Japan vormt een nieuwe Cliineesche regeering Roosevelt wendt zich tot den Mikado DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Londen en Washington werken nauw samen De Dood en de Mammon Lagere tarieven lokken de treinreizigers niet Schmeling wint van Thomas De Prins vóór Kerstmis uit het ziekenhuis? Engeland wenscht krachtig optreden Nanking geheel bezet Schacht treedt nief af als President van de Rijksbank DINSDAG 11 DECEMBER 1937. 81e Jaargang. No. 10141. Uitgave der N.V. v.k Trapman Ca. S«kapen. fi'Conrtmt Amerika stelt eischen aan Japan President Roosevelt heeft een bood- schap aan den Japanschen keizer ge zonden, waarin hij zijn diepe getrof fenheid tot uiting brengt over het bombardeeren van de „Panay". Tege lijkertijd heeft de Amerikaansche regeering tot de Japansche regeering den eisch gericht, dat volledige scha devergoeding moet worden betaald, verontschuldigingen aangeboden en waarborgen gegeven, dat soortgelijke aanvallen niet herhaald zullen wor den. De boodschap van Roosevelt tezamen met de eischen der Amerikaansche regeering, werd door staatssecretaris Huil aan den Ja panschen ambassadeur, Saito, overhandigd. Huil deelde Saito hierbij mede, dat de pre sident ten diepste geschokt is door de be richten over het bombardeeren zonder on derscheid van Amerikaansche en andere niet-Chineesche schepen op de Jangtse. Hij eischte, dat de Japansche keizer hiervan in kennis zou worden gesteld. Voorts zeide Huil tot Saito, dat alle feiten betreffende de „Panay" bijeengebracht worden en binnen kort aan de Japansche regeering zouden worden overhandigd. Saito stelde Huil ervan in kennis, dat hij van Hirota opdracht had gekregen, Japans volledig leedwezen en verontschuldigingen tot uitdrukking te brengen en mede te dee- len, dat de Japansche regeering zich inspan de hulp te verleenen aan de overlevenden van de Panay. Tenslotte deelde Saito mode, dat hij vernomen had, dat zich onder de over levenden van de „Panay" 59 leden van de bemanning en 13 vluchtelingen bevinden. Samenwerking tusschen Enge land en de Vereenigde Staten. De Britsche en Amerikaansche regeerin gen zijn steeds met elkander in verbinding gebleven ten aanzien van het Verre Oosten niet alleen in Londen en Washington, maar ook in Tokio en Sjanghai. Het is waarschijnlijk, dat deze sa menwerking nog nauwer zal wor den, nu schepen van beide landen aangevallen zijn. Het Verre Oosten vormt thans het ernstigste probleem, dat de aan dacht der Britsche ministers op- eischt. Met belangstelling wachten Britsche krin gen de reactie van het Amerikaansche pu bliek af op het tot zinken brengen van de Amerikaansche schepen. In diplomatieke kringen te Londen gelooft men, dat eenzij dig optreden niet veel meer tot stand kan brengen dan verontschuldigingen en belof ten voor schadevergoedingen, benevens her haalde verzekeringen, dat de incidenten niet weer zullen voorkomen'. Wanneer der halve in den huidigen toestand een bepaal de actie noodig geacht wordt, is men van oordeel, dat deze slechts kan worden onder nomen, wanneer overeenstemming heerscht tusschen alle buitenlandsche mogendheden, die vitale belangen in China hebben. Het magere succes van de Brusselsche conferentie heeft aan het licht gebracht, hoe moeilijk het is een dergelijke overeenstem ming tot stand te brengen. Eden bevestigt het Britsch- Amerikaansche overleg. In het Lagerhuis heeft minister Eden on der applaus der leden verklaard, dat de ernst der incidenten, die zich tijdens het weekeinde op de Jangtse hebben voorge daan, niet onderstreept behoeft te worden. Echter, zoo voegde Eden er aan toe, hoop bij den onbewaakfen overweg Vervanging door viaducten te kostbaar. Het vervangen van overwegen door viaducten is, vooral in ons land, een zoo kostbare maatregel, dat daaraan in het algemeen niet kan worden ge dacht, zegt de Minister in de Memo rie van Antwoord op de begrooting Verkeersfonds 1938. De proefneming met een automatische seininrichting op den overweg van den rijks weg te Steenwijk kan als geslaagd worden beschouwd, zoodat in den laatst.en tijd aan de spoorwegdirectie vergunning is verleend, bij eenige thans nog bewaakte overwegen, waar de omstandigheden niet toelaten de be waking zonder meer op te heffen, de afslui tingen weg te nemen onder voorwaarde, dat een automatische seininrichting zal worden aangebracht. De vraag, welk standpunt moet worden aan genomen ten opzichte van het plaatsen van dergelijke inrichtingen op thans reeds onbe waakte overwegen, in het bijzonder wie daar van de kosten zullen hebben te dragen, is nog in overweging. KEIZER HEROHITO. ik, met het oog op den ernst der kwestie, dat het Huis mij vandaag niet om een na dere verklaring zal vragen. Op een vraag van Attlee, of Eden mede- deelingen had ontvangen over aanvallen op Amerikaansche schepen en of met de Ver eenigde Staten overleg werd gepleegd, ant woordde de ministers bevestigend. Minister heeft teleurstellende er varingen. De opmerking, dat door verlaging van de spoorwegtarieven het reizi gersverkeer zoozeer zou toenemen, dat de opbrengst hooger zou zijn dan thans, is in haar algemeenheid in strijd met de ervaring, gedurende de laatste jaren met tariefsverlaging opgedaan. Gebleken is toch, dat de daaruit voortvloeiende vermindering van ontvangsten niet door een even redige vervoerstoeneming werd goed gemaakt, aldus de Mem. van Antw. op de begrooling Verkeersfonds 1938. Ook van invoering van goedkoope-week- cind-retours wordt vermindering van op brengsten gevreesd, zoodat deze maatregel evenmin als de voorgestelde algemeene ta riefsverlaging thans door de directie der N.S. wordt voorgestaan. De minister blijft op de mogelijkheid van verkeersstimulee- ring door tariefsverlaging zijn aandacht ge vestigd houden. Peiping hoofdstad Spoedig na den val van Nanking zal men Dinsdagmorgen om 10 uur te Peiping overgaan tot de vorming van een „voorloopige regeering der republiek China". Aan de vorming eener regeering wordt deelgenomen door twee voormalige presidenten der Chineesche repu bliek, drie oud-premiers, vijf oud-mi nisters van financiën en vier oud ministers van Staat, die allen ver antwoordelijke functies zullen be- kleeden. Deze voorloopige regeering zal onderver deeld worden in drie commissies, een wet gevende, een uitvoerende en een rechterlijke. De wetgevende commissie zal onder leiding staan van dr. Tang Erho, voormalig minis ter van binnenlandsche zaken en financiën. Hij zal tot taak hebben het leidende beginsel der regeering te formuleeren. Voorts zullen in deze commissie zitting nemen Wang ICo Min, Tsji Tsje Joean, Tsjoe Sjen, Wan Gi Tang, Toeng Kang, Tsjang Tsjau Tsoeng en Kau Ling Wei. De uitvoerende commis sie zal onder leiding staan van Wang Ko Min, voormalig diplomaat en minister van financiën en gouverneur van de Bank van China, die toezicht zal uitoefenen op de uit voering van het regeeringsprogram, dat door den uitvoerenden Joean zal worden gefor muleerd. De rechterlijke commissie zal voor gezeten worden door Toeng Kang, den vroe- geren president van het hof van cassatie en minister van justitie. De Asahi Sjimboen noemt verder de na men van de twee vroegere presidenten Tsau Koen en Soc Sji Tsjang, die eveneens be langrijke functies in de voorloopige regee ring zouden bekleeden, tezamen met Woe Pai Foe. De voorloopige regeering zal een manifest uitgeven, waarin de Nanking regeering ge hekeld zal worden wegens slecht bestuur. Het totalitaire staatssysteem zal ernstig afgekeurd worden en tevens zal te kennen worden gegeven, dat de voorloopige regee ring alle verdragen eerbiedigen zal, die ge sloten zijn tussohen China en die buiten landsche mogendheden, welke vriendschap pelijke betrekkingen met China handhaven. Tevens zal het manifest de noodzakelijk heid in het licht stellen om het Chineesche volk te rehabileeren. De voorloopige regee ring zal de communisten uitroeien, doch de diensten van die leden van de Kwomintang aanvaarden, die begrijpen, dat het leiden de beginsel van de voorloopige regcering hecht gevestigd is. Ten slotte omvat het Rablen Technisch knock-out in de 8ste ronde Voor 20.000 toeschouwers is he dennacht te New York de Duitsche zwaargewicht Max Schmeling er in geslaagd van den jeugdigen Ame rikaan Thomas door technisch knock out in de 8ste ronde te win nen. Van de tweede ronde af was Schmeling steeds in de meerderheid geweest en óndanks dapperen tegen stand van den Amerikaan moest deze den strijd in de 8ste ronde opgeven. Hoe Schmelinq won. De strijd tusschen Max Schmeling, den ex-wereldkampioen, en Harry Thomas, heett een verloop gehad, hetwelk geheel beant woordde aan de algemeene verwachtingen De Duitscher was van de tweede ronde af sterk in de meerderheid, doch dank zij het moedig boksen van Thomas, duurde het nog tot de achtste ronde, voor dat het gevecht beslist was. In de achtste ronde namelijk was Thomas volkomen groggy en de scheidsrechter Arthur Donovan moest na twee minuten 24 sec. den strijd staken, omdat de tegenstan der van Schmeling niet meer in staat was zich te verdedigen. Schme ling won dus door technisch knock- out. MAX SCHMELING. Nog steeds blijkt Max Schmeling, on danks het voortschrijden der jaren, een machtig bokser te zijn. Maar of het ooit voor hem tot een gevecht om den wereld titel tegen Joe Louis zal komen, is de vraag. In de tweede ronde viel Thomas onmid dellijk weer aan en de Duitscher moest zijn heil in de verdediging zoeken. Maar toch, een bepaald voordeel wist geen der beide boksers in deze ronde te behalen. De mond van den Amerikaan ging ten slotte sterk bloeden. In de derde ronde kwam Schmeling iets in de meerderheid en wist in deze ronde een gering puntenverschil te behalen. Ook de vierde ronde eindigde met een gering verschil ten gunste van den ex- wereldkampioen. Volkomen frisch begon de Amerikaan aan de vijfde ronde, onstuimig viel hij aan, doch Schmeling verdedigde zich uit muntend, hield het hoofd koel en bleek de meest ervaren bokser te zijn. In de pauze tusschen de vijfde en de zesde ronde bleek, dat bij don Amerikaan reeds vermoeid heidsverschijnselen vielen waar te nemen. Zijn helpers wierpen hem koud water over het hoofd en trachtten, hem met alle mogelijke pla/tform van de voorloopige regeering sa menwerking met Japan en Mandsjookwo, on derdrukking van het communisme, econo mische en industrieel© ontwikkeling, her stel van die boerendorpen en versnelling van die autonomie. Naar de Tel. verneemt, overwegen de behandelende geneesheeren van Prins Bernhard de mogelijkheid, dat de Prins nog voor het Kerstfeest naar het paleis Soestdijk vervoerd ral kunnen worden. Het ziekteproces verloopt, gelijk uit de of- ficieele communiqué's blijkt, gunstig, en, al zal de Prins nog geruimen tijd volkomen rust moeten houden, toch is de kans niet geheel buitengesloten, dat over eenige we ken een voorzichtig vervoer mogelijk zal zijn, zoodat het Prinselijk Paar met Kerstmis weer in eigen omgeving zou kunnen zijn. Uiteraard is een beslissing daarover nog niet genomen en zal deze nog wel eenigen tijd op zich laten wachten. Opheffing van spoorlijnen gaat door Evenals tot dusverre zal in het algemeen voor lijnen of baanvakken, waarvan moet worden verwacht, dat zij blijvend onren dabel zullen blijken, sluiting (hetzij alleen voor personenvervoer, hetzij voor alile ver voer) en overlaten van het verkeer aan autobus en vrachtauto moeten worden over wogen, aldus lezen wij in de Memorie van Antwoord op de begrooting Verkeersfonds 1938. Vlootdemonstratie in de Chineesche Zee ALS FRANKRIJK EN AMERIKA MEEDOEN. De diplomatieke redacteur van de Daily Express bericht, dat de Brit sche regeering bereid zou zijn tot krachtig optreden in het Verre Oosten, ingeval zij zeker was van de medewerking van Frankrijk en de Vereenigde Staten. Volgens den medewerker van het blad zou o.a. een gemeenschappe lijke vlootdemonstratie in de Chi neesche Zee op het programma staan. De minister-president zou dit in de vergadering van het kabinet hebben aangeraden, voor het geval de medewerking van de Vereenigde Staten verkregen zou worden. middelen weer fit te maken, ter wijl in den anderen hoek hij Schmeling nog geen spoor van het gevecht viel waar te nemen. In de zesde ronde liet Schmeling zien, over welke reserves hij beschikte. Hij nam de leiding van den strijd geheel in handen De meerderheid van den Duitscher in deze ronde was zeer groot. Thomas viel in de volgende ronde moedig aan, werd echter onmiddellijk door Schme ling bedwongen met diens stopstooten. Op een gegeven moment gfng Thomas op de knieën, doch hij herstelde zich dadelijk. De strijd kwam nu in het beslissende sta dium. Het tempo werd hoog opgevoerd, te hoog voor den Amerikaan, die het dezp ronde nog uithield, maar in puntenaantal een grooten achterstand kreeg te boeken. De strijd wordt beslist! Thomas moest onmiddellijk nadat de gong voor de achtste ronde had geluid, tegen den grond. Hij stond dadelijk op, doch werd opnieuw en vervolgens nog tweemaal tegen den vloer geslagen. Volkomen groggy en niet meer in staat zich behoorlijk te verdedigen, zich vasthoudend aan de touwen, probeerde Thomas deze ronde door te komen. Maar Schme ling nam zijn kans waar, sprong snel op hem toe en trof zijn tegenstander waar en hoe hij wilde. Toen brak, ongeveer na 'n halve minuut van de ronde, de scheidsrechter den strijd af, stuurde Thomas in zijn hoek en verklaarde den Duitscher tot over winnaar door technisch knock out. Een onderhoud met den Duitscher. Na afloop van het gevecht verklaarde Schmeling, dat hij het gevecht geheel vol gens een van te vorengvastgesteld program ma had geleverd. Ik had mijn tegenstander, die overigens een van de moedigste boksers uit mijn ge- hcelen loophaan is geweest volkomen in de hand en zoo kwam in de achtste ronde het einde, aldus de bokser, die zeer verheugd was. Dit nummer bevat 8 pagina's EERBERICHT DE BILT SEINT: Verwachting: Stox*machtige tot krachtige, later afnemende Zuidelijke tot Westelijke wind. betrokken met buien van regen of natte sneeuw, later tijdelijk opklarend, aanvankelijk zachter. Verdere vooiuxit zichten: Waair- schijnlijk weer krimpende en toenexnexide wind. TSJANG-KAI-SJEK GEEFT BE VEL TOT TERUGTOCHT. Toen de zon gisteravond achter Nanking onderging, deelde de bevel hebber van het Japansche leger Matsoei mede, dat de voormalige Chineesche hoofdstad geheel was be zet. Gisterochtend waren de Chinee sche regeeringsgebouwen reeds in de macht der Japanners evenals de ambtswoning van Tsjang-Kai-Sjek, Officieel werd verder medegedeeld, dat de Japanners Poekan, tegenover Nanking, gisteren hebben bezet. Maarschalk Tsjang-Kai-Sjek, die no§ steeds te I-Iankau vertoeft, heeft den Chinee- schen tx-oepen bevel gegeven, Nanking to vexdaten, omdat het geen zin meer heeft nog langer menschcn te offeren aan een verlo ren vesting van weinig strategisch belang. Weer een „dooden-bataljon"? De maarschalk heeft verklaard, dat de onti-uiming van Nanking niet van invloed zal zijn op de plannen der regeering om den tegenstand te gen de Japanners met ki'acht voort te zetten. Van Chineesche zijde wordt be- weex-d, dat er nog steeds belangrijke Chineesche troepenafdeelingon tus schen de westelijke stadswallen en den Jangsteoever liggen, die zich met grooten moed verdedigen. De Japansche ooidogsschepcn, die ondanks de mijnen en het hevige vuur der Chineesche kust batterijen erin geslaagd zijn tot vlak hij Nanking op te stoomen, hebben in belang rijke mate tot den val van deze stad bijge dragen. In een Japansch communiqué wordt mede gedeeld, dat ongeveer 2500 krijgsgevangenen buiten de muren van Nanking gemaakt zijn, terwijl het Chineesche garnizoen te Tsjïn- kiang, groot 20.000 man, dat zich op Nanking terugtrok, geleidelijk tot 3000 man vermin derd was, die vernietigd zijn toen zij de ach terhoede van de Japansche troepen, die de Chineesche hoodstad belegerden, aanvielen. Hitier blijft nog Jaren op hem rekenen. Dr. Schacht is niet voornemens af te treden als pres. der Rijksbank vóór Maart 1938, aldus wordt ver klaard in de omgeving van den Rijksbankpresiden.t Men herinnert er aan, dat Ilitler in zijn tot Schacht gericht schrijven hij diens af treden als rijksminister voor Économische Zaken, hem zijn volledige vertrouwen uit sprak. Geen enkele wijziging heeft tot dusverre, zoo zegt men, verandering ge bracht in dezen toestand. De Berlijnsche correspondent van het Hsb. heeft zich naar aanleiding van dit bericht onmiddellijk tot de Duitsche regeering gewend, die hem machtigt dit bericht als volkomen uit de lucht gegrepen tegen te spre ken. Hex-innerd wordt er aan dat Hitier in den tot Schacht gerichten brief, naar aanleiding van zijn aftreden als minister van Econo mische Zaken geschreven heeft, er op te rekenen, dat dr. Schacht nog jaren lang zijn functie als president der Rijksbank zou vcx<- .vullen.

Schager Courant | 1937 | | pagina 1