Schager Kogge OMGEVINGNIEUWS LANGENDUK DE PROEFPOLDERS Nu de beslissing omtrent den aanlog van PrQefpolders is gevallen, zullen de betrok ken landeigenaars zich beraden, wat in de zen vorder kan worden gedaan, om even- tueelc nadoelen zooveel mogelijk af te we ren. Mot betrokking tot don prijs b.v., waar voor het land moet worden ingebracht, of de vergoeding, van bloembollen of andere producten, welke reeds aan don grond wa ren toevertrouwd, welken grond binnenkort, althans vóór don oogst, zou worden opge- oischt, zal het goed zijn, dat de landeige naars eensgezind optreden. Met dat doel heeft zich een commissie geconstitueerd, welke alle landeigenaars oproept, ten einde hun houding ten aanzien van de komende dingen te bepalen. EEN MOEDERCURSUS Do afd. Langondijk van Het Witte Kruis zal te Zuidscharwoude een Moedercursus openen met 21 leerlingen. Uit de thans bekend geworden cijfers is gebleken, dat het vorige jaar voor roode kool aan steun is uitgekeerd f 121.878, voor gele kool f 47.435, voor witte kool f 11.841, en voor Deensche Witte f 42,274. De richt prijs heeft voor roode kool bedragen f 2.70 van 15 Juni—23 Aug., f 2 van 24 Aug.— 1 Nov. f 2.25 van 2 Nov.1 Dec. voor gele resp f 4,20, f 2 en f 2.10, voor witte f 2 en voor Deensche witte f 1.80. Er blijkt wel uit, dat deze richtprijzen nog geen kostprijzen zijn. UIENEXPORT. In de afgeloopen maand bedroeg de export van uien 5,988000 kg. tegenover in de over eenkomstige maand van 193619,131000 kg. Dit is een laagte-record. Dit schijnt een gevolg te zijn van een slechten oogst, ander deels van speculatiezucht der telers, die nog hoogere prijzen verwachten. Zoo werden van het eiland Goeree en Overvlakkee in Nov. 1936 niet minder dan 10,552,000 kg. verzonden en thans slechts 2.524.000 kg. Noord-Holland verzond meer n.1. 391.000 te gen 279000 in Nov. 1936. Engeland bleek weer de voornaamste afnemer. Van de 5988.000 kg. geëxporteerde uien gingen er 5.328.000 kg. naar Engeland. MAXIMUMPRIJZEN. De maximumprijzen voor naar Duitsch- land geëxporteerde producten met recht van betaling over de clearing zijn voor bloem kool op f 12 per 100 kg. netto bepaald, voor druiven op f 40, voor peen f 7, voor sprui ten f 15 en voor tomaten f 30. OUDKARSPEL. Feestavond Bond voor Staats- pensionneering. Zaterdagavond werd ten lokale van den heer C. Vis.dftjaariijkscbe.fcostavoiid gege ven van de afdccling Oudkarspel-Noord- scharwoude van den Bond voor Staatspen- sionnecring, waarvoor een flinke belangstel ling bestond. Door den voorzifter van de afdeeling, Bur gemeester Wijn veld t, werd deze bijeenkomst geopend en tevens een korte propaganda- rede gehouden. De uitslag van de verkiezingen is helaas niet zoo geweest, dat de zaak van het staats pensioen de goede richting is uitgegaan, al dus spr. Verheugend is het echter te noe men dat in het land ook stemmen voor het staatspensioen opgaan in chr. historische kringen en ook bij de chr. democraten. Jong Holland snakt naar werk, doch oud Holland naar een onbezorgden levensavond. Is het niet vernederend dat kleine zelfstan digen, zooals tuinbouwers, aangewezen zijn op het burgerlijk armbestuur? Staatspensioen zou de financieele taak van het burgerlijk armbestuur zeer verlichten. Siaa'spensioen is geen gunst, maar een eisch van recht. Na deze met veel overtuiging uitgesproken rede trad het ensemble Lotte en AIox Wins op met accordconmuziek, humoristisch goo chcien en de vertooning van het propagan- da-poppcnspel v. staatspensionneering. Na de pauze werd o.a. nog een transforma tiespel uitgevoerd „Hij, zij en de... vergade ring!, waarin ook do propagandistische noot niet vergeten was. Het programma voor dezen avond was echt weer eens iets anders en kunnen wij niet anders zeggen, dan dat het bestuur er tcnvollc in geslaagd is om de ouden van dagen e.a. een mooien avond te bezorgen. Vermelden wij nog de zoo gewaardeerde medewerking van de heeren Jac. Stammes cn Willem Bakker die tusschcn de bedrij ven door voor do muziek zorgden. LANGENDIJK. Voorraad stapelproducten bil den N. M. B. Bij de leden van den Noordcrmarktbond waren op 6 Dec. 1.1. volgens schatting in voorraad (de tusschcn haakjes geplaatste cijfers wijzen die van 1936 op ongeveer don- zelfden datum aan), uitgedrukt in hoeveel heden van 10.000 kg.: roode kool 697 (1007), gele kool 522 (560), Deensche witte kool 1080 (1264), uien 54 (213) cn peen 45 (65)), totaal 2398 (3109). Hieruit blijkt wel, dat er op "t oogenhlik veel minder roode kool is en ook veel minder uien. ZUIDSCHARWOUDE. Langendijker Kolfbond. De wedstrijden van den Langendijker Kolf bond werden Zondag in de kolfbaan van den heer 1\ Kramer alhier voortgezet en hadden den volgenden uitslag. De tusschcn haakjes geplaatste cijfers wijzen het verkregen aan tal punten in do eerste ronde aan. Eerste klasse: Vriendenkring. Noordschar- woude. C. Langcdijk Pz. 134 p. (129). G. Dcu- tekom 101 p. (136), G. Hop 125 p. (139). To taal 420 p. (404). Volharding, Oudkarspol. P. Gelder 149 p. (141), P. Langedijk Cz. 153 p. (116), C. Vug 146 p. (124). Totaal 448 p. (381). Onder Vrienden. Oudkarspel. .T. Srhrl-ken 111 p. (117). A. Eecen 111 n. (128). D. Koste lijk 127 n. (125). Totaal 349 p. (370). Op Mant, Zuidscharwoude. P. Molenaar 155 p. 140). P. Goct.118 p. (111). C. Berkhout 141 p. (143). Totaal 414 p. (394). Gez. Samenzijn. Zuidscharwoude: Th. Rij per Sr. 145 p. (147), Th. Rijper Jr. 150 p. (157), G. Mcttes 158 p. (146) Totaal 451 p. (452). Tweede klasse: Vriendenkring: T. Kostelijk, n. g. (125), L. Mallekote 110 p. (127), L. Dekker 105 p. (145). Totaal 215 (397). Volharding: K. Kat 81 p. (121), C. Plakman 122 p. (102). L. Stokman 91 p. (91). Totaal 294 p. (314). Ons Genoegen. Noordscharwoude: P. Jes 128 p. (105), K. Ruiter 121 p. (122). A. Moeijes 108 p. (97). Totaal 357 p. (324). Gezellig Samenzijn: F. Mullcboom 91 p. 129), W. Bergen 131 p. (110), N. Rijper 127 p. (121). Totaal .349 p. (360). Personeclè kolvers: P. van Dam, le kl. 144 p. (100), J. Bruin 2e kl. n. g. (125) G. Langedijk 131 p. (121). NOORDSCHARWOUDE SJOELWEDSTRIJD le klas. G. v. RijnG. Smit 15 - 5 1595-1409 15—5 J. Duijves—P. Nieanam 15 -- 5 1560—1353 15—5 P. NiomanJ. Duijves. 9 1 11 1230—1196 9X—IVA 2de klas. H. Aarts—D. Drost 155 16-44—1432 15-5 P. PoolJ. Beenken 16 - 4 1437—1202 16—4 J. II. do LaatJ. v. Dort 7 2 11 1251—1341 8—12 P. v. VeenP. Dissol 12 - 8 1418—1391 12-8 P. DisselP. v. Veen 12 1 7 1435-1303 12^—7^ 3de klas. N. Jonkers—C. Put 13 1 6 1-437-1330 13X-QX K. LuijtjesII. Ligtenberg 10 1 6 1437—1330 131/2—OVe K. LuijtjesJ. C. v. d. Zei 8 1 11 1232—1222 8A—11A SCHAKEN le klas Wit Zwart K. BiermanG. Zwier 1—0 L. E. Hulshof—Dr. H. Wilmink 0—1 P. BlomDr. II. Wilmink 01 Th. Bruin—G. Moraal 1—0 3de klas J HeidsmaP. de Ruiter 01 4de klas H. v. d. HamJ. Visser 01 G. GoudsblomJ. Ootjers 10 G. v. LoencnG. Goudsblom 10 .Tb MolenaarG. Goudsblom 10 G. v. I/xmenP. F. Slot 10 .Tb. Molenaar—Jb. Bakker 01 J. YffJb. Bekker afgobr. GRAALTENTOONSTELLING Gistermiddag en ook 's avonds werd in café „De Burg" alhier de jaarlijksche Graal ten toonstoiling gehouden van ver vaardigde handwerken etc. De belangstel ling voor deze tentoonstelling was als ge woonlijk groot. De opbrengst dor tentoon stelling is bestemd voor de armen in de parochie. W ARMENHUIZEN SCHOORLDAM. Een damclub. In het café van den heer P. do Haan werd een dezer dagen een vergadering be legd tot oprichting van een damclub. Twaalf leden gaven zich voor deze club op. Het bestuur bestaat uit de heeren D. Wildeboer, N. Mosch en P. de Heer, resp. voorzitter, secretaris en penningmeester. Als competitieleider werd aangewezen de heer J. Mosch. De eerste damavond is vast gesteld op 29 Dec. a.s. W1ER1NGERWAARD IJSCLUB VERGADERING Vrijdagavond vergaderde de ijsclub onder leiding van den heer H. Limpers in het lo kaal van den heer R. Breod. Aanwezig slechts 6 loden. Na opening werden de door dein heer J. Schonk voorgelezen notulen vastgesteld. Van den Directeur-generaal der Zuiderzeewerken is vergunning ontvangen voor het maken en in gebruik nemen van een ijsbaan op een nader aan te wijzen vak van het Waard- kanaal, togen een retributie van f 25.en onder verplichting dat alle eventuoele scha de zal vergoed worden. De aftredende bestuursleden de heeren Daan Kaan, Jb. Kaan Kz. en J. Sché'nk Kz. werden met algemeene stemmen herkozen. Een verslag van werkzaamheden kon achterwege blijven omdat er niets is ge beurd. Door den Heer C R. Blaauboer werd ver slag uit gebracht van de laatst gehouden vergadering te Amsterdam. De rekening van den Penningmeester na gezien door de heeren Daan Kaan en D. Jimmink werd in orde bevonden. Ontvang sten met inbegrip saldo vorig jaar f 420.64, uitgaaf f 42,93, batig saldo f 377.71 Als afgevaardigde naar de algemeene ver gadering werd gekozen do heer J. Schenk Kz., en de heer C. R. Blaauboer als plaats vervanger. Verder werd besloten ijs en weer die nende te beginnen mot kinderwedstrijden, daarna een wedstrijd voor ingezetenen to organiseeren en zoo mogelijk een groote wedstrijd voor mannen. Ten slotte werd de agenda voorgelezen van de te houden algemeene vei-gadcring, welke dit jaar te Oudendijk zal worden ge houden. In verband met de daaraan verbonden feestelijkheden werd aan alle afdeelingen financieelen steun verzocht. Vorzitter stelde voor in verband met de goede stand van de kas f 10 te geven, wat werd goedgevonden. Hierna sluiting. BERGEN VERGADERING ORANJE VEREENIGING. Het feest, ter gelegenheid van de a.s. „blijde gebeurtenis" blijft tot schoolkinderen beperkt. De plannen voor de viering van „De Blijde Gebeurtenis" beginnen vasteren vorm aan te nemen. In de Vrijdagavond gehouden vergadering in het Oranje hotel werd besloten zich te beperken tot kinderfeesten. Evenals bij een vorige gelegenheid zullen alle schoolgaande kinderen weer in vier groepen worden ver deeld, om, na op de scholen te zijn ont haald, in de zalen van „De Rustende Jager" en het „Oranje Hotel" het feest bij poppen kast en goochelaar verder te vieren. Het feest zal zoo spoedig mogelijk na de geboorte van Prins of Prinsesje worden ge houden. Op den dag zelf zal door Bergens Harmonie een muzikale rondgang worden gehouden. De organisatie wordt verder over gelaten aan het dagclijksch bestuur der vcr- eeniging en de dames Kouwcnaar, Taapkcn cn Voute cn de heeren Groenendijk, Ketten- borg en Smient. Besteed mag worden hetgeen aan contri butie is .ontvangen en de door de gemeente te verlecnen subsidie. Besloten werd niet te rollecteeren, ofschoon extra-bijdragen hoogst welkom zullen zijn (penningmeester Beek man, gironummer 219319). Op voorstel van mevr. Taapken werd nog besloten, dat cenige dames roosjes enz. zui len maken om op den feestdag te verkoopen ten bate van do kas. Na den heer Beuneman op zijn vraag nog te hebben medegedeeld, dat thans in totaal 212 leden tot de vereeniging waren toegetreden, sloot de voorzitter de heer J. W. Macdonald de vergadering. De nieuwe pomp-installatie van Werkspoor voldoet uitstekend. Het uitdiepen van de Hoossloot. Afscheid van den beer Eakker, Heemraad. De heer J. Schenk Az. neemt zijn plaats in. Hoe moet er gesloot worden? Vergadering van het Dag. Bestuur met Hoofdingelanden van het Heemraadschap De Schager Kogge, op Zaterdag 11 Decem ber 1937,- om 2 uur 's middags, in hotel Vre- delust alhier. Voorzitter de heer D. P. Timmerman, secre taris-penningmeester de heer P. Hopman. De vergadering is voltallig. Na opening volgt vaststelling dern notulen. Van de ingekomen stukken vermelden wij het rapport van het technisch advies-bureau van de Unie van Waterschapsbonden inzake de verandering aan het gemaal te Kolhorn. De metingen aan de nieuwe pomp-installa tie van Werkspoor hebben uitgewezen, dat het toerental is gereduceerd tot 150 per mi nuut. Het waterverzet is niet onbelangrijk grooter geworden.^terwijl het stroomverbruik is gedaald. Zoodoende is het nuttig effect van de instalatie heter geworden. Het vast- rechtbcdrag zal met pl.m. f 100.— moeten worden verlaagd. Geadviseerd wordt het P.E.N. te verzoeken to dezer zake een nieuw contract vast te stellen. Dit verzoek is in middels gedaan. (Zie ook verder in dit ver slag.) l)e kosten van de wijziging hebben bedra gen f2254.29, (de raming was f2500. De Voorzitter merkt nog op, dat hier een groote verbetering is verkregen. De nieuwe installatie werkt voortreffelijk. De heer K. Wit vraagt of met voorkeur met de nieuwe installatie wordt gewerkt? Do Voorzitter antwoordt bevestigend. De andere wordt als reserve gebruikt. De hoer Smit zegt, dat het honorarium nu dan toch bekend is (f400. Dc Voorzitter: Men dorst er eerst niet mee voor den dag tc komen. Spr. moet evenwel verklaren, dat veel moeite is gegeven om een cn ander in orde tc maken. N.a.v. een schrijven inzake het werkver schaffingsobject van de Kogge, zegt de Voor- ziter, dat het eerst met hot uitdiepen van den Schager Koggc-boczem een lijdensge schiedenis is geweest, omdat niet over vol doende werkloozcn de beschikking kon wor den verkregen. Nu zijn er echter 70 men- schcn met het uitdiepen bezig, in hoofdzaak van de Hoogsloot. De tijd hiervoor is zeei gunstig geweest, omdat dc Slikvenpolder be zig was van bemaling te veranderen en we van dien kant geen water konden verwach ten. Deze verandering heeft intusschen haar beslag gekregen en zoo kan binnenkort weer met malen worden begonnen. De Slikven polder is evenwel bereid de bemaling stop te zetten, totdat de Hoogsloot klaar is. Wel brengt dit kosten met zich, maar er staari groote voordooien tegenover. De vergadering gaat er mede accoord, dat voor de kosten wordt uitgetrokken een be drag van f 100.— per maand. Het werk zal nog ongeveer drie maanden duren. T.a.v. de verbetering van de Leekerbrug deelt de Voorzitter nog mede, dat het Hoog heemraadschap voor de eerste maand (in dien tijd kan men met de brug klaar zijn) bereid is de helft te betalen van de kosten van het omleggen van het water. Onderzoek geloofsbrieven. Volgt het onderzoek van de geloofsbrieven van de herkozen Hoofdingelanden, de heeren D. P. Timmerman en Grootes; en den nieuw gekozen Hoofdingeland voor den Kaagpolder, den heer Cornelis Borst Kzn. M ee 1 cl ij kBarsingerhorn De heeren K. Wit cn J. Nagelhout belasten zich met dit ondorzock; een en ander wordt in orde bevonden, zoodat tot wcdcrtoelating wordt geadviseerd en ook besloten. Verkiezing twee Heemraden. Aan de orde is de verkiezing van twee Heemraden, wegens periodieke aftreding van den heer W. Kooijman en aftreding wegens het bereiken van de leeftijdsgrens van den lieer C. Bakker Az. De voorzitter richt eerst het woord tot den scheidenden vicc-voorzitter, den heer Bak ker. Ik weet, aldus spr., dat U niet van lof tuitingen houdt, maar toch wil ik U mijn welgemeende waardeering betuigen voor dc belangrijke diensten, welke U aan dc Scha ger Kogge heeft bewezen. Gedurende een reeks van jaren heeft U veel meegemaakt en ook veel helpen bevorderen, o.a. de veran dering van de bemaling. Ik dank U daar voor hartelijk cn hoop, dat U nog vele jaren gelegenheid zult hebben ons werk voor dc Kogge met volle belangstelling gade tc slaan. De heer Bakker dankt den Voorzitter voor deze vriendelijke woorden. BARSINGERHORN WERKLOOSHEID Bij het Agentschap der arbeidsbemidde ling staan 116 weritzoekenden ingeschreven, t.w. 82 landarbeiders, 2 metaalbewerkers, 2 timmerlieden, 21 grondwerkers, 2 machi nisten, 3 metselaars, 3 schilders, 1 chauf feur. Hiervan waren opgenomen in de steunre geling 15 personen en te werk gesteld bij de werkverschaffingen 61 arbeiders. DIENSTPLICHT De navolgende dienstplichtigen der lich ting 1938 zijn opgeroepen om voor eerste oefening in workclijken dienst te komen. A. Beens op 1 Februari 1938 bij het 3e Halfregiment van het Ile Regiment Huza ren te 's-Gravenhage K. Groot op 21 Maart 1938 bij hot 21e Regiment Infanterie Amersfoort; W. Beers en G. Visser op 21 Juni 1938 bij het Ie Bat, van het Regiment Genietroepen te Utrecht. KOLHORN. Communlstenvergadering. Zaterdag hield de afd. Kolhorn van de C.P.N. een openbare vergadering, waar als spreker optrad de heer Gortzak, met als on derwerp: Het verschil tusschen Fascisme en Communisme. Om half acht opende de voor zitter de vergadering, waarna de spreker 't woord verkrijgt, die het wezen van het fas cisme uitvoerig uiteenzet. Na de pauze komt het communisme aan de beurt. Het principieele verschil, aldus spr. zijn we er voor of tegen dat grond en productiemiddelen in handen van de bevol king zijn. Wat in een communistische maatschappij gemaakt en verbouwd wordt, komt ten goede van het volk, tenvijl men hier en overal, overgaat tot vernietiging en beperking, ter wijl het volk gebrek lijdt. Sprekende over den vrede, zegt spr. er trots op te zijn, dat de Sovjet-Unie elk on derdrukt volk met de daad ondersteunt, ter wijl alle andere landen den tijd met praten besteden. Als laatste punt behandelde spr. de proces sen in Rusland; men schreeuwt hier moord en brand als daar 20 menschen ter dood ge bracht worden. Als men nagaat dat Rusland 180 milliocn inwoners heeft, dan is 't er 1 op het millioen. Het betrof hier verraders, die een oorlog voorbereidden met saboteurs uit het buitenland. Hierna sluit de voorzitter deze goed bezoch te vergadering. ZIJPE SCHAGERBRUG. Postbestelling. Door de vereeniging .Algemeen Belang" cn de Middcnstandsverecniging is een ver zoek gericht aan den Directeur-Generaal der Posterijen cn Telegrafie, om, met be houd van de krantenbestelling des mid dags, de middagbestelling to laten verval len en hiervoor in de plaats een avond bestelling in te stellen. Toegelaten. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer G. J. Baaijens, thans assistent-accountant te Lei den, is toegelaten als adspirant-Iid van de Nederl. Unie van Accountants. OUDESLUIS. IJsclub Eensgezindheid. Vrijdag hield de ijsclub haar algemeene vergadering in het lokaal van den heer Joch. Kreijger. De voorzitter, de heer C. Nannis, opende dc vergadering en betreurde het, dat de opkomst zoo gering was. De notulen en rekening en verantw. waren uitstekend in orde. De h.h. IC. Kreijger en P. Huiberts wer den met algemeene stemmen tot bestuurslid herkozen. Als nieuw bestuurslid werd geko zen de heer J. Asjes, die de benoeming aan nam. Hij komt in de plaats van den heer P. Kreijger, die naar 't Zand is vertrokken bRAISltlA-WN-VALKENBURQ C A .'LE\ Bij de nu volgende stemming wordt de heer Kooijman inet op één na algemeene stemmen herbenoemd, terwijl als nieuw Heemraad wordt benoe-md de lieer J. Schenk Az. (Meeldijk, Barsingerhorn), met op twee na algemeene stemmen. De Voorzitter feliciteert beide heeren. Verlenging crediet-overeenkomst. Het Dag. Bestuur stelt voor de crediet-over- eenkomsl met de Coöperatieve Boerenleen bank te Schagcn, ter voorziening in de voor 1938 bcnoodigde kasgelden, te bestendigen. Goedgevonden. Wijziging stroomleveringscontract Het Dag. Bestuur stelt voor, het stroom leveringscontract met het P.E.N. te wijzigen. Het betreft een vermindering van het vast- rechtbcdrag met f 102 per jaar, wegens ver andering aan een der pompen van het ge maal. Aldus besloten. Dit besluit is van terugwerkende kracht en wel van 1 Augustus 1937 af, werkzaam. De rondvraag. De heer Schenk zegt, dat hij met de sloo- terij van de Hoogsloot, zooals die nu ge beurt, niet kan' instemmen. Spr. vindt het niet mooi gaan. Het was toch de bedoeling meer water te kunnen bergen, maar dat kun spr. er op het oogenblik nog niet in zien; eerder een mindere waterberging. Men sloot zoo ernorm diep, dat spr. niet begrijpt, hoe dat stand moet houden. Veel liever had bij gezien, dat meer in de breedte was gewerkt. De Voorzitter antwoordt, dat de slooterij hem wel aanstaat. Oorspronkelijk is het mis schien de bedoeling geweest, meer water le kunnen bergen, maar de heeren hebben er indertijd al eens op gewezen, dat zulks niet zou meevallen. Wel zou men een betere ge legenheid voor het water scheppen, om bij het gemaal te komen, cn dat moet in de diepte gezocht worden. Uit de besprekingen blijkt, dat sommigen het met de manier, waarop wordt gesloot, niet eens zijn. Zij meenen, dat de grond be ter direct op de plaats van bestemming, kan worden gedeponeerd, dan dat deze eerst te gen den kant wordt gegooid en pas late* verwerkt. De Voorzitter wil liever niet op de zaak vooruit loopen, er op wijzende, dat destijds het stuk bij Grin goed is afgewerkt. Wel doet hij de toezegging, dat het Dag. Bestuur een oogje in het zeil zou houden. Hierna sluiting. '"ZACHT VAN SMAAK-PRUS 70ct Tien aandeelen werden uitgeloot. Als er dezen winter geen ijs komt, zal er getracht worden een feest te organiseeren. De heer Jb. Nannis zal de contributie innen. De heer Biemond vroeg of de lichtinstal latie in orde is. Hierna sluiting. "T ZAND. Uitzending van kinderen. Naar ons wordt medegedeeld, werden door de afd. „Zijpe" van de Katholieke Kinder uitzending in het Bisdom Haarlem in 1937 slechts, twee kinderen uitgezonden. Was de financieele toestand der vereeniging beter geweest, clan waren zeer zeker meerdere kin deren uitgezonden geworden. WINKEL LEZING OVER IJSLAND. Donderdagavond had in net lokaal van den heer D. A. de Bruijn een bijeenkomst plaats van het Instituut voor Arbeiders-ont wikkeling. Voor dezen avond was de heeir J. P. Strijbos uitgenoodigd, die een le zing hield over IJsland, toegelicht met licht beelden, waarna de aanwezigen nog een film te zien kregen, welke hoofdzakelijk het le ven der vogels weergaf. De lezing werd aandachtig gevolgd en de spreker kroeg aan het einde hiervoor een dankbaar applaus. Van de gelegenheid om vragen te stellen, werd door een der aanwezigen gebruik ge maakt, die de vraag stelde of IJsland een legermacht bezat. De spreker antwoordde ontkennend en deelde mede, dat er alleen een politiecorps bestond. Na een woord van dank aan den spreker gebracht te hebben weid deze leerrijke avond gesloten. POLITIE Gevonden: een bruin lederen handschoen. HEER-HU GOW AARD Alhoewel St. Nicolaas bericht had ge zonden aan de Openbare Lagere School III alhier, dat hij dit jaar niet persoonlijk kon komen, was de mand met presentjes voor de kinderen toch aanwezig. Het was Vrij dagmiddag een groote drukte in de school. Zeer vele ouders waren aanwezig. Eerst werd er door de kinderen heel aardig gezongen. Daarna werden door het Hoofd der School, de heer Post. de pakjcsi aan de kinderen uitgereikt. Het bleken al len waardevolle cadeautjes te zijn, welke bij de kinderen zeer in den smaak vielen. Daarna werden de kinderen getracteerd op chocoldamelk en koek. Daarna kwam de film voor den dag. Mijnheer Post beschikt n.1. over een mooi filmtoestel. Men heeft hiervan volop geno ten. In een ander lokaal waren de ouders! nog in de gelegenheid het werk van hunne kinderen te bezichtigen. SCHOORL Afd. Schoorl S.D.A.P. Herden king 15-jarig bestaan. Redo Evert Vermeer. De Afd. Schoorl S.D.A.P. herdacht Zaterdagavond in de tooneelzaal van den heer Nic. Schuijt den dag, waar op vopr 15 jaren de afdeeling werd opgericht. Ofschoon de ongunstige tijden, aldus do voorzitter, dc heer C. Blom, in zijn openings rede, niet erg tot feestvreugde stemmen, geft een terugblik toch reden tot dank baarheid, tot blijdschap, en mag dit derde lustrum wel eenigszins feestelijk worden ge vierd. In 1922 opgericht met 7 leden, omvat de afdeeling thans nagenoeg alle arbeiders uit de gemeente en zijn allen georganiseerd in verecnigingen van bouwvakarbeiders, transportarbeiders, overheidspersoneel en werkloozen. De 2 jaar geleden opgerichte debatingclub levert de „werkers" voor de af deeling. Op dezen jubileumavond waren aanwezig afgevaardigden van zusterverenigingen uit Bergen, Warmenhuizen, Koedijk en Alk maar, die met bloemen en woorden de af deeling Schoorl feliciteerden met het bereik te en groei en bloei toewenschten voor de toe komst. De hoofdschotel op dit derde lustrumfeest was de feestrede van den heer Evert Ver meer, die bij het bereiken van dezen mijl paal een blik terugwierp naar 1894, toen een twaalftal mannen, begaan met het lot van de arbeiders, die rechtenloos en ten prooi aan grenzenlooze uitbuiting slechts de keuze hadden tusschen te bukken of de straat op te worden gestuurd, den strijd aai^ionden en de partij stichtten. En nu? aldus de vurige redenaar. Er is iets veranderd: er is uit die 12 mannen een partij gegroeid van zelfbe wuste strijders. Het heden in binnen- en bui tenland nader beschouwend, betoogde spre ker, dat er geen man en geen vrouw kan worden gemist in den strijd voor de demo cratie. Spreker eindigde zijn krachtig pleidooi, dat telkens door applaus werd onedrbroeken met zijn aandachtig gehoor aan te sporen om zich met de woorden van den grooten dicli- ter-staatsman Pieter Jcllcs Troelstra: „het is mijn roeping, ik kan niet anders", tc scha ren achter het vaandel van de S.D.A.P. Om verder dezen avond „de zorgen te bre ken" en „stemming te kweken", hadden eenige dames cn heeren een paar tooneel- stukjes met alle zorg ingestudeerd, die ze zeer verdienstelijk vertolkten; een dramati sche schets „De ploegbaas" en een klucht spel „Een vergissing" of heter gezegd „Een reeks vergissingen". De spelers werden lang cn geestdriftig toegejuicht, vooral het kleine filmsterretje, dat zoo naar de konijntjes ver langde. De mooie avond werd verder gevuld met zang en muziek, waarbij de leider van de Sonnyband, Sombroek, veel dank oogstte.

Schager Courant | 1937 | | pagina 6