Het gasbedrijf zal zich voor oopig bandhaven Huisvesting der school absoluut onvoldoende geacht Langendijker Groentenveilingen Nieuw gebouw dringend noodzakelijk D. H. ROODHUYZEN Co. rv, MAKELAARS M Dinsdag 14 December 1937 Tweede blad Vereeniging van Oud-Leerlingen der Rijkslandbouwwinterschool te Schagen AANTAL LEERLINGEN ZEER TOEGENOMEN. VEEL SCHO- LIEREN UIT DE WIERINGER- MEER VERWACHT. In het Noordholl. Koffiehuis te Schaden hield de Vereeniging van Oud-leerlingen •der Rijkslandbouwwinterschool haar alge- gcmeene vergadering. De bijeenkomst wordt geopend door den voorzitter, den lieer P. Blaauboer Gz., die de aanwezigen hartelijk welkom heet, in het bijzonder clc eere-ledcn, de heercn v. d. Laan en ir. Liencsch. Spr. betuigt er zijn spijt over. dat zoo weinig van de jongere leden, die zich on langs opgaven, aanwezig zijn. Spr. hoopt, dat de weinigen van hen, die aanwezig zijn, zoo goed mogelijk met de vereeniging zullen meewerken. Spr. verheugt zich erover, dat het aantal leerlingen op de school zoodanig is toege nomen. dat een gedeelte reeds in een af zonderlijk geschikt, gemaakt lokaal moest worden opgenomen. Hij hoopt echter, dat het gemeente» bestuur v. Schagen zoo spoedig mo gelijk stappen zal doen om een nieu we, moderne school te doen bou wen, opdat alle leerlingen weer in één gebouw vereenigd zullen kun nen worden, wat het onderwijs zeer zeker ten goede zal komen. (Applaus). Met dezen wens'ch verklaart spr. de ver gadering voor geopend. De notulen van de vorige vergadering worden onveranderd vastgesteld. Mededeeltngen. Medegedeeld wordt, dat sedert 30 Nov. van het loopende jaar zich 22 personen als lid hebben opgegeven. Drie leden werden wegens wanbetaling geroyeerd. Door het voornemen om de verslagen van de lezingen te doen vervallen en deze op te nemen in het jaarboek van den Alg. Bond van Oud-leerlingen, zullen de kosten hiervan f40 a f50 hooger worden. Aange zien hot jaarboek, verrijkt met de lezin gen, echter belangrijk meer zal opbrengen, dan de lezingen alleen, meent het bestuur, dat op deze wijze voor de afname van het bondsjaarboek een goede oplossing is ge- .vond en dat deze dient te worden aanvaard Van de Vereeniging tot Ontw. van den Landbouw in Hollands Noorderkwartier is een antwoord ontvangen op een brief over de organisatorische doelmatigheid van het landbouwvereenigingsleven in het Gewest. Het, Bestuur -heeft het rapport nog niet in studie genomen, doch is voornemens dat zoo spoedig mogelijk te doen. Zoodra het bestuur zijn houding heeft bepaald, zal het verder in een algemeen-e vergadering wor den behandeld, tenzij het bestuur het beter vindt, dat het rapport voor kennisgeving wordt aangenomen. De cursusvergaderingen zijn als volgt vastgesteld: 10 Januari 1938: Burgemeester Loggers van Barsingerhorn met: „Hoe worden wij geregeerd en waarom." 17 Januari 1938: de heer G. J. Ruiter, veefokker te Knijpe (Friesl.) over: „Het doel van Landbouw en Maatschappij in het bijzonder op economisch gebied en de middelen om dat te bereiken". De medcdeelingen worden voor kennis geving aangenomen. De voorzitter deelt nog mee, dat het be stuur voornemens is om de contributie van de donateurs te storten in het school fonds om aan de leerlingen als prijs een studieboek te geven. Hierover ontspint zich een discussie, waarbij de heer Blauw van meening is, dat het beter zou zijn om het schoolfonds aan reclame te besteden voor schoolbezoek. De heer Lienesch is het hier niet mee eens. Spr. haalt de Groninger landbouw school als voorbeeld aan en betoogt, dat het vooruitzicht op een belooning prikkelt tot betere prestaties. Spr. acht het besteden van het fonds aan reclame niet juist, om dat hij dan wegens gebrek aan plaats de nonnen voor het toelatingsexamen zou moeten verhoogen. De Wieringermeer begint thans ook leer lingen naar Schagen te sturen en het is te verwachten, dat nog velen zullen komen. Spr. deelte mee, dat de inspec teur van 't landbouwonderwijs heeft verklaard, dat de huisvesting van de leerlingen, zooals deze thans is, niet verder kan gaan en absoluut onvol doende is. Spr. acht dus reclame niet zoozeer noo- dig, terwijl tegen bestemming van het schoolfonds voor prijzen z.i. geen bezwaar bestaat. Integendeel. De heer Joh. de Veer is ook voorstander van de toekenning van prijzen en is het volkomen met den heer Lienesch eens. Spr. zou iedereen willen opwekken dit fonds te steunen. Ook de voorzitter is het met de vorige sprekers eens en verklaart de discussie voor gesloten. Enkele ingekomen stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Jaarverslag. Het jaarverslag vermeldt, dat het aantal leden vermeerderde tot 228. Het aantal do nateurs, -dat 1 bedroeg, is met 32 toegeno men. Met de cursusvergaderingen gaat het steeds beter. Het jaarverslag vermeldt voorts de verschillende vergaderingen en excursies. Den secretaris, den heer J. Sijp Jr., wordt dank gebracht voor het keurige jaarverslag De rekening 1936-1937 vermeldt een batig saldo van f 153.83V2- De begrooling 1937-193S sluit aan inkomsten en uitgaven met een bedrag van f 718.83V2- De rekening is in orde bevonden en wordt onveranderd vastgesteld. De begrooting wordt goedgekeurd; de bestaande contribu- tieregeling wordt gehandhaafd. De heer van Ocrs, assistent van den rijks- veeteeltconsulent Ir. L. de Vries, doet mede- deelingen over het Veevoederbureau te Alk maar. Als gevolg van een reorganisatie heeft de Vereeniging geen vertegenwoordiger meer bij het Vcevoederbureau. Spr. dankt voor de geschonken geldelijke bijdragen. Het bureau verkeert in geldnood, zoodat een nieuwe bij drage zeer welkom zal zijn. Spr. deelt mee, dat het systeem van het geven van adviezen is veranderd, men gaat er nu van uit, dat de veehouder zelf belang stelling voor de zaak moet toonen, alvorens een stalcontroleur bij hem komt. Er zijn thans 15 controleurs aangesteld, die op ver zoek van een veehouder de verstrekte voor raden zullen komen opnemen. Ook de controleurs van het melkcontrole- bureau te Amsterdam zullen thans rantsoe nen kunnen opnemen. Medewerking wordt ook verkregen van coöperaties. Inschakeling van deze instanties in de veevoedercontrole acht spr. een groot voordeel en zeer gun stig voor het bedrijf. Spr. wijst erop, dat het Rijk een nieuwe bijdrage heeft gegeven in den vorm van een assistent. Daarvoor is aangesteld de heer Breed uit Petten, die als stalcontroleur zal optreden. De voorzitter dankt den heer van Oers voor zijn uiteenzettingen en zegt dat het geven van een nieuwe bijdrage in het be stuur zal worden besproken. Als plaats voor de zomervergadering wordt vastgesteld, de Wieringermeer. Aan de orde is dan de bestuursverkiezing. De heer K. Koster (Midwoud) adviseert het bestuur zooveel mogelijk te verjongen. We gens periodiek aftreden van de heeren P. Blaauboer Gzn. en D. Kaan Kz., niet herkies baar, worden gekozen, de heercn S. P. Bak ker, Oosterland en de heer W. v. d. Oord Cz. te Barsingerhorn. De secretaris brengt tijdens de stemming verslag uit van de door den algemeenen bond te Arnhem gehouden algemcene verga dering. Wegens periodiek aftreden van den heer P. Blaauboer als voorzitter, niet herkiesbaar, wordt tot voorzitter gekozen, de heer Een hoorn met groote meerderheid van stem men. De nieuwgekozene neemt de benoeming aan. Rondvraag. De heer v. d. Oord, Barsingerhorn, zegt, dat er in de pers berichten zijn verschenen over -een mogelijk te stichten landbouw school te Julianadorp of in de Wieringer meer. Wellicht, dat dit onder de aandacht van het gemeentebestuur van Schagen kan worden gebracht, waardoor dan misschien de school te Schagen zóó verbeterd zou kun nen worden, dat de stichting van nog een lagere landbouwschool niet zou hoeven door te gaan. De heer Lienesch antwoordt, dat het be richt in de Schager Courant een onjuiste indruk heeft gewekt. De zaak is deze, dat de gemeente Den Helder aan het Rijk een bijdrage heeft gevraagd voor een van ge meentewege te stichten lagere landbouw school, terwijl de Holl. Mij. van Landbouw in de Wieringermeer dit ook heeft gedaan. Het Rijk heeft voor het komende jaar f 60.000 beschikbaar gesteld voor nieuwe scholen, hetgeen neerkomt op 1 school per provincie. Spr. gelooft echter niet, dat er ten Noorden van Alkmaar nog een nieuwe school zal worden gesticht. Elk redelijk motief ontbreekt daarvoor. Er zijn verschil lende streken, waar een school veel noodzakelijker is, zoodat het verzoek van Den Helder en de Wieringer meer vermoedelijk niet zal worden ingewilligd. De heer D. Kaan Kz., spreekt warme woor den van hulde tot den scheidenden voorzit ter en dankt hem voor alles, wat hij voor de vereeniging deed. In zijn slotwoord voor de ochtendvergade ring neemt de voorzitter afscheid, dankt de verschillende bestuursleden en den heer Lie ncsch voor de steeds aangename samenwer Icing en hoopt, dat de landbouwschool zal groeien en bloeien. Alleen daardoor zal ook de vereeniging groeien en bloeien. Met de beste wenschen voor de toekomst verklaart spr. de vergadering voor gesloten. In de middagbijeenkomst heeft de heer J. P. St rij bos een lezing gehouden over „Landschapsschoon en landelijke architec tuur", voor het verslag waarvan wij naar elders in ons blad verwijzen. Uit onze omqevinq LAN GEN DIJK OUDKARSPEL. Première van „De Rattenvanger van Hameln" van H. J. Zaal te Bergten. Zondag werd in de zaal van het Huis „de Brederode" te Oudkarspel de première gegeven van het kin derzangspel „De Rattenvanger van Hameln". Het spel werd opgevoerd door de kinder zangklasse van de operetteclub „Caecilia" alhier,, onder leiding van den heer H. J. Zaal. van Bergen. Zooals we reeds eerder hebben geschre ven, waren muziek en tekst van deze kin deroperette van den heer Zaal. die dus Zondag z'n tweede kinderoperette ten doop hield. En wij kunnen verklaren, dat het een succes is geworden. De wijze waarop de kinderen het spel hebben opgevoerd, verdient allen lof. Zon der uitzondering hebben zij zich geheel ge geven en men kon a. h. w. op de gezichten lezen, dat zij zich werkelijk in hun rollen hadden ingeleefd. Een aardig tafreeltje was dat. waarin de Rattenvanger de kinderen door schoone ver halen, doet verlangen naar het tooverland, waar zij tenslotte worden heengevoerd, als straf voor de ouders, die den Rattenvan ger zonder belooning lieten gaan, nadat hij de stad van ratten gezuiverd had. En zoo waren er vele; maar wij willen alleen nog iets zeggen van het slotgedeelte. Volgens de overlevering verdwijnen de kin deren en komen nooit meer terug. Aan deze operette echter heeft de heer Zaal i.p.v. dat droevige einde, een blij eindigend slot ge maakt. hetgeen o.i. een goede vondst is. Door aan het blinde kind, dat met het kreupele is achtergebleven, omdat zij niet vlug genoeg mee konden komen met de anderen, de macht te geven, met het zin gen van een lied ieder die zij wenscht bij zich te doen verschijnen, komen tenslotte de kinderen weer terug. In dit slot is met een de moraal van de geschiedenis van den Rattenvanger verwerkt, iets dat anders aan de fantasie wordt overgelaten. De rattenvanger toch stelt als eisch voor de teruggave van de kin deren, dat de inwoners van Hameln gastvrij zullen zijn voor vreemden, goed voor kreupelen'en blinden, niet te luisteren naar slechte raad en trouw te zijn aan het eens gegeven woord. Een slot, dat vooral de kin deren meer voldoening moet geven. Dit alles, goed vertolkt, met aardige melo dietjes, verdiende zeker de ovatie, welke het zeer talrijke publiek (de zaal was stamn- vol) den dirigcnt-componist-auteur en z'n medewerkertjes bracht. De heer Uipkes sprak den heer en mevr. Zaal na afloop der operette hartelijke woor den van waardeering toe. Dit zangspel, al dus de heer Uipkes, heeft alle verwachtin gen overtroffen en doet ons verwachten in de toekomst nog groote dingen van u te zullen zien. Als blijk van waardeering voor alles, wat de heer en mevr. Zaal hebben gedaan bood spr. een prachtige bloemenmand aan. (Donderend applaus). Hierna dankte de heer Uipkes de overige medewerkenden aan dezen avond, de zang verenigingen „Zanglust" van Sint Pancras, „Crescendo" Stompetoren en „Ons Genoe gen" te Heerhugowaard, den heer A. ten Bruggcncate v. d. vervaardiging der décors en de dames voor het maken van de cos- tumes, wat inderdaad zeer goed in orde was. In het bijzonder dankte de heer Uipkes nog den heer en mevr. Vis. Een jongetje van St. Pancras bood den heer Zaal eveneens bloemen aan. De heer Zaal hierna een kort woord sprekend, ziede heel blij te zijn, dat deze opvoering zoo goed geslaagd is. Vooral de kinderen dankte hij daarvoor. Ook tot de overige medewer kenden richtte spr. hartelijke woorden. Hij betreurde dat sommigen de stilte blijkbaar niet, kunnen betrachten. Dit deed soms wel eenig afbreuk aan het gebodene. Over het optreden van de zangvereenieïn- gen van St. Pancras, Stompetoren, Heerhu gowaard en Oudkarspel gezamenlijk kan ge zegd worden, dat dit experiment uitstekend is geslaagd en een herhaling rechtvaardigt. De verschillende nummers werden heel goed gezongen. Ook de comnositie van den heer Zaal „De Rattenvanger" maakte een goeden indruk. Het is een mooi werk.. Alles bijeengenomen was het een uitste kend geslaagde zangavond. Winterweer Lanqendijk hoopt te kort van duur verschil lende voordeden brenqt qoed winterweer mee noq ivat vroeq qeen qroote voorraden ai vraaq uit het buitenland qoed teeken een qoede winter- campaqne van qroote beteeke- nis weiniq aanvoer aardap pels zelfde prijzen vrij qroote aanvoer kool qcvolq van zwak qcwas ze moet op- qeruimd worden qoede ronde kool redelijke prijzen overi- qens slecht, zoowel qcle als wit te, groene en savoye qerinqe aanvoer van bloemkool idem boerekool idem. uien deze evenwel beste prijzenook prijs van peen is qoed kleine aanvoer van bieten redelijke prijs aanvoer druiven duur qoedkoope rammenas met de andijvie qinq het iets beter. Als het wintert, leeft de hoop aan Lan gendijk op. Do schuren van de meeste tuin ders zijn geheel of gedeeltelijk met winfer- kool gevuld. Deze kool is vooral met win terweer gebaat. Ze blijft (kun in veel bete ren staat dan bij vochtig, zacht weer. Er is dan ook minder arbeid aan te verrichten. Bovendien stijgt dan doorgaans de vraag naar deze producten, omdat men over groen te uit de tuintjes in mindere mate de be schikking hoeft. Echter behoort, om invloed van betookenis uit te oefenen, dit winter weer dan een tijdje aan te houden. De. vorst blies nu evenwel al spoedig haar aftocht, zoodat nog weinig van het winterweer in verhoogde prijzen werd geprofiteerd. Daar komt bij, dat het nog wat vroeg in den winter is. Komt de vorst wat later, dan is er meer vraag uit het buitenland te ver wachten. De voorraden groenten spreken daarbij ook een woordje mee. Toch wordt het als een gunstig teeken beschouwd, dat er de laatste dagen al vroeg uit Duitsch; land kwam, vraag naar roodc kool. En Ame rika moot ook al aan de markt geweest zijn. Als het weer nu dezen winter wat miocht moehelpen en de onderbande- lingen met Duitschland over een nieuw te sluiten handelsverdrag mochten een voor onze streek gunstig verloop hebben, dan zou het toch wel geen wonder zijn, als er eens bevredigende prijzen werden gemaakt. Daar komt nog bij, dat de voorraden niet groot zijn, althans aanmerkelijk kleiner dan verleden jaar. Om dus een bevredigende uit komst te hebben, zijn al goede prijzen noodig. De Langendijker tuinders wachten dus weer af, hoe het verloop van dezen winter zal zijn. Een goede wintorcampagne is van groote beteckenis; zij bepaalt voor velen in sterke mate het eindresultaat van het bedrijf. Het zal toch wel niet eeuwig slecht blijven gaan. Dat de 7 magere jaren nu eens door 7 vette mogen wordicn gevolgd. Voor den aanvoer van consumptie aardappels was het blijkbaar deze week geen weer; er kwamen er aan de veilingen dan ook maar weinig. Uit de hand schijnt meer te zijn verkocht. Voor Bevelanders werd f 2.10f 2.20 betaald en voor blauwe Eigenheimers f 2.70. Dus ongeveer dezelfde prijzen. Kool kwam er weer heel wat. Do meeste echter behoorde weer tot de tweede soort. Slechts enkele par tijtjes eerste kwaliteit werden aan geboden. Wat verhandeld werd, was dus doorgeschoten goed, dat niet be waard kon blijven. Roode kool kwam hef meest aan de vei ling te Noordscharwoude. De prijzen liepen vrij sterk uiteen. Voor eerste kwaliteit was de prijs redelijk: voor de sorteering van 2 tot 3 pond werd f 2.20 tot f 2.70 besteed, voor grootere f 2.70f 3.10 soms f 3.60f 4 De laatste dagen, ongetwijfeld als gevolg van het winterweer, steeg ze nog boven f 4 er is er zelfs voor f 4.30 verkocht, Voor tweede soort werd f 1.50f 2 betaald, af wijkend goed f 1f 1.90 De grootste aanvoer van gele kool vond plaats aan de Broeker veiling. Ook hier van is bijna alles tweede soort. De noodza kelijkheid van doorschieten is hierbij nog grooter dan bij de roode kool. Het gewas, zegt men hier, is niet sterk. Van lang be waren zal dus bii een belangrijk gedeelte geen sprake zijn. Daar de vraag naar gele kool nog gering is, en de aanvoer betrek kelijk groot, waren de prijzen weer alles be halve bevredigend. Een gedeelte was zelfs onverkoopbaar, en draaide door. Wat ver kocht werd, bracht f 1—. tot f 1.20 op, soms oploopend tot f 1.30 en f 1.40, een enkele maal nog een paar dubbeltjes hooger. Nog grooter was de aanvoer van Deen- sche witte kool. Bij deze koolsoort treedt de zwakte van het gewas nog sterker op. Veel moet hierbij worden doorgeschoten, wat niet te bewaren is en dus maar naar de veiling worden gebracht. De grootste gingen nog het best van de hand,-daar de inmaakfabrieken daar nog wat belangstel ling voor hadden. Van het kleinere goed en ook afwijkende kwaliteit draaide nog een deel door. Verreweg het grootste deel bracht 80 cent tof f 1 op, een veel kleiner deel liep tot f 1.20, terwijl sporadisch f 1.50 werd betaald. Gewone witte kool kwam er bijna niet. Ze bracht 80 cent op. Savoyekool werd aan de Broeker veiling aangevoerd. De prijzen waren hooger dan die van de gele: de noteeringen lagen n.1. tusschen f 1 en f 2.50 Groene kool deed het beter dan de vorige weken. De geringere aanvoer en mogelijk hot weer deden de prijzen iets oploopen. Er werd nu f 2 tot f 2.20, later zelfs f 2.30— f 2.80 besteed. Boerekool kwam er maar weinig; aanvankelijk f 1.50f 1.60 opbren gend, noteerde ze later tot f 2. Met de bloemkool zal hot nu wel gauw hoelomaal gedaan zijn. Er kwam er deze week al weinig. Voor de eerste soort werd f 7f 9 betaald, al naar groote en kwali teit; tweede soort bracht f 1.60f 2.50, soms iets meer op. Uien kwamen er niet zoo veel. Het weer was er niet naar om ze uit te zoeken en de voorraden zijn niet bijster groot. Er worden evenwel nog beste prijzen voor dit arti'kel besteed, al zijn ze iets lager dan ze geweest zijn. Aanvankelijk werd voor grove f 7.20 f 7.50 besteed, later f 7.80f 8.30. Gewone gele uien brachten ongeveer dezelfde prij zen op, gemiddeld 20 cent meer. De hoogste noteering was f 8.70. Drielingen noteerden tusschen f 7 en f 7.50 Nep kwam er maar heel weinig er werd f 6.90 voor betaald. Breckpeen werd verkocht voor vrij sta- tionnaire prijzen grove voor f 1.80— f 2.10 soms f 2.20f 2.40, doch bij uitzondering: kleine f 0.80f 1.10, soms f 1.20. Deze prij zen zijn zeer bevredigend. Van bieten was de aanvoer weer niet groot. Voor grove werd f 1.20f 2 betaald, middelmaat f 2.70f 3.90, kleine f 1.40. Wat druiven betreft, Alicante werd voor f 36 verkocht en witte druiven brachten f 3S.80 op. De aanvoer was gering. Rammenas werd voor f 1.10f 1.30 ver kocht, een zacht prijsje. Met de andijvie ging het wat beter: er draaide m.inder door en de prijzen waren wat beter. De mooiste kon zelfs 90 cent, soms f 1.10, ja zelfs f 1.40 en f 1.50 opbrengen, suiker - rubber - koffie - cacao per contract Amsterdamsche Liquidatiekas N.V, DAM 2a Telefoon No. 30012-31012 AMSTERDAM-C Beurt Ni» Z Tetef. 30012 Telegremedret: CARLOS-AMSTERDAM Zelfs wanneer het Electr. Bedrijf aan het P.E.N. overgaat Geruchten deden den laatsten tijd de ronde, als zou, bij eventueele overdracht van het Gem. Elec. Be drijf aan het P.E.N., de positie van het Gasbedrijf in het gedrang ko men en er dan wel aanleiding zou zijn om in het vervolg gas van Alkmaar te betrekken. Ten tijde van de beslissingen van Nieuwe Niedorp's en Winkcl's gemeenteraden, om de gasTabriek aan Alkmaar te verkoopen en in het vervolg dus het gas van de gas fabriek uit die stad te betrekken, vond men zelfs in een groot Nederl. Dagblad het be richt, dat nu al spoedig ook de gaslevering door Alkmaar aan Langcndijk en St. Pan cras aan de orde zou komen. Wetende, dat de belangstelling van velen door de Licht- bedrijven wordt beziggehouden, wilden we ons nader vergewissen van het. al- of niet gerechtvaardigde in de mogelijkheid, dat Alkmaar al spoedig zijn uitbreidingsplan nen ook tot Langcndijk en St. Pancras zou uitstrekken. De inlichtingen, welke wij daarover ontvingen, zijn van dien aard, dat daar in afzienbaren tijd geen sprake van zal zijn. De onderhandelingen met Warmenhuizeni zijn nog niet afgeloopen. Verwacht wordt, dat deze wel zullen uitloopen op een over name van de fabriek door Alkmaar, zoodat deze gasfabriek dan niet alleen Warmen- huizen, doch ook Harenkarspel, St. Maar ten en Schoorl van gas zal moeten voor zien. Weldra krijgen Nieuwe Niedorp, Win kel en Heerhugowaard hun gas van uit Alkmaar gedistribueerd, zoodat de vraag rijst, of de Alkmaarsche gasfabriek vol doende capaciteit bezit, om nog meer gas te produceeren. Ons werd verzekerd, dat dit inderdaad het geval is, en dat, als weldra met den aanleg van de buizen naar Heer hugowaard, N. Niedorp en Winkel zal wor den begonnen, rekening zal worden gehou den met nog meerdere expansie, als die gewenscht en noodig mocht blijken. Er zijn dus nog verschillende gemeenten, die door Alkmaar bediend zouden kunnen worden. Dat beteekent echter niet, dat Alk maar daar op het oogenblik naar streeft, zoodat er bij deze stad geen enkele aanleiding bestaat, om ook Langendijk In zijn distributiegebied te betrekken. Met voorzichtig beleid gaat men daar blijkbaar, en terecht, te werk. Voor de anexa- tie van andere gasfabrieken is geld noodig, veel geld zelfs en zoo rooskleurig is het in Alkmaar met de financiën nu ook niet meer gesteld. Ilaar huishouding moet, als we ons niet vergissen, ook al mogelijk wórden ge maakt met bijdragen van het Rijk. Men is dan niet vrij meer in al zijn doen en laten. Het gasbedrijf heeft echter in den loop der jaren belangrijke reserves gekweekt, reser ves, welke zijn belegd en die dus gereali seerd kunnen worden. Voor uitbreiding beeft men dus zijn eigen financiën, men behoeft er alzoo niet voor tc lccnen, en goedkeuring van hooger hand is onnoodig. Men kan dus in dezen nog doen, wat men wil, als men maar blijft binnen de eigen financieele mo gelijkheden. Deze zijn echter niet onuitput telijk, doch beperkt. Niettemin is het moge lijk, dat deze reserves in den loon der jaren nog zullen toenemen (de uitbreiding van liet gasdistributie-gebied zal die mogelijkheid ongetwijfeld nog wel vergrootcn, omdat mag worden aangenomen, dat men in Alkmaar voldoende deskundig is op dit gebied), zoo dat er dan weer aanle.idine en mogelijkheid bestaat nog verder uit tc breiden. Langendijk zal zijn gasbedrijf dus nog wel een aantal jaren zelf kun nen exploiteerep, zelfs al zou het Gem. El. Bedrijf aan het P.E.N. over gaan. We geloovcn niet, dat die ex ploitatie niet met gunstige resultaten zou kunnen geschieden, zonder tot gasprijsverhooging te moeten over gaan, al blijft het waar, dat kleine gasbedrijven een harden dobber zul len hebben, ook in den strijd tegen de elcctricitcit. Voor de eerste jaren hangt dit echter af van de vraag, of het bedrijf gezond is. Met bet Langendijker gasbedrijf is dit volgens deskundigen zeer zeker het geval. HARENKARSPEL WAARLAND. Een der oudste inwoners van Waarland de heer P. Hoedjes Sr,, is dezer dagen na een kortstondige ziekte overleden. Als Molenmeostcr van den Slootgaard^ polder, in welke hoedanigheid hij verschei dene malen werd herkozen, is hij vele ja ren in het algemeen belang werkzaam ge weest.

Schager Courant | 1937 | | pagina 5