u PANTER fraaie prijzen, Zijl gij een goed detective? IUITENL ANDSCH 1 VERZICHT Wij willen die stijging doen voortduren! detective -puzzles twintig gulden Woensdag 8 December 1937 Tweede blad 1 II DE PUZZLE, WELKE DE JAPANNERS IN CHINA HEBBEN OP TE LOSSEN. Zelfzucht is de oorzaak van alle zonde en bijgevolg van alle men- schelijke smart. H. P. Blavatsky. Wanneer deze spreuk waar is en het ziet er wel naar uit dan kan het niet anders of oceanen van leed staan den mensch nog te wachten. Want draait niet de heele wereld, de heele internationale poli tiek uitsluitend en alleen om zelfzucht? De één wil dit, de ander wil dat, maar altijd wil iedereen iets voor zich. Duitschland wil koloniën. Polen wil ze eveneens. Italië wil de hegemonie in de' Middellandsche Zee, Frankrijk en Engeland willen houden, wat ze bezitten en ze willen dc wereld blijven behcerschcn, voor zoover dat nog mogelijk is. Japan wil expansie en voorloopig zijn honderdduizenden, ja millioenen Chineezen het kind van de rekening. Alles wat ze be zaten, hebben die menschen verloren en de cenige troost, welke de meesten daarbij heb- bcji, is de wetenschap, dat ze voorheen ook reeds doodarm waren. Door hun inval bij Shanghai toch hebben 'de Japanners de oorlogswals laten gaan over een der dichtstbevolkte, maar tevens over een der armste streken ter wereld. Het, grootste deel der bevolking kan waarlijk weinig aanleiding heb ben gehad het Chineesche regime in bijzondere mate te prijzen, want er ger omstandigheden dan die, waar onder zij leefden, zijn nauwelijks te denken. En toch doet zich het eigen aardige verschijnsel voor, dat deze menschen meer waarde schijnen te hechten aan het leven in een onaf hankelijk China, dat nooit anders heeft gedaan, dan hun economische belangen verwaarloozen, dan te le ven in een streek, waar de Japan- sche vlag is geheschen. Vaderlandsliefde, nationaliteitsbescf zijn wonderlijke begrippen, waar de materialis ten hun schouders minachtend voor mogen ophalen, ze laten toch zich niet wegrede- neeren. Ze zijn er en men dient er rekening mee te houden. Mag men de berichten uit China gelooven, dan neemt het nationaliteitsbesef toe, naar mate de Japansche legers verder in het land doordringen. En, indien dit inderdaad het geval is, dan behoeft het geen verwondering te baren, wanneer de Japansche leiders een langen duur van den oorlog voorspellen. Het groote bezwaar voor Japan is de enor me uitgestrektheid van China. Hoe groote deelen Japan ook bezet, er blijven altijd nog reusachtige gebieden over, waarin dit natio naliteitsbesef zich kan uitleven. Deze ter reinen zullen steeds een bedreiging vormen, terwijl daarnaast de mogelijkheid tot het voeren van guerilla-oorlogen en tot het on dermijnen van het Japansche gezag toe neemt. En het zou niet verwonderlijk zijn, indien moeilijkheden van dezen aard in hoofdzaak den Japanschcn opmarsch in het noorden tot stilstand hebben gebracht, een stilstand, die thans reeds gcruimen tijd aan houdt. Ook lijkt het waarschijnlijk, dat Japan in de komende jaren meer troepen op de been zal moeten houden, naarmate het uit gestrekter deelen van China bezet. Nu leert de practijk, dat de voordeelen uit pas veroverde streken meestal heel wat minder snel binnenvloeien dan den overwin naar lief is. En hoe groot ook de weerstands kracht van Japan mag zijn, het valt te be twijfelen of het land in staat zal zijn in vol len vredestijd een leger op de been te hou den, dat in omvang aan een leger op oorlogs voet weinig toegeeft. Dit vraagt offers, waar toe naties over het algemeen slechts bereid zijn, zoolang de oorlog duurt. Daarom is het wellicht niet verwonderlijk, dat de vredesvoorstellen, die door Duitsche bemiddeling blijkbaar aan Tsjang-Kai-Sjek zijn gedaan, eigenlijk nog al meevallen. De toetreding van China tot het anti-Kominternverdrag en de her vorming van de Kwo-Min-Tang, die te Tokio wordt aangezien voor de bakermat der Japansche beweging, kan men daarbij gerust buiten be schouwing laten. Er zijn talrijke wij zen om de naleving er van te sabo- teeren, zoo men wil. De aderlatingen, welke China zou moeten ondergaan bestaan dan uit de erkenning van Mandsjoekwo, een gebied dat ze toch reeds hebben verloren, de aanvaarding van de autonomie van Noord-China en de instelling van een Japansche concessie te Shanghai. Waaraan dan nog een herziening der Chi neesche douane-tarieven, natuurlijk s'erk ten gunste van Japan, zou worden toege voegd. Die autonomie van Noord-China beteekent natuurlijk een direct onder den invloed brengen van Japan. Anders was deze condi tie volmaakt overbodig. Immers, ook tot dus verre was Noord-China vrijwel geheel on afhankelijk van de centrale Chineesche re geering. De mandarijnen deden er wat ze wilden* zonder zich daarbij aan Nanking veel gelegen te laten liggen. Ten aanzien van de Japansche concessie in Shanghai ligt de vraag voor de hand of dit omvat, dat de Japansche troepen, die thans reeds tot Nanking zijn doorgedrongen, dan zullen worden teruggetrokken. Dit is een kwestie, welke de Nanking-regeering in hooge mate moet interesscercn, omdat het hier 'n streek betreft, die niet alleen uiterst belangrijk is, maar die tevens onder haar direct bewind stond. De val van Nanking zelf, de hoofdstad, schijnt op handen te zijn. Merkwaardigerwijs is dit voor Tsjang-Kai-Sjek blijkbaar geen aanleiding om de Japansche voorstellen in dankbaarheid te aanvaarden. Hij zou tegen voorstellen hebben gedaan, hetgeen er op wijst, dat hij weliswaar bereid is zekere consequenties te aanvaarden uit alles, wat tot dusverre is geschied, dat hij echter niet van zins is zich onvoorwaardelijk in handen van de Japanners te stellen. Dat behoeft hij EEN ROOKERSDELICATESSE EEN VOORTREFFELIJK SIGAARTJE VOOR 3 CENT mignon vooralsnog ook niet en de Chinees in hem, die geneigd is niet alleen met het heden, doch ook in hooge mate met de toekomst te rekenen, zal hem de waarde van zijn troeven wel behoorlijk doen inzien. Alvorens het tot vredesonderhandelingen komt, zullen we vermoedelijk nog wel kun nen vaststellen, wat de Japanners gaan on dernemen, nadat ze meesters zijn geworden in Nanking. Weer verder? Een reusachtig gebied ligt dan nog voor hen open. Een ge bied, zóó groot, dat ze zich er geheel in kunnen doodloopen. Doen ze dit niet, dan zal dit resteerende China vermoedelijk een duurzame bedreiging blijven voor hun ver overingen. Zoo heel gemakkelijk is de puzzle niet! INSCHRIJVINGEN HANDELSREGISTER 30 Nov.—7 Dec. 1937. Nieuwe zaken: Barsingerhorn: J. Pascha Jr., A. 16, broodbakkerij. Bergen: N.V. Maatschappij tot aanneming van wer ken voorheen H. J. van Brussel en D. W. Bcyllonse, Hertenlaan 4; (afkomstig uit Am sterdam). Oude Ni e dorp: Kruidenierswinkel Jong, 'tVeld, Reiders- weg 2S3. Wijzigingen: Anna Paulowna: Het Wieringer Veerhuis, van Ewijcksvaart 28, café, logement en autoverhuurinrichling; overgegaan aan mevr. de wed. G. Waiboer- Snel. Coöp. Bloembollenveilingsver. Breezand in lig.; wijziging in liq. bestuur. Jac. Blankendaal, Molenstraat 22, winkel bedrijf in levensmiddelen en handel in fou- ragc; rechtsvorm gewijzigd. .T. Vrasdonk, Dorpsstraat 3i, winkelier ïn tabak, enz.; overgegaan aan mej. H. Vras donk. Harenkarspel: Corn. Dam, Dirkshora B 129, timmerzaak; rechtsvorm gewijzigd. Sint Maarten: B. C. Schut, v.h. F. Smit v. d. Velde, Valk- oog C 38, schilders- en behangersbedrijf, enz.; overgegaan aan B. C. Schut. Oudkarspel: Eerste Langcdijker Carrosseriefabriek J. Boonacker, Dorpsstraat 347; overgegaan aan KI. van Oversteeg. Wi erin gen: C. Bakker, Voorstraat 5, Den Oever, schil dersbedrijf, rechtsvorm gewijzigd. N.V. voorheen A. Kingma en Zoon, Leeu warden; fil. gevestigd te Wi yin gen, Kon. Emmaweg 3, Slootdorp. Fa. A. Kingma en Zoon, Leeuwarden, in liq. getreden. Opheffingen: Bergen: „De Volharding" Jb. Houtman en Co., Ka naaldijk 21, zoutziederij. BERGEN Winkelweek en Hanborspel. Eindigt een koop gewoonlijk met betalen, den koopers in de winkelweek wachtte nog een napretje; waarvoor groote belangstelling bestond. De koopers mochten voor hun bonnetjes n.b. hun handigheid in het balwerpen pro- beeren en hadden dan de kans nog eens voor een zeker bedrag te mogen koopen bij een van de 87 deelnemende winkeliers. Dus een pond koopen en misschien twee pond toe. Met deze pakkende reclame bereikten de zakenmenschen voor een groot deel hun doel, n.ï. te bevorderen, dat inwoners van Bergen ook hun inkoopen doen in Bergen. Er heerschte den laatsten avond in De Rustende Jager een gezellige drukte; een groot succes voor de organisators. Een nieuw jaar nadert trappelen van ongeduld, om weer vooruit te stormen. 1937 bracht ons door een belangrijken toevloed van nieuwe abonné's, de belooning voor onze onafhankelijke, snelle berichtgeving Daartoe hebben wij, naast het versnellen en versterken van onzen berichtendienst in eigen district en daarbuiten, ons voor het komende jaar de geregelde medewerking verzekerd van een aantal kopstukken op verschillend gebied. Maar wij willen meer, wij willen den band tusschen onze courant en haar lezers steeds sterker maken. Om te beginnen hebben wij daartoe 'n serie doen ontwerpen, die niet alleen de scherp zinnigheid onzer lezers en lezeressen op de proef zullen stellen, maar daarenboven de kans openen op tal van waarvoor enkele honderden guldens zijn uitgetrokken. Deze puzzle Is de eerste van de serie Oplossingen in te zenden vóór 15 dezer aan het Bureau van dit blad, onder motto „Detective-puzzle" Als prijs stellen wij beschikbaar een bedrag van naar vrije keus te besteden bij een onzer adverteerders Doet mede aan de Schager Crt. attracties!!! Leest de Scha ger Courant, uw eigen krant met het nieuws uit eigen streek Wie zich thans abonneert, kan reeds aan de prijsvragen deelnemen en krijgt de courant tot 1 Jan. 1938 GRATIS «B Ia Frankrijk is een misdaad gepleegd, de dader echter weet zich aan den arm der gerechtig* heid te ontrekken en neemt de vlucht. Hij vermomt zich als Mohammedaan en vertrekt naar Noord-Afrika, waar hij zich in Tunis vestigt. Hoe de politie ook zoekt en spenrt, de dader blijft onvindbaar. Totdat op een ochtend de woestijnpolitie een Mohammedaan arresteert, die met groote devotie zijn ochtendgebed doet. Deze man blijkt later de gezochte misdadiger te zijn. Vraag. WAAROM WERD JUIST DEZE MOHAMMEDAAN GEARRESTEERD 7

Schager Courant | 1937 | | pagina 5