Pyama's en Fa. Schermerhorn Italië uit den Volkenbond flink Dapeisje Hoornsche Crediet- Effectenbank N.V. Flanel en Interlook Propaganda Feestavond „POLLY PERKINS" Dames 0 Kinderpyama's Heerenpyama's SCHAGEN Opheffing Filiaal FIRMA RUS OFENIIIIE VEflGJIOERIHS Woensdag IS December, Echtpaar zwaar gewond Erin vraagt de Duce D'r uit! antwoordt de massa ALKMAAR Oudegracht 297 HOORN Dal 8 SCHAGEN Torenplein E 76 Alle Bank- en Effectenzaken. Moderne Kluisinrichting. Algemeene kennisgeving. Heden overleed ten huize zijner dochter te Ilmuiden, onze geliefde Vader, Be huwd- en Grootvader ARIE BAS, Wedr. van TRIINTIE SCHENK, in den ouderdom van 67 jaar. Heiloo: M. PRANGER-Bas. G. J. PRANGER. Ilmuiden J. VAN LIENEN— Bas. G. VAN LIENEN en Kleinkinderen. Ilmuiden, II Dec. 1937. Ruiterstraat 161. De teraardebestelling zal plaats hebben a.s. Woens dag op de Gemeente-Be graafplaats te Alkmaar, nam half twee. Heden overleed, na een smartelijk doch geduldig lijden, onze beste en zorg zame Vader, Behuwd-,. Groot- en Overgrootvader JAN DE SMIT, Wedn. van lohanna Maria Siewers, in den ouderdom van 85 jaar en 3 maanden. Van Ewijcksluis, 12 Dec. 1937. Namens Kinderen, Behuwd-, Klein en Achterkleinkinderen. De teraardebestelling zal plaats hebben op Woens dag 15 Dec., vertrek vanaf sterfhuis nam. 1 uur fam. WILLIG, Stoomweg 4a. Voor de vele blijken van be langstelling ons op 16 Nov. j.l. betoond, betuigen wij langs dezen weg onzen hartelijken dank. A. ROB. G. ROB—Bakker. Wieringerwaard, Dec. 1937. Middenstandsvereeniging Wieringerwaard geeft op 21 DECEMBER a.s. haar in de zaal van den heer BREED. Opgevoerd zal worden door de Tooneelvereeniging „Jong Leven" van Oudkarspel Aanvang half acht. De bonnen zijn tot Zondag 19 Dec. inwisselbaar bij Uw leve ranciers. Daarna des avonds aan de zaal. Groofe verscheiden heid in goedkoope en betere kwaliteit N.V. De Heldersche Graan- en Kunst mesthandel voorheen C. R. Keyser Co., Blnn-nbaven 64. Tel. 108. DEN HELDER. Vrijblijv. noteering af magazijnen op onze bekende condities: (franco thuisbezorgd tegen matige vracht). Laplatamais t 7.35 Maisglutenmeel „DE BYENKORF" - 7.80 Soyaschroot Inlandsch - 8.45 Verder blijft de noteering van de vorige week onge wijzigd. 13 December 1937. KENNISGEVING. Wegens opheffing van ons filiaal Hoogzijde E107, zijn vanaf heden al onze artikelen verkrijgbaar in e onze zaak Ijl AR KT A 91-92 Beleefd aanbevelend Schagen, 13 Dcc. 1937 op bij P. de HAAN te Callantsoog. Spreker: mer het onderwerp: Tegen de dood en voor het leven. Aanvang half acht. Entrée 20 cent. Weide gevraagd voor 21 Overhouders. VAN ERP, Schagen. Te koop: een Stamboekzeug met 8 biggen. S. BAKKER, Kolk, Aartswoud. Gevraagd, tegen 1 Jan.: goed k. koken en zelfst, k. werken. Schriftelijk aanmelden, Tandarts ELEMA. Schagen. Biedt zich aan: Boerenknecht, goed kunnende melken, met ver der veebedrijf bekend. Br. L. Boekhandel EGNER, Den Helder. Te koop: een Zeug met 8 biggen. B. DUBBELD, Hemme, Barsin- gerhorn. Te huur gevraagd: EEN BOERDERIJ 15A20H.A. B. DEKKER, [acobs- hoeve, nabij Oudeschild, Texel. Te koop: een Driewieler Kar op beste luchtbanden, bij NIC. ERIKS, Timmerman, Wieringer waard. ADVERTEERT in dit blad Flesschentrckker opgesloten Tal van verzekeringsagenten bij den neus genomen. In don laats ten tijd wordt Den Haag onveilig gemaakt door een man, die een bijzondere belangstel ling hoeft voor de woningen van in specteurs en agenten van verzeke ringsmaatschappijen. Had een huisdeur- of gevelhord hem een maal overtuigd, dat in het betreffende per ceel iemand met een dergelijke functie woont, dan verzocht hij don inspecteur of agent te spreken. Hij deelde den verzekeringsvertegenwoor- diger mode. dat hij zich voor een belangrijk bedrag wenschte te verzekeren. Hij had een goede positie hij een petroleum-mnntschap- pij en verdiende f 45.In de week. De vcrzokeringsmcnschen geloofden hem en verheugden zich reeds hij voorbaat op de provisie, welke hun ten deel zou vallen, wanneer de zaak eenmaal in kannen en kruiken zoti zijn. Zij geloofden hem helaas ook, wanneer hij meedeelde nog twee we ken salaris te goed te hebben, welke bedrag hem „door omstandigheden" nog niet was uitgekeerd. En het vertrouwen, dat hij dan gewekt had, was zóó groot, dat ze hem op zijn verzoek iets leenden. De bedragen va rieerden zoo om en nabij f 10.De pscudo adspirant verzekerde liet dan evenwel nooit niocr iets van zich hooren. Verscheidene in specteurs en agenten nam hij op deze wij ze bij den neus. Maar dat was niet het eenige. Ook kocht hij verschillende voorwerpen in huurkoop. Van betalen kwam echter nooit iets. De man is nu aangehouden en op het hoofdbureau van polirie terzake van op lichting en flcsschentrekkcrij ingesloten. Nederlandsch stoomschip op de rotsen Tevergeefs wacht men op assistentie. Volgons een hij van Nievolt Goudriaan tc Rotterdam binnengekomen telegram van den gezagvoerder van. het tusschen Snntose en Montevideo gestrande stoomschip „Al- dahi" hcerscht er nog steeds ruw weer. Het schip loopt zwaar tegen de rotsen. Het wa ter in ruim 1 is gestegen, ook op het tus- schondek staat nu water, ll^t weer is thans iets aan het beteren. Slcêpboothulp is nog niet konven opdagen. Dc kapitein heeft naar Montevideo om assistentie geseind. Bij autobotsing uit den wagen geslingerd. Zaterdagavond om half negen zijn op den hoek van de Palcisstraat en den N.Z. Voor burgwal te Amsterdam twee particuliere auto's tegen elkaar gebotst. Een der wagens kwam van den kant van het Centraal Sta tion, terwijl het andere voertuig in de rich ting van den Dam reed. Van de beide inzit tenden van een dor wagens, een jeugdig echtpaar, werd do vrouw op de straat ge slingerd, terwijl de man gedeeltelijk uit het voertuig viel. Beiden liepen een vrij ernstige hersenschudding en flinke hoofdwonden op. In bcwusteloozen toestand zijn de slacht offers per ambulance van den geneeskundi gen dienst naar het Onze Lieve Vrouwe Gast huis gebracht, waar zij ter verpleging wer den opgenomen. Do bestuurder van de an dere auto bleef ongedeerd. Beide voertuigen werden ernstig beschadigd. Ook het Hof houdt den journalist vast Verzoek om invrijheidstelling af gewezen. Het Haagschc Gerechtshof heeft in hoogor beroep afwijzend beschikt op het verzoek om invrijheidstelling van den journalist C. L. Hanson, redacteur van het Vaderland, wiens gijzeling door «Ie rechtbank is bevolen op grond van zijn weigering als opgeroepen getuige mcdedeelingen te doen over de bron van een publicatie in zijn blad betreffende een geheime raadsvergadering. Ook de advocaat-generaal, mr. Vermeulen, had bevestiging van de beslissing der recht bank gevraagd. WIERINGEN Revue „Dat is de zaak". Zaterdagavond hield de Ncderlandsche Roode Hulp, afd. Wieringen, in Concordia een grootcn openbaren propaganda feest avond, waaraan medewerking werd ver leend door het bekende Noord-Hollandschc Revue-Gezelschap, terwijl de heer G. Kleijn namens den Genernlen Raad een propugan distisch woord sprak. Te ruim 8 uur licct de voorzitter van. de afd., de heer G. v. Dijk, de talrijke aanwe zigen welkom en geeft dan het woord aan den spr.. Allererst behandelt deze de laatste ge beurtenissen met de hier in Nederland ver toevende Spaansche vluchtelingen. Nu zijn ze, zegt spr., zoogenaamd gevan gen genomen en worden ze dag en nacht bewaakt. Dit toch bevestigt onze steeds ge uite woorden, dat fascisten, want dat zijn 't, Spaansche fascisten, onbetrouwbaar zijn. Zij toch hebben beloofd bij hun aankomst in Nederland, zich niet tegen dc Ncderland sche rcgcering te zullen verzetten. Dan releveert spr. de gevallen met die zoo genaamde ronselaars en betoogt dat we in deze wintermaanden felle compagne moeten voeren tegen het ontnemen van het Neder landerschap van hen, die naar Spanje gaan, om desnoods hun leven tc geven voor de goede zaak. Wij zijn thans met de regeering van Spanje overeengekomen, om een kinderte huis aldaar te openen. Hierin kunnen 25 kinderen geplaatst, worden. Spr. richt vervolgens tot dc aanwezigen, die dat nog niet zijn, een oproeping lid te worden van de Ned. Roode Hulp. De revue. Hierna kregen we de clou van den avond, de oer komische lachrcvue, „Dat is de zaak" in 3 bedrijven en 21 taforeelen. Auteurs: Wiin Hulst en Jolinny llenneman. Comp. arr.: Cor. Brouwer met modewerking van dc Hollandia Girls o.l.v. Harold Jackson. Het geheel onder leiding van Wim Hulst Deze revue was zoowel wat opvoering als decors en costumccring betrof, af. Hin derlijk was wel eenigszins, dat steeds hot licht uit moest. Dc begeleiding door het muziekgezelschap dat tevens dc balmuziek verzorgde, was uitstekend. HOOGWOUD AARTSWOUD. Scha akiub opgericht Alhier is een schaakclub opgericht met dertien leden. Het bestuur is samengesteld uit de heeren D. F. Noë, C. Glas en P. Bak ker. Clublokaal is café Visser. De kookcursus. Voor de gratis kookcursus bestaat in onze gemeente groote belangstelling. Ruim 80 dames uit alc rangen cn standen nemen er aan deel. Lidmaatschap eindigde 11 December Onder geestdriftig gejuich eener onafzienbare menigte is Zaterdag avond van het balcon van het Pa- lazzo Venezia aan Rome, Italië en de wereld bekend gemaakt, dat Italië uit den Volkenbond is getreden. De mededeeling werd volgens Un. Press gedaan door den secretaris-generaal der fascistische partij, Starace, waarna Mussolini het woord nam, om in een telkens en telkens met ovaties onderbroken rede Italië's beslissing toe te lichten. Om tien minuten voor negen werden twee microfoons op het balcon geplaatst. Vijf mi nuten later werden de zwarthemden drie malen tot stilte gemaand en werd medege deeld: „de groote raad begint te beraadsla gen". Om negen uur verscheen Mussolini op het balcon, begroet door geestdriftig gejuich. „Italië treedt uit den volkenbond," zeide hij. „Het doet dat zonder spijt." „Ons temperament van strijders is niet in overeenstemming met Genève. Zijt gij het daarmede eens? (Luide kreten Ja! Ja!) „Het is onmogelijk, dat wij onze gedrags lijn opgeven, om het spel te spelen der groote democratieën". De menigte schreeuwt: „neen". Niets vermag men tegen een volk, als het Ifaliaanschc, dat in staat is tot alle soorten opofferingen. Wij hebben stalen wapens tc land en ter zee en in dc lucht, maar vooral hebben wij den heroïschcn geest van onze revolutie. Die wapens en die geest hebben de proef doorstaan in twee oorlogen, waarin wij overwinnaar bleven. Ondanks ons besluit, zullen wij de funda- mentecle lijnen onzer politiek, die gaan in de richting van samenwerking en vrede, niet prijsgeven. De geruchten in de buitcnlandsche pers laten ons volkomen onverschillig". Tenslotte zeide Mussolini doelende op den Volkenbond: „Moeten we erin?" „Nee", joelde de menigte. „D'R UIT?" „JA", DONDERDE DE MASSA. Officleele Duitsche verklaring. Duifschland heeft gisteren een verklaring van sympathie met het Italiaansche besluit afgelegd. In plaats van de internationale politiek door een verstandige uitwisseling der na tuurlijke krachten en behoeften der volken tot een vruchtbare ontwikkeling te bren gen. zegt het communiqué, heeft men zich ie Genève in de eerste plaats bezig gehou- cien met de uitwerking en toepassing van methoden om een dergelijke ontwikkeling te gen te werken. Het volledige falen van den Volkenbond is thans een feit. Slechts uit Moskou kan men thans nog een onbeperkte erkenning van de Gcneefsche idealen vernemen. Wanneer ove rigens hier en daar nog wordt geprobeerd de mislukking van het instituut te herleiden tot zijn gebrekkige universaliteit, is dat zeer duidelijk ccn verwisseling van oorzaak en gevolg De motieven, die eerst Japan ver volgens Duitschland en thans ook Italië hebben gedwongen den Vol kenbond te verlaten, bewijzen dui delijk waar de radicale fouten van zijn constructies en de hem behecr- schcnde politieke tendenties liggen, 't Is een hopeloos streven deze radi cale fouten te willen verhelpen, door gedeeltelijke hervormingen. Of de tc Genève blijvende groote mogend heden ook thans nog den wil zullen hebben den Volkenbond als ernstigen factor in hun politiek op te nemen, is hun zaak. Een terugkeer van Duitschland in den Volkenbond zal daarom nOoit meer in over. weging kunnen worden genomen. Russische meening. Men concludeert te Moskou, dat de uittre ding van Italië uit den Volkenbond een nieuw échec beteekent voor de politiek van „concessies aan de aanvallers", maar men ziet er geen aanzienlijke wijziging in den in ternationalen toestand in. Geen wijziging in den toestand zegt Amerika. Welingelichte Amcrikaanschc cn Italiaan sche kringen tc Washington zijn het er over eens, dat de terugtrekking van Italië uit den Volkenbond in wezen niet veel wijzi ging in den toestand zal brengen, doch een formeele basis zal geven aan een situatie, welke reeds achttien maanden bestaat, i Het oordeel van Genève. Volkenbondskringcn zijn voornamelijk verrast door het feit, dat Mussolini het wen- schelijk heeft geacht een zóó indrukwek kende betooging te houden om het uitttreden van Italië mede te deelcn, als gevolg van de de omstandigheid, dat de Volkenbond in de laatste maanden in Italië een instelling is genoemd, welke kwijnt en sterft en welker onmacht voortdurend belachelijk en ver achtelijk is gemaakt. Deze parade van berus ting schijnt, naar men te Genève meent te suggcreercn, dat Mussolini, ondanks zijn schijnbare verzekerdheid niettemin gerekend heeft met voorgevoelens ten aanzien van den gekozen weg. Italië moet begrijpen, aldus is do mee ning, dat het een instrument van Duitsch land cn Japan wordt. Frankrijk kalm. De openbare meening in Frankrijk is ge kalmeerd en men is geneigd de verklaringen van den Duce, die eindigde met zijn trouw aan de vredesgedachte te betuigen, gema tigd te noemen. In gezaghebbende kringen verwondert men er zich echter eveneens over, dat men zooveel vertoon heeft gemaakt bij een gebaar, welks onmiddellijke uitwerking zeer beperkt is. Men vraagt zich af, welke tastbare voordeelen Italië van zijn besluit kan verwachten, behalve dat 't voor één avond de aandacht van Europa op zich ge vestigd hield. „Interne moeilijkheden oorzaak van het Italiaansche besluit." De rede van Mussolini heeft, naar uit de commentaren in welingelichte kringen blijkt, te Londen geen overmatige bezorgdheid ge wekt. Het plan der Italiaansche regcering, den Volkenbond te verlaten, had men reeds verwacht. Te jonden heeft nimmer de neiging be staan, Italië's besluit om den Volkenbond te verlaten te beschouwen als het gevolg van druk, uitgeoefend van de zijde van Duitsch land of Japan, aangezien er geen aanwijs bare reden is, waarom deze landen er zich in zouden willen mengen. Integendeel, de meening die men te Londen is toegedaan, is, dat de Italiaansche regeering uit overwe gingen van zuiver binnenlandschen aard tot haar besluit is gebracht, teneinde de aandacht van interne moeilijkheden af te leiden, en daar om bestaat er geen neiging, aan den gedanen stap overmatige beteekenis toe te kennen. In elk geval zal dit besluit op geen enkele wijze van in vloed zijn op de politiek der Brit- sche regeering. ANNA PAULOWNA BREEZAND. Keuring van tuinbouwzaden. De heer Band van Nieuwe Niedorp sprak over bovengenoomd onderwerp in het ver gaderlokaal van den heer Jb. Borst voor le den van den Ned. Tuindcrsbond en andere lijnzaadtelers. Niet alleen de gebruikers van tuinzaad, maar ook dc telers en de handel hebben er belang bij, dat het zaad aan bepaalde eischen voldoet. Zoo hebben dus ook alle partijen be lang bij. een goeden keuringsdienst en spr. betoogde uitvoerig, dat het uiteindelijk ook voor den handel het beste is, dat allen sa menwerken en dat dc keuring uitsluitend aan een onpartijdige, van geen der drie be langengroepen afhankelijke instantie is op gedragen. Zoo'n door de regeering erkenden keuringsdienst is de N.A.K. Alleen op de certificaten van dezen dienst zal het binnen afzienbaren tijd mogelijk zijn tuinbouwza den naar Duitschland uit te voeren en men kan er op rekenen, dat andere landen Duitschland in z'n eischen van waarborgen zullen volgen. Met verschillende instanties, de landbouwhoogeschool te Wageningen, plantenzicktenkundigen dienst, instituut voor plantenveredeling en zaadcontrole heeft dc N.A.K. de meest prettige samen werking. Dat de tuinzaadhandel er niet in vertegenwoordigd is, is eigen schuld, zette spr. uiteen. Spr. betreurde het, dat tussohen voort brengers en afnemers, die keuring door den N.A.K. willen, de. handelaars zich niet wil len laten inschakelen en van hun machts positie misbruik maken om beschamende condities te stellen bij den beursverkoop te Hoorn. Spr. noemde de grondslagen volgens welke de N.A.K. keurt en lichtte deze nader toe. Ook zei hij nog het een en ander over con tractteelt en vrije teelt maar voor z'n der- deonderwerp, selectie, was geen tijd meer beschikbaar. Wel was er nog gelegenheid vragen te stellen en daarvan werd druk gebruik ge maakt. Bij deze rondvraag zegde spr. op verzoek van den voorzitter, den heer W. Hoep, toe, dat hij spoedig nog eens terug kwam om over selectie te sproken. Hierna sluiting.

Schager Courant | 1937 | | pagina 8