Aannemers vormen een monopolistische combinatie Wieringermeergronden worden nog niet verkocht Friezen slichten vereeniging naast S.D.A.P. Nederland heeft voor 70 jaren brandstof! Schuld Verkeerstonds loopt op tot 250 millioen De ijdelheid gestraft Vrijheidsbond ijvert voor nationale bedrijfsraden Postvluchten op Indië De Paus maakt zich ongerust „Aldabi" als verloren beschouwd In tijden van oorlog kunnen wij het landsvcrbruik beter dekken dan In 1914. Gisteren is te Maastricht de jaarlijksche vergadering gehouden van den Raad van bestuur van het Economisch Technologisch Instituut in Limburg met de leden van. de Commissie van Bijstand van deze instelling. In deze bijeenkomst, welke gepresideerd werd door den commissaris der Koningin in de provincie Limburg, mr. dr. W. G. A. van Sonsbecck, heeft mr. dr. ir. W. van Water schoot van den Gracht, hoofd van het Staatstoezicht op de mijnen, een rede ge houden over het onderwerp: „Onze Limburg- sche mijnbouw, zijn ontwikkeling cn toe komst". In geheel Zuid-Limburg acht spr. nog thans een ontgin haar te achten voorraad aanwezig van pl.m. een milliard ton; dus hij een gemiddelde jaarproductie van 15.000.000 ton (thans pl.m. li.000.000), genoeg voor ongeveer 70 jaren In den laatsten tijd hoort men, aldus spr., dikwijls praten over de uitputting onzer mij nen. Inderdaad, kool groeit niet en een mijn- veld kan niet jaar in jaar uit, telkens weer productie blijven geven als een goedver zorgde akker. Wij hebben er reeds één, de mijn Neuprick, die in 1904 gesloten werd. Het oogenhlik, waarop een mijn verlaten wordt, hangt vaak van nllcrlei conjunctuur- of technische om standigheden af. die zeer moeilijk precies te voorzien ziin. Het kan nog vijftien tot twin tig jaren duren, misschien ook vroeger ge schieden, dat een onzer rnndmijnen voorgoed do schachten moet sluiten. Nog moer dan zeventig jaren zal er echter mijnbouw zijn in Zuid-Limburg. Er is allerminst reden, zich nu reeds daarover bezorgd te maken, maar een wijs landsbestuur moet met de toekomst rekening houden. Met li.000.000 ton kolen dekken wij goed het landsvcrbruik, m.a.w. als weer eens zooals in don we reldoorlog imnort wordt afgesne den, kunnen wij heter dan toen in onze behoeften voorzien (in 1914 1917 was onze eigen productie nog geen 3.000.000 ton, nog geen 30 pet. van het verbruik). De vraag is opgeworpen, of wij thans reeds zoo ver zijn, dat aan zekere voorbereidende maatregelen anndacht behoort tc worden geschonken betreffende dc ontginning van de Teel. Dit punt zal vermoedelijk spoedig door den minister van Waterstaat worden besproken. Wederom militaire vlieg tuigen afgeleverd Gistermiddag heeft de N.V. Koolhoven Vliegtuigen fabriek wederom een aantal mi litaire vliegtuigen afgeleverd aan de lucht- vaartnfdeeling Ie Socsferbcrg. waartoe oen aantal officieren naar hot vliegveld Waal haven was overgekomen. De officieren hebben de drie F.K. 51 toe stellen naar het vliegkamp tc Socstcrborg overgebracht. De aflevering van Koolhovcntocstellcn vindt een gestadigen voortgang. De drooglegging van den N.0. Polder De minister dreigt met uitvoe ring'der werken in eigen beheer Bij het werkplan van den Nrd. Oostelijken Pokier is het tempo zoodanig bepaald, dat prijsverhoo- ging, in het bijzonder van materia len, tengevolge van de uitvoering niet te zeer te duchtein zou zijn cn anderzijds, dat het in cultuurbren ger van de drooggevallen gronden aan de orde zou komen op een tijd stip, dat daarvoor de in de Wie ringermeer geschoolde krachten be schikbaar gesteld zullen kunnen worden, aldus de Mem. van Antw. op de begrooting Zuiderzee fonds voor 1938. Deze overwegingen komen den minister juist voor, zoodat hij zich aan het voor genomen werkplan voorshands zou willen houden. Intusschen erkent ook hij het be lang van het spoedig verkrijgen van nieu wen cultuurgrond. Belangen van de scheepvaart. De nadere uitwerking van voorziening in de belangen van de sohcepvaart bij den aanleg van den Noordoostelijken Polder is nog in studie bij den dienst der Zuiderzee werken. Zoolang hem dienaangaande geen voorstellen zijn gedaan, moet de minister zich zijn oordeel voorbehouden. Verhooging der baggerprijzen. De „Centrale Baggerbedrijf" is uiteraard bij de uitvoering dor Zuiderzeewerken be trokken, doch niet op andere wijze dan dit bij de overige baggerwerken 't geval is. De werkzaamheid dezer vereeniging heeft tot verhooging dei- baggerprijzen geleid. Voors hands meent de minister te dien opzichte een afwachtende houding te kunnen aan nemen. Een combinatie van aannemers gevormd. Een achttiental aannemers heeft onder leiding van de M.U.Z. een com binatie gevormd, welke naast de „Centrale Baggerbedrijf" staat, met het doel gezamenlijk Zuiderzeewer ken aan te nemen. Aangezien de meeste aannemers, die dergelijke werken uitvoeren, zich bij de com binatie aansloten, kan daarin inder daad een poging tot vorming van een monopolie worden gezien. Ook de minister zou het ten zeerste be treuren, indien het optreden van de combinatie zou moeten leiden tot uitvoering van werken in eigen be heer of door buitenlanders. In hoeverre uit de monopolistische posi tie, welke dc combinatie tracht in te nemen, gevaar dreigt, zal bij het uitgeven van ver dere werken in de volgende jaren blijken. Dit jaar zijn inderdaad do drie in uitvoering zijnde vakken van den dijk van den Noord- Oostelijken polder uitgegeven aan buiten de combinatie staande Ncdcrlandsche aanne mers. De onderhandelingen over het uitge ven van het vierde vak werden opgeschort, omdat, het te laat in het wcrkscizoen was geworden om nog dit jaar met de uitvoering aan te vangen. Het uitgeven van dit vak zal weldra weder ter hand worden genomen. Grooter deel der uitgaven zal uit den gewonen dienst worden gekweten. Per 31 Dec. 1937 zal de kapitaaldienst van de begrooting Vcrkeersfonds 1938 vermoe delijk een totaal aanwijzen van f35.906.000. Voor 1938 is volgens de Mem. van Antw. op de begrooting van het Vcrkeersfonds 1938, een bedrag van f 34.745.000 noodig. Ni 1938. Voor aanleg van wegen cn wegvakken op het Rijkswegenplan voorkomende is na 1938 vermoedelijk rond 130 millioen gulden noodig. Voor voltooiing van in aanleg en verbetering zijnde waterwegen rond 50 mil lioen gulden. Onder de landwegen zijn om het overzicht te vereenvoudigen niet op genomen de bruggen over de grootc rivieren, waarmede een kapitaal van rond 60 millioen gulden gemoeid en waarvan de financiering geschiedt uit de extra heffing op benzine gedu rende 10 jaar cn 'n jaarlijksche uit- keering uit den gewonen dienst van liet vcrkeersfonds van 2/-S millioen gulden. Indien geen andere nieuwe werken wor den aangevat, dan die, waarop hierboven is gerekend en deze werken geheel uit den ka pitaaldienst werden gefinancierd, zou. de schuld in totaal kunnen oploopen tot rond Z50 millioen gulden. In hoeverre van de mogelijkheid tot hel brengen van de uitgaven op den kapitaal- dienst wordt gebruik gemaakt, hangt van de omstandigheden af. Wanneer het. zoo als in deze tijden, noodzakelijk is vele en kostbare werken als hiervoor bedoeld uit te voeren om een achterstand op het gebied van den wegen- en bruggenbouw in te ha len en ook om dc omvangrijke werkloos heid te verminderen, terwijl daartegenover de middelen niet zoo ruim vloeien als in tijden van welvaart, zal men er toe moeten komen belangrijke uitgaven ten laste van den kapitaaldienst te brengen. Indien hiermede werd doorgegaan zonder zich rekenschap te geven van het feit, dat rente cn aflossing zullen moeten worden opgebracht, zou inderdaad van een inflatie- politiek kunnen worden gesproken. Zoodra de omstandigheden dit. toelaten, zal een grooter deel der uitgaven uit den gewonen dienst worden gekweten. Een, twee, drie, klaveraas 1 Twee beruchte flesschentrekkers veroordeeld. De gebroeders L. II. L. en G. L. moesten gisterochtend voor den Haagschen politie rechter verschijnen, omdat zij in een cafétje te Sassonheim gelegenheid tot hazard-spel zouden hebben gegeven en wel tot het spel: „Een, twee drie... klaveraas". Beide verdachten ontkendon dit feit per tinent. Zij ontkenden alles, wat hun met be trokking tot deze zaak gevraagd werd, cn daardoor ontkenden ze wel wat teveel. Ze zouden op den bewusten Zondag zelfs hcele- maal niet in het cafétje zijn geweest, maar die ontkenning was heel verdacht, want ze waren door twee getuigen gezien. Uit het getuigenverhoor kwam ook wel voldoende vast te staan, dat zij gelegenheid tot het snel hadden gegeven en de officier van justitie zeide in zijn requisitoir, dat, hoewel verdachten zich van den domme hielden, men hier rtiet een paar beruchte flesschentrekkers te doen had, die overal, waar zij konden, slachtoffers probeerden te •naken. Spr. vroeg den maximum-eisph. welken de nolitiererliter kon toewijzen, n.1. zes maan den gevangenisstraf. Conform dezen eisch luidde het vonnis. Korporaal in sergeants-uniform. De 23-jarige G. V. te 's-Graven- hage, die im militairen dienst tot den rang van korporaal was opge klommen, heeft blijkbaar gemeend, dat een sergeants-uniform hem beter zou staan en heeft zulk een uni form bij een kleermaker laten ma ken. Bij verschillende gelegenheden heeft hij het uniform ook werkelijk aangetrokken. Hiermee heeft hij evenwel een strafbaar feit gepleegd en daar dit geschied was in den tijd, dat hij met groot verlof was, had dit feit hem voor den burgerlijken rechter cn wel, don Haagschen politierechter, ge bracht „Ik heb het uniform voor een voordracht op een bruiloft aangetrokken" was zijn ex cuus thans, maar dat klopte in het geheel niet met zijn verklaringen voor de politic, waar hij van de bruiloft met geen woord gerept had. Ook bij zijn baas heeft hij.zich met het sergeants-uniform getoond en die heeft nog gezegd: „Nou, dat heb je flink gedaan". Voorts bleek, dat verdachte zich vroeger al eens aan verduistering en oplichting had schuldig gemaakt. „Het ligt hoelomaal in uw lijn de men- schen te bedriegen", zeide de polilierechter en legde verdachte, na een eisch van G weken een gevangenisstraf van één maand op. In de eerste winterconferentie, welke de Bond van Jong-Liberalen Zondag te 's-Gra- venhage heeft gehouden, werd het door prof. W. C. W. de Vries ontworpen wets voorstel behandeld, strekkende tot het in stellen van nationale bedrijfsraden voor 't distributiewezen, voor het verkeerswezen, voor den landbouw, voor den handel cn voor de nijverheid. Prof. de Vries lichtte op deze vergadering dit wetsontwerp toe. De nationale bedrijfsra den zouden bepaalde bevoegdheden op eco nomisch gebied moeten verkrijgen tot hulp zoowel voor de regeering als voor het par lement. Deze nationale raden staan hoven de be drijfsraden dio zich immers tot één bedrijf moeten beperken. Spr. ver! rouwde dat het voorstel ook in den Vrijheidsbond een voorwerp van onder zoek zou uitmaken, nadat het rapport van de commissie van Lidth de Jeude zou zijn gepubliceerd cn aangenomen. Een motie om dit onderwerp ook in den Vrijheidshond te doen bcstudeeren, werd met algemeene stemmen aangenomen. Door bestelauto aangereden Wielrijder gedood. Een ernstig verkeersongeluk had gister middag te circa 3 uur op dc van Alkemade- laan te Den Haag plaats, tengevolge waar van een man, die daar fietste, dermate werd gewond, dat hij in het ziekenhuis Bronovo is overleden. Op genoemd tijdstip reden op de van Al- kem adel aan achter eikaar een wielrijder en een bestelauto. De wielrijder wilde op een gegeven moment links afslaan, teneinde de van Soutelandolaan in te rijden. Vermoede lijk heeft hij te laat oen teeken gegeven, want hoewol de chauffeur van de bestelauto een aanrijding trachtte te voorkomen door krachtig te remmen, kon hij toch niet ver hinderen, dat de wielrijder onder dc auto geraakte. In zorgwekkendon toestand werd het slachtoffer naar Bronovo gebracht, waar hij direct na aankomst aan dc verwondingen is bezweken* MINISTER ZAL BIJ DE UITGIFTE MET HET KLEINBEDRIJF REKE NING HOUDEN. Omtrent de wijze, waarop de staatsexploi tatie, van de Wieringermeer en de proefpol- der nabij Andijk zal worden uitgevoerd, kan de minister blijkens de Mem. van AntwooifJ op de begrooting Zuiderzeefonds 1938, nog geen mecledeelingen doen. De leiding van die exploitatie berust bij den in te stellen raad. Deze zal derhalve de organisatie be- hooren te regelen. Bij de uitgifte van de gronden in de Wieringermeer wordt er re kening mede gebonden, dat met de hier be doelde staatsexploitatie in 1938 een aanvang kan worden gemaakt. Vervreemding van gronden in de Wierin germeer kan thans nog niet aan de orde wor den gesteld. Wanneer het oogenblik voor verkoop van gronden is aangebroken, zal de regeering aan de belangen van de zittende pachters aandacht schenken. De minister werkt er toe mede, dat bij de uitgifte van gronden ook aan het kleinbe drijf een plaats wordt ingeruimd. Hij meent evenwel, dat de grootte der bedrijven over het algemeen zoo moet zijn, dat een gezonde exploitatie van het bedrijf mogelijk blijft. Tot en met 1935 kostte de inpol dering rond 71 millioen gulden. Tot 'Cii met 1935 is aan de drooglegging van de Wieringermeer, met inbegrip van de bijkomende kosten, totaal ten laste gelegd f 75.976.259. Tegenover de uitgaven staan inkomsten tot een totaal bedrag van rond f4.720.000 uit de droogmaking en tengevolge van toeval lige baten, zoodat tot ultimo 1935 een bedrag van rond 71 millioen gulden beschikbaar is gesteld. Tot een lateren datum staan de uitgaven nog niet vast. Een afzonderlijke begrooting voor het Openbaar Lichaam. Het ligt in het voornomen te bevor deren, dat de wet tot instelling van een Openbaar Lichaam voor de Wie ringermeer spoedig, zoo mogelijk reeds op 1 Januari 1938, in werking zal treden. De voorbereidingen daartoe worden ge troffen. De wet eischt voor het Openbaar Li chaam een afzonderlijke begrooting, welke bij de wet moet worden vastgesteld. De mi nister stelt zich voor daarbij de financiering van de werken nader te overwegen. Gevolg van de kwestie-Kiès. Comité Anema te Leeuwarden bijeen. Zondagochtend is te Leeuwarden het co mité Anema, dat oppositie tegen de S.D. AP- voert, inzake de kwestie Kiès, bijeen gekomen in een eigen gewestelijke verga dering. In deze bijeenkomst werd de hou ding vastgesteld welke m enin de toekomst zal aannemen. Aanwezig waren 250 afgevaardigden uit pl.m. 125 plaatsen, waar werkgroepen zijn gevestigd, allen uitsluitend S.D.A.P.-ledcn. Tevens was aanwezig een deputatie uit Amsterdam onder leiding van den heer A. Dannenberg. In de huishoudelijke zitting, welke aari de openbare bijeenkomst voorafging, werd met algemeene stemmen een resolutie aan genomen. waarin wordt gezegd, dat binnen het raam der Partij geen middelen meer aanwezig zijn om tot de noodzakelijk ge bleken reorganisatie te komen. Besloten werd, het Comité-Anema o.a. te machtigen de vereeniging „Het. vrije woord" ie constitueeren en op korten termijn een ontwerp organisatie aan de leden voor te leggen, het tegenwoordige comité uit te breiden tot een „Gewestelij ke Raad" en uit dien gcwestelijken raad werkcommissies te vormen. De heer Anema, voorzitter van het Frie- sche comité, gaf in zijn openingswoord in de openbare bijeenkomst, die door vele honderden werd bijgewoond een uitvoerige uiteenzetting van alles, wat er tot op de zen dag is voorgevallen. Spreker aarzelde niet te verklaren, dat de partijvoorzitter, Koos Vorrink, in Friesland voor 100 procent zijn reputatie heeft ver speeld. Het woord was daarna aan den heer Paul Kiès. Scherp critiseerdc spreker, volgens dc Tel. de wijze, waarop, in volkomen strijd met statuten en huishoudelijk reglement, in de drie gewestelijke partijvergaderingen de be kende besluiten werden genomen. Wie uit de aangewezen resolutie de con clusie trekt, dat thans de scheuring ccn feit is, vergist zich riep spreker uit. Wanneer dep artijlcidcrs voortgaan, de democratie met voeten te treden, dan zullen zij de oor zaak zijn, dat die scheuring zich inderdaad zal voltrekken. Spreker eindigde zijn rede met een vurige peroratie op dc onsterfelijkheid der ware geestelijke en politieke democratie. GEMEENTESECRETARIS VAN KRIMPEN AAN DE LEK IN HET GEVANG. Nadat verleden week in verband met aan het licht gekomen malversaties ten gemeen- tehuize te Krimpen aan de Lek een crisis- ambtenaar was gearresteerd, is gisteren de gemeentesecretaris van Krimpen aan de Lek aangehouden cn naar Rotterdam overge bracht. Vertrek van Aankomst to ^heenreis) |singap' 13 "ec.|Band. 13 Dcc. Torenvalk I vhcenreis) Oehoe (terugreis) |Jodhp. 13 Dec. |Rang. 13 Dcc. Basra 13 Dec. Athene 13 Dec, Rang. 13 Dec. Jodhp. 13 Dec. Buizerd ^terugreis) (heenreis) |^aPels Dec- |Alex- *3 Dec. Pelikaan |A>d u Dec (heenreis) I Wielewaal (terugreis) Band. 14 Dec. „Zekere landsbesturen verzetten zich vermetel tegen Gods wil", Z. H. de Paus heeft gisterochtend in hej Geheim Consistorie in Yatikaanstad een fo«x spraak gehouden, waarin hij God dankK voor den Goddelijken hijstand in zijn ziekte en ook voor de resultaten van het Euchari# tisch Congres, De Paus maakt zich evenwel zorgen. Tm dien hij ziet naar het Verre Oosten, dan zief hij welke gevaren hier de herauten van het Evangelie loopen en welke veel grooterc ge* varen nog te wachten zijn tengevolge dep ongeregeldheden, welke natuurlijker wijze gewapende conflicten vergezellen. Indien hij naar Europa ziet, dan ziet hij met niet min der droefheid de daden van gruwelijke god* deloosheid, welke men in Rusland begaap terwijl hetgeen in Duitschland geschiedt go* vaar oplevert voor het. cristelijk leven. Ver» der wordt het Katholieke Spaansche volk, dat den Paus na aan het hart ligt, nog be* wogen door de beangstigende wisselvallig* heden, hoewel het hoopt op hetere tijden. In dezen grooten nood neemt de Paus zijn toevlucht tot God, opdat Deze het genees» middel van zooveel kwaad zal brengen en[ de stormen zal afwenden van de kerk ciï de samenleving.. Deze stormen bedreigen niet alleen de particuliere personen, doch! ook hen, die zekere landen besturen, zij ver* waarloozen de heilige plichten van den gods» dienst en verzetten zich vermetel tegen denj wil van God. Passagiers van boord gehaald. De reederij van Nievelt Goudriaan te R'dam heeft gisterochtend een te legram ontvangen van den gezag voerder van het bij Kaap Santa Mar- tha in Brazilië op dc rotsen geloopen s.s. „Aldabi", waarin wordt mede gedeeld, dat de passagiers naar San tos zijn overgebracht. Ook is het grootste deel van de bemanning aan den wal gezet. De positie van het stoomschip „Aldabi" is, naar het Hsb. verneemt, echter ongunstige^ geworden. De havenautoriteiten uit Montc» video en Rio Grande del Sul, aan wie dö kapitein hulp had gevraagd, hebben meege» deeld, dat volgens hun meening het schip niet kan worden afgebracht en als verloren moet worden beschouwd. Volgens hun opvatting zal ook de bemanning gevaar loopen, indien de wind naar het zuiden of zuidwesten mocht draaien. Er is daarom een sleepboot gezonden, die 27 leden van de bemanning van boord gehaald heeft. De kapitein, zoomede zeventien leden van de bemanning vertoeven nog aan boord. De twee passagiers, die de Aldabi aan boord had. waren reeds eerder van boord gehaald. Hot schip, dat zestien jaren oud is, en dat. voortdurend in den Rotterdam-Zuid- Amerikadicnst heeft gevaren, moet nu weï als verloren worden beschouwd. Kamerlid ontfermt zich over gegijzelden journalist Wil de minister hem maar gauiü vrijlaten? Het Tweede Kamerlid van der Wacrdcrt heeft aan den minister van justitie de vol gende vragem gesteld: le Beschikt de minister over mid delen om aan de gijzeling van den journalist Hansen, wegens weigering oen beroepsgeheim prijs te geven, een einde te maken? 2. Zoo ja, is de minister dan be reid deze met bekwamen spoed aan te wenden? 3. Zoo neen, is dc minister dan bereid maatregelen te treffen, ten einde soortgelijke gijzelingen in de toekomst te voorkomen? Eenheid bij kaasonderzoek Duitschland sluit zich aan. Ten vervolge op de medcdecling in de Ne* derlandsche staatscourant van 16 April j.1. no. 72, maakt het ministerie van buiten- landsche zaken bekend, dat, blijkens bericht van de Ita.liannsche regeering, het op 26 April 1934 te Rome gesloten verdrag tot het brengen van eenheid in de methoden van monsterneming en van scheikundig on derzoek van kaas op 16 November 1937 is bekrachtigd door Duitschland. Op grond van artikel 10 van het verdrag zal dit voor Duitschland op 16 Mei 1938 üi werking treden.

Schager Courant | 1937 | | pagina 2