Bond van IJsclubs SPORTNIEUWS Drie nieuwe wereldrecords van Ragnhild Hveger Voetbalmenu Oostelijk elftal legt het af ^voor a-s- Zondag^ tegen Reading; 1—2 Van den Vijver geen wereldkampioen Nederlandsche ruiters terug uit Amerika in Noord-Holland Scheidsrechter zij vóór alles sportief en eerlijk! Postvluchten op Indië Loodco's „erwtensoep" wordt dunner VxteJt&al ENGELSCHE PLOEG TECHNISCH VEEL BETER. Op een van sneeuw vrij gemaakt, glad, maar toch bespeelbaar Quick-tcrrein te Nijmegen, is gistermiddag voor ongeveer 4500 toeschouwers een wedstrijd gespeeld tusschen een oostelijk elftal en de Engel sche derde divisieclub Reading F. C. Men begon in een kalm tempo, waarbij het al dadelijk opviel, dat de Engelsche gasten technisch beter voetbalden. Het ooste lijk elftal vormde een verre van homogene ploeg. De eenige manier om te winnen zou zijn geweest,, een energiek en doortastend spel te vertoonen, waartoe echter vooral de voorhoede onmachtig bleek. Niettemin kwa men de oostclijkcn cr langzamerhand iets heter in en nu ruim een half uur spelen maakte Jaarsma het eerste en eenige doel punt. De Engelschen antwoordden onmiddellijk met. sterk aanvallend spel. Na fra/ai samen spel volgde een hard schot, dat I-Ialle uit zijn doel stompte De hal kwam voor de (voeten van Layton, die hard en hoog in schoot (1—1). In het begin van de tweede helft werd het •overwicht van de Engelschen grootcr, het spel van het oostelijk elftal verslapte en de gasten maakten cr dankbaar gebruik van Na kort samenspel werd de stand 2—1 voor de gasten. Dit doelpunt scheen het. Oostelijk elftal te ontmoedigen, de gasten namen het spel nu geheel in handen en slechts door stug verde digen, konden verdere doelpunten worden .voorkomen. Toen de bal op een gegeven oogcnblik bij Jaarsma belandde en deze na samenspel met Heetjans in duidelijke bui tenspel positie verkeerde, bleef de Engelsche verdediging staan en apclloerde. De scheids rechter liet echter doorspelen en Ten Duys had toen geen moeite om een doelpunt te ma ken. Ook een van de grensrechters echter had de fout gezien en na beraad werd het doelpunt, niet toegekend. In het laatste kwar tier waren de Engelschen nog het meest in 'den aanval, maar Hallc gaf hen geen kans meer. De wedstrijd kon over het algemeen geen bevrediging schenken. De Oostelijke voorhoe de viel tegen. Heetjans en ten Duys waren uit vorm, Nagels had last van een blessure en ook Jaarsma voldeed geenszins Van spil Gabricls ging echter weinig uit, daar entegen waren Entjes en Roclofs zeer goed bp dreef en de beste spelers van de geheele ploeg. De Engelschen speelden technisch knap per. maar waren iets te flegmatiek. Hun ver dediging was zeer goed, de half linie mid delmatig, terwijl de voorhoede het. uitste kend verstond, den bal het werk te laten idocn. De wedstrijd, welke zeer fair was, werd .verdiend door Reading gewonnen. Hongaren naar ons land De sterke ITongaarschc voetbalclub Kis- pest zal eind December en begin Januari enkele wedstrijden in ons land spelen. Zon dag 26 December (Tweeden Kerstdag) vindt te Rotterdam een wedstrijd plaats tegen een elftal van den Rotterdamschcn Voetbalbond. Op Woensdag 29 of Donderdag 30 December komen de bezoekers te Den Haag uit tegen een ploeg van den Haagschen Voetbalbond. Vervolgens is op 1 Januari te Amsterdam een wedstrijd tegen Ajax vastgesteld, terwijl op Zondag 2 Januari de tournée van Kispest besloten wordt met een wedstrijd tegen het .Utrechtsch elftal, in het stadion te Utrecht. MOEILIJKHEDEN MET ZUID-AMERI- KAANSCHE VOETBALBOND. Over wereldkampioenschappen 1938. Aan den Zuid-Amerikaanschen Voetbal bond, welke aan de F.I.F.A. bericht zond, dat de vergadering, uitgeschreven voor 18 De cember, waarop een beslissing zou worden genomen over deelname aan de wereldkam pioenschappen, uitgesteld was tot 10 Januari, is bericht, dat tot en met 31 Decemher in schrijvingen kunnen worden geplaatst, AJAX—ACHILLES. 9—3. Gistermiddag is te Amsterdam een vriend schappelijke wedstrijd gespeeld tusschen Ajax en Achilles uit Assen. Nadat de rust reeds met een 51 voorsprong voor de Am sterdammers was ingegaan, kwam het einde piet een 9—3 overwinning. ilcAaaUen, Wereldkampioenschappen dames te Oslo Naar wij vernemen heeft het presidium Van de I.E.V. (Internationale Schaatsenrij ders Bond) besloten de wereldkampioen schappen in het hardrijden op de schaats voor dames op Woensdag 9 en Donderdag 10 Februari a.s. to Oslo te doen houden. De wereldkampioenschappen kwnstrijden voor hoeren.en paren zijn nader vastgesteld op 18, 19 en 20 Februari te Berlijn. Schaken EUWE VERLIEST NOG DE 28STE PARTIJ Dr. Euwe beeft gisteravond ook de 2§ste partij om het wereldkampioenschap schaken van dr. Aljechin verloren. Na 37 zetten .werd de partij opgegeven. Volgende partij Dinsdagavond 6 u. te Rotterdanw AlcmariaH.R.C.; O.S.V.—West- 4 Frisia. HelderPurmersteijn; Zaandijk I Alkm. Boys; TexelDe Volewijckers; SuccesA.P.G.S. Watervogels—-B.K.C.; Alkmaar— M.F.C.; StrandvogelsAndjjk; Scha- genNieuwe Nïedorp; Wieringer- 1 waardD.T.S. 1 H.R.C. 2De Volewijckers 2. Alkm. Boys 2Helder 2. N.-H. V. B. Oudesluis 1—Zeemacht 1; Petten 1— Atlas 1; Helder 3—Succes 2; H.R.C. 4—Held. B. 1; H.R.C. 5—Schoorl 1. Holl. 4—Oudend. 1; O.K.B. 1—And. B. 1; Sijbek. 1—Hem 1; VC.L. 1— Strandv. 2. B.K.C. 2Tex. B. 1; De Cocksdorp I IJ-V.C. 1; Helder 5Waterv. 2. Wielrennen, FINALE TE KOPENHAGEN ON GELDIG VERKLAARD. AAN- KOMSTLIJN NIET GEPASSEERD. Het Dagelijksch Bestuur van de U.C.L (Union Cycliste Internationa le) heeft in haar vergadering, die Vrijdagavond in Zürich is gehou den, besloten de finale van de We reldkampioenschappen sprint ama teurs, welke te Kopenhagen werd gehouden, ongeldig te verklaren. Van der Vijver, de wereldkampioen, heeft de aankomstlijn niet gepas seerd, nadat hij in verband met oen door Georget in den 2den rit der finale begane onregelmatigheid, zijn hand uit protest opstak en nog voor de finish afstapte. Op grond van de artikelen 60 en 99 van het reglement is de beslissing van het da- gelijksch bestuur der U.C.I. genomen. Het spreekt van zelf, dat deze aangele genheid op het eerstkomende U.C.I.-con gres, dat op 5 Februari te Parijs wordt ge houden. nog wel besproken zal worden. In ieder geval is tot zoo lang onze landgenoot zijn titel kwijt. Remmen Ooer 300 Af., 400 Af. en 440 yards borstcrawl. Ragnhild Hveger verbeterde gis teravond te Kopenhagen de wereld records over 300 meter, 400 meter en 440 yards borstcrawl door deze af standen rosp. af te leggen in 3 min. 49,9 sec., 5 min. 11 sec. en 5 min. 12,8 sec. RAGNHILD HVEGER. Ragnhild Hveger startte voor een record poging op do 440 yards. Men herinnert zich, dat zij dit. wereldrecord reeds op haar naam heeft met een tijd van 5 min. 14 sec., geves tigd op 31 Augustus van dit jaar te Aar- hu us. Dit record is evenwel nog niet dooi de F.I.N.A. erkend in verband met het feit, dat de Deensche zwemster bij deze recordpoging zou zijn gegangmaakt. Het wereldrecord van Tini Wagner met een tijd van 5 min. 22 sec., gevestigd op 16 Mei 1930 te Amsterdam, was dus eigenlijk nog gel dig. De Deensche zwemster heeft thans aan alle onzekerheid een eind gemaakt en niet aleen heeft zij het wereldrecord over 440 yards verbeterd, doch zij slaagde er tevens in de records op de tusschenafstanden, 300 en 400 nieter, omlaag te brengen* Jopie Het wereldrecord over 300 meter stond op haar naam met een tijd van 3 min. 50,1 sec., gemaakt op 5 Maart van dit jaar te Kopen hagen. Ragnhild Hveger heeft hier dus 0.2 sec. vanaf gehaald. De vorige recorcLhoud- ster was Willy den Ouden met oen tijd van 3 min. 50,4 sec., gevestigd op 10 September 1935 te Aarhuus. Ook het wereldrecord over 400 meter stond op naam van de Deensche zwemster, n.1. met een tijd van 5 min. 12.4 sec., ge maakt op 14 November van dit jaar te Ber lijn. Het spreekt vanzelf dat de wereldrecords over de 300 en 400 meter borstcrawl tevens als Europeesch record gelden. Waalberg's wereldrecord 200 yards erkend Naar wij vernemen heeft de F.I.N.A. den tijd van Jopie Waalberg, toen zij op 2 No vember 1.1. in het A.M.V.J.-zwembad te Am sterdam tijdens de onderlinge wedstrijden van de Amsterdamsche Dames Zwemclub, de 200 yards schoolslag aflegde in 2 min. 41.4 sec., als wereldrecord erkend. Naar men weet bestaat er op dezen af stand geen Nedcrlandsch en geen Euro peesch record. TlaaïdenifiaAi Ritmeester Pahud niet ontevre den over de resultaten. De Nederlandsche ruiter-equipe, bestaande uit de heeren ritmeester Pahud de Mortan- ges, ritmeester Sirtema van Grovestins en luitenant-kolonel de Kruyff, die op verschil lende concours-hippiques in Noord-Amerika de Nederlandsche kleuren heeft verdedigd, is gisterochtend met het s.s. „Vcendam" van de Hol 1 and-Amerikalijn in ons land terug gekeerd. Ritmeester Pahud de Mortanges toonde zich niet ontevreden over de verrichtingen van de equipe in Amerika. We zijn echter wat te laat gegaan. We hadden nu vijf dagen om te oefenen en dat is te kort. Dan hebben de paarden net een inzinking door de acelimatisatie en geven niet hun volle kunnen. De Belgen lvv. zijn negen dagen vooruit gegaan en dat was veel beter. Zij en de Canadeezen waren wel de gevaarlijkste concurrenten van het tour- nooi. Van de zeven paarden zijn Icarus en Sil- verstar nog ziek geweest onderweg. „In ieder geval hebben we door deze tour nee weer heel wat geleerd," aldus besloot rit meester Pahud. Auiamaiiliime. De sferrit naar Monte Carlo Reeds 18 Nederlandsche deelnemers In de Zaterdagmiddag gehouden bijeen komst ,van de Sport commissie van de K.N. A.C. en de Nederlandsche deelnemers aan den aanstaanden sterrit naar Monte Carlo, deed de lieer G. J. van Wickcvoort Crom-me- lin, sportcommissaris van de K.N.A.C., me- dedecling van diverse organisatorische maat regelen, welke door de K.N.A.C. ten behoeve van de Nederlandsche deelnemers zijn ge troffen. Des middags kon, dank zij de medewer king van de autoriteiten van de gemeente lijke luchthaven en van de K.L.M. de z.g. tweede klassementsproef van den sterrit op een betonterrein achter een der hangai-s worden geoefend. Het aantal Nederlandsche inschrij vers aan den sterrit bedraagt thans IS, terwijl vaststaat dat voor den slui tingsdatum zich nog eenige deelne mers zullen aanmelden. Mr. Eecen treedt af als voorzitter De ijslooze winters doen de clubs niet versagen! Zaterdagmiddag te half vier hield de Bond van IJsclubs in Noord-Hol land zijn jaarvergadering in pavil joen Kinheim te Alkmaar. De voorzitter, mr. C. P. Eecen, opent de vergadering met een welkomstwoord, spe ciaal tot den voorzitter van de Federatie van IJsclubs in Nederland, den heer Van Rie- scn uit Heerenveen en den heer Keetman, vertegenwoordiger van de IJsvereen. Nieuwe Niedorp. De secretaris, de heer H. G. Rijs, leest ver volgens de notulen, welke onder dankzeg ging worden vastgesteld. Ingekomen is een schrijven van de afd. Zaandam, waarin deze mededeelt, ontbonden te zijn en haar lidmaatschap van den bond opzegt. Als nieuw lid gaf zich op de IJsclub Warmenhuizen. Bestuursverkiezing. Aftredend zijn mr. C. P. Eecen, die als voorzitter ontslug neemt en de heer H. G. Rijs, sccr., periodiek aftredend. Mr. Eecen zegt, dat de vergadering nu aan een moeilijk punt gekomen is. Misschien ver wacht men een wenk van het Bestuur in verband met de vervulling der vacature, doch spr. hoort liever een voorstel uit de vergadering. De afd. Bergen stelt bij monde van den heer Exter den heer van Loo, secretaris van Oudkarspel, candidaat. De heer Bosman (afd. Heiloo) vraagt den heer Eecen, waarom deze bedankt. De heer Eecen antwoordt, dat het gezamen lijk voorzitterschap van den Kon. Ned. Scliaatscnrijdcrsbond èn van den Bond van LEZING VAN SCHEIDSRECHTER BROEKSMIT. Zaterdagavand heeft de bekende Amsterdamsche scheidsrechter Broeksmit voor de scheidsrechters van Noordelijk Noordholland en op uitnoodiging van de betreffende sub-commissie van den N.H.V.B. in de bovenzaal van café Centraal aan den Kanaalweg te Den Helder een causerie gehouden over: de taak van den scheidsrechter. Nadat de heer Broeksmit in z'n inleiding er op gewezen had, dat de voetbalsport niet anders is dan een spel, dat de spelers ontspanning en velen ook lichamelijke ont wikkeling verschaft, zeide hij, dat het de voornaamste taak van den scheidsrechter is er zorg voor te dragen, dat dat spel in goede banen geleid en gehouden wordt. Dit is in groote mate afhankelijk van zijn per soonlijkheid vóór en tijdens den wedstrijd. Van het. grootste gewicht is, dat de scheidsrechter de spelregels goed kent, dat hij dus niet volstaat met deze eenige malen te lezen, maar ze grondig bestudeert. Verder moet de scheidsrechter het spel goed aanvoelen vooral het psychologisch in zicht speelt een voorname rol hij moet natuurlijk strikt eerlijk zijn en een juist begrip hebben van het sportiviteitsbeginsel. Een eerlijke, sportieve referee, kan altijd op het respect van de spelers rekenen. Deskundiger critiek. De heer Broeksmit wijdde ook eenige aan dacht aan de critieken, welke de dagbladen op scheidsrechters geven. Uit zijn betoog sprak waardeering voor hen, die de critiek leveren en die tegenwoordig wel menschen zijn, die tot oordcelen bevoegd zijn. Spr. ried de scheidsrechters zich aan deze critiek te toetsen, „allicht kan zij er aanleiding toe zijn, dat we betere scheidsrechters worden dan we al waren." Leerzaam is ook naar collega's, die de hetere wedstrijden leiden, te gaan kijken. Maakt die collega echter fouten, critiseer dan niet in het openbaar, doch wees gesloten als een oester totdat ge uw collega eens onder vier oogen spreekt. Voorts gaf de heer Broeksmit tal van practische wenken. Na de pauze werden verschillende vragen beantwoord. Wij kregen den indruk, dat het een nuttige bijeenkomst was voor onze scheidsrechters, die er, naar wij hopen, hun voordeel mee zullen doen. Nu eens een le zing voor de voetballers, opdat zij ook eens lccren beseffen, hoe moeilijk de taak wan den scheidsrechter dikwijls wel is! Wellicht, dat dan de waardeering voor den leider grootcr zou worden dan momenteel bij vele voetballers clubbestuurders en...... toeschouwers het geval is. Vermelden we nog, dat de causerie o.a. mede aan gehoord werd door den heer Del- vaux, voorzitter van den N.II.V.B. U hebt géén voorrang als u bij wegkruisingen dezen rooden driehoek voor u zietdan nadert u namelijk een voor- rangsweg als u bij smalle bruggen dit ronde, roode bord met 1 zwarten (links) en 1 rooden (rechts) pijl ziet: verkeer van over zijde gaat dan voor. Vertrek van Aankomst te Xceknreis) |H«ng. 12 Dec. |Singap. 12 Dec. Athene 12 Dec. jA'dam 12 Dec. |Basra 12 Dec. jjodhp. 12 Dec, (jodhp. 12 Dec. iBasra 12 Dec, (thuisreis) ^heenreis) Oehoe (terugreis) 'cragreis) [Sineap. 12 Dec. |nang. 12 Dec. "ecnr'eis) |A'dam 14 Dec' I hamllDec. INTERESSANTE STATISTIEK OVER DE MISTPLAAG. De Londensche graafschapsraad deelt zoojuist mede, dat de be ruchte mist van de Engelsche hoofdstad tegenwoordig jaarlijks 145 ton minder vuil inhoudt dan vroe ger. De Londensche mist, „dik als erwten soep", is aan een ieder, die langeren tijd in de Engelsche hoofdstad verbleef, bekend. December en Januari zijn de ergste maan den. Gemiddeld is Londen 40 dagen per jaar in dezen dikken nevel gehuld. De Londensche mist is niet licht-grijs, zooals in Nederland, maar geel en bruin. Hij ligt zwaar op de longen, maakt elk uitzicht on mogelijk en dringt door vensterkieren en andere kleine openingen de huizen bin nen. Zooals bekend, is de Londensche nevel verzadigd van vuil en wat nog erger is van zwavelgasscn, het verbrandingspro&uct der kolen. Nu is men zeer verheugd, dat een regelmatig onderzoek heeft aange toond, dat de mist in Londen lang zamerhand aan hevigheid afneemt. De nevel blijft niet meer zoo laag hangen en ook het „vuilgehalte" wordt geringer. Bij het begin van den wereldoorlog stelde men per vierkante mijl 415 ton vuil per jaar in den nevel vast, In dit jaar komt men hoogstens tot 270 ton, waaronder zich helaas nog steeds 35 ton zwavelgas bevinden. Per jaar 75000 ton roet over de stad. Ook het verdere onderzoek van den graaf schapsraad over de Londensche lucht is in teressant. Zoo heeft men uitgerekend, dat er jaarlijks op de stad 75.000 ton roet en asch vallen. Dit is niet in de laatste plaats een gevolg van de ouderwetsche Engelsche stookinrichtingen. De Engelschman houdt taai aan zijn open haard vast. Nieuwe hui zen worden weliswaar tegenwoordig van een centrale verwarming voorzien, maar jaar lijks worden er in Engeland toch nog 19 millioen ton kolen in open haarden, ver brand. Intusschen doet de graafschapsraad alle moeite om verbetering in dezen toe stand te brengen. Zeven inspecteurs zijn voortdurend onderweg om vast te stellen, waar een hijzonder dikke walm uit de schoorsteenpijpen opstijgt. Zij verzoeken den huiseigenaar de stookinrichting te moderni- seeren, maar succes hebben zij daarbij niet. altijd, wijl-de wettelijke voorschriften op dit punt nog steeds zeer gebrekkig zijn. Interessant is nog, dat men de onkosten, die de mist in Londen veroorzaakt, op vele tientallen millioen guldens per jaar schat. IJsclubs moeilijkheden geeft, en het beter is dat hij heelemaal vrij komt. De heer Bosman: Het lijkt me juist een mooie combinatie. De lieer van Loo merkt nog op, de func tie niet te zullen aanvaarden Bij stemming verwerft de heer Rijs 24 st., de heer van Loo 21 st., de heer Exter 4 st. en Mr. Eecen 2 st., zoodat de heeren Loo en Rijs (hoewel de eerste vergeefs pro testeert) gekozen zijn. De heer van Loo zal als voorzitter fun- erceren. Beide gekozenen danken voor het in hen gestelde vertrouwen. Rekening en verantwoording van den penningmeester volgen. De rekening sluit met een batig saldo van f 82,13. De afd. Deemster bevestigt bij monde van den hr. Kruier de rekening aecoord te hebben be vonden, waarna deze onder dankzegging wordt vastgesteld. Afd. den Helder wordt belast met de kas-rontrole van het volgend jaar (reserve De Rijp.) Is het noodig dat wij nog actie voeren? Het werkprogramma is spoedig vastge steld. Eventueele wedstrijden zullen „wederom" verreden worden op de banen van de IJsclub Heiloo, welke club nog steeds niet van dit voorrecht heeft kunnen profitceren! Mr. Eecen vraagt zich af of het noodig is dat de clubs nog actie voeren, doch komt tot de conclusie dat de organisatie oogenblikkelijk in werking moot kunnen worden gesteld, «als er ijs komt, Want dan is er ook groote strijd te verwachten, n.1. met' den IJsbond Hollands Noor derkwartier. Deze bond is n.1. ook van plan kortebaanwedstrijden te or- ganiscorcn, doch treedt hiermede op. verboden terrein. In dezen strijd beteekent onze aansluiting bij de Federatie een groóten steun" aldus spr.: „Wij staan dan sterk." Nieuwe bepaling t.a.v. de prijzen. De hr. van Riesen geeft, nn Mr. F.ecen namens de vergadering gedankt te hebben voor diens werk in dienst van den bond ver- rioht, nog eenige adviezen, het rijden op de korte baan betreffende en stelt zich .voor verderen raad op dit punt gaarne beschik baar. Voorts deelt spr. mede, dat de Fe deratie ten aanzien van de prijzen er de bepaling heeft bijgemaakt, dat in de prijzen van f 100.- voor man nen en f 80 voor vrouwen, welke be dragen verleden jaar door verschil lende bonden in principe zijn aan genomen, medailles en/of vergoedin gen begrepen zijn, dit om het euvel van omkoopen te voorkomen. Voorts kan volgens de nieuwe be paling een vereen, ingeval van ju bilea of bijzondere feestelijkheden, de prijzen, met goedkeuring van het Bondsbestuur, verhoogen. De heer van Riesen geeft N.-Holland in overweging, met deze bepaling accoord tc gaan. Groningen, Friesland, Overijssel en Drente zijn het met de nieuwe regeling eens. Tevens beveelt spr. den Bond aan, het eens met koppelwedstrijden te probeeren; „Tialf" in Heerenveen heeft hiermee groot succes gehad. Spr. stelt reglementen voor het kop pelrijden beschikbaar. De nieuwe prijzenregoling wordt door de vergadering met algemeene stemmen aan genomen. Er ontstaat eenige discussie over de vraag, door den heer van Loo gesteld, of men zich met koppelwedstrijden niet op het terrein van den K.N.S.B. begeeft. Voorz. meent, dat, indien de provinciale honden zich aan de zuivere korte baan hou den, van genoemd bezwaar geen sprake is. Overigens meent Voorzitter, dat met koppel wedstrijden het terrein van de sport verla ten wordt, het is meer een circusnummer.... Rondvraag. Afd. Den Helder doet een technische vraag in verband met den aanleg van een ijsbaan, welke vraag op bevredigende wij ze door den heer v. Riesen beantwoord wordt. Voor het laatst heft. Mr. Eecen den voor zittershamer. Hij spreekt den wcnsch uit, dat de Bond tot een krachtige organisatie mag uitgroeien, een sieraad voor de Federatie. De heer Forecst dankt den heer Eecen voor diens arbeid in het belang van den Bond verricht, met welke woorden de ver gadering hartelijk applaudiscerend instemt Hierna sluiting.

Schager Courant | 1937 | | pagina 2