de grens van de ge meente Haarlem, geschied, Een K.L.M.-auto, komende van Schiphol, slipte door de gladheid van den weg, greep het meisje en slin gerde het onder een van de tegen overgestelde zijde komende taxi. Het kind was vrijwel onmiddellijk dood. Gistermorgen waren de smalle wegen in de Haarlemmermeer bedekt met ijzel, zoodat het meisje, A. van Bruggen, besloot, met haar vriendinnetje naar de school in Haar lem tc loopen. Met de fiets aan de hand wandelden zij over den nieuwen weg. Zij werden ingehaald door een luxe K.L.M.- auto, bestuurd door den eenigen inzittende, den chauffeur V. uit Amsterdam. V. zag, toen hij de meisjes wilde voorbijrijden, van den anderen kant een taxi naderen, en renule dus bij. Hierdoor slipte de wagen en zigzagde naar links. Het aan den binnen kant loopende meisje van Bruggen werd door de auto gegrepen en onder de taxi ge slingerd, welke met de voorwielen over het slachtoffer heenging. Het deerlijk verminkte lijk werd naar het ziekenhuis te Haarlem vervoerd. De K.L.M. auto was met een harden slag tegen een boom gebotst, waardoor de rechter zijkant zwaar werd beschadigd. Eerst in de sloot langs den weg kwam de auto tot stil stand. De chauffeur, die zeer overstuur was. Naardensche politie vuurde Vier inbrekers gepekt, De Naardensche politie heeft door een zon derling toeval eindelijk de hand kunnen leggen op vier inbrekers. De politie-inspeceur Brants zag, toen hij Maandagavond zijn vvo- ning aan de Van der Helstlaan Verliet, vier fietsen voor zijn hek staan en een eindje verder vier mannen. Hij deed of hij niets zag en liep naar het politieposthuis, dat om den hoek ligt. Daar hij in burger was, konden de vier mannen, indienzij daartoe reden had den, geen argwaan tegen hem koesteren. Er was reden te over, want de nolitie-inspecteur, die van uit het posthuis naar zijn vrouw had getelefoneerd, vernam, dat twee mannen het huis van de familie W. waren binnen gegaan en twee op uitkijk stonden. De inspecteur stelde zich verdekt bij de fietsen op en zette wacht posten uit. Reeds binnen het kwar tier was de buit binnen, zoowel van de dieven als van de politie. De bei de mannen, die uit de villa kwamen en de beiden, die hadden uitgekeken, zetten het op een loopen, toen zij gesommeerd werden, maar bij het eerste schot in de lucht gaven drie zich over. Het zijn de gebroeders G., allen ongeveer dertig jaar en goede bekenden van de Am- sterdamsche politie. De buit bestond uit gou den en zilveren sieraden en wat klein geld. De inbrekers hadden zich met een valschen sleutel toegang verschaft. De vierde, de 23- jarige D., is 's nachts te Amsterdam aange houden en is eveneens recidivist. De politie vermoedt met de daders van talrijke inbra ken te doen te hebben. Men was gisterochtend nog bezig met huiszoeking te Amsterdam. De vier gearresteerden zijn te Naarden op gesloten. Menschen, die zóóveel haast hebben, dat hun de tijd ontbreekt om veilig te rijden, krijgen vaak maartden cadeau in hospitaal of huis van bewaring.... De luitenant der Koloniale re serve staat in hooger beroep te- Voor het Hoog Militair Gerechts hof diende gisteren in hooger beroep de zaak tegen den 37-jarigen M. van den II., eersten luitenant van de ko loniale Reserve to Nijmegen, die op 8 Augustus van dit jaar als com mandant van een militaire colonne van 55 man van het Ned.-Indische leger aan den Jamboree-wandeltocht heeft deelgenomen en geweigerd te gehoorzamen aan de bevelen van de politie tc Bloemcndaal om zijn co lonne met drie man naast elkaar te doen loopen. Hoe de gebeurtenissen zich heb ben toegedragen. De gebeurtenissen op dien dag hebben zich als volgt toegedragen. Door den burgemeester van Bloemendaal was toestemming gegeven tot het houden van den wandeltocht, mits onder do voor waarden, dat men zooveel mogelijk de voet paden zou houden, en met niet meer dan met zijn drieën naast elkaar zou loopen. Toen de luitenant met zijn manschappen aan den start bij het gebouw „Olympia" tc Haarlem verscheen, wist hij niets van deze bepalingen, doch later zag hij. dat op een tafel in het gebouw beperkende maatrege len lagen. Wie zich hieraan niet hield, werd geacht zonder vergunning deel te nemen. Hij stelde zich in verbinding met den commandant, kapitein van der Berge, en sprak met hem over de formatie. Deze antwoordde hem: „Wij loopen natuurlijk normaal'. Daarmee was bedoeld, zooals voor de Indi sche Reserve was voorgeschreven, nl. met vier man en op de hoofdwegen. Ook de marsclileider hoeft gezegd, dat dc bepalingen niet op de militaire colonne be trekking hadden. Sommatie der Bloemendaalsche politie. In Bloemendaal kwam het eindelijk tot een conflict, toen twee agenten .van politie. den luitenant sommeerden met drie man naast elkaar te gaan loopen. De luitenant antwoordde, hun, dat het Indische leger de formatie van drie niet kent, wel de formatie van twee man, doch zulks alleen maar op paden, waar de formatie van vier man niet mogelijk is. Een der politiemannen heeft zich toen kwaad gemaakt en zijn revolver getrokken met de woorden: „als je niet met drieën wilt loo pen, dan schiet ik onder den troep". De luitenant heeft daarop geantwoord: „als je dat doet. sla ik je de hersens in." Hierna hebben de politiemannen den luitenant laten gaan. De Auditeur-Militair bij den Krijgsraad te 's Ilertogcnbosch heeft wegens het niet gehoorzamen aan dc bevelen der politie een geldboete van f25, subs. 5 dagen hechtenis geëischt, Voor het feit, dat beklaagde zon der toestemming van den burgemeester aan den tocht had deelgenomen, eischte de audi teur-militair een geldboete van f10 subs. 5 dagen hechtenis. De krijgsraad had beklaagde niet strafbaar geacht. De Krijgsraad heeft de ten laste gelegde feiten bewezen verklaard, doch beklaagde niet strafbaar geacht, daar hij de feiten heeft begaan ter uitvoering van een gegeven amb telijk bevel, dat, daargelaten of het bevel al dan niet bevoegd gegeven was, binnen den kring van beklaagde's ondergeschikt heid lag en dat hij te goeder trouw als een bevoegd gegeven heeft beschouwd. Van dit vonnis was de auditeur-militair in hooger beroep gekomen. De belangstelling voor deze zaak was, vooral van militaire zijde, vrij groot. Beklaagde gaf de feiten grootendeels toe. President: „Waarom voldeed u niet aan het bevel van de politie?" Beklaagde: „Onze colonne kent alleen de formatie van vier en die van twee slechts in speciale gevallen". President: „Maar het betrof hier ook een speciaal geval". Beklaagde: „Het was voor ons niet noodig met minder dan vier man te loopen, onze formatie was door speciale groepeering smal ler dan een gewone formatie van drie man". President: „Als de politie in het belang van het verkeer aanwijzingen geeft, moet U deze opvolgen". Beklaagde was het daarmee niet eens. Uit voerig betoogde hij, dat de wetgever niet gewild heeft, dat de politie aan militaire colonnes bevelen geeft. De president nu*. F'ick, kwam o.m. op grond van de wet op den staat van oorlog en beleg tot een andere conclusie. „De lieele oorzaak van het conflict is de onvoldoende voorbereiding voor dezen wan deltocht", merkte de president nog op. Het requisitoir. De advocaat-fiskaal, mr. A. Rombach, zeide in zijn requisitoir, dat verschillende voorwaarden, welke de burgemeester van Bloemendaal voor den wandeltocht heeft vastgesteld, niet zijn nagekomen. Daarmee heeft beklaagde in strijd met de Bloemendaalsche verordening dus met de wet gehandeld. Waarom zou de colonne zich niet aan de wet behoeven te houden? Dat is de kwestie waar het hier om gaat, een kwestie, die bij den krijgsraad niet tot oplossing is geko men. Spr. is van meening, dat wanneer beklaagde werkelijk een legerafdee- ling vormde, hij zich niet aan de politie behoefde te storen. Dan is hij zelf openbaar gezag en niet aan ver keersmaatregelen onderworpen. Het is niet de taak van de politie zich te bemoeien met de uitoefening van een andere openbare macht. Maar aldus de advocaat-fiskaal be klaagde trad niet op als militair gezag. De militairen deden hier wat des burgers is; ze deden mee aan een wandeltocht. Spr. geloofde niet, dat de burgemeester van Bloemendaal vergunning zou hebben verleend als hij geweten had, dat dc mili tairen zich niet aan de regeling behoefden te storen. De krijgsraad sprak beklaagde vrij op grond van een ambtelijk bevel, doch volgens spr. was het bevel niet bevoegd gegeven. Beklaagde was in dc opvolging van dat be vel niet te goeder trouw geweest en de na koming ervan lag in den kring van be klaagde's ondergeschiktheid. Men kon hier niet van een bevel spreken. Spr. achtte beklaagde daarom strafbaar aan beide ten lasteleggingen en vroeg ver oordeeling tot twee geldboeten van 5 subs, een dag hechtenis. Beklaagde verdedigde zichzelf. Beklaagde die zich zelf verdedigde, be toogde, dat wanneer het een dienstverrich ting betreft, een militaire colonne als open baar gezag moet worden beschouwd. Doet men dit niet, dan zullen militairen in den vervolge wel weinig lust hebben aan wan deltochten deel te nemen. Wat het ambtelijk bevel betreft, dit achtte beklaagde ook aanwezig, al heeft de com mandant dit niet zoo uitdrukkelijk gezegd. Als de commandant zegt: „wij loopen nor maal", dan is dat voor ons een bevel om met vieren en op den rijweg te loopen. Het Hof zal later uitspraak doen, «1

Schager Courant | 1937 | | pagina 2