'o II 1*11 llt Amerika aanvaardt de Japansche verontschuldigingen DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Japanners trekken Hangtsjau binnen De Roomsche Kerk doet niet aan politiek De V.D. en de Defensie Voetballer oa botsing doodgebleven Konijnendief berooft zich van het leven Nederlandsche motorlogger gestrand Frankrijk moet sober leven Japansche soldaten dringen Engelsch schoolgebouw binnen Laan, Schaden, Tel. 20. MAANDAG 27 DECEMBER 1937. 81e Jaargang. No. 10454. Uitgave tfer N.V. llitg.-Mif. „Vlollonds Noorderkwortier" Ernstige waarschuwing tegen herhalingen De regeering der Vereenigde Sta ten heeft besloten de Japansche ver ontschuldigingen in verband met den ondergang der „Panay" te aanvaar den. Zij waarschuwt echter krachtig tegen herhalingen. In haar antwoordnota herinnert Washing ton aan de incidenten op de Jangtse en zegt: „De regeering der Vereenigde Staten heeft inet tevredenheid den spoed gadegeslagen, waarmede Japan de nota van 14 December heeft beantwoord, terwijl het zijn verantwoor delijkheid v. het incident met de „Panay" toegaf, uiting gaf aan zijn leedwezen en schadevergoeding aanbood. De regcering der Vereenigde Staten is van meening, dat het Japansche verslag over de getroffen maat regelen beantwoordt aan den Amerikaan- schen eisch, uiteengezet in de nota van 14 December. Wat de oorzaken en de omstan digheden van het incident betreft: de Ja pansche regeering heeft in de nota van 14 December mededeeling gedaan van de slot som, waartoe zij gekomen is. In dit opzicht handhaaft de Amerikaansche regeering dé conclusies van haar onderzoek, waarvan een copie naar Tokio is gezonden. De regeering der Vereenigde Staten spreekt de hoop uit, dat de door Japan genomen maatregelen toe reikend zullen zijn om nieuwe aanvallen of onwettige inmenging door de Japansche au toriteiten of strijdkrachten tegen Amerikaan sche burgers, belangen en goederen te voor komen." Ontspanning in de betrekkingen. De Amerikaansche nota, aldus meent men, maakt een einde aan de Ameri- kaansch-Japansche diplomatieke spanning zonder evenwel het incident te sluiten. Daal de door Japan te betalen schadevergoeding nog vastgesteld moet worden en het ver trouwen der Amerikaansche regeering in de Japansche beloften beperkt blijft, zooals uit de laatste zinsnede van de nota blijkt, zal Washington het Japansche optreden in China met de grootste aandacht blijven volgen. Niettemin zal de nota bijdragen tot kal meering der gemoederen in de Vereenigde Staten, althans voor enkele dagen, hetgeen van belang is in verband met de aanstaande vertooning van de film, die het publiek met alle bijzonderheden van het bombardement der „Panay" bekend zal malton. Men is ver der van meening, dat de nota beschouwd kan worden als de eerste stap op den weg naar versterking der diplomatieke samen werking tusschen Amerika en de andere onderteehenaars van het negenmogendhe- denverdrag, zoodat men een gemeenschap pelijk standpunt zou kunnen voorbereiden voor het geval Japan zich aan nieuwe inci denten zou schuldig maken. Chineesche voordeden in Hopei en Sjantoeng De Japanners zijn na feilen strijd op eersten Kerstdag de stad Hang tsjau binnengerukt. De terugtrek kende Chincezen hebben de voor naamste brug over de rivier Tsieng- tang met dynamiet in de lucht laten vliegen. De Japansche vlootvoogd Hasegawa heeft medegedeeld, dat Tsjingtau, waar tal van Japansche eigendommen werden verbrand, geblokkeerd zal worden. Dit is de eerste repressailemaatregel. Deze blokkade zal be langrijke gevolgen hebben voor de voedsel voorziening van Sjanghai. Groenten en vleesch kwamen in hoofdzaak van Tsjing tau. De Chineezen zien kans successen te behalen aan de grenzen van de provincie Hopei en Sjantoeng. Uit Chineesche bron te Sjanghai wordt n.1. vernomen, dat ongeregelde Chineesche troepen de steden Jens- jan Jangsin en Loling hebben her nomen. Zij zouden zich ten doel stel len de Japansche verbindingslinies langs den spoorweg Tientsin Poekau te verbreken. Yuya heroverd. De Chineezen hebben daarenboven Yuya heroverd, dat op de grens der provincie Soei Yan is gelegen. Zij hebben de rivier Tsing Tan geblokkeerd, welke uitmondt in de golf van Tantsjau. De waterleiding en de electrische centrale zijn verwoest en alle motorbooten op het beroemde Oostermeer tot zinken gebracht. Japanners trekken Gele Rivier over. Uit het noorden des lands wordt gemeld, dat de Japansche strijdkrachten over de Gele Rivier Sjantoeng binnentrekken op weg naar Tsjingtau, waar meer dan duizend vreemdelingen verblijven. Drie oorlogsschepen, der Amerikaansche vloot bevinden zich in de golf van Kiausjau om zoo noodig direct de Amerikaansche on derdanen een driehonderdtal te eva- cueeren, wanneer te Tsjingtau gevechten mochten uitbreken. Het overschrijden der Gele Rivier op en kele mijlen afstands van Tsinan Foe is, naar men gelooft, eveneens een Japansch ant woord op de vernielingen, welke verleden week te Tsjingtau zijn aangericht aan Ja panache eigendommen. Er zijn ook drie Britsclie oorlogsbodems in de buurt van Tsjingtau. De Paus protesteert scherp te gen de geloofsvervolging in Duitschland. De Paus ontving Vrijdagmiddag 29 leden van het college van kardinalen in audi ëntie, die hem een zalig Kerstfeest kwamen wenschen. Kardinaal Granito di Belmonte hield een toespraak, waarin hij herinnerde aan de ziekte van den Paus. In zijn antwoord opd eze rede zeide de aPus o.a.: Wij voelen ons gedrongen voor de ge- heele wereld plechtige en nauwkeurige woorden te spreken over een feit cn over een beginsel. Het eerste bestaat in het vast stellen, dat er in Duitsohland een werke lijke geloofsvervolging bestaat, niettegen staande sommigen het tegendeel beweren. Het woord over het beginsel bestaat in de ontkenning van de beschuldiging, welke door sommigen tegen de kerk wordt geuit, dat zij zich niet bezig houdt met den gods dienst. doch met de politiek. Wij protestee ren krachtig tegen deze beschuldiging, en bevestigen, dat de actie van de kerk geen politieke actie is. dat zij niets met poli tiek te maken heeft en uitsluitend gods- di '-is. Er bestaat in Duitschland, ging de Paus voort, een vervolging zooals er nog zelden is geweest, zoo verschrikkelijk, zoo ernstig en zoo vruchtbaar in haar kwade gevolgen. Het is treurig te moeten zeggen, dat hierbij noch geweld noch hinderlaag en leugen ont breken. Indien wij politiek bedreven, zooals men ons verwijt, dan zou op hot oogenblik, nu men spreekt over bewapening en oorlog, in eenig deel van de wereld een kleine, be lachelijk kleine poging worden gedaan om ons te hulp te komen. Wij hebben dit niet noodig en wij herhalen met Jezus Christus „mijn koninkrijk is niet van deze wereld". Wij willen voor de gchcele wereld herha len en protesteeren: wij doen niet aan poli tiek. Overal ter wereld zijn onze lieden, heb ben wij toegewijde zonen, geloovigen, die God aanbidden. Zeker, wij moeten zeggen dat zelfs de een voudigste burger in zijn burgerlijk leven moet leven overeenkomstig de wetten van God, de wetten van Christus. Doch is dit politiek of godsdienst? Wij willen alleen dat ook in het burgerlijk, in het gemeenschappe lijk en in het sociale leven de rechten van God, die tegelijkertijd de rechten van den mcnsch zijn, geëerbiedigd worden. Dit doen wij en zullen wij altijd doen en indien som migen het tegendeel beweren, dan is dat tegen de waarheid. „Ons blijft slechts over God te bidden, onze oogen en onze ziel tot hem te kecren opdat hij ons te hulp kome, hij, die alles kan in zijn oneindige barmhartigheid cn goedheid^ De stemmen in de Eerste Kamer verdeeld. Aan de algemeene beschouwingen der Eerste Kamerleden over Defensie, ontleenen wij dat enkele leden, die tot dusverre hun stem aan hoofdstuk VIII der Rijksbegroo- ting hadden onthouden, thans voorna melijk met het oog op den gespannen intcr nat ionalen toestand bereid verklaarden tc zijn, hun medewerking te vcrleencn aan dc totstandkoming van maatregelen ter versterking van onze defensie. Zulks sloot evenwel niet in. dat zij alle voorstellen, dienaangaande door de regeering gedaan, aannemelijk achtten. Zij wenschten, dat een redelijke verhouding zou worden in acht genomen tusschen de voorzieningen ter verbetering van de weermacht en die, ter behartiging van sociale en culturcelc belangen. Andere leden, behoorende tot de zelfde politieke groep als zij, wier opmer kingen hierboven zijn weergegeven, ver klaarden, op principieele gronden landsver dediging te verwerpen. De leden van dien bond zijn hier over eens, dat de voorstellen, door de regeering thans gedaan, te ver gaan. Tal van sociale belangen laat men thans onverzorgd, ten einde de beschikbare gelden te kunnen be sleden voor de defensie. Verscheidene leden verklaarden de gees tesgesteldheid, die in de strekking van de hierboven weergegeven beschouwingen tot uitdrukking komt, niet te deelcn. Zij kozen ten deze het standpunt van de regeering. De defensie moet goed worden verzorgd en niet op halfslachtige wijze. Ettelijke leden konden volkomen billij ken, dat de regeering, gesteld voor de mo gelijkheid, nieuwe uitgaven te doen, boven al streeft naar verhooging van de weer kracht des rijks al spraken zij de hoop uit, dat ook aan andere desiderata, zoowel op sociaal als op cultureel gebied, aandacht zou worden gewijd en op dit stuk niet een politiek van volstrekte onthouding zou worden gevoerd. WIERINGERWAARD Tragisch einde van den wed strijd Krommeniesche boys Broek in Waterland. Gistel-middag om half drie is tij dens den voetbalwedstrijd Kromme niesche BoysBroek in Waterland voor de tweede klasse van den Noordliol landschen Voetbalbond, een doodelïjk ongeluk gebeurd. De speler J. Scholten van Broek in Waterland, die na. een neusbloe ding even het veld had verlaten, kwam na zijn terugkeer bij een botsing te vallen. Hij bleef liggen en draaide zich eenige malen om. Hij werd daarop in bewusteloozen toestand naar de kleedkamer ge bracht, Toen een uur later een ge neesheer verscheen, bleek S. reeds overleden te zijn. Inmiddels had de scheidsrechter, de heer Koelink, uit Egmond aan Zee, den wedstrijd doen staken. Van ruw sj>el was volgens hem geen sprake. Het lijk is door de |K>- litie in beslag genomen. Het beslag is in den loop van den middag opgeheven. Het lichaam vertoonde geen verwondingen zoodat de doodsoorzaak vermoedelijk hart verlamming is. Een waar arsenaal van gestolen voorwerpen ontdekt. In den Kerstnacht heelt Jan Filipse uit Anna Paulowna, oud 32 jaar, bij Middenmeer gearresteerd, in verband met een aantal konijnendiefstallen, waarvan men hem verdacht, zich in zijn cel te Wieringerwaard, opgehan gen. Toen de gemeente-veldwachter van den Brink zijn arrestant Zater dagmorgen eten ging brengen, ont dekte hij de afschuwelijke daad, waarna hij onmiddellijk Dr. De Vries en burgemeester Kaan waarschuw de. Na voorloopig onderzoek is het lijk in het lijkenhuisje te Wierin gerwaard ondergebracht. De verdachte sleutels. Over deze tragische gebeurtenis vernemen wij nog bet volgende: Toen de Wieringermeer-politiemannen Noot, v. d. Hoek en Haarsma, bun rondes maakten in den nacht van Donderdag op Vrijdag, hing er oen zware mist. Er was geen 10 me ter zicht. Op den Schagerweg tusschen Mid denmeer en Kolhorn doemde uit den nevel plotseling een wielrijder op, die een groote korf voor op zijn fiets had. De politiemannen vonden deze mand om de een of andere re den verdacht, zoodat zijd cn man aanhiel den, waar hij vandaan kwam en waar hij naar toe ging vroegen zij. „Strikken geplaatst", was het antwoord. De politie ging dit eens nader onderzoe ken, maar er bleek niet veel van te kloppen. Toen men den aangehoudene, die Jan Filipse uit Anna Paulowna bleek te zijn, fouilleerde, kwam er o.m. een groote bos sleutels te voorschijn, waarvan de arres tant geen aannemelijke herkomst kon op geven. Het bleek, dat de sleutels afkomstig waren van dc fa. List te Middenmeer. Te vens kwam vast te staan,.dat Jan er niet eerlijk aan kwam, maar ze had buitge maakt hij een. inbraak, wetke daar in den nacht van 19 op 20 Nov. werd gepleegd. De bemanning blijft aan booïd. Gunstig getij wordt afgewacht. Tengevolge van den dichten mist is do Sch. SI uit Sclieveningen op eenige kilometers afstand van Dieppe op een zandbank bij de kust gestrand. De twintig leden der be manning bleven aan boord. Daar het getij op het oogenblik zwak is, zal het vaartuig niet voor Woens dag. den dag waarop dc getijstroom sterker zal zijn, kunnen vlot komen Na de stranding van de Sch. SI is een sleepboot uit Dieppe ter assistentie uitge varen. Aan boord bevindt zich een schip per van een der Nederlandsche loggers, welke in de haven ligen. De Sch. SI, de „Maria" is oen motorlog ger van de N.V. Reederij v.h. Frank Vro lijk te Schcveningen. Het schip meet bruto 122 en netto 77 ton. Het aantal opvarenden bedraagt veertien. Schipper is P. van der Zwan. Het schip is Vrijdag van Schevenin- gen ter vischvangst vertrokken en was' op het oogenblik der stranding met een groo te vracht haring onderweg naar Havre, De „Maria" is in 1918 gebouwd op de werf yan J, Boot te Woubrugge. Wat men in vond. den woonwagen Deze eerste resultaten waren voor de poli tie aanleiding om te vermoeden, dat Jan F. nog wel meer op z'n kerfstok had en dit Dit nummer bevat 8 pagina's EERBERICHT DE BILT S BINT i Verwachting: Zwakke tot mati ge Oostelijke tot, Zuidooste lijke wind, betrokken tot zwaar bewolkt, waarschijn lijk droog weer, temperatuur om het vriespunt in 't Noord osten, in het Zuiden weinig verandering in temperatuur. Verdere vooruitzichten: Somber weer met temperatuur om het vriespunt. bleek maar al te waar te zijn. Nadat de arrestant door tusschcnkomst van den rijks veldwachter J. Samplonius, den gemeente veldwachter van Wieringerwaard, II. van der Brink en den gcm.-veldwachter van Anna Paulowna, Teutclink, in de vel te W.ieringerwaard was ondergebracht, werd een onderzoek ingesteld in den woonwa gen, welke Jan F. te Anna Paulowna be woont. Hier hing een hcele serie konijnen levenloos aan een touw. Maar men vond nog meer (de politie verzoekt de eigenaren zich bekend te willen maken): Een kunstlederen driekwarts jas een haarspit met dito hamer, eenige koperen en aluminium ringen, afkomstig van rasko nijnen. Hieronder geven we de daarop voor komende nummers weer. Dit zijn: N.M. K. 3 '36 183. - N.M. K. 6, '37 302 - N.M. K. 3 "37 134 - N.M. K. 3 "37 135 - N.M. 122. - N.M. K. 6 '34 126. Behalve deze dingen kwamen uit alle hoeken en gaten van den wagen voorwer pen te voorschijn, welke in Nov. jl. bij de fa. List waren gestolen. Ook vond men nog een meetlint, vermoedelijk afkomstig van een in den zomer gcpleegden inbaak in de directiekeet van den aannemer J. Geuse broek. Bij 'n nader verhoor bekende Filipse, dat hij in den laatsten tijd in Slootdorp, Wieringer- werf en Wieringen tal van konijnen had ge stolen. Na het verhoor liet men Filipse in de cel aan zijn lot ovér. Welke gedachten er in den killen Kerstnacht in het hoofd van dien een-; zarne zullen zijn omgegaan, zal wel altijd een geheim blijven, maar zeker is, dat zij hem tot den wanhoopsdaad brachten, welke veld wachter v. d. Brink in den vroegen ochtend van den 25sten ontdekte. Minister Bonnet heeft in den se naat een uiteenzetting gegeven van den financiëelen toestand van Frankrijk, waarbij hij deed uitko men, dat sinds Juli 28 milliard aan schulden zijn terugbetaald. De discontorente is tot de helft teruggebracht en dc goudvoorraad van de bank van Frankrijk is met 10 milliard toegenomen, hetgeen een bewijs is voor den terugkeer van het vertrouwen. BONNET. Do situatio van den frank is technisch dan ook gezond. Indien men thans zou stabilisee- ren zouden alle voorschotten der Bank van Frankrijk kunnen worden terugbetaald. De frank kan nog slechts worden bedreigd door onvoorzichtigheid of politieke vrees. Overi gens heeft men in de laatste maanden kun- zijn terugekeerd. Fon defmitief succes eischt zijn teruggekeerd. Een definitief succes eisch_ een nieuwe krachtsinspanning om tc strijden tégen financieele demagogie. De regeering wijst een wisselcontróle van de hand, welke gepaard zou gaan met een nieuwe devaluatie, hetgeen de middenklas sen voor altijd zou vernietigen. „Een dezer dagen heeft een Duitsch mi nister gezegd." aldus zeide Bonnet in zijn rede in den Senaat verder, „steeds minder boter en meer en meer kanonnen". gpr. zou willen, dat de Franschen dit woord zouden overdenken. „Zij bevinden zich", aldus Bonnet, ,op een beslissend kruis punt, waarvan hun verder lot afhangt". Herhaaldelijk door applaus van den ge- heelen Senaat onderbroken, vervolgde de minister: „De Franschen moeten weten, dat wij door het vermeerderen der eischen, bet voortzetten der agitatie, en het bemoei lijken van het werk der leiders, van den hoogsten tot den laagstcn, naar den onder gang gaan. De andere weg is moeilijker, soberder, ik ben overtuigd, dat wij dien zullen volgen. Ik twijfel niet aan Frank rijk" (aanhoudend bravogeroep). Vervolgens neemt de voorzitter der com missie van financiën. Caillaux, het woord die zijn vol ledigen steun geeft aan het pro gramma van Bonnet, doch opnieuw het land en do regeering plechtig wen sch t te waarschuwen, dat men geheel moet afzien, van een levenswijze, die de inkomsten van Frankrijk te boven gaat, en zich afspiegelt in een voortdurend deficit van begrooting en schatkist. Voor alles moet al het moge lijke worden gedaan om de begroot in g in evenwicht tc brengen, teneinde de bedrei ging van ccn devaluatie te vermijden. Aan. den anderen kant kunnen de militaire uitgaven niet worden verminderd. De twee eenige geneesmiddelen zijn arbeid en zui nigheid. Het hoofd der school gevangen genomen. Gisterenochtend zijn Japansche sol daten met geweld de woning bin nengedrongen van het Chineesche hoofd der school van de Anglicaan- sche zending, waarbij zij particuliere papieren in beslag namen. Vervol gens drongen zij, eveneens met ge weld, het schoolgebouw binnen, waar zij ook particuliere papieren in be slag namen. Daarna vertrokken zij weder, doch namen het hoofd der school met zich mede. Deze bevindt zich thans in arrest. Het is niet be kend waarvan hij wordt beschul digd.

Schager Courant | 1937 | | pagina 1