Decemberprijzen voor onze WINTERJASSEN Bijzonder goedkoope aanbieding SPAANDER Co., Alkmaar gaat niet door. I. LINO Hz. Mulder is goedkoop! De verbouw van blauwe aardappelen Koopt bij Burgman 1.75--1.90 Cinema De Haan lerlock Holmes r.RftTE VOOR-VERKOOP Kruidenierswinkel met Café Koopt Uw BONTMANTELS en ander BONTWERK bij den bontwerker! ZWARTE Luiermanden voor de Juliana baby's Departement tot Nut van 't Algemeen Dc vernieuwde sluisbrug Prijzen beneden calculatie en permanente garantie ir, de biedt, evenals vorige jaren, gelegenheid om zeer voordelig te kopen. Zij, die trouwen gaan, kopen nu en roepen de gekochte meubelen at, wanneer men deze nodig heeit. Op deze wijze zorgt U, dat de meubelmakers in de winter werk hebben en U koopt goedkoop bij Meubelfabriek EIK EN LINDEN, Alkmaar, Lindegracht 10—16, Tel. 2785 2: xi n V3 2- u ra C 4) wegens ouderdom te koop, op goeden stand in kl. plaats. In verkoop bij H. A. VEUGER's Zakencentrale „Noord-Hol land", Schagen, hoek Bokstr.- Roosstr. Hoop, Verkoop: Za ken, Bedrijven. Te koop: 2 drachtige TWENTERS, 4 Maart en 25 April kalven. Genezen van m. en kl.z. - W. JIMMINK Hz., 't Zand. De tegen 16 en 23 December a.s. aangekondigde veiling van de BOERDERIJ „BLOKSHOE- VE" te Cailantsoog, Not. J. KOOMEN, Wieringerwaard. Brrr wat is het koud Gauw naar Burgman om een Wollen Deken Altijd beter en goedkooper Molenstraat C 24 Schagen. Vakkundig vermaken en repareeren Reparaties kunnen thans weder voor spoedige aflevering worden aangenomen Langestraat 72 - Alkmaar hoek v. d. Boschstraat. Bontwerker sinds 1882 Hoogzijde Schagen. ZATERDAG en ZONDAG 8 uur, ZONDAGMIDDAG 3 uur, Het grootschc, spannende detectivefilm werk: HANS ALBERS, interessanter dan ooit. HEINZ RÜHMANN, komischer dan ooit. Goed verzorgd voorprogramma. Zaterdag populaire prijzen: Zaal f0.30, f0.40, Balcon fO.75, Zaterdag busvertrek W.mccr 7 uur. Zondag busvertrek Den Oever 7.30 uur. Uit onze omqevinq WIERINGERMEEH SLOOTDORP. Onder auspiciën der beide Oranje Vcree- nigingen in de W. Meer, de „Neutrale" en de „Christelijke", was voor eenige dagen een plan aanhangig gemaakt. Om hiervan ken; nis te nemen, waren Dinsdagmiddag bestur ren van diverse vereenigingen in hotel Smit te Slootdorp ter vergadering bijeengekomen. Dit plan houdt verhand met de a.s. blijde gebeurtenis in ons Vorstenhuis. De bedoeling der beide Oranje Vereenigingen is een luir- mand te verstrekken aan het kindje in d^ W. Meer, dat op of omstreeks denzölfden datum wordt geboren als de kleine Prins of Prinses. De vergadering meende dat in dit opzicht in samenwerking met Vrouwen Vereenigin gen (Kerkelijke), de Plattel, en Boerinnen- bond, de Chr. Boerinnenbond, onderscheidene meisjesvercenigingen meer kon worden g- daan. Bsloton werd uit iedere Vrouwen en Meisjesvereeniging en uit den Boerinnen- bond één lid te kiezen opdat- elk dan op eigen terrein en in eigen omgeving kan doen wat gedaan kan worden. Zuster Schouten zal met de leiding van dit comité worden belast. Slaagt dit plan naar wensch, dan zullen ter gelegenheid der blijde gebeurtenis verscheidene gezinnen kunnen worden verblijd met een luiermand- uitzet. De bedoeling van het benoemde comité is, den luiermand uit te reiken aan allen die er voor in aanmerking komen, ongeacht rang of stand-. We meenen echter dat de commissie bet wel apprecieert, dat indien het geschenk toevallig terecht komt in een gezin, waar daaraan allerminst behoefte be staat, dat dit dan wordt doorgegeven aan een adres, waar het wel zeer gelegen komt. Met bovengenoemde Vereeniging schijnt het zeer naar wensch te gaan. Immers, in haar korten tijd van bestaan van 1 jaar steeg het ledencijfer reeds tot 180. Niet minder dan 150 boekwerken werden gratis verspreid in verschillende deelen van don polder, ongeacht kerkelijke of politieke ge zindheid. Een eigen bibliotheek is dan ook alreeds geopend en we vernamen, dat daar van een ruim gebruik wordt gemaakt. Ver. tot Bevordering der Bijenteelt Geen belangstelling voor de uit geschreven vergadering. De Vereeniging tot bevordering der bijen teelt in Nederland afd. Wieringermeer had voor Woensdagavond een vergadering be legd, welke echter wegens onvoldoende be langstelling niet kon doorgaan. Wij nemen aan, dat de minder prettige weersgesteldheid en ook het ongunstige ho- ningjaar daaraan wel schuld hebben. Hoewel de agenda niet werd afgewerkt, bleek bij de aanwezigen wel animo te be staan, tot het bijwonen van een avond om het strookorven hreièn (vlechten) te bezien. Er zal worden getracht een avond te orga- niseeren, waarop dati de beer J. H. J. Aal- de-rs, hoofd W. Meerschool te Middenmeer, aanschouwelijk les zal geven in het. bijen strookorven maken. Gezien de belangstelling welke bij de aanwezigen hiervoor bestond, mag worden verwacht, flat voor een dorge- ij ken avond, de belangstelling grooler zul blijken te zijn dan gisteravond. EERSTE WTNTFRHÏTVOFRING VAN „SOLI DEO GI.ORÏA." Tn het Gymnastiek gebouw te Slootdorp •raf de Chr. Fanfare, onder directie van den heer Jac. Broer van Andijk haar eerste uit voering in dit seizoen. De voorzitter der vereeniging. de heer S. Randringa, heette alle aanwezigen harte lijk welkom en wel in het bijzonder den heer Smit van Andiik. die. tijdens de ziekte van den directeur, diens plaats heeft inge nomen en zich op uitstekende wijze van z'n taak heeft gekweten. Spr, betreurde de gerinee opkomst van het publiek, doch wil de daaruit niet opmaken, dat men in Sloot dorp en omgeving niets voelt voor mu ziek. Spr. wensch te allen een prettiger) avond. Hierna werd het lijvige programma bestaande uit elf muzieknummers en afge wisseld door voordrafhten enz. vlot en goed afgewerkt. De mooie avond werd besloten mot het gezamenlijk zingen van Gez. 96 en met dankzegging. LANGEN DIJK In hotel „Concordia" werd een vergadering gehouden van tulnbouwvereenigingen uit het Goestmerarnbachit, welke vergade ring was bijeengeroepen door de tuinbouwverceniging „Tuinbouwbe- lang" te Noordscharwoude. Op twee vereenigingen na t.w. Broek op Langendijk en Koedijk, hadden alle uitge- noodigde vereenigingen aan de uitnoodiging gevolg gegeven. De heer K. van Dijk, voorzitter van Tuin- bouwbelang, opende met welkom. Voorzitter releveerde het verloop der blauwe aardappel-geschiedenis. De blauwe aardappelen leveren gevaar op voor de goedgekeurde pootaardappelen, vandaar de bepaling dat de schotsche muizen pootaard appelen 50 M. van blauwe verwijderd moe ten zijn. Spr. memoreerde de regeling wel ke door Eendracht te Oudkarspel reeds is toegepast, n.1. de opgave waar blauwe aard appelen worden verbouwd. De vereen. Tuinbouwbelang heeft in de laatste vergadering besloten zich tot den Noordermarktbond te wenden om deze zaak nader te behandelen, doch dit werd aan de vereeniging gerenvoyeerd, omdat men ver wachtte dat het beter door de in den polder gevestigde vereenigingen kan worden ge regeld. Voor een verbod van de teelt van de blauwen gevoelt „Tuinbouwbelang" niet. Een belangrijke kwestie is dat verschillen de kleine stukjes blauwen worden verbouwd door fabrieksarbeiders e.d.. Daarvoor is zeer zeker een regeling mogelijk, bijv. door het beschikbaar stellen van stukjes grond en beter pootgoed. Medegedeeld werd dat Koedijk en Broek- op Langendijk niet. aanwezig waren, vooral de aanwezigheid der eerste vereen, werd be treurd, omdat deze vereen, aan alle vereen, grenst. Den heer Wonder, Oudkarspel had het bevreemd, dat de NMB deze zaak niet heeft doorgevoerd. In de vergadering van de N. M.B. is het aangenomen. Spr, vroeg waarom het niet is uitgevoerd door den N.M.B. De heer J. Ootjers antwoordde dat inder daad is besloten een Vierbondsvergadering te beleggen. Het dag. bestuur is echter tot de conclusie gekomen, dat bet het beste door de vereenigingen onderling kon worden geregeld. In de z.g. Vierbond komen alleen afgevaardigden van de veilings- vereen. en niet van de tuinbouwver- eenigingen, die er toch in de eerste plaats voor aangewezen zijn. Wanneer men het in de ITeerhu go waard ook noodig acht kan men het daar weer on derling regelen. Een zekere strook wilde spr zien aangewezen 'voor de teelt van blauwe aardappelen. De heer Wonder zeide, dat. besloten was het in ieder geval met de afd. van den N. MB te behandelen. Dat is niet gebeurd. De heer Jonker L.T.B. Tuitjenhorn wees er op, dat men in zijn gemeente meer van de gedachte is dat een algeheel verbod van Zeeuwsche blauwen en bonten dieint te worden ingevoerd. Er zijn goede vervangers genoeg. Is de Koopmans-blauwen niet even gevaarlijk vroeg spr. Voorzitter antwoordde dat die soort niet vatbaar is voor stippelstrcepziekte en nog eenige voordeelen biedt. Men is er echter nog niet aan toe, dat de Koopmans-blauwen door de tuinders kunnen worden verbouwd. De prijs is nog veel te hoog. De heer W. Muller, Zuidscharwoude, vroeg of het een voldongen feit was, dat de blau wen op 50 M afstand nog gevaarlijk zijn voor de goedgekeurden. Spr. gevoelde meer voor een regeling dan voor een verbod. Men is niet erg gesteld op de opgelegde maatre gelen. Van blauwe aardappelen kan men bij goede kwalifeit een flinke opbrengst halen. De beer L. Doékes, Harcnkarspel, zeide dat men in zijn buurt weinig last onder vindt van de blauwen. Misschien is een re geling mogelijk. Spr. verwacht niet veel moeilijkheden voor deze te treffen regeling. Op blauwe aardappel kan niet gemist wor den. De beer A. Hoogland. Sint Pancras, zeide. dat men daar meer blauwe aardappelen verbouwt dan vroeger in beteren vorm. Er is een goede selectie toegepast. In St. Pan cras teelt men deze blauwen op een andere plaats dan de eerstelingen in verband met de gesteldheid van den grond. Spr. waar schuwde tegen de aandrang op de instel ling van een verbod. De Regeering kan deze aardappel aanstonds wel verbieden. De voorzitter zeide, dat in de kringen van den Plantenziektenknndigen dienst wel voor verbod gevoeld wordt. De hoer Kliffen, Noordscharwoude, wees op het groote belang van de blauwen voor sommige streken, waarom spr. een landelijk verbod niet verwacht. De arbeiders zouden worden gedupeerd door een verbod. Een goede vervanger, die van gelijke kwaliteit is, bestaat nog niet. Spr. gevoelt daarom meer voor een be paalde aangewezen plaats De heer De Roer Oudkarsnel is er nog niet zeker van, dat met een afstand van 50 M. kan worden volstaan. Spr. weet wel een goede vervanger en wil een verbod doen in voeren, al wil men nu dit jaar met de door ..Tuinboliwbelang" voorgestelde regeling vol staan. De heer Zwart, Sint Maarten, daebt dat het in zijn gemeente wel eenige jaren zal duren voor een gemeentelijk verbod wordt ingevoerd. Daar is de verbouw van blauwe aat-dannelen belangrijk. De heer Jonker. Tuitjenhorn, noemde de nadeelen aan de Zeeuwsche blauwen verbon den voor de eerstelingen nogmaals. Voorzitter zeide, dat het voor sommige vereenigingen wel moeilijkheden zal geven om een regeling te krijgen. De heer Swager, Oudkarspel, wenschte een uniforme regeling gelijk aan die voor de Bravo's.. Of een verbod, df in elke plaats een aangewezen rayon. De heer D Bruin, L.T.B. Langendijk, wil de alle blauwe aardappelen op een klein plekje bij elkaar laten verbouwen. Spr. is voor een verbod. De heer Duyves LTB Langendijk, is in z'n hart voor een verbod, doch om tot een beslissing te komen is spr. voor 't aanwij zen van een bepaalde streek. De heer Jonker, Tuitjenhorn, wilde de stukken beneden 25 Are doen verbieden. Voorz. is het er mee eens, dat die kleine stukjes het grootste gevaar opleveren. Spr. j zou daarvoor akkers en pootgoed beschik- baar willen stellen. Wanneer men hier niet tot een beslissing I mocht komen, wilde de heer Wonder de in Oudkarspel gevolgde regeling volgen, n.1. door opgave van de blauwe aardappelen en onderling overleg. De heer Ootjers, Noordscharwoude, zag ook wel bezwaren in het aanwijzen van een bepaalde plaats, omdat allemaal daarin geen land hebben liggen. De heer Groot zeide, dat in Harcnkarspel' dc besmetting met stippelstrcepziekte over grooter afstand plaats vond dan 50 M. Het was soms wel 200 M. De heer Gutker, Warmenhuizen gevoelde meer voor het idee van Oudkarspel dan voor een verbod. Na eenige besprekingen besloot men in de vereenigingen voor te stel len de in Oudkarspel dit, jaar gevolg de regel te volgen, n.1. dat de ver bouwers van 'blauwe aardappelen opgeven, waar ze deze verbouwen, opdat de telers van Eerstelingen poters met hen in contact kunnen treden over een regeling. De heer De Boer, Oudkarspel, ried aan de Zeeuwsche poters zoo ver mogelijk van de Schotsche poters te bewaren. Zelfs wanneer ze spruiten zijn ze gevaarlijk voor de Schot ten. Het kroosvraagstuk. De krooskwestie werd ook door den heer De Boer ter sprake gebracht. Spr. zou wil len, dat aan alle gemeenteraden werd ge vraagd om het in werkverschaffing gedaan, te krijgen. Een algemeene uitkroozing dchtte spr. gcwenscht op welke manier dan ook. Na eenige besprekingen meende voorz. dat het de beste manier was dat de gemeenten, het, gezamenlijk aanvroegen met adhaesiebe- tuiging van de tuinbouwvereenigingen. Elke vereen, zal het moeten aanvragen bij het gemeentebestuur. Misschien dat dat resul taat geeft. Daarna sluiting. NIEUWE NIEDORP Een mooi stukje werk van het Hoor/heemraadschap. „De sluisbrug is vernieuwd! Wat een verbetering!" zeggen de men- schen, „jammer dat het niet eer der is gebeurd!" Maaralles heeft zijn tijd, zoo ook hier. De sluis is ruim 250 jaren oud en altijd heeft er een brug over gelegen. Maar hoog, met een oprit vanuit de Moerbeek en oorzaak van een noodzakelijke verhooging tegenover de Prins-Mau- rits in de dorpsstraat, die niet zon der gevaar bij gladheid was. Hoog moest' de brug wel zijn, althans vroeger toen de winkelier Snip er wekelijks eenige malen doorging en ook nog wel meerdere hoogopgebouwde vaartuigen. Maar dien tijd is voorbij, allang. Toch bleef de hooge brug; moest blijven, verkre gen rechten worden niet zoo gemakkelijk aangetast. Geduputeerde Staten maakten togen verlaging bezwaar, ITet gemeentebestuur, dat zoo graag hier verbetering wilde aanbrengen overwoog 'n ophaalbrug, maar een ophaalbrug kost veel geld, en was bet wel absoluut noodig. Misschien was er toch nog wel een uit weg. Er werd een balk onder de brug aange bracht op zoodanige hoogte, als .waarop men de brug wilde verlagen. Eenige jaren heeft deze balk zoo gehan gen, hooit werd een klacht gehoord, nooit behoefde de balk verwijderd te worden. I-Iooge schuiten gingen blijkbaar niet meer door de sluis. Ged. Staten waren nu overtuigd, dat ver laging niemand schade deed, het Bestuur van den Oosterpolder eveneens; en de toe stemming hiervoor werd verkregen. Inmiddels had het Hoogheemraadschap alle buitenwegen van de Banne overgeno men, deze sluis lag nu in haar weg, en het Bestuur bleek bereid ook deze brug ovei* te nemen. De Gemeenteraad droeg de brug in eigen dom over aan het Hoogheemraadschap te gen een vaste jaarlijksche uitkeering onder beding van bovengenoemde verlaging. De verlaging is tot stand gekomen. De weg in het dorp is vlak, de Noordelijke op rit is zoo goed als verdwenen en een zes meter breede brug met monumentale leunin gen van roode handvormsteen is verrezen- De oude heer Hart verleende zijn medewer king door belangloos afstand te doen van een klein strookje grond, voor dit blijk van gemeenschapsgevoel komt hem een compli ment toe, want helaas is dit gevoel zoo hier en daar al te dikwijls zoek. En het Hoogheemraadschap komt alle lof toe voor de wijze waarop zij dit werk heeft uitgevoerd, duidelijk zien wij hier gedemon streerd hoe de kleine wegbezitters gebaat zijn wanneer zij hun belangen aan een groot water- en wegschap toe verl rouwen, in dit geval het Hoogheemraadschap Noord- Hollands Noorderkwartier. Dit waterschap toch beschikt over deskundigen op het ge bied van wegenbouw, geschoold personeel, benoodigde werktuigen en materiaal. De Niedorpors zijn blij met hun nieuwe brug en de weggebruikers die ons dorp pas- seeren zullen dit eveneens wel zijn.

Schager Courant | 1937 | | pagina 4