Het wintert! Consumptiemelk-Oentrale opgericht Zaterdagnacht een belangrijke boodschap van den Duce DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Sneeuwstorm dreigt dorpen in Oost-Twente te isoleeren Verbitterde strijd in Nanking's voorsteden Brand in een pension Hoop op verzoening met Engeland opgegeven Engeland houdt vast aan Democratie VRIJDAB 1« DECEMBER 1937. Utgon ómr KV. »X Vep» Cv 81e Jaargang. No. 10111. Tal van ongelukken door de gladheid. Het begint op winter te lijken, het kwi-k heeft zich al even onder' het nulpunt gewaagd en een loodgrijze lucht liet nu en dan wat sneeuw vallen. De kans op een witte Kerst is dus niet uitgesloten. Op tal van plaatsen in ons land heeft het al dik gesneeuwd, terwijl men ons vertelde dat men hier en daar in Friesland al weer bijna op het ijs staat Zulk winterweer doet visioenen opkomen van echte oud- Hollandsche sneeuw- en ijspret, maar ook van veel verkeersnarig- heiid. Boven het geheele oosten van ons land hebben gisteren ongekend hevige sneeuwstormen gewoed, wel ke veel stagnotie veroorzaakten. Sneeuwstorm in Twente. De groote hoeveelheid sneeuw die gister middag bij stormwind in Oostelijk Twente la neergekomen, en op sommige plekken tot anderhalve meter hoogte is opgewaaid, heeft het verkeer tusschen de diverse plaat sen van dat land grootendeele gestremd. He* autobusverkeer wordt met veel moeite onderhouden. Dikwijls blijven de bussen steken en het kost heel wat moeite de baan weer vrij te maken. Als de sneeuwjacht blijft aanhou den, ontstaat een zelfde toestand als in Januari, van verleden jaar, toen verschillende plaatsen in Oost- Twente door sneeuwbarricades ge heel geïsoleerd waren. De hevige wind en de dichte sneeuwjacht waren er oorzaak van, dat het scheepvaartverkeer op de Waal, dat in verband met den lagen waterstand toch reeds zooveel moei lijkheden ondervindt, nagenoeg ge heel werd stilgelegd. De treinen uit het Noorden des lands kwa men te Nijmegen met groote vertraging bin nen, hoewel men met man en macht tracht te de hoopen sneeuw, welke hier en daar de spoorlijnen versperden, weg te ruimen. Wanneer de sneeuwval in dezelfde mate blijft aanhouden, als thans het geval is, zal men bijzondere maatregelen moeten treffen ten einde te voorkomen, dat de lijnen volko men versperd worden, aldus het Hlsbld. Daar des nachts met uitzondering van enkele goe derentreinen geen treinen passeeren^ Uit de Betuwe wordt bericht, dat de sneeuwval daar zóó geweldig is geweest, dat het rijdend verkeer vrijwel geheel moest worden stop gezet. Wielrijders moesten gaan loo- pen en hun rijwielen door de sneeuwmassa's heenzeulen. Het au toverkeer is vrijwel geheel stopge zet en slechts langs de hoofdwegen tracht men met behulp van sneeuw ploegen het verkeer, dat slechts uiterst langzaam vorderen kan, gaande te houden. Zes auto's in de sloot. Ten gevolge van de sterke ijs/vorming en felle sneeuwjachten zijn de wegen in Mid den-Drent e op het oogenblik onberijdbaar. In een bocht van den verkeersweg Beilen Assen zaten gistermiddag omstreeks vier uur twee personenauto's en een vrachtwa gen in de sloot. Terwijl men bezig was de voertuigen weer op den weg te sleepen. strandden op hetzelfde punt nog een personenauto en een vrachtauto. Kort daarop reed een zwa re truck met trailer van den vrachtdienst GroningenMaastricht op een kraanwa gen, waarmede men bezig was de auto's op den weg te brengen, in. De monteurs van den kraanwagen kon den zich slechts met moeite redden. Ook de truck met. trailer reed, na dwars over den weg te zijn gegleden, aan de andere zijde in de sloot. In twee uur tijds waren dat zes slachtoffers van de gladheid. Ernstige persoonlijke ongelukken zijn niet voorgevallen. Nog een onwillige zwempartij. Gistermiddag omstreeks drie uur is een personenauto, bestuurd door een bewoner van Utrecht, die op weg was naar Nijme gen, op den rijksweg VenloNijmegen ge slipt en in de gracht van het „Kasteel Ar- een" gereden. De bestuurder wist zich zwemmende te redden en kwam er zonder eenig letsel af. De auto is later door een kraanwagen uit Venlo gelicht. Door de gladheid gevallen en doodgereden. Gisteravond is de 70-jarige mej. Pelt, die voorover tegen de sneeuwjacht in op den Boschdijk te Eindhoven liep, komen te val len en onder een passeerende personenauto geraakt. Zij is in het ziekenhuis overleden. Ruzie bij sneeuwballengevecht. Gisterenavond, na afloop van de voorstel ling in het City-theater te Amsterdam, zoch ten eenige bezoekers van de voorstelling ver dere ontspanning in het elkaar bekogelen met sneeuwballen op het Kleine Gartman- plantsoen. Bij het over een weer gooien trof een van de sneeuwballen een dame, die met een heer wandelde. Deze laatste keerde zich om en op het troepje toeloopend, deed hij de vraag: „Wie heeft dat gedaan". Daarop kwam een rui terlijke bekentenis van een hunner „dat heb ik gedaan", maar minder ruiterlijk was het gebaar waarmede deze bekentenis ge paard ging, want de vrager ontving tegelij kertijd een slag in het gelaat, waardoor hij tegen den grond stortte. Behalve een ver wonding aan het oog bekwam de man ook een lichte hersenschudding. Het slachtoffer werd geheel versuft naar het Wilhelmina- gasthuis overgebracht. De politie heeft deze zaak in onderzoek. Overdracht van de crisis - maatregelen BEDRIJFSORGANEN VOOR HET WETTELIJK GEBIED. Naar het Hdbld. verneemt, is in het bureau van den Regeeringscom- missaris voor Akkerbouw en Vee houderij, den heer S. L. Louwes, op gericht de „Consumptiemelk Cen trale", welke als orgaan van de pro ducenten, te zamen met een van den handel, per 1 April de uitvoering van de crisismaatregelen nopens de con sumptiemelk zal overnemen van de Zuivelcentrale, voor zoover het al thans betreft den driehoek Amster damRotterdamUtrecht (het z.g. wettelijke gebied). Tevens is ten bureele van den Re- geeringscommissaris opgericht het bedrijfsorgaan van den melkhandel: „Alg. Vereeniging Melk voorziening". Statuten reeds goedgekeurd. Reeds werden de statuten der Consumptie- melk-Centrale, behoudens eenige kleine wij zigingen, door den Regeeringscommissaris goedgekeurd. Tevens werd een dagelijksch bestuur van 5 en een algemeen bestuur van 14 leden geinstalleerd, voor het meerendeel gekozen uit de besturen der melkveehouders organisaties. Alg. Vereen. Melkvoorziening. Na goedkeuring der statuten werd het be stuur der Alg. Vereen. Melkvoorziening ge installeerd; dit bestaat uit 12 leden, allen vertegenwoordigers van den groot- en klein handel in melk. De statuten dezer vereeniging behelzen o.m. het volgende: Zij stelt zich ten doel: „goede samenwer king met allen, zoowel individueele, als in eenige corporatie samenwerkende personen, betrokken hetzij bij de productie, hetzij bij de verwerking van of handel in melk en nevenproducten, daarbij zooveel mogelijk ruimte latende aan het rechtstreeksche con tact tusschen hare leden, aangeslotenen en andere belanghebbenden, met de indivi dueele melkveehouders". Zij tracht haar doel te bereiken door advie zen, voorschriften en toezicht nopens het sluiten van contracten met melkveehouders en den handel in, het vervoer en het in voorraad hebben van melk, benevens door hot opleggen van orde-, straf- en andere maatregelen. Verder door het al dan niet in samenwerking met anderen maken van re gelingen ter zake van de prijzen waartegen en de voorwaarden waaronder de melk zal worden verhandeld. De statuten van de „Consumptiemelkcen- trale" (de boeren) geven aan als doel: be vordering eener doelmatige en hygiënische winning en afzet van consumptiemelk te gen loonenden prijs en bevordering der ge; zondmaking van den veestapel. Zij tracht haar doel te bereiken door: op te treden als verkoopster of bemiddelaarster bij den verkoop der melk, geproduceerd door de aan geslotenen, benevens door zoo noo- dig op te treden als koopster van de melk. Buitenlanders te Sjanghai voe len zich niet veilig. Volgens een op de Chineesche ambassade te Londen ontvangen telegram wordt in de voorsteden van Nanking verbitterd gevochten. De Chineezen zijn vastbesloten rondom Nanking stand te houden: zij heb ben voorzorgsmaatregelen getroffen voor mogelijke straatgevechten in de binnenstad. Ten zuiden van Nanking, aan den spoorweg naar Kiagan vallen de Japanneezen Hsoentsjen aan, dat krachtig verdedigd wordt. Volgens Chineesche berichten van het noor delijke front hebben de Chineesche troepen een aantal steden in Oost- Sjantoeng heroverd. Alle Chineesche kunstschatten zijn uit Nanking verwijderd. Zij zijn in 15.000 kis ten verpakt, aan boord gebracht van een paar schepen, die naar Tsjoenkong zijn ver trokken. Gedeelte der Internationale Con cessie te Sjanghai afgezet. De politie en vrijwilligers der internatio nale concessie hebben gisteravond in ver scheidene straten te Sjanghai versperringen opgeworpen, ten einde het verkeer van en naar een uitgestrekt gebied in het centrum der concessie te verbieden. De politie heeft bovendien een aantal huis zoekingen verricht, aangezien in de wijk ver scheidene gewapende bandieten waren ge zien. Voorts zou de Japansche politie in de in ternationale nederzetting een aantal Chinee zen hebben gearresteerd. Japansche luchtmacht in actie. Gistermiddag hebben Japansche vliegtui gen een aanval gepleegd op Nantsjang, de hoofdstad van Kiangsi. Er werd'een lucht gevecht geleverd met veertig toestellen der tegenpartij, wien zware schade werd toege bracht. Ook heeft de eenheid der Japansche lucht strijdkrachten der mrrine een raid onderno men op Koengsien in het midden van de pro vincie Honan, waar het militaire arsenaal werd gebombardeerd. Wijzigingswet kleinbedrijf Ter verduidelijking van ons bericht d.d. gisteren over de inwerkingtreding van de Vestigingswet op het Kleinbedrijf en ten einde misverstand te voorkomen, merken wij op, dat het wetsontwerp dat gisteren van kracht is geworden een kleine wijziging in den tekst van de reeds aangenomen vesti gingswet betreft. Zooals bekend mag worden verondersteld, is het eerst verboden zich in een bepaalde branche te vestigen of een bestaande zaak over te nemen, wanneer de Minister bij Al- gemeene Maatregel van Bestuur deze bran che heeft aangewezen. Een dergelijke be schikking is tot op heden slechts voor de slagers en de bakkers afgekomen, zoodat alle andere handels- of ambachtslieden op dit moment nog geheel vrij zijn zich te ves tigen. Ontdekt door sneeuwballen- gooiende jongens. Gisteravond om ongeveer kwart over acht bemerkten spelende kin deren, die van den eersten sneeuw van dit jaar genoten, dat er brand was uitgebroken in pension Jac. Troeder, aan het Jonas Daniël Meijerplein te Amsterdam. De vlammen sloegen reeds uit de zol derverdieping en uit het dak. Ij lings liepen de jongens naar het politiebureau op het Jonas Daniël Meijerplein, waar zij den dienst- doenden brigadier in kennis stel den van den brand. Even later werd de brandweer gewaar schuwd en een agent, die inmiddels naar de woning was gestuurd, waarschuwde de pensiongasten, die zich van geen gevaar bewust, nog op de eerste en tweede ver dieping bevonden. Ook de bewoners van de belendende perceelen werden gewaar schuwd. De brandweer, die met veel ma teriaal onder leiding van den comman dant van de brandweer, den heer C. Gor dijn, speodig aanwezig was, begon den aanval met vijf stralen. De derde en vierde verdieping evenals de zolderverdieping, zijn van voren naar achteren, volkomen uitgebrand. Ook een gedeelte van de kap is een prooi der vlam men geworden. Het onderstuk en de eerste verdieping bleven gespaard, dooh kregen waterschade. De woning is' een oud patriciërshuis uit het laatste gedeelte der zeventiende eeuw en heeft een fraaien gevel, welke echter intact is gebleven. Behalve uittreding uit den Volkenbond grondwetswijziging verwacht Italië wil hergroepeering der mogendheden, buiten den Bond om. Italië zou van plan zijn de Volken bond te verlaten, daarmee het voor beeld volgend van Duitschland en Ja pan, zoo meldden wij gisteren. In den loop van den dag werden de geruch ten meer en meer tot zekerheid. Morgen zal de Fascistische Raad bij een komen en men verwacht, dat Zaterdagnacht de beslissing zal val len. Dan zal de Duce zijn volk pes- soonlljk van het balcon van het Ve- nezia-paleis te Rome het belangrijke besluit meedeelen. Men vermoedt, dat Mussolinf zijn besluit motiveert met onvereenig- baarheid van het anti-Komintern verdrag met het lidmaatschap van den Volkenbond, de niet-erkenning van het keizerrijk en de verminder de beteekenis van den Volkenbond. Italië deed toch al niet meer mee. De commentaren uit Londen willein de te rugtrekking van Italië kalm opgenomen zien en wijzen erop, dat het feit niet veel ver schil maakt voor den actueelen toestand, aangezien Italië sinds Mei 1936 niet meer aan de vergaderingen van den bond en ginds September van dat jaar ook niet meer aan het werk in de commissies heeft deel genomen. Intusschen heeft het nieuws te Rome reeds voedsel gegeven aan an dere geruchten. Zoo wordt gezegd, dat Mussoldni behalve de uittreding uit den Volkenbond van het balcon van het Palazzo Venezia ook aan het Italiaansche volk een belangrijke grondwetsherziening zal aankondi gen. Deze wijziging, waarvan overi gens reeds langen tijd sprake is geweest, zal de vervanging regelen van de kamer van afgevaardigden door een corporatieve kamer. Van deze geruchten was het nog veel moeilijker bevestiging te krijgen dan van de eerste. Japan gaf den doorslag. In de verschillende commentaren wordt het niet meer dan logisch geacht, dat Duitschland en Japan er bij Italië op aan dringen hun voorbeeld te volgen. De geruchten, welke te Rome de ronde doen, bevestigen, dat de tusschenkomst van Japan, dat besloten heeft zijn penetra tie in Azië voort te zetten ondanks andere belanghebbenden en bovenal ondanks En geland en aan Italië het gemeenschappelijk belang heeft getoond, dat zou voortvloeien uit een duidelijker omschreven houding, den doorslag heeft gegeven,, aldus de N. R. Crt. Als deze uitleg juist is, zou Italië daarmee toonen. dat het in publiek opzicht niet meer steunt op de hoop van een verzoening met Engeland, zooals men nog onlangs meende, toen men verwachtte, dat Itali- aansch-Engelsche besprekingen zou den volgen, op de Engelsch-Duit- sche besprekingen, welke door Lord Halifax zijn ingeleid» Olt nummer bevat 8 pagina's EERBERICHT DB BILT SEINTi Verwachting: Krachtige tot ma tige, later afnemende N.» Oostelijke tot Noordelijke wind, betrokken tot zwaai (bewolkt, met buien; van sneeuw, temperatuur om het vriespunt tot lichte dooi gladde wegen door sneeuw, uitgezonderd in het Westen» Verdere vooruitzichten! Weinig verandering. Rede van Chamberlain. In een redevoering, die minister president Chamberlain te Londen in het kader van de campagne voor de „rijkseenheid" gehouden heeft, zeide de premier, dat het niet de wensch van Engeland is andere naties voor te schrijven welke soort regeering zij zouden moeten hebben. „Voor ons zelf geven wij de voorkeur en hebben wij het voornemen onzen vorm van democratie te handhaven. Wij vinden het prettig er aan te Eunnen denken, aldus spr., dat er landen zijn, die er even zoo over denken als wij en wij ver heugen ons er over, in de groote dominions ook dezelfde vormen van democratie onge schokt door fascisme of communisme, aan te treffen." VINGERAFDRUK OP WHISKEY-GLAS VERRAADDE HEM. Een boertje van buiten op bet pad der misdaad. Hij bezocht 's nachts de sociëteit. De simpele afdruk van een duim op een whiskey-glas was het eenige bewijs hetwelk de politie vond in de provisiekamer van een Londensche Sociëteit, waar 's nachts een in breker zijn slag had geslagen en er met een bedrag van 12 pond was vandoor gegaan. Maar dit eenige bewijs leidde tot de ar restatie van den misdadiger, een vier en veertigjarig boertje van buiten. De man ont kende eerst hardnekkig iets met deze in braak te maken te hebben en hij was zoo brutaal eraan toe te voegen: „Al hebben jul lie nog zooveel vingerafdrukken gevonden, dan zijn ze toch niet van mij". Maar de duimafdruk op het whiskey-glas was door de politie naar Scotland-Yard ge zonden, waar hij werd gefotografeerd cn vergroot, aldus vertelt de Daily Express. Daarna werden de vingerafdrukken van den verdachten landbouwer genomen. Toen de deskundigen van Scotland Yard de afdrukken vergeleken, werd spoedig vastgesteld, dat ze van een en denzelfden persoon waren. De politie aarzelde geen oogenblik dit voor de Rechtbank onder eede te bevestigen. Elke vingerafdruk zoo zei- de deze getuige heeft zijn eigen karakter, waardoor hij kan worden geïdentificeerd. In dit geval zijn er zestien punten van over eenkomst. De jury trok zich niet eens terug om te gaan beraadslagen, maar verklaarde den boer schuldig aan het misdrijf, waarna do rechtbank hem tot een jaar gevangenisstraf veroordeelde. Geknoei met oormerken van varkens In den loop van de jaren 1936 en 1937 hebben ambtenaren van de iandbouw-crisis- wet te Groningen herhaaldelijk varkens aangetroffen, o.a. bij exportslagerijen, welke voorzien bleken te zijn van valsche oormer ken. Een uitgebreid onderzoek, dat werd inge steld, leidde tenslotte naar den koopman A. J. L. te Midwolde. Bij dezen werd ook een tatoueertang, waarmede het merken ge schiedde, in beslag genomen. Gisteren heeft hij zioh voor de Groning- sche rechtbank moeten verantwoorden. Met hem hebben terechtgestaan de koop man S. M. uit Groningen, die de varkens voor hom verkocht en de marktkoopman B. A. P. uit Amsterdam, die de tatoueer tang en die benoodigde letters heeft gele verd. Tegen de eerste twee verdachten heeft het O.M. een jaar gevangenisstraf geëischt en tegen den derden zes maanden. Uitspraak over een week.

Schager Courant | 1937 | | pagina 1