Raad Heerhugowaard Plaatselijk Nieuws. De heer Schoorl ie vrijheid Middel tegen tongblaar? Kinderen „Repelsteeltje' en Prof. Melorini verwachten jullie morgen Is het wel volgens de wet, dat de raadsleden schriftelijk (bulten den raad) goedkeuring verleenen voor een bouwvergunning? vroeg de heer Po land. Een kleuterschool in het uit breidingsplan. Premie reductie zie kenfonds voor werkloozen en min vermogenden. De Chr. school krijgt meer leerlingen. Een verkeersveror- dening. Gasdistributie. Uitbreiding der veldwachterswoning. De begrootingen 1938. Voortaan geen „NACHT"-vergaderingen meer. De raad dezer gemeente vergaderde giste renavond kwart over 8. Voorzitter burgemeester Sutman Meijer; fecretaris de heer Van der Ham. Voorz. opende de vergadering met welkom en sprak een woord van medeleven met Z. K.H. Prins Bernhard, in-verband met het hem overkomen auto-ongeval. Hierna volgde vaststelling der notulen. Ingekomen stukken. Op zijn verzoek werd aan den heer A. Kater op voorstel van B. en W. een vergoe ding voor vervoer naar de O.L. school te Heerhugowaard Noord verleend ingevolge art. 13 der L.O. wet 1920 van f 12.40 per leer ling. Van B. en W. van Beusichem was een ver zoek om adhaesie betuiging ingekomen aan een adres dier gemeente inzake art. 22 der Motor- en Rijwïelwet (het per fiets geleiden van een paard). Afgewezen. Een verzoek om subsidie over 1937 van het Centr. Genootschap voor Kinderherstellings- en vacantiekolonies afd. Heerhugowaard werd in handen van B. en W. gesteld, daar reeds een subsidie van f 150 is toegestaan. Een voorstel aangenomen zonder raadsvergadering. Het voorstel tot het verleenen van ontheffing aan de Bouwonderne ming „Ons Streven" voor een te bou wen voorloopige kleuterschool op gronden gelegen binnen het uitbrei dingsplan is bij meerderheid van stemmen aangenomen. De heer Poland vroeg hoe groot deze meer derheid is geweest. Voorz. antwoordde van met 6 tegen 3 en 2 onthoudingen. De heer Poland vroeg of het wel wettelijk toelaatbaar was, dat op deze manier is te werk gegaan, n.1. door briefjes bij de raads leden rond te sturen. Voorzitter achtte het wel toelaatbaar, daar het niet noodig wordt, geoordeeld voor een dergelijk dingetje een raadsvergadering te beleggen. De heer Poland had er z'n licht over op gestoken hij iemand die het weten kan en hierbij is hem gebleken, dat het in openbare vergadering besloten moest worden. Voorz. heeft geen bezwaar tegen nog een behandeling in den Raad. Schriftelijk is het gevoelen van den raad gevraagd en dit* vindt hij voldoende. De heer Poland wees er op, dat het schrij ven niet gedateerd was. „Dat is geen schrij ven", meende spr. Voorzitter: Als ik een ongedateerde brief krijg, waarin me 1000 gulden wordt aange boden, neem ik het aan. Zit er niets achter? vroeg de heer Poland. Het had toch in de vorige vergadering be handeld kunnen zijn. De voorz. antwoordde dat dit niet het ge val is geweest. De heer Tromp was geen voorstander van een dergelijke handelwijze. De heer Dekkers was ook geen bewon deraar van deze gang van zaken. Voorz. merkte op, dat B. en_ W. volgens de Bouwverordening vergunning hebben verleend, omdat het gebouw aan de cischen voldoet. Tn dit bijzonder geval is echter goedkeuring van den Raad noodig. Na nog eenige besprekingen werd de ver gunning alsnog goedgekeurd. In de commissie van Bijstand v.h. G.E.B. werden herkozen de hoeren A. Quant, P. Tromp en H. van Ellen. Verkoop weegbrug. Aangezien van de losse weegbrug zelden gebruik wordt gemaakt en geen behoorlijke bergplaats aanwezig is. stellen B en W. voor deze weegbrug voor f 40.- te verkoopen aan S. Vlaar te Hensbroek. Aangenomen. Middenweg. B. en W. stellen voor een perceel grond, groot 3140 M2, aan te koopen van P. Bas, alhier, voor de somima van f 037.50, te vermeerdoren met' 35.aan bijkomen de kosten. Aangenomen. Regeling premie-reductie voor werkloozen en minvermogenden B. en W. bieden een ontwerp-regeling, be treffende het voor rekening der gemeepte nemen van ziekenfondspremie voor werk loozen, ter vaststelling aan. De betrokken commissie is van oordeel, dat het noodig is een afzonderlijke regeling te treffen voor met werkloozen gelijk te stellen personen. Op grond hiervan boden B. en W. een regeling, betreffende het voor rekening der gemeente nemen van zieken- fofldspremie voor minvermogenden, ter vaststelling aan. Voorz. dankte de commissie voor de ver richte arbeid. De heer Commandeur vroeg of de iruen- schen die bij andere doktoren dan de beide plaatselijke goneeshceren ook van deze re- go'ing in aanmerking komen. Voorz. antwoordde bevestigend. De heer Bankras vond de bepaling dat men verplicht wordt aan te sluiten bij de doktersfondsen wel wat zwaar, vooral voor werkloozen. Voorzitter zette uiteen, dat dit een billijke voorwaarde is. De regelingen werden aldus vastgesteld. Conversie. B. en W. stelden voor een geld leen ing groot f 21009. bij de Nutsspaarbank te Arners foort te converteeren. De rente zal de eerste 10 jaar van 4*4 op 3worden gesteld, daarna 3%%. Aangenomen. Rekening 1935. B. en W. boden de gemeenterekening 1935 ter nadere voorloopige vaststelling aan. Door eenige wijzigingen in den dienst 1933 is het batig slot van den dienst 1935 te ver- hoogen van f 2448.72 tot f 2725.64. Aldus besloten. B. en W. stelden voor, toe te treden tot de onderlinge Fraude- en Risicoverzekering van de vereen, v. Ned. Gemeenten, waar mee de raad accoord ging. Toeneming van het aantal leer lingen der Chr. school. Naar aanleiding van ..het ingekomen ver zoek van het schoolbestuur van de Hulpver- een.iging voor Christelijk Nationaal School onderwijs om ingevolge art. 72 der L. O. 1920 medewerking te willen verleenen tot uitbreiding der leermiddelen der school in verband met de toename van het aantal leerlingen, stelden B. en W. voor de ge vraagde medewerking te verleenen. Aldus besloten. Kasgeldleenlng. B. en W. werden gemachtigd kasgeldlee- ningen aan te gaan tot een maximum van f 20000.— Met de Bank v. Ned. Gemeenten werd een rekoning-courant overeenkomst aange gaan tot een bedrag van f 40.200. Verkeersverordening. Als voorbereiding voor de herziening en moderniseering van de Politieverordening is dat gedeelte der stof, hetwelk de regeling van het verkeer betreft in een afzonderlijke verordening opgenomen. De verordening werd vastgesteld. De gasdistributie door Alkmaar. B. en W. stellen voor het raads besluit van 27 Augustus 1937 in dien zin te wijzigen, dat goedgevonden wordt, dat de gasleiding in den Broe- kerweg ter hoogte van de Boter- tocht, eindigt en niet bij het station Heerhugowaard, en dat bij de uitvoe ring der werken slechts 50 der ar beiders betrokken wordt via de ar beidsbemiddeling alhier. De heer Van Eltén vond de 50 der werkkrachten niet zoo groot. De Voorzitter was het hier wel mee eens, doch het is toch een redelijke voorwaarde van den kant van Alkmaar bezien. Hierna werd het vorstel aangenomen. Wijziging bezoldigingsverorde ning. In den loop van 1937 zijn enkele besluiten gevallen, welke wijziging der Bezoldigings verordening tot gevolg hebben. Bovendien dient overgegaan te worden tot een definitieve regeling der financieele positie van den gemeente-opzichter. De heer Tromp herinnerde aan het door de katholieke fractie ge maakte bezwaar tegen de aanstel ling van een tijdelijk opzichter, om dat bij event. aanstelling van een op zichter zoo iemand een voorsprong had. Wordt hij nu niet zoo langza merhand vast opzichter? De Voorzitter zeide, dat de onderhande lingen over een gemeenschappelijk bouw en woningtoezicht met de omliggende go- meenten nog gaande zijn. Het blijft de be doeling om geen vast opzichter te benoe men, doch iemand op arbeidscontract. De verordeningen werden vastgesteld. Verbouw veldwachterswoning. B. en W. stellen voor, over te gaan tot uitbreiding van de woning, bewoond door den gem. veldwachter. De woning wordt/te klein. Er is te weinig slaapgelegenheid. De heer Dekkers meende, dat B. en W. steeds bezwaar hebben tegen een plat dak. Waarom hier niet? Voorzitter: Als het voor of naast de wo ning werd gcbouivd, zouden B. en W. wel bezwaar hebben. Dit komt achter de wo ning. Het voorstel werd aangenomen. De kosten zijn geraamd op f1100 Begrooting electriciteitsbedrijf over 1938. B. en W. bieden de begrooting van het Ge meentelijk Electriciteitsbedrijf over 1938 ter vaststelling aan. De baten worden geraamd op f40883.35, de lasten op f40868,18, batig saldo f 15.17. Oorzaak van dit lage saldo ri het ramen van f4500— wegens 50 toeslag op de maximale belasting. Vastgesteld. Gemeentebegrooting 1938. B. en W. bieden de begrooting 1938 ter vaststelling aan. In verband met de begroo ting stellen B. en W. voor de volgende sub- sidicn te verleenen aan: elk der afdeelingen Heerhugowaard—Zuid en HeerhugowaardNoord van den hijzon der vrij willigen landstorm f20.—: de plaatselijke Burgerwacht voor haar bei de afdeelingen f80.—; de Afdeeling Heerhugowaard van het Wit te Kruis f 1000. de Malaria-Commissie voor N. Holland f25 Het comité tot viering van Nationale Ge denkdagen f 0.10 per leerling, die een lagere school bezoekt; elk der Muziekvereenigingen „H.U.G.O." en „Hou en Trou" f 10.voor een te geven openbaar volksconcert; het comité voor huishoudelijke voorlich ting f25.—; elk der afdeelingen van den R.K. Land en Tuinbouwbond f 50 voor te geven tuin- bouwcursussen; het Comité tot bestudeering en bestrijding van de iepziekte f10.en de Vereeniging ingevolge de Landarbei derswet ten behoeve van den ophaaldienst f 130.—. Algemeene beschouwingen. De heer Van Elten had over bet algemeen waardeering voor het beleid van het Dag. Bestuur. Iets wilde spr. er echter van zeg gen. Spr. verzocht zoo spoedig mogelijk de reeds meermalen aangevraagde wijziging der stempelrcgeling aan te brengen, n.1. dat eenmaal per dag moet worden gestempeld. Spr. drong aan op instelling van een ad viescommissie voor de sociale zorg en op meer en beter gelegenheid tot bestudeering der begrooting; door toezending van een af druk. Spr. verzocht tenslotte bespoediging der voorbereidingen voor de uitvoering van werkobjecten. Ook de heer Dekkers drong aan op toe zending der begrooting en vestigde vervol gens de aandacht van B. en W. op de ont stemming welke in de gemeente wordt op gewekt door de eenzijdige beno&ning. De heer Tromp maakte bezwaar tegen de behandeling van de gemeentebegrooting „in den nacht". De voorzitter beantwoordde de verschil lende sprekers. Het eenmaal daags stempelen zullen B. en W. nog eens onder oogen zien. Voorz. is ook geen bewonderaar van be sluiten per briefje, zooals hij al betoogd heeft. Ten aanzien van de gewenschte advies commissie acht Voorz. deze gewenscht na de opheffing van het B. A. Begrootings- toezending zal worden overwogen. Voorbereiding van werkverschaffingsobjec ten geschiedt zoo vlug mogelijk, doch men moet rekening houden met de vereischte goedkeuringen, terwijl men tevens de me dewerking behoeft van de gemeentenaren om stopspecie te verkrijgen. Men moet niet steeds den laagsten prijs bedingen, als het voor de gemeente is. Wat betreft de benoeming van ambtena ren hebben B. en W. daar ook wel rekening mee willen houden, doch bij de laatste benoeming is het door toevallige omstan digheden nog weer anders geloopen» Wat de „nacht"-vergadering aangaat, dat zal nog wel asloopen. Spr. zeet toe een volgende keer een middagvergadering te beleggen voor de begrooting. De heer Dekkers bepleitte bij de behande ling der begrooting de geheele subsidie voor kinderuitzeriding te geven aan het Centraal Genootschap, dat van alle ge zindten uitzendt. De heer Tromp had bezwaar tegen den post gemeentereiniging. De vuilniswagen wilde spr. doen verkoopen „voor de sloop". Voorz. vond dit niet juist. De wagen nog wel wat meer waard. De vuilnisophaaldienst wordt weer popu lair. Onderzocht zal worden of de gem.-rei- niging in gem. beheer kan worden genomen Na nog een korte opmerking werd de begrooting voorloopig vastgesteld op een totaal aan ontvangsten en uitgaven van f 184.S38.04 voor den gewonen dienst en f 108.523.25 voor den kapitaaldienst. De kosten van het openhaar onderwijs werden bepaald op f 10.52 per leerling. Daarna .sluiting. Dc heer 'Schoorl bedankt als raadslid De heer Wissekerke zal hem als zoodanig opvolgen. Gisterenmiddag is een bericht van ontslagname als raadslid binnenge komen van den heer J. Schoorl Pzn. Hierdoor is dus komen vast te staan dat de heer Wissekerke zijn plaats als raadslid zal innemen. Op de agenda der raadsvergadering van aanstaande Dinsdag missen wij thans, zoo als is te hegrijpen, de voorziening in de va cante wethoudersplaats. Na onderzoek der geloofsbrieven van den heer Wissekerke zal nu dit punt op de agen da van een zoo spoedig mogelijk uit te schrij ven raadsvergadering moeten voorkomen. Was de heer Schoorl als raadslid blijven zitten, dan zou naar wij vernemen de S.D.A. P. met een eigen candidaat waarschijn lijk de heer Bakker zijn gekomen. Nu de heer Wissekerke echter als candi daat van Schagens Belang zal worden ge steld is er grooto kans, dal de S.D.A.P., die prijs stelt op een linksch georiënteerd ge meentebestuur, diens candidaat zal steunen en dus met de vrijzinnigen blijven samen werken. Met zekerheid is op dit oogenblik echter nog niets te zeggen, daar tusschen de heide fracties van de linkerzijde nog in het geheel geen besprekingen zijn gevoerd. Oud-wethouder Schoorl, die zooals wij eenige dagen geleden meldden, na verhoor door den rechter-commissaris mr. Krabbe, in voorloopige hechtenis was genomen, is gisterenmorgen op vrije voeten gesteld. De Officier van Justitie had verlenging van het voorarrest gevraagd, doch de Recht bank wees dit verzoek af. MARXTOVERZICHT. Er waren meer vette koeien aangevoerd dan de vorige week. De handel was goed, hoogste noteering plm. 38 ent. De duurste koe kwam ongeveer op f 290. De handel kon men vrij goed noemen. Buitengewoon zware koeien waren juist niet aangevoerd. Genoemd kon worden een zwaar heest, afkomstig van den heer Bijl, Kreil, Barsin- gerhorn, gekocht door slager Kuiper al hier voor den prijs van f 360.— De handel in kalfkocien was matig. Do handel in gel- dekoeien was matig. De tijd van koopen geraakt zoo'n beetje over. De handel in vnarscn scheen nogal aardig goed te zijn, de hoogste noteering was hiervan nog f 190 De laatste weken wórden er nog aardig wat aangevoerd. De graskalveren stug, duur hoogste notpering f 80.dat zijn prij zen. Nuchtere kalveren nu vlug, duur tot f 18..Nogal veel wolvee aangevoerd, ion- ge vette schapen tot f 36.—. Handel stug duur. Oude slachtschapen van 2730 gld. handel redelijk. De handel in overhouders was zeer matig hoogste noteering 23 gld. Voor de slacht word niets gekocht. Een aardige aanvoer van vette koeien, hoogste noteering 32 ets, dus prijshoudend. Veel biggen aangevoerd. Deze handel was goed. Biggen van 7 weken oud golden 13— 17 gld., van 12 weken oud 17—23 gld. Schrammen, handel goed, golden van 32— 40 gld. Dus over dezen handel kon men tevreden zijn. Op de paardenmarkt was weinig drukte. De handel in kippen en konijnen was vlug, duur. Konijnen tot f 2.50. Wij gera ken zoo zoetjes aan in de wintermarkten Voor dezen dag als wintermarkt mochten wij wiat den aanvoer betreft, niet klagen. SCHAGEN NIEUWS. Programma voor Zondag a.s. D.T.S. ISchagen I. Vertrek 1 uur. P. Schoorl. H. Middelbeek. M. de Haas A. Slikker. S. Grootes. L. Schoorl. C. de Moor. G. Koch. J. Peetoom. G. Boontjes. J. Zonnenborg. Res.: J. Weeland, A. de Wit. Schagcn 3—Callantsoog 1, aanvang 2 uur. J. J. Slikker. F. Nauts. G. Zwaan. P. Kistemaker. S. Breebaart. P. Boontjes. J. Broer. J. Starrevcld. Jb. Siemons. J. Steen. J. Franzcn. Res. H. Kistemaker, C. Slikker. Schagen AH.R.C. A., aanvang 11 uur. W. Gorter. G. Blaaubonr. R. v. Haren. D. Kuiper. G. C. Anneveldt. TI. Molenaar. P. Dekker. J. v. d. Ben. J. Slikker. T. Schoorl, H. Volten. Res.: M. v. Rooy. Schagen BH.R.C. F, aanvang 12 uur 30. A. Houtkooper. P. Bakker J. Engelsman. J. Molenaar K. Molenaar P. de Kort S. Brak K. de Boer G. Anneveldt J. Kater R. Abbring. Res.: C. Damen, W. Rezelman, Uit onze omgeving ANNA PAULOWNA Slechts de Veeartsenijkundige dienst zal het Landman-middel deskundig kunnen beoordeelenl Naar men zich zal herinneren publiceer den wij kort geleden een bericht over een snelle genezing van mond- en klauwzeer hij een paar beesten van den veehouder Porte- gies te Schagen, welke bewerkstelligd bleek te zijn door een middel van den heer J. Landman te Ewijcksluis. De heer Landman, die nog meerdere proe ven nam, meent, dat thans de tijd is geko men om hierover nadere mededeelingen te doen. Wij geiooven te kunnen volstaan met onze uitvoerige berichtgeving van destijds, temeer, daar wij ons niet bevoegd achten een deskundig oordeel te geven en dit gaarne overlaten aan den veeartsenijkundi- gen dienst, welke de eenige is, die 't Land man-middel op onschadelijkheid en werk zaamheid zal kunnen beoordeelen. Z1JPE Bouwvergunning. Burgemeester en Wethouders dezer ge meente hebben ingevolge de bepalingen der Bouwverordening vergunning verleend aan het Bestuur van de Zuivelfabriek „De Dageraad" te Burgerbrug tot het bouwen van een dubbel schuurtje bij een der dienstwoningen aldaar. Doodschouw. De heeren W. van Slooten, arts. te St- Maartensbrug en J. J. Boerma, arts te 't Zand, zijn door B. en W. aangewezen tot geneeskundigen, belast met het verrichten van de doodschouw gedurende het jaar 1938. Mond- en klauwzeer. Het mond- en klauwzeer blijft in onze ge meente geleidelijk afnemen. Nog steeds ko men dagelijks herstel verklaringen binnen. Van de in totaal 332 aangegeven ziektege vallen is al weer bijna de helft als her steld aangegeven. Werkloosheid toegenomen. In de afgeloopen week is de werkloosheid wederom iets toegenomen. Het aantal werk looze arbeiders, dat in „zorg" is, vermeer derde van 122 tot 134, waarvan 78 in de werkverschaffing waren geplaatst en 56 in gevolge de Rijkssteunregeling werden ge holpen. LANGENDIJK VLEESCHKEURINGSDIENST OUD KARSPEL SLUIT ZICH AAN BIJ DEN KRING ALKMAAR. We vernemen, dat er overeenstemming is bereikt over de voorwaarden van toetreding door de Commisie van den Vleeschkeurings- dienst Oudkarspel, omvattende de 4 Langen- dijker gemeenten, (officieel is Harenkarspel tot 1 Januari a.s. daar ook nog bij aangeslo ten, maar heeit besloten naar Barsinger- horn over te gaan) tot den Kring Alkmaar. Echter zullen de gemeenteraden daarom trent nog een definitieve beslissing moeten nemen. Goed weer voor de bewaarkool! We hebben de laatste dagen echt Langen- dijker weer. Koude en nog wat vorst er bij, die zijn het, waarnaar de bezitters van be waarkool verlangen. De koolsoorten brachten de laatste dagen al iets minder slechte prij zen op. We vernamen, dat er al exporteurs waren, die al een „wagentje" naar Duitsch- land hadden verladen, roode kool. Dat, is vroeger dan vorige jaren. Dat geeft den tuin der'wat moed. Ook hoorden we, dat met Januari de invoerrechten lager worden. Als de onderhandelingen met Duitschland nu ook nog het gewenschte gevolg hebben, dan, zoo hoorden we insiders zeggen, staat, het er althans voor de roode kool, die niet in groote massa aanwezig is (de kooltelling zal dat wel uitwijzen) niet zoo slecht voor. Als deze hoop nu maar in vervulling mag gaan. NIEUWE NIEDORP De Schager Courant zorgt voor een genotvollen middag. Enorm is de vraag naar kaarten voor den kindermiddag, welke de Schager Courant morgenmiddag in „Prins Maurits" voor de kinderen uit Nieuwe Niedorp, Oude Niedorp, Winkel, Aartswoud en Hoogwoud organi seert. De meesten weten natuurlijk wel, wat er aan de hand is, maar voor hen, die het nog niet mochten weten: Op het tooncel wordt het wonderlijk mooie sprookje „Repelsteeltje" vertoond, terwijl Prof. Melorini en zijn sprekende pop Greetje de lachspieren eens flink in beweging zullen zetten. En dat is nog niet alles. Wie papier en potlood bij zich beeft denk daar toch vooral om kan mee doen aan den aan- trekkelijken wedstrijd, welke wij zullen hou den. Die is heelemaal niet moeilijk en je kunt er een paar schaatsen mee winnen, zoo als je in je droom nog niet gezien hebt. Ondanks de groote toeloop zijn er toch nog kaarten te verkrijgen bij: C. Dekker en S. G. Wit, Nieuwe Niedorp; C. Wuis en wed. Koopmans, Oude Niedorp; D. Kaaij Gzn., Winkel; J. Koeten Jr. en W. Tromp, Aarts woud; W. Koeman, Hoogwoud. Jullie weet 't: gratis vervoer per bus' naar Nieuwe Niedorp. We brengen nog even de plaatsen en tijden van vertrek in herinne ring: Oude Niedorp, 14.10 van het Gemeente huis; Winkel, 13.45 van de H.A.B.O.-garage; Aartswoud, 13.30 van de Stompe Toren; Hoogwoud, 14.00 van „De Lindeboom". Dus we zien julMc morgen allemaal? „Re pelsteeltje" en Prof. Melorini rekenen er opl Zorg, dat je er bij komt., want het wordt een middag om nooit te vergeten! OUDKARSPEL. VROUWENCLUB U.S.O. Dinsdagavond werd door de vrouwen club U.S.O. alhier gelegenheid gegeven tot het bezichtigen van de gemaakte werk stukken, welke met Kerstmis uitgedeeld zullen worden aan de behoeftigen in de ge meente. In de consistorie der Herv. Kerk was ge legenheid gegeven deze stukken te bezich tigen, waaraan door velen gevolg werd ge geven. ZUIDSCH ARW OUDE. Inventairsatie stapclproducten. Bij de hier gehouden inventarisatie van dé hoeveelheid stapel producten, aanwezig op 6 Dec. 1.1. bij de leden van de tuinbouw- vereeniging De Toekomst, bleken naar schatting in voorraad te zijn (cijfers tus schen haakjes zijn die van het vorige jaar): Roode kool 39 wagons van 10000 kg. (48), gele kool 82 (114), Deensche witte 41 (61), uien iy2 (27), peen 13 (27), totaal 188i/2(285). NOORDSCHARWOUDE INT. VROUWENBOND V. VREDE EN VRIJHEID In hotel Concordia alhier werd gistermid dag een bijeenkomst gehouden door den In tern.-Vrouwenbond v. Vrede en Vrijheid. Een dertigtal dames was aanwezig. Mevr. De Vries-Borst opende en verleen de daarna het woord aan freule Repelaer van Driel, die liet doel en streven van den Intern. Vrouwenbond v. Vrede en Vrijheid besprak. Zij begon met te wijzen op de ont zetting die de menschen heeft aangegrepen, die den oorlog van 1914 tot 1918 hebben meegemaakt en de vrees, die deze menschen steeds .hebben voor een herhaling van den oorlog. Een gevaar noemde zij het, dat de jongeren de afgrijselijkheid van den oorlog niet kennen, waardoor sommigen er een at tractie in zien. Spr. stelde de vraag, wat de vrouwen kunnen doen tegen den oorlog. Zij herin nerde a.a,n de in 1915 gehouden bijeenkomst in Den Haag, waar 47 nationaliteiten ver tegenwoordigd waren, waar men besloot een deel van z' n werkzaam leven te geven aan het werk, de oorlog uit te bannen. De Intern. Vrouwenbond v. Vrede en Vrijheid afd. Nederland is toen opgericht. Hierna behandelde spr. de doelstelling van den Bond. Ten eerste is het doel van den bond, het vasthouden en wakker maken en houden van het idee, dat ieder mensch niet is een lid van een gezin, dorp, stad of land, maar een wereldburger.. Ten tweede is de Bond voor de algemeene ontwapening te land, ter zee en in de lucht en voor afschaffing van de hongerblokkade en prostitutie, van de wetenschap voor ver nietigende doeleinden. Verder vormoplossing van alle geschillen op grond van mensche- lijkc solidariteit, verzoening en arbitrage. Wereldorganisatie door sociale, politieke en economische samenwerking gegrond op recht en rechtvaardigheid. Gelijke sociale, politieke en economische rechten voor allen, zonder onderscheid van ras, volk en geloof en tenslotte de moreele ontwapening, welke wel van het grootste belang kan worden geacht. Verscheidene dames hebben van de gele genheid gebruik gemaakt, vragen te stellen In de besprekingen kwam nog naar voren, dat in Oudkarspel reeds een afdeeling van den Alg. Ned. Vrou wen Vredesbond bestaat met ruim 100 leden. De samenwerking met deze afdeeling werd zeer op prils gesteld. Wanneer men er niet in zou slagen, hier een afdeeling van den Intern. Bond te stichten gaf de spreekster de dames den raad zich aan te sluiten bij den Alg. Ned. Bond. Niettemin zal worden geprobeerd een af deeling van de I. V. op te richten, waarvoor zich ter vergadering vijf leden opgaven. De bijeenkomst werd eresloten met het voordragen van een aan de Vrouwen Vre desbeweging opgedragen gedicht van R.

Schager Courant | 1937 | | pagina 6