Uw Gelukwensch 50 cent Quitschland bemoeilijkt onze groentenexport Het tweede leven OMGEVINGNIEUWS Provinciale commissie uit de veilingen INGEZONDEN in het Oudejaars- nummer van de Schager Courant Het jaarverslag Hot jaarverslag van de Provincia le commissie uit de veilingen in N. Holland, welke commissie heden te Alkmaar vergadert, vermeldt het overlijden van wijlen burgemeester P. Slot, die vanaf de oprichting, nu ongeveer 21 jaren geledein waaraan hij heeft medegewerkt, voorzitter der veilingsorcanisatie was, soms onder zeer moeilijke om standigheden. De belangen van de tuinders waren bij hem in veilige handen en hij heeft daarvoor tot het einde zijner krachten on de hres gestaan. Zijn nagedachtenis zal hij de organisatie steeds in hoog aan zien bliiven en men zal met dank baarheid aan hem blijven denken voor al hetgeen hij voor onze tuin ders en onze veilingen heeft verricht. Hoewel niet valt te ontkennen, dat In het algemeen een tamelijk belangrijke opleving valt te constatecren is deze helaas in den tuinbouw nog van weinig beteekenis. Uit de omzetcijfers van de N. IT. veilingen in het tijdvak van 1 Januari1 Augustus van de jaren 10301037 blijkt wel, dat de omzet tot 1 Aug. van dit jaar in vergelnking met een bedrag van bijna een half millioen gul den is toegenomen, doch het laat zjch aan zien dat deze toename aan het einde van het jaar weer voor een belangrijk deel door verminderde omzetten in de laatste maan den zal teniete-nan. Tn 1028 was het omzet cijfer f25.06fi,603.-; dit daalde tot f8.200.515 in 1033, waama een kleine stijging kwam tof even 10 millioen. De steun der reeeering kan nog steeds niet worden gemist. Gewezen wordt op den noodtoestand van de bewaarkooltelers in dit voorjaar. De teeltberverking zal. zoolang do steunmaatregelen duren, noodzakelijk zijn. doch men vraagt zich af, of het wel verstandig zou zijn. zelfs al zouden de steun regelen kunnen worden opgeheven, om de teelt van tuinbouwproducten weder on beperkt toe te staan. Te verwachten is, dat zoodra loo- nende prijzen zijn te maken, de land bouw zich op da teelt van tuin bouwproducten gaat toeleggen, met hot gevolg dat de markt tengevolge van de onbeperkte uitbreiding spoe dig ovrrvoprd wordt on men weer even diep in de put zit als te voren. Vervolgens worden de moeilijkheden met den afzet der tuinbouwproducten naar ver schillende landen besproken. Dit alles biedt voor den export oen weinig opwekkend Vooruitzicht. Het prijsverloop dor verschil lende pro ducten. dat hierna is opgenomen, kunnen wij govoegliik overslaan, omdat onze weke- lijksche veilingsoverziohten daarover vol doende inlichten. Het verplicht sproeien van vroege aard appelen is over het algemeen zeer goed uit gevoerd en naar de meening van den secr. heeft het tot gunstige resultaten geleid. Over het verloop van het verplicht veilen van de goedgekeurde pootaardnppclen is men niet zoo tevreden. Als oorzaken van het niet gelukken van deze regeling wor den aangewezen de geringe vraag, waardoor helnngriiVe partiien onverkocht hieven. Ver der wordt gewezen on het ontduiken van de minimumpr., waarom met het en bloc-vei- len heeft ingevoerd, aan welke regel ver- sehcidenc veilingen zich niet hebben gehou den- Ondanks de gebreken welke aan de uitvoering hebben gekleefd, kan echter mot dankbaarheid worden geconstateerd, dat do garantie van do N'GFC voor de telers van goed gekeurde aardappelen van groote waarde is geweosf, want had men deze garantie niet gehad, dan zou men genoodzaakt zijn geworden de nardenpelen voor spotprijzen van do hand te doen. De exploitatie van de voorbeeldbedrijven heeft weer verlies gehraeht, resp. te Broek op I.npgendijk f 12*° 1'. Heemskerk f 1355.85 cf» Bovenknrspel f127 OH. ITet totnalverlies was f 3819,22. tegen f 4531.51 in 1935. Van dif verlies draaft do provincie 85%. Van de tuinders voorschot ton zullen dit jaar weer verschillende crediieton worden afgewikkeld. Daarna bliiven nog over 17 debiteuren en f 331917 aan schuld. Dc teelt van h'oemkoolzaad in ïtnlië is gestaakt Hef aantal aangesloten veilingen is nog steeds 31. Da toekomst van den tuinbouw ziet de secretaris zoodanig, dat de tuinders zullen moetan meeleven met hun organisa ties en hun bedrijven zoo rationeel mogelijk inriehten, zich toeleggen on het telen van producten van goede kwaliteit. Dan kan men voldoening hebben, dat men 't moge lijke heeft gedaan en vertier rustig afwach ten. wat de toekomst zal bieden. Het ver slag sluit met den wenseh. dat het iots goeds zal ziin en dat betore tiiden voor on zen zoo zeer beproefden tuinbouw zullen aanbreken. HA RENKA nSPFJ de deze avond en sprak een woord van dank aan allen, die hadden medegewerkt aan het doen slagen van de St. Nicolaas- week. Een groot aantal biljetten met goe de oplossingen waren ingeleverd. Allereerst werd de uitslag van den étalage wedstrijd be kend gemaakt. Deze was: le prijs J. v. d. Molen, slager Dirkshorn; 2e prijs J. Kant, winkelier Dirkshorn; 3de prijs P. Dekker, winkelier 't Riipje; 4de prijs P. Manneveld. rijwielen etc. Dirkshorn; 5de prijs Adr. Raap, winkelier Stroct, 6de prijs Th. IJff winkelier, Dirkshorn. Ook het publiek kon aan de etalagewed strijd deelnemen, zij, die in hun be oordeel ing met do jury overeenstemden kwa men in aanmerking voor een prijs. Dit wa ren: K. C. Swager Pzn., le prijs; KI. Govers Wd. 2e prijs; Ali Leeuw, 3e prijs, M. Swager Hd. 4e prijs; E. Leeuw-Kuiper 5e prijs. Er waren 96 biljetten ingekomen. Voor (fc uitslag „let.terpuzzle" waren niet minder dan 104 prijzen beschikbaar gesteld. De uitslag van de puzzle was: „Na crisis, welvaart." Een en ander werd afgewisseld door muziek, uitgevoerd door de heeron C. Kos en Joh. Manneveld. Deze attractieavond is uitstekend geslaagd ANNA PAULOWNA DIRKSHORN MIDDENSTANDSVEREENIGING. Dc St. Nicolaasweek. Vrijdagavond bad tpn huize van den heer Pijper onder groote belangstelling d" bekendmaking plaats van toegekende prij zen. uitgaande van de middonstandsver oeniging „Dirkshorn en Stroef'. Om voor een prijs in aanmerking te komen, moest men bonnen inleveren, vckre gen voor een zeker bedroe, met een biljet, waaron was vermeld de uitslag van de ge vraagde woordnuzzle. tevens voorzien van een slagzin. Ook was er een Etalage wed strijd aan verbonden, waarvoor de jurv was samengesteld: Mei. W. T *n|ouw en dc heo ren S. Cnossen en G. II. Essing. De voorzitter, de heer J. Hagenaar, open Vrijstelling dienstplicht. Aan de volgende ingeschrevenen der lich ting 39 is wegens brocderdienst voorloopige vrijstelling van dienstplicht verleend: H. v. d. Rerg, J. Breed, S. Bocrscn, Jac. van Dalen, Joh. Duyser. E. A. van Ham. Jac. Hollander, J. Hoogesteger. K. Keppel. \V. Leek, A. Leyen, B. Loovestein, Jac. Pieterse, Jac. Post, K. Sanders, C. M. J. Sinke, A. TieJ, C. J. Vaars, P. Waiboer, Jac. J. Willig. BREEZAND. Bond v. Staatspensionneering. Dc afd. Breezand van den Bond v. Staats pensionneering hield twee propaeanda-avon den in de azal van den heer Jb. Borst. De eerste avond was uitsluitend voor le den toegankelijk en de heer C. v. d. Linden, voorz. van de afd., sprak in z'n openings woord den wensch uit, dat het weldra niet meer mogelijk zal zijn om avonden voor leden en daarnaast voor niet-lcden te orga- niseeren. omdat dan iedereen lid is. Spr. herinnerde aan de laatste, weinig hoopge vende regeeringsuitlatingen ten aanzien van staatspensioen, wekte op om propa ganda te maken en „gaf het woord" aan de tooneelub „Internie", die „De schat uit Congo" zou opvoeren. In dit aardige blijspel is een der hoofd personen het natuurkind Toutscha, dat na baars vaders dood uit de Congo naar Eu ropa komt. Ze wordt met open armen ont vangen door den vriend van haar vader, iemand die ook in de Congo is geweest en baar begrijpt. Maar z'n zuster en nichtje zijn minder gastvrij en als Toutscha. door haar vader ingelicht over onze „bescha ving" meent, dat zij zonder een blad voor den mond te nemen, alles moet zeggen, wat haar op het hart ligt, dan is het na tuurlijk al direct mis bij do eerste ont moeting der vrouwen. Haar zin voor waar heid dreigt ook een onoverbrugbare kloof te brengen tnsschen haar en den man van haar hart. Maar als haar pleegvader haar weet duidelijk te maken, dat in onze sa menleving ieder nog meer dan nu zich achter een masker zou terugtrekken, wan neer vve altijd ronduit zouden zeggen, wat we meenen en dat een klein beetje huiche larij, die we dan beleefdheid noemen, nood zakelijk is om met elkander om te kunnen gaan. dan keert alles zich ten goede. Het publiek had veel pleizier in het stuk en in het spel in hoofd- en bijrollen. De heer Van der Linden dankte Internie dan ook namens alle aanwezigen voor het ge- bodene en richtte zich daarbij in het bij zonder tot den leider, den heer V. A. v. d. Kruk. Eere-comité Bloemententoonstelling. Zooals we reeds eerder meldden zal hier het volgend voorjaar in het Veilingsgebouw, ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan der afd. van de Alg. Ver. v. Bloembollencultuur, een bloemententoonstelling gehouden wor den. We vernemen thans dat Jhr. Roëll, com missaris der Koningin in N. Holland, het Eere-Voorzitterschap voor deze tentoonstel ling heeft aanvaard. Het eere-comité bestaat verder uit: Burgemeester Lovink, Dijkgraaf Wijdenes Spaans, Pastoor Verhoeff, Burge meester Ritmeester van Den Helder, Vice- Admiraal Kruys, Dr. Arntz, voorz. van de Kamer van Koophandel en Dr. Verhage, voorz. van de Alg. Ver. v. Bloembollencul tuur. KOEGRAS JULIANADORP. Uitvoering ,Harmonie Kunstzin". Niettegenstaande het slechte weer was Zondagavond de zaal van het café „Prins Hendrik" geheel gevuld met bezoekers van bovengenoemde Muziek- en Tooneeluitvoe- ring, die beiden stonden onder leiding van den heer J. van Glabbeek. De opvoering van een en ander die geheel gelijk was aan die van Donderdag j.1. kunnen wij met verwij zing naar die recensie thans voorbijgaan, en mochten constatecren, dat het ook thans een gezellige avond is geworden. Bijenteelt. De Vereeniging tot Bevordering der Bijen teelt is voornemens om door het bestuur een Praatje enz. te houden over: Wat doen we van 't voorjaar eerst. Gaan we nog op reis? enz. enz., waar de loden toch zeker belang in zullen stellen. Filmavond. Do afd. Julianadorp van de N.C.L.B. zal deze week een filmavond organisccrcn met als hoofdnummer: Nederland aan den Ar beid, benevens een mooi bij programma. Men zie de advertentie voor bijzonderheden. BA RS1NGERHORN De nieuwe Paohtwet. Voor de vereeniging „D.O.G." sprak No taris van Veen uit Schagerbrug over de nieuwe Pachtwet. De zijzaal van „de For tuin" was geheel bezet toen de voorzitter, Dr. Werner, de aanwezigen en in het bij zonder den spreker welkom heette. Op dui delijke en bovenal practische wijze zette Notaris van Veen de bedoelingen van de nieuwe Pachtwet uiteen. Van de gelegen heid tot het stellen van vragen werd een zeer ruim gebruik gemaakt. Tot volle tevre denheid werden deze beantwoord. Er viel een strooming waar te nemen, dat lang niet iedereen zich kon vereenigen met de bepalingen van deze nieuwe wet. Den pachters worden daarbij vele rechten toe gekend, terwijl de verpachter in vele op zichten in zijn thans geldende rechten wordt beknot. De aanwezigen gaven blijk ten zeerste tevreden te zijn over de manier waarop de spreker dit actueele onderwerp had behan deld. terwijl het van de Vereen. D.O.G. een goede gedachte is geweest de leden voor deze buitengewone vergadering bijeen te roepen. Dr. Werner was de tolk van allen toen hij Notaris van Veen hartelijk dank zegde. Benoeming Holenmeester. Bij enkele candidaatstelling werd tot Mo- lenmeester van den Kaagpolder benoemd de heer Jn. Bakker Cz.. zulks in de plaats van den heer J. A. Schenk, die was be noemd tot Voorzitter. Bestuurslid Banna Barsingerhorn. Maandagmorgen werd in de vergadering van de Banne Barsingerhorn tot Bestuurs lid bij enkele candidaatstelling benoemd verklaard de heer J. A. Schenk, in de plaats van den heer C. Bakker Az.. die wegens het bereiken van den leeftijdsgrens als zoodanig moest aftreden. ZIJPE BURGERBRUG. Naar verwijzing advertentie voorkomende in dit nummer worden de ingezetenen van Burgorbrug en omgeving er op attent ge maakt dat Donderdag 16 Dec. een Nuts- avond in café Langedijk zal worden gehou den, 't welk een mooien avond beloofd te worden. NIEUWE INVOER-VOORSCHRIFTEN LEIDEN TOT CATASTROPHE. De uitvoer van bloemkool naar Duitsch land is in November j.1. zeer levendig ge weest zoodat gechi rende enkele dagen de prijs op onze veilingen zelfs een aanzienlij ke stijging onderging. Het beschikbare b<£ talingscontingent werd uit den aard der zaak hierdoor duchtig aangesproken; meer dere Duitsche importeurs blijken reeds door hun Genehmigungen heen te zijn en kun nen daardoor geen bloemkool uit ons land meer importeeren. Het gevolg was, dat de prijzen op onze veilingen iets teruglie pen, ofschoon zij zich gelukkig toch altijd nog op een bevredigend peil weten te hand haven, de laatste twee weken gingen er clan ook nog steeds meer dan 10 wagons bloemkool per dag naar Duitschland. Het blijkt meer en moor, aldus de Tuinderij, dat de vrees, welke wij onmiddellijk na de totstandkomdng van de nieuwe Reiohsstolle uitspra ken, n.1. dat de nieuwe voor schriften onzen invoer van groen ten en fruit zouden bemoeilijken en doen stagneeren niet ongegrond is geweest. Er zijn namelijk twee soorten Ueber- nahmcscheine, te weten: A. en B. De Duitsche importeur voor groote moeilijkheden. Voor producten, die in het loopende tijd vak uit eigen teelt in Duitschland niet voorhanden zijn, wordt Uebernahmescliein A gebruikt. Zoo vallen druiven en tomaten twee producten die de Duitohe tuinbouw zelf in dezen tijd niet ter markt brengt thans onder Uebernahmescliein A. „Zwarte Schapen". Met belangstelling lezen wij de agenda voor de Raadsvergadering van Schagen op 14 Dec a.s.. waarin het advies van B. en W. op het adres der kleine kooplieden en vens ters, staat vermeld. Dat B. en W. aldus zouden adviseeren, vermoedden de kleine kooplieden wel, maar zij zagen toch gaarne dat dit eens openbaar werd en dat de Raad zich hier over eens uitliet. Want het is nergens zoo als in Schagen; in andere plaatsen bestaan wel regelingen. In 't geheele advies wordt steeds gewaagd van dronkenschap, café- en balbezoek. 't Is voor de kleine kooplieden moeilijk om in het middaguur buiten de café's te blijVen. Als regel worden er Donderdags zaken ge daan of afspraken gemaakt in café's. Is er verschil tusschen een werkman en een Voor alle overige producten waarvan de eigen Duitsche teelt thans dus wél ter markt aanvoert moet minstens 24 uur vooraf aan bo vengenoemde Reichsstclle schrifte lijk of telefonisch opgave worden verstrekt van de hoeveelheden, wel ke de Duitsche importeur wenscht in te voeren, met vermelding van prijs per 100 kg. netto of bruto. Eerst na dat deze formaliteiten vervuld zijn wordt de Kaufmeldeschein verstrekt en treedt Uebernahmieschein B in werking. Nu zal ieder, die iets van onze tuinbouw producten afweet, het wel mot ons eens zijn, wanneer wij verklaren, dat het abso luut onmogelijk is om 24 uur vooraf opga ve te doen van de hoeveelheid groenten of fruit, welke men wonscht te importeeren en van den prijs dezer productenI Er is geen artikel, waarvan én de aanvoer èn de prijs zóó varieert, als juist versche proen ten en fruit. Zelfs geduromV een bepaalde veiling loopt die prijs voortdurend op en neer. In April, Mei en Juni, wanneer de hoogst bederfelijke voorjaarsgroen- ten ter markt komen en het ten eoncnmale onmogelijk is om te vo ren het aanbod te overzien en de vraag uit Duitschland, uit Engeland, uit België en uit ons 'eigen land te beoordeolen, moet dit nieuwe Duit sche voorschrift voor onzen export tot een catastrophe leiden. Het Centraal Bureau heeft zich daarom met een dringend adres tot dein Minister van Econom. Zaken gewend en tot. Z. Ex cellentie het verzoek gericht te willen be vorderen, dat bij de thans aan don gang zijnde onderhandelingen over oen nieuw handels verdrag met Duitschland aan deze voor en zen export zoo hoogst belangrijke aangele genheid toch alle aandacht zal worden ge schonken. Iedere Duitsche maatregel, -yvaardoor onze export achteraf zou worden bemoeilijkt, moet., aldus het blad, door een uitdrukke lijke bepaling in het handelsverdrag onver bindend worden verklaard. kleine koopman ten opzichte van luxe-uit gaven?. Als een werkman in 't vrije bedrijf café's. bals enz. bezoekt, wordt hem dan bij werkloosheid steun geweigerd. Neen. Boe ren met auto's die steun krijgen, komen ook in café's. 't Is ook maar gelukkig voor den middenstand, dat als er iets verdiend wordt, er nog wat luxe-uitgaven plaats hebben, anders' zag het er nog treuriger uit voor de Marktplaatsbewoners, want die zullen toch de gemeente nog wel iets in 't laadje moeten brengen! De Burgemeester zegt wel: er rijn goede menschen, die wel op crediet leveren, maar dit gaat niet op. want wat men ten achter is kan tegenwoordig niet meer ingehaald worden; en zoo zou de mogelijkheid ont staan, dat verschillende kl. koopl. en ven ters, vervolgd en in Alkmaar vastgezet wor den. Wij hopen dan ook dat de Raad zich in dezen uitspreekt. U. geachte Redactie, hij voorbaat onzen dank voor plaatsing betuigend, P. BRANTENAAR, Schagen. Secr. Kl. Kooplieden. voor een Nieuwjaarsgroet ter grootte van 5 regels Geeft hem s.v.p. spoedig op Ook U W groet wordt onder de talrijke Nienwjaarsadv. gezocht KORT VERHAAL door Fcrgus Trent. Op een stormachtigen avond wandelde een jonge student die gewoon was voor hot naar bed gaan nog een straatje om te loopen, door een park dichtbij zijn woning en deed cr een lugubere ontdekking. Er hing iemand aan een hoorn. Do jon geman was koelbloedig genoeg om het touw door te snijden. Dit redde den ongelukkige, want zijn levensgeesten bleken nog niet ge weken te zijn. Vlug baalde de student hulp en men bracht den bewustclooze naar een hospitaal. Begrijpelijkerwijs koesterde de student eenig interresse voor den man, dien hij gered had en den volgenden dag zocht hij hem op. De levensmoede was weer in zooverre hersteld, dat hii kon spreken, maar hij zag er ellendig uit. Het was een jonge man met een sympathiek gezicht. De stu dent meende, met een geval van ongelukki ge liefde te doen te hebben, maar de ander lachte hitter toen hij daarop een toespeling maakte. „Was het maar waar! U hebt gemeend een goede daad te doen door me af te snijden, maar ik verzeker U dat U noch mij, noch de nvenschheid goed hebt gedaan. Ik heb het den arts hier ook al gezegd, menschen als ik kunnen beter dood zijn, anders be lmoren ze in een gekkenhuis. Welke reden hii echter had deze meening te koesteren, wilde hij niet zeggen. De stu dent bleef hem echter bezoeken, en toen de ander het hospitaal verliet, was er een zekere vertrouwelijkheid tusschen hen ont- -tna'v Hugh Laveris, zoo heette de levens moed". stemde erin toe den ander te bezoe ken cn toen stortte hij zijn hart uit. Tot zijn twintigste jaar was Laveris een gewone jongeman geweest. Zijn ouders wa ren welgestelde menschen, hij had een uit stekende opvoeding gehad, en een goede toekomst leek voor hem weggelegd. Toen deed hij een ernstige val tijdens het paard rijden. Sindsdien leed hij aan hoofdpijnen, kon zich slecht concentreeren op studie en gaf die op, om zioh te wijden aan het be heer van een landgoed. Hij werd gaandeweg weer geheel en al heter, behalve dat hij nog hoofdpijnen had. Bij tijden keerden die te rug en in die periodes was hij niet geheel en al zich zelf en kon zich niets meer her inneren. Toen volgde er een serie vreemde voorvallen achter elkaar. Eerst werd er op het landgoed Bestolen. Daarna werd in dern omtrek een rijke boer neergeslagen en be roofd. En in heide gevallen hadden verschil lende menschen Hugh Laveris in de buurt gezien. Niemand verdacht echter een jonge man die algemeen geacht en bemind was. Een tijd later echter, toen hij, in de stad was voor zaken, lag hij een paar dagen met hoofdpijnen op bed. Korten tiid erna sprak iemand hem aan, dien hij absoluut niet kende, maar die volhield dat ze een avond samen waren uitgeweest. Daarna gebeurde het verscheidene malen, dat menschen be weerden hem te kennen hoewel ze altijd een anderen naam opgaven, en gaandeweg hegon hij tot de ontstellende overtuiging te komen, dat hij een dubbel leven leidde zonder het zelf te vermoeden. Waarschijn lijk zijn mijn hoofdpiinen eenvoudig aan vallen van waanzin, zei hij bitter, en In die perioden weet ik niet wat ik doe, ofwel ik herinner het me later niet meer. Begrijp je nu, dat ik liever dood wilde zijn? Alles waf Ik merk van dat tweede leven is mis dadig en slecht. Wie weet wat ik allemaal gedaan heb en nog zal doen. Ik kan mijzelf niet meer vertrouwen, de angst dat ik vroeg of laat iemand vermoorden zal, vervolgt me. Hij verborg het gelaat in de handen cn kreunde. De student zat in gedachten verzonken. Na een tijd vroeg hij: „Heb je geen broer?" „Noen, ik. ben oen eenig© zoon. Mijn oudere zijn vroeger heel arm geweest, maar van dien tijd herinner ik me niets." De student legde een hand op zijn schou der. „Geloof me, wanhoop nog niet. Ik heb een vermoeden van de waarheid en die is minder erg, dan je nu denkt, maar geef me tijd om de zaak te onderzoeken." Dien avond zat hij nog lang, nadat zijn gast vertrokken was, in nadenken verzon ken. Den volgenden dag had hij een onder houd met den arts in het hospitaal, dien hij tevoren al over Laveris gesproken had. En twee dagen later liet hij zich aandienen bij mevr. Laveris, die weduwe was. Een knappe, statige vrouw ontving hem. Haar gelaat droeg duidelijk de sporen van verdriet, hoewel Laveris zijn moeder niets verteld had van wat er was gebeurd. De student zei: „Mevrouw, ik ben een goede be kende van Uw zoon Ilugh. Ik ben medisch student en heb op vreemde wijze met hem kennis gemaakt." Hij vertelde haar de omstandigheden. Ze werd doodsbleek, en viel bijna flauw. Hij gaf haar iets te drinken en zei; .Mevrouw, ik vermoed, dat U Hugh iets kunt vertel len, dat hem verlost van deze nachtmerrie. U moot dat doen, als U niet wilt dat hij te gronde gaat." Ze verborg het gelaat in de handen en snikte. „Mijn zoon," zei ze op gebroken, vertwijfelden toon, „mijn zoon....,." De jongeman keek naar haar. „W elke?" vroeg hij zacht. Ze hief het be traand gelaat op en keek hem star aan Toen zei ze: Het is waar. ja Hugh heeft een tweelingbroer. We waren arm, mijn man en ik, en een welgestelde kennis van ÏÏL* €fn van dc lw<* iongens te adopteeren Ik deed het tenville van den .tongen zelf. Ik kon niet vermoeden dat mijn man enkele jaren later al een erfenis zou krijgen die ons welgesteld maakte. We hebben toen allerlei ppgingen in het werk gesteld om dein jongen terug te krijgen, niaar de pleegouders hadden hem als een eigen kind opgegeven, ze bezaten moreele rechten en bovendien konden we niets be wijzen. We hebben het opgegeven en nooit meer iets van dien jongen gehoord. Als het woac k dat hij een slecht leven leidt, dan heb ik daaraan misschien schuld. Bij mij zou hij misschien evengoed zijn opge groeid als Hugh." „Maar waarom hebt U hem nooit iets verteld?" „Hoe kon ik? Ik voelde dat hij het vrceselijk zou vinden. Ik was hang, dat hij zijn vader en mij verkeerd zou bcoor- deelcn, dat hij niet zou golooven dat we hot werkelijk om zijn bestwil deden. En do jongen was verdwenen, er leek geen enke le aanleiding om hem iets dergelijks te ver tellen. Hoe hebt U het ontdekt?" „Ik heb het vermoed," zei de student, „door iets wat in het hospitaal bleek. Hugh is een van de merkwaardige gevallen van iemand, wiens hart aan de verkeerde zijde zit en niet alleen zijn hart, maar ook andere or ganen zijn als het ware aan den anderen kant geplaatst. Zulke gevallen komen bijna uitsluitend voor hij tweelingen. Zoodra hij me zijn geschiedenis vertelde en zijn vrees, dat hij een tweede leven leidde zonder het te weten, doordat allerlei menschen hem kenden onder andere namen, dacht ik o»m de mogelijkheid van een tweelingbroer. Hij verklaarde echter eenig kind te zijn. Ik sprak nog eens met den arts, die mijn meening bevestigde, en besloot toen U op te zoeken. Zijn leven hangt er van af, dat U hem de waarheid vertelt.' „Dat begrijp ik nu," zei ze. „en ik dank U dat U me dat alles verteld hebt. Ik zal hem hevriiden van deze nachtmerrie. Wat mij betreft ik zal nooit meer bevri'd kunnen worden van de gedachte dat ik miin anderen zoon tot een slecht leven bracht door hem niet bij me te houden." Enkele jaren later vertelde Hiwh ziin vriend, dat ziin moeder erin gedaagd was, zijn tweelingbroeder tc ontdekken en dat deze in Californië was, waar hij een nieuw leven wilde beginnen. „Het leven is vreemd," zij hij. ..Als iij niet was gaan wandelen dien nacht éls je geen medisch student was gewest, nis louter toeval? Of is het een beschikking? Is het niet ook toeval dat ik werd wat ik hen? Evengoed had ik het kunnen zijn d;e werd afgestaan door mijn ouders en wie weet was alles dan nu ook anders voor mij. Zulke gedachten maken je bescheiden.'*

Schager Courant | 1937 | | pagina 6