16 O, heerlijke Boom, met Je stralende pracht, Je vroolijke kaarsjesgellonker, Wat sta Je daar rustig, als toonbeeld van kracht, Fèl afstekend tegen het donker. Je brengt bij de menschen, hoè slecht ze ook zijn, Het goede toch altijd naar boven, Door Jou wordt de mensch in een stemming gebracht, Van rustig en vredig gelooven. O, heerlijke boom, met je kleurigen tooi. Vol prachtige siers'len beladen, Je takken met sneeuwige vlokken bedekt, Omslingerd door zilveren draden En als dan de Kerstklok te luiden begint: „Er werd eens een Kindje geboren Dan voelen we 't heilige „Vrede op Aard' Weer sterker{ dan ooit nog te voren. WANNEER voor het eerst de Kerstboom in gebruik werd genomen, is niet met zekerheid te zeggen. Dat hieraan tal van legenden zijn verbon den, spreekt vanzelf. Een van deze is, dat het Luther zou zijn geweest, die voor het eerst voor zijn kinderen een Kerst boom heeft geplaatst. Men vertelt, dat hij op een avond door een licht woud van denncboo- men ging. De maan scheen en tooverde een heerlijke stemming over het woud en over de boomen, die met sneeuw waren bedekt. Om zijn kinderen te kunnen vertollen van zijn tocht, en om iets van de schoonheid van het woud te laten zien, nam hij een kleinen denneboom mee naar huis. Wie echter de geschrif ten van Luther raad pleegt zal niets vinden over den Kerstboom. Door een legende is verklaard, waarom Juist de denneboom als Kerstboom is uit verkoren. Winfried, we kennen hem beter als Boni- facius, predikte in 735 onder de Saksers. Doch hij had weinig succes. Op een goeden dag ging hij door het bosch, waarin de eik stond, de heilige eik, aan god Donar of Thor gewijd, aan wiens voet werd geofferd. De Saksers stonden op het punt oen kigd aan dien god te offeren. Hij nam het kind onder zijn hoede, greep een bijl en velde den grooten eik. De Saksers stonden ver baasd. Ze verwachtten, dat Donar den ver metele zou straffen, doch er gebeurde na- Een andere legendo betreffende den Kerst boom, is vol poëzie: Er loefde eens, dicht bij een woud, een dag- looner, met zijn vrouw en twee kinderen, Christiaan en Marie, ze waren arm en schamel was hun hut. Op een avond, dat het stormde, en de sneeuw tegen het kleine venster werd ge jaagd, werd aan de deur getikt en een kin derstem vroeg om toe gelaten te worden. Vol medelijden werd het kind, dat beefde van de koude, toegelaten, gespijzigd en ver warmd en Christiaan bood aan, zijn bed met het kind te doelen. Doch nauwelijks had men zich ter ruste begeven, of men hoorde een koor van lieflijke stemmen. In de hut kwam een ongekende glans en tor- \Vijl de daglooner en zijn vrouw en kinde ren de deur openden, zagen ze een rij van engelen, en aan den denneboom voor hun huis hingen kostbare geschenken. De dag looner had het Kindcke Jezus onderdak .verleend. Elke keer, op Christus' geboorte dag, was de boom, die Steeds groen blcof, .vol geschenken. tuurlijk niets. Toen wees Bonifaclus den denneboom aan en hij zeide: „Uw heilige boom zij van nu af de denneboom. Het is de boom, die van den vre de spreekt, want van zijn hout zijn Uw wo ningen gemaakt. Hij is het teeken der onsterfe lijkheid, want hij is al tijd groen. En hij is de boom van het Christus kind, want hij wijst met zijn takken ten hemel." Populair was de kerstboom in Neder land, Spanje, Duitsch- land en Italië. Volgens sommigen zou in .Frankrijk het gebruik van den Kerstboom be kend zijn geworden in den Fransch-Duitschen oorlog, toon de Duifc- schers het Kerstfeest vierden. Doch dat kan niet juist zijn, want reeds in 1840 had de hertogin Ilelena van Orleans, ze was een prinses van Mecklcn* burg, in de Tuilloriën een grooten Kerstboom opgericht, welke dade lijk veel navolging vond. Ook keizerin Eu- genie richtte, natuurlijk vóór den oorlog van ze ventig, een Kerstboom op. Men zou kunnen zeggen, dat de Duit- schers den Kerstboom in Frankrijk populair der hebben gemaakt. Koningin Victoria liet in 1840 een Kerstboom met geschenken opstel len, welko niet minder dan 10.800 gulden kost te, terwijl in 1847 do hertog van Norfolk een Kerstboom deed op richten voor de families van zijn personeel, welke boom met geschenken een bedrag van f60.000 eischte. Volgens sommigen heeft men het ontstaan van den Kerstboom aan het volgende te dan ken: He was de gewoonte van de geloovigen in den Kerstnacht kaarsen naar de kerk mede te nemen ter eero van het Christuskind. Ze werden ontstoken en door de kerkdienaren op ijzeren luchters bevestigd welke den vorm van een pyramide haddon. De hoofd zaak werd dus niet de Kerstboom, doch de kaarsen en de Kerstboom moest als luchter dienen. Het staat vrijwel vast, dat in Straatsburg de eerste Kerstboom van Duitschland werd opgericht, tusschen de jaren 1582 en lOOi

Schager Courant | 1937 | | pagina 17