Oe stad die haar middagslaap doet Hoe Prins Karei «en België toch weer ontsnapte De brug iusschen Europa en hei Verre Oosten Zesduizend hoenders kakelen Tijdelijk vestigingsverbod voor bakkerijen Mok is ernstig ziek Gramofoonplaten op alle Duitsche scholen Mechanische mensch doet toeschouwers perplex staan IV DE ééNE INWONER VAN IRAK'S HOOFDSTAD IS NOG „EURO- PEESCHER" DAN DE ANDERE! (Reisindrukken van onzen specialen correspondent.) BAGDAD, Dec. 1937. Bagdad wie denkt niet onwillekeurig bij dit woord reeds aan de zoo schoone sprookjes uit den 1001 Nacht, aan de „kaliefen van Bagdad"? Wie stelt zich niet in gedachte een stad voor met schitterende Oostcr- sche gebouwen, goudglanzende moskeekoepels, slanke minaretten en nauwe straten, waarin mannen met prachtige gewaden en bonte man tels wandelen, zooals eens Aladin!?Dit alles behoort echter tot het verleden. DE ENGELSCHE INVLOED NOG STEEDS DUIDELIJK MERKBAAR. Niets is er van de sprookjesstad Bagdad overgebleven. Bagdad is op het oogeroblik de zeer nuchtere hoofdstad van den door de Britten geschapen Arabischen staat Irak en kan bovendien nog den roem voor zich opeischen, de heetste hoofdstad van de wereld te zijn. De straten in het midden van de stad zijn thans geasfalteerd en in de hoofdstraten regelen politieagen ten in witte uniform met tropenr helm het verkeer. Eigenaardige bouwwijze. Zonderling bouwen de Arabieren vroe ger hechtte men geen waarde aan het uiter lijk van een huis, men bouwde doelmatige woningen van tegels en leem met diepe, koele kelders, waarin men zich tegen de hitte van den zomer kon beschermen. De vertrekken daarentegen werden zoo luxieus mogelijk ingericht met vele kostbare tapij ten. Thans kijkt men echter nog slechts naar het uiterlijk, een ieder, die het geld heeft (of ook niet), wil bewijzen, dat hij nog moderner en „Europeescher" is dan de an der. En zoo schieten er huizen naar Euro- peesch voorbeeld uit den grond, maar daar bij vergeet men. dat de zomers zoo ontzet tend heet zijn, denkt men niet meer aan de koele kelders cri vooral ook niet aan het feit, dat de Europeesche huizen op het Eu- ropeesch klimaat zijn berekend en niet op dat van den Oriënt. Leven volgens een bepaald schema. Men leeft in Bagdad volgens een bepaald schema, 's Morgens, wan neer do zon opkomt, worden de vensters, die 's nachts geopend zijn geweest, gesloten. Blinden worden voor de ruiten bevestigd, zoodat men op den dag in geheel donkere huizen leeft, totdat 's avonds bij. zondsondergang de vensters weer geopend worden, om toegang te verschaffen aan een heerlijk briesje, 's Nachts slaapt men meestal In do open lucht, op het dak. Het is -eigenaardig, met veel vreemde mcnschen tezamen op een dak te slapen, mcnschen, die men nimmer gezien heeft, en misschien ook nimmer zal weerzien. Het zijn reizigers uit, alle landen van de wereld, die van het Verre Oosten, Indië of elders komen en op de luchtroute naar Europa hier een nacht rust houden. Het asfalt smelt van de hitte. Overigens zijn deze nachten het schoon ste van Bagdad een weldadig windje, dat sterke afkoeling brengt, komt van over de rivier en maakt het slapen tot een werkelijke verkwikking. De longen wor den door de zuivere nachtlucht van het stof van den dag gereinigd. Men valt in een diepen slaap, om den volgenden morgen omstreeks 5 uur weer door de zon gewekt te worden. Dan is de nacht onmiddellijk voorbij en de stad ontwaakt, tot nieuw le ven. Reeds een uur na zonsopgang schijnt Bagdad in een mierenhoop" veranderd te zijn. Een ieder tracht, zijn zaken zooveel mogelijk in de morgenuren af te wikkelen, want tegen den middag wordt het ondra gelijk heet. Bii iederen stap zinkt men diep in het gesmolten asfalt. Een ieder zorgt er dan voor een beschermend dak boven het hoofd te krijgen. Van 12 tot 4 ur is de stad bijna geheel uitgestorven, dan verbergen mensch en dier zich in de huizen om te eten of te slapen (iets an ders te doen is bij deze hite toch niet mo gelijk). Tegen zonsondergang maakt de geheel bijenzwerm zich echter weer van de stad meester. Door de Rasjid-straat (de hoofdstraat van Bagdad) rijden honderden auto's en rijtuigen. Sproeiwagens zorgen er voor, dat men niet al te veel last van stof heeft SOO.OOO liter water worden binnen ecnige uren aan het welzijn der mensch- hcid geofferd. Palestina het gesprek van den dag. Vele duizenden voetgangers banen zich een weg door het gedrang, de café's vullen zich met cigaretten en waterpijpen rookende mannen. Eerwaardig uitziende Bcdocïnen debat tecrcn met moderner Arabieren over politiek Palestina is het onderwerp van den dag en over zaken. Kooplieden trach ten hun tapijten te verkoopen en hoog aan den minaret maant de muezin de geloovi- gen tot het gebed aan. Slechts weinig Europeanen. Slechts weinig Europeanen ziet men te midden van deze mcnschenmenigte, want zooals bijna overal in tropische landen leeft de Europeaan als heer en meester ietwat afgezonderd en laat hij •zich snel naar zijn club rijden. Overigens vindt men in Bagdad niet al te veel Europeanen, Toch merkt men steeds weer, dat Irak eens een Britsch mandaat was en ook op het oogenblik nog onder Engelschen invloed staat. Naast weinige kooplieden wonen in het land nog cenige honderden Britten, die als raadsman der verschillende ministeries, spoorwegambtenaar, lei der van financiëele instellingen, in genieur, enz. in dienst van de regee ring zijn. Verder wonen er nog ceni ge Franschen, Duitschers en Ameri kanen. Het Europeesche element is dus zwak vertegenwoordigd in Bag dad, wanneer men bedenkt, dat deze stad 300.000 inwoners heeft. 75% van de bevolking is Arabisch en Moham- medaansch. Zeer klein is het aantal Chaldeïsche en Assyrische Christenen, van wie de eersten ook Arabieren zijn, de laatstcn niet. Zeer aanzienlijk daarentegen is het aantal Jood- sche inwoners (n.1. 60.000), die als streng religieuse kaste in een afzonderlijke wijk van de stad wonen. Zij behecrschen den han del en het financieeie leven, maar treden politiek niet op den voorgrond. Met onrust volgen deze mcnschen natuurlijk de gebeur tenissen in Palestina met opmerkzaam heid de Arabieren. Heden opening van de interna tionale pluimveetentoonstelling te Amsterdam. Wanneer heden minister Steen- berghe de groote internationale pluimveetentoonstelling „Avicorni" in de Apollohal te Amsterdam zal openen, zullen meer dan zesduizend hoenders hun kakelende stemmen verheffen om den feilen concurren tiestrijd om de kampioensplaats in te zetten. Hoenders zijn ijdel, en, al hceten zij nu Wvandotte, of Leg horn, of Barnevelder of Ancona, of wat er nog meer van de duizender lei fokvarieteiten in het pluimvee- domein te vinden is, zij raken niet uitgekakcld over hun bonte veeren, hun trotschc kammen en hun prach tige kleuren. In de groote hal is het dan ook een lawijt, waarbij alleen den keurmeesters hooren en zien nog net niet vergaat. Wat er te bewonderen valt. Allereerst zijn er de z.g. bedrijfsklasseh, die onder voorzitterschap van ir. G. .1. Tuk ker, den rijkspluimveeconsulcnt, worden ge keurd, en waarvoor alléén toornen zijn toe gelaten die twintig van de nieest bekende bedrijven hebben ingezonden. Daarop volgt de zeer belangrijke groep van de Nederland se!) e hoenderrassen, verzameld door de Ne- derlandsche Hoenderclub, die ditmaal haar veertigste Clubtentoonstelling houdt. In deze groep is tevens de clou van de tentoonstelling te vinden, na melijk een uitgebreide inzending van ITollandsche witkuiven. De beroemde Hollandsche hoenders zijn in 151 soorten opgesteld, terwijl er ook een Belgische deelname is met z.g. Brae- kels en Mechelsche hoenders. Duitschland is vertegenwoordigd door een serie z.g. „naakthalzen", die den leek vaak aan een onaangenaam soort roofvogel doen denken, maar in het oog van den fokker wél het meest des keurmeesters aandacht waard zijn. De Fransche inzending prijkt met de fraaie Faverolles en La Brosse, terwijl En geland natuurlijk pareert met zijn Susscx en Orpingtons. Ook fazanten, duiven, eenden en ganzen. Doch, wanneer men de gevederde verte genwoordigers van al deze namen, die het gevolg zijn van een zorgvuldigon en toege wijde n fok heeft aanschouwd, en de lange rijen kooien en volières volgt, dan komt men tot de ontdekking, dat het niet alles kip is wat hier kakelt. Weliswaar zijn er 160 prijs- belustc leghorns, 179 enorme Wyandotten, 150 rossige Rhodc ïslnnd Reds, en nog talloozc inzendingen die de keurmeesters voor een waarlijk zeer moeilijke taak plaatsen, maar, om hun kleuren en om hun kennersoogen vereischende rasmerken, vragen ook hon derden fazanten, duiven, eenden, ganzen en siervogels de aandacht. Voor vaklieden behelst de categorie pluim vee eveneens alles wat koniin en marmot heet, en zoo zijn ook deze dieren in lange reeksen kooien op de tentoonstelling onder gebracht om zich te onderwerpen aan het vakkundige tasten van den keurstok en de streeling van den kennershand, die vacht en kleur en vleezigheid beoordeelt. Voor de zesduizend dieren, die thans voor enkele dagen in de Apollohal logies hebben gekregen, zijn niet minder dan veertig keur meesters van 's morgens vroeg tot 's avonds laat in de weer om de beste exemplaren, d.w.z. de beste producten van den fokkers kunst uit te kiezen en hun de hun toeko mende eerbewijzen te verschaffen. De be langstelling is in het gelieele land en ook daarbuiten zeer groot. Geen croquetjes na middernacht De rechtbank te Haarlem heeft gisteren uitspraak gedaan in een principiecle zaak tegen een banket bakker uit Haarlem, die terecht had gestaan, omdat hij na twaalf uur 's nachts zijn automatenhal ge opend had gehouden. De kantonrechter had hem vrijgespro ken, doch de ambtenaar van het O. M. was in beroep gegaan. De agent van politie, die het proces-verbaal had opgemaakt, deelde mede, dat de banketbakker art. 145 der poli tieverordening had overtreden,, waarbij het openhouden van tapperijen na 12 uur 's nachts strafbaar wordt gesteld. De officier, van justitie meende, dat de politieverprdoning overtreden was en eisch- te een geldboete van zes gulden subs. zes dagen hechtenis. Gisteren heeft de recht bank den banketbakker veroordeeld tot een geldboete van een gulden subs. een dag hechtenis. Naar aanleiding van een desbetreffend voorstel van den Middenstandsraad heeft de minister van Economische Zaken thans be paald, dat voorloopig zonder zijn vergunning geen inrichting zal mogen worden gevestigd, waarin het broodbakkersbedrijf zal worden uitgeoefend. Elke winkel waar brood verkocht wordt. Onder het broodbakkersbedrijf wordt pist alleen verstaan een bakkerij in den eigenlij ken zin, maar ook elke winkel waar brood verkocht wordt. Uitgezonderd hiervan is het verkoop van brood voor verbruik ter plaatse. Het nieuwe tijdelijke vestigingsverbod voor bakkerijen, dat zal gelden totdat de ves- tigingseischen voor bet bakkerij bedrijf zul len zijn ingevoerd, geldt voor het geheele land, dus ook voor Amsterdam en Rotter dam. De minister is te gereeder overgegaan tot deze beslissing nu door dé ervaring bij de toepassing van het tijdelijk vestigingsverbod in het slagers bed rijf wel duidelijk gebleken is, hoevelcn zich op onberaden wijze als zelf standig patroon willen vestigen, daarbij ge dreven door de vrees, dat straks zekere eischen van handelskennis en vakbekwaam heid zullen worden gesteld. Medeleven met den gegijzelden journalist Zelfs raadsleden bezoeken hem. Het bestuur van de Haagsche Journa listen Vereeniging heeft het volgende tele gram aan den heer C. L. Hansen, den ge gijzelden journalist, gezonden: „Het bestuur van de Haagsche Journalis ten Vereeniging spreekt zijn waardeering uit voor de wijze waarop u bent opgekomen voor de beste tradities van ons vak en wenscht u van harte toe, dat de gijzeling, welke naar zijn meening principieel niet gerechtvaar digd was, terwijl bovendien de publicatie het algemeen belang niet kon schaden, spoe dig zal worden opgeheven.'! Aan belangstelling met zijn lot ontbreekt het den heer Hansen niet. Hij ontving reeds vele brieven en telegrammen van collega's uit Den Haag en van elders en van lezers van zijn blad. De heer Hansen krijgt bovendien veel be zoek. Ook verschillende raadsleden hebben hem in het Huis van Bewaring opgezocht. Rechercheurs hebben succes Smokkelaar van Leeuwarden naar Zwolle achtervolgd en aangehouden. Recherche-ambtenaren van den dienst van invoerrechten en accijnzen te Zwolle hebben op het perron van de Nederlandsche Spoorwegen aldaar een zekeren V. aange houden, een bekend smokkelaar uit Leeu warden, toen deze, komende van zijn woon plaats, op het punt stond, met een koffer, waarin zich eenige duizenden pakjes onge zegeld cigarettenpapier bevond, en een kof fer met gereedschappen, die kennelijk moesten dienen om de smokkelwaar te kunnen verbergen, in den trein naar Amersfoort over te stappen. De man had deze koffers juist uit het, bagagebureau ge haald. I-Iij was reeds vanaf Leeuwarden door de rechercheurs achtervolgd. Toen hij zich met de smokkelwaar uit de voeten wilde maken, werd hij gearresteerd. De koffers met inhoud zijn in beslag ge nomen. Familiebespreking op huize Doorn De ex-kroonprins van Duitschland is Woensdagavond op huize Doorn aangeko men. Vermoedelijk zal hij tot het einde van de week daar vertoeven. Tevens wordt op huize Doorn verwacht de prinses Irene van I-Iosscn, een schoonzuster van den ex-keizer, en weduwe van Prins Heinrich, broeder van den ex-keizer. Men meent, voorts, dat hier ook nog zullen aankomen de Prins en Prinses Waldemar van Pruisen. Het doel van deze bezoeken is om op huize Doorn familiebesprekingen te houden. Men acht het niet onmogelijk, dat de be sprekingen verband houden met het onlangs aan de familie Hessen in België overkomen tragische vliegtuigongeluk, Portugal viert den gedenkdag van zijn on afhankelijkheid. Tienduizenden leden van de Staatsjeugd en andere nationale organi saties trekken met vlag en vaandel door Lissabons straten. Zelfs de trouwe Moina kan hem geen troost geven. Mok, de groote gorilla uit. den Londenschen dierentuin heeft zich met een geheimzinnig waas omgeven. Niemand weet, wat er met hem gaande is. Dr. Wevers, die hem onder zocht tast in het duister, ook z'n oppasser begrijpt er niets van. Hij weet alleen dat ecu zware mist, drie of vier weken geleden, Mok heeft verkouden gemaakt. Sindsdien heeft hij geen eetlust meer en houdt zijn slaap kamer. En Moina, de vriendin van Mok, wijkt niet van zijn zijde. Maar ook zij kan geen verklaring vinden voor de houding van haar vriend. De laatste vier dagen heeft Mok niets ge geten en Moina staart hem peinzend aan en maakt zich terecht ernstig ongerust. Maar niet alleen Moina is bezorgd over den toestand van haar vriend, ook de direc tie van den Dierentuin vraagt zich. angstig af, of Mok sterven zal? Immers, gorilla's zijn zeldzaam en het heengaan van Mok zou een zwaren slag beteekenen voor den Londen schen Zoo. En dan te bedenken, hoe zorg vuldig er steeds op Mok gepast is. Men gaf hem, aldus een bericht in de Daily Express, het beste van het beste! Biefstuk; rijstpud ding; ylceschextracten; fruit, als: noten en rozijnen; sinaasappelen, bananen en peren. Kortom alles wat meneer lekker vond. Maar zelfs de fijnste lekkernijen konden Mok er niet toe verleiden om ze tot zich te nemen. Noen, men maakt zich ernstig ongerust over Mok en Moina wel het meest. Ze troost haar vriend met zachte lokkende geluidjes, maar Mok staart haar aan met niets zeg gende oogen en valt dan terug in zijn apa thie. Berlijn geeft het voorbeeld: de gramofoonplaat kan bij het on derwijs niet worden gemist. Het weekblad „Nazionalsozialistische Er- ziehung" deelt mede, dat de afd. „Film und Platten" der stad Berlijn, in samen werking met den Nationaal-Socialistischen Onderwijzersbond een centraal gramofoon- platenarchief heeft ingericht, waar do be langrijkste gramofoonplaten op paedago- gisch gebied zullen worden verzameld. Alle Bcrlijnsche scholen kunnen hier gratis gra mofoonplaten lcencn. Wij vernemen, dat het Ministerie van On derwijs verwacht, dat het voorbeeld van Berlijn door andere Duitsche steden zal worden gevolgd. De toekomst zal zijn, dat alle Duitsche steden een gramofooncentrale zullen hebben. De gramofoonplaat kan niet worden gemist, aldus onze zegsman, bij het onderwijs in vreemde talen, aardrijkskun de, natuurhistorie, muziekgeschiedenis en dan niet te vergeten zingen. Er is eigenlijk geen vak meer te bedenken, waar niet de gramofoonplaat af en toe behulpzaam bij kan zijn. Neem b.v. een vak als gymnas tiek, Eerst, wanneer de gramofoon mee helpt, komt er ook „muziek" in dit on derwijs en krijgen de leerlingen geestdrift voor de lessen. De „Nazionalsozialistische Kulturgemein- de", heeft eveneens al een „gramofoonpla- tenring" gevormd. Aan den dood ontsnapt Ongedeerd uit een totaal ver brijzeld vliegtuig gekropen. Mr. B. L. Taylor, wonende in Winton- Itoad, Northcnd, Portsmouth, verdwaalde in den mist toen hij een solovlucht «naakte van Bristol naar Portsmouth. Nabij Ilfracombe trachtte hij een noodlan ding te maken; de machine werd door een rukwind eegrepen en tegen de aarde ge worpen. Wonder boven wonder kroop de vliegenier geheel ongedeerd uit het geheel .verbrijzelde toeajel. Hij loopt, zit; eot en drinkt. Hij rookt, kookt en bestuurt een auto. In Londen werd de mechanische mensch' vertoond en volgens de „Daily Express'' heeft deze vernuftige uitvinding de tocschom wers perplex doen staan. Het geldt hier de uitvinding van een Duih gcher, die zeven jaar heeft noodig gohad om het resultaat te bereiken, hetwelk hij thans bereikt heeft. Deze mechanische mensch was zoo echt., dat men moeite had te gelooven, dat het een pop was en men veeleer wilde aannemen, dat het iemand was die „in t,rance" handelde. De toeschouwers mochten natuurlijk den mechanischen mensch niet aanraken, maar op een afstand van ongeveer tien meter kon men niet zeggen of de oogen al dan niet echt waren en of het gelaat niet van vleesch en bloed was. De mechanische mensch', die keurig ge- kleed was, heeft volgens het Engelsche blad het onderstaande laten zien: Hij stond op van een stoel en liep de kamer door over de geheele lengte. Hij nam z'n vilten hoed af en boog meï veel gratie, naar links en naar rechts. Hij rookte een sigaret en liet de blauwe rook door zijn neusgaten komen. Hij dronk een glas met water leeg; nam eerst het glas van de tafel op en zette het daarna weer rustig neer. Hij verorberde een stuk cake en: men zag den Adamsappel duidelijk op en neer gaan. Hierna deed hij een elk verstomd staan, door in perfect Engelsch te zeggen: „Hoe gaat bet u allen?" De mond maakte daarbij de beweging van spreken, ook de lippen be wogen. De uitvinder vertelde nog, dat de mecha-> nische mensch in staat was een auto te be sturen; een cake te bakken en machines te bedienen. De uitvinder staat op grooten afstand van' den mechanischen mensch als hij met rus tige slem zijn bevelen geeft. Een journalist komt ©r achter, ofschoon alleen de hotelhoud ster in het complot was. Maar de fotograaf ving bót! Zooals wij alreeds hebben gemeld, heefü een verslaggever van de Daily Express prins Karei van België, de „onvindbare" ontdekt in een hotel te Londen. Over deze ontdekking geeft hij thans in zijn'blad do volgende aardige bijzonderhe den: Prins Karei Van België, beide armen vol' met Kerstpakjes, rende weg, liever dan. met mij te praten over de geruchten, welke er liepen over een verloving van hem met Lady Anne CavendishBentinck, toen hij bemerkte, dat ik hem herkend had op de treden van zijn hotel te Londen, waar hij zich verborgen had. Zijn stalmeester, baron Goffinet, een man van middelbaren leeftijd deed met z'n parapluie een aanval op mij en op mijn fotograaf, toen hij zag, dat we van plan waren een opname te maken. Op een in derdaad heldhaftige wijze dekte' hij voor den Prins den aftocht. Toen de Prins ongezien uit het Victoria- station wist te komen, nam hij een „cab" naar Bayswater en het dichtst bij Wel- beek Abbev, waar zijn broer, Koning Leo- pold en zijn moeder als gasten verble ven, was zijn verblijf in het hotel in Ox- fords treel. Hij 'bracht den nacht door te Londen, terwijl de menschen uit Welbeck beweer den, dat hij aan het dansen was met Lady Anne in de balzaal op Welbeck- Abbey. Prins Karei en baron Goffinet namen; van den trein elk een afzonderlijke „cab" naar het hoteï en bespraken er kamer 29. De baron liet zich gewoon inschrijven als Goffinet; Prins Karei teekende in het ho- telregister als mr. C. Dorson. Hun slaap kamer had een tweepersoons bed, terwijl ze een gemeenschappelijke zitkamer hacL den. Toen ik me aan het hotel vervoegde, stopte juist een cah voor den ingang en stapte baron Goffinet uit, liaast' onherken baar door een zwarte bril welke hij had opgezet. Hij zag mijn fotograaf, die juist van plan was een opname te maken, leen de vlug de pai'apluie van den Prins, hief deze in de hoogte en riep, terwijl hij van de cab over het trottoir naar hfct hotel snelde: „Allez! Allez! (Ga weg, ga weg!)' Intusschen bleef de Prins glimlachend in de „cab" zitten. Toen hij echter zag, dat de kust veilig was de baron had positie gekozen tusschen hem en den fotograaf met de parapluie nog steeds omhoog, ge reed om toe te slaan, raapte hij z'n pakjes bij elkaar en rende het hotel binnen. De deur werd haastig gesloten en het gor dijn werd neergelaten. De Prins en de baron gebruiken hun maaltijden in de gemeenschappelijke eet zaal en gaan steeds vroeg te bed. Alleen de beheerdster van het hotel een Bel gische van geboorte was in het complot. Hardnekkige geruchten blijven in Londen: de rondo doen. dat de Prins zich binnen kort zal verloven met Lady Anne Caven dish, ofschoon haar moeder deze geruch ten even hardnekkig tegenspreekt. Door een huwelijks geschenk gedood De twee-en-dertigjarige Robert OSwald Ilall uit Putney werd dood in zijn bad ge vonden met zijn handen op een draagbare radiateur. Het onderzoek door deskundigen wees uit, dat de ongelukkige den dood door electro- cutie had gevonden, zulks tengevolge van een fout in het toestel. Als tragische bijzonderheid vertelt do Daily Express erbij, dat de radiateur een huwelijksgeschenk was.

Schager Courant | 1937 | | pagina 8