i Amerika's geheimzinnige vlootactie 1 GRANUMIX, Geert de Boer Anti-Engelsche propaganda van Italië Moord in de hoofdstad? Drastische strafactie tagan Sjantoeng DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER H.M. de Koningin naar Amsterdam Schacht bepleit krachtige herstel-politiek Drie minuten beefde Mexico Tandh. Inrichting ®eM- *OND 5HJa— r de vertegenwoordiging voor Hollands Noorderkwartier Vlaardinger-Super, Bestrijdingsmiddelen. Door mist verdwaald op het IJsselmeer Laan. Schagcn, Tel. 20. VRIJDAG 24 DECEMBER 1937. 81e Jaargang. No. 10453. tfitgove' der N.V. Uitg.-Mif. „Hollands Noorderkwartier" Japansche spionnage wekt ongerustheid Staatssecretaris Iiull heeft verklaard, dat Washington het officiecle rapport van de iylootcommissie van onderzoek naar het „Panay'-incident ontvangen heeft. Hij voeg de hieraan toe. dat ambassadeur Grew op grond van de nieuwe bewijsstukken stappen zal doen te Tokio en daarbij de oude ei- schcn zal herhalen. In dit verband wijst men er op, dat naar alle waarschijnlijkheid de eischen aangaan de schadevergoeding, ^aanbieding van ver ontschuldigingen en garanties, zullen wor den gehandhaafd. In gezaghebbende kringen ver klaart men, volgens Un. Pr., dat de geheimzinnige actie van de Ameri ka ansche vloot in de haven van San Diego en, sinds vandaag, ook bij San Francisco, verband houdt met spionnage, welke aan de West kust door de Japanners beoefend wordt, ofwel met den toestand in het Verre Oosten, ofwel met beide. De regeeringspersonen bewaren in- tusschen het strikste stilzwijgen. Oorspronkelijk waren de deskundigen Vrijwel eenstemmig van oordeel, dat de bedoeling van de vlootactie was, eenigen druk uit te oefenen op Japan, en daar een zekeren angst te verwekken voor een mo gelijke vlootdemonstratie tijdens de onder handelingen over het „Panay"-incident. Dit nam men vooral aan, wijl men wist, dat vele invloedrijke regeeringspersonen voorstanders waren van een verplaatsing van de geheele vloot naar Hawaii als een stilzwijgende waarschuwing voor Japan. En nog steeds gelooft men in hreede kringen, dat de bewegingen van de vloot een voor proef zijn voor het geval Roosevelt tot een dergelijken maatregel zou besluiten. Het denkbeeld, dat Japansche spionnage iets met de vlootactie heeft uit te staan, kwam voornamelijk Woensdag op, toen ver nomen werd, dat de Mexicaansche regeering op alle schepen, die zioh aan Mexico's West kust ophouden, een waarnemer had ge plaatst, waarop San Diego bekend maakte, dat de vlootcontrole alle Japansche visschers- schepen die Dinsdagavond de haven van San Diego zijn binnengeloop en, heeft aan gehouden. In de kringen van het congres is men reeds, lang de meening toege daan, dat de Japansche visschers aan de Califomische kust zich met spionnage bezig houden. De ongerust heid over deze mogelijke spionnage nam nog toe, toen uit de kringen van het congres werd opgemerkt, dat Roosevelt nieuwe maatregelen wenscht tegen het fotografeeren in de omgeving van de kustverdedi- gingswerken. Ook het feit, dat Japansche zalmvisschers klaarblijkelijk voor goed nabij Bristol-baai in Alaska gestationneerd zijn, heeft ongerust heid gewekt. Deze streek wordt namelijk strategisch als zeer belangrijk beschouwd. H.M. zal de eerste dagen niet naar Den Haag terug- keeren. H.M. de Koningin is gistermid dag per auto naar Amsterdam ver trokken om een bezoek te brengen aan Prinses Juliana en aan Prins Bernhard. Hare Majesteit wordt de eerste dagen niet in Den Haag terugver wacht. Wij zullen niet aarzelen alle noodige maatregelen te nemen verklaart Cranborne. In het Engelsche Lagerhuis heeft de onder-minister van buitenlandsche zaken, Lord Cranborne, naar aanleiding van vra gen betreffende de in het buitenland ge voerde anti-Britscho propaganda met be trekking tot. de Italiaaiische propaganda verklaard: Wij hopen en gelooven, dat het gezonde verstand van het ItaHaan- sche volk ervoor zal zorgen, dat gehoor za l worden gegeven aan onze stappen bij den Italiaanschen am bassadeur Grandi. Indien deze geen uitwerking heb ben is hot duidelijk, dat wij vroeg of laat verdere maatregelen moeten nomen. Ik kan het huis de verzeke ring geven, dat wij niet zullen aar zelen, alle maatregelen te nemen, die wij noodig achter*" Wij wensclien geen gespannen betrekkin gen iusschen ons en cenig ander land. Wat wij wel wensehen is een terugkeer tot de vriendschappelijke betrekkingen, die altijd tusschen ons land en Italië hebben bestaan. Vervolgens vroeg de liberaal Mander of er voor zou worden gewaakt, dat voortaan geen enkele vergunning voor den uitvoer van wapenen naar Japan moer zal worden verstrekt, teneinde het weerstandsvermogen van China niet te. verzwakken. Lord Cranborne verklaarde naar aanlei ding hiervan, dat de laatste drie maanden slechts één uitvoervergunning is versterkt. De Britschc regeering zal doorgaan met het ten uitvoer leggen van de Volkenbondsre solutie van Octobcr, waarin de moreele steun aan China van de zijde der Volken bondsleden tot uitdrukking wordt gebracht. Wat betreft het door Mander geopperde denkbeeld, geen enkele vergunning voor den uitvoer van wapens naar Japan te verstrekken, dit zou aldus Cranborne, moei lijkheden opleveren in verband met de be palingen van het Britschr Japansche han delsverdrag van 1911, want de genoemde re solutie ontheft de Britsche regeering niet van haar verplichtingen die zijn neergelegd in dit verdrag. Hierna werd het Lagerhuis yerdaagd tot 1 Februari a.s. Het economische leven is slech ter gefundeerd dan in 1929. In een artikel in de „Deutsche Volkswirt" schrijft dr. Schacht on der meer: „De realistische politiek der „havenots" (niet-bezittenden) heeft het mogelijk gemaakt, dat er zoo iets als een economische wereld conjunctuur heeft kunnen komen. Deze politiek heeft het economische leven der afzonderlijke volken uit den afgrond teruggetrokken en de binnenlandsche markten hersteld. De saneering dier binnenlandsche mark ten heeft ook gevolgen voor het internatio nale economische leven gehad. Niettemin mag niemand vergeten, dat een beginnend binnenlandsch herstel wel een stimulans voor de wereldeconomie kan zijn, maar nog lang niet leidt tot een duurzaam herstel. DR. SCHACHT. Het economische leven van ieder volk heeft zijn schaduwzijde, hetzij er gebrek aan grondstoffen of kapitaal bestaat, hetzij er niet genoeg industrieproducten of sol vente credietmemers zijn. Het is het doel der wereldeconomie die tekorten zooveel mogelijk te compenseeren. Ik geloof, dat men niet lang meer mag wachten met het krachtig ter hand nemen van een internationa le herstelpolitick. Het economische leven der wereld is veel slechter gefundeerd dan in 1929 het geval was. Daarom moeten wij snellere en betere herstelmethoden vinden dan die. waarnaar de Londensche conferentie van 1935 gestreefd heeft Wij moeten afzien van het statisch den ken, dat rechten en plichten onveranderd tracht te houden alleen uit de overwe ging, dat het vroeger ook zoo was. Wij hebben in de geheele wereld, en in de eer ste plaats bij de bezittende staten, behoefte aan een dynamisch donken. Deze eisch wordt allereerst den politici gesteld, die den „havenots" levensmogelijkheden moeten toe kennen. Het economische leven van en tusschen de volken gedijt slechts, waar de vrede gedijt. De vrede is slechts mogelijk waar levensmogelijkheden bestaan. Duitsch land heeft zijn vredelievendheid vaak ge noeg bewezen. Het gelooft dat de andere volken den vrede willen, doch het hoopt hij de wisseling des jaars. dat die vrede lievendheid eindelijk tot vrije en vrucht bare ontplooiing zal komen." Het lijk van een drenkeling wekt duistere vermoedens. Portefeuille en portemonnaie zijn verdwenen. Amsterdamsche politie en justitie houden zich, aldus de Tel., nog druk bezig met de mysterieuze verdwijning van den heer Jos Mok uit de Joden Brcestraat, wiens lijk Woensdagmorgen in het water van de Oude Schans bij de Snoekjesgracht is gevonden. Er zijn nl. bij de voorloopige schouwing van dit stoffelijk over schot merkwaardige feiten naar vo ren gekomen, die de politie doen vragen, of de heer Mok op den avond van zijn verdwijning een ongeval is overkomen, dan wel of hij mogelijk ook zou kunnen zijn vermoord. Men heeft nl. ontdekt dat de kleeren van het slachtoffer op verschillende plaatsen zijn gescheurd en wel bij de binnenzakken van het colbertjasje en aan de binnenzijde van het vest, waar de heer Mok zijn por tefeuille met geld droeg. De portefeuille noch -de portemonnaie heeft men op het lijk gevonden. Doch wat nog meer de aandacht van de politie heeft getrokken is het feit, dat het rechterachterzakje van de pantalon bin nenstebuiten is gekeerd. In dit zakje droeg de heer Mok meestal zijn portemonnaie. Wel heeft men in een der broekzakken nog een klein bedrag gevonden, doch men neemt aan, dat de overledene meer geld bij zich moet hebben gehad. Op den avond van zijn verdwijning is de heer Mok o.a. nog bij een firma aan de Keizersgracht ge weest, waar hij eenige facturen heeft ontvan gen. Ook deze papieren heeft men niet op het lijk gevonden. Bovendien droeg de heer Mok op den bewusten avond een overjas, maar het lijk is zonder overjas opgehaald. Verwondingen. Zoo zijn er nog meer bijzonderheden, die de vraag of de heer Mok misschien werd vermoord, niet direct verwerpen. Het stoffe lijk overschot vei'toonde n.1. verschillende verwondingen. Een arm was gebroken, ter wijl men grootc verwondingen zag op den schedel en op het voorhoofd. Het costuum van het slachtoffer zal thans nader door den politiedeskundige, den heer Van Lodden Hulsebosch, worden onderzocht. Bij de marechaussee te Doetinchem heeft zich gistermorgen een familielid van een anderen in de hoofdstad verdwenen man gemeld, die, nu het lijk van den heer Mok gevonden is, de veronderstelling heeft geuit, dat deze tweede verdwenen man mogelijk in gezelschap van den heer Mok is geweest. Ongeveer terzelfder tijd is ook deze man verdwenen. De aangever meende zelfs te we ten dat de man, de fruithandelaar de V., den heer Mok goed kende en wel eens zaken met hem had gedaan. Huizen in de hoofdstad ingestort. Alle verbindingen verbroken. Toestand in de westelijke pro vincies ernstig. In Mexico is gisteren een hevige aardschok gevoeld. De aardbeving is begonnen om 12 uur 17 Green- wichtijd en heeft drie minuten ge duurd. In de stad Mexico zijn zeven huizen ingestort, twee personen zou den zijn gedood, verscheidene ge wond. Men heeft nog geen bijzonder heden over de gevolgen van de aard beving in de provincie, maar het schijnt, dat de gevolgen zeer ernstig zijn in Oluca bij Mexico. Verschei dene gevallen van kortsluiting de den zich in de stad Mexico voor, de telefoonverbindingen werden ver broken. De „New York Sun" meldt uit Mexico City, dat de haard van de aardbeving, naar men vermoedt, op 400 kilometer van de hoofdstad verwijderd ligt. Daar alle instrumenten van het staats- observatorium door de beving onbruikbaar zijn geworden en alle verbindingen der in de hoofdstad vertegenwoordigde Amerikaan sche telegraafmaatschappijen verbroken zijn, kent men geen nadere bijzonderheden. Te Mexico-Citv werd liet asphalt openge scheurd. terwijl de meubels in de huizen omvielen. De aardbeving wekte de inwo ners uit hun slaap, men zag honderden menschen in paniekstemming de straat op rennen. Nader wordt gemeld, dat de schade ïn de hoofdstad gering is. Men vreest echter dat vooral in de westelijke provinciën groo- te verwoestingen zijn aangericht. Volgens de waarnemingen op de Fordham-univer siteit te New-York zou de haard wellicht bii de westkust van Mexico liggen. Café ROOBOL Markt - SCHAGEN. Spreekuur van den tandarts: eiken Donderdag van 9'|2- 1 uur Bekende lage tarieven. Inlichtingen kosteloos. REPARATIES IN ÉÉN DAG GEREED Vraagt de Radio-Rede van Mr. P. J. OUD! Tegen inzending van onderstaande bon (in open enveloppe, gefran keerd met l'/j cent) wordt U gaarne kosteloos een exemplaar toege zonden van de Radio-rede over de politieke toestand, gehouden door Oud-Minister Mr. P. J. OUD voor de VRIJZINNIG DEMO CRATISCHE BOND. Ml. F. J. O"1*- I Wegens vernieling van Japansche eigendommen De woordvoerder van de Japan sche garnizoenstroepen in Tientsin heeft een verklaring afgelegd, waar in hij zeide, dat het Japansche leger besloten heeft een drastische straf actie te ondernemen tegen het Chi- neesche vandalisme jegens de Ja pansche eigendommen in Sjantoeng. Japan behoudt zich het recht voor schadeloosstelling te eischen en heeft zich gereed gemaakt waarborgen ta verkrijgen. De Japansche regeering heeft de 17000 In gezetenen uit Tsingtau teruggetrokken en beloften gevraagd van den burgemeester, Sjen Lie Hocng en den gouverneur Han Foe Tsjoe, ten opzichte van de bescherming van de Japansche eigendommen en belangen, die gewaarborgd zijn door verscheidene overeen komsten tusschen Japan en China, tenvijl Tsingtau uitgezonderd wordt van de blok kade en de opmarsch van Japansche troe pen aan den noordelijken oever van de Gele Rivier stopgezet is. Dit alles ter voorkoming eener uitbrei ding der vijandelijkheden tot Sjantoeng. Desondanks hebben de Chineesche auto riteiten opzettelijk en systematisch de Ja pansche eigendommen in Sjantoeng ge plunderd. Voorts wordt er ïn deze verklaring op gewezen, dat de provinciale regeering van Sjantoeng den Chineezen toegestaan heeft Japansche eigendommen te plunderen in Tsinan op 17 December. dat hineeshe geregelde troepen op bevel der regeering steenkoolmijnen, die Japansch eigendom waren, hebben opgeblazen in Tstetsjoean en Posjan, ondanks de vertoogen van het Chineesche volk en de raadgevingen van de buitenlanders, die vreesden voor werk loosheid en verergering van den toestand en dat negen Japansche katoenfabrieken opgeblazen zijn op bevel van de gemeente lijke autoriteiten te Tsingtau, terwijl thans de Japansche eigendommen in Tsingtau vrijelijk geplunderd worden door geregelde Chineesche troepen en door het geneupel. Conflict in de S D.A.P. toegespitst Het ComitéAnema breekt het contact met de commissie van onderzoek inzake de kwestie- Kiès. Het comité-Anem» te Oldeboorn (Fr.) heeft aan de commissie van den partijraad der S.D.A.P. inzake het conflict in Friesland den volgenden brief gericht: „Reeds onmiddellijk na de instelling van uw comimissie bleek uit het artikel „Ru moer rondom de zaak Kiès" in de Arbeiders pers, dat men vanwege de partijleiding, na. eerst op zeer weinig fraaie wijze die com missie er door te hebben gesleept, bezig was het karakter der commissie te veranderen van een commissie van onderzoek in een soort rechtbank. Uw brief van 16 dezer bevestigt dat volkomen. U noemt zich in de zen brief rechters, en Paul Kiès den beschuldigde, en om de maat vol te maken zegt ge aan ons geen verantwoording schuldig te zijn, ter wijl ge dat wel naar den anderen kant zijt, want ge zijt ingesteld door den partijraad, en voorzitter van dien raad is degene, die voor ons de hoofdschuldige is, nl. Vor- rink. War op deze wijze Ï6 komen vast te staan wat na het artikel „Ru moer rondom de zaak Kiès" reeds te voorzien was, n.1. dat ge niet zijt een objectieve commissie van onderzoek, zien wij van alle verdere contact met uw commissie af." Hieruit volgt, dat het conflict permanent is geworden, EERBERICHT DB BILT SEINTi Verwachting: Zwakke tot mati ge Westelijke tot Zuidelijke wind, aanvankelijk opkla rend. later weer toenemende bewolking, weimig of geen; regen, weinig verandering in temperatuur. Verdere vooruitzichten: Zacht weer. Baromteritaad heden*orgei 8 nar: 779 CENTRALE VERWARMING WAT IS ER GE NOEGLIJKER DAN EEN VERWARMINGS INSTALLATIE, DIE U BLIJVEND VOLDOE NING SCHENKT. DE V TECHU.BUREAU R I E S ALKMAAR ROTTERDAM Tel. 2197—3897 44504 Ondergeteekende heeft de eer U hier door te berichten dat hij vanaf heden op zich heeft genomen voor den verkoop van de producten der Eerste Ned. Cotip. Kunstmestfabriek te Vlaardingen, Voor vlotte, prima aflevering en concur reerenden prijs zal wordep zorggedragen. Beleefd aanbevelend, KOLHORN. TELEFOON 5. Mandsjoekwo bij de Anti-Komintern? Of herziening van het negenmo- gendheden verdrag? Belang rijk besluit van het Japansche kabinet verwacht. Medegedeeld wordt, dat het Japan sche kabinet vandaag een zekere belangrijke diplomatieke maatregel zal bespreken, welker aard niet be kend gemaakt wordt. Geruchten zeg gen evenwel, dat hier sprake is van een toetreding van Mandsjoetkwo tot het anti-kominternpaot, of van een eisch tot herziening van het negon mogend1? i eden v e rd rag. Angstig avontuur van eendenja- ger uit Monnikendam. Gistermorgen omstreeks 10 uur ging de Monnikendammer C. B. met oen motorvlet op jacht naar eenden op het IJsselmeer. Na eenigen tijd gevaren te hebben kreeg hij motorpech en gedurende de reparatie kwam een dikke mist opzetten. Tengevolge hiervan kon hij zich niet meer oriënteeren en dwaalde af naar Enikhuizen, waar hij door waarschuwingsschoten de aandacht op zich trachtte te vestigen. De schipper van de „Vijf Gebroeders", Koch, hierdoor opmerkzaam gemaakt spoed de zich naar de plaats vanwaar de schoten kwamen, waar hij Ba aantrof dien hij ver volgens bij de Oranje-sluizen aan wal bracht. Nadat hij door een inwoner van Schellingwoude van een fiets voorzien was, kon hij de tocht naar huis aanvaarden.

Schager Courant | 1937 | | pagina 1