RADIO Voetbal op 2en Kerstdag De eerste klassers Oude vrouw door kolendamp bedwelmd K XVIII-film maakt wereldreis Bündvliegen met zweef toestellen onverantwoord Op de Egmondsche reede gestrand Geen gratis rijwielachter licht voor werkloozen Schespsbotsing bij Terneuzen de don juan ,\et Het voetbalprogramma voor de Kerst dagen is slechts klein van formaat, vandaar dat we het slechts in enkele bewoordingen zullen bespreken. Men zU er echter op gewezen, dat waar niet spe ciaal anders vermeld, alle wedstrijden op Zondag, 26 December, dus 2en Kérst- dag, gespeeld zullen worden. Tweede klasse A. Reeds eerder werden de Zondag te spelen wedstrijden ZFCZVV en West FrisiaWFC vastgesteld. De belangrijkste is natuurlijk de laatstgenoemde, waarbij een heel ernstige en een gelegenheidspretenderit voor den eeretitel betrokken zijn. Afgaande op de laatste resul taten moet men minstens een gelijk spel voor geelrood verwachten. ZFC zal een heele toer hebben om de ln nood verkeerende stadgenooten van het lijf te houden, waarin de oud-eerste klasser mis schien niet eens heelemaal slaagt. Tweede klasse B. Een aardig partijtje voetbal belooft Zeebur- giaRCH te worden, dat onder leiding van den heer C. J. Mol Jr. gespeeld wordt. Of schoon de Haarlemmers iets betere papieren hebben, moeten we nog zien, dat ze deze in winst zullen kunnen omzetten. Derde klasse A. Succes gaat nuar Amsterdam en moet ge ducht oppassen om door do groenwitten niet als Kerstbout te worden geconsumeerd. De Wyckers z\jn er immers de laatste weken weer „ouderwetsch" in. Opgepast, Wieringers. WFC 2—KFC 2. Alkm. Boys 2Alcmaria 2. WFC 3—KFC 3. AFDEELING I. ExcelsiorVSV moet de voorloopige beslis sing brengen inzake de weinig eervolle bezet ting van de fatale plaats. Beiden hebben uit 9 wedstrijden slechts 4 wintpunten behaald. We wenschen de Velzenaren „prettige Kerst dagen", doch vreezen voor ze... AFDEELING IV. LONGAEindhoven; JulianaWillem II; PSV—BW; NAC—MVV; NOAD—Roermond AFDEELING V. HoogezandAchilles; LeeuwardenBe Qulck (25 Dec.); VelocitasVeendam; Sneek GVAVHeerenveenHSC. Kunstmatige ademhaling had succes. Toen gisteravond, omstreeks elf uur, fa milieleden van een 70-jarige bewoonster van de Prinsogracht te Amsterdam zich naar haar woning begaven, omdat zijn zich den geheelon avond niet. had vertoond, werd op het bellen niet opengedaan. Nadat een raam was opengeschoven en men zich langs dien weg toegang tot do woning van de vrouw had verstrekt, trof men haar in bewustcloozen toestand aan, terwijl in liet vertrek eeii sterke kolendamplucht werd waargenomen. F.en zoon paste toen kunst matige ademhaling toe en na ongeveer een kwartier, gaf de vrouw weer teekenen van leven. Inmiddels was ook de G. D. verschenen met een zuurstofapparaat waarmede men haar verder behandelde. Vervolgens is zij door den G. D. naar het O.L.V. Gasthuis ter verdere verpleging overgebracht. Men schrijft ons: Zooals bekend is de film over de merk waardige reis van de onderzeeboot K XVIII. zoowel in Nederland als in da over- zeesche gewesten met groot succes vértoond Het werd van bijzonder belang voor Ne derland geacht, dat deze rolprent ook in liet buitenland bekend werd. In de eerste plaats is dat een goed vlagvertoon en in de tweede plaats een uitstekende reclame voor de Nederlandsche werven en voor de Nederlandsche industrieën, die aan den Nederlandschen scheepsbouw medewerken. Werd do exploitatie van deze film echter Sn handen van vreemdelingen gegeven (bi oscoopdirecteuren enz) dan bestond er veel kans. dat belangrijke deeien werden weg gelaten en dat niet steeds een publiek be reikt werd, dat men zou wenschen. Om deze reden is het wenschelijk geacht de verspreiding van deze film buiten de grenzen van het Koninkrijk in handen van een comité te stellen. Uit comité had zich tot taak gesteld de'ver tooning van deze rolprent in zijn oorspron- kelijken vorm voor de Nederlandsche kolo nies in het buitenland te bevorderen en voorts den tekst te vertalen in het Engelsch, Duitsch. Spaansch en Portugeesch voor de buitenlanders, die dc film clan in hun eigen landstaal of een hun bekende taal kunnen volgen. De film (Spaansche en Portugeesche ver taling) werd medegenomen door de handels missie naar Zuid-Amcrika en daar herhaalde malen vertoond. Iri Lissabon deed de Engel sche vertaling dienst. Verder is do film in den loop van dit jaar vertoond in Duitschiand. De film is voorts vertoond, in New-York, Parijs, Kopenhagen, Stockholm, Oslo, Istamboel en Montreux. De rolprent (Eng. tekst) is nu naar Japan en gaat. daarna naar Londen. Zij zal gedu rende de tentoonstelling te Cairo in Januari aldaar eenige malen vertoond worden. Ook is thans een copie (Ncd. tekst) in Bcl- giö. Nog steeds komen aanvragen uit het bui tenland bij bet secretariaat binnen, zoodat dc wereldreis van deze belangwekkende rol prent nog niet geëindigd is. Uitspraak van den Raad voor Luchtvaart i.z. het ongeluk bij Alphen aan den Rijn. Op 9 Juli jl. is van het zweefvliegtuig P.H. 61, bestuurd dooi; J. van der Meer, in dc nabijheid van Alphen aan den Rijn bij het komen uit een wolk, waarin eenigen tijd blind was gevlogen, een deel van den lin kervleugel afgebroken. Bij de uitgevoerde noodlanding liep het zweefvliegtuig nog eenige verdere schade op, doch do bestuur der bleef ongedeerd. De Raad voor de Luchtvaart heeft naar aanleiding hiervan een onderzoek inge steld, hetwelk tot de volgende uitspraak van dit college heeft geleid: Dc Raad is van oordeel, dat de aanlei ding tot liet ongeval is dat de bestuurder Van der Meer, die slechts geringe oefening in het bündvliegen had, beeft blindgevlo- gen met een zweefvliegtuig, dat niet voor zien was van een blindvlieginstrument. Door een en ander is het zweefvliegtuig in een abnbrmalen vliegtoestand geraakt. Ook al bestaat ter zake geen wettelijk voor schrift, zoo acht de Raad het niet verant woord, met zweefvliegtuigen vluchten zon der zicht uit te voeren. Ten opzichte van de verantwoordelijkheid reft Van der Meer ernstige blaam. De onmiddellijke oorzaak van het ongeval moet worden geacht te zijn gelegen in het breken van den vleugel tengevolge van het optreden van overmatige belastingen door het uitvoeren van vrij „ruwe" stuurbewegin- gen, toen de bestuurder, nadat hij blind- vüegendo, in een abnormalen vilegtoestand was geraakt, in den normalen vliegstand trachtte terug te komen. Bovendien handel de Van der Meer in strijd met een bepaling van de Regeling .Toezicht Zweefvliegtuigen, door geen «alschcrm mee te nemen. Waar het niet medevoeren van een val scherm niet in verband slaat met bet on geval, is er voor den Raad geen aanleiding een tuchtmaatregel in overweging to nemen, wel voor de uitspraak, dat Van der Meer óók te dezer zake ernstige blaam treft. Hollanders sleepen een Engel- sche kolenboot vlot. Gisterochtend half tien is tenge volge van den mist de Engelsche kolenboot „Gateshead", één kilome ter ten Noorden van Egmond aan Zee gestrand. De „Gateshead" was op weg van New Castle naar Amsterdam. De roeireddingboot van de N. Z. H. R. M. die te Egmond gestationncerd is en de mo torreddingboot „Neeltje Jacoba" van IJmui- den hebben hun diensten aangeboden. Er bestond geen gevaar voor de opvaren den, zoodat de bemanning niet van boord behoefde te gaan. Pech bij het sleepen. Twee sleepbooten van de firma Wijsmuller te Utrecht en één van de fa. Doekscn uit Den Helder hebben een verbinding met de „Gateshead" tot stand gebracht en getracht het schip vlot te sleepen. Hierbij is dc tros gebroken en bleef de „Gateshead" op een andere bank zitten. Gisteravond om zes uur slaagden dc drie sleepbooten er in, bet schip vlot te krijgen. De „Gateshead" heeft de reis naar Amster dam voortgezet; vermoedelijk is er geen averij. Op vragen van hot. Tweede Kamerlid, de heer Visser, betreffende het kosteloos verstrekken van een rijwielachterlicht aan werkloozen. heeft de minister van Sociale Zaken het volgende geantwoord; Het is den minister bekend, dat de ver plichting tot het aanbrengen van een ach terlicht kosten voor de rij wiel gebruikers medebrengt, gelijk ook het geval is met het voldoen aan andere voorschriften, welke van de rijwielgebruikers worden verlangd. Mede in verhand met het feit, dat in de bestaande regeling alle kosten van rijwiel- gebruik, met uitzondering van den daaraan verbonden belastingplicht, door de werk loozen worden betaald, kan de minister zich niet bereid verklaren, een gratis achter licht te doen verstrekken. Engelsch schip krijgt gat in den boeg. Hét Engelsche s.s. „Yewvalley", komende van Antwerpen en toebehorende aan de ree- derij J. Steward en Co. te Glasgow is gis teravond nabij Terneuzen in aanvaring ge weest met een motorlogger, het schip is te Vüssingon binnengebracht met oen klein gat in den boeg aan bakboordzijde, boven de waterlijn. De kapitein van het schip, dat op weg was naar Swansca, wacht thans op orders van zijn reederij. De „Yewvallcy" meet 823 bruto rcg. ton en is gebouwd in 1928. Kerstamnestie Dc helft der gearresteerde predi kanten in Duitschiand zal in vrijheid vjorden gesteld. Reuter verneemt, dat ongeveer de helft der gearresteei-de predikanten van de be lijdende kerk ter gelegenheid van het Kerst feest in vrijheid zal worden gesteld: 51 zul len in arrest blijven. Gedurende dc afgeloopen weck zijn te Dortmund en elders weer predikanten in hechtenis genomen. Mevrouw Niemoelier heeft den parochianen verzocht haar geen kcrstbczoeken te brengen. Dominé Niemoel ler blijft opgesloten. De boycot-actie tegen Japan Voorzitter van Chineesche Hdn- delsv ere enig ing te Batavia qear- resteerd. De Voorzitter van de Chineesche H andels vereen iginTjung See Gan, is Woensdagavond te Batavia gear resteerd, in verhand miet een actie tot boycot van Japansche goederen. Hij ontkende betrokken te zijn bij mole staties van Chineesche handelaren, die nog Japansche goederen verhandelen. En üd van de Chineesche handelsvereeniging be vestigde tegenover de politie het bestaan van een boycot-actie, onder leiding van Tjung See Gan, waarbij liem f 400.boete was opgelegd wegens het verkoopen an Japansche goederen. Op de kwitantie stond, dat die bijdrage bestemd was voor het Chi neesche Roode Kruis-Fonds. Italiaansche recordpoging mislukt Eén der bestuurders werd onwel. De Italianen Stoppani en Comani, die een poging deden het afstandsrecord in rechte lijn voor watervliegtuigen op hun naam te brengen, zijn* niet geslaagd. Boven Mogador werd per radio medegedeeld, dat de vliegers naar Casablanca moesten terugkeeren we gens plotselingen ongesteldheid van een der bestuurders. Veertig minuten later daalde het vliegtuig op de reede van Casablanca. if^fvaaUui Olymp. kampioen Ballangrud geschorst. De Olympische kampioen Ivar Ballangrud nam aan wedstrijden deel, welke te Trondh- jem werden gehouden. Ballangrud won de 500 meter in 46.9 sec. Voor deze wedstrijden had de Noorsche bond geen toestemming verleend, zoodat een en ander misschien nog wel eens minder aangename gevolgen voor Ballangrud zou kunnen hebben. Hij is door zijn vereeniging inmiddels reeds ge schorst. PROGRAMMA ZONDAG 26 DECEMBER 1937 Hilversum I. 1875 m. (Tevens over den Jaarsveldzender op 415,5 m.). 8.30 KRO. 9.30 NCRV. 12.15 KRO. 5.00 NCRV. 7.4511.00 KRO. 8.30 Morgenwijding. 9.30 Gewijde muziek (gr. pl.). 9.50 Gereformeerde Kerkdienst. Hierna: Ge wijde muziek (gr. pl.). 12.15 KRO-orkest. (Om 1.00 Boekbespreking). 2.00 Gramofoonmuziek. 2.20 Declamatie. 2.40 Gramofoonmuziek. 3.05 De KRO-Melodisten. 4.00 Bariton en piano. In de pauze: Gramo foonmuziek. 4.30 Ziekenhalfuur. 4.55 Sportnieuws. 5.00 Orgelconcert. 6.00 Nederduits Hervormde Kerkdienst. Hierna: Gewijde muziek (gr. pl.). 7.45 Sportnieuws. 7.50 „Het Kerstgebeuren", causerie. 8.10 Berichten ANP. Medcdeelingen. 8.25 Gramofoonmuziek. 8.30 Harmonieorkest „St. Gregorius de Grote" en Gramofoonplaten. 9.30 Declamatie. 9.50 KRO-Kamerorkest. 10.30 Berichten ANP. 10.4011.00 Epiloog. Hilversum n. 801 m. 8.55 VARA. 10.00 VPRO. 12.00 AVRO. 5.00 VPRO. 5.30 VARA. 6.30 VPRO. 8.00—12.00 AVRO. 8.55 Gramofoonmuziek. 9.00 Voetbalnieuws. 9.05 Orgelspel. 9.30 Gramofoonmuziek. 9.40 „Van staat en maatschappij", causerie. 10.00 Zang en orgel. 10.30 Remonstrantse Kerkdienst. 12.00 Orgelconcert. 12.10 Omroeporkest, Toonkunstkoor en solis» ten. 12.50 Gramofoonmuziek. 1.00 Declamatie. I.60 Gramofoonmuziek. 2,00 Boekbespreking. 2.30 Concertgebouw-orkest en solist. 4.00 Gramofoonmuziek. 4.10 Carillonconcert. 4.30 „De Oxford-Groep", lezing. 4.55 Sportnieuws ANP. 5.00 Dialoog. 5.30 Voor de kinderen. 6.00 Gramofoonmuziek. 6.25 Sportnieuws ANP. 6.30 Kerstboodschap in het Esperanto. 6.45 Kinder-Kerstfeest. 8.00 Berichten ANP: Mededeelingen. 8.15 Gevarieerd concert. 9.25 Causerie „Bij het kampvuur", 9.35 Prijsvraag. 10.05 Radiojournaal 10.20 Radiohoorkrant. II.00 Berichten ANP. Hierna: Kovacs Lajorf orkest en soliste. 11.4012.00 Gramofoonmuziek. MAANDAG 27 DECEMBER 1937. Hilversum I. 1875 m. (Tevens over de# Jaarsveldzender op 415,5 m.). NCRV-uitzending, 6.307.00 Onderwijsfonds voor de Scheepvaart. 8.00 Schriftlezing, meditatie, gewijde muzielj gramofoonplaten. 8.30 Gramofoonplaten. 9.30 Gelukwenschen. 9.45 Gramofoonmuziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Christelijke lectuur. 1.30 Gramofoonmuziek. 12.00 Berichten. 12.15 Gramofoonplaten. 12.30 Orgelconcert. I.35 Gramofoonmuziek. 3.00 Voor de jongens. 3.30 Gramofoonmuziek. 3.45 Bijbellezing. 4.45 Voor de kinderen. 5.45 Tenor en piano. 6.30 Taallessen en causerie over het Binnen* aanvaringsreglement. 7.00 Berichten. 7.15 Vragenhalfuur. 7.45 Reportage. 8.00 Berichten A.N.P. Herhaling S.O.S.-ber, 8.15 Kamerorkest „Ars Nova et Antiqua", m.m.v. soliste. 9.00 „Monumenten uit het verleden", eau* serie. 9.30 Vervolg concert. 10.00 Berichten A.N.P. 10.05 Dampraatje. 10.20 Gramofoonmuziek. 10.45 Gymnastiekles. II.0012.00 Gramofoonmuziek. Hierna: Schriftlezing. Hilversum n. 301 m. Algemeen Programma, verzorgd door da AVRO. 8.00 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonplaten. 10.30 Viool en piano. In de pauze: Declamatie. 11.15 Orgelconcert en zang. 12.00 Ensemble J. Cantor en gramofoon* muziek. 2.00 Gramofoonplaten. 2.30 Declamatie. 3.00 Lyra-Trio. 3.45 Kovacs Lajos' orkest. 4.30 Causerie „De Music-Hall" (met gr.pl.). 5.30 Aeolian-orkest. 6.30 AVRO-dansorkest. 7.00 Orgelspel en zang. 7.30 Causerie over Hortense de Beauharnais. 8.00 Berichten A.N.P. Mededeelingen. 8.10 Omroeporkest en solist. 9,00 Radiotooneel met muziek. 10.00 Kovacs Lajos' orkest. 11.00 Berichten A.N.P. Hierna: AVRO-dans orkest. 11.401*2.00 Gramofoonplaten. FEUILLETON. roman door e. phillips- oppenheim 2. Dan was er nog oen kennisgeving, dat er in de naaste straat een garage geopend zou worden, en een van dat soort brieven, die Mr. Cradd naar hel uiterlgk maar al te goed kende. Uit het dure papier, het getypte adres, de in relief gedrukte initialen op de achterzijde van de enveloppe, maakte hij dadelijk op, dat de brief afkomstig was van een advocaat, en de vermoedelijke in houd was hem sedert vele dagen een nacht merrie geweest. Hij keek een weinig onbehol pen de kamer in 't rond. Dit heette nu leven! Dat was hij op zesenveertigjarigen leeftijd ge worden. Hij was niet in staat zgn schulden te betalen. Al werkte hg als een wanhopige, hij was ten achter, en geraakte steeds meer ach terop. De tafel lag vol rekeningen. Na het geld voor den melkboer en den bakker zou hij voor zijn lunch geen shilling meer overhouden, en in zijn zak stak als een looden gewicht die snoode bedreiging, wc.ke hem dagenlang boven het hoofd gehangen had. Toen dwaalden zijn oogen terug naar den zonnestraal, die zich op dat plekje karpet af- teekende en besloten scheen t« hebben daar te blijven. Daarbuiten in het veld, waar de men- schen er tuintjes op na hielden en aan hun ver plichtingen voldeden, zouden nu de crocussen hun kopjes omhoog steken en schuwe viooltjes onder de heggen bloeien. Een plotselinge gees telijke walging maakte zich van hem meester. Hij keek naar de bemorste en slordige tafel. Hij keek naar zijn onappetijtelijk gezin. Hij wendde zijn oogen van hen allen af, en volgde dien schuinen zonnestraal, die door het venster viel. Hij begon te lachen. Het was een zacht, vreugdeloos lachje, maar een lachje was het toch. Hy leunde achterover in zijn stoel. Hg' scheen uiting te moeten geven aan de ver kropte bitterheid en het cynisme van zijn vreugdeloos bestaan. Alleen staarden naar hem. „Wat overkomt jou nu, Peter?" vroeg zijn vrouw. Peter Cradd bleef het antwoord schuldig. Hij wischte zyn oogen af. „Wat je vader vanmorgen mankeert, weet ik waarachtig niet," ging Mrs. Cradd voort, bij haar kinderen bijval zoekende. „Boven was hij ook al zoo sufferig alsof hij zgn verstand kwgt was, en ik, die maar steeds tegen hem sprak, hoorde niets over zgn lippen komen dan „Jawel lieve" en „Neen, lieve." En nu zit hij daar te lachen als een halve gare! Wat vind jij aan ons zoo belachelijk, zou ik je wil len vragen?" Dc heer .des huizes had zich hersteld. Hg stond langzaam op. „Neem me niet kwalijk," zei hij. „ik weet waarlijk zelf niet waarom ik lachte,. Het scheen niet erg van pas, dat geef ik toe. Ik was vanmorgen nogal verstrooid ook, vrees ik. Alles is altijd zoo dood eender, weet je. De rekeningen moeten natuurlijk voldaan worden, maar ze geven zoo'n hoofdbreken." „Betalen moeten wij ze natuurlijk," be aamde zgn vrouw stroef, „vergeet asjeblieft niet my dat geld voor den melkboer en den bakker te geven." Peter Cradd haalde een versleten porte- monnaie uit zijn zak, en gaf haar twee biljet ten, waarna hij zelf aan het hoofd bleef van een kapitaal van een driepenny-stuk en wat kopergeld. Toen ging hij de kamer uit. Een paar minuten later kwam hij nogeens naar binnen kijken, in een grijze demi, een dop- hoedje, dat op verscheidene plaatsen met inkt zwart bggewerkt was, en een paraplu hoe wel het mooi weer was, maar hij bezat geen wandelstok. „Tot ziens, vader," riep Henry zonder van zijn catalogus op te kg ken. „Ik wou dat u die guinea afgeschoven had," mompelde George. „Ze zouden iedereen uit de straat niet in de tennisclub willen hebben. Ze worden ieder jaar kieskeuriger." Mr. Cradd antwoordde niet. Het spreken zou hem op dat oogenblik misschien een wei nig moeilijk gevallen zijn. Hij deed de deur dicht, ging de straat op, en liep naar den hoek, waar de omnibussen naar Bridge pas seerden. Daar kwam er een aan. Hij klauterde op den imperiaal, speende zich van het ge noegen om een krant te koopen, en zat rus teloos voor zich uit te kgken. Mr. Joshua Barnes reed hem in zgn nieuwen auto voorbij, vergenoegd zgn pgpje rookend, en in een krant verdiept. Een voorspoedig man, die Barnes! In dezelfde branche als hg, maar een man met kapitaal, die voor eigen rekening begonnen was, en het lekkertjes en gemak kelijk op de wereld had, zonder gezin te zijnen laste. In een 40 P.K. Renault gleed Sam Eloxom hem voorbij, op weg naar het Wes ten een bookmaker in uitmuntenden doen, in een modisch geruit pak, een slappen hoed dandyachtig schuin op het hoofd, en een dikke sigaar in zijn mond. Een vroegere be wonderaar van zijn vrouw, die Sam waar aan zij niet ophield hem in haar eeuwige haarkloverijen te herinneren. Deze mannen waren voor rekeningen niet zoo bang. Beiden hadden fortuin gemaakt, hun rijkdom ver diend, en, jonger in leeftijd dan Peter Cradd, genoten zij met volle teugen van de heerlijk heden des levens. En daar was Richard Lasson ook, een grossier in koloniale waren, die uit zgn mooi huis naar buiten stapte, zijn dagelijksche taxi wenkende, eerst een goed vak, dat kruide niersvak! dacht Mr. Cradd. Jammer, dat hy daar niet in gegaan was, in plaats van in leer Hij had zich tweeëndertig jaar afgesloofd, bedacht hij, terwijl de bus hem door elkaar schudde en bij een drukke halte stilhield. Hij had vijf betrekkingen gehad. Hij had er twee moeten opgeven omdat zijn patroons failleer den, één, omdat hij geen voldoendenomzet had, en in de vierde was hij door jongere krachten vervangen, terwijl deze laatste... nu, het behouden daarvan was een dagelijk sche strijd. En zelfs al behield hij haar, hoe konden hij en de zijnen dat volhouden, tenzij zgn zoons weldra meer verdienden? Hij zette die gedachten van zich af en pro beerde een plan de campagne voor dien dag op te maken. Hij zou een ver afgelegen rayon kiezen en met een van de buitenwijken van Tottenham beginnen. Er was een nieuwe partij leer aangekomen, waarvan hy mon sters zou kunnen nemen. Als hij een bus kon nemen zouden ze misschien niet te zwaar te dragen zijn. Toen zonk hem het hart weer als lood in de schoenen. Onder het eenigszins van houding veranderen voelde hg dien brief in zijn zak. Hij trok dien langzaam er uit. Och, hg zou er dien dag op een gegeven oogenblik toch aan moeten gelooven om hem te lezen. Waarom nu niet? Zelfs al zat hij bovenop een omnibus, zat hg zoo goed als alleen. Er was een weinig zonneschijn, die hem verwarmde, een aangenaam windje, behalve wanneer het om de hoeken van straten gierde, er waren blauwe plekjes hemel boven zijn hoofd; nie mand dien hij kende, om hem te bespieden. Hij scheurde de enveloppe moedig open, zag tot zijn verbazing dat de advocatenfirma links bovenaan den brief hem onbekend was, en, een weinig vrijer ademhalende, verslond hg de getypte regels. En hg las het volgende: „Geachte Heer, Wg hebben de eer ons aan U bekend te maken als de Londensche zaakwaarnemers van Msrs. Treavor, Heaton Co., Advocaten en Procureurs te Christchurch in Nieuw- Zeeland. Wij ontvingen van die firma bericht, dat U de universeele erfgenaam is van wglen Mr. William John Cradd, vee- en schapenfok ker in Nieuw-Zeeland. Het zou ons aange naam zijn een bezoek van U te ontvangen zoodra het U gelegen komt. Het schgnt, dat de nalatenschap veel aanzienlijker is dan onze vrienden in Christchurch aanvankelijk ver moedden, en zij wenschen onmiddellijke in structies en volmacht hoe met de beschik bare fondsen te handelen. „Onze heer Spearmain zal den geheelen Donderdagmorgen opzettelijk op ons kantoor blijven, en wij hopen dat U die gelegenheid te baat zult nemen om een bespreking met hem te houden. Hoogachtend, Spearmain, Armitage Spearmain." Mr. Cradd zat achterover op zijn bank en lachte stil. Hij had een aangename gewoonte bg iedere crisis te lachen, wanneer de drang der omstandigheden nog niet tot zijn hersens doorgedrongen was. Bij een zekere melodra matische gebeurtenis had deze hebbelijkheid hem eens bgna zyn betrekking gekost, en was hg met de vrouw van een vriend bijna ge brouilleerd geraakt, toen tydens de begrafe nis bg hem een lachje in plaats van tranen te voorschgn gekomen was. Zulk een brief aan hem Peter Cradd wien iemand nooit zooveel als sixpence geleend of geschonken had! Welk een ongerijmdheid! Wat speelden zyn hersens hem parten! Hg keek strak voor zich uit. Toen werd hij zich bewust, dat hij een warm en nat balletje papier in de hand hield. Hg streek den brief glad en las hem opnieuw. Maar daar stond het, zwart op wit, woord voor woord. Hij greep zich aan de leu ning van de imperiaal vast. De conducteur, die hem goed kende, sprak hem in 't voorbij gaan aan. „Vanmorgen niet geheel in orde, sir?" vroeg hij. Mr. Cradd stak een hand uit. „Zou je mij de hand willen drukken," ver zocht hij. „Ik wou me overtuigen dat ik niet droom." (Wordt vervolgd

Schager Courant | 1937 | | pagina 10