8 Belgrado ontvangt Delbos met enthousiasme Amerikaansche kanonneer boot tot zinken gebracht Comesfibleszaak uitgebrand Fenomenale turnkunst der Zwitsers DAGBLAD VOOR HOLLAND'S NOORDERKWARTIER Betooging en botsing Vrachtauto in den Rijn gereden MAANDAG 13 DECEMBER 1937. 81e Jaargang. No. 10443. LMgowe der N.V. v.h. Trapman Ca. Sdtogen. EEN DOODE EN VERSCHEI DENE GEWONDEN. De Fransche minister van buiten- landsche zaken Delbos, is gisteren morgen te Belgrado aangekomen. Bij aankomst van den trein werd hij o.a*~ verwelkomd door den Joegoslavi- gchen premier Stojadinowitsj, met wien hij daarop de eerecompagnie inspecteerde. MINISTER DELBOS. Na een korte receptie in de salons van het station, begai Delbos zich naar de Fransche delegatie. Toen hij het station verliet, werd hij toege juicht door een menigte van minstens 60.000 menschen, die zich voor het station en langs den weg, die de auto van den minister moest volgen, had opgesteld. Velen riepen: Leve Frank rijk", terwijl ook tal van doeken wer den gezien met de woorden: „Leve het democratische Frankrijk", „Leve de democratie" en „Leve het bondge nootschap met het democratische Frankrijk." Incidenten. De betooging ten gunste van Frankrijk nam weldra een politiek karakter aan. Een groep studenten en meisjes, die op de eerste rij stonden, liet in het Fransch de Marseil- laise hooren. De affzetting werd verbroken laise hooren. De afzetting werd verbroken meeren. Politie drong de betoogers naar het trottoir terug, doch ecnige duizenden studen ten wisten niettemin de omgeving van het ministerie van buitenlandsche zaken te be reiken, waar zij door bereden politie met de blanke sabel uiteen werden gedreven. Eenige honderden betoogers trokken daarop naar de Tsjecho-Slowaaksche legatie, waar twee schoten werden gelost. Ook op andere pun ten der stad duurden de betoogingen voort, o.a. voor het Studentenhuis. Volgens geruchten, die te Belgrado de ron de doen, zouden bij de betoogingen in totaal een persoon gedood en verscheidene gewond zijn. Den geheelen morgen heerschte in de stad een opgewonden stemming. Herhaal delijk kwam het, voornamelijk van de zijde van studenten, onder den kreet: „Leve Frankrijk", tot betoogingen, waarop de po litie ingreep en nieuwe vechtpartijen ontston den, zoo o.a. voor het huis van afgevaardig den. Betuigingen van wederzijdsche vriendschap. Delbos "lTéeft van kwart over tien tot elf 1 ee fdh ei dsb ezo ek was in antwoord op het na hij gedurende drie kwartier een bespre king had met prins-regent Paul. Om drie uur gisterenmiddag, na het noen maal, werd Delbos door de lconingin-moeder ontvangen. Den maaltijd, welken Stoyadino- witsj aanbood, werd gebruikt in het Casino der gordeofficieren. Bij hun besprekingen heeft Stoyadinowitsj Delbos op de hoogte gesteld van zijn bezoek aan Italië, terwijl Delbos mededeeling deed over zijn ontmoetingen te Warschau en Boe karest. Stoyadinowitsjj heeft er den nadruk op gelegd, dat zijn bezoek aan Rome een be- leefdheidsbeozek was in antwoord op het bezoek van Ciano. 's Middags heeft Delbos voor 2500 studen ten een lezing gehouden over de geschiede nis van de derde republiek en van de Fransche democratie. Verder was het op straat weer rustig. Morgen zullen beide ministers een handels- en betalingsovereenkomst onderteekenen. Actie van Japansche vliegtuigen als oorzaak De departement van marine der Vereenigde Staten deelt mede, dat de regeerin gs-kanonneerboot „Panay tot zinken is gebracht. Het is nog niet bekend, hoeveel personen daarbij om het leven kwamen, doch eenige overlevenden konden de kust bereiken. Een tweede kanonneerboot der Ver eenigde Staten spoedt zich naar de plaats van het ongeluk. Naar verluidt hebben Japansche vliegtuigen de Amerikaansche ka nonneerboot tusschen Nanking en Woehoe tot zinken gebracht. President Roosevelt heeft aan de de partementen van marine en van binnen- landsche zaken verzocht hem op de hoogte te houden van alle gebeurtenissen met be trekking tot het doen zinken van de „Pa nay". Het schip lag voor anker op ongeveer 2S mijl boven Nanking. De „Panay" was opge- stoomd teneinde eventueel vallende grana ten te kunnen ontwijken. Nader wordt vernomen, dat 55 overleveru- den van de „Panay" er in geslaagd zijn de kust te bereiken. Eenigen van hen zijn zwaar gewond. Volgens de tot nog toe ingekomen be richten bevonden zich aan boord van het schip o.m. twee secretarissen van de Ame rikaansche ambassade te Nankirr- Tot de overlevenden behoort ook de hevelhebber van de „Panay" Hughes, die evenwel een der beenen heeft gebroken. Vroeg in den ochtend,-was de „Panay" reeds door een vuurlijn van Japansche schepen gevaren, terwijl het schip vluch telingen uit Nanking opnam. Het Britsche oorlogsschip „Bee" en twee Amerikaansche schepen spoedden zich naar de plaats van het ongeluk. De regeering der Vereenigde Staten zal onmiddellijk een nauwkeurig onderzoek doen instellen. Een tankboot van de „Standard Oil Com- pany" is volgens te Washington ontvangen berichten eveneens tot zinken gebracht-. Vergasser bij het vischbakken omgevallen. Kranig werk van de Amsterdamsche brandweer. In den afgeloopen nacht tegen kwart voor één is een felle brand uitgebroken in hot perceel Vijzelstraat 135, te Amsterdam, waarin een fruit- en comestiblcszaak is ge vestigd van den heer Lacroiw De geheele breedte van het perceel wordt door den winkel in beslag gnomen, en des avonds staart togen het étalage venster aan den straatkant een reeks automaten, waarin o.. warme eetwaren wox-den verkocht. In verband hiermede wordt ook des avonds laat in het vertrek achter de winkel visch gebakken. Een lSjarige bediende was hiermee bezig en gebruikte een petroleum- vergasscr, terwijl hij eenige pannen met warme olie in zijn nabijheid had staan. Waarschijnlijk door een onhandigheid stoot te h tegen de bank, waarop de vergasser stond. Het toestel viel op den grond en de brandende petroleum ver spreidde zich over de vloer. De jon gen trachtte nog met een emmer zeepsop, waarmee hij don grond kort tevoren had geschrobd, het vuur te stuiten, doch hij slaagde hierin niet. Integendeel bereikten die vlammen de pannen met heele olie en hevig ontdaan vluchtte de be diende uit de laaiende vuurzee, waar in het vertrek in een ommezien her schapen was. De vlammen sloegen naar voren en naar boven, waar zich drie gelukkig onbewoonde verdiepingen bevinden. Toen de brandweer ter plaatse kwam sloeg bert vuur aan den voorkant door de ramen van allo verdiepin gen naar buiten en weldra sloeg het ook door het dak. Alarm groote brand. Het vrij diepe oude huis grenst aan het hoekhuis van de Prinsengracht, waarin een bakkerij is gevestigd, ok de daarnaast ge legen huizen aan de Prinzengraoht hebben hun achterkant zeer dicht bij den achter kant van het brandende pörceei, en de brand weer achtte het dan ook geraden het alarm „groote brand" te geven. Van een viertal kazernes rukte materitaal uit en weldra waren verscheidene motor- spuiten, ladderwagens en personeel wagens ter plaatse. Ook de stafwagen en eenige rna- terieelwagens rukten uit en onder leiding van den commandant, den lieer Gordijn, werd het vuur met acht stralen aangetast, waarvan drie gevoed werden uit het open water van de Prinsengracht. Ketting en kabel van pont ge broken. Gistermiddag om half drie is een met goederen geladen vrachtauto van de gebroeders van Beekhof te Tiel bij het oprijden van de gier- pont te Eek en Wiel, doordat een keting van het vaartuig brak, in den Rijn gereden. Twee der drie personen, die in de cabine zaten, konden zich bijtijds in veiligheid stel len. De derde geraakte te water, doch hij kon na eenige oogenblikken op het droge gebracht worden. Toen de vrachtwagen, die een lading van vier ton zeep van Tiel naar Kampen ver voerde, aan de Betuwsche zijde overgezet wilde worden, lag de pont als gewoonlijk vastgemeerd met een ketting. Zooals gebrui kelijk bij het oprijden van 'zwaarbeladen automobielen werd de pont ook ditmaal ex tra vastgemeerd met een stalen kabel. Door tot nu toe onbekende oorzaak is bij het oprijden echter zoowel de ketting als de stalen kabel gebro ken. Hierdoor kwam de pont los te liggen en werd door den druk van de voorwielen van den walkant af geduwd. Dit had tot gevolg, dat tractor en aanhangwagen in de ri vier verdwenen. Pont vaart thans over de auto heen Doordat het ter plaatse zeer diep is, onder vindt de overtocht met het veer geen ver traging, want ondanks den lagen waterstand kan de pont gewoon over de in het water liggende auto heenvaren. Waarschijnlijk zal de hulp van een dui ker ingeroepen worden om de zeep weer op het droge tc brengen. Mogelijk zal deze dan ook behulpzaam zijn bij het ophalen van tractor en aanhangwagen. Uit de tram geslingerd Een 23-jarige jongeman, die op het balcon van een tram stond, is, toen de tram de scherpe bocht aan het einde van de Sar- phatistraat bij de Muiderpoort te Amster dam, naar de Linnaeusstraat toe maakte, door de snelheid, waarmede de tram door de bocht ging, uit den wagen geslingerd. Hij kwam met het hoofd op de straat te recht en moest met een hersenschudding naar het Wilhelminagasthuis worden ver voerd» waar hij ter .verpleging is opgenomen. Topprestaties in Theater Royal te Schagen „Geen geld, geen Zwitsers", gold reeds in den tijd toen de Zwitsersche huurlegers op de Europeesche slagvelden triomphen vier den. Deze waarheid heeft ongetwijfeld ten aanzien van de turnphenomenen uit het land van Wilhelm Teil niet aan beteekenis in geboet. In het woord van hulde dat de Turn kring H.N.K. voor het organiseeren van de zen kostbaren avond verdient ligt tevens dus wel een zeer uitdrukkelijke verwerping opgesloten van de destijds gepropageerde stelling, dat in den Turnkring een Jan Salie- geest zou heerschen. Mr. Breebaart kon een stampvol Theater Royal het welkom toeroepen en noemde het een voorrecht aan de gansche omgeving een optreden van de kunstturners te kunnen aanbieden. „De turners", zoo zeide spreker, „zijn gekomen uit hot land van Genève, de De buren verlieten hun woningen. Inmiddels had mem de buiren van de helende perceelen voorzichtig heidshalve geadviseerd om, voorzoo ver zij dat niet reeds uit eigen bewe ging hadden gedaan, hun woningen te verlaten. In nachtgewaad gekleed een overjas pf mantel snel omgewor pen, en de kleine kinderen in de kens gepakt, vonden zij een toe vlucht bij op grooteren afstand van het brandende huis wonende buren. Hoewel het aam den achterkant der hui zen van de Prinsengracht eenigen tijd span de, slaagde de brandweer er im, te voorko men dat het vuur zich naar een der be lendende perceel-en uitbreidde en tegen half twee was" zij den brand meester. Alle ver diepingen en de kap van het huis waren toen uitgebrand. Opgelucht konden de bewoners dam ook tegen twee uur in hun woningen terugkee- ren. De bediende, die bij het uitbreken, van den brand aanwezig was, was eenigen tijd later nog zoodanig van streek, dat de ge neeskundige dienst, die zooals bij eiken grooten brand, met een ambulance-wagen aanwezig was, zich over hem moest ont fermen. Ondanks het late uur sloeg een groote menigte, dio door de politie op voldoenden afstand werd gehouden, den brand gacle. Dit nummer bevat 8 pagina's „Wijziging Crisis-invoer- wet hoort thuis in een autoritairen staat" Landbouw bij de industrie ten achter gesteld. Regeering moet meer vrijheid hebben op handelspolitiek gebied Pro en contra van de Eerste Kamer. Ia bet voorloopig verslag der Eerste Ka mer over het wetsontwerp tot wijziging van de crisisinvoerwet lezen wij o.a.: Eenige leden waren van oordeel, dat de voorgestelde regeling niet zal leiden tot de tevens er mede beoogde exportverruiming, doch eer tot een daaraan tegengesteld resul taat. De uitkomst zal, zoo betoogden zij, meestentijds veeleer zijn een verscherping van den economischen strijd. Zij, die getroffen worden. Andere leden spraken hun afkeuring uit over het tweeslachtige karakter, dat volgens hen de ten onzent gevoerde handelspolitiek kenmerkt. Verder betreurden zij ten zeerste, dat de voorgestelde bevordering van den èxport ten koste gaat van de importeurs, en van hen die in den. importhandel werkzaam zijn, voox'ts van de industi-ieën, die belang heb- EERBERICHT DE BILT SEINTi Verwachting: Aanv. krachtige later tot matig afnemende Westelijke tot Zuidelijke wind. half tot zwaar be wolkt, later weer betrok ken, regenbuien, aan vanke lijk nog met hagel of natte sneeuw, aanvankelijk guur later iets zachter. Verdere vooruitzichten: Zachte, met tijdelijk regen. ben bij den grondstoffeninvoer van de scheepvaart. Wex-kloosheid in de havenste den, zou kunnen toenemen. Eenige leden betoogden, dat een zoo ver strekkende delegatie van wetgeving, als hier wordt voorge steld, slechts op hare plaats zou zijn in eenen autoritairen, op corporatie ven grondslag rustenden, staat. Bo vendien duchtten deze leden, dat de wapens, welke de voorgestelde rege ling bedoelt te stellen in handen van den Minister van Economische Za ken, voornamelijk zullen worden ge hanteerd ten bate van de industrie, zonder dat daarbij genoegzaam reke ning zal worden gehouden met de belangen van den landbouw. Ettelijke leden erkenden, dat de gevraag de volmachten onder de gegeven omstan digheden aan de x-egeex-ing niet kunnen worden geweigei'd. Zij meenden echter, dat ons land het zwaai'tepunt van de bescher ming der arbeidsmarkt moet leggen op de tariefspolitiek. Volgens verscheidene leden moet liet. ori- siskarakter van het wetsontwerp worden gehandhaafd. Vele leden betuigden hun volledige in stemming met de ontworpen regeling. Zij meenden, dat de regeei'ing zooveel mogelijk vi'ijheid van bewe ging op handelspolitiek gebied moet hebben en zij aan een bepaald be ginsel, bijv. den vxójhandel, niet go- bonden moet zijn De overheid moet volgens deze leden naar omstandigheden kunnen handelen, de economische politiek kan slechts op de basis der wedex'keerigheid wox*dcn gevoerd. stad van den vrede", daaraiede zinspelend op de schoone kameraadschap in den waren zin des woox*ds, die door internationaal sportcontact wordt geschapen. In het Duitsch iïclxtte spreker zich daarna tot de Zwitsersche turnex-s, die op een x'ij met de vlag hunner natie voor een halven cir kel H.N.K. dames stonden opgesteld en met het Zwitsersche volkslied en het Wilhelmus waren begroet Mr. Breebaart hoopt o.m. dat het genoegen van het optreden wederzijdsch zou zijn en dat de turners goede en px-ettige herinnerin gen naar hun land zouden mee teragnemen. Het programma. Het zevental Zwitsersche kunstturners heeft de avoncl door zijn viex*malig optreden evenzoovele hoogtepunten bezox-gd. Ze open den met vrije oefeningen. Het werk van de Zwitsers in puntentellingen neer te leggen is welhaast niet mogelijk. Daarvoor ontbre ken ten eenen male de ixxaatstaven, die van een geheel andere grootheid zijn dan die waarmee ons provinciaal gymnastiekpeil wox'dt gemeten. Laat ons duidelijk genoeg geweest zijn door te verzekeren dat de zaal met haar turnlievende bezetting na elke oefening een orkaan van applaus deed aan zwellen, die voortkwam uit intense bewon- dex*ing voor de schoone tuinkunst. Bestuur Turnkring Holl Noorderkwartier en de Zwitsersche Kunstturners aan een diner vereenlgd. Van links naar rechts: WernerBücher. S. Keesman, tech. leider H-N.K^ Albert Spöui, Werner Kappeler. Ernst Frosoh, Hans Handloser. Mr. D. Breebaart, Voorzitter H.N.K., Otto Hunkler, J. Sleutel, Penningm. ILN.1L> Jozef Voigtman en Ar- thur Diantonmé. He spel bijv. dat deze heeren met het allermoeilijkste toestel speelden, het paard, grensde aan het ongeloof lijke. Trouwens ook aan brug en rek werd subliem werk geleverd. Telkenmale weer trof de buitenge wone afwerking. Soms waren de oefeningen op zich zelf niet eens zoo erg lastig, maar de wijze van af werking, van lichaamsbeheersching, gaf het hooge plan aan waarop deze kantonnale kampioenen van Zwit serland staan. Het zou onwaax'heid zijn te betoogen, dat de-rest van het programma tijdverdrijf was. Zelfs meenen we H.N.K. te moeten compli- menteeren voor de avondvulling, Want liet programma was met bijzondere zorg samen gesteld en niet ovexTaden; het had verme den saaie oogenblikken te scheppen, mede doordat hetgeen H.N.K. en haar vereenigin- gen zelf brachten op een ander terx-ein lag dan dat der Zwitsers. We zagen voor do pauze een heel mooie dans van dames van Lycurgus, Schagen en een rhythmische knotsoefening van Wieringen. Na de pauze flatteerden de Winkeler da mes (Sparta) met hun „Sneeuwballet" het tooneel. Z.S.C., Burgei'brug» vergastte ons op een alleraardigste matrozendans met de K 18 op den achtergrond, texwijl het „Harle kijnen-ballet" van de Lycurgus-dames de rij sloot en het meest insloeg. Niet in 't minst door de uitmuntende wijze waarop de dames Deutekom en Breet de hoofdrolletjes ver tolkten. Laatstgenoemde kwam haar uitste kende zang daarbij zeer te stade. Mr. Breebaart sloot met welgekozen woor den van dank, allereerst tot de Zwitsersche gasten, daarna tot de medewerkenden en de aanwezigen. Maar meer nog dan de fraaio woordkeus was het de toon waarop Mr. Breebaart, sprak, die de enthousiaste scha re uit het hart gegrepen was. Het was dan ook in een woord: een fe nomenale avond, die aan de allerhoogste eischen voldeed en op allen oen onvergete- lijken indruk heeft gemaakt. Nadat de Jongedames' van Sparta, Win kel, de turners elk een souvenir hadden aangeboden, werd met *t Zwitsersche volks lied gesloten. Dat het bal na een dergelijke avond met zoo'n geestdriftige jonge schare geslaagd te, •'behoeft -nauweiirkeJ te worden betoogd.

Schager Courant | 1937 | | pagina 1