Als de dagen lengen gaan de nachten strengen Duitschland's weifelende vlootbouw De vrienden van „den lammen consul" In de pastorie ingebroken Dissonant in België's kabinet Kerstboodschap van den bisschop van Berlijn Moeilijkheden met den afzet van* rogge Volksweerkunde. Januari is de koudste maand van het Jaar, dient het althans te zijn, wantj Als de dagen lengen Gaan de nachten strengen. De boeren hebben ook het liefst een kou den en drogen Januari. Veel regen is niet goed voor den grond, die dan licht zuur wordt. Vorst daarentegen doet den grond verkruimelen, waardoor deze in het voorjaar ruller is. De meststoffen worden gedurende een kouden winter beter vastgehouden in den bodem. In het algemeen dus is een koude Januarimaand hoopvol voor het boe renbedrijf, zooals ook in den volks-wcerka- iender tot uiting komt. De volks-weerkunde is, aldus de N.R.Ct., de van geslacht op geslacht overgeleverde wijsheid, berustende op de ervaring van vele eouwen, meestal vastgelegd in een rijmpje: Geeft Januari muggenzwerm. Dan hoort ge in Oogstmaand licht gekerm. Knapt Januari niet van kou, Men zit in Oogstmaand in den rouW. Muggen komen alleen bij zacht weer te voorschijn; als dus in Januari de muggen dansen, dan wordt de boer een bedelaar. Hij ziet in Januari liever een wolf in het veld dan een ploeg, want alles heeft zijn tijd, en wat men de ecne maand te veel of te wei nig krijgt, moet men later bezuren. Kwakkclwinters heeft men altijd uit den hooze goacht, ook voor de gezondheid van den mcnsch: Slappe winters, Drukke kerkhoven. Bepaalde dagen van de maand waren van bijzondere beteekenis. Het begon al met den eersten. Van dezen beslissenden dag voor liet komend weer en voor de gezondheid van j..;nsch en dier, heette het: Oostenwind op 1 Januari brengt ziekte onder het vee; Westenwind brengt sterfte onder de koningen; Zuidenwind brengt be smettelijke ziekten onder de mcnschen; Noordenwind brengt een vruchtbaar jaar. Van de andere merkeldagen, zooals de Friezen ze kenschetsend betitelen, noemen we: Driekoningen (6 Jan.) met het boeren- rijmpje: Als 't Driekoningen is in 't land, Komt de vorst in 't vaderland. Sint Antonius' (i7 Jan.) Deze dag brengt ijs of dooi. In Zuid-Limburg zegt men: „Sint Tennis is iêsbrêker". Op Sint Scbastiaan (20 Jan.) beginnen de knoppen der boomen merkbaar te zwellen. En als het op Sint Antonius vriest, dan zal het op Sint. Sebastiaan dooien. Sint Vincentius (22 Jan.) voorspelt een goeden of een slechten oogst: Vincentius met zonneschijn Geeft veel koren en veel wijn. De Belgische wijnbouwers kennen dien dag een beslissenden invloed toe op den komenden wijnoogst. Is het oen lichte dag, dan hebben zij goede hoop op een mooien ooffst; is het een donkere dag. dan zijn de wijnbouwers pessismistisch gestemd. Zoo zijn verschillende weervoorspellingen aan de dagen der heiligen vast geknoopt. Opmerkelijk daarbij is het, dal de heilige soms gestraft werd, als hij niet voor goed weer zorgde door zijn beeltenis te slaan of te onteeren. Speciaal met Paulus gebeurde dat op verschillende plaatsen. In „Til- burgsch avondstonden" vertelt Schotel, dat men „een strooien Paulus aan den haard plaatste, terwijl de vrouw koeken bakte. Was het goed weer, dan wierp zij een pan met boter over hem heen. of sloeg hem met een geboterden koek in het aangezicht. Was het weer slecht, dan wierp zij hem in het vuur." Kleine tuinders krijgen steun Minister zal reqeling invoeren De minister van Economische Zaken, de heer Stcenberghe, heeft gisterochtend in de Tweede Kamer medegedeeld, dat hij voor nemens is een steunregeling voor kleine tuinders in te voeren, in den geest van de steunregeling ten behoeve der kleine boeren. Sirenes loeion over Amsterdam. Proefnemingen van den luchtbe schermingsdienst. Teneinde te kunnen nagaan, in hoeverre de te Amsterdam aanwezige sirenes (lucht druk- en stoomfluiten) bruikbaar zijn als alarmeeringsmiddel hij luchtaanvallen, zullen op 2!) December a.s. de volgende proeven worden genomen. Den directies van een 25-tal bedrijven, die danrtoo welwillend hunne medewerking hehl>en toegezegd is verzocht do in htm bo- driif aanwezige sirene (fluit) des ochtends gedurende HO seconden in werking te stel len op een tusschen 10.15 en 10.45 gelegen tijdstip. Een tweede proef zal worden genomen in den namiddag van denzclfdon dag tus schen 2.15 cn 2.45 uur. Daartoe zal een sirene van den luchtbe schermingsdienst in werking gesteld wor den, gedurende 60 seconden, waarmede he- doeld wordt het sein te geven voor bovonge noemde bedrijven om ook hun sirene in werking te stellen. Over de gehcele stad zullen, in verhand met deze proeven, waarnemingen worden verricht. Gebrek aan grondstoffen doet zich ook hier gevoelen HET LAND KAN GEEN VLOOTSTEUN- PUNTEN IN EVENTUEELE KOLO- NI8N AANLEGGEN. Het zoojuist verschenen nieuwe „Zakboek der Oorlogsvloten" van Weyer houdt interessante bijzonder- heden over de sterkte van de Duit- sche vloot en den Duitschen vloot bouw in het volgend jaar in. In be schouwingen van de Duitsohe bladen wordt er op gewezen, dat Duitsch- land de hem toegestane 35 pet. van de Britsche vlootsterkte (volgens de vlootovereenkomst van Juni 1935) nog lang niet bereikt heeft en ook in de komende jaren niet bereiken zal. Inderdaad is het wel een feit. dat de ge ruchten, volgens welke Duitschland zijn bewapening ter zee boven het geoorloofde zou versterken, volkomen ongegrond zijm. In ieder geval bestaat er onder de huidige omstandigheden nog geen enkele aanleidng om te beweren, dat Duitschland in de kolo niën, die het eventueel zou terugkrijgen, vlootsteunpunten zou willen aanleggen om van daar uit de koloniale bezittingen van Zware straffen geëischt wegens het vervalschen van postwissels. Was één der verdachten overspannen? Het Amstcrdamschc Hof wees op 2 Decem ber j.1. c-cn interlocutoir arrest in de straf zaak tegen de twee medeplichtigen van den lammen consul A. de V., die op grootc schaal postwissles had vcrvalscht. De beide medeplichtigen, Ph. P. en J. B. waren door de rechtbank resp. veroordeeld tot twee en een half jaar en drie jaar ge vangenisstraf, wegens gebruikmaken van vervalschte postwissels en kwamicn van dit vonnis in beroep. De procureur-generaal had na een uitvoe rig getuigenverhoor resp. een jaar cn ander half jaar gcrequireerd, daarbij rekening houdende met de twee en twintig maanden in voorarrest doorgebracht. Bij het interlocutoir arrest beval het Hof een nader onderzoek op verschillende on dergeschikte punten. Gisteren brachten dr. J. Schrijner en dr. C. J. van Ledden Ilulscbosch hun aanvul lende rapporten uit. De handelsreiziger P. bekende, dat hij de valsche postwissels had aangeboden en gc- ind, doch hij ontkende de valsche stukken zelf te hebben ingevuld ofschoon de adressen volgens df. Schrijver door verd. waren geschreven. Volgens verdachte had hij gehandeld in overspannen toestand, zoodat hij voor zijn daden niet aansprakelijk gesteld kan wor den. Pres.: „Zooiets kan misschien één keer, maar niet dertien maal achter elkaar ge beuren." De procureur-generaal handhaafde zijn eisch: vcroordceling tot een jaar gevange nisstraf. Mr. Frankcnhuis pleitte clementie. Dr. van Ledden Hulsebosch her kent het handschrift. De tweede verdachte, do koopman J. B. stond vervolgens terecht. Dr. van Ledden Hulsebosch bracht zijn aanvullend rapport; Ti" heeft een aantal stukken onderzocht, op één valschen postwissel herkent hij het handschrift van verdachte B. Niet door mij geschreven", zeide ver dachte. 'ros.: „Zelfs een leek kan zien, dat dit uw schrift is." Verd.: „Iemand zal het hebben nage maakt." De president vond dit al heel onwaar schijnlijk. „Uit alles blijkt", aldus mr. Jolles, „dat u in de hcelc valsche postwisselcombi natie zit. De andere leden van de bende hebben er niet veel belang bij juist uw schrift na te bootsen." De procureur-generaal mr. J. Versteeg handhaafde zijn cisch: anderhalf jaar ge vangenisstraf. Do verdediger mr. A. Sternheim pleitte vrijspraak. Arrest 6 Januari. Twee en veertig personen geronseld Verdachte tot een week gevange nisstraf veroordeeld. Veertien dagen geleden heeft het O. M. bij do Ilanrlemsche Rechtbank een maand ge vangenisstraf geëischt tegen den 36-jarigen varensgezel van S. uit Haarlem, die aan *al an jongens uit Haarlem en omgeving be middeling had verleend om naar Spanje te gaan. In totaal waren 42 personen naar Snanjo geholpen, met geld van de Commu nistische Partij Nederland. De rechtbank veroordeelde van S. gis teren tot een week gevangenisstraf. Duitschlands eerste 750-tons U-boot, de U 25. I andere landen te bedreigen. Voor een vloot, die nog nauwelijks aan de eischen, die het moederland stelt, voldoet, bestaat een der gelijke mogelijkheid natuurlijk niet. Bouwprogramma 1937. Het „Zakboek der Oorlogsvloten" houdt de volgende gegevens in: In 't jaar 1937 werd opdracht tot den bouw van een slagschip, een vliegtuigmoederschip, twee lichte krui sers en 15 duikbooten gegeven. Bovendien is Duitschland van plan nog twee lichte kruisers, 6 torpedobooten en 10 duikbooten te bouwen. Zelfs wanneer dit bouwprogram ma uitgevoerd is, heeft Duitschland de 35 pet. van de Britsche vlootsterkte quantita- tief noch qualitatief bereikt. En daar ook op het gebied van den vlootbouw het- ge brek aan grondstoffen zich gevoelig doet gelden, komt een latere uitbreiding van 't programma, zooals in vele andere landen in de laatste jaren herhaaldelijk gebeurd is, voor Duitschland niet in aanmerking. Waar de Dnitsche vloot thans over beschikt. Over de tegenwoordige sterkte van de Duitsche vloot houdt het Zakboek van Weyer de volgende gegevens in: 3 pantser schepen van ieder 10.000 ton, n.1. de „Deutschland", de „Admiral Scheer" en de „Admiral Graf Spee", die allen in dienst zijn. Twee slagschepen van 26.000 ton elk, de „Scharnhorst" en de „Gneisenau", zijn reeds van stapel geloopen, maar nog niet in dienst gesteld. Vier verdere slagschepen zijn in aanbouw. Verder beschikt de Duit sche marine op het oogenblik over twee vliegtuigmoederschepen, twee zware krui sers, die nog niet in dienst gesteld zijn» zes in dienst en vier in aanbouw zijnde kleine kruisers, zeven in dienst en vijftien in aanbouw zijnde torpedojagers en twaalf in dienst en achttien in aanbouw zijnde tor pedobooten. Daarbij komen nog 36 in dienst en 25 in aanbouw zijm de duikbooten. Vergeleken met andere mogendheden is dus inderdaad zoowel de Duitsche vloot als het bouwprogramma zelr bescheiden. Het Engelsche programma voorziet b.v. in. de jaren 1937/1938 in den aanbouw van 560.000 tob. Het is het grootste vlootbouwprogram- ma in de geheele Engelsche geschiedenis. Vader van zes kinderen verongelukt Op den wgg van Heerlen naar de Locht, ongeveer daar waar de weg naar Kerkradé afbuigt, is de heer S. uit Ubachsberg, door een uit de richting Heerlen hem tegemoet komenden auto, die bestuurd werd door ze keren J. L. uit Hoensbroek, aangereden. S. werd tegen den grond gesmakt. Met zeer ernstige hoofdwonden, moest het slachtoffer naar het St. Josephziekenhuis in Kcrkradc worden vervoerd, waar hij gisternacht is overleden. S. was 44 jaar. Hij laat oen vrouw en zes kleine kinderen achter. De politie stelt oen onderzoek in naar de schuldvraag. Pienter ambtenaar brengt bigamist aan De politie te Eist heeft een 47-jarigcn man, zekeren II. gearresteerd, die zich aan bigamie heeft schuldig gemaakt. H. huwde in 1912 in Barneveld met een vrouw, die thans nog in Barneveld woont. Hij verliet har reeds in 1916. Deze maand trad H. wederom in het hu welijk, thans in Eist met een inwoonster uit Eist, zonder dat zijn eerste huwelijk ontbon den was. Door een toeval ontdekte een ambtenaar ter secretarie van Eist dit feit. De politie van Eist heeft hierop in samenwerking met de gemeentepolitie van Barneveld een onder zoek ingesteld met bovenvermeld resultaat. Nijmeegsche politie doet goede vangst. Onderzoek naar kerk diefstallen. De politie te Nijmegen heeft gevankelijk naar Arnhem overgebracht zekeren J. Broek, geboren te Bergen op Zoom, en thans wonen de te Hoek (Zeeland). De man is te Nijmegen gearresteerd hij een inbraak in de pastorie van de St. The- resiabank aan de Waterstraat te Nijmegen. Hij heeft daar geen groote buit kunnen ma ken. Bij nader onderzoek is gebleken, dat B. zich aan verscheidene diefstallen in de afge- loopen weken heeft schuldig gemaakt, en o.a. ook een rijwiel gestolen heeft van een postbode te Erlekom hij Nijmegen. In verband met geploegde kerkdiefstallen in de omgeving van Nijmegen wordt een na der onderzoek ingesteld cn blijft B. ingeslo ten in het huis van bewaring te Arnhem. Bouw van een kazerne te Oldenbroek In de gisteren gehouden raadsvergadering van Oldebroek, nam de raad een zeer be langrijk besluit. Op voorstel van B. en W. werd met algemeene stemmen besloten tot aankoop van ruim 9 II.A. grond voor 31.500 culden, plus overdrachtskosten, cn dit ter rein gratis aan het Rijk af te staan ten behoeve van een daarop door het Rijk te houwen linfanteriekazerne voor een bezet ting van ongeveer vierhonderd manschap pen, 40 beroepsondcrofficiercn, 20 beroeps officieren en circa 20 reserve-officieren. ONZE OOST. Groote schade door noodweer Alahanpandjang en omgeving is geteis terd door een zwaren, lang aanhoudenden regen gepaard gaande met sterke windstoo ten. Doordat de rivier buiten haar oevers trad, zijn honderden padivelden, welke reeds nx'ct rijpè padi stonden, overstroomd. Een groote hoeveelheid padi is verloren ge gaan. Op vele plaatsen hadden aardstortin gen plaats. De bevolking heeft over het al gemeen veed schade geleden. De groote weg van Mai'apalam naar fort van de Capellen is op verscheidene plaat sen door aardstortingen voor het vei'keer gestremd. DE WERVING VOOR HET INDISCHE LEGER IN NEDERLAND. Gunstig verloop. Naar Aneta verneemt, heeft de werving voor het Indische leger in Nederland een gunstig verloop. Ook voor het jaar 1938 moet weer een belangrijk contingent uit Neder land worden verworven; de vci'wachtingen dicnaangaandp zijn gunstig. BRAND IN THEATER EISCHTE TWEE DQODEN. De brand in het „Vox Erforis' theater" te Boekarest heeft men eerst gistermorgen kunnen blusschcn. Twee personen zijn bij den brand om het leven gekomen. Vijf personen zijn ernstig rrewond. De Man zou aftreden Confliet met minister Hoste, Geruchten, die de laatste dagen in de pers de ronde hebben gedaan over een op handen zijnde wijziging van het Belgische kabinet, blijven aanhouden. Terwijl aanvankelijk al leen sprake was van een vex-vanging van van Isacker als minister van Economische Zaken, achten sommi gen thans ook het heengaan van den minister van Financiën, De Man, waarschijnlijk. Men motiveert deze bewering met de on tlek, die op het beleid van dezen sodalis- tischen minister is uitgeoefend, zelfs van den kant van zijn eigen partij. Als zijn op volger wordt door sommigen Buset gedood verfd, evenals De Man socialist. Dit laatste lijkt echter onwaarschijnlijk, in verband met de bezwaren welke men in uitgebreide kringexx heeft tegen de bezetting van het depai'tement van Financiën door een socia list, vooral wanneer deze, zooals Buset, één dergenen is, die aan het opstellen van het Plan van den Arbeid hebben medegewerkt. De geruchten over het heengaan van mi nister van Isacker zijn vrij algemeen. Van Isacker wordt o.a. genoemd als opvolger van Franck, den aftredenden gouverneur van de Nationale Bank. Wat zijn opvolger aan het departement van Economische Zaken be treft, hoort men de namen van den afge vaardigde Delwaide en den afgevaardigde Vleeschauwer. „Le Matin" maakt melding van een ern stig incident, dat zich in de Maandagmiddag gehouden kabinetszitting zou hebben voor gedaan. Volgens het blad zou minister De Man zich verzet hebben tegen het verleenen van het door den minister van Onderwijs Hoste verlangde crediet voor de oprichting van middelbare scholen, in verband waar mede minister Hoste dreigde te zullen af treden. Minister-President Janson zou zich met den minister van onderwijs solidair ver klaard hebben. Tenslotte heeft De Man zich met het verleenen van een crediet accoord verklaard, doch slechts voor den tijd van drie maanden. Alleen de kerk leert den war ren Kerstnacht te vieren De bisschop van Berlijn, mgr. Conrad von Preysing, heeft tot de geloovigen van zijn bisdom een Kerstboodschap gericht, welke in het Diocesane Blad is opgenomen. De bisschop zegt hierin o.a.: „Hoe hebben al len, die gevangen waren in den nacht van de dwaling het ware licht, het schitteren de licht van den Verlosser, begroet. Uit den nacht van de onwetendheid en de leugen werden zij geleid in den helderen dag van de waarheid. Deze vi*eugdo, welke de we reld ons niet geeft en niet geven kan, wel ke ons iedere wanhoop en iedere beproe ving te boven doet komen, spruit voort uit de vi'eugdevolle boodschap, dat de Verlos ser is geboren, Christus de Heer, het ware Licht." Verder, doelend op zekere stro'omingen, die het Kerstfeest voorstellen als een feest uit de tijden dat de Germanen nog niet tot het christendom waren bekeerd, wijst het blad erop, dat „alleen de kex'k leert den waren Kerstnacht te vieren." ZWAAR VERLIES VOOR VISSCHERS. Visschers aan het Ladogameer, het groot ste meer in Europa, in het Noord-Oosten van Finland, hebben ongeveer 3.000 zalmnetten cn ecnige motorbooten verloren tijdens de jongste stormen. Dit geheele district is den Iaatsten tijd geteisterd .geworden door hevige rukwinden, vorst en zwaren sneeuwval. De verbouwers houden hun rog ge voorradig in afwachting van regeerihgsmaatregelen. Kon. Ned. Landbouw-Comilè zal aan dringen op handhaving van de regeling consumptie-aardappel teelt. Onder voorzitersehap van den heer J. L. Nysingh uit de Wijk, werd te Utrecht de maandelijksche vergadering der eerste af- deeling gehouden. Prijs der inlandsche rogge. Opnieuw werd uitvoerig van gedachten gewisseld omtrent het prijspeil der rogge, dat voor de landbouwers, die hun rogge verkoopen uitermate teleurstellend blijft. Zooals bekend, varieert de richtprijs der roe-ge tusschen f 7,25— f 8,25 en bedraagt hij dus gemiddeld f 7.75 per 100 kg., terwijl van regeeringsziide maati-ogelen in het uit zicht zijn gesteld, waardoor een geleidelijk oploopende rogge prijs zou worden bereikt Hot ligt voor de hand, dat vele verbouwers dientengevolge niet ge negen zijn hun rogge voor den gel denden prijs van omstreeks f 7.25 per 100 kg. van de hand te doen. Men berekent dan ook, dat in een gebied als de veenkoloniën, waar veel rogge voor de markt wordt geteeld, 80 a 90% van het af te zetten quantum nog voorradig is. Gevreesd moet worden, dat een noodtoestand zal intreden ajs de Regeering geen maatregelen neemt om de door haar in het uitzicht ge stelden prijs te doen bereiken, aan gezien de rogge dit jaar moeilijk is te bewaren. Verschillende middelen," welke dooi* de Regeering zouden zijn toe te passen ter verhooging van den roggeprijs werden ge noemd. Regeling consumptieaardappelteelt. Betwijfeld werd of het zal gelukken voor het oogstjaar 1938 een gewijzigde regeling van de consumptieaardappelteelt in te voe ren. De vergadering besloot daarom er bij het college van regeeringscommiissarissen op aan te dringen te bevorderen dat de be staande regeling ook voor het oogstjaar 1938 ongewijzigd worde gehandhaafd, het geen inhoudt het onverandei'd laten van de teeltheffing op f 30.per H.A. Richtprijs erwten. Beslof en werd aan de confessioneele cen trale landbouworganisaties voor te stellen stappen te doen ten gunste van een erwten- richtprijs, welke in overeenstemming is met een zeer nauwkeurige aan de Regee- ring overgelegde productiekostenbereke ning. Postbestelling ten plattclande. Gebleken is, dat vervroeging van de ochtendbcstelling ten platte- lande buiten de kom der dorpen noodzakelijk is, aangezien het voor1- komt, dat deze om 12 uur nog niet heeft plaats gehad. Voorts moet het gewenscht worden ge acht, dat in plattelandsgemeenten, het ge bied waarover de avondbestelling zich uit strekt, wordt uitgebreid.

Schager Courant | 1937 | | pagina 14