Het Landbouwonderwijs in de Noordkop van onze provincie SPIT... I MITENLANDSCH O 1 VERZICHT WOENSDAGSCHE MIJMERIJ Sloan's Nieuw schoolgebouw te Schaqen gewensebt Dronken achter het stuur r Liniment doodt -jajtt.! Vluchtende arrestant Woensdag 15 December 1937 Tweede blad Daarnaast dient voor goede bus verbindingen te worden gezorgd Aan uitbreiding van Landbouwonderwijs geen dringende behoefte Op de jongstleden Maandag ge houden vergadering van de vereeni- ging van oudleerlingen kwam drin gend de wenschelijkheid naar voren de Rijkslandbouwwint erschool ie Schagen in een nieuw gebouw on der te brengen, daar de tegenwoor dige huisvesting absoluut onvol doende werd geacht. Wij hebben ons onmiddellijk tot den heer Ir. Lienesch, directeur der school, om nadere inlichtingen ge wend, die ons zeer welwillend wer den verstrekt. Wij geven hiernevens het oordeel van dezen bekwamen deskundige. Allereerst, zeide de heer Lienesch, wil iik als mijn absolute meening vastleggen, hetgeen ik ook gisteren op de vergadering van Oud-leerlingen reeds heb geuit, dat ten Noorden van Alkmaar het landbouwonder wijs, althans in vergelijking met andere ideelen van ons land, zeer goed kan wor- jden genoemd. Naast het middelbare onderwijs', dat aan de Landbouwwinterschool te Schagen wordt gegeven, bestaan er lagere landbouwscho len in Spanbroek, I-Ioorn en Texel. Dan worden er zeer goede cursussen J?c- geven in St. Maarten, St. Maartensbrug, Anna Paulowna, 't Zand, Julianadorp, Middenmeer en Slootdorp, waarvan de waarde nauwelijks lager behoeft te worden aangeslagen dan die eener lagere land bouwschool. Naar mijn meening zullen dan ook de door het Rijk ten bate van het landbouw onderwijs extra uitgetrokken f 60.000. redelijkerwijs ten goede moeten komen aan andere deeien van ons land waar de toe stand van 't landbouwonderwijs veel slech ter is. Komende tot de geuite klachten over de huisvesting - der landbouwwinterschool, zei- de de heer Lienesch de tegenwoordige toe stand absoluut onvoldoende te achten. De lokalen zijn wel goed, maar voldoen (niet meer aan de eischcn van dezen tijd, terwijl er een groot tekort aan lesruimte is, waardoor een scdeclte dèr leerlingen moest worden ondergebracht in enkele lokalen der Openbare Lagere School. Dit is echter een toestand, die op den (luur niet bestendigd kan blijven. Dan is er een groot tekort aan kantoor- localiteit. Aan de school is immers' een voorlichtingsdienst verbonden, welke zoo als vanzelf spreekt, ook ruimte noodig heeft. Over het laboratorium, een onmisbaar, ia zelfs een der belangrijkste onderdeelen van het moderne landbouwonderwijs, was onze Vriendelijke gastheer zeer slecht te spreken. Dit staat vrijwel nog op het peil van 40 'jaar terug en wekelijks heeft de conciërge eenige dagen noodig om voor de proeven, welke door de leerlingen moeten worden genomen, de noodzakelijke veranderingen in het laboratorium aan te brengen. Er is slechts één bak om de handen te Wassche-n maar verder moet alles met em mertjes water worden uitgevoerd, daar op de werkbanken stroomend water geheel ontbreekt. Het gemis van een goed geoutil leerd onderzoekingslokaal wordt ook door den voorlichtingsdienst ten zeerste gevoeld. Op onze vraag of de heer Lienesch nieuw bouw noodzakelijk achtte, zeide hij zeker de voorkeur te geven aan een goed inge richte nieuwe school, b.v. aan de nieuwe provinciale weg gelegen. Een luxe bouwsel als de Lagere School achtte hij niet noodig; bij de inrichting zou echter rekening dienen te worden gehouden mot de eischen welke het huidige peil van het landbouwonderwijs stellen. Als bij de school enkele proefvelden kon den worden aangelegd zou dit. zeker een voordeel zijn, hoewel dit niet strikt nood zakelijk is. Principieel is nu eenmaal besloten ons landbouwonderwijs zuiver theoretisch te houden; persoonlijk zeide de heer Lienecri; voorstander te zijn van theoretischprac- tisch onderwijs, zooals dat o.a. in Denemar ken en Zwitserland wordt gegeven. Daar is aan de school eén eigen boerderij verbon den, waar het op school geleerde in de prac- tijk kan worden gebracht. Dit schooltype kent ons land echter niet, 2oodat dit verder buiten beschouwing kan worden gelaten. Verlwuwing van het tegenwoordige ge bouw achtte de directeur zeer ondoelmatig. Alleen al de centrale verwarming en prima outillage van 't laboratorium zouden zeer groote geldelijke offers vragen; im mers dit laatste zou een radicale verande ring, althans verbetering van het riolen- stelsel met zich brengen. Bovendien moet de lichtinstallatie eigen lijk geheel vernieuwd. Zooals ze thans is kan en mag het op 'den duur niet blijven. En tenslotte krijgt men door verbouw toch geen ideale oplossing. Ir. LIENESCH. Wil Schagen zijn plaats als centrum van landbouwonderwijs bewaren, dan blijft er geen andere weg open, dan het vraagstuk moedig onder oogen te zien. Door het droogleggen der Wierin- germeer en de sterk gestegen be langstelling der boerenbevolking voor beter onderwijs zal het aantal leerlingen zeker nog stijgen en een snelle, royale en ook voor de verre toekomst afdoende oplossing acht ik, zeide de lieer Lienesch, voor Scha gen van het allergrootste belang. Maar daarnaast dient de gemeente. Scha gen nog verder gaande bemoeienis te geven aan dit voor haar zoo belangrijke onder wijs. Thans moeten de jongens soms zeer lang fietsen, door weer en wind voor zij de school bereiken. Nu Schagen knooppuntstation is geworden dient m.i. het gemeentebestuur van Schagen er bij de regecring en Spoor wegen op aan te dringen, dat goede auto- busverbindingen uit het geheele district op Schagen aansluiten, opdat ook verafwonen- de boerenzoons van ons middelbaar land bouwonderwijs kunnen profiteeren. Thans is daarvoor de tijd rijp en men verzuime niet direct de noodige stappen te doen. Hierbij dient er natuurlijk zooveel moge lijk rekening mede te worden gehouden, dat de bussen omstreeks 9 uur aankomen en niet te laat na vier uur 's middags ver trekken. Blijkt de behoefte te bestaan aan een mid delbare landbouwschool, naar het Groning- sche type dan kan die bovenbouw, indien men de beschikking heeft over een goed schoolgebouw, altijd nog worden aange bracht. Op dit oogenblik achtte onze zegs man dit onderwijstype voor Schagen nog een toekomstdroom en allerminst noodzakelijk. Het landbouwwinteronderwijs past zich zeer goed bij de practijk aan. Tenslotte zeide de heer Lienesch nog de toekomst der school wel verzekerd te ach ten, tenzij het gemeentebestuur van Schagen door het handhaven van een onbevredigen- den toestand, aan anderen den wind in de zeilen blaast.. Wij komen hierop in een volgend artikel nader terug. Nederlanders fe Brussel gearresteerd In verband met spionnage-zaak. De politie te Brussel heeft thans de derde arrestatie verricht In de zaak der spionnage in het vliegkamp Bierset, nabij Luik. Het betreft den Nederlander Harmen Schmit uit Utrecht, aldaar geboren in 1901. Schmit is gearresteerd in een cabaret In de Brusselsche voorstad Sint Joost-Ten- Noode. Hij heeft verklaard, dat hij voor re kening van een anderen Nederlander werkte. Twee automobilisten veroordeeld. De Haagsche rechtbank deed gisteren uit spraak in twee strafzaken tegen verkeers- zondaars, die in dronkenschap een aanrij- pidg hebben veroorzaakt. De 41-jarige chauffeur J. A. de W., die op 11 Juli van dit jaar op den Rijswijk- schen weg een van rechts komenden mo torrijder had aangereden, werd veroor deeld tot een hechtenisstraf van veertien dagen. Het O.M. had dezelfde straf en bo vendien één jaar ontzegging van het rij bewijs gevorderd. Den 2S-jarigen Ch. D. M., onder-directeur eener N. V. te Schiedam, die, tè dronken om een auto behoorlijk te besturen, op de Palace-straat te Scheveningen een botsing heeft veroorzaakt, werd een voorwaardelijke hechtenisstraf van één maand en een on voorwaardelijke geldboete van f500.subs. 50 dagen hechtenis opgelegd. Het O.M. had ook in dit geval intrekking van het rijbe wijs voor den tijd van één jaar gevorderd. f 1000.- aan sieraden gestolen De logementhoudster E. L., wonende aan de Ammunitiehaven te 's-Gravenhage, deed aangifte bij de politie, dat zij een aantal gouden sieraden, ter waarde van f 1000. opgeborgen in haar linnenkast, mist. De politie heeft de zaak in. onderzoek. Het wonderland der Joegoslaven enz. Minister Delbos is in het Wonderland der Joegoslaven Wonderland Ik zal het u uitleggen. Ziehier het minimum, dat men van Joego slavië behoort te weten: Gabriël Princip loste 28 Juni 1914 in het Bosnische stadje Serajewo het doodelijke schot op aartsher tog Frans Ferdinand, dat den oorlog van Oostenrijk tegen Servië, en daarmede den wereldoorlog, deed ontbranden. Na den oor log was Servië getransformeerd tot Zuid (of Joego-Slavie en ten koste van de oude Donaumonarchie verrijkt met de landen der Kroaten, Slovenen, Dalmatijnen, en nog zoo het een en ander. Voilé. Wat men dan, historisch, noemt: een land met een roemrijke geschiedenis. Maar een wonderland? Ja, en ik zal u zeggen waarom. Dit dap pere vechtersvolk, dit heldenvolk schijnt uitsluitend uit grijsaards te bestaan! Let maar eens op. Wie regelmatig de couranten leest, kan tot geen andere conclusie komen. Ik bezit beroepshalve een archief van knip sels, en èlle knipsels over Joegoslavië han delen over oude dames en heeren. Komt u maar kijken, ik heb ze hier in een kring om me heen liggen. „Life begins at eighty" in Joegoslavië. Een op zijn paaschbest uitgedoste Zuid- Servische boer, de 132-jarige Batiar Kosan, heeft Skoplje in opschudding gebracht door zijn trouwplannen met een jeugdige Ame- rikaansche. De leeftijd is voor den ouden Kosan geen beletsel. „Ofschoon wij een eeuw verschillen, zeide hij, ben ik er zeker van, dat wij gelukkig zullen worden." Ziedaar een van die verhalen. En zoo lui den ze allemaal: boeren van tachtig, negen tig, honderd, boeren van honderdtwintig, honderddertig en honderdveertig, en dat wordt maar verliefd en dat trouwt maar in venereuze grijsheid, en zoo kan hij, die aan Joegoslavië denkt, in gedachten niet anders meer zien dan een eeuwigdurend, kleurig Kloris-en-Roosje pro senectute. Ik helx me wel eens afgevraagd, of die verhalen van trouwende grijsaards niet een of anderen geheimzinnigen achtergrond konden hebben. Een afgesproken code tus- schen spionnen misschienóf een bewijs, dat de Engelsche correspondenten, die ze stuurden, de Servische politiek te ondoor grondelijk vonden, en daarom steeds maar weer uit arren moede het verhaal van de verliefde boeren afdraaiden. Maar nee, Matsjek kreeg zijn beurt, en Prins Paul kreeg zijn beurt, en minister Stojadinowitsj werd op den voet naar den Duce gevolgd, en de verliefde grijsaard vormde telkens weer het onvermijdelijke slot van den tele- grafischen woordenstoetEr is geen twijfel meer aan: de Servische boer tus- schen de 100 en 200 is in zijn land een nor maal verschijnsel. Maar dat zijn nog niet alle wonderen uit dit wonderland. Als er in de wereld iets geks gebeurt, iets dat een moderne courant voorziet van een randje of een clownesk opschrift, geschiedt hetu weet het al. U hebt het vermoe delijk onlangs wel gelezen: }rEen Joegosla vische ezel heeft geluk. Prijswinnaar in de staatsloterijDe caféhouder Milowan Jo- wanowitsj uit Jagodina, zoo luidt het ver haal, zat 's avonds laat met twee vrienden in de herberg, toen een venter met loten probeerde iets aan hen kwijt te worden. Na veel pourparlers werd men het er over eens, dat alleen ezels geluk hebben. Dus werd er een kwart lot gekocht op naam van den ezel of het zal wel een vrouwelijke zelf standigheid zijn geweest, want ze heette Sonja. En Sonja won op een kwart lot den hoofdprijs. Geen wonderland, waar een ezel 200.000 dinar opstrijkt? Is het een wonder, dat naast 140-jarige boeren, die het hof maken aan bakvisschen van 95 en naast ezelinnen met een stevig banksaldo een meisje van 400 pond niet ont breken kan Ze bestaat dan ook in Bel grado. De deuren in haar huis moesten wor den verwijd, vertelt de Daily Mail, om haar wat vrijheid van beweging te kunnen geven. Er is een oude Servische gewoonte, volgens welke de bruidegom op den huwelijksdag zijn bruid over den drempel van het huis draagt. Welnu, moge aan het lieve kind een sterke bruidegom en een breede drempel be schoren zijn tenzij één enkele inbreuk op de traditie geoorloofd is en voor dit uitzonde ringsgeval een hijschkraan mag worden ge bruikt Spit bestrijdt men met Sloan's. Dat helpt. Wonderlijk snel. Afdoend. Bef de pijnlijke plaats! Niet wrijven! i Sloan's werkt zelf standig, stuwt frisch bloed op en ver drijft de ellendige pijnen. Een huis, waar Sloan's is, is altijd een huis, waar geen spit is! Sensatie op het Leidscheplein in de hoofdstad. Gistermorgen trachtte op het Leidsche plein te Amsterdam een ongeveer 30-jarige arrestant aan twee rijksveldwachters, die hem van het gerechtsgebouw naar het kan tongerecht moesten overbrengen, te ont vluchten. Hij was gedetineerd in de straf gevangenis te Alkmaar, waar hij een straf van eenige maanden wegens een zeden misdrijf uitzit. Gistermorgen was hij met den trein uit Alkmaar gekomen, begeleid door twee rijksveldwachters, om voor het kantongerecht te Amsterdam terecht te staan wegens een overtreding. Aan het station was hij afgehaald door een celwa gen en overgebracht naar het Paleis van Justitie aan do Prinsengracht. Vanuit de garage van het Paleis van Justitie werd hij te voet overgebracht naar het kanton gerecht. Links en rechts liepen de Alk- maarsche rijksveldwachters, enkele meters achter hem volgden twee in de hoofdstad gestationneerde rijksveldwachters. Op het Leidscheplein gekomen, staken de Alkmaarsche veldwach ters niet schuin over naar het Klei ne Gartmanplantsocn, doch liepen recht door. De verdachte vond toen blijkbaar den tijd gekomen om er vandoor te gaan. Al schreeuwende rukte hij zich los en rende langs den zijkant van de schouwburg. De Amsterdamsche veldwachters, die zagen, wat er aan de hand was', poogden hem via de Korte Leid- schedwarsstraat in te sluiten, doch de man, die in dit gedeelte van Amsterdam blijkbaar uitstekend den weg kent, was achter de schouwburg langs gerend, zoodat hij in de Mar- nixstraat terecht kwam. Van alle kanten schoten voorbijgangers en agenten toe. De vluchteling liet zich echter niet ontmoedigen en spurtte de Mar- nixstraat in, waar hij zijn toevlucht zocht in een pakhuis, waar hij al eens eerder geweest was, zoodat hij, gebruik makende van de plaatselijke situatie, hoopte zich daar te kunnen verschuilen. De Alkmaar sche rijksveldwachters echter wisten hem te grijpen en onmiddellijk te boeien. Honderden menschen hadden zich lntus- schen voor het pakhuis verzameld, zoodat de politie ruim baan moest maken voor het vervoer van den arrestant naar het kan tongerecht, waar hij eenigen tijd later te recht stond. Italië treedt uit den Volkenbond - Delbos neemt Joego-Slavië in bezit en Mussolini heeft het na kijken. De afgeloopen Zondag heeft de wereld ver rast met een aantal gebeurtenissen, die stel lig tot op zekere hoogte met elkander in verband staan, al zijn dc wegen der diplo matie tegenwoordig zoo onnaspeurlijk, dat het een weinig moeilijk is dit verband vol komen bevredigend te leggen. De vorige week gaf ons het bezoek van den Joego-Slavischcn minister-president Stojadinowitsj aan Rome, een bezoek, dat voor Italië op zeer bevredigende wijze scheen te verloopen. Daartegenover bewerkte de Fransohe mi nister Deibas de landen van de Kleine En tente en Polen en ook hij had overal althans naar de berichten verluiden groot succes te boeken. Een staatsman, die ergens op bezoek gaat, heeft echter bijna steeds succes. Waar het op aan komt is in den regel evenwel de nawerking. Bemerkt men, nadat de hooge gast weer in zijn eigen hoofdstad is gearri veerd, weinig meer van samenwerking of vriendschappelijkheid, dan mag men ge rust aannemen, dat de resultaten inderdaad minder groot zijn geweest, dan men de we- relid door middel van communiqués wilde doen gelooven. Er is niet de minste twijfel aan of Musso lini heeft, door vriendschap te zoeken hij Joego-Slavië zijn positie willen versterken ten nadeele van Frankrijk. Dat het den Duce ernst was met zijn toenaderingspo gingen tot den buurstaat op de Balkan, blijkt overduidelijk uit de wijze, waarop hij een eind heeft gemaakt aan de uitingen van vijandschap jegens Joégo-Slavië, waar aan liet tot niet zoo heel lang geleden in Italië waarlijk niet ontbrak. Het lijkt niet onwaarschijnlijk, dat Mus solini zich daarbij heeft herinnerd, dat Joe go-Slavië een der weinige Europeesoho rij ken is, dat Rusland nog niet heeft erkend, welk niet-erkennen vermoedelijk wel mede zijn oorzaak vindt in het feit, dat Servië het kernland van Joego-Slavië grootoud co ls GriekschKatholiek is, vroeger ook do ovor- heerschende godsdienst in Rusland. Het lijkt daarom zeer wel mogelijk, dat de Duce in Joego-Slavië tevens oen toekomstig lid heeft gezien van de anti-Kominternbeweging In hoeverre deze kwestie tusschen Mus solini en Stojadinowitsj is besproken, ligt natuurlijk volkomen in het duister. Intusschen ligt de zaak toch wel zoo, dat deze anti-Kom intern-bewoging moer zin krijgt naarmate zich meer rijken er bij aan sluiten. Men zou er dan de betcekenis aan kunnen gaan hechten van iets als een anti- Vol ken l>ond. liet. feit nu, dat Mussolini, onmiddellijk nadat Stojadinowitsj is afgereisr. in een grootsch opgezette demonstratie de uittreding van Italië uit den Volkenbond tot een feit heeft gemaakt, zou er op kunnen wijzen, dat door den Joego-Slavischcn minister-pre sident zekere toezeggingen zijn gedaan, die dan voor Mussolini den dooi-slag hebben gegeven. In de pers is algemeen gewezen op hot dwaze en tegenstrijdige van de omstan digheid, dat Mussolini eenerzijds den Vol kenbond bij iedere gelegenheid heeft ge hoond en bespot, en altijd heeft uitgeschil derd als een lichaam dat in zijn doodsstrijd lag, terwijl hij nu anderzijds deze uittreding voorstelt als een ding van ingrijpend be lang, als een groote gebeurtenis. Hier en daar ti-of men de meening aan, dat de Duce een bliksemafleider noodig had om de aan dacht van het volk af te leiden van den steeds nijpender wordenden binnenlandschen toestand. Hoewel iets van dien aard wel mogelijk kan zijn, moet toch ook Mussolini hebben begrepen, dat een besluit als dit zijn. uit werking zeer spoedig zal hebben verloren en men zal er daarom goed aan doen de beteekenis in dit opzicht niet te overschat ten. Minstens even aannemelijk is het te veronderstellen, dat Mussolini een bom heeft willen laten barsten op het oogenblik. waarop Delbos bij Stojadinowitsj, des Duces gast van de vorige week, op bezoek was. Een en ander clan natuurlijk met de bedoeling oen goede uitwerking van dit bezoek zooveel mogelijk te gen te gaan. Nu is het uittreden uit. den Volkenbond door een land, dat zich pract.isch aan dat lichaam totaal niets meer gelegen laat lig gen, dat zelfs geen kans voorbij laat gaan om dezen Volkenbond tegen te werken, op zichzelf iels, waarover niemand zeer rou wig zal zijn. Het kan zelfs in zooverre ver helderend werken, dat men te Genéve nu precies weet, waar men aan toe is, terwijl men tot dusverre misschien altijd nog ge neigd was zich zekere offers te getroosten voor iets, wat geen offers waard was. De daad van Mussolini is dus zeker niet van bijzondere beteekenis. Hij heeft vermoedelijk, met welk doel dan ook, de beste pijl afgeschoten, waarove'r hij nog beschikte en het feit, dat het slechts deze was, zou er op kunnen wijzen, dat er in zijn koker nier zoo heel veel bijzonders meer is overgebleven. Men krijgt, hoe vervaarlijk de rede ook is geweest, die de Duce er bij heeft afgesto ken, onwillekeurig den indruk, dat deze op zegging iets te maken heeft met onmacht en zoo dit juist mocht zijn, moet zich dit in de naaste toekomst bemerkbaar maken. We dienen af te wachten. Intusschen heeft de pijl, voor zoover de Duce er Delbos mee heeft willen treffen, al even weinig dool getroffen als de bom men, die enkele samenzweerders, naar wordt gezegd, voor hem hadden bedoeld. Dc Fransche staatsman is te Belgrado enthousiast ontvangen, hem is door een me nigte van een 60.000 menschen een enorme ovatie gebracht, die bovendien de eigen schap had geheel spontaan te zijn, zoodat zelfs Mussolini er wel even vreemd van zal hebben opgekeken. En onaangenaam aangedaan moet de Duce ook zijn geweest. Want het werd hem duidelijk, dat Frank rijk nog de vriendschap bezat van het Joego-Slavische volk en wel in zulk een mate, dat, wat (1e heer Stojadinowitsj ook te Rome mag hebben beloofd, een eventueele over gang van Joego-Slavië uit het Fran sche kamp naar het Italiaansche nu al wel als voorloopig totaal ondoor- voerbaar, kan worden afgeschreven. De heei;, Stojadinowitsj heeft den heer Delbos dan ook reeds medegedeeld dat zijn bezoek alleen een beleefdhcidsvisite is ge weest om het bezoek van den Itaiiaanschen minister Ciano te beantwoorden. Mussolini heeft weer eens een neder laag geleden en het is wellicht veelbeteeke- nend, dat deze staatsman ze tegenwoordig mot vrij groote regelmaat te slikken krijgt Een gelukkig verschijnsel is het voor hein echter niet. En wat het uittreden uit den Volkenbond betreft, deze wordt eerst over twee jaar van kracht. Of de opzegging van kracht zal blijven, dienen we af te wachten. Mussoli ni is reeds zoo dikwijls over stag gegaan, op een enkele maal moer of minder komt het werkelijk niet aan. Zelfs weten we niet of liij over twee jaar in Italië nog steeds de scepter zwaait

Schager Courant | 1937 | | pagina 5