Melk moet naar kwaliteit betaald worden Herinneringen aan den Tashi Lama Minister Steenberghe komt de kleine tuinders tegemoet Had Nederland moeten overleggen met andere Volkenbondsstaten Postvluchten op Indië ALG. VERG. NED. ZUIVELBOND Grondslagen door overheid vast te stellen Concurrentie tusschen particu liere en coöperatieve fabrieken over den hekel. De Alp. Ned. Zuivclbond kwam gisteren in algemeene vergadering bijeen in het Jaarbeursrestaurant te Utrecht onder voor zitterschap van den heer L .F, Britzcl. Als buitengewoon lid werd o.m. met ac clamatie toegelaten de Federatie van Ver- eenigingen van directeuren van Coöpera tieve Zuivelfabrieken in Nederland. Prof. Ir. Ii. van der Burg werd als be stuurslid herkozen. De secretaris, de heer J. A. Geluk, deed daarna o.a. mededeelin- gen over den afzet der producten. De maan den September en October hebben een ster ke verhooging van den boferprijs te zien ge geven. De kaasprijzen hebben zich in Sep tember en het begin October ook in stijgen- dé lijn bewogen. Hier kwam de daling ech ter vroeger dan bij de boter. De melkpoe- derprijzen vertoonden vrijwel hétzelfde beeld. Voortzetting der clearing. Wat de gccontingcntcerdc export betreft werd opgemerkt, dut de clearingregeling met Duitschland zich in zoodanigen zin heeft ontwikkeld, dat er den laatsten tijd van een achterstand in de betalingen voor onzen export geen sprake meer is. Bij de onderhandelingen met Duitschland is het gegaan om de vraag, of al of niet met de clearing zou worden doorgegaan. Gezien de omstandigheden, is het zeker voor do export van land- en tuinproducten van het grootste belang, dat met de clearing op den bes taanden voet wordt doorgegaan, daar elk ander systeem zoolang men in Duitschland vasthoudt aan de deviezenrege- ling, minder zekerheid voor een goed ge- reguleerden export 'biedt dan dit. Betreffende de consumptiemelkregelingen werd opgemerkt, dat het niet op den weg ligt van do coöperatieve zuivelbereiding om de oprichting van dit soort regelingen te bevorderen. Wordt men door de omstandig heden gedwongen daaraan toch mede te werken, dan is het van belang, dat de coöperatie zelf een vcrecniging vormt, wél ke dan zoo noodig in federatief verband met andere distribuanten-organisaties kan samenwerken. Ook in bet wettelijk gebied zullen de crisismaatregelen inzake de melk- voorziening worden gewijzigd. Mogelijk zal hier de bescherming echter nog wat Verder gaan, gezien het feit, dat deze ook in de achter ons liggende jaren grooter is geweest. Van verschillende kanten werd aangedron gen nogmaals liet verzoek te richten' tot den minister tot wijziging van de kalvcrteeltbe- perking en als het ccnigszins mogelijk is, deze op te heffen. Kwaliteitsverbetering der melk. De volgende conclusies werden aan de ver gadering voorgelegd ten aanzien van de al gemeene kwaliteitsverbetering der mèlk. 1. Het is noodig, dat er een al gemeene regeling tot vorbe'.ering der Kwaliteit van de melk komt. Hier onder dient zoowel industriemelk, als consumptiemelk te vallen. 2. Hoewel met de verbetering der melkwinning en melkbehandeling door voorlichting en onderwijs, zoo als dit thans bij de coöperatieve fa brieken in vele gevallen plaats vindt, moet worden doorgegaan, zal het toch noodig zijn om tot een alge meene betaling der melk naar kwali teit te komen, teneinde de achter lijke en nog niet medewerkende be drijven er ook toe te brengen, aan de kwaliteitsverbetering mee te doen. 3. Om tot oen algemeene betaling naar kwaliteit te komen en verdere regelingen in te voeren, die met het oog op de onderlinge verhoudingen algemeene toepassing zullen moeten vinden, zullen de grondslagen van overheidswege moeten worden vastgelegd. Dit zal in overleg met dc directie van den Land bouw moeten geschieden en het toezicht op de uitvoering zal bij het met dc landbouw- nangelegonhedcn belaste departement moe ten berusten. 4. Uitvoering der wettelijke maatregelen zal elke fabriek naar eigen inzicht moeten kunnen regelen, mits voldaan wordt aan de dienaangaande door de overheid gestelde richtlijnen. De coöperatieve zuivelbereiding zal in do gelegenheid moeten worden gesteld, eigen diensten in te stellen, die aan dc wet telijke voorschriften voldoen. Het paard van Troje. Do begrooting voor het dienstjaar 1938 word z.h.s. goedgekeurd. Bij do rondvraag wees dc heer Schrodcr op de onjuistheid, dat do directeuren der coöperaties do molk soms afgeven aan dc particuliere' fabrieken. Dat was, volgens spie ker, het paard van Troje binnen balen. De hoeren worden verblind door dc hooge prij zen. welke hun worden geboden. Het was spreker bekend, dat dc N.V. Ga- Veesterfte door mond- klauwzeer en De weck van 12r—48 December. .Het aantal sterfgevallen ten gevolge van mond- en klauwzeer was in dc week van 12—IS December als volgt: 18B (2503) run deren. 253 (2723) kalveren, 113 (2208) var kens en biggen, 12 (174) schapen en 3 (45) gpiten. De tusschen haakjes geplaatste cijfers ge ven dc totalen aan sinds 19 September j.1. lak 22,500.000 k.g. melk per jaar omzet. Met alle mogelijke middelen worden de boeren er toe overgehaald de melk niet meer aan de coöperatie, docli aan de N.V. te leveren. Zelfs biedt de N.V. aan dc helft van de boete te betalen. Spreker verzocht het be stuur maatregelen hiertegen te treffen. De vooiv.itter verklaarde, dat deze kwestie reeds eerder de aandacht had van het be stuur. De N.V. tracht de' macht van dc coöperatie te breken. De boeren moeten zoo verstandig zijn hieraan ni,et mee te wer ken, want zij graven op deze wijze hun eigen graf. Dc Zwitsersche melk is voor de N.V, te duur geworden. Men hééft'nu in 'Neder land een beter gebied gevonden om de noodzakelijke ntclk te betrekken. De boe ren moeten in deze veel meer saamhoorig- hcid betrachten en hun egoisme ter zijde stellen. Tweede Kamer MINISTER SLOTEMAKER'S TWIJ FELACHTIGE OVERWINNING. DE LANDBOUWCRISIS-FONDS-BE GROOTING AFGEHANDELDOP KERSTRECES TOT 15 FEBR. A.S. Den Haag, 23 December 1937. 't Is ongetwijfeld wèl eigenaardig geloo- pen met tic thans alweer achter ons liggen de begrootingsdebatten, dat eerst op den allerlaatsten dag iets als een beslissing over het al of niet voortbcsaan van het Kabinet- Col ijn moest vallen! Zooals men al wel weet werd heden-mid dag, na dc pauze de vergadering begon te elf uur reeds! gestemd over de begroo ting van minister Slotemaker de Bruine, en dat, terwijl Z. Exc. juist gisteravond had doen blijken, dat de Regeering in geen enkel opzicht tegemoet wil of kan komen aan de zeer ernstige klachten ten aanzien van de leerjingenschaai. Vast staat, dat minister Slotemaker al thans een „lichtelijk-officieus" votum van wantrouwen te pakken heeft, door de wijze, waarop een grootc meerderheid in de Kamer optornde tegen de weigering der Regeering inzake, dc genoegde,.scUpal.. Was hier sprake geweest van „ministers- politiek", dan had Exc. Slotemaker ongetwij feld het loodje gelegd, maar nu dé kwestie een Kabinetszaak uitmaakte en afstemming der begrooting het heengaan van de huidige regeerings-combinatie ten gevolge zou heb ben gehad, woog bij de meerderheid der op positie het Kabinetsbelang zwaarder dan dat, aan verbetering der leerlingenschaal verhonden. Niemand zal kunnen ontkennen, dat de oppositie vooral voor de Katholieken moei lijk was. In het Kabinet zitten vier katho lieke ministers, waarvan men veel ver wacht. Doch goed staatsmansbeleid vordert toch, dat men zich zoo weinig mogelijk aan een échec bloot stelt, en da' had men kun nen doen, als men niet begonnen was met zoo veeleischend voor den dag te komen. Minister Steenberghe had In de ochtend uren den goeden wil der Regeering duide lijk gedemonstreerd, door zeer belangrijke toezegingen aan de kleine tuinders. Wat de Regeering thans voor de kleine hoeren doet, wil zij verder ook voor de klei ne tuinders doen. Totstandkoming van plaat selijke organen in den tuinbouw zal worden bevorderd, waarin crediteuren en debiteuren samen worden' gebracht, teneinde tot een vergelijk te komen. En als het Rijk gelden beschikbaar stelt, kan elke crediteur zich tot het Rijk wenden! Voorts wil de Regeering de kleine tuin ders in nalura steunen, o.a. door het be schikbaar stellen van meststof, en van materialen, als een regeling met den le verancier-crediteur tot stand is gekomen en een financieelc saneering is bereikt. Voorwaar, deze toezegging zal echte Kerst vreugde brengen in menig tuiindersgczinl De behandeling der afdcelingen bracht niet veel nieuws naar voren. Bij de afd. „Melk en Zuivel" kwam de oncle tegen stelling boter—margarine weer eens op'den voorgrond. De heer Van den Heuvel (A.R.) wilde do margarine een apart kleurtje geven, terwijl de heeren Kupcrs (S.D.) en Araelink (A.R.) bet ergerlijk vonden, dat de zoo weinig draagkrachtige margarine- eters het leeuwendeel van het exnortvcrlics moeten betalen, ad f20 millioen. De minister droeg de boter een goed hart toe en kon den heer Van der Weyden (R. K.) niet toegeven, dat wij beter deden, geen boter meer naar Engeland te expor teeren tegen verlies, doch die zelf op te eten. Dan zou de prijs dermate zakken aldus Z. Exc. dat de exportprijs er nog verre boven uit steekt. Wat het kleuren dér margarine betreft, de minister kon er niet toe komen, de minst-draagkrachtigen een onsmakelijk gekleurd smeersel voor te zetten. En: de boter wordt toch óók gekleurd! Bij de afd. „Groenten-, fruit- cn sierteelt" verklaarde de minister, alle aandacht voor deze zaken te hebben en te werken in de richting van minimum richtprijzen, waar om dc heer Groen (R.K.) gevraagd had. De heer Van den Heuvel (A.R.) bepleitte betere prijzen voor de bloembollen, doch de bewindsman ging daar niet op in. De afd. „Visscherij" bracht den heep Duymaer van Twist naar voren, en hij bracht IJmuiden ter sprake, aan den mi nister vragend, of de Regeering hier niet wat regelend kan optreden, aangezien de aanvoer van visch soms zeer schaarsch, doch dan weer te overvloedig is. Ook de heeren Kievit (S.D.) en van Lidth de Jeude (V.B.) wezen op de slechte ver houdingen in het visscherijbedrijf. De minister achtte don toestand even eens „hoogst-bedenkelijk" ook wat de zoet vvatervisscherij betreft. Intusschen zal Z. Exc. zien, wat hij eraan kan doen. De Kamer zal op 15 Februari e.k. weer bijeen worden geroepen, voor de Indische begrooting en de „Electriciteifswet". Mr. v. Schaik eindigde met een blijk van krach tig meeleven met de blijde hoop in 't prin selijk gezin, allen een „Zalig Kerstfeest!" toewenschende. DE ERKENNING VAN HET ITA LIAANSCHE KEIZERRIJK. Vragen aan den Minister. Het Tweede Kamerlid, de heer Albarda heeft aan den minister van Buitenlandsche Zaken de volgende vragen gesteld: 1. Indien het waar is, dat de Regeering overleg heeft geopend met andere regee ringen, teneinde zekere moeilijkheden met Italië uit den weg te ruimen, wil de mi nister dan mededeelen, tot welke regeerin gen hij zich met dat doel heeft gericht? 2. Indien tot die regeeringen niet die van Groot-Brittannië en van Frankrijk, alsmede van andere Volkenbondsstaten behooren, waar om heeft de minister dan gemeend, dat hij deze regeeringen niet in het overleg behoefde te betrekken? 3. Is de minister niet van oordcel, dat de aangelegenheid, waarvoor hij het over leg hééft geopend, behoort té wórden b'eJ handeld gemeenschappelijk met al die re- geëringen, met wélke dé Nederlandsche Regeering ten aanzien van het Italiaansch- Abessinisch conflict in den Volkenbond een zelfde gedragslijn heeft gevolgd? 4. Is het initiatief tot de stappen, welke de minister heeft ondernomen, door de Nederlandsche regeering zelf standig genomen; of is het een ge volg van eenlg verzoek van de re- gecring van Italië? 5. Indien de minister zich slechts ten doel heeft gesteld in overleg met andere regcc- ringen te kunnen tegemoetkomen aan het verlangen der regeering van Italië, dat in den geloofsbrief van een gezant de titel van keizer van Ethiopië zal worden vermeld, is de minister dan van oordeel, dat die titel kan worden gebruikt, zonder dat daarmede de souvereiniteit van Italië over Abessinië de facto wordt erkend? G. Meent de minister niet, dat de erken ning van de 'verovering van Abessinië in strijd zou zijn met zedelijke beginselen, die in het Volkenbondshandvest zijn belichaamd, en dat zulk een erkenning, zonder een Vol- kenbondsbesluit, het aanzien van Nederland zou schaden en ook indruischen zou tegen de gevoelens van het overgroote deel van het Nederlandsche volk? Geen moreele goedkeuring van de Italiaansche overwinning Persstemmen over het Neder landsche initiatief. De „Tndependance Beige" schrijft over het door Nederland genomen initiatief inzake de erkenning van Abessinië: dit is een ini tiatief, dat men slechts kan goedkeuren, en dat getuigt van een werkelijkheidszin, waar van do gelieele internationale politiek door drongen diende te zijn. De erkenning van dé Italiaansche souvereiniteit over Abessinië houdt in geen enkel opzicht en hierop i diont do;'nadruk te worden gelegd een moreele goedkeuring in van. de Italiaansche overwinning. Te willen volharden in een afkeurende houding, die niet de minste kans meer biedt op een totstandkoming van een wijzi ging in den ge laak ten toestand, beteekent blind zijn voor de werkelijkheid, de toe komst bemoeilijken en de moraal zelf be lachelijk maken. FRANKRIJK WISSELT SPIONNEN MET DUITSCHLAND. Gistermiddag hebben Fransche en Duit- sche autoriteiten aan het grensstation Apach vier gevangenen, die veroordeeld waren we gens spionnage, uitgewisseld. Nandoe (heenreis) Valk (terugreis) Pelikaan (heenreis) Torenvalk (terugreis) Oehoe (heenreis) Reiger (terugreis) Buizerd heen reis) Vertrek van jRang. 23 Dec. Athene 23 Dec. |Alex. 23 Dec. |Rang. 23 Dec. [A'dam 23 Dec. |sand. 23 Dec. A'dam 25 Dec. Aankomst te Jsingap. 23 Dec, J A'dam 23 Dec, |Basra 28 Dee, Jjodhp. 23 Dec, J Napels 28 Dec, Singap. 23 Dec, DE MYSTIEKE PERSOONLIJK HEID VAN TIBET'S GEESTE LIJKEN LEIDER. DE „BOEDDHA VAN HET ON BEGRENSDE LICHT". Eenige dageri geleden bereikte ons het bericht van liet overlijden van den in verbanning levenden Tashi Lamaden geestelijken bestuurder van Tibet. De verstandhouding tus schen den Tashi Lama en de Bril- sche Regeering was altijd bijzonder goed. Vandaar dat Sir. Frederic O' Connor, Engelsch handelsagent in Tibet, in de gelegenheid was, den geestelijken leider van het land te bezoeken. In onderstaand artikel ge ven wij eenige aardige bijzonderhe den van dit bezoek weer. „Na de onderteokening van hot Engelsch- Tibet&ansch verdrag te Lhasa in September van het jaar .1904, en na het vertrok van Colonel Younghlishand, bleef ik te Gyantse achter nis eerste Engelsche handelsagent in Tibet. Een van mijn eerste plichten was, een bezoek aan den Tashi Lama in zijn hoofd kwartier te Siigatse te brengen, een stad ongeveer GO mijl ten Noorden van Gyantse, aan de rivier de Brahmapoetra. Eerste kennismaking. De Lama ontving mijn kleine gezelschap en mij buitengewoon vriendelijk cn gedu rende het eerste onderhoud vertelde hij me, hoe buitengewoon verheugd hij was, zijn vroegere kennisrpaking met de Britschc of ficieren te kunnen hernieuwen. Deze woor den verbaasden mij wel eenigszins. daar ik wist, dat nog nooit' een Engelsche of ficier, of zelfs ook maar een blanke man, den Lama bezocht had. maar na een oogen- blik begreep ik, dat hij werkelijk over zich zelf sprak. De Ta.^lii Lama beweert namelijk een reïncarnatie van een vorigen Lama te zijn en zoo sprak Jiij dus over zich zelf, in do veronderstelling, ook ruim honderd jaar. geleden hier op aarde vertoefd te hebben. Dc Engelsche officieren, waarover hij sprak, waren Kapitein Turner en Bogle, die vroe ger door Warren Hastings gezonden waren om den toennualigen Lama, (dus dezen Lama) in het jaar 1774 een bezoek te bren gen. De Lama wist niets van wat er op de wereld gebeurde. Zoowel bij deze gelegenheid, als ook bij een volgend bezoek «te Sjigatse het volgen de jaar, werd ik beste vrienden met den jongen Lama en bracht vele urn met hem door in zijn particuliere vertrekken. Wij bespraken toen allerlei belangrijke onder werpen. Hij was toen een jonge man van 22 23 jaar oud en zeer bemind in zijn gelieele omgeving, vanwege zijn vriendelij- ken aard en omgangsmanieren. Daar hij gewend was, steeds volkomen afgezonderd van de wereld te leven, wist hij niets van wat er buiten op aarde gebeurde en wan neer ik hem dan eens iets kon vertellen, luisterde hij aandachtig, om toch vooral niets te missen Ook zond ik hem talrijke foto's teneinde hom een beeld van den vooruitgang der techniek te geven. Op een goeden dag vertelde hij mij, -dat hij zijn schatbewaarder op dracht gegeven had, hem de ge schenken te brengen, die hij 130 jaar geleden van Warren Hastings ontvangen had. 'Er werd nu een grootc kist binnenge bracht en hij onderzoek bleek, dat deze tal van .kostbare voorwerpen, zooals porcelein, horloges en juweelen bevatte. Tijdons dit bezoek noodigde ik de Tashi Lama tevens uit, op bevel van het Britsch-Indische Gou vernement, nu ook een tegenbezoek aan Britsch-Indië te komen brengen naar aan leiding van het bezoek van den toennualigen Prins van Wales, den lateren Koning Ge- orge V en zijn gemalin. Deze uitnoodiging naui hij zeer verheugd aan, TASHI LAMA. Levendige conversatie. In November 1905 vertrokken we, de Lama met een gevolg van 300 personen. Van Dar- jeeling gingen wc erst naar Rawal Pindi, waar een groote wapeninspetie gehouden werd voor het Koninklijk gezelschap. Toen de trein aankwam, kreeg ik bericht, dat de vorstelijke personen den Tashi Lama persoonlijk wenschten te ontvangen. Het gesprek, waarbij ik als tolk fungeerde, verliep zeer gunstig. De Prins en de Prin ses vroegen hem hónderd uit over zijn le ven. zijn familie en zijn omgeving. De Lama, die nog nooit met een ander vrou welijk wezen, dan zijn moeder gesproken had. maakte een uitstekenden indruk door zijn beschaafde stem en vriendelijk voor komen. Vervolgens maakten we een tocht naar de verschillende heilige plaatsen aan Boeddha gewijd. De laatste plaats, die we bezochten, was Boddh Gaya. de plek, waar Boeddha zijn „zending" vernam. I-lier hield de Lama een plechti- gen dienst, onder dcnze]fden boom (zooals de historie meldt) waar zijn groote voorganger, van wicn hij meent de aardsche personificatie te zijn, ook eens zat te mediteeren, ongeveer 2400 jaar geleden. Het was een zeer indrukwekkende scène en onvergetelijk voor degenen, die bet geluk hadden, er bij te mogen zijn. Na den dienst zegende de Lama alle aanwezigen. Met groote vreugde neemt do Lama aan eenige feesten deel. Nu ging de tocht verder naar Calcutta, waar de Lama zijn intrek in Hastings Hou* se nam. Na eenige dagen gerust te heb* ben, bracht hij een officieel bezoek aan den Prins van Wales in het Gouverne mentsgebouw, waar hij met groot ceremo nieel ontvangen werd. Den clag daarop bracht de Prins een tegenbezoek, zooals dat behoort bij .zulke voorname personen, als de Lama was. Behalve deze officieele bezoeken werden er ook nog eenige fees ten georganiseerd, waaraan de Lama, die in het dagelijksch leven niets gewend was', met groote vreugde deelnam. In Januari 190G werd de terugtocht naar Tibet aan vaard. Aan de trein nam ik afscheid van hem, want na een verblijf van elf jaar in Britsch-Indië, keerde ik naar huis terug. We waren in die paar jaar, warme vrien den geworden en we scheidden met smart* Ik heb hom nooit meer teruggezien. Moeilijke jaren. Zijn verdere leven is niet zeer gelukkig geweest. Stormachtige cn moeilijke jaren volgden. Do Chineezen trachtten bun gezag in Tibet weer te herkrijgen. De Dalai Lan.ua keerde uit China terug, vluchtte naiar Britsch-Indië en keerde ten tweeden male naar Lhasa terug. Tusschen de beide Lama's ontstond verschil van meerling, wrat tot ge volg had, dat nu de Tashi Lama op zijn beurt de wijk naar China nah. Hiér bleef hij voor de rest van zijn loven. De kwestie van zijn terugkeer word nog korten tijd voor zijn dood besproken. De Dalai Lama was ge- ruimen tijd geleden overleden en nog steeds was men er niet in geslaagd een goeden op volger te vinden. Nu voelde men de behoefte ontstaan, den Tashi Lamia te laten terugkce- ren. Maar hij had tal van vijanden in Lha sa, die jaloersch op hem en op de leden van zijn gevolg waren. Zoo is er van zijn terugkeer nooit iets gekomen en moest de Lama ver van zijn vaderland, tot zijn vaderen terugkeerén. Mis schien zal hij in een volgende reïncarnatie weer op aarde verschijnen. In Tibet hoopt men nu, dat er spoedig een nieuwe Lama gevonden zal zijn in de persoon van een baby. Op kosten der regee ring wordt dit kind opgevoed en voorbe reid op zijn taak, om. indien hij volwassen geworden is, de reïncarnatie van Boeddha voor te stellen.

Schager Courant | 1937 | | pagina 2